Den Haag wijst Pekings beweringen scherp af I w siHi H de ruijter Kort en bondig Maatregel tegen zaakgelastigde Jotigejans strijdig met diplomatiek gebruik WML e I«i,v Doden in het verkeer „Inverdienregeling" wordt afgeschaft Geluidsopname in rechtszaal werd niet toegestaan Samenwerking AKU General Electric V aarweiverwacht een andere boer' Prinselijk paar op Aruba Kapper Mario laat iets van zich horen Rotterdam krijgt 21 miljoen voor Ahoy-terrein Bezoek per helikopter Vernielzucht van Groninger jeugd is ontstellend Geringere opkomst bij de Raadsverkiezingen Ook morgen droog :0 4 4 ZATERDAG 23 JULI 1966 ZILVEREN THEE- en KOFFIE- SERVIEZEN Nieuwe fabriek in de VS. lintermeubeli Het buitengewonel van Intermeubel laat zich niet I met ivoorden zeggen. Met kijken ontdekt u alles. I Elkezaterdagvrijekfjkdag Marktplein-IJmuiden WEERRAPPORTEN Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk sa Een portret van de overleden in genieur Hsoe, gelicht uit een groeps foto, gemaakt tijdens het lasconqres te Delft, waaraan hij deelnam. DEN HAAG. Het besluit van de regering van de Chinese Volksrepu bliek om de Nederlandse zaakgelas tigde tot persona non grata te ver klaren is gepaard gegaan met onaan vaardbare taal en aantijgingen uit Peking, waarbij een voorstelling van zaken wordt gegeven, die volstrekt in strijd met de werkelijkheid is. De Nederlandse regering verwerpt deze voorstelling van zaken dan ook ten enen male. De Nederlandse regering protesteert bovendien tegen het feit dat de Neder landse zaakgelastigde, de heer Jongejans, niet alleen tot persona non grata is ver klaard, maar dat hem in strijd met het internationale diplomatieke gebruik ook niet wordt toegestaan China te verlaten voordat de leden van de Chinese delega tie Nederland hebben verlaten. Boven dien is zijn diplomatieke identiteitskaart Ingetrokken, hetgeen eveneens hoogst on gebruikelijk is. De Chinese tijdelijk zaakgelastigde is erop gewezen, dat, indien de heer Jonge jans iets zou overkomen, zulks zeer ern stige gevolgen zou hebben- Voorts is hem onder ogen gebracht dat de Chinese be wering volgens welke de Nederlandse re gering zou hebben medegewerkt aan een poging tot overlopen van de later over leden ingenieur Hsoe van iedere grond is ontbloot. Dergelijke insinuaties kunnen volgens de Nederlandse regering slechts bijdragen tot verdere verslechtering van een reeds ernstige situatie, waarvoor de Chinese regering de volle verantwoor delijkheid moet dragen. Ook dit is aan de Chinese tijdelijk zaakgelastigde medege deeld. Over de bewering van Peking, dat de acht Chinese delegatieleden die nog in de legatie in Den Haag verblijven, „op on wettige wijze wordt belet te vertrekken", zegt de Nederlandse regering, dat de rechter-commissaris in Den Haag deze acht Chinezen heeft gedagvaard om als getuigen te worden gehoord in de zaak van het mysterieuze overlijden van hun me dedelegatielid ingenieur Hsoe. Deze Chi nezen genieten generlei diplomatieke im muniteit en zijn, zoals iedere andere in Nederland verblijvende vreemdeling, on derworpen aan de Nederlandse wet. De tijdelijk zaakgelastigde van China heeft echter geweigerd, de dagvaardingen in ontvangst te nemen, zodat deze tot dus verre niet aan de betrokkenen konden worden betekend. Dit is de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, die hoewel hij door de Chinese re gering tot ongewenst persoon is ver klaard. wordt vastgehouden totdat de acht leden van een Chinese dele gatie uit Nederland in Peking zijn teruggekeerd. De 40-jarige mevrouw L. E. Meijering- Tombal uit Driebergen is om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Utrecht. Zij zat naast haar man in de auto toen de wagen slipte, tegen een ver keersheuvel botste en omsloeg. De vrouw werd eruit geslingerd en raakte onder de auto. Op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg tussen Dedems- vaart en Zwolle is de 45-jarige mevrouw H. Kok-Levers uit Dalfsen met haar fiets