SWIEBERTJE en BROMSNOR „De Hoop" begeleidde lek schip jeugd van Velsen „Speliade" voor fokTGans Hielp vele patiënten en vissersvaartuigen van diverse nationaliteiten Echtpaar De la Rie-Nessen Iets van U bij? viert gouden bruiloft Geslaagd Kiosk in Haringtent Uw geslaagde vakantiefoto's keurig en snel afgedrukt bij HAARLEMSE RECHTBANK MAANDAG 25 JULI, HALF DRIE Nog een afscheid Nieuwe directeur S.V.H.B.-IJmuiden Uitspraken DONDERDAG 21 JULI 1966 7 Patiënten Olie en water Kennemerlaan 5 (bij de brug) „Panne" IP Kennemer s innnnnnnnr JONGENS en MEISJES, komen jullie ook kijken naar Met de burgemeester, Saartje en de Freule beleven zij weer spannende avonturen op OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL LANGE NIEUWSTRAAT 427, IJMUIDEN Geopend van 9—12 uur en van 13.30—17 uur. en aan de kassa van het OPENLUCHTTHEATER nnannrnnnnnnntMifinninnnnnnMivnnninnrnT-pr'*-'-"i--""""""""a'*i Het programma voor vrijdag 22 juli van „Speliade" voor de jeugd van Velsen luidt als volgt. „SPELIADE"-week Hin-gebouw, Kalverstraat 11, IJmuiden Feestmiddag met ,,De Twee Kamé's" Internationale Clownerie Modern. Aanvang 14 uur. Leeftijden van 6 tot 13 jaar. Dinsdag jongstleden is de heer G. A. van de Wildt, adjunct-havenmeester van het Noordzeekanaal, 65 jaar gewor den. Hij bereikte op die dag dus „de pensioengerechtigde leeftijd", zoals dit in ambtelijke taal heet. De heer Van de^ Wildt is de eerste adjunct-havenmeester van het Noord zeekanaal. Deze functie werd in juni 1961 gecreëerd in verband met 't steeds toenemende scheepvaartverkeer. Of schoon de heer Van de Wildt nog maar vijf jaar adjunct-havenmeester is, da teert zijn kennismaking met het Noord zeekanaal van vele jaren eerder: hij was tevoren namelijk hulpsluismeester van de Noordzeekanaalsluizen. Zoals wij al eerder hebben gemeld, zal op donderdag 4 augustus in de bo venzaal van Hotel Royal, tussen vier en halfzes 's middags, een afscheidsreceptie worden gehouden. Ongetwijfeld zullen zeer velen dan aanwezig zijn om hem de hand te drukken en te danken voor de aangename herinneringen die deze sympathieke en zeer kundige haven meester achterlaat. De opvolger van de heer Van de Wildt is de heer M. Spaander, thans nog werkzaam op het Bouwbureau van Rijkswaterstaat in IJmuiden. Vrijdagmiddag, 22 juli, kan men ken nis maken met de nieuwe directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui den, de heer J. Oorebeek. Dat zal dan zijn op de afscheidsreceptie van zijn voorganger, m'r. J. R. van Eerde. Ofschoon de heer Oorebeek, die za terdag jongstleden officieel in functie is getreden, voor velen geen onbekende is hij komt uit Den Haag, waar hij waarnemend hoofd van de afdeling comptabiliteit van het departement van Verkeer en Waterstaat was zullen de meeste inwoners van de IJmond hem nog niet eerder hebben ontmoet. Daar om gaat hierbij een recente foto van de nieuwe functionaris. Over de afscheidsreceptie van mr. Van Eerde nog het volgende. Deze ont vangst zal plaatshebben in het kantoor gebouw van het Staatsvissershavenge- bouw, Halkade 4 in IJmuiden, vrijdag middag van halfvijf tot halfzes. Op ver zoek van de heer Van Eerde zullen er geen toespraken worden gehouden. Zij, die het voornemen hebben hem iets aan te bieden, worden verzocht het hiervoor bestemde bedrag te storten op de giro- In het voorprogramma DE NEDERLANDS BESTE CIRCUSCLOWNS Tegen afgifte van de bon, die in ons blad van eergisteren werd afgedrukt, kunnen kanrten ét ƒ1.00 per stuk gekocht worden aan ons kantoor Deze diensten binnenlands mochten uiteraard niet uitgezonden worden. Van de 14 dagsluitingen werden er zes uitge zonden. In de kerkzaal kwamen ca. 400 kerkgangers, terwijl 238 schippers een goede radio-ontvangst meldden. Op zee werden vijf vissersschepen bezocht, waar bij als steeds de door de