VS ramen kosten voor Vietnam op 3.6 miljard per maand OLDA Rusk: „Vredesbesprekingen door Hanoi afgewezen" Schietpartij in Cleveland k Frans-Duits gesprek in Bonn over legering Franse troepen r KEUKENCENTRUM Van dag tot dag succes Gomoelka critiseert Pools episcopaat BOAC-directeur door zijn vrouw gered Brand in mijn eist geen slachtoffers Overleg over de ruimte-verkenning Brits Rijnleger mogelijk kleiner Franse kernbom-proef in de Stille Oceaan Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank .DIT IS NU WETTELIJK TOEGESTAAN!' amm VRIJDAG 22 JULI 1966 ZU1H13 DROOMKEUKENS origineel FORMICA Technische samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland Waarschuwing Rhodesische begroting getuigt van optimisme ■■-VfJüJl M Bevredigende regeling, ook in details De Drotestbii eenkomst werd b Miljoenen hebben gisteravond op hun televisiescherm gezien hoe de twee ruim tevaarders Young en Collins uit de kos mos op aarde zijn teruggekeerd. Het leek alsof zij van een vliegreis kwamen. Heb ben de kijkers er zich nog rekenschap van gegeven, welk een bijna onbegrijpe lijke kennis en welk een gecompliceerde techniek er nodig zijn geweest om dit nieuwe succes te bereiken? Waarschijn lijk niet. Enerzijds is men al te zeer ge wend aan zulke wonderlijke prestaties, aan de andere kant liggen zij te ver af van het dagelijkse leven om echte ont roering te wekken. Wat eens „science-fiction" was ver beelding die uitging van een mogelijke wetenschap der toekomst is nu werke lijkheid geworden. Toch lijkt die realiteit een droom. En zo is het velen ontgaan, welk een ontzaglijke risico's deze twee mensen hebben gelopen. Hun leven was geheel afhankelijk van het feilloos wer ken van de meest ingewikkelde techni sche procédés. Machines moesten voor hen denken. Maar ook metalen hersens kunnen falen. En er waren misrekenin gen en tegenslagen, al hebben die geluk kig geen gevolgen gehad, die gevaar op leverden voor het leven der ruimtevaar ders. Gezien deze risico's moet men allen, die bij dit nieuwe verbazingwekkende experiment betrokken waren, van harte geluk wensen. Waarbij de hoop mag wor den uitgesproken dat de steeds uitgebrei der toegepaste en vergaarde kennis ten slotte de mensheid op aarde ten goede zal komen. WASHINGTON (Reuter en AP) De strijd in Vietnam heeft de Amerikaanse belastingbetalers in het jaar dat op 1 juli van dit jaar is geëindigd bijna vier mil jard gulden meer gekost dan de regering- Johnson enkele maanden geleden had ge raamd. Het komende belastingjaar zullen de kosten van de oorlogsinspanning in Vietnam stijgen tot één miljard dollar per maand, 3,6 miljard gulden, aldus de voorspelling van de Amerikaanse minis ter van Defensie, McNamara. De rege ringsuitgaven in de Verenigde Staten be liepen gedurende het afgelopen jaar bij na 10,7 miljard dollar, of ruim één half miljard dollar meer dan de ramingen van januari in dit jaar. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren gezegd dat Noord-Vietnam een nieuw Amerikaans aanbod tot het houden van vredesbesprekingen van de hand heeft ge wezen. De Amerikaanse staatsman, sprekend tot een groep buitenlandse studenten, zei dat het aanbod twee of drie weken gele den was gedaan. Hij onthulde niet langs welke diplomatieke weg de Verenigde Staten zich in verbinding met de Noord- vietnamese autoriteiten hadden gesteld. Zevenhonderd miljoen Chinezen staan De regering moet bezuinigen en daar mee kan men vrede hebben. Maar het „domme rode potlood" kan posten schrap pen die ook een streep halen door onze toekomstverwachtingen. Minister Diepen horst heeft (ietwat klagelijk) bevestigd, dat hij de toelagen voor studenten vol gend jaar moet beperken. De studenten, die op basis van deze beurzen zijn gaan werken, zullen nog worden