tegen een trein gereden. Zij was op slag dood. In Zevenbergen is de 8-jarige jongen P. Dijkers bij het oversteken door een auto aangereden en om het leven gekomen. In een ziekenhuis in Amsterdam is de 25-jarige mevrouw M. E. Hegarty uit New York overleden. Zij bezocht als toeriste Amsterdam. Op de Nieuwezijds Voorburg wal stapte zij vóór een naderende tram van de vluchtheuvel. Zij werd aangereden en ernstig gewond. Minister Diepenhorst van Onderwijs en Wetenschappen heeft besloten met in gang van het schooljaar september 1967- 1968 de zo genoemde inverdienregeling af te schaffen. Deze regeling maakt het mo gelijk om in sommige gevallen voor te rugbetaling van de studieschuld wegens verstrekte renteloze voorschotten te wor den vrijgesteld door vijf jaar beroepsuit oefening, De regeling geldt voor alle functies bij het onderwijs en voor de functie van maatschappelijk werker. Zij blijft echter van kracht voor hen, die vóór 1 september 1967 een renteloos voor schot van het rijk hebben ontvangen. De inverdienregeling is ontstaan in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, toen een zeer groot gebrek aan onder wijskrachten bestond en de overheid niet in staat was de functies financieel vol doende aantrekkelijk te maken. Thans heeft deze regeling echter haar bestaans recht verloren, doordat de salarissen aanzienlijk zijn verbeterd en op vele ter reinen het gebrek aan werkkrachten is opgeheven. De regeling verschaft nu een groep werknemers een salarisvoordeel, dat geen verband houdt met hun arbeids prestaties en is thans een ongemotiveer de bevoordeling ten opzichte van de werk nemers in dezelfde functies, die geen ren teloos voorschot van het rijk hebben ont vangen. Hofjuweliers ANEGANG 13-15 Het gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging te Peking. De president van het gerechtshof te Amsterdam heeft tijdens de openbare terechtzitting van 22 juni een in de zit tingzaal aanwezige bezoekster belet het verloop van de zitting op een geluidsband op te nemen. Dat is geschied op grond van de artikelen 124, 274 en 415 van het Wetboek van Strafvordering, zo heeft minister Samkalden van Justitie geant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.). De bezoekster gaf voor als vertegen woordigster van de pers in de zaal aan wezig te zijn, maar zij kon desgevraagd geen perskaart tonen. De president van het gerechtshof is van mening dat opna men op de geluidsband, in het bijzonder opnamen waarvan men niet tevoren op de hoogte is de onbevangen uiting van de bij het onderzoek betrokkenen, met na me van de verdachte zelf, kunnen belem meren. Bovendien zou, als het gebruik van de geluidsband aan iedereen wordt toegestaan, daarvan misbruik kunnen wor den gemaakt. Volgens de president is hierbij het belang van de openbare orde en ook de orde der rechtzitting betrok ken. De Algemene Kunstzijde Unie, de met haar gelieerde American Enka Corpora tion en de General Electric Company heb ben gezamenlijk in de Verenigde Stater» een nieuwe onderneming opgericht voor de ontwikkeling en commerciële produktie van synthetische garens en vezels. General Electric is meerderheidsaan deelhouder. American Enka zal de pro- dukten verkopen. Een fabriek is in aan bouw. De heer H. R. Steinvoorte die bij de ver kiezing voor de Delftse gemeenteraad min of meer tegen wil en dank lijstaanvoerder van de Boerenpartij was, heeft in een brief aan de gemeenteraad meegedeeld dat hij geen zitting zal nemen in de nieuwe raad. Reeds eerder had hij laten weten dat hij geen voorstander is van de opvattingen van de Boerenpartij. Wanneer hij wel zit ting in de raad zou hebben genomen, zou hij zich scharen bij de V.V.D., althans de beginselen van deze partij verdedigen. Aan het slot van zijn brief schrijft hij onder meer: „Mijn politieke uitstapje is hiermee geëindigd. Het was tegelijk boeiend en te leurstellend, maar bovenal kort. Ik ga u verlaten al voor ik u ontmoet heb". Hij besluit met een