Jack Brabham ook in Zandvoort dé grote favoriet a .EXTRA Esso Kaar journaal FUJICApi265 0 De elijkt Remise van Donner ook tegen Fischer Nederlandse jeugd zegevierde in badmintontoernooi Verrassingen bij kampioenschap roeien bleven uit Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! TIJGERSHIRT Vrijgezellenflats in Amerika zijn vrij gezellig vrouw< journalist W aterpolof ormatie gaat naar Rusland Ruim 1300 lopers liepen vier dagen rond Apeldoorn 9 Italië showt wintermode ZATERDAG 23 JULI 1966 Ferrari aanbieding voor iedereen zolang de voorraad strekt: Ideaal voor sport, fiets, strand, vakantie, enz. o 1-25 2 maten 1.50 Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet. In Florence werd deze creatie van het modehuis Tiziani ge showd tijdens de grote herfst- en wintercollecties. De Syherische overall is gemaakt van rode wolfluweel, maar wie zich hier aan waagt moet heslist géén „heer" van een dame zijn. met 5 vindingrijke ex tra's! Uw fotohandelaar weet er alles van. heeft en geeft pas filmvrijheid .im$i (Van onze sportredactie) De 40-jarige Australische coureur Jack Brabham is al eens wereldkam pioen geweest in 1959 en 1960. Dit jaar, nu h(j in een zelf ontworpen wa gen rijdt, is hij door twee achtereen volgende overwinningen in Grand Prix (die van Frankrijk en van Enge land) verrassenderwijs kandidaat voor een derde titel. Een overwinning in Zandvoort, zondag tijdens de Grote Prijs van Nederland, zou hem in het klassement voor de wereldtitel, met dan nog drie races te rijden, al vrij wel onbereikbaar maken. Het zou een verrassing zijn, indien Brabham niet zo ver zou komen. Gisteren reed hij met vaste hand zijn bolide in een ge nadeloos tempo over het droge Zand- voortse circuit. Het snelste. Voor de eerste maal in de geschiedenis met een snelheid per ronde, die boven de 170 km per uur lag: 170,755 km pen uur of wel 1.28.4 over de 4.193 meter, die het circuit lang is. Brabham heeft bovendien de weten schap van een ideale rugdekking, die de Nieuw-Zeelander Dennis Hulme hem biedt. Hulme volgt stalorders goed op en aangezien zijn Brabham Repco het voor beeld van de grote baas aardig kan vol gen (de trainingstijd van 1.28.7 bewees het nog eens ten overvloede) kan Brab ham zich nauwelijks bezorgd voelen. Een overwinning in Zandvoort voor de Austra liër dus. Hij zou daarmee zijn puntento taal in de stand om het wereldkampioen schap op dertig brengen (negen punten voor een overwinning, zes voor een twee de plaats, vier voor een derde, drie voor een vierde, twee voor een vijfde en één voor een zesde plaats). Jochen Rindt is de Oostenrijkse man, die in Keulen verblijf houdt, die op de ranglijst van het wereldkampioenschap zijn concurrentie aanvoert met 10 punten achterstand. Rindt rijdt constant in zijn Cooper Maserati en dat is een heel iets in dit raceseizoen, waarin de nieuwe ra cewagens met motoren van 8000 cc tot dus ver allesbehalve stabiele eenheden ble ken. Het gold echter toch wel voor Ferrari. Stalbaas Dragoni kende echter andere problemen, dat waren die van de stakin- fen in de Italiaanse fabriek, waardoor errari zich terugtrok voor de Grote Prijs van Engeland, en dat waren die van ster- eoureur John Surtees. De Britse oud-we- reldkampioen in de motor- en autosport won voor Ferrari de Grote Prijs van België, maar merkte daarna dat de zor gen van zijn bazen over zijn bij een on geluk aangetaste rug zich ver uitstrek ten. Voor de 24 uurs race van Reims barstte de bom- Surtees verliet Ferrari. In een Cooper Maserati rijdt hij sinds dien, ook op Zandvoort, waar hij giste ren boven de 1.30.0 bleef, in tegenstelling tot zijn tegenwoordige stalgenoot Rindt (1.29.2). Voorts kwamen onder die grens en boven de 