Stuivertje wisselen met banken doet de schatkist leeglopen Banken verkopen dollars aan Nederlandse Bank Weinig vorderingen bij het landbouwoverleg Westduitse opperrechter was onder Hitier fel jodenhater m Kort economisch nieuws Nieuwe marathon in Brussel Nieuwe beschuldiging tegen vennoot Teixeira de Mattos Minister Bot over ontwikkelingshulp Groep van tien in Den Haag bijeen Scheepvaartberichten T ypograf enstaking Pond sterling versterkt Protestvergadering buschauffeurs Van der WERFF HUBREGHT te VRIJDAG 22 JULI 1966 15 „ELLEN" DE STEENWERF 1. BILLITON 2. A.S.W. Voorzitter katholiekendagwerd ontmaskerd üWSLI xfr. i m i Gisteren op het Damrak WALL STREET: Teruggang minder (Van onze financiële medewerker) Stuivertje wisselen tussen de banken en het rijk heeft tot gevolg gehad dat de schatkist maandagavond de bodem liet zien, terwijl de banken in een beter blaadje bij de grote bazen aan de Oude Turfmarkt te Amsterdam stonden dan in lange tijd het geval is geweest. Wie zijn schulden betaalt verarmt niet maar raakt zijn geld kwijt, heeft de minister van fi nanciën de afgelopen week ervaren, toen er een bedrag van omstreeks 340 mil joen uit de schatkist naar de gemeenten moest worden overgemaakt. Het geld was nodig om de maandelijkse uitdeling van de portie der belastinggelden welke voor de gemeenten bestemd is te finan cieren. Het rijk zat toch al niet goed bij kas en de aderlating ten behoeve van de gemeenten kwam allesbehalve gelegen. Bij het opmaken van de kas bij de Nederlandsche Bank werd maandagavond geconstateerd dat er nog maar krap 8 miljoen in de schatkist zat. In deze tijd van astronomische geldbedragen is dat een schimmetje en de agent van het ministerie van Financiën moet dan ook alles in het werk stellen om geld van de banken los te peuteren teneinde te voor komen dat het rijk zonder geld komt te zitten. Reeds is er een uitzetting van de schatkistbiljetten in omloop te consta teren geweest van 40 miljoen. Dit bedrag werd bijeen gebracht door de financiële instellingen, die blij waren eindelijk in staat te zijn weer eens wat beleggingsmateriaal aan haar portefeuil les te kunnen toevoegen. Zij werden daar toe aangemoedigd door de verhoging van de vergoeding, die het rijk bereid was te betalen. Het disconto voor het driejaars papier dat 5% percent bedroeg, is ver hoogd tot 5% percent en dat voor de vij'f- jaarsbiljetten van 5% percent tot 6 1/16 percent. Vlucht uit pond Bij het agentschap van het ministerie wordt er stellig op gerekend dat het de komende dagen mogeliik zal zijn nog be langrijk meer schatkistpapier te plaat sen. De banken hebben namelijk weer een dollartransactie met de Nederland sche Bank op touw gezet met het gevolg dat zij voor ca. 220 miljoen aan dol lars hebben overgedragen. De tegen waarde daarvan hebben zij dinsdag op de gezamenlijke rekening bijgeschreven ge kregen, zodat de transactie nog niet door de cijfers van de weekstaat van maandag wordt weerspiegeld. De ontwikkelingen op de internationale valutamarkten brachten met zich mee dat de banken tamelijk ruim in het dollarte goed kwamen te zitten. Er hebben nog al wat verkopen van ponden sterling te gen dollars plaatsgevonden, wat gezien de positie van het Britse betaalmiddel en de daardoor geschapen onzekerheid alles zins te verklaren is, terwijl het bovendien weinig aantrekkelijk is om het geld in het buitenland