Verdriet van Eusebio Vreugde bij Bobby Charlton k ENGELAND VOOR HET EERST IN DE FINALE WÈÈÊÊË EN BANKS - HUNT - PETERS COHEN (v.l.n.r.) NA ZEGE ALF RAMSEY: Westduitsers geen grotere bedreiging dan Portugezen Engeland sportief gezien verliezer Koek nu bij EDO onder contract Zuidamerikaanse landen actief Motorraces om nationale titels in Zandvoort 11 3SE. WOENSDAG 27 JULI 1966 PORTUGAL ENGELAND De Engelsen zijn de triomfators geworden in een duel, waarin duidelijk de kracht en de zwakte van beide ploe gen tot uitdrukking kwamen. De kwetsbare plek in de Portugese ploeg was de verdediging, zoals ook al eerder in het toernooi was gebleken, onder andere in de kwart finale tegen de Noordkoreanen, die pas verslagen werden nadat zij eerst drie doelpunten hadden gescoord. Bij de Engelsen was juist het omgekeerde het geval. Hier een sterke defensie en een voorhoede, die wederom geen sterren heeft kunnen verwerven, ondanks de twee doel punten het dient eerlijkheidshalve te worden gezegd die in de eerste plaats het gevolg waren van dekkings- fouten in de Portugese verdediging. Bij het eerste doel punt had Charlton een geheel leeg doel voor zich, bij het tweede stond hij in vrije positie en de schietschijf voor hem had vele „rozen". Correspondenten terug Moederland Door een 21 overwinning op Por tugal heeft Engeland zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de wereldbeker. West-Duitsland, dat zich maandag reeds voor de finale plaatste, zal hierdoor zaterdag 30 juli om 15.00 uur in het Londense Wembley-stadion tegen Engeland uitkomen. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Portugal en Rusland zal donderdag 28 juli eveneens in Wem bley-stadion worden gespeeld. Deze wedstrijd zal om 19.30 uur beginnen. Alf Ramsey, de coach van het Engelse voetbalelftal, noemde de wedstrijd van gisteravond: „onze beste wedstrijd sinds het begin van het toernooi. Het komt er op aan tegen wie men speelt. Het was een faire wedstrijd waarbij onze ploeg het beste van het spel had". De trainer van Portugal Otto Gloria merkte na af loop op: „De finale heeft plaats gevon den. De Duitsers spelen geen mooi voet bal. De Hongaren en de Engelsen waren voor mij de beste ploegen, alleen de En gelse verdediging is sterker. De twee handsgevallen van de Engelsen, vanavond hadden met penalties bestraft moeten worden". Ramsey zei niet te geloven, dat de Westduitsers in de ïinale een grotere be dreiging voor Engeland zullen vormen dan Portugal in de halve finale. Hij voegde daar echter onmiddellijk aan toe: „De Westduitsers hebben een goed uitgebalan ceerd elftal en het moet een bijzonder goede finale worden". Otto Glora Gloria merkte over Eusebio op: „Hij heeft de prijs van de roem moe ten betalen. Hij is te zwaar bewaakt. Om beter te kunnen spelen, had hij een god moeten zijn". Voor de eerste beelden uit Wembley op het scherm verschenen, las de om roeper van de Portugese televisie een harde verklaring voor waarin Enge land en „de door Engeland beheerste FIFA" werden beschuldigd van een oneerlijke handelwijze bij het vaststel len van de wedstrijden en het aanwij zen voor de terreinen voor de mat ches en trainingsvelden. Engeland zou meer rusttijd hebben gekregen dan andere ploegen. „Wat de uitslag ook wordt, sportief gezien is er al een ver liezer: Engeland" aldus de omroeper. (Van onze sportredactie) Ferry Koek, die al enkele seizoenen voor EDO speelde, maar door Blauw Wit was uitgeleend, heeft thans een contract bij EDO getekend. De definitieve over gang is hiermede geregeld. EDO kreeg voortsAmama weer in de gelederen, dit maal echter als amateur. Amama, die in de vorige transferperiode naar Blauw Wit overging, kwam dit seizoen niet opnieuw in aanmerking voor een contract bij de Amsterdamse eerste divisieclub. Wel is er tijdens de laatste transfertijd gesproken over eep contract bij Haarlem voor Amama. Blauw Wit wilde hem ruilen te gen Couperus, maar dat vond Haarlem •en te hoge prijs voor Couperus. Juan Carlos Ongania, de Argentijnse president heeft een gouden beker ter be schikking gesteld, waarom dit jaar nog zal worden gestreden door de nationale elftallen van Brazilië, Chili, Uruguay, Spanje en Argentinië. Ook Noord-Korea heeft een uitnodiging ontvangen om aan de strijd om deze beker, de „150 jaar Ar gentinië", deel te nemen. Het behoeft geen betoog dat hier sprake is van een felle reactie op de recente gebeurtenissen in Engeland. Afgevaardigden van zeven Zuidameri