„Fosttarieven moeten gelijke tred houden met loonstijgingen" Winst in '65 f 56.5 min. ■■rI Chinezen vertrokken niet UST Westen steunt Israel in anti-Arabische houding" Directie PTT in verslag HET WEER Fruit tijdelijk goedkoper In de mast Forse koersval in Wall Street Sf Nederlandse student bij IJzeren Gordijn verdwenen Aanrijding in VeJser tunnel Proces-verbaal tegen Eindhovense arts Minister Cals heeft vakantie uitgesteld V ietnam-oorlog Fedorenko in VN-Veiligheidsraad: Doodgedoopt Drie gewonden en veel materiele schade Lange hete zomers in VS pagina 3 TROS protesteert pagina Boter, kaas en vlees vrijwel zeker duurder pagina s Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4 5 In de vishal en op zee 5 Radio en tv 6 Kunst 6 Mode 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Vakantiekinderkrant 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport ...9, 11 Topsy 10 Weg en Wiel 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Frontpassage Aan het strand Spanningen T elefoon I1 Het woord is aan Niet-steriel infuus I» - r i Schip bewaakt 55 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN 51e JAARGANG NUMMER 223 DINSDAG 26 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.3U en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije „Zolang de lonen in ons land sterker blijven stijgen dan de produktivi'teit is een periodieke aanpassing van de posttarieven aan het gestegen kosten- peil de enige mogelijke oplossing om te voorkomen dat de verliezen ons boven het hoofd groeien". Dit schrijft de directie van de PTT in het van daag verschenen jaarverslag over 1965. Op den duur moet dit tot ern stige gevolgen leiden, wanneer men althans de positie van het bedryf ge zond wil houden. Derhalve wordt ge zocht naar mogelijkheden om de loon- intensieve vormen van dienstver lening te vervangen door andere. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan de ver vanging van kwitanties door accept giro's en van postwissels door giro overschrijvingen. Overigens heeft het bedrijf het jaar kunnen afsluiten met een winst van niet minder dan 56.5 miljoen, die het ver schil is tussen een negatief exploitatiere sultaat van 4.8 miljoen en een positief saldo uit „overige baten en lasten" van f 61.3 miljoen. Onder „overige baten en lasten" zijn onder meer begrepen het ver schil tussen ingecalculeerde en betaalde Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en een matige zuid westelijke wind. Morgen overdag van het westen uit opklaringen, en kele verspreid voorkomende buien en een matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Aan houdend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen een wisselende bewolking, maar overwegend droog. De vrij sterke wind uit zuidwest houdt de tempera tuur op 18 tot 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Er nadert weer een hogedrukgebied, zodat er kans is op wat stabieler weer. rente, de rente van de belegde reserves. In 1964 beliep de winst 15 miljoen. Op ongeveer een ton na is deze verbetering toe te schrijven aan de ontwikkeling bij de postcheque- en girodienst, waar het exploitatietekort van 1.2 miljoen in 1964 kon worden omgebogen tot een overschot van 13.3 miljoen. Ook de PTT-directie klaagt over de gro te spanningen op de arbeidsmarkt, waar door het moeilijk is bestellend personeel te krijgen. Hier komt bij dat de verplaat sing van personeel uit delen van het land waar de spanning wat minder is op vele moeilijkheden stuit. Als gevolg van een en ander is er hier en daar al sprake van een veroudering van het personeel. De toeneming van het aantal rekening houders van de postcheque- en girodienst (13 percent) is nog nooit zo groot geweest als in het verslagjaar. Het aantal postre keningen bedroeg aan het eind van het