Gemeentelijke indeling IJmond Raad van Velsen deelt bezwaren van B. en W. tegen wetsontwerp K.V.P. wenst handhaving van drie kieskringen ÏNKA Straat in Velsen-N. genoemd naar socialistische voorman 1 Gemeentebibliotheek Velsen zaanlandsche 1 Havenberichten Rijk de Waal geëerd Groenteprijzen in Beverwijk Vele enkele paren extra afgeprijsd DONDERDAG 21 JULI 19 61 5 Bijdrage van rijk Grote onbekenden schoenhandel IJMUIDEN Rechten wethouders Haagse moeheid Als bij Statenverkiezing Geen afvloeiing DROGISTERIJ „DE CEDER" W ilh el mi naschool Schoolgeld w* m W^jÊÊÊÊik 4 11 De gemeenteraad van Velsen heeft zich in zijn vergadering van woensdagavond in grote lijnen kunnen verenigen met de bedenkingen die het college van B. en W. naar voren heeft gebracht ten aanzien van een aantal bepalingen in het wets ontwerp tot opheffing van de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk en de vorming van een nieuwe gemeente IJmuiden. Met het college toonde de raad zich vooral bezorgd over de rechtspositie van de ambtenaren bij een eventuele samen voeging der drie gemeenten en met de meeste klem werd er danook op aange drongen dat aan bestaande rechten niet getornd zal worden. Indien het niet te vermijden zal zijn overcomplete ambtenaren in dienst van de gemeente maar op wie het Rijkswachtgeldbesluit van toepassing is, op wachtgeld te stellen dan mag deze uitkering naar de mening van de raad niet lager zijn dan het wachtgeld krachtens de gemeentelijke wachtgeldregeling. Ook dient er naar gestreefd te worden dat bestaande pensioenrechten gehandhaafd blijven. De fractie van de K.V.P. bleek, bij monde van haar voorzitter mr. G. J. van Roozendaal, in tegen stelling tot het college van B. en W. voorstandster te zijn van de handhaving van drie kieskringen bij de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad van IJmuiden. B. en W. geven de voorkeur aan één kieskring met voor elke partij één kandidaten lijst. De beraadslagingen over het wetsont werp bestuurlijke voorziening in het IJmondgebied werden geopend door de heer J. van Os van den Abee- len (P.v.d.A.). Namens de fractievoor zitters zei hij geen behoefte te hebben aan een herhaling van de discussie over de principiële kanten van het onderhavige^ wetsontwerp. Tegen het toezenden van de notulen van de raadsvergadering d.d. 27 april jl. aan het Comité Vrij Heemskerk, dat hierom had verzocht, was geen be zwaar. De raad van Velsen kan echter niet ingaan op het verzoek van genoemd comité het beraad over het wetsontwerp uit te stellen. Met betrekking tot de wen sen die de gezamenlijke vakorganisaties in een brief aan B. en W. hebben geuit ten aanzien van het waarborgen van de rechten van de ambtenaren merkte de heer Van Os van den Abeelen op dat het B. en W. siert dat het merendeel van deze wensen opgenomen is in de raads voordracht. Spreker vroeg zich af welke financiële tegemoetkoming van het rijk is te ver wachten ingeval een ambtenaar, vallende onder het rijkswachtgeldbesluit, op wacht geld moet worden gesteld. Is het moge lijk dat de gemeente het nadelige ver schil ten opzichte van het wachtgeld krachtens de gemeentelijke regeling voor haar rekening neemt? De ambtenaren moéten duidelijk weten waar ze aan toe zijn bij een eventuele opheffing van hun gemeente. Voorkomen moet worden dat er ambtenaren zullen zijn die de samen voeging van de drie IJmondgemeenten zouden betreuren. De heer Van Os van den Abeelen bracht namens zijn fractie het college van B. en W. hulde voor de zorgvuldigheid waarmee het de raadsvoor dracht heeft opgesteld. Mevrouw A. Hoek Feenstra (P.S.P.) zei dat haar fractie zich geheel achter de