170 km. per uur, behalve Brabham, Hulme en Rindt, Jim Clark in zijn dit seizoen nukkige Lotus (1.28.7) en Dan Gumey in een nog wat vreemd pro- De Ferrari's starten toch in Zand voort. De gezichten van de mensen rond de pitsruimte van de Italiaan se formatie staan echter zorgelijk. Toprijder Lorenzo Bandini heeft nog geen rondetijd kunnen maken, die tot de snelste behoorde (foto boven). Jack Brabham was op de eerste trainingsdag de snelste coureur. Peinzend lijkt hij dat te beseffen. Achter hem zijn Jim Clark, de win naar en wereldkampioen van vorig jaar, en diens teamleider Colin Chapman (rechts) in een vrolijke stemming (foto onder). dukt, de Eagle (1.29.4) Lorenzo Bandini, Ferrari's nieuwe toprijder, bleef net op de grens: 1.30.0, maar Stewart en Hill van het zo bekende Owen Davidsons ra cing team konden hun BRM's niet zo ver krijgen, respectievelijk 1.30.6 en 1.32.5. Wellicht heeft Hill het te druk met zijn werk als stand in voor de film Grand Prix. Daarvoor worden dit jaar op ver schillende circuits in Europa opnamen ge maakt onder de leiding van John Fran- kenheimer, zo ook in Zandvoort. De snelste trainingsronden in Zand voort waren gisteren: 1. Jack Brabham (Austr.) Brabham Repco 1.28.4 (gem. 170,755 km/u), 2. Denis Hulme (Nw Zee land) Brabham Repco 1.28.7, 3. Jim Clark (Gb) Lotus z.t., 4. Jochen Rindt (Oost.) Cooper Maserati 1.29.2, 5. Dan Gurney (VS) Eagle 1.29.4, 6. Lorenzo Bandini (It) Ferrari 1.30.0, 7. John Sur tees (Gb) Cooper Maserati 1.30.6, 8. Jacky Stewart (Schot) BRM 1.30.6, 9. Mike Parkes (Gb) Ferrari 1.31.-, 10. Jo seph Siffert (Zwits.) Cooper Maserati 1.31.3, 11. Mike Spence (Gb) Lotus BRM 1.31.4, 12. Joakim Bonnier (Zwe.) Cooper Maserati 1.31.7, 13. Bob Anderson (GB) Coventry Climax 1.32.-, 14. Bruce Mclaren (Nw Zeel.) Mclaren Ford 1.32.2, 15. Gra ham Hill (Gb) BRM 1.32.5, 16. Peter Arundell (Gb) Lotus 1.36.4, 17. John Tay lor (Gb) Brabham BRM 1.43.-. Jan Hein Donner heeft remise ge speeld met de Amerikaan Bobby Fischer in de vierde ronde van het toernooi om de Piatigorsky beker in Santa Monica in Californië. Fischer zegevierde voorts in zijn afgebroken partij uit de derde ron de tegen de Joegoslaaf Ivkov. Hij kwam door deze score naast de leiders Naj- dorf (Argentinië) en Portisch (Honga rije). Najdorf speelde remise met Unzicker (West Duitsland) en Portisch deed het zelfde met Resheviski (Verenigde Staten) Spasski (Rusland), die na drie ronden ook tot de leiders behoorde, brak giste ren zijn partij tegen de Deen Larsen af Petrosjan (Rusland) maakte remise met Ivkov (Joegoslavië). De stand is Fischer, Najdorf en Por tisch, ieder 2'/s punt, Spasski 2 punten plus een afgebroken partij. Donner en Reshevski 2 punten, Petrosjan, Ivkov en Unzicker 1% punt, Larsen 1 punt plus een afgebroken partij. In een vierlandentoernooi tussen Neder land, Noorwegen, West-Duitsland en Oos tenrijk, dat deze week in Heemskerk werd gehouden, is Nederland, dat met twee ploegen uitkwam, als eerste geëindigd. Ploeg één van Nederland behaalde 8 pun ten voor West-Duitsland. De uitslagen luiden: Nederland 1Ne derland 2 10-1, West-DuitslandNoorwe gen 11-1, Ned. 2Noorw. 8-3, Ned. 1Oos tenrijk 9-2, Ned. 2—W.-Dld. 1-10, Oost.— Noorw. 7-4, Ned. 1Noorw. 11-0, W.-Dld. Oost. 8-3, Ned. 2—Oost. 6-4, Ned. 1—W.