t Gretta Kok heeft nu veel meer plezier in zwemmen SNELHEID EN RUIMTE na zeer sterke come-back in wedstrijdsport Nijmegens Vierdaagseleger begonnen aan eerste dagtocht Rolf van de Baumen heroverde leiding in de Valkenklasse Rekord met nieuwe motor Gevolgen Nieuwe versie van Gordini Ruimte Technische details Strijd om nationale zwemtitels in nieuw bad Wereldrecord voor Karen Muir op 200 m rugslag Wagenaar favoriet voor Juli-prijs Raadselachtige dood in Limburg van wielrenner Sterke renners in Acht van Chaam DINSDAG 26 JULI 1966 1] inB p Teleurstelling Waarom ik snel ga? m Opel Rekord 1900; snel en ruim. mm jMH (Van een medewerker) Omdat ik volkomen ontspannen, makkelijk zwem, daarom ga ik nu zo hard", zegt Gretta Kok 121 jaar), de oudere zus van vlinderslagkampioene Ada, na lang nadenken. „Omdat ik nu dat zwemmen zie als een ontspanning, een aangename afleiding en naar elke wedstrfjd ga met de gedachte: „Ik zal wel zien wat het wordt". „Daarom knabbel ik steeds meer van mfjn snel ste tijd af. Tijdens die landenwedstrjj^ in Delmenhorst tegen West-Duitsland, toen ik 2.48.2 deed over de 200 meter schoolslag, kostte het me eigenlijk geen moeite", zegt Gretta. „Concludeer daar nou alsjeblieft niet uit, dat het alleen nog maar een kwes tie van tijd is. dat ik Klenie Bimolt's re cord van 2.46.9 zal breken. In de eerste plaats omdat 1,3 seconde een hele tijd is en in de tweede plaats omdat, zo gauw ik echt op dat record ga jagen, de ont spanning verdwijnt". Gretta Kok, die bijna haar hele zwem- carrière („ik ben als 14-jarige begonnen") in de schaduw stond van Ada, verraste iedereen door haar sterke comeback, na dat ze sinds de Olympische Spelen in To kio de wedstrijdsport vaarwel had ge zegd. ,.Dat Tokio-avontuur was voor mij een diepe teleurstelling. Als ik terugdenk aan dat trainingskamp in Rotterdam, aan al die bestralingen en massages van gefor ceerde spieren, lopen me de rillingen nog over de rug. In Tokio werd ik met mijn 2.55.4 al in de serie uitgeschakeld. Als je je dan vele maanden zo enorm hebt voor bereid, alles er voor gedaan hebt en je krijgt dan zo'n klap, dan heb je er hele maal geen zin meer in. Ik kon geen wa ter meer zien", aldus Gretta. De Amsterdamse liet zich echter door haar ouders en zus Ada over halen om half april aan de wedstrijden van haar club „De Futen" mee te doen. Dat ging niet eens zo gek. Veertien dagen later in Dordrecht ook niet en toen volgde de eer- ite wedstrijd in een 50 meter baan bui ten, op 15 mei in Oldenzaal. „Toen ik op het startblok stond, had ik eigenlijk zwaar de smoor in, dat ik had ingeschre ven. Het was zulk prachtig weer om te kamperen of iets anders te doen en nou stond ik daar. En wat gebeurde er? Ik versloeg Klenie Bimolt in 2.50.6, de beste tijd die ik ooit gezwommen had, zonder serieuze training, zonder echte voorbe reiding. Bondscoach Rob Kerkhoven kwam da delijk naar me toe en zei zoiets als: „wil je je best weer gaan doen? „doch ik had ar echt geen zin in op dat moment". Rob Kerkhoven ging met onze club trainer Charles Ritton en mijn ouders praten en toen hij zei: „als je ja zegt, ga je over veertien dagen mee naar Oost-Berlijn", toen werd het te moeilijk voor me om te weigeren. Tijdens die zwemwedstrijden zwom ik ineens 2.48.8. Het ging zo makkelijk. Eigenlijk train ik pas vanaf Pinksteren serieus. Een week later in Delmenhorst weer sneller: 2.48.2.Ik hoop dat het zo door blijft gaan, al wordt het nu wel moeilijker. Vroeger was ik veel serieuzer, deed en liet er alles voor, ging vroeg naar bed, bleef uit de zon, at geen ijs of andere dingen waarvan ze zeiden dat het niet goed was voor je conditie. Maar nu eet