ontzien. Maar voor de anderen ziet het er minder gun stig uit en het inkomen der ouders zal een grotere rol gaan spelen. Dat betekent eenvoudig dat minder aanvragen voor steun aan studie zullen worden ingewil ligd en dat de bedragen lager zullen zijn. Als de staat echter grotere offers vraagt van de ouders vergeet hij dat de vorming van deskundigen ook een alge meen maatschappelijk belang is. De ge meenschap heeft een steeds grotere be hoefte aan gespecialiseerd intellect op technisch, wetenschappelijk, economisch, sociaal en opvoedkundig gebied. Onze toe komst hangt ervan af. Misschien moet men hogere eisen stellen aan de discipli ne van studenten, hoewel de rector mag nificus van de Amsterdamse Universiteit heeft erkend dat zijn op politiek gebied vaak roerige pupillen harder werken dan die van een vroegere generatie. In elk ge val echter mag men de opvoeding van een noodzakelijke „elite" niet laten afhangen van de ouders alleen. Er moet bezuinigd worden, goed, maar allereerst kan het staatsapparaat worden gerationaliseerd en gemoderniseerd. Als de staat verreweg het grootste „be drijf" in onze gemeenschap een indus trie zou zijn, dan was zij al lang failliet. Waarom wordt er niet meer aandacht be steed aan het nuttige rendement van de zo rijkelijk binnenvloeiende openbare gel den? Aan het nut van verantwoordelijk uit gegeven studiegelden kan men niet twij felen. Ons parlement moge dit wel be denken. Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165-159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770 WARSCHAU (Reuter) De Poolse com munistische partijleider Gomoelka heeft donderdag in een speciale bijeenkomst van het parlement ter gelegenheid van het duizendjarig bestaan van Polen ge zegd dat tussen de kerk en staat pas nor male betrekkingen kunnen ontstaan, wan neer de kerkelijke leiders ophouden via de kerk politiek te bedrijven. Gomoelka keerde zich tegen de aarts bisschop van Wroclaw, Kominek, die zijn priesters had verzocht de eerste-steenleg- ging van een gedenkteken voor paus Joannes XXIII te boycotten. Hij noemde deze oproep een goed voorbeeld van de „woede" die de r.k. kerk voelt ten aan zien van priesters die trouw zijn aan de staat. „Voor alles komt de nationale een heid", zei hij. Godsdienst en atheïsme zijn niet in tegenspraak met elkaar bij het vormen van nationale eensgezindheid over de belangrijke vraagstukken van de bescherming van Polen en het veilig stel len van de ontwikkeling van zijn economie •n cultuur." volledig achter het Vietnamese volk". Dit heeft de Chinese president Lioe tsjao-Tsji vandaag tijdens een betoging op het Pe- kingse plein Tien an Men, waaraan naar schatting door een miljoen mensen werd deelgenomen. „De grote uitgestrektheid van China vormt een veilig achterland voor het Viet namese volk. Het Chinese volk is vast besloten op elk ogenblik en op elke plaats elke maatregel te treffen die het Vietna mese volk nodig acht om gezamenlijk de Amerikaanse agressor te verslaan", aldus Tsji. REDHILL (Engeland) (AP) Lady Guthrie, de echtgenote van sir Giles Guthrie, president van de British Over seas Airways Corporation, BOAC, is neer geschoten, toen zij donderdag een geweer trachtte te grijpen dat een gemaskerde inbreker in hun huis op haar man richtte. Zij zakte in elkaar nadat de inbreker had geschoten. In een ziekenhuis werden hagelkorrels uit haar hoofd en hand ge haald. Drie mannen, gewapend met jachtgewe ren, namen deel aan de overval op het huis van de Guthries. in de buurt van het vliegveld Gatwick. De inbrekers ontkwa men. NANTICOKE (Pennsylvanië) (AP) Een brand in een luchtkoker van een ko lenmijn in Nanticoke in de Amerikaanse staat Pennsylvanië heeft 150 mijnwer kers een uur ingesloten. Na ruim een uur werden ze allen gered. Tien