bedenkingen van B. en W. ten aanzien van het wetsontwerp kon stellen. De heer T. Kruisman (C.P.N.) vond dat de raad van Velsen zich niet in discussie moet begeven met „de grote J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.). KENNEMERLAAN 63 Mr. G. J. van Roozendaal (K.V.P.). onbekenden" van het Comité Vrij Heems kerk. Het antwoord aan het comité kan niet anders luiden dan dat de Velsense raad er geen behoefte aan heeft deze zaak langer uit te stellen. Met het door de vakorganisaties gestelde kon de heer Kruisman volledig instemmen. De heer A. J. Schotman (V.V.D.) was het over het algemeen wel eens met de bezwaren van B. en W. Het moeilijkste punt vond hij de regeling van de rechts positie van de ambtenaren. In ieder ge val moet voorkomen worden dat er, wat het wachtgeld betreft, verschil gemaakt wordt tussen ambtenaren die onder de rijksregeling vallen en mensen op wie de gemeentelijke regeling van toepas sing is. Een oplossing zou zijn indien het rijk het verschil zou bijpassen. De heer H. J. Lips (Prot. Chr.), die de instemming van zijn fractie met het standpunt van B. en W. tot uiting bracht, wenste meer duidelijkheid over de rechts positie van de wethouders bij een even tuele samenvoeging der gemeenten. Mr. G. J. van Roozendaal (K.V.P.) zei dat, hoewel in zijn fractie verdeeldheid heerst over het wetsontwerp ook de bezwaarde minderheid haar me dewerking zal geven aan de technisch for mele uitwerking van de ontwerpregeling. De overheid zal het goede voorbeeld moeten geven dat bij een fusie van de drie gemeenten bepaalde werknemers niet in een ongunstige positie komen, zoals dit bij fusies in het bedrijfsleven nogal eens pleegt te gebeuren. Zoals in de aanhef reeds is vermeld kan de K.V.P. geen steun geven aan het voorstel van B. en W. om voor de nieu we gemeente IJmuiden één kieskring met voor elke partij één kandidatenlijst te vormen. Dit moge uit technisch-admini- stratief oogpunt wel voordelen met zich brengen, maar men moet ook de psycho logische invloed van deze regeling niet onderschatten. Aangenomen moet worden dat lokale belangen en gevoeligheden in de eventueel op te heffen gemeenten de eerste tijd een rol kunnen spelen en dat een deel van de kiezers dit door hun stem tot uiting willen brengen. De K.V.P. geeft dan ook de voorkeur aan de regeling in het wetsontwerp, in houdende dat het hoofdstembureau van Velsen als centraal stembureau optreedt en dat de hoofdstembureaus van Bever wijk en Heemskerk in stand blijven, waardoor er dus drie kieskringen zullen zijn. De voorzitter, burgemeester mr J. C. Bührmann, wees de door het Comi té Vrij Heemkserk geuite beschuldiging dat het college van B. en W. en de raad van Velsen onvoldoende belangstelling zou den hebben voor de belangen van de bur gers van Heemskerk met stelligheid van de hand. „Onze belangstelling is gericht op de belangen van alle bewoners van de IJmond zoals Velsen die ziet," aldus mr. Bührmann, die een heropening van de discussies over het reeds op 27 april ge nomen besluit van de raad van Velsen in dit stadium niet mogelijk achtte. „De gemeentelijke indeling van de IJmond is zo'n slepende zaak geworden ,dat er in Den Haag een zekere moeheid hierover is ontstaan," vervolgde de voor zitter. „Men heeft in Den Haag nog meer aan het hoofd dan de IJmond. Wie meent dat het wel kan is een vreemdeling in het Haagse Jeruzalem." Nog nimmer was een gemeentelijke in deling in Nederland, zei mr. Bührmann, van zo'n omvang als die in de IJmond. Er zullen in de nieuwe gemeente 80.000 kiezers zijn. Vandaar dat B. en W. de voorkeur hebben gegeven aan een rege ling zoals die geldt bij een