TROS is nog 38.000 leden van de 100.000 af Dansers uit Dahomey in Bloemendaal Rokken in Parijs nog korter In september verschijnt omroepblad Jan Theys naar KRO Zeldzaam paard in Artis geboren NEGEN MUZEN Speciaal tarief voor coöperatieve verzorgingsflats DINSDAG 26 JULI 1966 Trosk ompas Muggen? „Boek en papier" in het Frans Hals-museum Examens Motten? Nationaal orgelconcours voor amateurs Josephine Baker op Cuba Vliegen? - - w - De radio geeft woensdag T elevisiepro gramma Jfeawaaafc (Van onze r.t.v.-medewerkster) AMSTERDAM Al is dan officieel vastgesteld dat de televisie en radio om roepstichting de TROS per 1 oktober in de ether zal komen, wat nu exact de plannen zijn, is ook nog niet duidelijk geworden tijdens een in de Haagse Nieuwspoort gehouden gesprek. De finan ciën zijn nog niet goedgekeurd, ook al heeft de minister dan een blanco krediet gegeven, de programma's zijn nog niet klaar, omdat men zelf gerekend heeft op één uur zendtijd per week en de NTS heeft bepaald dat dit twaalf avonden op Nederland 1 en acht avonden op Neder land twee per jaar zullen worden een besluit waartegen de TROS officieel be roep heeft aangekondigd bij de minister voor Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, minister Vrolijk. Een wat moei lijke zaak overigens; vóór 15 augustus moet het volledige TROS-programma in geleverd zijn bij de NTS. De TROS heeft, zo vertelde gisteren de voorlopige voorzitter, de heer J. Lan dré, behoefte gevoeld dit beroep nader toe te lichten. Vele Nederlanders, aldus de heer Landré, voelen zich bij geen van de bestaande omroepverenigingen thuis. Dat ligt dan niet aan de programma's maar voornamelijk aan de steeds sterkere af keer tegen het monopolie van de zuilen, tegen de eenzijdige belichting van bepaal de onderwerpen en tegen het opdringen van meningen. „Ik zeg hiermede niets ten nadele van de omroepen. Dit probleem ligt verankerd in het gehele zuilensys teem. Ons gestaag groeiende ledental (in middels 62.000) bewijst dat er aan de wortels van het huidige systeem, dat zich niet aan de levende behoeften kan aan passen, geknaagd wordt. Wij verwachten van onszelf geen wonderen, omdat wij nu eenmaal de praktische ervaring en de nodige financiën missen, maar wij trach ten als gesloten team door hard werken een ander geluid te laten horen. Wij trach ten het gevoel van onbehagen dat bij vele radioluisteraars en tv-kijkers aanwezig is, om te buigen in positieve zin, zonder hierbij kwetsend te zijn of halfslachtig, ook zonder angst te hebben ergens de eigen macht te zien afbrokkelen. We zul len ons weliswaar exact aan alle bestaan de wettelijke voorschriften houden, maar we willen geen extra zuil worden". In de kortst mogelijke tijd zal de TROS trachten de 100.000 leden te halen. Om dit ideaal waar te maken, heeft men, vol gens de TROS behoefte aan één uur zend tijd per week en dat is dan ook de reden dat men een uitgebreid protest bij minister Vrolijk heeft ingediend. Van regelmatig terugkerende uitzendingen verwacht men grotere werfkracht dan van twintig avond vullende programma's per jaar. Hoe het onafhankelijke karakter van de TROS in de praktijk uitgewerkt zal wor den, kon noch de heer Landré, noch de bestuurssecretaris mr. H. J. Minderop ons duidelijk maken. „Het zal wel blijken uit onze programma's" aldus beide heren. Er is inmiddels een commissie van toe zicht benoemd. Deze bestaat uit de heren dr. F. W. T. Hunger uit Rotterdam (se cretaris-generaal van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel), mr. A. Maout uit Den Haag (deken van de Orde van Ad vocaten) en mr. J. A. G. Jonckheer te Amsterdam (directeur van de Stoomvaart Maatschappij Nederland). Op 26 september verschijnt het eerste OMYL f 3.65 - f4.95 EEN ORGANON PRODUKT In het Frans Hals-Museum te Haarlem zal van 24 september tot 10 oktober de