Velser jeugd maakt zelf een film IJmuider Courant COR OLY Verenigingsnieuws uit de IJmond spel C0R OLY DE TWEE KAME's COR OLY K ...SWIEBERTJE en BROMSNOR... Sleepboten uit IJmuiden helpen bij berging van Noorse tanker Drie personeelsleden van een beddenspeciaalzaak stonden voor Haarlemse rechtbank „Mosli" met enorm gat naar Gibraltar Groeten naar mannen op sleepboten uit IJmuiden Samen dertigduizend gulden verduisterd Gewond na val met bromfiets Moray Firth IV Carillonconcert in Velsen SPORTR IJ WIELEN H0NDA- br omfietsen PUGH-bromfietsen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Voor al uw AUTO-ACCESSOIRES VRIJDAG 22 JULI 1966 7 Velsen-IJ muiden Beverwijk Puzzelprijswinnaars Aziatische schepelingen niet gelijk te stellen met Nederlandse MAANDAG 25 JULI, HALF DRIE SWIEBERTJE EN DE ZIJNEN, LANGE NIEUWSTRAAT 427, IJMUIDEN geopend van 9 -12 uur en van 13.30 -17 uur. OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL BON „Geen schuld COR OLY adriaan bakker Wegens het enorme succes organiseert De vakantiehoudende jeugd van Velsen heeft gisteren in het kader van de „Speliade"-festiviteiten wel een bijzonder mooie middag gehad. On geveer 700 kinderen bevolkten het Hin-gebouw te IJmuiden, waar ze de tientallen leiders en leidsters handen vol werk bezorgden. De kleintjes ge noten met volle teugen van een poppekastvoorstelling en het optreden van een goochelaar. De wat oudere jeugd werkte ingespannen aan de voor bereidingen van een echte film, die door de cineast Ad Bakker uit Amster dam werd opgenomen. De decors voor dit evenement waren woensdag al gemaakt door de kinderen, die allen als „filmster" zullen optreden. Het verhaal voor deze rolprent, die een kwartier duurt en op 4 augustus wordt ge draaid, werd door de jeugd zelf geschre ven. Hoofdpersoon is een jongetje, dat zeeman wil worden. Eenmaal aan boord beleeft hij alle mogelijke avonturen. Zijn schip wordt o.a. geënterd door zeerovers. Na een gevecht met inktvissen ontdekt hij ten slotte een rijke schat op de bodem van de zee. Hoeveel werk de kinderen aan hun eigen film hebben besteed blijkt wel uit de foto. Deze jeugdige figurantjes maakten in hun visserkostuums een aar- de grootste keus Breestraat 108 - Beverwijk VRIJDAG 22 JULI Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.15 u.; Katholieke openbare lees zaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; filiaal Velsen- Noord, Banjaertstraat 13: 19 tot 21 u. ZATERDAG 23 JULI Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 10 tot 12.30 u.; Katholieke openbare lees zaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12.30 u.; filiaal Velsen- Noord, Banjaertstraat 13: 10 tot 12.30 u. Tot en met 30 juli zijn het filiaal van de gemeentebibliotheek in IJmuiden- West (Kanaalstraat) en het samenwer- kingsfiliaal met de r.k. bibliotheek aan de Wüstelaan wegens vakantie gesloten. De lezers worden in die periode ver wezen naar de centrale bibliotheken op het Plein 1945 en aan de Willemsbeekweg, dan wel naar het andere filiaal te Sant poort aan de Willem de Zwijgerlaan 72 (de Hoeksteen). IJmuider strand, 21.45 u.: Groot vuur werk. VRIJDAG 22 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15 tot 21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- itraat 70, geopend van 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19 tot 21.30 u. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 19 tot 21 u. ZATERDAG 23 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 9 tot 10.30 u„ 10.45 tot 12 u., 12.30 tot 13.45 u. •n 14.15 tot 15.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- itraat 70: 10 tot 12.30 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61: 10 tot 13 u. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4: 10 tot 12.