statenverkie zing, waarvoor Velsen, Beverwijk en Heemskerk een kieskring Velsen vormen. Niettemin staat het college, zei de voor zitter, niet helemaal afwijzend tegenover de suggestie van mr. Van Roozendaal om drie kieskringen te handhaven, eventueel met drie verbonden kandidatenlijsten. Wethouder J. van Leeuwen zei dat B. en W. ten aanzien van de rechts positie van de ambtenaren de grootst mo gelijke zekerheid willen trachten te berei ken. Bestaande rechten op periodieke ver hogingen, wachtgeld en pensioen blijven gewaarborgd. In tweede instantie zei de heer Van Os van den Abeelen te hopen dat het niet no dig zal zijn bij de verkiezing voor de raad van de nieuwe gemeente IJmuiden met verbonden kandidaatslijsten te ko men. „Het zou onze eerste nederlaag zijn als wij geen lijst konden samenstellen die voor de gehele gemeente geldt," aldus de fractievoorzitter van de P.v.d.A. Voorts zag de heer Van Os van den Abeelen niet in waarom door de samen voeging van de drie gemeenten per se ambtenaren zullen moeten afvloeien. De ervaring had hem juist geleerd dat bij fusies aan meer werkkrachten behoefte is. Hij verwachtte dan ook niet dat de wachtgeldregeling bij de samensmelting van de drie gemeenten veelvuldig zal worden toegepast. Zonder hoofdelijke stemming gaf de raad tenslotte zijn fiat aan de voorstel len van B. en W. met betrekking tot het wetsontwerp-Westerhout. De door B. en W. te berde gebrachte en door de raad gedeelde bezwaren te gen de ontwerpregeling van de staatsse cretaris van binnenlandse zaken zullen, aangevuld met opmerkingen van de raad ter kennis worden gebracht van Gedepu teerde Staten. Vóór 16 september a.s. krijgen de raden van de onderscheiden gemeenten dan nog in een openbare ver gadering van Gedeputeerde Staten de ge legenheid zich voor of tegen het wetsont werp te verklaren waarna deze opvattin gen met het advies van G.S. aan de staatssecretaris toegezonden zullen wor den. PLANETENWEG 68 TEL. 8107 CEDERSTRAAT 31 - TEL. 5610 Woensdag aangekomen te IJmuiden: Stella, van Delfzijl; Plover, Felixtowe; Thea, Londen; Ocean Transport, Rotterdam; Waverstroom, Da genham: John K. Kyvik, Bremen; Deo Duce. Par, Velsen; Jytte Skou, Antwerpen; Peter Frese, Munkssund: Castor, Kotka; Beira. Rotterdam: Berkelstroom, Goole; Schelde, (sleepboot). Hoek van Holland; Leonce Vieljeux, Le Havre; Pericles Halcoussis. Brunsbuttel; Fa- vorita, Newport; Lamara, Kopmansholmen; Na- vigare, Goole,; Nerlandia, Gothenburg; Brusse Oslo; Tilla Doris, Hamburg; Corral Bay, Vlis- singen; Bierum, Londen; Taras, Ravenna. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Pala mede, naar Curagao; Wiochief, Curagao; Cots- wold, Seven Islands; Arabella, Port Talbot; Hon- testroom, Sheerness; Plover, Felixtowe; Thun- tank 10, Hamburg; Idanel, Rotterdam, Wormer- veer; Rijnstroom, Shoreham; Telstar, Esbjerg; Schelde. Livorno; Luise Emilie, Stade, Bever wijk; Theano, Rotterdam; Boreas, Rotterdam; Labotas, Rotterdam; Lydia, Gothenborg; Dili- gentia, Le Havre, Zaandam; Jan Martens. Bre men, Zaandam. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Hugo Retziaff, van Sas van Gent; Dryburg, Grange mouth, IJmuiden; Pickhuben, Rotterdam; Vela, Rotterdam; J. K. Hamm, Antwerpen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Waver stroom, Dagenham: Aquila, New York; Atlas, Rotterdam; Spaarnekerk, Bremerhaven; Suder- elf, Emden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip naar of van Amsterdam is gegaan.) *.V Op dit weilandje aan het Dreef- plantsoen in Santpoort-Noord zal binnenkort een tweede openbare kleuterschool worden gebouwd. Op hetzelfde terrein is ook een christe lijke