Alleen Europese landen in de halve finales KREITLEINS MOEILIJKE BESLUIT Eusebio schakelde Noord Korea uit Hongarije liep tevergeefs storm Zuidamerikanen hadden hardheid niet nodig Engeland speelt weer op Wembley 10 Ruim één miljoen toeschouwers Droeve Italianen in Sunderland Argentijnen accepteren niet W est-Duitsland kon niet verliezen 26L 53 wr MAANDAG 25 JULI 1966 8 NOORD KOREA PORTUGAL ENGELAND ARGENTINIË Ramsey W. DUITSLAND HONGARIJE URUQUAY RUSLAND De data voor de halve finales om het wereldkampioenschap voetbal zijn: maandag 25 juli U.30 uur: West-DuitslandRus land in Goodison Park, Liver pool; dinsdag 26 juli 1? .30 uur: EngelandPortugal in Wem bley, Londen. De halve finale tussen West- Duitsland en Rusland, die vanavond in Liverpool wordt gespeeld, zal worden geleid door de Italiaanse scheidsrechter Cencetto lo Bello. Als grensrechters zijn aangewezen de Spanjaard Juna Gardeazabal en de Uruguees José Maria Codesal. De dinsdag in Londen te spelen halve finale tussen Portugal en Engeland zal door de Fransman Pierre Schwinte worden geleid. Konstan tin Zecevic (Joegoslavië) en Arturo Yamasaki (Peru) zullen als grensrechters fungeren. Over het algemeen wordt ver wacht dat de Hongaarse scheids rechter Istvan Zsolt de finale van zaterdag zal leiden, omdat Hongarije reeds is uitgeschakeld en Zsolt niet voor de halve finales is gekozen. De aanstormende Zuidainerikaanse landen en de tot dusver verrassende stormloop van Noord-Korea werden za terdag bij de vier ontmoetingen van de kwartfinales van het achtste wereldkam pioenschap voetbal tot staan gebracht; Met Engeland, West-Duitsland, Portugal en Rusland bereikten alle vier de groep- winnaars ook de laatste vier en bewezen, dat hun aanvankelijke successen geen toe val zijn geweest. Het ging er heet toe, zaterdag in Lon den, Sheffield. Liverpool en Sunderland. Vooral de Zuidamerikaanse ploegen uit Argentinië en Uruguay vielen in hun ont moetingen met Engeland en Duitsland meerdere keren uit hun rol, zodat Kreit- lein (Did) en Finney (Engeland) drie spelers van het veld verwezen. Naar de kleedkamer moesten de Argentijnse aan voerder Rattin, evenals de Uruguezen Troche (captain) en Silva. Tegen Noord- Korea kende de Israëlische scheidsrech ter Ashkenase twee strafschoppen toe, die beide door de Portugese scherpschutter Eusebio werden benut. Vooral de Duitse ploeg zag nogal wat spelers geblesseerd raken en zal moeite hebben bij de komen de halve finales een ingespeeld team op te stellen. (Van een speciale verslaggever) Londen trilde in de zon. 27 graden. Het was het weer dat Argentinië zo gaarne wilde. 90.000 toeschouwers wachtten of Engeland op Wembley historie zou maken in het toernooi om de wereldbeker voetbal. Voor de eer ste maal bereikte Engeland de halve finales. Eén doel punt van Geoff Hurst in de tweede helft met een kopbal tilde de Engelsen over de barrière, die zij sedert 1930 niet hadden kunnen nemen. Het was een overwinning behaald in een wedstrijd die, naar Europese maatstaven, het onmogelijke benaderde. De wedstrijd duurde precies 112 minuten in plaats van 90. 112 minuten, omdat Argentinië's aanvoerder Rat tin na 35 minuten niet bereid was gehoor te geven aan het bevel van de Westduitse scheidsrechter Rudolph Kreitlein om zich naar de kleedkamer te begeven. Rattin, reeds tevoren berispt, na bepaald lelijke woorden tegen de heer Kreitlein. En, al verstond Kreitlein ze dan niet, aan het woedende gezicht van de Argentijnse captain zag hij wat er met deze stroom van woorden werd be doeld. „Eruit", zei Kreitlein. Hij werd, toen hij eindelijk het laatste fluitsignaal had gegeven, aangevallen door vier, vijf reserves van het Argentijnse team, die het veld opstormden om nu de scheidsrechter hun lesje te geven. Kreitlein kreeg klappen. De Londense politie loste de moeilijkheden op. Kreitlein verdween omslo ten door politiemannen onder de tribune. En later, ongeveer een kwartier, probeerden drie Argentijnse spe lers de deur in te trappen van de Londense kleedkamer. Zij werden verwijderd door de evenals altijd rustig op tredende Londense politie. Maar dit