variant op Vondels Gijs- brecht: „Vaarwel, verwacht een andere boer". Prinses Beatrix en prins Claus zijn vrij dag op het eiland Aruba aangekomen na hun bezoek aan Curagao en Bonaire. Zij maakten een rondrit door Oranjestad en bezochten enkele grote bedrijven op het eiland. Uit Ibiza op de Balearen heeft de Am sterdamse kapper Mario een brief aan het ANP geschreven. Mario die een schuldenlast heeft van 128.000 gulden, was failliet verklaard. De belastingen hebben nog 76.000 gulden tegoed, Mario schrijft nu, dat hij zowel de rechtsgeldig heid van zijn faillissement als van de strafvervolging betwist. Hij zegt dat hij het land niet heeft verlaten om zich aan zijn verplichtingen te onttrekken, maar omdat de autoriteiten hem het werken in Nederland onmogelijk hebben gemaakt. Om zijn „achterstallige vorderingen" te voldoen zullen binnenkort in Amsterdam door verscheidene schilders vervaardigde portretten van Mario te koop worden aan geboden. Hij zal ook zijn verzameling van „art objects" exposeren. Bovendien is hij druk bezig aan zijn autobiografie, die spoedig op de Nederlandse markt zal ver schijnen en waarvan de voorlopige titel luidt: „Dag Jan, dag Albert, dag Max, dag Amsterdam". Het rijk zal Rotterdam 21 miljoen gul den betalen voor 70.000 vierkante metér grond van het voormalige Ahoy-terrein bij het Dijkzigtziekenhuis, bestemd voor het stichten van gebouwen voor de medi sche faculteit. Verder heeft het rijk Rotterdam vijf miljoen gulden vergoed voor het vervan gen van de inmiddels afgebroken Ahoy- hal. Van deze bijdrage heeft Rotterdam ruim 3,5 miljoen bestemd voor de bouw van nieuwe tijdelijke tentoonstellings ruimten op het Heliport-terrein. Het res tant, bijna 1,5 miljoen, wordt gebruikt voor schadeloosstellingen aan organisa ties, die reeds ruimten hadden gehuurd in het oude Ahoygebouw. De stichting tot exploitatie van dit gebouw heeft reeds aan schadevergoedingen en rechtskundi ge bijstand ƒ467.000 moeten betalen Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteren per helikopter naar het kas teel Warmelo in Diepenheim gegaan waar de moeder van prins Bernhard woont. Ko ningin en prins bezochten prinses Arm gard in verband met hun vandaag begin nende vakantie in Italië. Na enige uren keerde het koninklijk paar per helikopter naar Soestdijk terug. De vernielzucht van de jeugd heeft In de stad Groningen een ontstellende om vang aangenomen. Het gemeentebestuur heeft een dringend beroep gedaan op de ingezetenen mee te helpen het vandalis me te beteugelen. Alleen al aan gemeen telijke eigendommen is dit halfjaar van 1966 voor enkele honderdduizenden gul dens moedwillig vernield of beschadigd. Daar moet dan nog de schade aan par ticuliere eigendommen bijgeteld worden. Beeldhouwwerken in de stad zijn ernstig beschadigd. In een in aanbouw zijnde sporthal zijn ergerlijke vernielingen aan gericht evenals in jeugdlokalen, speeltuin gebouwtjes, schoolgebouwen en school- schepen. Jonge bomen zijn geknakt of van de bast ontdaan, duizenden planten en struiken zijn uifgerukt en vernield. Enke le schoolschepen zijn van de wal losge maakt, waardoor kabels en waterleiding buizen zijn gebroken. Van deze school schepen werden de ruiten vernield en er werd vuil naar binnen gegooid. Ook worden dieren mishandeld. In een plantsoen zijn eenden met haken in de bekken aangetroffen, jonge eendjes waar van de pootjes waren uitgerukt. Een aap de Gróhingér Jeugdraad toegewezen boer derij werd nog voordat men aan een res tauratie kon beginnen zodanig vernield dat de restanten gesloopt moesten wor den. In een openluchtbad is voor f 15.000 schade aangericht. Het vernieuwen van ruiten van openbare scholen en andere openbare gebouwen heeft dit jaar reeds 35.000 gekost. In enkele gevallen zijn de daders opgespoord en gestraft. Zij moe ten de aangerichte schade betalen. Zomerpostzegels. Door de dames van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers werd aan zomerpostzegels voor een