Urenlange besprekingen in Bogor Nieuw kabinet in Indonesië wordt „anti-communistisch" Muiterij onder Kongolese militairen in Kisangani Ministers van NAVO bijeen Leuze „zwart aan de macht" verspreidt zich als olievlek Astroide zal in 1968 aarde „gevaarlijk naderen Japanse raket gelanceerd VS optimistisch over maanrace r Van dag tot dag Gemengde vreugde Zambia beschuldigt Portugal van luchtbombardement Overstromingen in Oostenrijk Weer ontslagen van Joegoslavische regeringsleiders Bajonet op geweer p nen 4- telegrammen telegra MAANDAG 2 5 JULI 196 6 Kort nieuws 59 Censuur Huurlingen Relletjes in Belfast Sir Bernhard Lovell „Kans op botsing klein" In de nacht van zaterdag op zondag is in Brussel het laatste akkoord bereikt omtrent het agrarisch beleid van de Europese Economische Gemeenschap. Dit is een gelukwens waard voor zover daardoor de weg openstaat voor de vol tooiing van een gemeenschappelijke markt met 180 miljoen verbruikers. Met name voor de ontwikkeling der industrie en van het verkeer is deze onontbeerlijk geworden. Maar de prijs die ervoor moet worden betaald in de agrarische sector is veel te hoog. Ons land heeft zich lang ver zet tegen de laatste beslissingen inza ke groenten, vruchten, suiker, de melk prijs enz. maar opnieuw grote conces sies gedaan. Daardoor zullen de prijsstij gingen nog groter worden dan al was voorzien. En zelfs de Fransen, die van de regeling profiteren, vonden de vast gestelde prijzen te hoog. Het meest te vreden waren de Italianen. De zaak is dat in de meeste landen de boeren niet kunnen concurreren met Ne derlandse en een aantal Franse be drijven. Zij worden onmatig beschermd door voor de gehele gemeenschap de prij zen hoog te stellen. Men zou zeggen, dat dit voor landen, die veel uitvoeren zo als Nederland en Frankrijk een voor deel is en dat zij dan veel verdienen. Maar om allerlei redenen is dat twijfel achtig. In de eerste plaats gaan in an dere landen de boeren verzekerd van hoge inkomsten steeds meer produce ren, een ontwikkeling die reeds aan de gang is. Er moet dan afzetgebied wor den gevonden buiten de EEG, maar daar liggen de prijzen veel lager. En de ver liezen op de export moeten weer worden gedekt uit subsidies. De verbruiker be taalt dure produkten, de belastingbetaler hoge subsidies. De steun aan de Europese boeren wordt vergoed uit één gemeenschappelijk fonds. Die hulpverlening betreft: de verbetering van de produktiviteit en de structuur van het bedrijf; het ondersteunen van de prijzen; de exportsubsidies; en nog een groot aantal andere vormen van bescher ming. Men had erop gerekend, dat daar voor in totaal wel tien miljard gulden per jaar nodig zou zijn, maar nu vreest men dat het bedrag zal oplopen tot 14.000 mil joen per jaar. Dit bedrag moet worden betaald uit in voerheffingen op (uit derde landen) ge- importeerde produkten, die even duur op de markt moeten komen als die van de „Euroboeren". Maar verder met bedra gen uit de schatkist van elk land. En niemand weet wat er op deze manier moet worden gestort in de gemeenschap pelijke kas en wat elk land er uit terug krijgt. Het wordt een volkomen gok. Aan genomen wordt dat naar de huidige stand Frankrijk veel meer ontvangt dan het betaalt. Wat ons land aangaat lijn de meningen verdeeld, maar niet erg optimistisch. En in elk geval stijgen alle prijzen. De nationale parlementen hebben straks niets meer te zeggen over het bedrag, dgt op de begroting wordt uitgetrokken voor het landbouwfonds. Dit wordt bere kend in Brussel. Voor ons gaat het om ve le honderden miljoenen. Dit systeem, ge baseerd op bedrijven, die eigenlijk „niet mee kunnen" kan niet houdbaar zijn. Een rationele economie moet door veel grotere concurrentie gesaneerd worden en een ge leidelijke afbraak van deze ongewone pro tectie zal noodzakelijk zijn. Maar voorlo pig zit men met dit systeem opgescheept en dit verduistert ernstig de vreugde over de stap die nu gedaan is. <W^»WWWMWWIIIII«WWIIIIIIWWW||W||||||WWWWIII<WWWWW>iy ^A'VUWVAAAAfWWWWWWWUWWWUWtAAAAAAAAAAAMAAAAMU LOESAKA (AFP) Zambia zal zich bij de Verenigde Naties beklagen over een Portugees