gemeenteleden van de predikant bijeengebrachte lectuur werd uitgereikt. Ook herstelde patiënten kregen steeds „lees" mee. Twee patiënten van de Duitse A.L. 17 uit Leer bleken afkomstig uit Thessaloni- ca. Ds. Jonker kon met zijn Nieuw Tes- tamentisch Grieks niet veel uitrichten, maar ook voor deze mensen had „De Hoop" een bijbel in de eigen taal, heden daags Grieks aan boord. Voor de medische dienst tekenden resp. ds. D. van Veen uit Zuidwolde en dr. C. J. Kerkhof uit Amsterdam. De echtge note van dr. Kerkhof verrichtte goed werk als apothekersassistente, haar oude beroep. Er werden 45 recepten klaarge maakt. Naast 42 Nederlanders werden een Pool, vier Westduitsers en twee Oostduit sers behandeld. Chirurgisch van aard waren IV behan delingen en 5 betroffen tandheelkundige De Haarlemse rechtbank heeft een 19- jarige straatmaker uit Haarlem veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, en drie jaar proeftijd. Bovendien moet de Haarlemmer zich la ten opnemen in een inrichting die door de Dr. Meyersvereniging wordt aangewezen. De jongeman bedreigde op de avond van 25 januari op het Begijnhof in Haarlem een 36-jarige prostituée met een dolk, ter wijl hij om vijfhonderd gulden vroeg. De officier van Justitie achtte de straatma ker niet geheel toerekeningsvatbaar en eiste veertien dagen geleden onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de rege ring en acht maanden gevangenisstraf met aftrek. f Een 23-jarige Haarlemse straatmaker werd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Tegen hem was zes maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging geëist. Hij had gereden onder invloed en terwijl de bevoegdheid tot autorijden hem was ontzegd. De straat maker botste met een weggenomen auto tegen een boom op de Kennemerweg in Bloemendaal. Een inzittende van de auto werd gewond. Een 42-jarige melkrijder uit Haarlem- merliede kreeg drie weken hechtenis en voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden met twee jaar proeftijd. Op 23 februari verleende hij in de Houtrakpolder op de Noorder- weg in de gemeente Haarlemmerliede geen voorrang aan een van rechts komen de auto. De bestuurder van de perso nenauto, een inwoner van Ede, kwam om het leven. Tegen de melkrijder was een maand hechtenis en zes maanden ontzegging ge- eist. Een 49-jarige Haarlemse marktkoop man (tevens evangelist) kreeg boeten van vijfentwintig en vijftig gulden. De man had de algemene politieveror dening van Haarlem wat betreft de lo- geerinrichting overtreden. Hij hield een pension zonder aangifte te hebben gedaan en had een logement met dertig tot veertig Turken of Marokkanen) zonder toestemming. Hiervoor waren boeten van honderd gulden en van tweehonderd gul den, waarvan de helft voorwaardelijk ge- eist. In de gemeente Velsen is in het tijd vak van 9 juli tot en met 15 juli een aantal voorwerpen gevonden. Het be- Slot-middagfeest van de eerste formulieren zijn te krijgen bij: V.V.V.- kantoor, Marktplein, IJmuiden, Siga renmagazijn 't Centrum", Wijker straatweg 188, Velsen-Nrd. Reisbureau „Europa", Hoofdstraat 57, Santpoort. rekening nummer 26363 van de Konink lijke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij te Amsterdam, onder vermelding „Afscheid mr. J. R. van Eerde". De heer J. Oorebeek machinist van een Britse trawler amok maakte. De „Thor Anglia" was het dichtstbijzijde schip en nam de patiënt over. Om verder oponthoud te voorkomen werd deze niet aan „De Hoop" overge geven maar meegenomen naar Zweden. De dierenvrienden onder de lezers kun nen wij meedelen dat een meeuw aan een gebroken poot werd gecureerd. De behandeling had succes, want de patiënt vloog direct na het spalken weer weg. Voor de 25e reis was Radio Holland zo vriendelijk een radiomonteur ter beschik king te stellen, die