bedrag van f 3.387,55 verkocht en aan kaarten voor een bedrag van f 110,20, terwijl aan de loketten van de postkantoren aan post zegels werd verkocht voor een som van f 4.226,75. De totale opbrengst voor Velsen-IJmuiden met Driehuis was f 7.724,50. Etalagedief. In 's-Hertogenbosch heeft een man met een steen een etalageruit verbrijzeld en is er met zes draagbare radio's, totale waarde 1500 gulden, van door gegaan. Drie televisietoestellen, een radio-grammofooncombinatie en een bandrecorder werden zwaar be schadigd door de steen en door glas scherven. Dodelijk ongeluk in smederij. In een sme derij in Ellecom is een 40-jarige tech nicus uit Velp om het leven gekomen. Hij hield een drie meter lange ijzeren pijp in het smidsvuur om er een bocht uit te verwijderen. De pijp, die aan beide zijden was dichtgelast, bevatte echter water en kwam door de verhit ting onder hoge druk te staan. Toen de pijp openbarstte, spoot een stoom- straal de technicus in het gezicht. Hij overleed korte tijd later. Op vragen van het Eerste-Kamerlid mr. Bührmann, burgemeester van Velsen, over de geringere opkomst bij de ge meenteraadsverkiezingen heeft minister Smallenbroek onder meer geantwoodr, dat vermoedelijk van invloed is geweest, dat Pinksteren op 29 en 30 mei viel, zo dat een aantal kiezers op 1 juni, de dag van de stemming, nog een pinkstervakan tie genoot. Naar de mening van de minister zal vervroeging van de gemeenteraadsver kiezingen niet het beoogde effect hebben. Hij herinnert eraan, dat de datum voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1957 al is vervroegd, teneinde voor de zozeer ge wenste vakantiespreding juni zoveel mo gelijk vrij van verkiezingen te houden. rr Ju woninginrichting - ""nrmnrwmnnryvwunnnnnnnnnfinnni Het. K.N.M.I. deelt mee: De algemene weerstoestand wordt be heerst door een diepe omvangrijke depres sie noordoostelijk van IJsland en een krachtig hogedrukgebied op het westelijk deel van de oceaan. Tussen beide systemen ontwikkelde zich ten zuiden van IJsland een storing, die waarschijnlijk morgen over Schotland naar de Noorse kust trekt. Het koufront zal wellicht nog juist buiten het Europese vasteland trekken. Verwacht wordt dat het weer morgen in onze om geving droog zal blijven met enkele wol kenvelden, maar ook opklaringen. In de temperatuur komt weinig verandering. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. „De Hoeksteen" (Santpoort), vandaag 20 uurOrgelconcert door Marie-Claire Alain. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. .Thunderball", 14 jaar. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 uur: „Yeah yeah yeah", a.l. Zondag ook 16.30 uur. Lido, 14 en 20 uur: „The great race", a.l.; zaterdag 23.30 uur: „Blue Jeans", 18 j.; zondag 11 uur: „De schat in het Zilvermeer", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur en zondag ook 16.15 uur: „Don Camillo in Moskou", a.l. Minerva, 14 en 20.15 u.: „Mary Poppins," a.l. Rembrandt, vandaag en maandag 10.30 u.: „De kwajongensstreken van Spankie", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Kaarten op tafel", 14 j.; zondag 11 u.: „Geen plaats voor wilde dieren", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De co- mancheros", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 uur: „De dansmeesters", a.l. Studio. 10.30 uur: „Sjors en Sjimmie", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Een man met zes vrouwen", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Expositie van hedendaagse Amerikaanse kunst. Dage lijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 u. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u; zaterdag eveneens van 20.30 tot 22.30 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag; dan van 13 tot 16 uur. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag gesloten. Expositie van werk van Bert Schmitz tot 13 aug. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk van Mari An- driessen en Wim Steyn. Dagelijks van 9.30- 18 u. Tot 15 augustus. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Poppe Damave. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zon dag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot eind juli Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van werk van Herman Stoel, Jan Honcoop, Bart Holt, Frits de Nooyer, Saul Beien en Cor- nelisz. Geopend van 12 tot 17 uur. Tot 11 augustus. Museum Het huis van Looy (Kamper- laan): Expositie van foto's van „Germinal" uit Brussel en „De Muggen" uit Haar lem; tevens mobiele plastieken van Frans Verpoorten. Dagelijks van 10 tot 17 urn en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 1 augustus. ZATERDAG 23 JULI City, 19 en 21.15 u.: „Angélique, mar kiezin der engelen". Stadsschouwburg, 20 u.: „Station 3, top secret". Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 u. af geïllumineerd; 21.30 u.: Klankspel „Zingende klokken". IJmuider strand, 21.45 u.: Groot vuur werk. ZONDAG 24 JULI City, 14.30 u.: „De strijd in de Apache pas"; 19 en 21.15 u.: „Angélique, markie zin der engelen". Stadsschouwburg, 15 u.: „Laurel en Hardy als stierenvechters"; 20 u.: „Sta tion 3, top secret". Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 u. af geïllumineerd; 21.30 u.: Klankspel „Zingende klokken". MAANDAG 25 JULI City, 20 u.: „Angélique, markiezin der engelen". Ruïne van Brederode, Santpoort, van 21 u. af geïllumineerd; 21.30 u.: Klankspel „Zingende klokken". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 23 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lokvogels"; 23.30 uur: „Zij was dertien jaar". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „James Bond Thunderball". YV.B. Theater, 20 u.: heks". ,De vloek van de Galerie Boumans. Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen van Jan Sierhuis, geopend tot 19 uur. Kennemer Oudheidkamer, hoek Stum- phiusstraat-Romerkerkweg, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. ZONDAG 24 JULI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De pira ten van de Bloedrivier"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Lokvogels". Luxor Theater, 14, 16.30, 19 en 21.15 u.: „James Bond Thunderball". W.B. Theater, 14.30 uur: „Commanche- aanval op de dodenpas"; 16.30 uur „De vloek van de heks"; 20 uur: „Haven lichten". MAANDAG 25 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Lokvogels". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „James Bond Thunderball". W.B. Theater, 20 uur: „Commanche- aanval op de dodenpas". Galerie Boumans, Breestraat 122, van 9 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 18 u.: Ten toonstelling schilderijen van Jan Sier- auis; tot 10 augustus. Kennemer Oudheidkamer, hoek Stum- phiusstraat-Romerkerkweg, te bezichtigen van 19.3021.30 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. motregen onbewolkt onbewolkt geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt regen regen zw. bew. zw. bew. regen regen regen licht bew. zw. bew. onbewolkt licht bew. geh. bew. wind richting temp. *4 i. cS WZW 17 0 windst. 18 0 WZW 17 1 wnw 19 0 nw 19 0 nw 23 0.6 nw 22 0.4 WZW 22 0.1 WZW 29 2 ZZO 30 0 zzo 29 0 wnw 27 0 windst. 20 0.1 w 23 0 WZW 20 0 wnw 18 1 n 0 n 16 0 windst. 21 0.1 no 22 0 nriw 23 0 nw 26 1 nno 21 4 WZW 16 24 ZZO 18 9 windst. 21 0 windst. 26 0 wnw 22 1 wnw 15 32 w 20 2 no 25 0 n 27 1 windst. 33 0 windst. 18 0 n 16 0 Zondag 24 juli Zon op 4.49 uur; onder 20.43 uur. Maan op 13.04 uur; onder 23.40 uur. Maandag 25 juli Zon op 4.50 uur; onder 20.42 uur. Maan op 14.27 uur; onder 23.57 uur. Maanstanden Eerste kwartier 24 juli 20.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 juli Hoog water 7.20 uur en 19.47 uur. Laag water 3.11 uur en 15.33 uur. Zondag 24 juli Hoog water 8.11 uur en 20.41 uur. Laag water 3.59 uur en 16.18 uur. Maandag 25 juli Hoog water 9.11 uur en 21.41 uur. Laag water 4.50 uur en 17.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2