aan te houden, wanneer er in eigen land een beter rendement mee kan worden verkregen. Als er valutastormen opsteken zoekt men de thuishaven op- Guldens in omloop De Nederlandsche Bank heeft de aan geboden dollars overgenomen en daar tegenover guldens in omloop gebracht. Het gevolg is dat de situatie van vandaag vol ledig verschilt van die, waarvan de week staat van de Nederlandsche Bank blijk geeft. Toch is het goed om de verschil lende posten nader onder het oog te zien, omdat de ontwikkelingen in de komende weken door de stand van maandagavond zullen worden beïnvloed. De maandelijkse uitkering van de aan gemeenten toekomende portie van de be lastingopbrengsten heeft tot gevolg gehad dat er omstreeks 340 miljoen uit de schatkist kwam. De bank voor Nederland sche gemeenten, die met de centrale fi nanciering van de lagere overheid is be last, was daarddor in staat wat in te lo pen op de bij haar bank opgenomen voor schotten, die op haar beurt een deel van de bij de Nederlandsche Bank opgeno men voorschotten kon terugbetalen. Gespannen geldmarkt Uit het feit dat er nog voor 286 mil joen aan voorschotten uitstond blijkt wel dat de situatie op de geldmarkt nog al tijd gespannen is. In verband daarmede werd de callrente maandag verhoogd tot 5 pet, hetgeen gelijk is aan het officiële discontotarief. In de markt zou zelfs 5% pet. zijn betaald. Het is tamelijk ongebruikelijk dat er meer rente voor daggeldleningen wordt betaald dan voor opgenomen voorschotten bij de Nederlandsche Bank verschuldigd is, maar niet alle geldnemers beschikken over beleggingsmateriaal dat geschikt is om aan de Nederlandsche Bank te wor den overgedaan. Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem De Duitse bondsrepubliek heeft haar aandeel ln het kapitaal van de Wereldbank met 230 mil joen dollar verhoogd tot 1280 miljoen dollar, zo heeft het Westduitse ministerie van Economische Zaken woensdag bekendgemaakt. Na de Ver enigde Staten en Groot-Britttannië heeft West- Duitsland nu het grootste aandeel in het kapi taal van de Wereldbank. Zodra zij de beschikking krijgen over discontabel papier, dat is schatkistpapier waarvan de looptijd niet langer dan 105 dagen is, wenden zij zich tot de Oude Turfmarkt. In de afgelopen week werd voor 46 min. in disconto genomen, het geen opwoog tegen de aflossing van 50 min op de voorschotten. De discontoporte feuille is er door toegenomen tot 197 min. Grote geldcreatie Alles bij elkaar genomen heeft de Ne derlandsche Bank behalve het disconto papier, van het rijk overgenomen schat kistpapier ad 1.157 miljoen en voorschot ten ten belope van 286 miljoen voor 1,6 miljard uitstaan, hetgeen rond een mil jard meer is dan verleden jaar. Het ge volg is dat de dekking van de gulden is verminderd van 91,54 percent tot 81,06 per cent. De vermeerdering van het deviezenbezit in de nieuwe week zal geen verbetering van het dekkingspercentage teweeg bren gen, omdat er guldens tegenover zijn uit gegeven. Wel wordt de dekking beter als de uit de dollartransactie voortvloeiende guldens gebruikt zouden worden voor schuldaflossing. Bij de bestaande geld- schaarste is daar echter niet veel kans op, vooral niét omdat het rijk een hoge re rente betaalt dan die welke voor de opgenomen voorschotten geldt. In verband daarmede is in financiële kringen de gedachte geopperd dat er een discontoverhoging zou