was het resultaat voor Argen tinië een Argentijns team, dat gelet op de technische kwaliteiten die het ten toonspreidde, deze woedeaanvallen hele maal niet nodig had. Sterker nog: als Argentinië voetbal was blijven spelen, had dit land en niet Engeland, geprijkt bij de namen van de vier sterkste ter wereld. Dit resultaat voor Argentinië: de internationale strafcommissie, betreurend dat spelers en officials het toernooi om de wereldbeker in diskrediet hebben ge bracht, strafte de Argentijnse voetbal bond met een bedrag van 1000 Zwitserse franken, het maximum, hetgeen ongeveer 900 Nederlandse guldens betekent. Ten tweede: aanvoerder Rattin mag in de eerstvolgende vier internationale wed strijden van Argentinië niet worden opge steld. Nog een boosdoener. Silva van Uru guay wordt (zelfs met harde hand), van het veld verwijderd. Ten derde: Ferreiro, de man, die, sa men met zijn reserves, scheidsrechter Kreitlein na de wedstrijd aanviel, is ge schorst voor drie wedstrijden. Ten vierde: Onega, die Ken Aston, voor zitter van de scheidsrechterscommissie bij dit wereldtoernooi, in zijn gezicht spuug de, is geschorst voor drie wedstrijden. Ten vijfde: de FIFA, de internationale voetbalorganisatie, wenst een verklaring van Argentinië, dat spelers en officials zich bij het toernooi in 1970, in Mexico, behoorlijk zullen gedragen. Zo niet: dan zal de inschrijving van Argentinië worden geweigerd. Ten zesde: officiële waarschuwingen voor Artime en Solari. En als laatste zegt de strafcommissie dit: ook andere elftallen uit Zuid Amerika zij doelen hierbij o.a. op Uruguay hebben blijk gegeven zich niet te kunnen beheersen. Zij brengen het voetbal in diskrediet. Dat er verder officiële waarschuwingen werden gegeven aan de Engelse broers Bobby en Jack Charlton was eigenlijk niet meer dan een formaliteit. EngelandArgentinië was een teleur stelling voor de liefhebbers van voetbal. Engelands manager, Alf Ramsey, zei na afloop: „wij kunnen echt wel goed voet ballen. Maar dan tegen een ploeg die óók voetbal speelt, een elftal dat zicli niet gedraagt als dieren". Het loog er niet om. Direct daarna kwam er een mede deling van de Argentijnse ambassade: „een opmerking, zoals deze, is een bewjjs dat de heer Ramsey geen goed sportman is." Hakend, schoppend, duwend, probeer den de doldrieste Argentijnen Engeland uit het evenwicht te brengen. Het gelukte niet. Want de elf Engelsen, die lichame lijk bijna ten onder moeten zijn gegaan aan het enorme aantal schoppen dat zij moesten incasseren, stelden tegenover de jungle voetbaltechniek van de Zuidameri ken een prachtige zelfdiscipline. Enge land sprong dus de halve finales binnen. Dank zij die kopbal van Hurst in de twee de helft uit een voorzet van Peters. Het totaal aantal toeschouwers bij het achtste wereldtoernooi overschreed za terdag het miljoen, doordat 190.358 kij kers de vier kwartfinales bijwoonden. In de 28 tot dusver gespeelde wedstrijden is het totale bezoekersaantal op 1.169.770 gekomen. De bezoekersaantallen van za terdag waren: Engeland-Argentinië in Wembley 88.000. West Duitsland-Uruguay in Hillsborough, Sheffield 40.007 Rusland- Hongarije in Roker Park, Sunderland 22.100 Portugal-Noord Korea in Goodison Park, Liverpool 40 248. Het was allemaal anders uitgekomen, maar het reisplan was nu eenmaal zo ge maakt. Onder de toeschouwers bij Rusland- Hongarije in Sunderland bevonden zich enkele honderden Italianen, die hun va kantiereis maakten naar de wereldkam pioenschappen en in de vaste overtuiging op deze zaterdag in Sunderland in de kwartfinale hun favorieten te zien spe len, hier nu waren. Het Italiaanse elftal is echter al thuis. En in Engeland lopen zij nu enigszins verloren rond, de suppor ters, die zelfs nauwelijks willen weten, dat zij Italianen zijn. Argentienië zal de voorwaarden, die zijn gesteld aan de deelneming aan de wereldkampioenschappen in 1970, niet accepteren. Dr. Menendez Bethy, presi dent van de Argentijnse voetbalbond, ver klaarde zondag in Londen: „wij kunnen onder zo'n voorwaarde niet deelnemen, want het is onmogelijk van te voren de garantie te geven dat