ik alles waar ik zin in heb". Nu moet men niet denken dat Gretta er met de pet naar gooit. Integendeel. „Ik train in tensief, elke morgen van zeven tot kwart voor acht bij Charles Ritton en elke mid dag van vier tot half zes bij Rob Kerkho ven in Utrecht. Maar erg druk maak ik me niet meer voor de wedstrijden. Waar om ik dan toch zo snel ga?. Gretta kijkt schouderophalend naar baar vader, die met Ada de onafschei delijke boxer in de armen meeluistert in de gezellige, rustige achterkamer aan de Amsteldijk. „Ik weet het wel" zegt de heer Kok, „Gewoon omdat je een natuur lijk talent hebt, dat je nu in alle rust kunt ontplooien". Gretta heeft een enorme hekel aan op hemelen en het idee dat ze nou toch weer in de ploeg zit en hard moet gaan, drukt haar. „Ik heb nu enorm veel ple zier in het zwemmen. Op de centrale training is een gezellige sfeer. Ik ben nog geen enkele keer met tegenzin naar de training gegaan. Rob Kerkhoven is een fijne coach en we gunnen hem alle maal goede resultaten op de Europese kampioenschappen. We gunnen hem voor al dat hij daarna op dezelfde manier kan doorgaan met zijn voorbereidingen voor Mexico. Hij heeft bij de jeugd talrijke veelbelovende meisjes en jongens, waar hij best iets van maken kan. Hemel hem maar op, doch mij niet", zegt Gretta be scheiden. Jan Dassen Tientallen extra treinen, honderden mi litaire vrachtwagens en talloze personen auto's hebben het rond 15.000 man sterke wandelleger aangevoerd dat vanmorgen in alle vroegte is begonnen aan de eerste dagtocht van Nijmegens 50ste internatio nale Vierdaagse. Als nooit tevoren heeft de Keizer Karelstad zich opgemaakt om het jubileum te vieren. Meer dan ooit be heerst de groene vlag met het gouden kruis van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, gis teren door het gemeentebestuur beloond met de zilveren erepenning van Nijme gen, het stadsbeeld rond „De Vereni ging", dat vier dagen middelpunt zal zijn van 's werelds grootste wandelfeest. Het nieuwe openluchtbad „De Tongel- reep" in Eindhoven, waar vandaag de wedstrijden om de nationale zwemkam- pioenschappen een aanvang nemen, is gistermiddag officieel geopend door wet houder drs. G. van der Kruijs nadat op zijn verzoek de Eindhovense nationale kampioene Betty Heukels met een sprong in het bad de waterspiegel had gebroken. Het nieuwe bad omvat 8 bassins, waar van één tevens als wedstrijdbad benut kan worden. Dit wedstrijdbad is 50 meter lang en 21 meter breed bij een diepte van 1,40 tot 3,50 meter. Het zwemwater wordt voorverwarmd tot een temperatuur van 22 graden met een maximum van 24 gra den. De maximumcapaciteit der inrich ting bedraagt 15.000 bezoekers. Het zwembad werd ontworpen door de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij in Arnhem. De totale kosten bedroegen 2.340.000. De bouw heeft twee jaar ge duurd. Op de derde en laatste dag van de inter nationale zwemwedstrijden in Beziers ver beterde de dertienjarige Zuidafrikaanse Karen Muir het wereldrecord op de 200 m rugslag met een tijd van 2 min., 27,1 sec. Een dag tevoren had haar landgenote Ann Fairlie het wereldrecord op de 100 meter rugslag gebracht op 1.07,4. Karen Muir, met 1.08,0, reeds wereldrecordhoud ster op de 110 yards, bleef op de 200 me ter 0,3 sec. beneden het oude record, dat sinds 28 september 1964 op naam stond van de Amerikaanse Kathy Ferguson met 2.27.4. Ook op de derde dag van de 25ste Nieuw Loosdrecht-week troffen de ruim 500 deelnemers ideaal zeilweer. Bovendien waren er maar weinig toerzeilers op de plas, zodat de wedstrijdzeilers alle ruimte kregen om hun slagen te kiezen. Veel zeilers die zaterdag een overwinning be haalden