kleuterschool geprojecteerd. De raad van Velsen heeft in zijn ver gadering van woensdagavond besloten de nieuwe weg tussen de spoorwegovergang bij de Wijkerstraatweg en de Schulpweg in Velsen-Noord de naam te geven van Rijk de Waalweg, zulks overeenkomstig het voorstel van B. en W. De heer J. W. Meijer (P.v.d.A. sprak zijn voldoening over dit eerbetoon aan wijlen de heer Rijk de Waal, die jaren lang in de werknemersvertegenwoordi ging van Hoogovens een vooraanstaande plaats heeft bekleed. Hij sprak de hoop uit dat er zich meer gelegenheden zul len voordoen om straten te noemen naar belangrijke voormannen, niet alleen van werkgevers- maar ook van werknemers zijde. Wethouder Ockeloen zegde gaarne toe hieraan zijn aandacht te zullen geven. Het voorstel van B. en W. om een kre diet van 231.750,- beschikbaar te stellen voor de bouw van een tijdelijk schoolge bouw aan de Dennekoplaan in Zeewijk, in afwachting van de stichting van een permanent gebouw voor de Wilhelmina- school in IJmuiden, kreeg 4e algemene instemming van de raad. In antwoord op vragen van de heren Lips (Prot.Chr.) en' mr. Van Hattum (VVD) zei wet houder De Boer dat het nieuwe school gebouw per se niet in Zeewijk gesitueerd hoeft te worden. Zeewijk is slechts ge noemd uit technisch-administratieve overwegingen. De raad ging akkoord met als plaats voor een tweede openbare kleuterschool in Santpoort-Noord aan te wijzen het ter rein tussen de Roos en Beeklaan en de Santpoortse Dreef. Op korte afstand van deze school is ook een christelijke kleu terschool ontworpen- De Wilhelminaschool aan de Hout manstraat in IJmuiden is al jaren hard toe aan een nieuw gebouw. De gemeenteraad stelde gisteravond een krediet van ruim f 230.000 beschik baar voor de bouw en inrichting van een nieuw, tijdelijk schoolgebouw, waarschijnlijk in plan-Zeewijk. -> v/ de commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven verslag uit over de geloofs brieven van de nieuwbenoemde raadsle den. De uitslag was gunstig zodat de commissie tot toelating van deze raads leden adviseerde waarmee de raad in stemde. De voormalige manege in het park Velserbeek zal verder worden op geknapt. Het gebouw, thans in ge bruik als bergplaats voor o.a. ge reedschappen en machines van het plantsoenbedrijf werd al eerder her steld. De raad van Velsen stelde gisteren een aanvullend krediet van f 7.000 er voor beschikbaar. Met uitzondering van de fractie van de P.S.P. hechtte de raad verder zijn goed keuring aan een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het onderwijs aan de gemeentelijke handelsavondschool en op die voor de gemeentelijke cursus voor opleiding tot het middenstandsdiploma „Algemene Handelskennis". Mevrouw Hoek- Feenstra was van oordeel dat de vroegere regeling waarbij voor het ver schuldigde schoolgeld minimum en ma- ximumbedrager waren vastgesteld juis ter was. Wethouder De Boer stelde daar tegen over dat de oude regeling niet alleen gro te onbillijkheden met zich bracht maar ook veel te ingewikkeld was. Het vast stellen en innen van het schoolgeld gaat met de nieuwe verordening heel wat een voudiger en vlugger. Niemand zal nu meer betalen dan nodig is. Ondanks deze uiteenzetting van de wethouder onthield de P.S.P. haar stem aan het raadsvoor stel. Aan het slot van de vergadering bracht ■P- De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren als volgt: aardbeien 150 (doosje); andijvie 12-23; spinazie 31-66; sla 8-21; bloemkool 62-135; bospeen 18- 44; waspeen 12-24; tomaten 20-57; poste lein 16-26; sperziebonen 70-115; snijbo nen 85-173; komkommer 14-29; tuinbo nen 25-42; doperwten 128-171. De nieuwe