r HUNTER 25 Alleen stadsbestuur van New York wist negers te matigen Ckefarine .4 1 VS wensen meer inspanning van NAVO-leden Bomaanslagen in Brazilië Zetel voor Shape bij Chièvres Rouw in Duits Limburg I Harde gevechten bij de grens van Noord-Vietnam Van dag tot dag Duister Afrika „Rassenrevoluties" in Amerika's lange hete zomers Geen werk voor jonge negers „Ik geef zelf de richtlijnen aan nieuwe kabinet" Noodmaatregelen in Noord-Ierland Nieuw akkoord op ruimteconferentie in Genève Gezond als 'n vis Zesendertig doden Premier Ky wil China aanvallen 4 beroemde middelen doen wonderen t e L egrammen DINSDAG 26 JULI 1966 Lindsay Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Nenjatta moet rust houden Te weinig geld President Soekarno: „Werkelijke misdadigers De laatste militaire rebellie in (ex-Bel gisch) Kongo kan niet eenvoudig worden beschouwd als een provinciale aangele genheid. In het afgelopen jaar hebben zich in Afrika een reeks van staatsgre pen voorgedaan, waarbij buitenlandse in menging onmiskenbaar was. In Kongo was het in 1960 Loemoemba geweest die als „revolutionair nationalist" zich het meest had verzet tegen interventie van de vroegere kolonisatoren en machtige buitenlandse ondernemingen, zoals de Union Minière, Deze mijnmaatschappij was er namelijk in geslaagd, haar ex- ploitatiegebied, de provincie Katanga, on der het bestuur te stellen van Tsjombe, die Katanga losrukte van Kongo. En het is aannemelijk dat Tsjombe indertijd Loemoemba heeft laten vermoorden. In deze chaos grepen de Verenigde Na ties in. Haar troepen (de „blauwhel men") slaagden erin Katanga weer bij Kongo te voegen en Tsjombe te dwingen naar het buitenland te trekken. De een heid des lands en het gezag van de een trale regering schenen hersteld. In juni 1964 trokken de laatste VN-troepen weg. Maar zie, een maand later was Tsjombe terug. En nu niet als „president" van Katanga, maar als regeringsleider over geheel Kongo, zetelend in de hoofdstad! Hij kon rekenen op bijstand van buiten landse ondernemingen en ontving vlieg tuigen en wapens uit de Verenigde Sta ten. Daarbij steunde hij op de 4000 goed getrainde soldaten van zijn Katangese gendarmerie en op de blanke huursolda ten, die hem in Katanga terzijde hadden gestaan en hem nu in geheel Kongo dien den. Zo kan men verklaren, dat een deel van die gendarmes en van de Europese huurlingen in de Kongolese Oostprovin cie (hoofdstad Stanleystad of Kisangani) werden gestationeerd. Maar wederom werd Tsjombe ver jaagd, ditmaal door de militaire dictator Moboetoe. Deze liet een aantal van zijn vijanden, onder wie aanhangers van Tsjombe, terechtstellen. Hij paradeerde als een nationalist, die tegen buitenland se invloeden gekant was. Hij „afrikani- seerde" de namen der steden, herstelde de nagedachtenis van Loemoemba in ere en eiste dat de Union Minière haar zetel zou verplaatsen naar Kongo en onder zijn toezicht zou worden geplaatst. Niemand weet of hem dit ernst was, of dat hij slechts de populariteit zocht der massa. Maar hij deed zich, zoals Loemoemba, voor als „revolutionair nationalist". Zaterdag is er nu weer tegen Moboetoe een opstand ontketend. Natuurlijk zo is men geneigd te zeggen door aan hangers van Tsjombe: door diens Katan gese gendarmes en blanke huursoldaten. Hun argument, dat zij drie maanden lang geen soldij hebben ontvangen, kan men nauwelijks ernstig nemen: dan hadden zij wel eerder van zich doen horen! Zij beheersen nu de hoofdstad van de Oost provincie, waar zij een aantal aanhan gers van Moboetoe (onder anderen tien hoge officieren) hebben