kwamen ook nu weer als eerste over de lijn, waardoor in diverse klassen zich al verschillende hoofdprijskandidaten hebben aangediend. In de 16 m2 klasse was het Jan van Rietschoten die onafgebroken op kop zeilde en met succes zijn leidende positie in het klassement verdedigde. Zijn naaste concurrent, de Loosdrechtse zeiler Visser, verspeelde veel van zijn voorsprong door een minder gunstige slag en kwam pas als zesde binnen. Nog slechter kwam Paulsen, nummer twee van zaterdag, uit de bus, want deze zeiler moest met een 21ste plaats genoegen nemen. In de Val ken heeft Rolf v. d. Baumen alwéér de leiding in het klassement, hoewel hij gisteren met een tweede plaats genoegen moest nemen achter De Vries, die op meesterlijke wijze vanuit het achterveld ophaalde n»M dfc eerste plaats. In de Pwwpusklasse was het strijdverloop bij zonder spannend. Leo de Wit koos weer ®et veel vakmanschap zijn slagen en slaagde erin om bijna constant op kop te zeilen. Toch werd op het laatste mo ment zijn overwinning nog duchtig in gevaar gebracht. Sauer, die tot nu toe weinig heeft laten zien, kwam in het laatste rak razend snel naar voren, maar kwam op de finish een meter te kort om Leo de Wit te kunnen verslaan. Palsma en De Wit resp. met een eerste en een vierde plaats en een vijfde en eerste aan de leiding in het klassement. In de Sternklasse kan Vrolijk op een bijzonder goede wedstrijd terugzien Lange tijd zeilde hij ver achter Visser en Kruijer. In het kruisrak van de derde plus haalde hij echter op schitterende wijze dit twee tal in, waardoor hij zijn tweede over winning behaalde. De overige uitslagen luiden: Flying Dutchman: 1. Van Eendenburg; 2. Smit; 12 m2: 1. Van Swol, 2. Kuin jr.; Flying Junior: 1. D. Dudok van Heel; 2. Siebeles. Finnen: 1. Trealeaven (Nieuw Zeeland), 2. Akkerman. Olympiajollen: 1. Van de Voort, 2. Corts; Vrijheidsklasse: 1. Hellemans Jr., 2. van Hemmen; Vau- rien: 1. De Bie, 2. In 't Veld; Spanker: 1. Rienks, 2. Kroes; Schakel: 1. Kruit, 2. Smit; OK Jollen: 1. Verharen, 2. La- chotzki; Solo: 1. Kersbergen, 2. Damsté; 12 Voetsjollen: 1. Kroon, 2. De Vlaming, Welgeteld 15.552 deelnemers een re cordaantal hebben zich voor de gouden Vierdaagse aangemeld. Toch is een kleine duizend lopers minder vanmorgen aan de tocht door de Betuwe begonnen. Voor honderden bleek het ter elfder ure na melijk onmogelijk de reis naar de Keizer Karelstad te ondernemen, honderden an deren vonden echter wel de weg naar Nij megen, doch zagen in het deelnemings formulier louter een vrijbrief om vier da gen lang de huiselijke beslommeringen verre te kunnen laten. De 5.828 buitenlanders ook al een record geven Nijmegen waarlijk een cosmopolitischkarakter. De binnenstad biedt weer het vertrouwde beeld van ve teranen die hun oude kennissen begroeten en debutanten die paraderen langs de volbezette terrasje.s Schuchter, of vol overmoed, nog niet wetend dat 55 kilome ters ontstellend veel van het menselijk uithoudingsvermogen kunnen vergen. Ze denken nauwelijks aan de marteling waarvoor de beruchte Zevenheuvelenweg op de derde dag kan zorgen. Hun ge dachten zijn nu al bij de glorieuze intocht die de dapperen vrijdag wacht, wanneer meer dan honderduizend geestdriftige toe schouwers hen welkom zullen heten. (Van onze paardesportmedewerker) Vanavond is het in Hilversum weer raak met negen draverijen. Het hoofdnummer wordt op nieuw beheerst door stal Wagenaar, die met Boy van Quick en Deter d'Aster ontastbare posities innemen. DE TIPS: 1. Lathyrus-prijs, le afd.: 1. Fernandel. 2. Fou- quet, 3. Fratertje S. Outsider: Flying Miss. 2. Ridderspoor-prijs: 1. Ernie Rita. 2. Emoe S, 3. Dougalles Stern S. Outsider: C. Hogendoorn (Docter Spencer. Dorus van Rood en Noot). 