tentoonstelling „Boek en Papier" worden gehouden. Op deze expositie zullen boe ken, prenten en papieren uit de papier- makers-bibliotheek van H. Voorn te Haar lem worden getoond. De tentoonstelling zal een overzicht geven van oude en nieuwe litteratuur over de geschiedenis van de papiermakerskunst. Bijzonder fraaie publiekaties, onder andere uit China, Japan en Mexico, en merkwaar dige papieren uit Japan en Turkije, zul len ook voor de niet-vakman deze tentoon stelling aantrekkelijk maken. De expositie wordt ingericht door de „Stichting Papiergeschiedenis" te Haar lem, in samenwerking met het Frans Hals- Museum. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Breukelen (N.O.I.B.). Diploma A-studie: J. J. Bisschop (Heemskerk), C. N. Flink (Amsterdam), A. Hengst (Beverwijk), R. J. H. Henkes (Aerdenhout), F. J. Parlevliet (Heemstede), R. Rote (Bloemendaal), F. van der Schinkel (Egmond aan Zee), J. A. Schipper (Santpoort), A. Seysener (Hille- gom), W. H. van der Toorn (IJmuiden). De N.O.I.B.-studenten R. Deutekom (Zandvoort) en K. S. ^Koelman (Halfweg) behaalden aan de universiteit van Oregon een bachelorsdegree. Geslaagd voor het C.T.-diploma: W. J. Kornman (Hoofddorp) en J. G. Veening (Haarlem). Amsterdam (H.T.S.): Mechanische tech nologie: R. Mol (IJmuiden), J. de Ruiter (Haarlem), A. van den Hurk (Haarlem), V. R. W. Douma (Santpoort-Noord). Bouw kunde: P. Scheelings (Haarlem). Weg- en waterbouwkunde: C. W. Rab (Haarlem), L. Zuurendonk (Haarlem), R. van Olffen (Santpoort), C. R. A. Vlaskamp (Haarlem). Elektro- en telecommunicatietechniek: J. S. Futselaar (Haarem). Amersfoort. Geslaagd voor het staats examen gymnasium B: E. A. Houwen (Overveen). AMERSFOORT. - Duits MO-a (school- akte): F. M. Brünott (IJmuiden), mej, E. M. Bonfrer, Haarlem, H. C. A, Bekker (Haarlem)» nummer van 't wekelijkse TROS-omroep blad. Het „TROSkompas". Dit blad, uit te geven in pocketformaat, bevat 64 pa gina's, gedeeltelijk in kleur, waarvan bui ten de radio- en t.v.-tabellen nog achttien extra pagina's redactioneel nieuws zullen komen. De verantwoordelijkheid voor de inhoud berust bij de heer Landré. „TROS kompas" zal verschijnen in een oplage van 100.000 exemplaren. f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Tot de halve finale van het nationaal orgelconcours voor amateurs, dat de stichting „Pro Organo" dit jaar voor de derde keer in Den Haag organiseert, zijn toegelaten negen van de 22 deelnemers aan de interpretatie-wedstrijd en alle vijf ingeschrevenen voor de improvisatie wedstrijd- De jury heeft aan het einde van de voorselecties vastgesteld dat het peil van de amateuristische prestaties opnieuw bijzonder hoog ligt. De halve finale en de finale van het concours worden gehouden op 9 en 13 augustus in de Goede Vrijdag- kerk. Tot de halve finale drongen door: voor interpretatie: Chr. van Bruggen (Gronin gen), Leo van Doeselaar i Den Haag), Henk van Gent (Den Haag), die vorig jaar de interpretatiewedstrijd won, Arjen Janson (Eindhoven), Jan de Jong (Rot terdam), Teun Plomp (Zoetermeer), Jaap Slagboom (Vlaardingen), Joke Sybesma (Voorburg) en Henk van Zomeren (Den Haag). De deelnemers aan de improvisatiewed strijd zijn: Henk Langenkamp (Hengelo) winnaar van vorig jaar, Ruud Canne- meijer (Kwintsheul), Henk van Dijk (Hilversum), Th. Rault (Zutphen) en Jaap Slagboom (Vlaardingen). Het concours wordt dit jaar gehouden in het kader van een „Haagse Orgel- week". Het aantal deelnemers aan de in terpretatiewedstrijd is groter dan voor gaande jaren, die aan de improvisatie- wedstrijd is kleiner. Vijftien amateurorganisten hebben zich laten inschrijven voor de improvisatiecur sus die dit jaar voor het eerst wordt ge houden. De cursus wordt gegeven door Cor Kee. De Haagse Orgelweek omvat voorts een aantal bijzondere concerten. (Van onze rtv-medewerkster) AMSTERDAM. Jan