mijnwerkers zijn in het ziekenhuis opgenomen, omdat ze rook in hadden ge ademd. BONN (AFP) De Franse minister van Defensie, Mesmer, en zijn Westduitse ambtgenoot, Von Hassel, hebben twee technische overeenkomsten getekend waarover lang onderhandeld is. De over eenkomsten betreffen de gemeenschappe lijke vervaardiging van radaruitrusting voor tactische doeleinden, en de gemeen schappelijke vervaardiging van een raket waarmee vliegtuigen van het type Mystè- re en het type FA 104 Starfighter, die door de Westduitse luchtmacht gebruikt worden, uitgerust kunnen worden GENEVE (Reuter) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn donderdag akkoord gegaan met een bepaling, vol gens welke geen enkel land aanspraken kan doen gelden op welk deel van het heelal ook, de maan en andere hemelli chamen inbegrepen. Ook de andere zesen twintig leden van een subcommissie van de Verenigde Naties, die in Genève be zig is met het opstellen van een verdrag over de verkenning van de ruimte, hecht ten hun goedkeuring aan het artikel. De commissie werkt aan de hand van twee ontwerp-akkoorden, ingediend door de de Russen en de Amerikanen. Ook werd een artikel goedgekeurd dat de landen verplicht de ruimteverkenning uit te voeren in overeenstemming met het internationale recht en in het belang van de internationale vrede en veiligheid. De protestbijeenkomst werd bijgewoond door onder meer premier Tsjoe en-Lai, door de permanente vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront. Tran van-Thanh en door de Noordvietna- mese ambassadeur in China, Tran toe- Binh. Gisteren verklaarde China dat een Amerikaans oorlogsschip de Chinese ter ritoriale wateren had geschonden. Voorts zou een Amerikaans legervliegtuig door het Chinese luchtruim zijn gevlogen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zal de 405-de ernstige waarschuwing aan de Verenigde Staten doen toekomen. BONN (DPA) Groot-Brittannië zal, naar het zich laat aanzien, binnenkort een deel van zijn in West-Duitsland gele gerde troepen terugtrekken, omdat een voor de Britten bevredigende financiële regeling met West-Duitsland over het Rijnleger niet te bereiken schijnt. Dit heeft de Britse minister van Finan ciën, Callaghan, donderdag na bespre kingen met zijn Westduitse ambtgenoot, Dahlgrün, in Walporzheim bekendge maakt. Premier Wilson heeft woensdag reeds in het Lagerhuis gezinspeeld op de moge lijkheid van een drastische inkrimping van het Britse Rijnleger. De tegenwoordige Brits-Duitse finan ciële regeling loopt in maart 1967 af. Op grond hiervan moet West-Duitsland door de aankoop van militair materieel en goe deren in Engeland ter waarde van mins tens zeshonderd miljoen mark tegemoet komen in de kosten van de legering van de Britse troepen in West-Duitsland. En geland wil dat bedrag tot een miljard per jaar de volle kosten van de legering verhogen. ADVERTENTIE CLEVELAND (Reuter). Vier inzittenden van een auto een jonge negerinhaar twee kinderen en haar broertje werden donderdag in de Amerikaanse stad Cleveland gewond door kogels die de politie op de wagen afvuurde. Een van de kinderen, een vierjarig jongetje, werd door een kogel in het achterhoofd getroffen. Hij verkeert in levensgevaar. De bestuurder van de auto de echtgenoot van de gewonde vrouw was langzaam door een wegversperring gereden, ondanks een bevel van de politie om te stoppen. Toen een agent hem uit de auto poogde te sleuren had hij vol gas gegeven, waardoor de agent tegen de grond sloeg. Daarop is de auto onder vuur genomen. De politie bracht de gewonde kinderen zo snel mogelijk naar een ziekenhuis. Het incident gebeurde in de buurt van de armelijke negerwijk Hough, waar zich de laatste dagen bittere rassenonlusten hebben voorgedaan. De wijk is door leden van