- Did. 6-5. Eindstand: 1. Nederland 1 8 punten, 2. West-Duitsland 6, 3. Nederland 2 4, 4. Oos tenrijk 2, 5. Noorwegen 0 punten. Op de tweede avond van de Neder landse roeikampioenschappen hebben zich vrijdag op de Bosbaan geen verras- dingen voorgedaan. De kampioensmedail les gingen naar de favorieten en de technische commissie van de Nederland se roeibond zal dan ook geen moeite hebben om de afvaardiging naar de we reldkampioenschappen, die begin sep tember in Bied worden gehouden, aan te wijzen. Triton probeerde met de Rouwe- Hartsuiker vier op twee paarden te wed den. In de gestuurde vier won Triton met ruime voorsprong op Nereus en Laga. La ter op de avond in het nummer zonder stuurman nam Nereus echter wraak door dit nummer te winnen. De dames acht van Argo maakte in de wedstrijd tegen De Vliet een gedegen in druk. De Wageningse ploeg sloeg met 38- 40 een behoorlijk tempo en bij de Euro pese dameskampioenschappen, eind augus tus op dezelfde baan, zit een redelijke klassering er zeker in. De uitslagen luiden: vier met stuur man: 1. Triton 6.36.8, 2. Nereus I 6.41.1, 3. Laga 6.44.0, 4. Nereus II 6.50.0. Dames acht (1000 meter): 1. Argo 3.26.6, 2. De Vliet 3.32.8. Dames dubbel vier 1000 meter: 1. De Laak 3.42.4, 2. De Vliet 3.43.8. Dubbel twee 2000 meter: 1. Nautilus/ Proteus 6.44.6, 2. Willem III 6.49.8, 3. Wil lem III 6.55.0, 4. Nereus 6.56.4. Vier zonder stuurman: 1. Nereus 6.26.4, 2. Triton 6.30,2, 3. Argo 6.44.0. I nnnnflmuinnnnnwwnfiiMwiw" ZEILEN. Ben Verhagen is met zijn „Daisy" opgeklommen naar de zevende plaats in het klassement van het Europees kampioenschap zeilen in de Flying Dutch- manklasse. Verhagen werd gisteren vierde. De Brit John Oakly werd winnaar en te vens de nieuwe leider in het klassement. Er moeten nog drie wedstrijden worden gezeild in Horten (Noorwegen). STOP'NTIJGER IN UW TANK! Flatgebouwen in Amerika die onder dak bieden aan vrijgezellen zijn popu lair. De appartementen waarom het gaat zijn slechts een onderdeel van een complex waarin tevens allerlei ont spanningsgelegenheden zijn opgeno men. Men kan in zo'n flatgebouw al lerlei binnenhuissporten beoefenen, een saunabad nemen naar de kleurentelevi sie kijken en dansen. Men kan op het terrein van het gebouw zwemmen, ten nissen. Men kan er een barbecue ver zorgen. Een bijkomstigheid is dat deze wijze van samenwoning, voor het eerst toe gepast in Californië, gemakkelijk leidt tot kennismakingen. Een groot aantal bewoners heeft inmiddels de eerste vrijgezellenflat verruild voor een rui mere behuizing voor twee. De Internationale Federatie van Journalisten heeft een enquête gehou den onder vrouwelijke journalisten in 21 landen. Van de in totaal 650 geën quêteerden heeft ongeveer dertig per cent geantwoord. Gevraagd werd on der meer of vrouwen bij sollicitaties gelijke kansen hebben als hun man nelijke collega's, of de salariëring de zelfde is, of er onderscheid wordt ge maakt bij promoties en of de werk zaamheden van vrouwelijke journalis ten beperkt blijven tot het mode-nieuw de society-kolom en de vrouwenpagi na. In Finland bestaat 21.7 percent van de georganiseerde journalisten uit vrouwen. In Nederland is dit percentage ongeveer 8. in België 5, Frankrijk 10 en 15, Engeland 11, Noorwegen 8,7, Zweden 15, de Ver enigde Staten 5 en Canada 17. Behou dens Denemarken en West-Duitsland kennen de meeste landen geen speci fieke opleiding voor journalist. Een van de conclusies, waartoe de enquête heeft geleid, is dat het aantal vrouwe lijke journalisten gering is, maar ge leidelijk toeneemt. Zij zijn nu beter opgeleid dan vroeger en het valt hun nu gemakkelijker de betere banen te krijgen. Hierbij bestaat geen discrimi natie wegens hun sexe. Ook worden zij en in hun beroep en door het publiek zonder een dergelijke discriminatie aanvaard. Hun salariëring en hun be handeling is even goed als die van hun mannelijke collega's. Volgens de enquête biedt West- Duitsland de vrouwelijke journalist de beste kansen. Gebleken is dat ongeveer 80 percent van hen een functie bekleedt als hoofdredactrice of leiding geeft aan een redactionele afdeling. Behalve Fin land (55-65 