neergeschoten. Dat zij terug willen naar Katanga is aan nemelijk: deze provincie is hun „thuisba sis", en zij willen die weer beheersen. Men behoeft niet helderziende te wezen om te begrijpen, wat er aan de hand is: Tsjombe roert zich weer, met de krach ten die achter hem staan. De dictator Moboetoe tracht de rebellen te bevredi gen en maakt zich wijs, dat hij de si tuatie al weer meester is. Dit moet een illusie zijn. Zolang de bevolking van Kon go geen werkelijke nationale eenheid vormt onder gezaghebbende (en gezag verdienende) leiders, zullen de staatsgre pen elkaar blijven opvolgen. Zoals in vele Afrikaanse landen. Het „zwarte" wereld deel zal nog in geen jaren tot rust komen. Mocht echter inmenging onvermijdelijk worden geacht, laat men die dan overla ten aan de Verenigde Naties. (Van onze correspondent) NEW YORK. Nu in de negerwijken van Cleveland, Chicago, Jackson ville en New York een betrekkelijke rust is teruggekeerd, denkt men er over om de nationale reservetroepen naar huis te sturen. Alleen de kleine negermeisjes spelen nog soldaatje. Zij fouilleren elkaar, terwijl de één met de rug tegen de muur staat, de handen omhoog. De soldaten, die loom tegen diezelfde muur zitten, rusten uit van hun dag-en-nacht-patrouilles en halen hun schouders op over de spelletjes, die heel Amerika natuurlijk direct op de televisie kan beleven. In Washington zijn de eerste rapporten binnen gekomen over de onlusten. Duidelijk is nu geworden dat de bloedige ge vechten begonnen zijn door militante jeugdbendes. Slechts een kleine groep had telkens aan de relletjes deelgenomen, maar zij was goed bewapend en soms ook goed voorbereid en georganiseerd. De jongelui hadden in ieder geval geleerd hoe thuis bommen te maken en wisten waar de onlusten te beginnen. Verschillende waarnemers van de fede rale regering hebben een totaal gebrek aan verstandhouding geconstateerd tussen de stadsbestuurders en de negergemeen schap en vooral ook tussen de andere minderheden (joden, Italianen, Ieren en Polen) en de negers in de armste wij ken. Vooral dat laatste kwam naar voren bij de ongeregeldheden in oost-New York. Voor het merendeel hebben de blanken de getto's verlaten, maar het zijn juist de kleine groepjes die overgebleven zijn en zich verenigd hebben, die zo vijandig te genover nieuwkomers staan. Immers zij voelen zich bedreigd nu de neger wat meer hulp krijgt volgens de nieuwe wet ten en de discriminatie wat afneemt. De vergadering van de kerken van Christus van Cleveland en omgeving drukt het zo uit: „Wat deze onlusten juist zo gevaarlijk maakt, is de onmacht of de on wil van het stadsbestuur om in te zien hoe diep de teleurstelling en de wanhoop geworteld zijn bij het grootste deel van de negers in Cleveland". Alleen in New York wisten burgemees ter Lindsay en zijn staf de jeugdleiders te bewegen om de straatgevechten te be ëindigen. Hij inviteerde de leiders, blank en zwart tegelijk, om naar het stadhuis te PARIJS (AFP). Volgens het slot communiqué dat gisteren na afloop van de NAVO-conferentie van minis ters van Defensie in Parijs is gepubli ceerd hebben de ministers een zo genoemd plan voor de strijdkrachten goedgekeurd, dat bepalend is voor het aantal manschappen en voor de be wapening van het Atlantisch verbond voor de periode tot 1970. Dit programma houdt geen rekening met een bijdrage van Frankrijk noch met een eventuele samenwerking van de Franse troepen en de NAVO. De Britse minister, Healey, heeft zo meldt onze correspondent in Parijs ge sproken over de deviezennood in zijn land. Geen