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44: 10 tot 12 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2: 10 tot 12 u. Wijk aan Zee: Ballonnenoptocht. PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 28 J. Visser Kanaalstraat 216, IJmuiden 7,50. H. Blok Elzenstraat 7, IJmuiden 5,- J. C. Stekelenburg, Hazevlak 66, IJmui den 2,50. dig debuut tegen een eigenhandig ver vaardigde achtergrond, die zeer geslaagd kan worden genoemd. De IJmuidense zeesleepboten „Titan" en „Hector" van n.v. Bureau Wijsmuller worden zaterdag in de baai van Gibraltar verwacht. Samen met de Noorse zeesle per „Hercules" zijn de IJmuidenaren be zig met de berging van de grote Noorse tanker „Mosli", die 34.395 brt. meet en die geladen is met ruim 52.000 ton olie. De „Mosli" is door haar bemanning op 13 juli reeds verlaten, nadat het schip in de nacht in brand was geraakt als ge volg van een aanvaring met de Griekse 11.577 brt. metende „Marietta Nomikos". De uit 36 koppen bestaande bemanning van de „Mosli" werd op diezelfde dag uit twee reddingboten opgepikt door het Noorse schip „Bayard". Aanvankelijk heeft de tanker „Bulk Pe trol" de brandend ronddrijvende „Mosli" op sleeptouw genomen naar de haven van Lissabon, maar toen de havenautori teiten de toegang van de nog steeds olie lekkende tanker beletten, heeft de „Bulk Petrol" haar sleep losgegooid. Bo vendien waren de weersomstandigheden toen zeer slecht geworden. De berging van de „Mosli" werd toen overgelaten aan de speciaal hiervoor uitgeruste sleep en bergingsvloten van de Norsk Bjerg- ningskompagni A/S uit Gibraltar, van de Société Geral uit Lissabon en van de N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden, welke maatschappijen voor de uitvoering van deze moeilijke berging in internationaal verband samenwerken. Nadat de „Bulk Petrol" de tanker „Mosli" had losgegooid, hebben de Noor se sleepboot „Hercules" en de Portugese sleepboot „Praia da Adraga" de tanker op 15 juli vastgemaakt en in verband met de noordwesterstorm in zuidelijke rich- de zuinigste, de schoonste lopen het mooist reeds vanaf 798, Breestraat 108 - Beverwijk De vice-president van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag, mr. W. Th. D. A. van Eek, heeft de eisen van de drie vakbonden van zeevarenden ter koopvaar dij afgewezen. De eisers konden niet aannemelijk maken dat de Aziatische schepelingen moeten worden beschouwd als schepelingen die zijn gelijk te stellen met Nederlandse, zoals gebeurt met Spaanse en Portugese schepelingen. Daar mee kregen de gedaagden, de raad van bestuur voor de zeevaart en de N.V.rede- rij Amsterdam gelijk: de Aziatische sche pelingen kunnen aanmonsteren onder an dere voorwaarden dan in de C.A.O. zijn neergelegd. De vakbonden hadden het geding aan gespannen. Zij meenden dat de werkge vers met wie over deze kwestie nog geen akkoord werd bereikt, de Aziatische sche pelingen op de Nederlandse schepen moes ten aannemen onder dezelfde C.A.O.- voorwaarden als de Nederlandse beman ningsleden. De Aziatische schepelingen en met name de Chinezen vragen lagere ga ges dan de Nederlandse. ting koersgezet. Woensdag 20 juli hebben de IJmuidense „Titan" en „Hector" de plaats van de Portugese sleepboot inge nomen. De „Mosli", die enkele jaren geleden bij Verolme werd gebouwd, was met een volle lading olie onderweg van de Arabi sche Golf naar Rotterdam. Het gehele achterschip van de tanker i* uitgebrand. Het gat, dat ontstaan is door de aanva ring met de „Marietta Nomikos", bevindt zich voor de brug en is ongeveer 14 me ter breed en steekt ruim 3 meter diep in het schip. De IJmuidense en Noorse bergers wil len trachten in de baai van Gibraltar het enorme gat te dichten om het schip daar na verder te kunnen verslepen. 's middags om weer een voorstelling van In het voorprogramma Kaarten verkrijgbaar bij onderstaande adressen: >- - - N-- Tegen afgifte van deze BON kunnen kaarten 5 1.00 per stuk gekocht worden voor de voor stelling van SWIEBERTJE en BROMSNOR op maandag 25 juli. In de studio van Radio Nederland We reldomroep zijn donderdagmiddag vele familieleden van de opvarenden van de zeesleepboten „Willem Barendsz", „Gel derland" en „Groningen" van n.v. Bu reau Wijsmuller uit IJmuiden te gast ge weest. De familieleden van negen opva renden van elke sleepboot kregen gele genheid in een speciaal programma een groet uit te spreken, die vandaag zal worden uitgezonden in het programma „Het schip van de week". De uitzendingen zijn in de 19, 25, 31 en 49 meter band en beginnen voor de „Groningen" om 10.11 uur, voor de „Gel derland" om 14.41 uur en voor de „Wil lem Barendsz" om 19.11 uur. De bemanningen van deze sleepboten krijgen de groeten aan boord op ver afge