kaanse voetballanden hielden gisteren een officieuze vergadering in Londen om te spreken over de sancties die in het toernooi om de wefèldtitei zijl-, crpgelégd aan Zuidamerikaanse spelers. Er waren vertegenwoordigers van Argentinië, BraS zilië, Bolivia, Chili, Peru, Uruguay en Ve nezuela aanwezig. Paraguay, het achtste lid van de federatie, was niet vertegen woordigd. Tijdens deze vergadering heeft men meegedeeld, dat de manager van het Britse team Alf Ramsey in welke functie dan ook in deze landen niet ge wenst is. Bovendien eisen de Zuidameri kaanse landen, dat het voorwaardelijk verbod voor Argentinië om in 1970 in Mexico aan het finaletoernooi mee te doen, zal worden opgeheven'. EngelandWest-Duitsland is de finale geworden voor de wereldtitel voetbal zaterdag in het Wembley-stadion, de heilige Engelse grond, waar Engeland in zijn ge« schiedenis zo veel voetbalglorie heeft beleefd en waar het tevens alle wedstrijden in dit wereldtoernooi heeft gespeeld. Als laatste hindernis naar de eindstrijd, die met de Westduitsers als tegenstanders door vele Engel sen werd gewenst, nam Alf Ramseys team gisteravond Portugal, de ploeg met sterren als Eusebio, Torres, Co- luna en Simoes. Sterren, die echter onder de schijn werpers van het Wembleystadion tegen de achtergrond van Jackie Charlton, Nobby Stiles en de overige Engelse verdedigers vervaagden. Zij waren het, die de wedstrijd in het voordeel van de Engelsen hebben beslist. En voor de winst zorgde Bobby Charlton met twee doelpunten, gelijkelijk over beide speelhelften verdeeld. Slechts één treffer vermochten de Portugezen hiertegenover te stel len en deze werd nog gemaakt uit een strafschop, feil loos ingeschoten door Eusebio, die hiermee met acht doelpunten onbetwist aan de kop gaat van de lijst der scorers in het toernooi. Op het circuit van Zandvoort worden zondag de laatste motorraces gehouden in de 50 cc, 125 cc, 250 cc, 350 cc en 500 cc die meetellen voor de strijd om het Nederlands kampioenschap. Ook de internationale coureurs, die samen met de nationale rijders aan de start komen zullen uitmaken wie in de verschillende klassen met de titel gaat strijken. In de 50 cc is de strijd bij de natio nale coureurs al beslist. Bij de interna tionale rijders gaat de strijd tussen de sterke Rotterdammer Cees van Dongen, De Vries en Toersen op Kreidler en de Hilversumse Yamathi-coureur Mijwaart. Ook in de 125 cc is de strijd bij de nationale coureurs al beslist. Bij de in ternationale coureurs is de grote favoriet Cees van Dongen op Honda. In de 250 cc is de strijd nog geheel open. De groot ste favorieten zijn Van Aken op Cotton en Versteeg met Ducati. Bij de interna tionale coureurs in de 350 cc zal de strijd ongetwijfeld gaan tussen W. Maas- op uit Zwanenburg op Norton en de Twen tenaar Jansen op Honda, terwijl bij de internationale motorrijders Moojen op Honda en Siertsema op Norton zullen uitmaken wie de titel behaalt. In de 500 cc zijn de Norton-rijders Louwes en Oos terhuis en de Honda'-coureurs De Vries (De Wormer) en Van de Goorbergh de grootste titelkandidaten. Bij de interna tionale coureurs gaat de strijd tussen De Leeuw op BSA, Spaan op BMW en Van de Sanden op Norton. Met hun sterk spel hebben de Engelse verdedigers, met Stiles en Jackie Charlton aan het hoofd, terwijl in laatste instantie doelman Gordon Banks zijn grootheid meermalen bewees, de kracht van de Portugese aanval langzaam maar zeker ge broken. En nu zullen de Portugezen misschien zeggen: „Als scheidsrechter Schwinte de handsballen van Stiles en van Moore in beide gevallen werd de bal duidelijk met de hand geraakt maar hoeverre was hier van opzet sprake? met een penalty had gehonoreerd, dan hadden wij gewonnen.Doch op deze theorie verdiende toch Portugal de overwinning niet, ondanks de grotere klasse van enkele van zijn spelers eta het soms fraai uitgevoerde combinatiespel. Teveel echter vormden deze combinaties fde ouverture onvoltooide. Met aanvoerder Mario Coluna als de grote inspirator zetten de Portugezen vanuit de verdediging soms voortreffelijke aanvallen met het oog strelende patronen op. In de schaduw van Nobby Stiles kon Eusebio echter niet tot ontplooiing komen en wanneer Torres het hoofd in de wind stak om een van zijn fameuze kopballen te plaatsen, werd hem telkens weer het gezicht ontnomen door Jackie Charlton. De weg door het centrum was daar voor de Portugezen geblokkeerd. Over de vleugels zochten zij hun weg en