komen. Deze ge dachte kreeg voedsel door de verhoging van het callgeldtarief tot 5 percent. Het lijkt echter bij de moeilijke situatie van het pond sterling weinig opportuun om thans het disconto op te vijzelen. Groot- Brittannië zou er wellicht aanleiding in zien om nog een stapje verder dan het ta rief van 7 percent te gaan. Voor de Nederlandsche Bank is het niet aangenaam dat ons land een vergaarbak van buitenlands vluchtkapitaal zou wor den, omdat hier zo'n aantrekkelijke rente te maken is. Er zouden zoveel guldens door in omloop worden gebracht dat in flatoire impulsen niet zouden uitblijven en de monetaire deflatiepolitiek haar kracht zou verliezen. Bank bil jettenlawine Vooral omdat de kans bestaat dat er in de loop van de komende maand een belangrijk deel van de ten behoeve van vakantiegangers in omloop gebrachte bankbiljetten terugkeert, zal de Nederland sche Bank er geen behoefte aan hebben om banken en indirect de schatkist royaal in de guldenstegoeden te laten zit ten. In de afgelopen week is er nog voor 80 miljoen aan bankbiljetten in omloop gebracht, waardoor de circulatie op 8.226 miljoen is beland. De uitzetting was klei ner dan in dezelfde week van verleden jaar, toen de bouwvakvakantie 144 mil joen aan bankbiljetten in omloop bracht. De ministers van landbouw van de zes EEG-landen zijn gisteren in Brussel vast gelopen op grote meningsverschillen over een Europese regeling voor de groente en fruitmarkt en daardoor niet eens toe gekomen aan een diepgaande discussie over de plannen voor een Europees prijs niveau voor melk, suiker en rijst. Donderdagnacht om drie uur hebben zij, na in totaal ruim elf uur vergade ren, hun pogingen opgegeven die nacht nog een akkoord te vinden. Zij hebben hun discussies vanmorgen om half elf voortgezet. Een akkoord voor de groente- en fruit- regeling was toen nog niet in zicht, zo dat de ministers van Buitenlandse Zaken, die vanmorgen bijeen zijn met als voor naamste agendapunt het vaststellen van de onderhandelingspositie van de EEG in de Kennedyronde nauwelijks tot zaken kunnen komen. Over de Kennedyronde kunnen namelijk geen beslissingen wor den genomen voor de ministers van Land- (Van onze correspondent) AMSTERDAM De enig beherende ven noot van Teixeira de Mattos, die zich nog steeds in voorarrest bevindt, heeft volgens de Amsterdamse accountant A. Vos enige jaren geleden ,8 miljoen gulden over la ten maken op een privé-rekening bij een bank in Zwitserland. De vennoot is met zijn gehele privé-vermogen aansprakelijk voor de schulden van Teixeira de Mattos. In een brief aan de officier van justitie te Amsterdam mr. Hartsuiker, zegt de heer Vos inlichtingen hierover gekregen te heb ben van iemand die zeer nauw met de betrokkene heeft samengewerkt. Een van de commissarissen van Koninklijke Zout- Ketjen, de heer P. Taselaar uit Enschede, heeft de Amsterdamse officier gevraagd een onderzoek in te willen stellen naar de handelwijze van de Kas-Associatie in de zaak Teixeira de Mattos. Op de jaarlijkse conferentie van de O.E.S.O.