bombardement van een Zambi- aans dorp, waardoor elf huizen zouden zijn verwoest. President Kaoenda zei dit op een pers conferentie. Hij meende dat dit incident niet aan een ongeluk te wijten kon zijn, want tevoren hadden de Portugezen een verkenningsvliegtuig gezonden om het doelwit vast te stellen. Autobusongeluk. Achttien arbeiders van de Aswan-dam in Egypte zijn om het leven gekomen toen de vrachtauto waarin ze werden vervoerd in de Nijl stortte. Dertien anderen hebben het on geluk overleefd, elf van hen zijn zwaar gewond. DJAKARTA (Reuter en AP). President Soekarno heeft gisteren in Bogor, na een bespreking die vier uur duurde, gezegd dat het nieuwe In donesische kabinet anti-imperialis tisch en anti-communistisch zal zijn. President Soekarno en generaal Soe- harto zyn gisteren in Bogor bijeen gekomen met zeker 250 invloedrijke Indonesiërs, die naar men aanneemt in aanmerking komen voor het nieuwe kabinet. Zowel Soekarno als Soeharto weigerden te zeggen, of degenen, met wie zij hebben gesproken in het Bo- gor-paleis, het weekendverblijf van de president op ongeveer zestig kilo meter ten zuiden van Djakarta, inder daad kandidaten zijn voor het nieuwe kabinet. Aanwezig waren sultan Ha- mengkoe Boewono, vice-premier voor economische en financiële zaken, en Adam Malik, minister van Buiten landse Zaken. Opvallend was de afwezigheid van Jo hannes Leimena, lid van het tegenwoordi ge kabinetspresidium. Roeslan Abdoelga- ni, ook lid van het presidium, was er wel. Leimena en Abdoelgani zijn de favorie te doelwitten van de critiek van de be togende studenten omdat zij te onderda nig tegenover president Soekarno zouden zijn. De militaire commandant van Oost- Java heeft dit weekeinde het drukken, publiceren en verspreiden van kranten, tijdschriften en drukwerken in Chinese lettertekens verboden. Er zouden de laat ste weken geschriften in het Chinees met lastertaal over de Indonesische strijd krachten zijn verspreid. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De financiële proble men van Kongo, die al maandenlang de aandacht hebben door de grillige manier waarop president Moboetoe onderhandelt met de Belgische re gering en met het bedrijfsleven, zyn dit weekeinde ook op een andere ma nier tot uiting gekomen. Het nog altyd niet uitbetalen van de soldij over de maand juni heeft geleid tot een mili taire opstand in Kisangani, het voor malige Stanleystad. Er is over de opstand weinig bekend, maar het feit dat zij in het voormalige centrum van de Kongolese rebellie uit breekt, moet voor de regering van Mo boetoe een gevaar betekenen. Volgens president Moboetoe is de rebellie onder drukt. Een bezoek aan Kisangani heeft ons enkele weken geleden echter geleerd dat nog altijd niemand zich zonder mili taire begeleiding tien kilometer buiten de stad waagt. Nog altijd is het oerwoud het domein van de rebellen. Kisangani zelf is door deze toestand een militair centrum gebleven, een van de steden waar Moboetoe de indertijd door Tsjombe aangetrokken blanke „huurlin gen" handhaaft -geen duizend zoals in Engelse persberichten is gemeld, maar tweehonderd. De overige zeshonderd le den van het huurlingenkorps zijn in de buurt van het Tanganjikameer gelegerd. De Franse commandant van deze eenheid huurlingen hebben wij leren kennen als een loyaal adviseur van de militaire com mandant van Kisangani, kolonel Tsjatsji, die blijkens de berichten uit Kongo door de opstandelingen is vermoord. Het is on waarschijnlijk dat deze commandant thans samen met Katangese militairen in op stand zou zijn gekomen. Wanneer inderdaad militairen uit Ka- tanga die deel hebben uitgemaakt van PARIJS (Reuter) Ministers van de vijftien NAVO-landen bespreken vandaag in Parijs de problemen van het bondge nootschap voor de komende vijf jaar. Ook Frankrijk, dat op 1 juli het opper bevel van de NAVO verliet, neemt aan deze besprekingen deel, maar het zal niet vertegenwoordigd zijn als morgen de kernstrategie ter sprake komt. Dan vergaderen slechts vijf landen: de VS, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Italië en Turkije. Zij zullen aanbevelingen for muleren voor