verbindingsweg bij de Schulpweg in Velsen-Noord wordt al druk bereden. De gemeenteraad van Velsen gaf de weg de naam van wijlen de heer Rijk de Waal, die als werknemersvertegenwoordiger bij Hoogovens alom bekendheid genoot. ■wooooooconooorrioooooooooooooooooocQOooooooocJOoooooooooor WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE theek van Velsen zijn de volgende boeken: Nederlandse en vertaalde romans en novellen: Ayer, De man in de spiegel; Aken, van. Sla pende honden; Beckett, Malone sterft; Bates, Dat ene ogenblik; Beileau-Narcejac, Het boze oog; ColeEn die dokter kiest een vrouw; Ehrlich, De grenzen van de zee; Emants, Lief deleven; Foote. Agent voor Moskou; Frisen- Roch, Vuur onder de sneeuw; Heeresma, Een dagje naar het strand; Jackson, Het spookhuis op de heuvel; Lansink, De duizendschoon; Lee- ming, De schat in de Fontana d'Amore; Stevens, De strijd van het geslacht MacAllister; Zand- stra, Tenten bij de beek; Wittlin, Modigliani; Simmel, Het kan niet altijd kaviaar zijn; Chey- ney, Sla liever geen vrouwen; Couperus, Psyche; Freezer, Wat doe je? O, niks; Hertog, De rode Deken; Leupen, Toeten en blazen; Japanse ver halen. Buitenlandse romans en novellen: Bronner, Oh, diese Tiere; Fichte, Das Waisenhaus; Lud- wig, Tausend Jahrfeier; Schneider, Brücken und Gitter; Drabble, The Millstone; Green, The comedians; Haggard, The Telemann touch; Katkov, Doctor Mattson; Simenon, Le train de Venise. Studieboeken: Luyten, Wetenschap en geloof; Lijfering, Het dorp als sociale ruimte; Baart- mans. Boer Koekoek: Stam. De Boerenpartij1; Weerlee, Wat de Provo's willen; Gans, De han delsbank als financiële instelling; Gelder en Praag, Grondslagen van de handenarbeid; Heij, Onze kinderen; Carty, Het gedrag der dieren; Rippe, Nieuwe banen in lichamelijke opvoe ding en sport; Dony, Wintersport; Schütze, Waardeloos materiaal; Vuyk. Eet een beetje heet; Berg, Calorische werktuigen; Denis, Wes terse kunst van de catacomben tot het einde van de 15e eeuw; Milhofer, Oosterse tapijtkunst; Suyin, The crippled tree; Bernlef en Schippers, Wat zij bedoelen; Leeuwen, Avonden op Drie- nerwkolde; Pareau, Sonetten; Kavafis, Honderd gedichten; Plautus. Tweelingbroer gezocht Het Spookhuis: Rogier. Terugblik en uitzicht; dl. 2; Jongedijk, Ridderlijke orden in Neder land; Mees, Philips Willem van Oranje; Falk Ronne. Naar het land van de Jordaan; Bohan- nen, Afrika en Afrikanen. In de jeugdafdeling zijn de volgende boeken nieuw: Cresswell, Het witte paardje uit de zee; Dona, Vertelboek; Elting, Het tweede antwoor- denboek; Fennema-Zboray, Kris-Kras Kruiwa gen; Hollander, Het zoetwater-aquarium; Kleine anatomische atlas: Kramer. De Bikkel: Meul- dijk, Pipo en de waterlanders; Roos, Trouwe vrienden van de Kameleon; Seeker: Pimmetje als detective; Sluys, De club van draadje en het griezelding; Smulders, Pauke Presto en de wonderhoorn. Voorts zijn in afdeling voor tieners de vol gende boeken aangekomen: Nederlandse romans: Jong. de. Springplank naai het geluk; Sant, van 't. Mes loss teugels. Buitenlandse romans: Sanciaume, Le spectre des sables. Studieboeken: Ranitz. Stippellijnen voor meis jes; Carthy, Het gedrag der dieren: Domme- ring en de Goede, Het biljartspel; Graaf, de, Automerken II; Ulrich, De wereld van de schil derkunst; Partridge, Fotografie; Haan, de, Nederlandse volkskunst; dl. I t/m III; Heyen- oord en Bouwhuys, English for the first, second- and third year; Fry, Venus bespied: Walschap, de wereld van Soo Moereman; Rackl, Duik in het verleden; Altena. Het grote boek vol fabels; Klerk, Grietjebie schoonheid van Suriname.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5