Schoolbusramp op autobaan eist 29 kinderlevens HET WEER i fit Consumentenorgaan niet erg te spreken over Brussels akkoord Bezorgdheid prijsniveau over het in EEG VS verloor elf vliegtuigen in Noord-Vietnam Bedrijfsleider dansschool doodgestoken Chinezen mogen vandaag weg morris 30°/o korting UST Filmploeg maakte van de „Grand Prix" opnamen In volle vaart van viaduct gestort Verslagenheid in België groot Moordenaars van Henk Drost zijn ontoerekenbaar m Races bezocht door 78.000 personen mI Supersiagerij De Umond 51e JAARGANG NUMMER 222 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Ondersteboven Weerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Economisch nieuws 4 Scheepsberichten 4 Uit stad en omgeving4, 5, 12 Sportief 5. 8, 9, 10, 11 Radio en tv6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Vakantiekinderkrant7 In de vishal en op zee12 Topsy12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Koude nacht Aan het strand Kennedy-ronde D ruiven Het woord is aan LAMSVACHTJASJES ZOMERMANTELS COLBERTS - PANTALONS LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN BLANKE HAMLAPPEN SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 25 JULI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjuuct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der M\je IDSTEIN, (DPA en AP). Van- ochtend is bij de autoweg Frankfort- Keulen een Belgische bus niet onge veer 45 kinderen, die van vakantie naar huis terugkeerden, verongelukt. Zeker éénendertig inzittenden zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. Alle overlevenden zijn ernstig ge wond. De vakantiebus reed in volle vaart van een viaduct, stortte tien meter omlaag en kwam op een andere weg terecht. Onder de doden zijn de onderwijzer en een geestelijke. Ook de chauffeur van de autobus, die van Oostenrijk op weg was naar Brussel, is omgekomen. Het is niet bekend wat de oorzaak is dat de chauffeur de macht over het stuur verloor. Niemand heeft in die vroege ochtend uren precies gezien wat er daar op de overkruising tussen de plaatsjes Werschau en Nieder-Brechen (ongeveer veertig kilo meter ten noorden van Frankfort) is ge beurd. Slechts een enkele ooggetuige had van zeer ver gezien hoe de bus enigzins leek te slippen en vervolgens met donde rend geweld door de brugleuning reed. De weg ter plaatse vertoont evenwel niets dat voor een ervaren chauffeur ook maar enige moeilijkheid zou kunnen opleveren. De doden en zwaargewonden bevinden zich in drie ziekenhuizen in Limburg, Hadamar en Diez. Zwaargewonde kinde ren liggen op operatietafels of moeten nog behandeld worden, maar voor vele van de gewonde schoolkinderen, die tussen de tien en de zeventien jaar oud zijn moes ten de chirurgen alle hoop opgeven. Nooit zullen de Duitse politiemannen en de leden van het Roode Kruis die als eersten op de plaats van de ramp aan kwamen, de aanblik vergeten. De bus lag ondersteboven op de weg. Uit de wrak stukken klonk een hartverscheurend ge- Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Overwegend ma tige noordwestelijke wind, later krimpend naar zuidwest tot zuid. Koude nacht. Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Er trekt morgen weer een regenfront van een depressie bij Engeland over ons land, gevolgd door opklaringen. Aan zee blijft de wind vrij krachtig uit zuidwestelijke richting, waardoor de temperatuur niet hoger komt dan 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Koel en vrij grote depressie-activiteit. jammer op. Kinderstemmetjes smeekten in het Frans om hulp. Toegesnelde hel pers, de naar de plaats van de ramp gedi rigeerde mannen van de Westduitse me dische troepen en de chirurgen aan de operatietafels van diverse, plotseling over vol geraakte