uitstekend werk ver richtte. Na een korte opleiding bij de fir ma's voor wie de technische dienst ser vice verleent, is de heer J. van Dijk ge monsterd. Samen gaven zij 83 radio-ad viezen en in 35 gevallen liet men zich op het hulpverzoekende schip overzetten om te trachten een radar, echolood of zender te repareren. Door de scheepswerktuigkundigen werd in volle zee tweemaal gasolie overge pompt naar een onfortuinlijk schip en driemaal drinkwater. In totaal 15 maal werden reparaties verricht aan brandstof leidingen, koel- en stuurmachines, smeer- oliepompen etc. Op de „Martina" zogen de smeer.oliepompen lucht aan. Na langdu rig zoeken bleek de leiding in het inwen dige van het pomphuis gescheurd. Duur van de reparatie 12 uur. De Duitse log ger „Embden 14" meldde een lekke lucht- leiding. Een nieuwe koppeling die nodig bleek te zijn werd binnen enkele uren in de werkplaats van „De Hoop" gedraaid. Op 2 augustus gaat het Hospitaalkerk schip „De Hoop", na een welverdiende vakantie van de bemanning, vanuit de Scheurhaven-Europoort weer naar zee. in groot of klein formaat „SPELIADE"-stempeltochten, Van 24 mei tot 14 juni en van 22 juni tot 14 juli was het hospitaalkerkschip in actie op de Noordzee. Op 4 juni meldde de „Castor" op de 129 m. dat het schip water maakte in de machinekamer en koers zette naar de dichtstbijzijnde ha ven: Blyth. De schipper vroeg hem te willen begeleiden om hulp te bieden in dien nodig welke dienst „De Hoop" gaarne verrichtte. In totaal werd 3250 mijl (6100 km) ge varen. Door de stuurlieden werden 300 weerrapporten opgemaakt die merendeels naar De Bilt werden overgeseind. Meer dan 200 maal werd de rubber boot bemand om dominee, dokter, radio monteur, werktuigkundige, of kerkgan gers en patiënten heen en terug te bren gen naar hun schepen. De geestelijke verzorging was gedu rende de 25e reis in handen van ds. J. Jonker. Gereformeerd predikant te Boven Smilde en op de 26e reis werd deze ver richt door ds. A. Baas, Hervormd predi kant te Katwijk. Zij leidden twaalf kerkdiensten, waar van er tien uitgezonden werden op de 129 m (2316 kc). Twee werden op 3 juli ge houden in Blyth, waar op dat moment veel schepen lagen. ingrepen. Men moet maar midden op zee zitten met een hevige kiespijn! Zeventien maal kon met radiomedisch advies worden volstaan. Maar ook voor een derdegraadsverbranding tengevolge van kokende olie of een schedelbasisfrac- tuur tengevolge van een klap van een hijsblok bracht „De Hoop" uitkomst. Een blindedarmpatiënt werd in North Shields geopereerd en weer aan boord ge nomen voor verder herstel en transport naar Holland. De romantiek wil graag een operatie in volle zee, maar in het belang van de patiënt wordt dit, zo enigs zins mogelijk, vermeden. Van het West- duitse hulpschip „Frithjof" werd een Ne derlandse visser overgenomen wie reeds één vinger van een gekwetste hand was afgezet. Dr. Kerkhof smaakte het genoe gen een andere vinger te behouden. Tijdens de reis \^erd het drijfvermo- gen van de brancard weer eens be proefd, waarvoor de verpleger Zich als slachtoffer beschikbaar stelde. Al houdt men dan het hoofd boven water, een der gelijke test is midden op zee toch geen pretje! Op 26 juni zond Humber Radio een „panne" bericht uit, meldend dat de Dat we middenin het vakantieseizoen zitten blijkt voorts heel sterk uit de verkoop van ansichtkaarten. Erg in trek zijn ook de romannetjes, die de toeris ten bij regenachtig weer stuklezen. Tijdens de marktdag op donderdag wordt de kiosk verplaatst vlak bij het VVV-kantoor". Overigens zeer tot ongenoegen van mevrouw Rosier, die dat helemaal geen gezellig plaatsje vindt. treft hier: een ring met 2 lipssleutels, parelsnoer, ring met sleutels, zilveren halskettinkje met 4 bedels, grijze handschoen, rood truitje, groene parkiet, jongensvest, plastic