„Regering van VS voert gevaarlijke Azië-politiek" UST N S U Dr. W. Drees in oogziekenhuis HET WEER leeuwen vielen dompteur aan Vechtende plotseling Kabinet klaar met begroting voor 1967 Buit: half miljoen Aanval van senator Fulbright: Eén zonnedag maakt nog geen zomer Dieren schrokken van passerende trein op viaduct naast circus Voorlopige surséance voor „Sunny Tours" Busje reed voor het laatst verkeerd. Geen akkoord in Oslo over kleurentelevisie m Half augustus binnenlandse luchtlijn? Prinses Irene mee naar Italië Sluiting domaniale mijn voor 1970 Opnieuw dode in Cleveland Pont sloeg om in Wales: elf doden CHRIST1AANSE P R I N Z Sle JAARGANG NUMMER 221 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ZATERDAG 23 JULI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288.- Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje 1 - Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: V.S.-Azië 3 Kerkdiensten 4 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 Vakantiekinderkrant 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 8 9 Topsy 10 Erbij 11-18 Radio en tv 19 Kunst 19 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Overwegend zonnig Aan het strand Onmenselijk N.V. CARROSSER1EFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Fa. Gebr. JAK Santpoort Ontsnapping Na nachtvergadering V...... li H Het woord is aan Rassenonlusten in FS1 LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN FRANS «JANSSEN UITDEUKEN en SPUITEN COIFFURES DE VRIES GARAGE 15 JAAR N.S.U.-SERVICE dealer KOSTER IJmuider Courant Vier gemaskerde mannen gewapend met machinegeweren hebben gis teren in de Amerikaanse stad Bed ford een overval gepleegd op een auto, waarin salarissen werden ver voerd. Zij maakten zich uit de voeten met 130.000 dollar (ongeveer 460.000 gulden). Op de foto laden twee politie-agenten het restant van het geld dat niet door de bandieten werd meegenomen in een politie auto over. Telefoto (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Oud-premier dr. W Drees, die onlangs zijn 80ste verjaardag vierde, is in het oogziekenhuis in Rotter dam opgenomen. Dr. Drees klaagde reeds enige tijd over een slechter wordend ge zichtsvermogen, een ouderdomsproces dat misschien door een medische ingreep tot staan kan worden gebracht. Hij is voor een tien dagen durend onder zoek opgenomen. Volgens de artsen is er geen reden zich over zijn gezondheids toestand ongerust te maken. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tót zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Na het passeren van een storingsfront zondag weer opklaringen, maar vrij veel wind van zee, waardoor het fris blijft: 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Minder somber dan de afgelopen week, maar fris. en WASHINGTON (Reuter, AP AFP). De Amerikaanse regering heeft gisteren senator Fulbright er van beschuldigd de rede van presi dent Johnson van vorige week over Vietnam en China verkeerd uitgelegd te hebben. Fulbright, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Aan gelegenheden van de Senaat, deed gisteren in een rede voor het Congres een heftige aanval op de regering, waarin hij zei dat president Johnson :n „Aziatische doctrine" had ge vormd die buitengewoon gevaarlijk is voor de Verenigde Staten. Senator Fulbright zei dat de doeleinden van Johnson in Azië, zoals deze op 12 juli waren uiteengezet, een radicale ver andering in de buitenlandse politiek van de VS betekenden: „De VS hebben de rol van politieagent op zich genomen", aldus de senator, die erop aandrong dat de Se naat een debat zou voeren over de nieu we politiek ten aanzien van Azië die de re gering-Johnson „kennelijk aan het doorvoeren is zonder de toestemming of zelfs maar de voorkennis van de senaat". Het invloedrijke kerkelijke blad „Chris tianity and Crisis" schreef gisteren dat het door de uitbreiding van de oorlog in Vietnam wel moeilijk wordt Amerikaan te zijn. „Langzaam maar zeker kunnen wij verwikkeld raken in wreedheden te- Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 FtovQta (Van onze weerkundige medewerker) Vrijdag heeft de zon zich weer eens laten zien hetgeen deze week met de vele regens nog niet was gebeurd. In De Bilt heeft juli al een tekort van bijna 50 uur zon. Vandaag is het wel zonnig en zomers met een temperatuurstijging, maar zondag is een wat frissere luchtstroom te ver wachten. In de komende nacht of morgen- octhend passeert een koufrontje met plaatselijk wat regen. Dit front wordt ons door 'n depressie bij Noorwegen gestuurd met een koelere luchtstroom tussen west en noordwest. Wel zijn er achter dit front weer opklaringen te verwachten, maar het moois weer van vandaag zal helaas niet het begin van een periode van warm zomerweer betekenen. gen een bevolking, die in onmenselijkheid alle wreedheden overtreffen, waarvan wij onze vijanden beschuldigen", aldus een hoofdartikel, geschreven door dr. C. Ben nett in dit veertiendaagse blad, dat een gezamenlijke uitgave van een aantal kerk genootschappen is. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren een beroep op de Sovjet-Unie gedaan om samen met Groot-Brittannië de conferen tie van Genève weer bijeen te roepen om over een vreedzame regeling van de oorlog in Vietnam te praten. Minister Rusk verklaarde met nadruk dat de Ver enigde Staten hun verplichtingen om Viet nam te verdedigen niet licht opvatten en tegen de agressie van Noord-Vietnam zullen optreden. In Noord-Vietnam is een commissie ge vormd om de oorlogsmisdaden van de Amerikaanse imperialisten in Vietnam te onderzoeken. Het hoofd van de commissie is de mi nister van Volksgezondheid, Pham Ngoc Thack. Hanoi heeft gedreigd gevangenge nomen Amerikaanse vliegers als oorlogs misdadigers te berechten. Een van deze gevangenen, een piloot van de Amerikaanse marineluchtvaart dienst, is uit communistische krijgsgevan genschap ontsnapt. Dit heeft het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon vandaag meegedeeld. De piloot was boven Noord-Vietnam neergeschoten en heeft ongeveer vijf maanden in een kamp gezeten. Hij had 23 dagen door het oerwoud gelopen toen hij toevallig door de bemanning van een helikopter werd ontdekt. Hij had zich op zijn eindeloze tocht door het oerwoud ge voed met een soort wortels. De 35-jarige dompteur Bruno Togni van het Italiaanse circus Heros is tijdens de avondvoorstelling van het circus in Rotterdam ernstig gewond geraakt, toen hij in de leeuwenkooi door leeuwen werd aangevallen. Bruno Togni, een der drie zoons van de Heros-directeur, werd met zware wonden aan beide armen en aan het rechterbeen naar het Dijkzigtzieken- huis overgebracht, waar hij werd opge nomen. De vader van de dompteur, de 65-jari- ge Ferdinando Togni, schrok zo van het gebeuren dat hij een lichte hartaanval kreeg. Onder het publiek vielen twee da mes flauw. Het incident deed zich voor tijdens het optreden van de dompteur met negen Abessynse leeuwen. Het nummer was bij- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet-Cals heeft de rijksbegroting voor 1967 rond. Na een marathonvergadering die tot twee uur in de nacht duurde, deelde minister-president Cals mee dat de zaak beklonken was. De pre mier liet weten dat nog slechts enkele onderdelen van het financieringsplan nader moeten worden geregeld voor dat de begroting bij de Raad van State kan worden ingediend. Mr. Cals weigerde ook maar een enkel detail uit het financieringsplan voor 1^67 bekend te maken. Wijzend op de vertrek kende staatssecretaris van Financiën, dr. Hoefnagels, zei de premier: „Laat hem even door want hij moet belasting gaan heffen". Of dit grapje diepere bete kenis heeft moet nog worden afgewacht. Vice-premier mr. Biesheuvel, die de E.E.G.-ministerraad in Brussel presideert was vrijdagmiddag speciaal voor het ka binetsberaad naar Den Haag gekomen. Vanmorgen is hij met een regeringsvlieg tuig naar de Belgische hoofdstad terug gekeerd. De situatie bij het overleg noem de hij „heel moeilijk". „Maar de regering is niet van plan zich in Brussel in een hoek te laten drukken", een standpunt dat door premier Cals werd onderstreept. De Haagse rechtbank heeft de direc teur van het chaletjjureau „Sunny Tours" voorlopige surseance van betaling ver leend. Op 20 oktober zal in de vergade ring van schuldeisers over een definitieve surseance worden bespst. Volgens de directeur bedragen zijn schulden ongeveer 170.000 gulden. Daar staan volgens hem nog ongeveer 100.000 gulden aan vorderingen tegenover. Het verschil tussen deze twee bedragen zou geen probleem zijn, als niet de Italiaan se huiseigenaren en bouwers juist in het toeristenseizoen hun actie tegen „Sunny Tours" waren begonnen, aldus de direc teur. na afgelopen toen een leeuw en leeuwin met elkaar slaags raakten. De dompteur trachtte de dieren te scheiden, maar hij werd plotseling besprongen door vrijwel alle andere leeuwen. Bruno Togni wist zich onder de klauwende en bijtende die ren uit te werken, maar hij liep daarbij ernstige verwondingen op. Een broer van de aangevallene, Willi Togni, snelde de kooi binnen en wist de leeuwen via de loopgang uit de kooi te drijven. Bruno bracht nog de kracht op, steunende op zijn broer, een buiging voor het publiek te maken. Onmiddellijk daarna werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar ope ratief werd ingegrepen. De artsen waren van mening dat, als zich geen complica ties zouden voordoen, de Italiaanse domp teur vrij spoedig het ziekenhuis zou kun nen verlaten. Volgens de directie van het circus is het de eerste keer dat zo iets is gebeurd. De oorzaak van de plotselinge agressivi teit van de leeuwen