ander land ter wereld, zei hij, gééft zo veel uit voor de strijdkrachten in het buitenland. Zou er over handha ving van de Britse troepen in West-Duits- land geen overeenstemming worden be reikt met Bonn, dan zou Groot-Brittannië genoodzaakt zijn op korte termijn het aan tal in dit land gelegerde troepen te ver minderen. De Amerikaanse minister, McNamara heeft van zijn kant van zijn hart geen moordkuil gemaakt. De Amerikaanse openbare mening, zei hij, begrijpt in steeds mindere mate de betekenis van de Amerikaanse inspanning om in de we reld de vrede te bewaren. Want het be sef wordt sterker dat de andere NAVO- landen te weinig doen en in hun verplich tingen te kort schieten. Zou die oneven wichtigheid gehandhaafd blijven, dan zou den ook de VS moeten overwegen troepen uit Europa terug te trekken. NAIROBI, (AP) President Jomo Kenjatta van Kenia moet na een ziekbed van een week thuis rust houden. Dit heeft zijn lijfarts dr. Njoroge Mungai meege deeld. Kenjatta is 75 jaar. komen en trakteerde hen op limonade, koffie en goedbelegde boterhammen. De bendeleiders stemden toe „om het wat rustig aan te doen". Door dag en nacht op post te zijn wist het stadsbestuur erger te voorkomen. Ook de politie toonde een overmaat aan tact. Zij was voor het eerst duidelijk geïnstrueerd om pas in het al lerlaatste geval tot actie over te gaan, iets geheel nieuws bij de „revoluties" ge durende de lange hete zomers. Het Amerikaanse parlement is begonnen aan de behandeling van een wet die de negers betere behuizing moet garande ren. Volgens dit voorstel kan een neger door een makelaar niet langer worden geweigerd. Maar het ziet er niet naar uit dat de wet het in de Senaat haalt. Vooral de republikeinen zien het voorstel als „onconstitutioneel". Sargent Shriver, de directeur van het regeringsprogramma voor de oorlog te gen de armoede, heeft gewaarschuwd dat de VS de strijd in Vietnam misschien gaan winnen, maar hem in de sloppen van de grote steden dreigt te verliezen. Voor zijn programma zou hij te weinig geld kunnen krijgen van de regering nu de oorlog in Azië zich zo uitbreidt. En zo groeit de onrust in de getto's van de steden en blijft de regering in dit DJAKARTA, (AP en ANP) Op zijn paleis in Bogor deelde president Soekarno gisteren aan persvertegenwoordigers mee dat hij zelf de leiding van het nieuwe In donesische kabinet heeft. Hij geeft zelf rechtstreeks aan de ministers de richt lijnen van de regering aan. Het staatshoofd stelde met nadruk dat de ministers hem slechts helpen onder de gecoördineerde leiding van het kabinets presidium. Dit presidium van vijf man zal bestaan uit Soeharto, Malik, sultan Hamengkoe Boewono, Idham Chalid en Sanoesi Har- tawinata. Soeharto zal als voorzitter van het presidium optreden. De functiever deling onder de vijf is als volgt: Soeharto: eerste-minister, belast met Defensie en Staatsveiligheid; Malik: eerste-minister belast met po litieke Zaken, waaronder ook Buiten landse Zaken; Sultan Hamengkoe Boewono: eerste- minister belast met Economische Zaken; Chalid: eerste-minister belast met Volkswelzijn; Hartawinata: eerste-minister belast met Industrie en Ontwikkeling. RECIFE, (AFP) Op het vliegveld van Recife, in de Braziliaanse staat Per- nambuco, is gisteren een bom ontploft, kort voordat maarschalk Costa E Silva, kandidaat voor de opvolging van presi dent Castelo Braneo, daar aankwam. Een admiraal buiten dienst kwam om het leven en acht mensen werden ge wond. De aanslag zou zijn gericht tegen maarschalk Costa E Silva. De daders zijn tot dusver onbekend. Een