-landen, die lid zijn van het „De velopment Assistance Committee" (comité voor ontwikkelingshulp), die momenteel in Washington wordt gehouden, heeft de minister zonder portefeuille voor ontwik kelingshulp mr. Th. H. Bot gisteren ge pleit voor volledige gelijkstelling van ontwikkelingshulp met andere regerings- aktiviteiten zoals woningbouw, sociale wetgeving, defensie, onderwijs, volksge zondheid etc. Minister Bot verklaarde dat na vijftien o'f twintig jaar ontwikkelingshulp de ge- industrialiseerde staten de ontwikkeling van de armere landen nog steeds te zeer met incidentele beslissingen benaderen, en deze ontwikkeling als een probleem op korte termijn beschouwen. Op 25 en 26 juli zullen de ministers van Financiën en de president van de centra le banken van de landen van de zoge noemde groep van tien in Den Haag bij eenkomen ter behandeling van onder meer een tweetal rapporten, het ene over ver betering van het internationale monetaire stelsel, het andere over verbetering van het proces tot aanpassing fvan de beta lingsbalans. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor het buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag zijn onveranderd ge bleven. bouw de gemeenschappelijke Europese landbouwpolitiek hebben afgerond. Minister Biesheuvel, voorzitter van de vergadering van de landbouwministers, en de directeur-generaal van zijn departe ment Franke hebben zich donderdag tot het uiterste verzet tegen een groente- en fruitregeling die te straffe protectie aan Italië biedt en waarvan de financiële con sequenties voor de gemeenschap niet te overzien zijn. Aan het slot van de nachtelijke verga dering, waarop slechts een deel van de groente- en fruitproblematiek werd door praat, heeft minister Biesheuvel de dis cussies samengevat en een compromis ge formuleerd, dat onder meer voorziet in beperking van de financiële lasten van de groente- en fruitsector voor het EEG- landbouwfonds (voor interventies op de markt althans) tot zestig miljoen dollar per jaar, waarvan veertig miljoen voor Italië. De interventieprijzen zouden de EEG-landen zelf voor zich mogen vast stellen binnen een vork van veertig tot zeventig percent van de basisprijzen. De EEG-commissie beloofde vanmor gen aan het begin van de vergadering de zaak op schrift te stellen, hoewel dr Mansholt heeft aangekondigd aanzienlij ke bezwaren tegen het voorstel-Biesheuvel (gebaseerd op Nederlandse en Duitse voorstellen) te hebben. België, Duitsland en ook Frankrijk schijnen het in grote trekken wel met dit compromis eens te zijn. De positie van de Italiaanse delega tie was donderdagnacht nog onduidelijk. Voor HAARLEM en omstreken Anthony Tokkerlaan 25 Tel. 02500-55954 (H de Groot) Grati» proefnummer Beursov. - Hypotheken - Assurantiën - Autofinanciering Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-2220}} Beurioverzicht no. 405 Abbekerk 21 v. Chittagong n. Colombo. Acteon 21 v. Kaapstad n. Podt Elizabeth. Acmaea 21 te Frederica. Aegis 22 te Hamburg. Alamak 21 te Damman. Alhena 22 te Las Palmas. Alnitak 21 te Djeddah. Amerskerk 21 t.h.v. Lissabon n. Duinkerken. Angolakust 21 te Pointenoire. Attis 22 te Santo Domingo. Barendrecht 23 te Hsinkang verw. Bovenkerk 22 te Nacala verw. Caltex Amsterdam 21 v. Halmstad n. Malta. Caltex Eindhoven 21 te Ras Tanura. Caltex Madrid pass. 21 Muscat n. Bahrain. Caltex Rotterdam 21 v. Suez n. Perz. Golf. Caltex The Hague 23 te Dumai verw. Caltex Utrecht 21 v. Gothenburg n. Lissabon. Camerounkust pass. 21 Blanca n. Casablanca. Charis 22 te Port of Spain. Gaasterdijk 22 te Port St. Joe. Chiron 21 te Curasao. Diadema pass. 21 Masira n. Lands End. Doelwijk 22 te Suez. Eenhoorn 21 v. Djidjelli n. Rotterdam. Esso