is vermoedelijk het passeren van een trein op het viaduct vlak naast het circusterrein, waardoor de dieren geschrokken zijn. De voorstelling is na het incident voortgezet. Tijdens de internationale conferentie over kleurentelevisie die de afgelopen vier weken in Oslo is gehouden, is men het niet eens geworden over de keuze van een systeem voor geheel Europa. Rus land, de Oosteuropese staten en Frankrijk stemden voor het Franse stelsel. Van de Europese zone maken 33 landen deel uit, waaronder Marokko, Algerije en Tunesië. Hiervan hebben zich tot dusver zestien uitgesproken voor het Franse Secam- stelsel (Sequential and Memory), terwijl twaalf landen het Westduitse PAL- systeem (Phase Alternating Line) hebben gekozen en vijf landen nog geen keuze hebben gemaakt (België, Luxemburg, Oostenrijk, Portugal en Spanje). Onder de twaalf landen die het PAL- stelsel prefereren bevinden zich West Duitsland, Engeland, Nederland, Zwitser land en de Scandinavische landen. De Oslose conferentie van het raadgevend comité inzake radioverbindingen werd door 650 afgevaardigden uit 79 landen bij gewoond. De delegaties zullen nu aan hun regeringen verslag uitbrengen. Uitwisse lingen van programma's volgens de twee genoemde systemen zullen slechts moge lijk zijn, als technici tal van technische problemen zullen kunnen oplossen. Men hoopt nog tot een akkoord te komen, voordat de kleurentelevisie in Europa op grote schaal een feit wordt. Van de totale conferentie hebben zich 33 delegaties uitgesproken voor het Secam- en vijftien voor het PAL-systeem. Volgens de Fransen en de Russen heb ben Engeland en West-Duitsland het on mogelijk gemaakt, dat er één systeem voor geheel Europa is aangewezen. De Britten en Westduitsers wezen namelijk een Frans compromisvoorstel van de hand, dat beoogde gezamenlijk een nieuwe versie van de Secam de Secarp-4 te ontwerpen. Hiermee zou naar schatting een half jaar zijn gemoeid. Bij Utrecht kwam de bestuurder van een busje tot de ontdekking dat hij een verkeerde afrit van de autoweg was afgereden. Achteruitrijdend ging hij de snelweg weer op en deze ver boden manoeuvre leidde tot een hevige botsing met een vrachtauto, die het busje tot schroot ramde. De twee inzittenden kwamen er met lichte kwetsuren af. «WIS «s Oscar Wilde: Een egoïst heeft nooit goede manieren. Want goede manieren komen uit het hart. De K.L.M. streeft ernaar met de exploi tatie van het binnenlandse luchtnet half augustus te beginnen. Voorlopig zal dan zowel 's morgens als 's middags van Eelde via Twente naar Schiphol en terug wor den gevlogen. Als de dienst zich goed ont wikkelt worden ook retourvluchten naar Maastricht en Eindhoven overwogen. Een enkele reis EeldeSchiphol gaat 25,kosten, een dagretour 40, Voordat definitief wordt besloten tot de uitvoering van het binnenlands luchtnet zal de belangstelling van het bedrijf sleven worden.gepeild. De K.L.M. is bereid een in de aanloopperiode te verwachten ex ploitatietekort voor eigen rekening te nemen. Koningin Juliana, prins Bernhard, prin ses Margriet, prinses Irene, die sedert en kele dagen bij haar ouders in Soestdijk logeert, en de verloofde van prinses Mar griet, mr. P. van Vollenhoven, zijn van morgen van de vliegbasis Soesterberg naar het zomerverblijf in Porto Ercole vertrokken. Naar wordt verwacht zal de echtgenoot van prinses Irene zich in Italië bij de koninklijke familie voegen. De minister van Economische Zaken heeft een beslissing genomen inzake da vraag welke van de twee particuliere mijnen in het gebied van Kerkrade, da domaniale mijn en de Willem Sophia, vóór 1970 voor sluiting in aanmerking komt.De minister van Economische Zaken is thans tot de conclusie gekomen dat de domaniale mijn het eerst voor sluiting in aanmerking komt. CLEVELAND (Reuter) De rassenon lusten van de afgelopen dagen in verschil lende Amerikaanse steden hebben gisteren opnieuw het leven van een neger geëist. Het was de 54-jarige Samuel Winchester. Hij werd neergeschoten toen hij in Cleve land bij een bushalte stond te wachten. Het schot werd gelost uit een voorbijrij dende auto. BARMOUTH (Reuter) In de buurt vail Barmouth in Wales is een veerpont omgeslagen met ongeveer dertig vakan tiegangers aan boord. Het vaartuig bot ste tegen een brug. Elf mensen zijn verdronken. Zeker twee passagiers worden nog vermist. Het vaar tuig zonk binnen een minuut. Een aan tal opvarenden kon niet meer uit de boot komen nadat deze was omgeslagen. S. Telefoon 8166 DAMESKAPSALON ADVERTENTIE AUTOPLAATWERKERIJ Gespecialiseerd in Snelle reparatie gratis advies JAMES WATTSTRAAT 7, by het Industrie terrein tussen Dokweg en Kaplanstraat, IJmuiden Telefoon 2011. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen WUSTELAAN 99 Telefoon 02560-8025 SANTPOORT

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1