tweede bom ontplofte bij de bio scoop van de Amerikaanse voorlichtings dienst. Het derde projectiel ontplofte op het hoofdkwartier van de studentenbond, maar daar vielen geen gewonden. De daders van de aanslag op maar schalk Costa E Silva hadden gerekend op diens militaire stiptheid. Hij zou precies half negen op het vliegveld aankomen. Door moeilijkheden aan de motor van net vliegtuig, waarmee hij naar Fortaleza, in de staat Ceara, zou reizen, arriveerde de maarschalk echter na de ontploffing. In de loop van de dag zijn 160 arresta ties verricht. Tot de gearresteerden beho ren veel mensen die zijn aangesloten bij de illegale communistische beweging in Noord-oost-Brazilië. BELFAST, (Reuter) De regering van Noord-Ierland heeft gisteren alle openbare vergaderingen in Belfast voor drie maan den verboden. Eventueel zullen nog meer maatregelen worden genomen om de openbare orde te handhaven. In de afgelopen maanden is het in de Noordierse hoofdstad onrustig geweest als gevolg van anti-katholieke demonstraties van protestanse extremisten. verkiezingsjaar voorzichtig op een afstand. Een enkele burgemeester weet erger te voorkomen, maar de kreet „zwart aan de macht" zou waarschijnlijk op geen enkel ander moment zo gemakkelijk naar vo ren hebben kunnen komen. Jonge negers kunnen geen werk voor de zomermaanden krijgen, voor het verbeteren van de hui zen raken de fondsen uitgeput, de steden weten niet waar te beginnen nu de goede belastingbetalers naar buiten trekken en steeds meer armen binnenstromen om al leen maar in aanmerking te komen voor een werkloosheidsuitkering en de misere in de getto's te delen. BRUSSEL (DPA) De Belgische re gering heeft gisteren besloten de NAVO- partners voor te stellen dat het gebied van Chièvres-Casteau, vijftig kilometer ten zuiden van Brussel, als zetel zal die nen voor het NAVO-hooftkwartier (Shape). Dit was tot dusver ondergebracht in Roquencourt bij Parijs. De Belgische regering somt enkele re denen voor haar besluit op: in het gebied van Chièvres bevindt zich een militair vliegveld er komen belangrijke weg verbindingen met Brussel en de staat bezit in deze streek uitgestrekte gronden, hetgeen de schatkist belangrijke uitga ven bespaart. GENEVE (AP) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn het er gisteren in Genève over eens geworden dat elk land dat een satelliet of een ruimteschip lan ceert verantwoordelijk moet zijn voor eventuele schade als het gelanceerde ob ject neèrstort op het grondgebied van een andere staat. Dit akkoord is bereikt op de juridische ruimteconferentie van de Verenigde Na ties waar het met algemene stemmen werd aangenomen. Het denkbeeld was oorspronkelijk vervat in een Russische conceptverdrag over het gebruik van de ruimte en de hemellichamen en is giste ren door de Verenigde Staten aanvaard. Mao Tse Toeng, de oudste leider van China, van wie men enige tijd dacht dat hij ziek was, is, zoals wij gisteren meldden, onverwacht aan het zwem men geslagen. En men mag aan nemen, zo gezond als een vis. Mao's foto, in de rivier de Jang-tsé, werd trots door het Chinese persbureau Nieuw China verspreid. De man op de achtergrond is een Chinese partij functionaris, die na het voorbeeld van „de grote leider" moeilijk achter kon blijven. (Van een speciale verslaggeefster) LIMBURG AN DER LAHN. On geveer 180 familieleden van de eenen dertig Belgische kinderen en de vijf volwassenen, die zijn omgekomen bij de busramp bij Niederbrechen zijn gisteren naar West-Duitsland gereisd. Sommigen hebben de wacht betrok ken in een van de