de spelers en offi cials zich correct zullen gedragen." Bethy zei verder dat hij het gedrag van de Argentijnen niet kon waarderen maar wel begrijpen, omdat zij door de scheidsrechter werden geprovoceerd: „een scheidsrechter uit een land dat nog belan gen bij de uitslag heeft, had nóóit voor de kwartfinale mogen worden aangewezen." In de voetbalbonden van Argentinië en Uruguay zijn voorts stemmen opgegaan om naar aanleiding van de gebeurtenis sen van zaterdag in Londen en Sheffield uit de internationale voetbalbond (FIFA) te treden. Vertegenwoordigers van beide voetbalbonden hebben reeds contact opge nomen om deze mogelijkheid zo snel mo gelijk te kunnen bespreken. „Ik heb er hartkloppingen van gekre gen", glimlachte de altijd vriendelijke trainer Otto Gloria na de zege (53) van het Portugese elftal over Noord-Ko- rea. „Drie doelpunten inhalen en dan nog twee eraan toevoegen om de zege veilig te stellen, dat gebeurt niet elke dag. We hebben het onverwacht zwaar te verdu ren gehad. De Noordkoreanen speelden fantastisch. Ze waren snel en intelligent. Ik ben blij dat we ze nog juist hebben kunnen opvangen." Met vier doelpunten achter elkaar be hoedde de 24-jarige aanvalsleider Euse bio, die nu al in alle kampen wordt er kend als de beste speler van het wereld kampioenschap, de Portugese ploeg voor Hongarije, dat door zijn voortreffelijke spel tegen de Brazilianen met een slag hoog in de running kwam voor de wereld titel voetbal, is in de kwartfinale te Sun derland stukgelopen op de granieten ver dediging van Rusland. De 28-jarige doel man, Jozep Gelei, die voor de wedstrijd de aandacht van de slechts 20.000 toe schouwers trok met zijn gymnastische oefeningen op het veld, bezorgde de Hon garen de eerste grote teleurstelling, die de ploeg niet meer te boven is gekomen. Toen in de 5de minuut Eduard Malafeev van de vleugel een laag diagonaal schot op het doel loste, viel Gelei wel naar de bedreigde hoek, maar kon de bal niet vast in de handen krijgen. Hongaren en Russen snelden toe. Ingor Schislenko was de rapste en tot grote vreugde van de met rode vlaggen, compleet met sikkel en hamer, toegeruste Russische suppor ters op de tribunes, schoot hij de bal in het verlaten doel: 1-0. Met als stuwen de kracht de voortreffelijk spelende blon de Meszoely ging Hongarije in het offen sief. De lijnen die naar het gewenste doel moesten leiden, werden echter hermetisch afgesloten door de Russen. In de scha duw van Valery Voronin kon grootmees ter Florian Albert 90 minuten lang niet tot ontplooiing komen. Hoge ballen wer den al zeer gemakkelijk een prooi van de lange Russische verdedigers, van wie aanvoerder Schesternev steeds daar op dook. waar gevaar, dat zijn assistenten niet tijdig hadden bezworen, dreigde. De beste scoringskans in de eerste helft kwam nog voor de Russen. Uit een tegen Rakosi gegeven vrije schop bracht Schis lenko de bal hoog voor het doel. De kop bal van Malafeev stuitte af op de lat. Het was een kwestie van centimeters, want wederom bleef Gelei in gebreke. De Hongaren hoopten op betere tijden in de tweede helft. Was het een wonder dat zij van lamheid geslagen waren, toen in de eerste minuut de Russen de score opvoerden tot 2-0? Via de kruin van Meszoely kwam de bal uit een vrije schop van Kussinov voor de voeten van de in gelopen Porkujan, die met zijn tegenstan ders geen enkel pardon kende. In de 13de minuut bood de onstuitbare Meszoely Bene de kans waaruit deze de achter stand tot 2-1 kon reduceren met een schot, dat zelfs Yashin te machtig was: 2-1. De Russen voelden de dreiging en gaven hun verdediging nog meer gewicht. Meszoely rukte wederom op en schoot nu zelf. Met een hand greep Yashin de bal in de klem. In de 33ste minuut kreeg Rakosi de kans, waarvan iedere voetbal ler zou dromen, om dan eindelijk toch de - verdiende gelijkmaker te scoren. Zijn rechterbeen maaide echter over het leer, dat slechts twee meter van de ga pende doelmond zweefde. Yashin haalde verruimd adem en de hele ploeg met hem enkele minuten later nog eens, toen de „zwarte panter", in zijn volle lengte uitgestrekt, de bal uit een