Nederlander laat zich liever door cijfers dan door verbeeldingskracht overtuigen James Bond wellicht oorzaak van andere drinkgewoonten bij jeugd De ontwikkeling van China 13 1-1 m..A V Vredelievend Theocraten juk ZATERDAG 23 JULI 1966 Erbij V'l* Wantrouwen testen reclame öroot Reclamemensen vertellen nu nog het verhaal over de fabrikant van emmers en teilen, die maar niet begreep waarom zijn omzet niet omhoog liep. Dat was vijftien jaar geleden. Plastic begon de wereld markt te veroveren. De zindelijke, veerkrachtige kunst stof verdrong roestig staal en breekbaar glas. De ken tering drong niet door tot deze fabrikant hoewel hij een landelijk afzetgebied had en dus verder behoorde te zien dan zijn neus lang was. Zijn winst zakte, maar hij bleef metalen emmers maken. „Met een reclame bureau was hem dit nooit overkomen", zegt een expert. Een uitspraak die even zelfverzekerd als juist is. Een extreem voorbeeld. Maar nog steeds bestaat hel wantrouwen om met een reclamebureau in zee te gaan. Wantrouwen, dat niet alleen leeft bij de producent, maar ook bij de consument. En niet altijd ten onrechte. Want nog al te vaak wordt de macht van de reclame gebruikt om te mislei den in plaats van te informeren. Bij het woord reclame denken velen terug aan de keren dat hun een rad voor de ogen werd gedraaid aan het gladde verhaaltje van de vertegenwoordiger, die hun een ondeugdelijk kos tuum aansmeerde, of aan de afbetalingsvoorwaarden, die in het begin zo aantrekkelijk leken, maar nu alleen nog extra geld kosten. Vele ondernemers aarzelen nog steeds om een re clamebureau in de arm te nemen. Zij vrezen te wilde plannen, die meer geld kosten dan ze opbrengen. Voor namelijk de grote, vooruitstrevende concerns weten reclame naar waarde te schatten. De overige volgen slechts schoorvoetend. 7 V1"'* .pukkels, sproeten en nonchalante haren werken als een spiegel: het publiek gaat vergelijken Velen zien de reclame als een wereld je van slimme, handige jongens. Wei nig middelbare scholieren kiezen na hun eindexamen bewust het reclame vak. Eén van de redenen waarom er een grote behoefte aan vakmensen be staat. De oorzaak van deze terughoudend heid en onwetendheid schuilt voor een belangrijk deel in het feit dat de re clame in ons land pas na de oorlog een grote vlucht heeft gemaakt. Zij draagt bovendien een Amerikaans, niet-Nederlands stempel. Verder laat de nuchtere Nederlander zich bij voor baat liever door cijfers dan door ver beeldingskracht overtuigen. Zijn Calvi nistische instelling weerhoudt hem van uiterlijk vertoon en overdreven luxe. Deze zuinige afkeer van overbodige zaken is een psychologisch verschijn sel waar de reclameman geducht reke ning mee moet houden. Een voorbeeld: de eerste campagne waarmee soep in pakjes op de markt gebracht werd, had een averechtse uitwerking. De huisvrouw voelde zich schuldig omdat zij zo weinig tijd aan het eten besteed de. Het thema werd omgegooid: u houdt meer tijd voor man en kinderen over. De soep ging erin als koek. Nog een voorbeeld waarin de huisvrouw verkeerd werd aangepakt. Enkele jaren geleden verscheen er een Amerikaans koffiemerk onder het motto: de beste koffie uit Amerika. De Nederlandse vrouw nam dat niet. Goedkopere kof fie? Best. Maar vertel ons niet wat bé- - tere koffie is. Wat is reclame? Een vraag waar over de wetenschap het nog steeds niet eens is. Een internationaal geaccep teerde definitie ontbreekt. Er is hoog stens sprake van begripsafbakening. De factoren die een reclamecampagne de meeste kans van slagen geven, zijn even talrijk als onberekenbaar. Aan een verantwoorde reclame-uiting gaat een langdurig economisch en psy chologisch onderzoek vooraf. Het ver zamelde materiaal is de grondstof voor de creatieve staf van het reclame bureau. Eén campagne vestigde sinds vorig jaar 'oktober in brede kring de aan dacht op zich door de ongewone aan pak, met „grove" foto's van jonge mensen die vertellen waarom zij het liefst een pilsje drinken. Hun jeugdige leeftijd valt meteen op. Zij zijn allen tussen de achttien en vijfentwintig jaar oud. Dit is niet toe vallig. Cijfers toonden aan dat de be langstelling voor bier bij de jongere generatie terugloopt. De jeugd, beïn vloed door film en televisie, neemt nieuwe drinkgewoonten over. Het is niet denkbeeldig dat de James Bond- rage hierin een belangrijke rol speelt. Voor de ouderen geldt dit in veel min dere mate. Zij houden vast aan hun vertrouwde glaasje. Eén van de uitgangspunten van deze campagne was: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De vormgeving werd duidelijk op deze