Theys, de Bel gische TV-presentator die vooral bekend is geworden door zijn medewerking aan Interland" van de NCRV en door de verschillende songfestivals te Knokke, gaat werken bij de KRO. Tijdens het winterseizoen gaat hij het bindend ele ment vormen in een serie zaterdag avond-amusementsprogramma's op Ne derland 1. Jan Theys treedt hierdoor in de voetsporen van zijn landgenoten Karei Jonckheere en Nand Baert die hun acti- vieteiten ook naar ons land verlegd heb ben. Jan Theys begon zeven jaar geleden zijn loopbaan als toneelspeler bij de Ko ninklijke Vlaamse Schouwburg te Ant werpen en werkte daarna als disc-jockey bij Radio-Luxemburg en TV-omroeper bij de BRT. Onlangs heeft hij een grammo foonplaatje gemaakt: „Het leven is een hitparade". HAVANA (Reuter) Josephine Baker is met haar veertien pleegkinderen op uit nodiging van premier Fidel Castro in Ha vana aangekomen can de viering bij te wonen van de dertiende verjaardag van het begin der Cubaanse revolutie. OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT IBtet,. llLxx* kifcv Het Nationale Ensemble van de Republiek Dahomey komt donder dag 28 juli in het Bloemendaalse Openluchttheater. Dahomey ligt in Afrika aan de Atlantische Oceaan en de belangrijkste havenstad Porto Novo is jarenlang de uitvoerhaven geweest van negerslaven naar Zuid- Amerika. Deze werden aangevoerd uit bijna alle Noordafrikaanse lan den. De hele kuststreek werd de Slavenkust genoemd. De folklore draagt duidelijk het stempel van de langdurige slavernij. Dahomey is jarenlang verscheurd geweest door onderlinge twisten van feodale groeperingen, waarbij de overwonnenen als slaven werden verkocht. Vooral de Braziliaanse folklore is sterk door deze immi granten beïnvloed; men vindt er vele typische ritmen uit Dahomey terug. Maar Dahomey heeft meer achter zich dan alleen een geschiedenis van strijd en stammenoorlogen er woont een groot aantal verschillende rassen en er worden ongeveer 37 dialecten gesproken)er is een groot rijk ont staan, dat geregeerd werd door de dynastie der Koningen van Abomey. De voorstelling wortelt voor een groot gedeelte in de legenden over het Hof van Abomey en zijn cere monieën. De leider van de dans groep, Soumangue Cisse, is zelf door zijn huwelijk verwant aan de ko ninklijke familie van Abomey en sommige hoftaferelen' zijn geregis seerd naar aanwijzingen van de dochter van de laatste koning van Abomey. Nederland 1: Vanavond wordt de hal ve finale gespeeld tussen Engeland en Portugal in het kader van de wereldkam pioenschappen voetbal. Tijdens de rust ziet men het journaal. Na de wedstrijd zendt de KRO de eerste Anna Moffo- show uit. Het is een Italiaanse produktie rond de Italiaans-Amerikaanse sopraan Anna Moffo. Zij studeerde in Amerika en werd beroemd door haar interpretatie van Verdi's werken. Voor de Italiaanse televisie treedt ze op als tv-omroepster, actrice en zangeres. Gast in deze show is de pianist Peter Nero. In de serie „Silhouet" vervolgt de KRO haar uitzen ding met een biografie van Daniël van der Meulen. Hij werd in 1894 geboren en was bijna 35 jaar verbonden aan het binnenlands bestuur in voormalig Neder- lands-Indië, Nederlands gezant in Saoedi Arabië en maakte van zeer nabij de be ginfase van de „Indonesische kwestie" Nederland 2: Na een tekenfilmpje met mr. Magoo wordt de tweede aflevering uitgezonden van de serie „De onbekende wereld". Deze aflevering is getiteld: „De koeli Ni Kom" en handelt over het werk in de tinmijnen. Vervolgens de Ameri kaanse serie Hogans Helden. In het kamp waar de hoofdpersonen gevangen zitten wordt tijdelijk een nieuw Duits raketwa pen opgeborgen. De Engelse geheime diensten hebben er veel belangstelling voor en Hogan krijgt opdracht een paar spionnen het kamp binnen te smokkelen. Dat lukt hem op een verrassende manier. Na een muzikaal