Amsterdam 21 t.h.v. Algiers n. Halifax. Esso Den Haag pass. 21 Gibraltar n. Rotterdam. Esso Rotterdam 21 te Bombay. Gabonkust 22 ten anker bij Freeown. Giessenkerk 20 v. Aden n. Port Said. Gulf Hollander 21 v. Port Said n. Cobh. Kalydon 22 te Hamburg. Kamperdijk 21 v. New York n. Philadelphia. Karachi 21 v. Port Said n. Genua. Katelysia 20 v. Yokkaichi n. Manilla. Keerkring 21 te Ampenan verw. Korovina 21 v. Avonmouth n. Falmouth. Kosicia 22 te Bangkok verw. Krebsia 21 v. Plymouth nr. Berre. Langkoeas 21 te Madang. Lekhaven pass.21 Dungeness n. Maceio. Madison Lloyd 21 v. Bremerhaven n. Antwerpen Marne Lloyd 21 v. Vancouver n. Port Mellon. Meerdrecht 21 te St. Vincent. Moerdijk 21 te Hamburg. Musi Lloyd 21 te Mobile. Neder Eems 21 rede Bangkok. Naes Lion 21 v. Das Eiland n. Genua. Neder Weser 22 te Durban verw. Nestor 21 v. Lattakia n. Beyrouth. Nieuw Amsterdam 21 v. Andelasnes n. Kopen hagen. Oldekerk 21 t.h.v. Kp. Vincent n. Port Said. Oranjestad 22 ten anker voor Antigua. Ouwerkerk 21 te Lourenzo Marques verw. Palamedes pass.21 Ouessant n. Curasao. Parkhaven 21 v. Santos n. Buenos Aires. Parthenon 21 te Hamburg. Peperkust 21 v. Port Harcourt n. Sapele. Prins Frederik Willem 21 v. Ttripoli n. Bey routh. Prins Willem George Frederik 20 te Toronto. Radja 21 te Aden verw. Randfontein 22 te Eastlondon. Rempang 23 te Adelaide verw. Roepat 22 te Khorramshahr verw. Roggeveen 20 v. Hongkong n. Shanghai. Rotterdam 21 te Le Havre. Rijn pass 21 Timor n. Geraldton. Schie Lloyd 22 v. Bremen n. Antwerpen. Schouwen pass. 21 Sabang n. Aden. Seine Lloyd 21 te Akaba. Senegalkust 22 te Hamburg. Serooskerk 23 te Tripoli verw. Skadi 22 dw. Bizerta n. Tripoli. Siberoet 21 te Patania. Sliedrecht 22 te Venetië. Simonskerk 21 v. Genua n. Port Said. Sinoutskerk 21 v. Yokohama n. Kobe. Spaarnekerk 21 te Bremerhaven. Stentor pass. 21 Kp Vilano n. Antwerpen. Straat Banka 22 te Paranagua. Straat Futami 20 v. Kaapstad n. Montevideo. Streefkerk 21 v. Mombassa n. Aden. Tara 21 v. Rio Grande n. Santos. Tjikampek 22 te Yokohama verw. Tjitarum 21 v. Singapore n. Fiji Eilanden. Towa 22 te Kaapstad. Ulysses 21 te Manta. Vasum pass* 21 Geachyhead n. Rotterdam. Videna pass. 21 Pulu Weh n. Tabangas. Woensdrecht 20 v. Vancouver n. Kobe. Woltersum 21 v. Le Havre n. Londen. Zaankerk 21 v. Durban n. Lourenco Marques. SPEEPVAART Cycloop, 21-7 werkzaam te Marsa el Brega. Friesland 27-1 70 mijl ten Oosten van Mena al Ahmadi. Gelderland 21-7 aangekomen te Singapore. Groningen 21-7 te Suva. Hector 21-7 25 mijl ten zuiden van Kaap Vincent Jacob van Heemskerk 21-7 werkzaam in Noord zeegebied. Noord-Holland 20-7 650 mijl ten Zuid-westen van Teneriffe. Simon 21-7 werkzaam in Noordzeegebied. Titan 21-7 25 mijl ten zuiden van Kaap St. Vincent. Utrecht 21-7 werkzaam in Noordzeegebied. Willem Barendsz 21-7 300 mijl oost-noord-oost van Mauritus. (Van onze correspondent) BONN De 81ste „katholiekendagen" in Bamberg zijn geëindigd met een vruchte loze discussie over het voor en tegen van de anti-conceptiepil en een pijnlijk de masqué van de voorzitter, professor Willi Geiger. „Een stormachtige tijd is over onze kerk gekomen", zo vond een bisschop uit het Ruhrgebied, na afloop van deze vier dagen durende bijeenkomst, waarop pries ters en leken over tal van problemen be gonnen te discussiëren, die ten tijde van het concilie al niet helemaal nieuw meer