legen posities. De „Groningen" bevindt zich te Suva, Fiji eilanden in de Zuidelij ke Stille Oceaan. De „Gelderland" is gis teren te Singapore aangekomen en de „Willem Barendsz" bevindt zich ter hoog te van Mauritius aan de Oostkust van Afrika, slepend met een opslagtank van Japan naar Nigeria op een non stop sleep reis van ongeveer 7 weken. Drie van de zes personeelsleden van een beddenspeciaalzaak in Haarlem die in mei van dit jaar werden gearresteerd in verband met verduisteringen diefstal stonden gisteren terecht voor de Haar lemse rechtbank. Het waren een 67-jarige vrouw, een 52-jarige chauffeur en een 52- jarige verkoper-chauffeur. Zij zouden met nog enkele personeeldleden het bedrijf waar zij werkzaam waren hebben bena deeld voor dertigduizend gulden. De eigenaar van de zaak, als getuige gehoord, meende zelfs dat het vijftigdui zend gulden was. „Hoe kunt u dat nu we ten, er was in uw zaak geen controle? Bij uw zaak is bepaald iets mis", merk te de officier van justitie op. Ook de pre sident van de rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer hield de eigenaar van de zaak voor dat de voorraadcontrole nooit goed geweest kan zijn. De verdachten slaagden er namelijk in om vanaf 1958 geregeld, lakens, slopen, theedoeken, badhanddoe ken, dekens, spreien, bedden, matrassen, stoelen, servetten, luiers, tafellakens en washandjes mee te nemen zonder dat dit ooit werd bemerkt. De 67-jarige vrouw begon in de zaak als koffiezetster en schoonmaakster en hielp later ook in de winkel. Zij verkocht de door haar meegenomen goederen met twintig percent korting aan familie en kennissen. Voor de grote stukken zoals bedden, matrassen en stoelen kreeg zij hulp van de chauffeur en verkoper-chauf feur. Deze mannen zorgden voor het ver voer en ontwikkelden in de loop van de jaren eveneens een eigen klantenkring. Ook zij leverden weggenomen goederen uit het magazijn van de beddenspeciaal zaak aan familie en kennissen. De vrouw zou voor achttienduizend gulden hebben meegenomen. Na de ontdekking van de diefstallen werd eerst met de eigenaar van de zaak afgesproken dat er geen aangifte gedaan zou worden indien alles vergoed werd. De familie van de vrouw beloofde bij te springen. Toen de familie zich echter te rugtrok volgde aangifte, ,,'t Is toch treu rig gelopen", zei mr. Reeling Brouwer. „Ja, dat is het ook", beaamde de ver dachte vrouw. Het geld was opgegaan aan vakanties en extra's voor haar kinderen en klem kinderen. De chauffeur en de chauffeur-verkoper schoven de schuld op elkaar. „Ik heb het er niet uitgehaald, het stond klaar, ik moest het wegbrengen", zei de chauffeur. Veel meer was er niet uit hem te krij gen. De chauffeur-verkoper nam eenzelfde houding aan. De officier van justitie vond het bij zonder moeilijk om een eis te stellen in de zaak van de 67-jarige vrouw wier ge zondheid niet best is. De reclassering heeft over haar een goed rapport uitge bracht en acht toezicht niet nodig, zo merkte de officier op. Hij eiste tegen de 67-jarige vrouw een gevangenisstraf van 'zeven maanden, waarvan drie voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest. De vrouw zou ondermeer van haar televisietoestel afstand doen om de eigenaar van de speciaalzaak te kun nen betalen. De raadsman van de vrouw vroeg om onmiddellijke in vrijheidsstelling, ook in verband met de gezondheid van de vrouw. De raadslieden van de beide andere ver dachten stelden de rechtbank dezelfde vraag. Tegen de chauffeur eiste de offi cier een straf van vijf maanden, waar van twee voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De eis tegen de chauffeur verkoper luidde zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk en aftrek van voor arrest. De drie verdachten verblijven ge durende ruim twee maanden in voorar rest. De rechtbank besliste na raadskamer afwijzend over het verzoek tot onmiddel lijke invrijheidsstelling van de verdach ten. Uitspraak op dinsdag 2 augustus half tien 's morgens. bij Breestraat 108 - Beverwijk Een 28-jarige inwoonster uit Velden is gisteren in Beverwijk gewond geraakt. Als bestuurster van een bromfiets reed zij over de Westerhoutweg, toen zij plot seling met haar tweewieler slipte en ten val kwam. Vermoedelijk met een hersen- schuddinvis