intermezzo met de Hon gaars Nederlandse violist Sandor Vidak volgt een aflevering uit de serie De lan ge hete zomer. Het slot van de avond is gereserveerd voor een uitzending van het CKV en IKOR met de serie „Tot het uiterste". Ruimtevaarttechnici vergelij ken hun situatie met die van de voor malige secretaris der Verenigde Na ties, wijlen Dag Hammarskjöld. In de dierentuin Artis in Amsterdam is een Przewalski paardje geboren. Deze diersoort is bijzonder schaars en vermoe delijk in het wild volledig uitgestorven. Enkele jaren geleden is in Mongolië nog een kleine kudde waargenomen, maar men betwijfelt of dit een raszuiver soort is. Over de hele wereld in dierentuinen verspreid bestaan nog honderdveertig exemplaren van deze paardensoort, waar schijnlijk het oer-paard van Europa. De moeder van het nieuwe veulentje is Arna, de vader Kertag. Het veulentje dat nog geen naam heeft, ziet er kerngezond uit. Men is er echter nog niet in geslaagd te ontdekken of het een merrie of een hengst is. De kudde in Amsterdam bestaat op het ogenblik uit een hengst, drie merrie's en dit veulentje. Het is voor de derde maal dat in Artis een dergelijk paardje is ge boren. De eerste maal gebeurde dit in 1961. Het paardje kreeg de naam Sjarij, en was de dochter van Iwan uit Blijdorp in Rotterdam. Het vorige jaar werd de merrie Iwanka geboren. Duizendste „Zwarte Beertje". In de reeks „Zwarte Beertjes" van de uitgeverij A. W. Bruna en Zoon n.v. in Utrecht zal binnenkort het 1.000ste deeltje verschij nen. Dat wordt op 1, 2 en 3 september gevierd. Een belangrijk onderdeel hier van zal zijn de huldiging van de schrij ver Georges Simenon en de onthulling te Delfzijl van een standbeeld, voor stellend speurder Maigret. Het pro gramma wordt verder gevuld door en kele persconferenties, cocktails en di ners voor genodigden en een ontmoe ting van de heer Simenon met al zijn uitgevers plus filmsterren die de Mai- gretfiguur voor film en televisie ge stalte hebben gegeven. Mimeweek „Drakenburgh". Van 15 tot 21 augustus heeft het pantomimetheater „Carrousel" in samenwerking met de stichting Nederlandse pantomime een mimeweek georganiseerd in „Draken burgh" in Baarn. Het programma voor deze week vermeldt de cursussen: mime- techniek, gebiedsverkenning, themaver werking, mimografie, mime, maskers, kunst in deze tijd, de film en. wij, woor den en wij, theater en wij, theater Car rousel en het pantomimetheater. De do centen zijn Jan Bronk, Moll Hannaart, Peter Faber en Antoine van Geffen. Voorts zal gedurende deze week het pantomimetheater Carrousel demonstra ties geven. Ester el: lang kort. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws, ochtendgymnastiek en soc. lied. 7.23 Gram.muziek en rep. (8.00 Nws.). 9.00 Van alle markten thuis. 9.05 Marsmuziek. 9.10 Vioolconcert. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Gram.muziek 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Holland Festival. 12.00 Instru mentaal ensemble. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango-rumba-orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.30 Filmmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Radiokameror kest. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Wegwijzer. 17.30 VARA dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Vormingswerk. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muziek voor kinderen. 19.30 Klanken uit Mexico. 20.00 Nws. 20.05 De greep naar de macht. 20.55 Discofestival. 21.35 Vragen- vuur. 21.55 Metropole-orkest. 22.25 Sport. 22.30 Nws. (22.40 SOS-berichten.) 22.45 Actua liteiten. 23.00 Fluit en harp. 23.25 Weer klank, muziekrevue. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Gram.mu ziek. f7.30 Nws.) 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Moderne orkestmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Instrumentaal kwartet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concertgebouworkest. 