lantaarn, pop, transistor radio, wit kinderschoentje, paar kinderschoe nen, damesrijwiel, regenjas, kinderpi stool, herenrijwiel, bankbiljet 10, blauw damesvest, portemonnaie m. inh„ koffersleuteltjes, gouden manchetknoop, verzekeringsbewijs brommer, sleutel a. ring, grijze ceintuur, geruit kindertasje en cap., goud kinderringetje, 2 pakjes zware shag, padvindersdolkmes, fles met kokertjes, zwembroek met hand doek, sleutel, plastic mapje met lid- maatschapkaart, portefeuille met pas, meisjesfiets, bi. autoped, sigarettenko ker, wit kinderschoentje, geruit zwem broekje, zwembroekje met witte hand doek, br. windjack, plastic dames regen jas, groen truitje met rode bies, rode autoped, hondenhalsband, slee van schrijfmachine, bruine herenportemon- naie, kredietbon van juwelier, oud da mesrijwiel, diverse netjes en handschoe nen, handtas, paar kindersandaaltjes, witte portemonnaie, ring met sleutels, Schotsgeruite handtas met dito porte monnaie en 2 zakdoeken. Ik vind dit werk overigens heel leuk. Helemaal nieuw is het niet voor me, want tot voor vijf jaar hadden we nog een boekhandel. Je ziet hier op het Marktplein nog eens mensen om je heen vooral in het vakantieseizoen. Dat vind ik gezellig. Ik kan echt wel merken dat mijn Ne derlandse klandizie versterkt werd door een groot aantal buitenlanders. Met na me de omzet in Duitse lectuur spreekt in dat opzicht boekdelen. Gelukkig kan ik de Duits en Engels sprekende toe risten wel verstaan. Van de Fransen kan ik dat helaas niet zeggen. Zaterdag is het feest in huize De la Rie aan de Reinier Claessenstraat 3 te IJmuiden. Het echtpaar De la RieNes sen hoopt die dag namelijk het heug lijke feit te herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Beide echtelieden zijn 70 jaar. Brui degom Willem Frederik is nog bijzonder kras voor zijn jaren. Vandaar dat leef tijdgenoten hem weieens schertsend als „nozem" kwalificeren. Zijn vrouw Jaco- ba Hendrika is helaas erg slecht ter been, terwijl ook haar gezichtsvermo gen veel te wensen overlaat. De heer De la Rie stond 51 jaar bij Van Gelder aan de papiermachine. Voor zijn trouw en ijver werd hem indertijd al een koninklijke onderscheiding toe gekend. De gouden bruidegom maakj zich nu nuttig door dagelijks in de huis houding te assisteren en boodschappep te doen. Een hobby, waaraan hij graag veel vrije tijd besteed, is het hengelen. Het jubilerend echtpaar heeft twee zoons. Tot het nageslacht behoren ver der nog vier kleinkinderen. Bij ons bezoek was al duidelijk te merken, dat de heer en mevrouw De la Rie zich in de bruidsdagen bevinden. De met guirlandes versierde woonkamer werd namelijk opgevrolijkt door een groot aantal bloemstukken. Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie te Velsen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrij dag van 16.30 tot 17.30 uur aan genoemd bureau. De heer C. H. Marks uit Velsen-Noord die aan de Technische Hogeschool in Delft studeert, is geslaagd voor het kan didaatsexamen civiel ingenieur. Het Marktplein van IJmuiden wordt sinds enkele maanden opgefleurd door een echte kiosk. Dit bonte centrum van binnen- en buitenlandse tijdschriften, week- en dagbladen wordt gedreven door de heer J. Rosier, die aan de Ken- nemerlaan 142 woont. „Het publiek waardeert ons initiatief erg, zegt mevrouw G. RosierMeijns, die dagelijks in de voormalige haring tent is te vinden. Ze vinden het alle maal geweldig leuk dat IJmuiden een kiosk rijk is geworden. Enkele dagen voor Pinksteren hebben we de wagen hier neergezet en ik moet zeggen dat het al aardig begint te lopen. Of het za kelijk een succes wordt, zal over een jaar wel blijken. Het is namelijk de be doeling de kiosk het gehele jaar dage lijks van 8.30-18.00 uur open te houden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7