het slachtoffer overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis. HET SCHIP op de foto is het Britse motorschip Moray Firth IV, geen onbe kende in IJmuiden. Het vaartuig is het eigendom van de Firth Shipping Co Ltd., directie G. T. Gillie Blair in New castle. De bruto inhoud bedraagt 613 reg. ton; volgens Nederlandse begrippen is dit schip geen coaster, maar bij de Britten wèl. De Moray Firth IV is gebouwd op een Nederlandse werf en wel bij Bodewes in Martenshoek, die het schip op 7 januari 1960 overdroeg aan de Britse opdrachtge ver. Het heeft een draagvermogen van 800 ton, een lengte over alles van 55,47 m„ lengte tussen de loodlijnen van 50,59 m., breedte 8,89 m., holte tot hoofddek 3,73 m., holte tot tussendek 4,80 m. en een diep gang van 3,69 m. De 8 cil. Werkspoor hoofdmotor van 540 pk geeft het schip een vaart van 11 knoop. Gillie Blair voert de directie over een drietal rederijen. De Firth Shipping Co Ltd., is er een van, met drie motorsche pen: de Arran Firth, de Moray Firth IV en de Olna Firth. De Northern Coasters Ltd. is in het bezit van het motorschip Pentland Firth en dan is er nog de Blue Star Line met de motorschepen Orwel en Waveney. In totaal zijn 6 schepen in be drijf, die alle dateren van na de tweede wereldoorlog; de oudste heeft de leeftijd van 11 jaar. De rederij is echter ouder, immers, in 1911 kocht G. T. Gillie de in 1900 ge bouwde Ferrum aan, een stoomschip van 235 bruto reg. ton. Het schip had 18 maanden stil gelegen en Gillie betaalde er 3500 voor. Een jaar later werd het stoomschip Re porter aangekocht, dat als Argentum door Gillie in de vaart werd gebracht. Daarna breidde het bezit aan schepen zich uit met de Lythe, Linnet, Borderde- ne, Borderglen en Ashdene, voornamelijk schepen die van andere rederijen werden aangekocht. Het vermelden waard is, dat de Fer rum, het eerste schip van de rederij, tot aan het begin van de jaren vijftig dienst heeft gedaan. Gillie verkocht het schip in 1918 naar Ierland; het behield haar naam totdat het schip in 1938 opnieuw van eigenaar veranderde. Het werd toen de Eddie, welke naam in 1945 werd gewij zigd in Archallan, die in 1953 werd ge sloopt. De eerste „Firth"-boten zijn in 1918 ge komen: de Moray Firth en de Kyle Firth. Eerstgenoemd stoomschip was van 1904; groot 341 bruto reg.ton. Dit schip ver dween in 1922. De Kyle Firth was van 1904, heette oorspronkelijk Senga en daar na Quistreham, onder welke het werd aangekocht. Dit schip heeft tot 1928 dienst gedaan. De tweede Moray Firth verscheen in het jaar 1927: een schip van 541 bruto ton, dat op 27 maart 1943, onderweg van Londen naar Kirkwall met een lading ce ment, na een aanvaring is gezonken. Met het in de vaart brengen van de Moray Firth de derde heeft men ge wacht tot na de tweede wereldoorlog» Dit Het Britse motorschip Moray Firth IV". vaartuig kwam in mei 1946 gereed bij John Lewis in Aberdeen; groot 567 bruto ton en wat de voortstuwing betreft uitge rust met een British Polar-motor. De Firth Shipping Co Ltd heeft het schip echter in 1959 van de hand gedaan. Bij Bodewes' Scheepswerven in Mar tenshoek werd een nieuwe coaster be steld, die als Moray Firth IV sedert ja nuari 1960 in bedrijf is. De vorige Moray Firth heet sinds 1959 Ferryhill en behoort toe aan de Aber deen Coal Shipping Co. Ltd. in Aber deen. Arte van der Veer Breestraat 108 - Beverwijk In zijn wekelijks beiaardconcert op het stadhuiscarillon van Velsen zal Hein de Ligt zaterdagmiddag van vier tot vijf het volgende programma ten gehore bren gen. Improvisatie van H. de Ligt; drie Nederlandse volksliedjes, te weten „Ali je hier met een pot bonen staat", „Jan Hinnerk" en 'k Heb m'n wagen volge laden" ;Preludium en fuga van B. J. Franssen; Tiritomba, Nina bobo en Old black Joe, respectievelijk een Italiaans, een Indonesisch en een Amerikaans volks liedje; Geschichten aus dem Wienerwald van Joh. Strausz, bewerking Wim Fran ken; Daar komt die wa, Boven Gent rijst en Londonderry Air, volksliedjes uit respectievelijk Zuid-Afrika, België en Ierland; Fantasia van Willem Créman. vlees- en vleesprodukten Wijk aan Zee - Tel. 207 (02517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf r Ti

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7