12.00 Touringclub: 12.27 Mededelingen t.b.v. IfUid- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Her- wwhkJö kerkdienst, 13.00 Qperafragmenten. 14.00 Voordracht. 14.15 Gram.muziek. 15.50 Bijbelvertelling. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Vioolconcerten. 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samenle ving. 18.00 Orkestenparade. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Ned. kamerkoor: oude lie deren. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Gram. muziek. 21.30 Toerist, zijn naam is Haas. 21.50 Gewijde muziek. 22.15 Avondoverden king. 22.30 Nws, herh. SOS-berichten. 22.40 Instrumentaal kwintet. 23.00 Modern Calvi nisme. 23.15 Platennieuws. 23.55 Nieuws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Gevar. platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Platenprogr. 11.00 Nws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Koffie met Kees. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Holl. plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Actua liteiten. 13.05 Platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Gevar. platenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Gram.muziek. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues. 17.00 Nws. 17.02 Gevar. platenprogr. voor automo bilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht en SOS-berichten. 12.48 The Staple Singers. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Kamermuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Intermezzo. 16.24 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 De Omnibus. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmo- raal en -filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nws. 19.40 Lichte mu ziek, 20.00 Operettemuziek, 21.00 Klassieke «3U9 M NEDERLAND I 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Jour naal voor gehoorgestoorden. 19.30 Eurovisie: Wereldkampioenschap voetbal: 2e halve fi nale. (20.15 Journaal). 21.15 Anna Moffo Show: show-progr. van de Italiaanse televi sie. 22.00 Silhouet: hoogtepunten uit het le ven van een bekend tijdgenoot. 22.30 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo. 20.05 De on bekende wereld: De koeli Ni Kom, filmre portage. 20.30 Hogan's helden TV-film. 20.55 Van Budapest tot New York, muziekprogr. 21.10 The long hot summer. Tot het uiterste: uit de ABC-serie: From inner space. 22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Huis te huur - Comedy Caper. 19.20 Socutera. 19.35 Patrouillewagen 54 antwoord! 20.00 Journaal. 20.20 Politiek be keken: 21.00 Cave Caveau: cabaret. 21.20 De ander, korte Ned. speelfilm. 21.45 L'ami Joseph. TV-spel. 22.10 Extra: gesprek over de wereldconferentie: Kerk en samen leving. 22.25 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Avontuur Twee dagen in een krater, 20.30 Achter het nws. 20.55 Kolonel Hyda contra Scotland Yard. 22.40 In het kader van een wijziging van de handelsregisterwet, die in voorbereiding is, zal onder meer voor bepaalde groepen van ondernemingen, waarbij de coöpera tieve verzorgingsflats, bij algemene maat regel van bestuur de mogelijkheid wor den geboden een speciale maatstaf vast te stellen, welke eventueel niet het in de onderneming gestoken kapitaal als grond slag heeft. Zodra deze mogelijkheid is ver kregen zal een bevredigender regeling voor de coöperatieve verzorgingsflats wor den bevorderd. Dit deelt minister Den Uyl (Economi sche Zaken) mee in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Portheine (VVD) over het hoge tarief voor de coöperatieve flats. De bewinds man is van mening dat de van de leden uit hoofde van de heffingen geheven om slagen slechts gering behoeven te zijn, daar de grootte