vrije schop van Sipos uit de uitersté hoek pikte. Het team van Uruguay, dat door de vertragingstactiek tegen Engeland en Mexico in de groepswedstrijden, zich het ongenoegen van het Engelse publiek op de hals had gehaald, maar daarmee in zoverre succes had, dat het in drie wed strijden slechts één tegendoelpunt moest toestaan, is zaterdag door West-Duits land voor 10.000 toeschouwers in Shef field de weg naar de halve finales afge sneden. De Westduitsers wonnen met 4-0 (rust 1-0), maar de zege werd pas zeker gesteld, toen de Zuidamerikanen nog slechts negen man op het veld had den. Reeds vijf minuten na de rust werd aanvoerder Troche, die handtastelijkheden beging tegen Emmerich, van het veld gestuurd. Vijf minuten later volgde zijn landgenoot Silva de droeve gang naar de kleedkamers, na een grove overtreding tegen Haller. De Zuidamerikanen openden met een overdonderend offensief en reeds na vijf minuten hadden zij met 2-0 kunnen voor staan maar Tilkowski kon nog juist een schot van Caetano afweren, de bal danste vervolgens, over de lat uit. Twee minuten later redde Schnellinger met een kopbal voor de reeds geslagen Tilkowski op de doellijn. Midden in de stormlopen van de „Urus" viel het gelukkige openingsdoel punt voor Duitsland. Held had vanaf twintig meter een scherp schot gelost en Haller liep daarna de bal in het net. De Zuidamerikanen probeerden alles om direct na de hervatting de gelijkma ker te scoren. Maar toen achtereenvol gens Troche en Silva door scheidsrech ter Finney van het veld werden verwezen, was de wedstrijd beslist. Duitsland kreeg kansen te over. Maar pas het tweede doelpunt dat Beckenbauer in de 72ste mi nuut scoorde, bevrijdde de Duitse ploeg van alle zorgen. Seeler (77ste minuut) met een zestien-meterschot en Haller (84) brachten het eindresultaat op 4-0. een reusachtige blamage. De krasse out sider Noord-Korea leidde na 22 minuten reeds met 30 tegen Portugal. De 30.000 toeschouwers steunden alj één man de onvermoeid strijdende Azia ten, die door Yang Seung Kook (na 45 seconden) Li Dong Woon (21 min) en Yang Seung Kook (22 min) een prachti ge voorsprong opbouwden en op weg sche- nen naar een geweldige sensatie. Maar langzamerhand bleek toch dat het Portu gese elftal over meer echte klasse be schikte. Eusebio maakte van de 03 tus sen de 27ste en 60ste minuut 43 (waar onder twee strafschoppen), en in de 78ste minuut zorgde Augusto voor het 5—3 eindresultaat. Eusebio betekende voor Portugal meer dan de tien andere spelers samen. Met onnavolgbare dribbels reet hij grote ga ten in de verdediging van de energieke Noordkoreanen. Het eerste tegendoelpunt maakte hij geheel op eigen kracht. Bij het tweede, was hij degene die het von nis mocht voltrekken, toen Oh Yoon Kuyng de lange Torres in het strafschop gebied ten val had gebracht. In de twee de helft konden de Noordkoreanen het tempo niet meer volgen. Reeds na elf mi nuten maakte Eusebio uit een voorzet van Simoes de gelijkmaker. Drie minuten later kreeg Portugal opnieuw een straf schop toegewezen, toen Eusebio in het strafschopgebied door Lim Zoong Sun ten val werd gebracht. Eusebio voltrok ook ditmaal het vonnis. Vanaf dat moment dicteerden de Portugezen de strijd en twaalf minuten voor tijd scoorde Augusto uit een hoekschop van Eusebio, die via Torres bij hem belandde het vijfde doel punt. 0 De beste spelers bij Portugal waren op enige „afstand" van Eusebio natuurlijk: Coluna, Graca en orres. Eusebio is bij een indrukwekkende solo definitief gevloerd. Noord- Korea hield er een strafschop tegen aan over. Eusebio schoot Portugal daaruit zelf naar een 43 voor sprong. wZxwwim Rudolf Kreitlein heeft herrie teweeg gebracht. De Argentijnse voetballers discussiëren over de vraag of Rattin, de meest linkse speler van Argen tinië op de foto, al dan niet het veld zal verlaten, zoals Kreitlein hem dat bevolen had. José Pereira doorstaat een grote schrik. Noord-Korea heeft gescoord en staat met 10 voor; Pereira zou grotere angst te doorstaan krijgen, alvorens Eusebio zijn gemoedsrust herstelde.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 8