klinieken, begonnen hun ver beten strijd, om het leven van zoveel mo gelijk gewonden te redden. De verslagenheid in België is zeer groot. De zender van radio Brussel schakelde na het bekend worden van de ramp over op klassieke muziek. Bij het hoofdbureau van politie in Brus sel speelden zich vanmiddag hartver scheurende tonelen af- Vele ouders, wier kinderen vermoedelijk in de ongeluksbus hadden gezeten, en die de eerste berich ten over het ongeluk via de Brusselse ra dio hadden vernomen, spoedden zich ge heel overstuur naar de politie voor na der nieuws. Het wrak van de bus zal vanavond naar Brussel worden overgebracht, waar het nauwkeurig zal worden onderzocht op mo gelijke mankementen. Dwars door de brugleuning' links dook de Belgische bus voor hij met een smak, die dak en bodem samen drukte, tien meter lager terecht kwam. De inzittenden raakten af schuwelijk bekneld. ?v-'-•cv. Ah 'M 1 De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) is er na een zware marathonzitting in geslaagd zondagochtend tot een ak koord te komen over het sluitstuk van de gemeenschappelijke landbouw politiek. „Geen ideaal akkoord", zo noemde minister Biesheuvel het, „want zowel mijn Italiaanse collega als ik hebben grote politieke risico's genomen, doch in de politiek moet men nu eenmaal in alternatieven den ken en dit was het best bereikbare alternatief". Het akkoord omvat onder meer een Europese melkprijs van 39 pfennig bij een huidige Nederland se melkprijs van 35 a 36 pfennig. Ver der een Europese suikerprijs, alsmede een ingewikkelde groente- en fruit- regeling met een stelsel voor ingrijpen op de markt als de prijzen teveel dalen als gevolg van te groot aanbod. Ook wordt steun verleend bij export. Eén van de eersten die zijn stem tegen het akkoord heeft laten horen was de E.E.G.-deskundige van het Consumenten Contact Orgaan (C.C.O.) drs. G. H. E. Hilkens. Deze heeft met name groot be zwaar tegen wat hij noemde „cumulatie van verdediging van zwakke plekken in de landbouw". Door die „verdediging" wordt het beschermingsniveau van de landbouw in de E.E.G. afgestemd op het marginale bedrijf van een bepaald land. De heer Hilkens zag hierin aanleiding tot bezorgdheid zowel over het prijsniveau in de E.E.G. als over de concurrentiepositie van de gemeenschap ten opzichte van derde landen. De wens van het C.C.O. aangaande de melkprijs is in Brussel niet vervuld. Het C.C.O. had namelijk gesteld dat de door de Europese commissie voorgestelde prijs van 38 pfennig als een maximum diende te worden beschouwd en het is 39 pfennig geworden. De heer Hilkensmeende dat het verband met de rundvleesprijs niet mag worden verontachtzaamd. Hoe hoger de melkprijs, hoe schaarser rundvlees kan worden. Het C.C.O. protesteert ertegen, dat de consument voor een bepaald afge bakend deel van de suikerproduktie kunstmatig hoog gehouden prijzen moet betalen. De commissie-voorzitter Hallstein noem de de marathon de belangrijkste uit- de E.E.G.-geschiedenis. In de eerste plaats werd het gemeenschappelijke landbouw beleid er praktisch door voltooid, terwijl het voorts om een zeer gecompliceerd pakket ging waarvan niet kon worden ge zegd dat het voor alle partners toch in ieder geval ook een paar meevallertjes be vatte. Met name Nederland heeft van het begin af geweten dat het op geen van de punten interessante ontwikkelingen zou beleven. Als een niettemin tot snelle be sluiten manende stok-achter-de-deur was er echter de Kennedy-ronde, de conferen tie (in de eerste plaats meet de Amerika nen) over het wederzijds verlagen van douanetarieven. Deze maand diende men het in Brussel eens te worden over het on derhandelingsmandaat voor de commissie wat het landbouwgesprek in die „ronde" betreft. Italië