percent) en Oostenrijk meer dan 50 percent) ligt dit aantal in de andere landen aan zienlijk lager. In Nederland bekleedt zeven percent van de vrouwelijke jour nalisten een leidinggevende functie, zij het bij een periodiek en niet in de dag bladsector. Alleen in Argentinië blij ven de werkzaamheden van de vrou welijke journalisten beperkt tot het vrouwen- en modenieuws. In alle an dere landen was hiervan geen sprake. De elite van de Italiaanse haute- couture-ontwerpers en de internationa le mode-journalisten bevindt zich op het ogenblik in Italië, waar de nieuw ste collecties voor de komende herfst en winter geshowd worden. In Rome is de mode gratieus en vrouwelijk in tegenstelling tot de kleurrijke, „wilde" mode die in Florence voor het koude teizoen getoond werd. De Italiaanse ontwerpers hebben zachte vloeiende lijnen in hun collecties aangehouden, die nu al een reactie zijn op de stoere jongensachtige branie-lijn van de Lon- dense Carnaby-Street. De vrouw moet meer dan ooit vrouw zijn zeggen zij, en de collecties vertonen enkellange kleding voor in huis, Arabische pof broeken en creaties met elegante wij de mouwen. Zij schrijven de „total- look" voor: make-up en accessoires moeten worden aangepast aan model en kleuren van het ontwerp. De kap sels van de mannequins worden ver rijkt met kunstzinnig uitgedachte chignons. Purper-paars en oranje worden mode kleuren. Er waren broekpakken voor- in-de-stad, exotische kleuren bij de avondkleding, extravagante bijzonder heden zoals een knalrode minkjas en een violetkleurig jack van vossebont. Van Florence vertrok het internatio nale modegezelschap naar Rome waar deze hele week nog wintercollecties ge showd zullen worden. Als laatste voorbereiding voor het toernooi om de Europese titel, dat als onderdeel van de Europese zwemkam- pioenschappen eind augustus in Utrecht wordt gehouden, gaat de Nederlandse waterpoloploeg enkele wedstrijden in Rusland spelen. In de periode 29 juli2 augustus speelt het team in Lvov vier wedstrijden tegen I de Russische trainingsploeg. De volgende spelers maken de trip onder leiding van G. Jansen en R. van Feggelen mee: Feike de Vries, Lou Geutjes en Hans Hoogveld (Neptunus Amersfoort), Joop Schmidt en Hans Wouda (De Meeuwen), Gerrit Wormsgoor (Het IJ), Fred van Dorp (AZPC), Hans Aalberts (DZV), Niek van der Voet (ZIAN), Hans Parrel (LZC) en Hans van Ommen (PSV). 1314 wandelaars hebben vrijdag onder I heel wat betere weersomstandigheden dan zij de voorgaande drie dagen hadden, de vierdaagse van Apeldoorn beëindigd. De „dapperen" werden op de laatste kilo meters traditiegetrouw vergezeld van diverse muziekkorpsen. Van de wande laars, die dinsdag welgemoed aan deze N.W.B.-vierdaagse waren begonnen, haal den er 35 de eindstreep niet. I Huwelijksmedaille. Een aantal militairen is begiftigd met de huwelijksmedaille 1966, geslagen ter herinnering aan het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus op 10 maart. De medaille ver toont de beeltenis van de naar links gewende hoofden van prinses Beatrix en prins Claus en aan de keerzijde de letters B en C met een kroon erboven met 'swerelds scherpste kleurenfilm op poly esterbasis: uw beeld is nu stukken groter, stukken natuurgetrouwer! f 16.951 (incl. ont wikkelen, excl. 80 ct porto voor verzending naar ontwikkelcentrale) Fujica 21, met zoomlens f 495.- FUI WATERPOLO. Vrijdag hebben ZIAN (Den Haag) en Het Gooi (Bussum) de twee de waterpolowedstrijd gespeeld voor een plaats in de hoofdklasse heren. ZIAN won met 4-3. Aangezien de eerste wedstrijd, die donderdag werd gespeeld, met 5-4 werd gewonnen door Het Gooi, volgt nog een beslissingswedstrij d.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9