drie ziekenhuizen, waarin zich nog twaalf kinderen be vinden. Sinds gisterochtend vijf over vijf de autobus van het viaduct stort te, verandert het dodental steeds. Zes kinderen zijn stervende, verklaarde men gisteravond. Tot diep in de nacht heeft de Limburgse bevolking de wanhopige Belgische ouders in parti culiere auto's gereden van stadhuis naar chapelle Ardente en van hier naar hotels en Gasthauser. Het busongeluk had gisteren nog een ander ongeluk tot gevolg: een Westduitse officier kwam naast een lange file auto's op de brug frontaal in botsing met een tegenligger en verloor het leven. Het ongeluk is het ergste in West-Euro pa sinds augustus 1961, toen een bus met 35 Amerikanen in Zwitserland in het meer van Luzern reed. Inmiddels is nog steeds niet duidelijk wat de oorzaak van het ongeluk kan zijn geweest. De buschauffeur, de 31-jarige Raphael Materne, moet in slaap zijn ge vallen, zo veronderstelt men. Sectie zal uitwijzen of hij wellicht ook aan een hart verlamming kan zijn overleden. Over de vraag of hij te lang achtereen achter het stuur zou hebben gezeten, ondanks het feit dat hij als bijrijder de 38-jarige Omer Marot bij zich had, zal men geen ant woord kunnen vinden. Ook Marot vond de dood, evenals de 57-jarige Leopold Ceusters, die voor de twaalfde maal een dergelijke jeugdreis voor kinderen van politiefunctionarissen en van ambtenaren van Buitenlandse Zaken organiseerde. Zijn even oude echt genote is eveneens dood, zoals ook de 54 jarige onderwijzeres Louisa Augusta. President Lübke van West-Duitsland heeft koning Boudewijn een telegram ge zonden, waarin hij zijn rouwbeklag tot uitdrukking brengt. Bondskanselier Er- hard zond de Belgische premier Vanden SAIGON (Reuter en AP). De Amerikaanse mariniers, die in het dichte oerwoud langs de grens met Noord-Vietnam vechten, hebben 736 tegenstander^ gedood in de afge lopen dagen. Sinds twaalf dagen wordt strijd gevoerd tegen geharde Noordvietnamese troepen in een ge bied bij de gedemilitariseerde zone tussen noord en zuid. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse marine is gisteren bij het opstij gen van de grote luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam verongelukt, waar door zeven van de dertig militairen aan boord om het leven kwamen. De overige 23 liepen verwondingen op. De Zuidvietnamese premier, Ngoeyen Cao Ky, heeft maandag in een vraagge sprek met een Amerikaans tijdschrift ge zegd dat alleen een militaire invasie in Noord-Vietnam tot een volledige zege in de Vietnamese oorlog kan leiden. „Zolang het noorden voorbij de zeventiende breed tegraad veilig is. en zij hun troepen daar heen kunnen blijven sturen, zolang zij doorgaan met infiltratie, en ondermijnende activiteit, betekent dat dat wij in hinder lagen zullen blijven lopen". Op de vraag of een invasie in het noor den China bij de obrlog zou betrekken zei Ky dat de Chinese communisten het wer kelijke gevaar in Zuidoost-Azië vormen. „Vroeger of later komen wij als vrije mannen toch voor de Chinese communis ten. En ik vind het beter dat dat nu ge beurt dan over vijf of tien jaar". De Noordvietnamese president, Ho Tsji Minh, heeft gisteren verklaard, dat zijn land „zich altijd humaan heeft gedragen en zal gedragen tegenover Amerikaanse piloten die boven Noord-Vietnam werden neergehaald". „De werkelijke misdadigers zijn niet de Amerikaanse piloten die boven Noord- Vietnam neergehaald worden, maar de figuren die hen daar naar toe sturen Johnson, Rusk, McNamara. Dit zijn de personen die voor het gerecht gebracht zouden moeten