de voltallige bijeenkomst van december. WENEN, (DPA) Langdurige regen heeft in het weekeinde de Donau in Ne- der-Oostenrijk buiten zijn oevers doen treden. Op verscheidene plaatsen kwa men stukken land onder water te staan. Ook laaggelegèn straten werden over stroomd. In het gebied van Salzburg en in Tirol ontstonden aardverschuivingen, waardoor het weg- en spoorwegverkeer wordt gehinderd. Op de internationale spoorlijn van Salz burg naar Bischofshofen moest het ver keer in het weekeinde tijdelijk worden stilgelegd. Ook de scheepvaart op de Do nau was gestremd. Er zijn geen slacht offers gevallen. Premier Moelamba Tsjombe's keurkorps, de gendarmerie, in opstand zijn gekomen, ligt het meer voor de hand dat hieraan medewerking is ver leend door enkele van hun Belgische of ficieren. Volgens geruchten is een Bel gisch officier om het leven gekomen. Maar, in welke vorm de rebellie ook heeft plaatsgehad, zij zal in het afgeslo ten Kisangiani met zijn slecht gediscipli neerde strijdmacht al gauw gevaarlijke consequenties voor heel Kongo kunnen hebben. De compiSndant van de huurlingen lijkt echter een verstandig besluit te hebben genomen doör president Moboetoe te vra gen zijn premier, generaal Moelamba, naar Kisangani te zenden. Moelamba is de enige Kongolese officier, die door blank en zwart algemeen wordt gewaardeerd. Men heeft hem de bijnaam „held van Boekavoe" gegeven, omdat hij persoon lijk zou hébben voorkomen dat zijn leger de benen nam toen het bij de door huur lingen voorbereide bevrijding van Boeka voe, de hoofdstad van de provincie Ki- voe, plotseling op tegenstand van de rebel len stuitte. De Indonesische journalistenvereniging heeft dit weekeinde geprotesteerd tegen het militaire bevel de publikatie van het blad „Operasi" stop te zetten, nadat vo rige week een artikel was verschenen waarin het studentenfront „Kami" gene raal Soeharto adviseerde Leimena en Ab doelgani niet in het nieuwe kabinet op te nemen. De minister van Justitie, prof. Oemar Senoadjie, zei dit weekeinde dat vrijheid van meningsuiting en persvrijheid abso lute voorwaarden voor een constitutione le en democratische staat zijn, die ge paard moeten gaan aan zin voor verant woordelijkheid tegenover de staat, de wet, godsdienst en „Pantjasila". De Indonesische econoom prof. Niti- sastro heeft dit weekeinde voorspeld dat Indonesië in een chaos zal vervallen wan neer het nieuwe kabinet, dat president Soekarno vanmiddag zou bekend maken, de financiële en economische besluiten van het Volkscongres niet uitvoert. BELFAST, (Reuter) In het week einde kwam het in de Noordierse hoofd stad Belfast voor de derde maal in vier en twintig uur tot heftige botsingen tus sen de politie en protestantse betogers, die in de nabijheid van de plaatselijke ge vangenis de vrijlating eisten van de extre mistische dominee Ian Paisley. Met brand slangen en gummiknuppels werd de me nigte uiteengedreven. Er zijn in de omge ving veel ruiten ingegooid. De politie ver richtte acht arrestaties. (Van onze correspondent) NEW YORK De onlusten in Chica go hebben de negers ook elders in de Ver- nigde Staten aangespoord om te demon streren. De leuze „zwart aan de macht" klinkt nu in de straten van verschillende Amerikaanse steden. Nationale reservis ten patrouilleren in de straten van Cle veland (Ohio), extra politiewagens zijn ingezet in de Newyorkse negerwijk Har lem, er heerst spanning in Jacksonville, Florida. Pas na drie nachten onlusten besloot het gemeentebestuur in Chicago om spoeiers op de brandkranen aan te bren gen, zodat de negerkinderen in de hitte van 38 graden Celsius een douche kon den nemen op het stroperige asfalt- Nu voeren ook de agenten in de Newyorkse negerwijken de sproeiers met zich mee. De speciale kranen kosten nog geen dertig gulden per stuk. Het opendraaien van de brandkraan was in Chigaco de aanleiding voor de onlusten, die aan vier mensen het leven kostten en voor miljoe nen guldens schade veroorzaakten. In de „Hough" wijk van Cleveland werd maandagnacht voor vier miljoen gulden platgebrand en geroofd. Om nieu we incidenten te voorkomen werd de na- C i GA R