heeft het Nederlandse verlangen de Kennedy-ronde zo goed mogelijk te la ten slagen, gebruikt om een stevige be scherming en steun voor zijn landbouw- produkten na te streven. Een stimulering waar men in Den Haag alleen al niets voor voelde, omdat de Nederlandse posi tie op de markt allerminst gebaat zou zijn met het aanbod van een overvloed van Italiaanse produkten, die door ge meenschappelijke steun tot een niveau zouden kunnen worden opgekweekt waar op serieuze concurrentie met de noorde lijke produkten mogelijk zou worden. Toen tenslotte het compromis was be reikt, hield vooral de uitkomst van de groenten- en fruitregeling, strijdpunt tus sen Nederland en Italië, de gemoederen bezig. Het uiterst gecompliceerde akkoord dat op dit punt werd bereikt, kent een overgangsperiode van drie jaar, geduren de welke de regeringen exportsubsidies voor groenten en fruit zullen mogen ver lenen ter hoogte van het gemeenschappe lijke „buitentarief" van de EEG. met eventueel nog extra importheffingen. Voor de voornaamste produkten is vastge steld wanneer in de groenten- en fruit markt mag worden ingegrepen. Deze in terventie varieert tussen een percentage van veertig en zeventig van een vastge stelde „basisprijs". De hoogste percentages gelden voor produkten die Italië wenst te beschermen, zoals sinaasappelen, citroe nen en tafeldruiven. De kosten van de interventie zullen in de overgangstijd worden bestreden uit het Europese oriën tatie- en garantiefonds, dat daarvoor maximaal 60 miljoen dollar per jaar zal mogen uittrekken. Veertig miljoen daar van kunnen voor Italië worden gebruikt. Uit het fonds zal ook de kosten voor de op te richten telerorganisatie komen. SAIGON (Reuter en AP). In het afgelopen weekeinde zijn volgens een officiële Amerikaanse bekendmaking elf vliegtuigen van de Verenigde Sta-» ten boven Noord-Vietnam verloren gegaan. Bovendien zijn bij een aanval van de Vietcong, zaterdagavond nabij de luchtmachtbasis Da Nang enkele helikopters vernietigd. Het proces tegen de Amerikaanse pilo ten die in Noord-Vietnam zijn neerge schoten is uitgesteld, zo hebben de Noord- vietnamese autoriteiten zaterdag laten weten aan de hoofden van de diplomatie ke missies der communistische landen in Hanoi. Er is een burgerlijke commissie ingesteld om de afzonderlijke „misda den" van de betrokken Amerikanen te on derzoeken. Waarnemers in Hanoi zien in deze be slissing, die gisteren in de Noordvietna- mese pers werd gepubliceerd, een be langrijk gebaar om het conflict in Viet nam te wijzigen. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties die vandaag voor een bezoek van vier dagen in Moskou is aan gekomen, heeft te kennen gegeven dat hij bij de Russische regering niet zal aandrin gen op het bijeenroepen van een Ge- neefse conferentie over Vietnam. STOCKHOLM. De twee Nederlan ders, die van de moord op Henk Drost worden verdacht, zijn geestelijk gestoord. Zo luidt de eindconclusie van het psy chiatrisch rapport dat over hen is uitge bracht. Deze conclusie is overeenkomstig de verwachtingen van ieder, die in ja nuari het begin van het strafproces heeft meegemaakt. Morgenochtend zal de Stockholmse rechtbank het proces voortzetten. Drost, een 21ijjarige monteur uit Harderwijk, ver liet zomer vorig jaar ons land om wat van de wereld te zien. Op 1 december vond hij een voortijdig en gruwelijk ein de in de Zweedse hoofdstad. Verdacht werden een 21-jarige Arnhem se draaier en een achttienjarige Rotter damse jongen zonder beroep. Tijdens een der meest opzienbarende moordprocessen, die Zweden heeft beleefd, bekenden zij in de nacht van 1 op 2 december vorig jaar Henk Drost in een half gesloopt kantoor pand in de Stockholmse afbraakwijk „Klara" door wurging en messteken om