de Nationale Garde afgesloten na de afkondiging van de nood toestand door de gouverneur van Ohio. Bij de onlusten zijn twee doden gevallen. In Chicago deed dominee Martin Luther King donderdag een beroep op de autoriteiten de negers recht te doen, als hun demonstraties een vreedzaam karakter hebben. Hij vroeg waarom het eerst tot oproer moet komen, voordat concessies worden gedaan. In het oostelijk deel van Brooklyn hebben zich donderdagavond weer on geregeldheden voorgedaan. Hierbij werd een elfjarige negerjongen dodelijk door een kogel getroffen. Veertig mensen werden gearresteerd. SALISBURY (AP) De Rhodesische minister van Financiën, Wrathall, heeft bij het parlement een begroting ingediend onder gejuich van de leden. Er worden enkele minder belangrijke wijzigingen op belastinggebied voorgesteld. Het totaal van de uitgaven zal met een half miljoen pond vijf miljoen gulden - stijgen tot 73,3 miljoen pond, 733 miljoen gulden. Het grootste deel van de stijging wordt besteed aan veiligheidstroepen en sociale diensten. Aan het onderwijs voor Afrikanen wordt bijna zeventig miljoen gulden ten koste gelegd. Het is de groot ste post op de begroting. Wrathall zei in het parlement dat de begroting moet worden gebaseerd op de veronderstelling dat de onderhandelingen met Londen over de zelfstandigheid kun nen mislukken en dat de sancties tegen Rhodesië dan van kracht blijven. Hij noemde het onzin te zeggen dat de Rhode sische economie op instorten staat. De tabaksverkopen zijn veel beter verlo pen dan was verwacht. Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). Papas' tekeningen in de Manchester Guardian zijn beroemd. Vaak zijn ze mild humoristisch, soms dodelijk tref zeker, een enkele maal bitter satirisch. Maar steeds zijn ze bewonderens waardig eerlijk. Als Papas zijn talent aan een onderwerp spendeert, hoeft er geen lang artikel meer over geschre- HfMiMWWIMMMIMflJMMMMUWIMtflIMAMUIMtMiWMinMMMMMMiUMnflM ven te worden. Zijn potlood is een ra pier dat de zaak die het schetst in het hart raakt. Zo ook, toen Papas zijn ver nietigende wapen richtte op de conclu sie van het Internationale Hof van Justitie over de Zuidafrikaanse gedra gingen in Zuidwestafrika. „Dat is nu wettelijk toegestaan!" Een scherper oordeel kan niet worden geveld. BONN (DPA) President De Gaulle en bondskanselier Ludwig Erhard hebben gisteren in Bonn een zodanige vordering geboekt in de kwestie van de legering der Franse troepen in de Bondsrepubliek, dat de hoop op een „bevredigende regeling, ook op detailpunten" gerechtvaardigd is. Dit deelde men van Westduitse zijde mee aan het slot van het eendaags bezoek in het raam van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag. Het was het eerste Frans-Duitse ge sprek op het hoogste niveau sinds Frank rijk op 1 juli uit de militaire NAVO-inte- gratie trad. De troepenlegering en de re cente reis van De Gaulle naar Moskou vormden de belangrijkste gesprekspunten. De besprekingen van de Franse president in Rusland werden dooi' Erhard als „hoogst interessant" betiteld. President De Gaulle, zo meldt onze cor respondent in Parijs, is weer terug in de Franse hoofdstad. Zijn reis naar Bonn heeft niet langer dan tien uur geduurd. Als men van die tien uur ook nog aftrekt het beleefdheidsbezoek aan president Lüb- ke en aan De Gaulle's oude vriend Adenauer, dan is duidelijk dat voor een ernstig gesprek geen tijd was, want er moest ook nog worden gegeten en ge dronken. Men krijgt de indruk dat De Gaulle on geveer het volgende heeft gezegd: „Ik ben naar Rusland gegaan can een gebaar van ontspanning te maken. Doet gij in Bonn hetzelfde en houdt niet langer kop pig vast aan de eis van eerst hereniging van West- en Oost-Duitsland en daarna pas ontspanning. Begin een gebaar te