jaar 1.079.000 tegen 956.000 ultimo 1964. De vraag naar telefoonaansluitingen handhaafde zich ongeveer op het peil van 1964. Dat is een niveau dat nog belangrijk boven de huidige productiecapaciteit ligt. Hoewel het aantal in dienst gestelde aan sluitingen kon worden verhoogd tot ruim 190.000 (waarvan rond 122.000 nieuwe aan sluitingen), kwam de netto-groei niet bo ven de 100.000 uit. Het aantal wachtenden op een telefoonaansluiting steeg in 1965 van 129.490 tot 153424. Ofschoon in de eerstkomende jaren ook niet op een da ling van dit aantal mag worden gerekend, geeft de verruiming van de investerings middelen, waarover het bedrijf sinds 1964 kan beschikken, iets meer perspectief op verbetering. De kabelbeschadigingen ten gevolge van graafwerkzaamheden zijn in de loop der jaren een probleem geworden, In 1965 kwamen 600 interlokale kabelstoringen voor, waarvan 40°/o als gevolg van der gelijke beschadigingen. Over het probleem van de verzending van nieuwsbladen en tarieven wordt nog opgemerkt, dat voor dit vraagstuk nog een gezonde oplossing gevonden zal moeten worden. De huidige tariefstelling, een „ge camoufleerde subsidie van de PTT", zal op den duur moeten verdwijnen. E b n e r-E schenbach: De zwakkeling is zelfs in staat zijn goede eigenschappen te verloochenen, als die aanstoot mochten geven. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De rijksrecherche heeft tegen een arts van het Diaconessenhuis in Eindhoven proces verbaal opgemaakt, omdat hij destijds een normaal overlij- densbewijs heeft afgegeven voor een der slachtoffers van het Brocades-infuus, ter wijl hij kon weten dat deze geen natuur lijke dood gestorven was en voorts omdat hij zonder toestemming van de officier van Justitie sectie op een der lichamen van de slachtoffers heeft laten verrichten. De officier van Justitie in 's Hertogen bosch heeft echter geen aanleiding kunnen vinden om tegen de staf van het Diaco nessenhuis in Eindhoven op te treden. Hij is er van overtuigd dat er in dit zie kenhuis de grootst mogelijke zorgvuldig heid werd betracht. Het gerechtelijk on derzoek wordt bij de N.V. Brocades te Meppel voortgezet om te achterhalen hoe het mogelijk is geweest dat een hoeveel heid van de door deze N.V. geleverde infusievloeistof niet steriel is geweest. Door het gebruik ervan zijn destijds in het Eindhovense Diaconessenhuis vier pa tiënten overleden. Het fruit zal de komende dagen tijde lijk wat goedkoper worden. Als gevolg van een grote import en een vroege aan voer uit het binnenland, is de fruitmarkt wat overvoerd, hetgeen een drukkende werking heeft op het prijsniveau. Uit Italië en Frankrijk worden op het ogenblik enorm veel perziken aangevoerd tegen lage prijs. De import van appels en peren uit Australië en Nieuw-Zee- land is nog niet afgelopen, terwijl de eerste variëteiten van eigen bodem reeds worden aangevoerd. Daardoor is de fruit markt tijdelijk goed voorzien, hetgeen de binnenlandse fruitteler goed merkt. De eerste appelsoorten van eigen bo dem hebben gisteren een forse prijsval doorgemaakt, die de inlandse handel veel geld heeft gekost. De kleine soorten deden nog maar 13-16 cent in plaats van 30 cent vorige week. De grotere soorten vielen. 10 tot 15 cent in prijs terug. Ook de vakantie- tijd, die zich laat merken door een lagere afzet, drukt sterk op de prijzen. De bemanning van het Deense op leidingsschip „Danmark", presen teerde zich gisteren op halsbrekende wijze tijdens een vlootschouw in de haven van Kopenhagen, na afloop van de race Falmouth-Skaw. NEW YORK (Reuter) De totale waarde van de in Wall Street verhandelde aandelen is gisteren ruim 25 miljard gul den gedaald als gevolg van de aanhou dende deprimerende berichten, zoals de situatie in Vietnam, de krappe geldmarkt in de VS en de moeilijkheden