waren. Maar de bisschop wist toen nog niet, dat de 57-jarige voorzitter Willi Geiger die raadslid in het Westduitse consti tutionele Hof in Karlsruhe is door eigen onvoorzichtigheid als officieel jodenha ter onder Hittler zou worden ontmaskerd. In het door de Oostduitsers geschreven „Braunbuch" staat Geiger vermeld als lid van het nazistische Sonderge- richt in Bamberg, dezelfde stad waar hij de vergaderingen van de katholiekendagen gen leidde. Toen Geiger op deze onaange name „bijkomstigheid" werd gewezen, verklaarde hij dat na de oorlog een recht bank hem als een „hartstochtelijke tegen stander van het nationaal-socialisme" vrijuit had laten gaan. Deze reactie van Geiger werpt een bi zar licht op hemzelf, maar ook op de rechtbank die tot deze gekleurde uitspraak kwam. De Süddeutsche Zeitung herinner de zijn lezers namelijk aan een leerboek over staatswetenschappen, dat Geiger in 1942 geschreven had, en dat nog in iedere behoorlijke bibliotheek is terug te vinden. Geiger was in die tijd bij het Landesge- richt in Bamberg werkzaam. In dit „we tenschappelijke" werk behandelt de auteur ook de wettelijke regeling voor de dag bladredacteuren, die door Hitler's juris ten was opgesteld. Op pagina 39 commentarieert Geiger de bepaling dat alle redacteuren van arische afstamming moeten zijn. Hij zegt daar over: „dit voorschrift heeft met één slag de invloed van het joodse ras op het ge bied van de pers, die oppermachtig was, het volk schade toebracht en de cultuur ten gronde richtte, ter zijde gesteld." Een „beroepsmisdaad" noemt Geiger ook, naast de diefstal van geestelijk eigen dom, „het opnemen van artikelen van joodse schrijvers". Geiger is het in zijn boek met Göbhels eens dat niet iedereen mag schrijven. Hij juicht het dan ook toe dat door deze wet aan „de werkzaamhe den van zogenaamde prominente journa listen als een Kerr een eind is gekomen". Alfred Kerr was een dichter en toneel criticus, die in 1933 naar Zwitserland emigreerde. Hij stierf in 1948 na terug keer in Hamburg. In een andere passage geeft Geiger als zijn mening dat de plicht de waarheid te zeggen ondergeschikt is aan- de plicht te werken'voor het algemeen welzijn. Zo vindt Geiger dat in een conflictsituatie de waarheid zich moet laten muilkorven. Ze moet dan weliswaar niet vervalst worden, maar doodgezwegen. De vice-voorzitter van de 81ste „katho liekendag" In Bamberg, Anton Roesen, vond blijkens „Der Spiegel" dat het on mogelijk was ook nog de antecedenten van de voorzitter te gaan onderzoeken, wanneer deze voorzitter deel van de hoog ste gerechtelijke instantie van de Bonds republiek uitmaakt. Hoewel Roesen in deze opvatting moei lijk tegengesproken kan worden, heeft het optreden van de „hartstochtelijke anti- nationaal-socialist" niet alleen de „katho liekendag" en het „Bundesgerichtshof" in moeilijkheden gebracht- Ook over de naoorlogse Duitse zuiveringsrechtspraak komen nieuwe facetten aan het licht en niet in de laatste plaats over Geiger zelf, die zijn boek zoals in deze gevallen gebruikelijk wellicht als een „jeugd zonde" zal proberen te verklaren. Italië moet het dit weekend zonder dag bladen stellen. Het is de vierde lande lijke staking van de typografen sinds het begin van de maand. De typografen, die 48 uur niet zullen werken, eisen nieuwe arbeidscontracten en hogere lonen. Door de staking zullen de middagbladen vandaag en morgen niet verschijnen. Zaterdag en zondag zullen evenmin ochtendbladen uitkomen. ZL a •n sf,« r*>- i.