het leven te hebben gebracht. m Nietzsche: De rijpheid van de man is: de ernst te hebben teruggevonden, die hij als kind had bij het spel. De 23-jarige Harry Kleynhaus, bedrijfs leider van de Haagse dansschool van zijn vader, is vannacht in het ziekenhuis Zuid- wal overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen door steken met een sti letto. Zijn vijftigjarige vader kreeg een steek in de rug. Hij heeft inmiddels het ziekenhuis kunnen verlaten. De politie heeft vier minderjarige jon gens gearresteerd, verdacht van het ple gen of medeplegen van het misdrijf. Van het viertal waren een zestienjarige schil der en een zestienjarige zeeman alleen thuis achtergelaten door hun ouders die met vakantie zijn. De andere arrestanten zijn de zeventienjarige dakbedekker en een achttienjarige straatmaker. Tegen het einde van de dansavond in het instituut aan de Apeldoornselaan wa ren de thans aangehouden jongelui we gens het veroorzaken van moeilijkheden verwijderd. Om half twaalf trapten zij de glazen toegangsdeur van de dansschool in en trokken stiletto's- De heer Kleinhaus jr. kreeg steken in de buik en de borst. Hij strompelde nog naar binnen. Zijn vader ging de vechtende jongelui te lijf. Hij werd aan een van zijn handen gewond toen hij een van de jongens het stiletto wilde afpakken. Bovendien kreeg hij een steek in derug. De acht Chinezen, dit zich al dagen lang schuilhouden in het legatiegebouw in Den Haag, zullen waarschijnlijk van avond van Schiphol naar hun land kun nen terugkeren. De K.L.M. heeft name lijk een voorlopige boeking ontvangen voor het toestel, dat om half acht naar Karachi vertrekt. Daar kunnen de Chi nezen overstappen op een lijntoestel van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij om de reis naar Peking voort te zetten. Vermoedelijk is dus overeenstemming bereikt tussen de Nederlandse justitie, het ministerie van Buitenlandse Zaken en de tijdelijk zaakgelastigde van de volks republiek China over de mogelijkheid de Chinezen vóór hun vertrek te verhoren over de raadselachtige dood van hun collega. (Zie ook pagina 2) Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15SSI leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 IS 96 - Amsterdam Telefoon 8166 DAMESKAPSALON 500 gram ƒ3.18 250 gram ƒ1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53 Tussen de 78.000 bezoekers, die zondag de Grand Prix in Zandvoort bijwoonden, bevogd zich ook een filmploeg van Metro Goldwyn Mayer, welke in Europa een Grand Prix cineramafilm maakt. Yves Montand vervult hierin een van de hoofd rollen. Op de foto ziet men hem in gesprek met de regiseur John Frankenheimer. Ook Francoise Hardy bevond zich bij het filmteam. Zy genoot de belangstelling van zeer velen. De drukte in Zandvoort overtrof die van voorgaande jaren. Zeker twintigduizend auto's stonden in de straten van de bad plaats, de boulevard, op de fietspaden, het gras en het zand. Om vijf uur, toen de races ten einde waren, begon de grote uit tocht over de twee wegen, die Zandvoort met de rest van het land verbinden en die gezamenlijk een capaciteit hebben van 4.000 wagens per uur. Een eenvoudig re kensommetje leert, dat de laatste automo bilisten omstreeks tien uur Zandvoort konden verlaten. De algehele leiding over de politietroe- pen op de wegen in en rondom Zandvoort was in handen van de Haarlemse politie commissaris J. B. Brauckmann, die tevens contact onderhield met de politie in de ge meenten Haarlemmermeer en Velsen- en bovendien met de waarnemer in het rijks- politievliegtuig, dat hoog in de lucht het verkeer observeerde. Dankzij de goede sa menwerking had de aan- en afvoer van het verkeer een goed verloop. L

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1