3. Lathyrus-prijs, 2e afd.: 1. Francina, 2. Flint stone V, 3. Frio Duffy. Outsider: French Mac. 4. Grote July-prijs: 1. Boy van Quick, 2. Deter d'Aster, 3. Bravour S. Outsider: Darling Hollan- dia. 5. Vuurpijl-prijs, le afd.: 1. Dave Fez, 2. Dio- medea S, 3. Zelma Dear. Outsider: Benny Hol- landia. 6. Akelei-prijs, le afd.: 1. Esculaap R. 2. Diamant- vink S, 3. Cochinzanger S. Outsider: Dox van Rood en Noot. 7. Pyreethrum-prijs: 1. Ever Queen, 2. Enterpri se Hollandia, 3. Diana Hanover. Outsider. Elan Vital. 8. Vuurpijl-prijs, 2e afd.: 1. Adonis Silk B. 2. Duinpieper S. 3. Darlin'Jill. Outsider: Zypani. 9. Akelei-prijs, 2e afd.: 1 Danny Boy BS. 2. Allouez II, 3. Darling Adrie V. Outsider: Carrière. Het stoffelijk overschot van de in de nacht van zondag op maandag in een ziekenhuis in Roermond overleden 25-jari- ge wielrenner Huub Heiligers is in beslag genomen. Vandaag zal een sectie worden verricht teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Heiligers nam zondag deel aan een wedstrijd in Dieteren nabij Susteren over 15x4 km. Hij staakte 8 km voor de finish uit eigen beweging de strijd. Enke le uren later werd hij in zorgwekkende toestand gevonden in rennerstenue bij de Nederlands-Duitse grens op ongeveer 4 km van het parcours. De wedstrijd waar aan Heiligers deelnam, werd georgani seerd door de RKNWB. Naar de voorzitter van de wielrenfede- ratie, W. C. Meeuwissen in Echt maan dag meedeelde, zouden er in de kleding van de wielrenner opwekkende tabletten zijn aangetroffen. „Het is de eerste maal dat zoiets bij een door ons georganiseer de ronde wordt ontdekt", zei hij. „Die ronden alleen voor amateurs zijn altijd erg kort. Het heeft geen zin om daarbij doping te gebruiken". De politie van Susteren ontkende gisteren dat er aanwijzingen waren het gebruik van op wekkende middelen te kunnen veronder stellen. Voor de 34e editie van de Acht van Chaam, één van Nederlands klassieke wielerronden, die woensdag wordt gehou den hebben de organisatoren bij de profs een aantrekkelijk deelnemersveld gecon tracteerd. Aan start komen onder anderen Jan Janssen, Tom Simpson (GB), de win naar van de groene trui in de Tour, Willy Planckaert (Belg.) en de Spanjaard Gabi- ca. Verder verschijnt ook de complete Televizierploeg en een groot aantal Bel gen. De Opel Rekord 1900 bezit een aantal eigenschap pen die de automobilist voor een deel tevreden stel len en- hem anderszins weer teleurstellen. Zonder meer kan men tevreden zijn over de nieuwe motor die deze Rekord een aantal verrassende capaciteiten geeft, daarnaast is het duidelijk dat de vering van dit model wel om enige verbeteringen vraagt. De motor van deze Rekord is dus nieuw. Er zijn twee opvallen de constructies die deze motor tevens tot een moderne kracht bron stempelen: een bovenliggende nok- kenas en een vijf maal gelagerde krukas. Uit gerust met een Solex carburateur en een automatische choke start de motor bij de eerste poging, waarbij zelfs het wegrijden met een koude motor geen moeilijkheden oplevert. De schakel- handel op de vloer (voor de Opelrijders die tot nu toe de stuur- versnelling gewend waren, een verrassing) brengt zonder moei lijkheden via vier versnellingen de kracht van de motor Er bestaan drie woorden die mits in juiste volgorde gezet voor de automobilist een on vergetelijke vuistregel moeten zijn: Bij Twijfel Nooit. Dit „nooit" slaat dan op het inhalen. Pas seer nooit, als u eraan twijfelt of de manoeuvre wel tjjdig kan worden uitgevoerd. Uit verscheidene verkeersonderzoeken is komen vast te staan, dat botsingen met tegenliggers