rondom het pond sterling. Het Dow Jones gemiddelde voor industriefondsen, de graadmeter voor de gang van zaken op de beurs, daalde 16 punten tot 852.83. Deze daling werd slechts overtroffen door die van ruim 21 punten op de dag van de moord op presi dent Kennedy. Meer over de forse koers verliezen op de pagina financiën en econo mie. DEN HAAG De acht Chinezen uit het legatiegebouw in de Adriaan Goedkoop- laan in Den Haag zijn gisteren tegen de verwachting in niet vertrokken. De voor lopige boekingen bij de KLM werden in getrokken. Ook uit het feit dat de politiemaatre gelen bij het legatiegebouw werden inge trokken leidde men af dat de Chinezen zouden vertrekken of reeds vertrokken waren. De agenten, die het gebouw da genlang hadden bewaakt, verdwenen en de hekken die gebruikt waren om nieuws gierigen op een afstand te houden, wer den weggehaald. Ook gisteren zijn in het ministerie van Buitenlandse Zaken weer besprekingen gevoerd tussen de waarnemend zaakge lastigde van de Chinese volksrepubliek in Den Haag en ambtenaren van het minis terie, die blijkbaar niet tot een oplossing hebben geleid. Kennelijk weigeren de acht collega's van de overleden Chinese inge nieur verklaringen af te leggen over diens dood. De Nederlandse justitie wenst hen echter als getuigen te horen bij het on derzoek, dat naar de mysterieuze dood van de Chinees wordt ingesteld. Zolang zij daartoe niet bereid zijn, zul len zij Nederland niet mogen verlaten. De consequentie hiervan is echter, dat de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, niet uit de hoofd stad van de Chinese Volksrepubliek zal mogen vertrekken. Minister-president Cals, die tijdens de vakantie van minister Luns als minister van Buitenlandse Zaken a.i. optreedt, is in verband met deze Nederlands-Chinese verwikkelingen nog niet met vakantie ge gaan, zoals zijn plan was. In de Rotterdamse Waalhaven is ook iets te bespeuren van het geschil tussen Peking en Den Haag, doordat de politie daar bijzonder veel belangstelling toont voor een Chinees vrachtschip, de „Li Ming", dat daar sinds 8 julie gemeerd ligt. De kapitein is een paar keer naar Amerikaanse mariniers zijn zojuist door helikopters aangevoerd om een actie te ondernemen tegen Vietcong- strijders. Deze opname werd ge maakt in het grensgebied van Noord- en Zuid-Vietnam waar een verbitterd gevecht aan de gang is tussen Amerikanen en Vietcong. (Telefoto). Den Haag geweest voor een bezoek aan de Chinese legatie in de Adriaan Goe- kooplaan. De politie houdt het schip in het oog om te voorkomen dat het eventueel de acht Chinezen aan boord zou nemen om met hen naar hun vaderland terug te keren. Dit zou een verklaring kunnen zijn voor de omstandigheid dat de „Li Ming" nu al bijna drie weken in de Rotterdamse haven ligt. DAMESKAPSALON NEW YORK (Reuter). De Sovjet- Unie wenst dat de Veiligheidsraad Israel veroordeelt wegens de luchtaanval van 14 juli op Syrisch gebied. De Russische afgevaardigde Nicolai Fedorenko zei dat het Westen Israel steunt in zijn houding jegens de Arabische landen. Tevoren hadden vertegenwoordigers van Syrië en Israel elkaar van agressie beschuldigd. Beide landen hebben om de bijeenkomst van de Raad verzocht. De Amerikaan Joseph Cisco verklaarde, dat zijn land streeft naar vriendschappe lijke betrekkingen met alle landen in het Nabije Oosten. Aan Israel zowel als aan de Arabische landen verlenen de Ver enigde Staten hulp. De Israëliër Comay zei, dat zijn land de actie van 14 juli met tegenzin had ondernomen, nadat het tot de overtuiging was gekomen, dat alle pogingen om via de Verenigde Naties en langs diploma tieke kanalen een eind aan de Syrische agressie te maken, vergeefs waren. De Syrische afgevaardigde Tomeh ver klaarde, dat de Israëliërs zelfs napalm bommen hadden gebruikt. De aanval was gericht tegen Syrische installaties aan het Meer van Galilea voor het wijzigen van de loop van de Jordaan. Het Israëlische leger had dezelfde plaats al verscheidene keren bestookt. Volgens de Syrische afgevaardigde hou den de Israëlische acties een bedreiging van de vrede in het Nabije Oosten in. Hij drong er bij de Veiligheidsraad op aan V.N.