ETTHS QUALITY SYDNEY,(Reuter) Een asteroïde (kleine planeet) van ruim anderhalve kilometer doorsnede en met de explosieve kracht van duizend waterstofbommen zal in juni 1968 de aarde gevaarlijk dicht naderen. De kans dat zij de aarde treft is heel klein, maar kan niet genegeerd worden, zo heeft professor Butler van de universiteit van Sydney zondag verklaard. De asteroïde, die de naam „Icarus" heeft gekregen, zal op 6,8 miljoen kilome ter langs vliegen, maar er is volgens de geleerde slechts „een microscopisch klei ne wijziging" van haar baan nodig om haar recht op de aarde af te doen komen. Zou ze door de beschermende lagen van de dampkring heen vliegen dan zou ze een stad van de omvang van Sydney, dat een inwonertal van 2,3 miljoen heeft, kunnén vernietigen. De aantrekkingskracht van de aarde zou de baan van de Icarus al voldoende kunnen wijzigen om een ramp te veroor zaken, aldus professor Butler. Geleerden over de gehele wereld houden de voor het eerst in juni 1949 gesignaleerde asteroïde in het oog. Er wordt al gespeculeerd over de vraag, wat er gedaan kan worden om een botsing te vermijden ingeval de Ica rus op de aarde afvliegt. Sommigen den ken aan het gebruik van een kernwapen, anderen menen dat een „duwtje" van een zware raket al voldoende zou zijn om het hemellichaam een andere richting te ge ven. Volgens sir Bernhard Lovell, directeur van het station voor radio-astronomie van Jodrell Bank, is de kans dat de asteroïde „Icarus" met de aarde in botsing komt zeer klein. In elk geval zou het hemel lichaam „in geweldige mate" in de damp- kring van de aarde verbranden. En de kans dat de Icarus in een bevolkt gebied terecht komt is „ondenkbaar" klein, al dus Sir Bernhard, die eraan herinnerde dat zich eerder botsingen van asteroïden met de aarde hebben voorgedaan. In 1908 kwam in Siberië een asteroïde terecht die ongeveer 150 vierkante kilometer bos ver woestte. tionale reserve in de staat Ohio opgeroe pen. In New York bezoekt burgemeester Lindsay de negerwijken, leert er neger kinderen hoe papiertjes in de prullebak te gooien, geeft het goede voorbeeld en wordt aandoenlijk gefotografeerd met een blinde neger die hem op straat omarmt. Maar een uur na zijn bezoek aan Oost Harlem werden in diezelfde straten pa trouillewagens van de politie bekogeld. De hittegolf heeft de gemoederen nog meer verhit. De aanslag op James Me redith heeft verontwaardiding gewekt in de gehele negergemeenschap en de op roep voor „zwart aan de macht" voor politieke en economische vooruitgang werd overgenomen en wordt mét lege flessen en bakstenen kracht bijgezet. Dit nieuwe beroep op nationalisme, de leerstelling van de vermoorde Malcolm X, heeft zeer snel succes en het is de tegenhanger voor de kalme benadering van het vraagstuk van dominee King. „Zwart aan de macht" kan alleen slagen als het niet gepaard gaat met het geweld van de laatste dagen. Maar om nieuwe wetsvoorstellen aangenomen te krijgen en door het Congres niet langer op sleep touw genomen te worden, kan deze ont wikkeling succes hebben. Al doen de hel men diep over de ogen bij de blanke po- litie-agenten, het kwistig zwaaien met knuppels en vuur met vuur beantwoorden het ergste vrezen. Als de golf van onlus ten dobrbolt, dreigt de neger in dit land veel te verliezen van wat zo moeizaam werd verworven. BELGRADO (Reuter) Het officiële Joegoslavische communistische blad „Bor- ba" meldt, dat nog twee Joegoslavische leiders zijn ontslagen en vervangen. De zuiveringen die in het begin van de maand zijn begonnen, blijken voort te duren. De genen die nu ontslagen zijn waren de Mon- tenegrijnse minister van Binnenlandse Za ken, Veselin Boelatovic, en onder-minister Drago Mijovic. Zij worden beschuldigd van een onverantwoordelijke aanpak van de reorganisatie van de staatsveiligheids dienst. Militairen houden in de Amerikaanse stad Cleveland de wacht met het bajonet op het geweer. Het afgelopen weekeinde was het er rustiger, kort nadat een 29-jarige neger vader van vijf kinderen was overleden aan de schotwonden die hij opliep toen hij vermoedelijk trachtte te ont snappen uit een auto, waarin