leeftijdsgroep afgesteld. De oude leuze het bier is weer best, die na de oorlog het bier weer uit de modder haalde, bleek ver sleten te zijn. Het spreekt de jeugd niet meer aan. Continuïteit, het jaren achtereen inhameren van één thema en één van de belangrijkste waarbor gen voor het succes van een campag ne bleek voor het bier niet langer mo gelijk. Wanneer een thema sterk blijkt aan te spreken, zal het zo lang mogelijk gehandhaafd worden. Er ontstaat dan een herkenning, een vertrouwde basis, waardoor de consument het onbewust als vanzelfsprekend gaat beschouwen dat hij juist dat artikel koopt. Sommi ge zeepmer.ken werken al ruim veer tig jaar met filmsterren en prinsessen. Uit de verkoopcijfers blijkt dat de meeste vrouwen nog steeds het snelst te benaderen zijn met deze droomfor- mule. Een vrouw laat zich anders verleiden dan een man. De man moet weten hoe veel versnellingen een auto heeft hoe veel pk, wat het benzineverbruik is en hoeveel koffers erin kunnen. De vrouw zal letten op het spiegeltje aan de ach terkant van de zonneklep en op de har monie tussen kleur en lijn. Waar de man en vrouw beiden belangstelling voor hebben, is de prijs en de klasse van de auto, waar hun buren en ken nissen in rijden. Het snob-appeal. Een vermaarde slagzin uit de Amerikaanse automobiel-geschiedenis, die kracht putte uit zijn eenvoud, luidde: ask it the man who owns one (vraag het iemand die er al een heeft). Terug naar het bier. De groep tot wie men zich moest richten, stond dus vast. Het betreft een collectieve bier campagne, gefinancierd door alle Ne derlandse brouwerijen (34, gebundeld in 23 juridische eenheden; kosten een half miljoen) De verkoop moest op alle fronten gestimuleerd worden, zo wel in de horecasector als in de win kelverkoop. Met deze gegevens ging het reclame bureau aan het werk. De eerste vraag: wat spreekt de jonge mensen aan. Een tekening zou haar uitwerking missen. Mensen die zijn opgevoed met film- en fotobeelden, zegt een tekening weinig. Zij zullen zich moeilijker vereenzelvi gen met een getekend portret dan met een foto. Een mooie gepolijste foto zou eveneens zijn doel voorbijschieten. Pukkels, sproeten en nonchalante ha ren werken als een spiegel: het publiek gaat vergelijken. De Amsterdamse fotograaf Ed van der Elsken, die veel jeugd en aanver wante onderwerpen fotografeerde, kreeg de opdracht om plaatjes te schieten van doorsnee jonge Nederlan ders. Hij maakte er een paar duizend. Onbekende gezichten op straat, in ca fés en op terrassen. Hij vroeg toestem ming ook aan de ouders, zoals wette lijk is voorgeschreven. Het reclameteam zocht er twaalf uit. Vele waren ongeschikt: te lief, te popperig of te nozemachtig. Want ook hier werd gewerkt met 't snob-appeal. Een tussentijdse steekproef toonde het nut hiervan aan. Een van de afbeel dingen bleek minder goed aan te slaan omdat het gezicht een te onverzorgde indruk maakte. Vele ondervraagden wilden, vaak onbewust, niet met „zo iemand" op één lijn gesteld worden. Knappe, in ieder geval sprekende ge zichten sloegen het hardst in. De teksten werden verzorgd door een jonge copywriter. Hij schreef ze op de foto's, aangepast aan het karakter dat het gezicht weerspiegelde. De hand schriften werden hier zorgvuldig bijge zocht. Achteraf bleek uit brieven van de „fotomodellen" dat deze handschrif ten vaak een verrassende gelijkenis vertoonden met de werkelijkheid. Uit dezelfde steekproef bleek bovendien dat het effect van de met de hand ge schreven teksten ten dele zijn uitwer king miste door onleesbaarheid. Het lezen kostte te veel moeite. Het is nog te vroeg om te kunnen vaststellen in hoeverre deze adverten ties als katalysator gewerkt hebben. Pas na lange tijd zal blijken of er wer kelijk meer pilsjes gedronken worden door de confrontatie met deze uit het leven gegrepen foto's en op moderne jeugdleest geschoeide teksten. nu reeds uit een publikatie in het or gaan voor de drankbestrijding „Nuch ter bekeken": „Men heeft nu de tijd rijp geacht, om na de echtgenote ook het meisje haar intrede te laten ma ken in de drinksfeer. Ook de „sfeer" heeft een verande ring ondergaan. Was het eerst „het genoeglijk samenzijn, echt gezellig, lekker huiselijk" nu wordt het steeds meer „wie komt er in mijn hokkie". Hoelang duurt het nog voordat de kleuter zwaaiend met zijn glas, zijn collega toeroept: „Kom binnen, ik heb zelfs bier in de box?" De reclame is niet meer weg te den ken uit de moderne samenleving. De klacht dat het leven een stuk goedko per zou worden zonder advertenties, is door de economie al ruimschoots ach terhaald. Toch