bijna altijd het gevolg zjjn van een misrekening bij het inhalen. Zo'n misrekening kan dodelijk zijn. Daarom: bekijk voordat u gaat inhalen de situatie kalm en op uw gemak. Overtuigt u ervan dat zowel voor als achter de andere rijbaan vrij is, regel uw snelheid, let op de „dode hoek" in uw binnenspiegel, en wen vast aan het gebruik van de clignoteur, dat straks verplicht wordt gesteld. Dan nog dit: let bij het inhalen op het linkervoor wiel van de wagen die u passeert. Bij een beweging naar links, kan een verandering in de stand van dit wiel u tijdig waarschuwen, tenminste indien u snel reageert. De 102 Sae-pk bij 5100 t.p.m. betekenen een zeer goed vermogen en de topsnelheid van deze nieuwe Rekord (om streeks de 160 kilometer pert uur) is dan ook belangrijk meer dan men van Opel-modellen in deze klasse is ge wend. Dit heeft bij de constructie uiteraard gevolgen ge had. Om bij deze snelheid goede rij-eigenschappen te ver zekeren, heeft de wagen een meer stugge vering gekregen, die echter zoals hierboven reeds was opgemerkt niet in alle opzichten voldoet. Op een wegdek, dat niet is voorzien van het gladde be ton van de autowegen, gedraagt de wagen zich onzeker. In bochten vertoont de Rekord een neiging tot „uitbreken", een hardnekkig wegglijden, zodat extra attentie is vereist. Op een goed onderhouden wegdek vergt het besturen van de Rekord echter niet veel moeite en is het uitermate ple zierig. Waarbij gezegd moet worden, dat de wagen nogal zywindgevoelig is. De schijfremmen voor en de trommelremmen achter voldoen uitstekend. De remweg vertoont geen afwijkingen, en kan zelfs bij hoge snelheid kort worden genoemd. Vijf gesynchroniseerde versnellingen vooruit, een vier cilinder motor met dubbele carburateurs: dit zijn enige kenmerken van de nieuwe versie van de Renault 8 Gordini. Door vergroting van de boring is de cilinderinhoud van deze Gordini '67 verhoogd°tot 1255 cc en met een compressieverhouding van 10.5 1 levert de motor nu een vermogen van 110 Sae-pk bij 6750 t.p.m. Voorlopig genoeg voor een topsnelheid van 175 km per uur. Ondanks de technische wijzigingen is er niet getornd aan ruimte en het comfort dat de Opel-modellen aan passagiers en bestuurder bieden. Ook bij deze Rekord 1900 is dit het geval. Voorin zijn twee gescheiden ruime zetels, achter in een bank, die genoeg ruimte vrij laat voor de benen van passagiers. De stoelen vóór geven tevens nog zijdelingse steun. Het dashboard is zoals dat van alle Opel- modellen: tuimelschakelaars en een horizontale, van kleur verwisselende snelheidsmeter. De versnellingshandel op de vloer is gemakkelijk te be reiken. Het stuur zal voor velen te dicht op het lichaam zitten. Zelfs als men de zetel in de achterste stand schuift blijft dit het geval. De „1900" heeft nogal veel ruimte nodig bij het draaien; een eigenschap die vooral bij het parkeren in de stad na delig kan zijn. Voor de rest betreft het een snelle wagen, met een lichte, eenvoudige schakeling, een voldoening gevende accele ratie, maar met een vering die soms een onaangename uit werking heeft. Het gemiddelde benzineverbruik bedroeg 1 9. Motor: Viercilinder, watergekoeld boring maal slag: 93 x 69,8 mm compressieverhouding: 9 1 vermogen: 102 Sae-pk bij 5100 t.p.m. Iransmissie: schakelhandel op vloer, vier versnel lingen vooruit, alle synchromesh. aandrijving op achterwielen. Maten: Lengte: 445 cm breedte: 169 cm hoogte: 140 cm. draaicirkel: 11,8 meter. Inhoud benzinetank: 45 liter. Prijs: Coach f 9.360, vierdeurs f 9.820, de Luxe f 10.500. (tegen meerprijs verkrijgbaar met automatische transmissie).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11