jonge blanken zaten. Het aantal doden van de rassenonlusten van de afgelopen week was hiermee gestegen tot vier. Zes blanken zijn in verband met de jongste moord aangehouden. KAGOSJIMA, (AP) Een drietraps Lambda-3H raket, de voorloper van de Mu- 1 raket die Japan over twee jaar in een baan om de aarde hoopt te brengen, is zaterdag met succes afgevuurd. De Lambda schoot naar een hoogte van 1800 kilometer boven de Stille Oceaan, zo heeft een woordvoerder van het instituut voor de ruimtevaart in Tokio meegedeeld. De ruim zestig meter lange, acht ton zware raket werd gelanceerd van het ruimte-observatiecentrum in Oesjinoera in Zuid-Japan. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Al enkele keren zijn uit welingelichte Amerikaanse bron voor spellingen gedaan over het reeds spoe dig plaatshebben van de eerste bemande vlucht naar de maan. Het tijdschrift „Technology Week" wist onlangs te mel den dat NASA, het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, erop rekent het ex periment reeds volgend jaar te kunnen uitvoeren. Kon op dit bericht geen officiële beves tiging worden gekregen, nu meldde het Brusselse dagblad „Le Soir" in zijn edi tie van zaterdag dat de Amerikaanse des kundigen de uitvoering van hun program ma hebben versneld en het op 1968 hou den. Volgens de correspondent in Wash ington van het blad is men zeer optimis tisch na het grote succes met de Gemini- 10, dat vorige week is geboekt. „De voor het Amerikaanse ruimteprogramma ver antwoordelijke autoriteiten" zijn optimis tisch. „Zij menen al in 1968 te kunnen vertrekken voor de verovering van de maan en daarmee de Russen te ver slaan", aldus „Le Soir". J Overstromingen. In Zuid-Korea zijn 21 mensen omgekomen door overstromin gen. Het dodencijfer door de overstro mingen is daarmee gestegen tot 47. De zware regens in het land blijven aan holden. Bezoek. Pietro Nenni, vice-premier en leider van de Italiaanse socialisten, is in Londen aangekomen voor besprekin gen met premier Wilson en andere le den van de Britse regering. Zijn offi ciële bezoek duurt drie dagen. Vulkaan. De grootste vulkaan van Nieuw- Zeeland, de Ruapehu, werkt. Een 300 meter brede rookwolk rees dit weekein de een km hoog de lucht in. Thuis. Koningin Fabiola van België heeft het ziekenhuis in Brussel, waar ze sinds het beëindigen van haar zwanger schap op 10 juli verbleef, zaterdag ver laten. De koningin, die goed vooruit is gegaan, is naar het koninklijke paleis Laeken overgebracht. Vonnissen. De rechtbank van Boedapest heeft gisteren elf mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen, waarvan de zwaarste vier jaar. Zij werden ervan beschuldigd samengezworen te hebben tegen het bestaande bewind. Mijnongeluk. Bij een ontploffing in een kolenmijn in Mount Hope in de Amer- kaanse staat Virginia zijn zeven mijn werkers om het leven gekomen. Televisienet. Franse ondernemingen zul len belast worden met de aanleg van het televisienet in Irak. Een desbetreffende overeenkomst is tussen de Iraakse re gering en vertegenwoordigers van de betrokken maatschappijen getekend. Hittegolf. Gedurende het weekeinde zijn in Mexico Stad, de hoofdstad des lands, drie kinderen door uitdroging om het leven gekomen. Daarmee is het doden cijfer van de hittegolf op 66 gekomen. Honderden mensen worden in zieken huizen behandeld voor gevolgen van de hitte. Hakenkruisvlag. Zaterdagmorgen is ont dekt dat er een hakenkruisvlag wap perde op de oude torenspits van de in de tweede wereldoorlog verwoeste ka thedraal van Coventry. De ruïnes van de oude kathedraal staan nog steeds naast de nieuwe kerk die na de oorlog is gebouwd. Skelet. In Dounreay, Schotland, is een menselijk skelet gevonden dat volgens een voorlopige schatting zou dateren uit de ijzertijd. Deskundigen zijn onmiddel lijk voor een onderzoek naar de plaats van de ontdekking vertrokken. Zwemmer. Radio-Peking meldt dat de 73- jarige partijleider Mao Tse-Toeng op 16 juli zwemmend in de Jang Tse-rivier 15 kilometer heeft afgelegd in de tijd van één uur en vijf minuten, met de stroom mee. X

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3