heeft het vak bij velen nog een ongunstige image. Nog onlangs werden in Utrecht twee studenten uit hun vereniging gestoten, omdat zij openlijk meewerkten en zelfs verdien den aan een kledingadvertentie. Vervolg van pagina 11 de familie, gewoonlijk pas op latere leeftijd. De vrouw was daarnaast van begin tot het einde in een volstrekt on dergeschikte positie Men kon natuurlijk wel breken met de familie, maar dan was er een soort niemandsland, waarin de man alleen maar koelie kon wor den en de vrouw prostituée. Welnu te genwoordig bezetten jonge mannen be langrijke plaatsen in de maatschappij terwijl men op tal van hoge posten vrouwen kan aantreffen, zoals bij voor beeld aan het hoofd van een fabriek. Een vraag die westelijke waarne mers regelmatig bezighoudt is of Chi na nu „van nature" wél of niét een vredelievende natie is. Voor het eerste pleit, zo wijst prof. Zürcher erop, dat de Chinezen nooit gekoloniseerd heb ben. Ze hebben vroeger wel eens rand gebieden geabsorbeerd (onder meer het huidige Noord-Vietnam) maar ech te wingewesten werden het nooit. Veelzeggend is trouwens dat, hoewel er van oudsher altijd een grote emigra tie uit China is geweest, dit toch nooit heeft geleid tot de vorming van Chine se bezittingen in het buitenland. De emigranten werden in Peking eenvou dig afgeschreven. Tegenwoordig hecht China meer belang aan zijn emigran ten. Bij de recente vervolgingen in In donesië heeft Peking geprotesteerd te gen de mishandeling van Chinezen. Een grote rol hierbij speelt dat China bij zijn deviezenpositie dankbaar profiteert van het vele geld, dat Chinezen over de hele wereld naar hun familie in het moederland zenden. Nu China echter communistisch is be tekent dit, volgens de interpretatie, die Peking nog steeds aan deze leer geeft, dat strijd noodzakelijk is voor de alge hele eindoverwinning van het commu nisme omdat er nu eenmaal geen voor beeld bestaat waarbij de reactionairen vrijwillig de macht uit handen hebben gegeven. Hier ligt het grote geschil punt met de Russen, die meer de me ning zijn toegedaan dat de superioriteit van de communistische produktieme- thoden doorslaggevend zijn. De Chinese „strijdlust" gaat echter niet verder dan steun aan nationale be vrijdingsoorlogen. De Chinezen zullen zeker nooit een aanvalsoorlog beginnen buiten hun eigen gebied. Zeker is ech ter ook dat ze met hun miljoenenmas sa's en bedrevenheid in guerilla-oorlog op eigen grondgebied nooit te verslaan zullen zijn, ook al is het een klein kunstje om de Chinese industrie lam te leggen. Het verschil in ideologisch uit gangspunt zal er wel toe leiden dat China steeds verder afdrijft van Mos kou zonder het evenwel tot een defini tieve breuk te laten komen. IN DE GRENSCONFLICTEN die China regelmatig uitlokt met zijn buurlan den hoeft men niet noodzakelijk een vorm van agressie te zien. Deze spelen zich steeds af in streken die vroeger als vasalgebieden bij China hoorden, maar die het kwijt is geraakt ten tij de van de grote kolonialisering. De Chinese aanspraken op Tibet, dat zoals bekend is in 1949 bij China werd ingelijfd, acht prof. Zürcher volledig te billijken omdat dit gebied van oudsher deel uitmaakte van het Chinese keizer rijk. Wat er precies na 1949 is gebeurd, is moeilijk te zeggen. Daarna is nooit meer een westelijke waarnemer in dit land toegelaten. Wel zeker is dat de macht van de lama's effectief is gebro ken. Sommige mensen zullen zeggen dat de Chinezen in Tibet verschrikke lijk hebben huisgehouden. Anderen daarentegen zullen menen dat China Tibet bevrijd heeft van het „juk der theocraten". Het lama-bewind was erg corrupt, zegt prof. Zürcher, „en hield erger dan middeleeuwse toestanden in leven. Er bestond zelfs nog slavernij ten dienste van de kloosterorden. Maar niet te ont kennen valt toch dat de Chinezen in dit land, dat voor hen ook van waarde is vanwege de mineralen, wel erg ra dicaal te werk zijn gegaan. Hoezeer China de rol van grote broer mag spelen, de Chinezen zijn er zich van bewust dat zij nog maar aan het begin van him revolutie staan. Zij verkeren zelfs nog met een been in de nationalistische fase, waarin ze ge dwongen zijn samen te werken met elementen van de patriottische bour geoisie. Prof. Zürcher voorspelt dan ook dat de eigenlijke grote klassenstrijd in China nog voor de deur staat. Het communis tisch milennium zal pas ingaan als de dictatuur van het proletariaat voorgoed gevestigd is, maar dit is nog verre toe komstmuziek. Dat een reclamecampagne niet al tijd in goede aarde valt blijkt echter

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13