maken van goede wil en dan worden wij het in Europa met de Russen en zonder de Amerikanen wel eens". In zijn ant woord moet Erhard zich op de vlakte hebben gehouden, want hij zal niets on dernemen zonder de Amerikanen. Eind september van dit jaar gaat de bonds kanselier naar Washington voor een be spreking met president Johnson. In de Franse bladen vindt men over de reis van De Gaulle naar Bonn zo goed als geen woord. De „Figaro" had er gis teren 25 regels over. Bij de andere bla den is het bericht naar de binnen-pagina's weggewerkt. Het radiostation Europa-I dat er anders met commentaar als de kippen bij is, praatte evenals woensdag avond ook gisteravond over de oorlog in Vietnam. PARIJS (AP) Op het eiland Moeroe- roa in de Stille Oceaan is donderdag een Franse kernbom geworpen die niet is ontploft. Het was een proef om de vei ligheidsvoorzieningen van de bom te tes ten. Het Franse ministerie van Defensie heeft verklaard dat de test tot doel had de veiligheid van operationele kernwa pens te beproeven tijdens de opslag en het vervoer ervan. De proef was de laatste in een reeks in de Stille Oceaan. In september zullen er drie kernbommen met thermonucleair materiaal tot ontploffing worden gebracht. President De Gaulle zal een van deze proeven bijwonen. Incident. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft een inspectieploeg naar de grens met Portugees Angola gestuurd naar aanleiding van het bericht dat de Portugezen per abuis een dorp in Zam bia zouden hebben gebombardeerd. Handschrift. Russische geleerden hebben een toestel geconstrueerd met behulp waarvan men aan de hand van de schrijfgewoonten geestesziekten kan op sporen. Het apparaat legt schrijfsnel heid, spanningen en bijzondere handbe wegingen vast. Studie. Noord-Vietnam zal 55 geleerden naar de Sovjet-Unie sturen om daar, sa men met Russen, wetenschappelijk on derzoek te verrichten. Dit gebeurt op grond van een overeenkomst die in Moskou is getekend. Auto's. Zes mensen zijn om het leven ge komen, toen in New York twee auto's frontaal op elkaar botsten. Drie men sen werden gewond. Botsing. In Lodhran, 880 kilometer ten noorden van Karatsji in Pakistan, is donderdag een bus door een sneltrein gegrepen. Er zouden 38 doden en acht tien gewonden zijn. Reuzentank. Donderdag is de grootste op slagtank ter wereld voor ruwe olie klaar gekomen. De stalen tank, die een inhoud van 105.000 kubieke meter heeft, is gebouwd bij de Duitse Shell raffina derij bij Godorf. Hij is 16V4 meter hoog. De tank is verbonden met de pijpleiding tussen Rotterdam en de raffinaderij. Uitgewezen. Twee Belgische commissa rissen van politie hebben bevel gekre gen Kongo binnen 48 uur te verlaten. Het zijn Motoulle. persoonlijk raadsman van het Katangaanse hoofd van politie Sapwe, en Lecarne- Zij worden ervan beschuldigd overplaatsing naar een an dere Katangaanse stad geweigerd te hebben. Zij werkten al enige jaren in Loeboembashi. Toeristen. De toeristenstroom in Joegosla vië breekt dit jaar alle records. Dit geldt vooral voor de toeristen die met de auto komen. In de eerste vijf maan den van dit jaar zijn 1.301.897 voertui gen met 3.983.717 toeristen het land bin nengekomen, tegen 455.889 voertuigen met 1.741.044 toeristen in dezelfde perio de van vorig jaar. «rieden. John French, een vooraan- 'aand Brits modefotograaf, is donder- 'ngavond in Sutton bij Londen in het 'oyal Marshden ziekenhuis overleden. French, die 58 jaar oud is geworden, was een ervaren talenten jager. Hij ont dekte tal van meisjes, die nu bekende Engelse modellen zijn. Velen werden be roemd door de foto's die hij maakte. Daarbij waren modellen als Barbara Goalen, Jean Dawnay, Maria Landi, Paulene Stone en Jean Shrimpton,

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3