« w 4f De internationale waarden hebben voor de vierde achtereenvolgende beursdag af brokkelende koersen te zien gegeven. De handel in deze fondsen had alleen begin- beurs iets te betekenen. Later werd het uiterst stil, behalve voor de Philipshoek. Koninklijke Olie en Philips moesten Ame rikaans aanbod verwerken hetgeen plaats vond op een lager niveau ten opzichte van de voorgaande slotkoersen. Philips daalde bij de opening 70 cent tot 100.30. Later op de middag daalde de koers voor Philips tot 99.90 als gevolg van aanhou dend Amerikaans aanbod en baisseverko pen van de beroepshandel. Koninklijke Olie verloor bijna een gulden tot 132.40. Unilever bood vrij goed weerstand met een koersverlies van twee dubbeltjes tot 85.20. AKU opende 4% punt lager op 321 '4 doch kon zich later herstellen tot 322%. Voor Hoogovens werd 325 (326) als advieskoers opgegeven. KLM werd niet onbelangrijk hoger geadviseerd doordat dit fonds in Wall Street 4% dollar hoger was gesloten. In Amsterdam hebben de in Engeland genomen maatregelen tot behoud van het pond geen invloed gehad op het koers verloop van de aandelen, ook niet voor de obligatiemarkt. De zwakke stemming hier hield in hoofdzaak verband met het feit dat Wall Street gevoelig lager sloot. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 324%-3257» 332-339 131.80-132.70 99.50-100 85.50-85.60 2de tijdv. 325 335 132.70 99.90 85.70 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 20 juli 358 90 (25. l*/o 169 (47.2Vo) 99 (27.7»/») 21 juli ■?79 86 (23.1*/») 187 (50.2»'») 99 (26.7»/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 131.70-132.20 142 Philips 99.10gb-99.80 Unilever 85.30-85.50 K.L.M. A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5°/o Ned. 1964 5%% Ned. 1964-11 5»/»% Ned. 1965 6»/o B.N.G. 1965 5»/»«/o Ned. Gas 4'/»»/o A.K.U 5»/»% Hoogovens Alk. Bank Nederl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curat;. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker Slot koersen 21 juli Slot koersen 21 juli 322'/» 975 320 Van Gelder Zn. 104% 100.05 Gelderl.-Tielens 85.20 Gist- en Sp.fabr. 417 132.40 Grasso 135V» 69V. v. d. Grinten 83972 gl 123 Hagemeijer 94.10 95 103 Havenwerken 190 533 Heineken Bier 383 86'/» Hoek's Machinef. 448 181 Holec 212 182 Holl. Beton 273 12874 36.30 86» Internatio 239 87% Kempen-Begeer 92*/» Key en Kramer 332 937» Kon. Ned. Papier 196 gb 92' Kon. Zout-Ketien 514 1001 Koudijs 130Vi 93"/» Leidsche Wol 327 246 Lindeteves - Jacob 128 47 Meneba 292 180% Muller Co 301 485 Chem. F. Naarden 386 84 Ned. Dagbl. Unie 186 gb 370 Ned. Kabelfabr. 285>/2 200 Ned. Sch. Mij 71% 164 Van Nelle 235 77.50 Nijverd. Ten Cate 94 101 Oranjeboom Bier 277 432 Overz. Gas 82.50 724% William Pont 203 178 Rott. Droogdok 342 Sch. Expl: Mij 1527» 365% Scholten Honig 77 83% Schuttersveld 130 gb 418 Smit Transform. 208 186 Spaarnestad 394 Stokvis Zn. 125 340 Technische Unie 167'/. 117 Texoprint 91'/» 639'/» Thom. en Drijver 78 510 Ver. Glasfabr. 125 418 Ver. Machine fabr. 132 269 Vredest. Rubber 121 146'/» Wessanen 426 Wilt. Fijen.-B. 162 386 Wvers 420 273 Zwanenberg-Org. 167.50 20 juli 21 juli 20 juli 21 juli Atch. Topeka 32 31'/» Amer. Motors 107. 