van het kapitaal in nauw verband staat tot het aantal verenigings leden. Hoogleraar. Drs. A. H. Hulshof is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool Eindhoven. Drs. Huls hof zal onderwijs geven in de organisa tieleer (Van onze speciale verslaggeefster) PARIJS. Deze week worden in Parijs de wintercollecties van de grote couturiers gepresenteerd. Gisteren begon het. Meer dan 900 modejourna listen, fotografen en mannequins heb ben zich in de Franse hoofdstad ver zameld. Louis Féraud was één van de eersten, die liet zien wat de vrouw deze winter zal dragen. Dat bij Fé raud de rok weer kort zou zijn was te verwachten en men kwam niet be drogen uit. Vooral de jurkjes, die men te zien kreeg onder de mantels, zijn uiterst kort. Ze worden gedragen met fel gekleurde kousen, die soms van de voet tot de kuit in breedte ge streept zijn, en met een ceintuur die laag op de heup zit. Het effect van deze jurkjes met de soms in kleur con trasterende, soms bijpassende kousen is erg vrolijk. Vrolijk zijn ook de winterjassen, „auto- jassen" zoals Féraud ze noemt. Hij brengt deze in verschillende materialen: flanel, tweed, leer en bont, maar ze hebben alle gemeen dat ze ver boven de knie komen en dat ze fel van kleur zijn. Heel apart is de jas, die bestaat uit verschillend ge kleurde repen geverfd schapebont. De mannequin, die ons deze jas toonde, is een schoondochter van Michel Morgan, de bekende Franse filmster. Zij model leerde ook de cocktail-jurkjes, die naar mijn mening het mooiste zijn, wat de col- lectie-Féraud te bieden heeft. Deze jurken die bestaan uit miljoenen pailletten welke tezamen verschillende kleurrijke motie ven vormen, komen in tegenstelling tot de rest van de collectie slechts een paar centimeter boven de knie. De ontwerpen zijn zeer eenvoudig, en daardoor komen bepaalde beeldige dessins mozaieken als het ware des te beter uit. Lang-kort Een andere couturier, die ons gisteren zijn collectie liet zien is Esterel. De kleu ren die Esterel gebruikt zijn niet zo fel en daarom lijkt zijn collectie minder jeugdig, hoewel ook bij hem de rokken zeer kort zijn. Hij presenteert zijn collec tie onder het motto: lang-kort; de lang ste jurk echter, die ik zag kwam nog een flink stuk boven de knie. Hij bedoelt met lang-kort dan ook, dat van een korte jurk een nog kortere jurik gemaakt kan wor den. Dit gebeurt op uiterst geraffineerde wijze. De ceintuur, die op dijhoogte zit, of liever hangt, verbergt een ritssluiting en desgewenst kan het onderste gedeelte van de jurk afgeritst worden. Men krijgt dan1 een minuscuul jurkje, waaronder een fel-gekleurd shortje te voorschijn komt. Een andere lang-kort combinatie is de overgooier met knoopsgaten in de lengte, die men aan de bijbehorende blouse kan vastknopen op welke hoogte men maar wil. Bij al deze jurken, evenals bij de man telkostuums en mantels dragen de man nequins het zelfde ontwerp van hoed en schoenen. De schoenen hebben een brede band over de enkel, die van voren dicht gaat met een grote gesp. Aan de achter kant van de hoeden zit een brede recht hoekige klep, die met een grote boog over het hoo'fd naar voren valt. Alleen wan neer de cocktail- en avondjurken aan de beurt komen wijkt dit hoofddeksel en maakt plaats voor een stijfgevlochten vlecht, die boven op het hoofd staand recht naar boven wijst. Dit kapsel komt mijns inziens de uitgaans-ensembles niet ten goede, maar wat let ons om bij de cocktailpyjama's van Esterel onze eigen haardracht uit te zoeken. De Geert Groote-prijs. De algemene cul turele prijs voor de provincie Overijssel, die in juni 1965 werd ingesteld, is voor dit jaar toegekend aan de tachtigjarige architect ir. W. P. C. Knuttel te Deven ter. De onderscheiding bestaat uit een erepenning en een geldbedrag van 3000,

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6