worden", aldus Ho. De Belgische ambassadeur in de Bondsrepubliek, Walter Loridan, en zijn echtgenote hebben maandagmid dag de overlevenden van de ramp met de Belgische autobus in het ziekenhuis bezocht. Boeynants een boodschap uit naam van de Westduitse regering, waarin hij getuigt van zijn medeleven. Erhard sprak de hoop uit dat de artsen er in zullen slagen de gewonde kinderen te redden. I Paratyphus. Zeven Westduitse jonge lui worden in quarantaine gehouden na een uitbarsting van paratyphus onder hun groep die hier met zomervakantie is. Het eerste geval werd verleden week geconstateerd nadat de groep aankwam in St. Jodok, nabij de Oostenrijks- Italiaanse grens. Moord. In de rivier de Trent nabij het Engelse vissersdorp Burton Joyce heeft men het lijk gevonden van een jonge vrouw. De politie was naar het stoffelijk overschot gaan zoeken, nadat een hengelaar een been, gehuld in een nylonkous, had zien drijven. Eerst ont dekte men de romp, verpakt in plastic en linnen, later vond men ook het twee de been. Schakelkunstmaan. Een nieuw soort kunstmaan, bestemd als schakel in de verbindingen tussen aardse stations, is onlangs in een baan op duizend kilome ter hoogte gebracht. De kunstmaan be stond tijdens de lancering uit een „ske let" bestaande uit een netwerk van buig zaam aluminium in een plastic omhul sel, dat in de baan om de aarde werd opgepompt. Het plastic werd door het zonlicht „opgelost" zodat alleen het ske let overbleef. Wantrouwen. Het Soedanese parlement heeft een motie van wantrouwen tegen premier Mohammes Achmed Magoeb aangenomen met 126 tegen 30 stemmen. De nederlaag van Magoeb betekent een einde van de crisis in de Oemma-partij, de meerderheid in de regeringscoalitie. Grieks. De Griekse regering heeft het staatsburgerschap van Griekenland ver leend aan Valery Tarsis, de Russische schrijver wiens staatsburgerschap van de Sovjet-Unie in februari is ingetrok ken omdat hij het Russische regime scherp had gekritiseerd in het buiten land. Motie. Vertoornde linkse parlementsle den hebben een motie van wantrouwen ingediend tegen de regering van pre mier Indira Gandhi. Deze motie, de eerste tegen mevrouw Gandhi sinds haar ambtsaanvaarding in januari, maakt weinig kans te worden aangeno men. Echtscheiding. In de Sovjet-Unie komt op elke negen huwelijken één echtscheiding voor. De voornaamste reden voor schei ding is immoreel gedrag en met na me drankmisbruik. Dit is meegedeeld in het Russische partijblad, de „Pravda" in een artikel van de hand van de so cioloog dr. A. Chartsjew uit Leningrad. Hij schrijft verder dat ongeveer tach tig percent van alle jongeren die met de wet in conflict komen, afkomstig is uit mislukte huwelijken. Overleden. Dr. William J. Kroeger, uit vinder van de niet-terugstotende vuur mond, waarmede de moderne Ameri kaanse infanterie is uitgerust, is op 60- jarige leeftijd overleden. Fanfani. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Amintore Fanfani, is in Warschau aangekomen voor politie ke besprekingen. Hij werd op het vlieg veld begroei door zijn ambtgenoot Adam Rapacki. en de onderminister van Buitenlandse Zaken Marian Naszkowski. Ambassadeur. President Johnson heeft de ontslagaanvrage aangekondigd van Ed win O. Reischauer als ambassadeur in Japan. Hij zal worden opgevolgd door U. Alexis Johnson. Reischauer is meer dan vijf jaar ambassadeur in Tokio geweest. Hij wil terugkeren naar zijn leerstoel aan de universiteit van Harvard. John son is nu waarnemend onderminister van Buitenlandse Zaken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3