10". Baltimore 327» b 32'/» b Int. Harvester 44»,» 437. Can. Pacific 57'/» 56' 91 90'/» Illinois Cent 78 78 Int. T. and V. 76'/» 75'/» NY Centr 66s i 66' 36' 36'/» Pennsylvania 50'% 507» Mont. Ward 37»/. 37»/» South Pac 35»/. 35*1 Radio Corp 49» s 49' Union Pac 37V» 37' Republic St 37'/» 37' Allied Chem. 38'/» 38' Royal Dutch 36's 36% AC.F Ind 55 54 54'/, 54 Am. Can 50 50 607. 61 Am. Smelting 59'/» 595 Soc. Vacum 43% 44' Am. T. and T. 54"'. 547» Stand. Br 337» 33 Am. Tobacco 33% 33'/. Stand. Oil N.J. 70'/. 70'/» 86 85% Studebaker 357» 35% 32% 32'/» Texaco 70 70% 67% 66» Un. Aircraft 72»/, 71'/» 387» 39 8% 8»/» 49'/» 49'/, 34'/» 34» Cons. Edison 36'/» 36 Us. Rubber 48 48'/» Dougl. Aircr. 61'/» 60 43 Dup. de Nem. 191»/» 192' s 527» 517. Eastm. Kodak 132 133»/» Woolworth 22» 8 22" 8 Gen. Electr 104'/» 1037» 46»/» 46% Gen. Motors 82 81 K.L.M 150% 146'/» Goodyear T 54 55 De New Yorkse beurs wist gisteren haar verlies te beperken. Sperry Rand was daarbij het meest toonaangevende fonds- Het fonds steeg meer dan twee punten, en maakte een enorme omzet, alles tengevolge van een sterk gestegen winst. IBM won vier punten. Meer dan een punt stegen Goodyear, Eastman Ko dak en Zenith. De beurs ging in het begin sterk vooruit, maar slaagde er later niet in de opgaande lijn vast te houden. De omzet was 6,2 miljoen shares tegen 5.47 miljoen op woensdag. Van de 1387 ver handelde fondsen stegen er 439 en daal den er 709. Polaroid steeg 6'/», Burrough» 4'/», General Instruments 2% en Zenith 1%. Xerox verloor 4, American Airlines 2'/», Douglas Aircraft lVi en SCM l'A- Ruimtevaartfondsen en electrische uit rustingen waren bij de verliezers. Dow Jonescijfers: industrie 873.99 0.50), spoorwegen 224.89 1.00), nutsbedrij ven 133.72 0.09). Het versoberingsprogramma van de Britse premier Harold Wilson heeft gis teren het pond sterling versterkt. Op de Londense valutamarkt verbeter de het pond sterling zijn positie in ver gelijking tot andere harde valuta en was om 13.00 uur ongeveer 2,79 dollar waard. Dat betekent een verbetering met onge veer een achtste dollarcent waardoor de totale verbetering sinds de aankondiging van de ingrijpende maatregelen van woensdag 11/32 cent is geworden. Dit betekent ir. termen van de inter nationale geldhandel een grote sprong hoe wel het werkelijke niveau van het pond sterling nog steeds geen grote indruk maakt op een hele dollarcent onder de officiële pariteit van 2.80 dollar. Op het vakbondsfront zijn er echter dreigende tekenen van rebellie tegen de uit twee fasen bestaande loonpauze waar op Wilson heeft aangedrongen. De (categorale) algemene Nederlandse vereniging van werknemers in het perso nenvervoer belegt in de nacht van dins dag 26 op woensdag 27 juli in de Expo- hal in Hilversum een landelijke protest vergadering van buschauffeurs. De vereni ging heeft aan de 21 000 werknemers in de streekvervoerbedrijven en hun vrou wen een oproep gericht voor deze bijeen komst. De A.N.V.W.P. noemt de nieuwe CAO streekvervoer 1966 in een pamflet „een be lediging voor alle werknemers". Een aantal vakbondsleiders blijkt zich aan te sluiten bij Frank Cousins, secre taris-generaal van de machtige bond van transportarbeiders, die zich woensdag avond vierkant tegen de voorgestelde be vriezing van lonen verklaarde. Cousins heeft onlangs ontslag uit het kabinet ge nomen uit protest tegen de loon- en prijs politiek in de regering.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15