-afgevaardigde van de Sovjet- Unie, Fedorenko. Telefoon 8166 VEREENIGING - Een 35-jange Afri kaanse predikant, Dumïle Arnold Ra- larala, is in Vereeniging veroordeeld tot 500 gulden boete of honderd dagen gevangenis omdat hij mevrouw Chris tina Sibeko tijdens de doop in de rivier Vaal op 11 juni heeft verdronken. Ralarala zei dat hij in de vijf jaar waarin hij predikant is vele oude men sen heeft gedoopt, de 65-jarige me vrouw Sibeko is de eerste die daarbij verdronken is. Voor de rechtbank was verklaard dat zij herhaaldelijk onder water was geduwd, terwijl de predi kant aan het bidden was. (Van onze correspondent) GRONINGEN De 25-jarige Daniël de Haan uit Hoogezand, die medicijnen stu deert in Groningen, wordt sinds vorige week vermist. Hij verbleef met een stu dievriend en diens verloofde in Joegosla vië en is daar in de buurt van de grens met Albanië verdwenen. De vriend heeft zich in Joegoslavië in verbinding gesteld met de Nederlandse consul, die zich weer tot het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gewend. Toen de verdwijning van Daniël de Haan in Nederland bekend werd, verble ven zijn ouders met vakantie in de Voge zen. Via de alarmcentrale van de ANWB en een oproep van Radio-Luxem burg zijn zij opgespoord. Zij zijn op de hoogte gesteld van de verdwijning van hun zoon. snel te handelen om conflicten van groter afmetingen te voorkomen. De Israëlische afgevaardigde reageerde hier op met te zeggen dat het juist Israel is dat door zijn Syrische nabuur wordt aangevallen. Het debat wordt vanavond voortgezet. Maandagavond omstreeks half twaalf heeft in de oostbuis van de Velsertunnel een aanrijding plaats ge had, waarbij drie personenauto's wa ren betrokken. Ten gevolge daarvan moesten drie gewonden met een hersenschudding naar het Antonius- ziekenhuis worden overgebracht. Op het ogenblik van de aanrijding was in de tunnel een inhaalverbod van kracht, omdat op de rechterzijde van de tunnel weg een vrachtauto met zwaailichten stond geparkeerd, waarop men bezig was met het repareren van een lek in het tunneldak. Er naderden drie personen auto's, respectievelijk bestuurd door een 30-jarige betonwerker uit Wijk aan Zee, een 43-jarige inwoner van Velsen-Noord en een 19-jarige Duitser. Bij de vracht auto gekomen remden de beide eerstge noemde bestuurders af en weken uit naar links, welke manoeuvres de Duitse auto bestuurder, die met een snelheid van 110 km. en in strijd met het inhaalverbod de beide voor hem rijdende auto's aan de linkerkant van de tunnelweg had achter haald, kennelijk verraste. Hij remde krachtig, maar zijn snelheid was toch te groot geweest om te voorkomen, dat hij met de tweede auto in botsing kwam. De aangereden auto maakte een halve draai en raakte vervolgens de eerste auto. Tengevolge van deze botsingen moesten de drie inzittenden van de tweede auto: de bestuurder, zijn 15-jarige dochter en een 16-jarig meisje uit Gemert, allen met een hersenschudding naar het Antoniuszie- kenhuis worden overgebracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De Duitse bestuurder en zijn 21-jarige land genoot, die hem in de auto vergezelde, werden eveneens naar dit ziekenhuis overgebracht, maar zij konden, na aan enige glas- en snijwonden te zijn behan deld, naar hun tijdelijke verblijfplaats in Egmond aan Zee terugkeren. De drie auto's werden allen zwaar beschadigd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1