vooral met Simoes als leidsman dreigde er voortdurend gevaar. De vergeefse strijd tegen de blokkade maakte echter ook hem moedeloos. De Engelsen kregen daardoor de gelegenheid tot tegenaanvallen, die door het weifelende ingrijpen van de Portugese verdedigers gevaarlijk bleven. De doelpunten zijn er het duidelijkste bewijs van. Reeds in de tweede minuut dreigde uit zo'n dieptepass van de Engelsen gevaar voor de Portugezen. Bobby Charlton sprintte erop maar Jose Pereira was juist iets eerder. Uit een combinatie met Hunt en Hurst kreeg Charlton vijf minuten la ter een tweede kans, maar nu schoot hij recht in de handen van de Portugese doel man. De Engelse verdedigers hadden zich toen eigenlijk nog slechts hoeven druk te maken over verkenningsmanoeuvres van de Portugezen die echter vergeefs naar zwakke plekken in de vijandelijke verde diging zochten. De steun, die de avond tevoren Yashin voor de Russische defensie was geweest moesten de Portugezen in Pereira ontbe ren. Zijn optreden was niet geruststellend en het werd er niet beter op toen hij misgreep op een voorzet van Hunt. Wel herstelde hij zich bij het schot van Hurst, maar het kwaad was geschied. Het spel van de Portugezen bleef bekoorlijk, zoals toen Torres en Simoes op de vleugel in een magnifieke combinatie de Engelsen van het bekende kastje naar de muur stuurden. Het leek en was ook soms supe- rioriteits voetbal, maar het effect was ni hil. In schrille tegenstelling stond hier mee de Engelse aanval, op orthodoxe wij ze uitgevoerd en zonder enige fantasie gespeeld. Telkens weer werd volgens een vast patroon de bal in het doelgebied ge bracht, waar deze een gretige prooi der Portugezen werd. Een groot winstpunt was ongetwijfeld, dat de strijd uiterst fair was en bleef. De eerste vrije schop kre gen de Engelsen pas in de 23e minuut, een streep aan de balk in dit toernooi. Engelands eerste doelpunt. Bobby Charlton (rechts) heeft het gescoord. Het grote avondblad La Razon uit Bue nos Aires heeft alle correspondenten die in Londen verblijven naar huis terugge roepen. Waarom men dit had gedaan? Wel La Razon zei: „De strijd om de wereldbeker heeft niets meer met sport te maken. Het is een beroving". Het wachten leek op het moment, waar op Eusebio zich zou doen gaan gelden. Zijn eerste krachtsexplosie kwam in de 28e minuut, maar het schot uit aangeven van Simoes ging naast. Het was twee minuten later reeds vergeten, toen kwam het stadion voor het eerst overeind en aanleiding was het eerste Engelse doel punt, gescoord door Bobby Charlton, die een door Pereira verlaten doel voor zich had. De Portugese doelman had de ren naar de bal met Hurst gewonnen, maar schoot het leer voor de voeten van Charl ton, die geen bedenktijd nodig had. Engeland kwam in de winning mood en hield de aanval vast, maar schoten van Bobby Charlton en Peters misten dit maal hun bestemming. De Portugezen kwamen terug. Torres deponeerde met het hoofd de bal voor de voet van Eusebio, die uit een moeilijke hoek richtte. Banks had zich op de juiste plaats opgesteld. Ook Torres kreeg nog een goede schiet kans, evenals Coluna en Eusebio. maar de juiste richting vonden zij niet. Met een 10 voorsprong sloot Engeland de eerste helft af. Een goede basis voor de beslis sende sprong naar de finale. Nog slechts in de aanval lagen de mo gelijkheden voor de Portugezen, maar als zij tot een schot kwamen bleek al het voorbereidende werk vruchteloos te zijn geweest. In de 9e minuut maakte Stiles op een schot van Simoes in het straf schopgebied hands, maar de scheidsrech ter liet doorspelen, ondanks de Portugese protesten. Een hoog schot van Simoes viel dood op het net, terwijl een kop bal van Eusebio in de handen van Banks belandde. Steeds sterker werd de Engelse defensie, ook in mankracht, daarentegen vielen er meer en meer gaten in de Por tugese defensie en uit een daarvan schoot Bobby Charlton in de 80e minuut zijn ploeg naar 20 uit een pass van Hunt die een tegenstander de bal had ontnomen. De vreugdekreten waren nauwelijks ver stomd, of Eusebio werd geroepen om voor Portugal een strafschop te nemen, toegekend wegens hands van Jacky Charlton, die vlak voor doel een kopbal van Torres in de lucht wegsloeg. Het von nis was onverbiddelijk: 21. Daarmee was de spanning terugge keerd. Simoes kreeg nog een schietkans geboden door Torres maar wist er niet van te profiteren. Voor de derde maal eisten de Portugezen een strafschop voor een handsbal van Bobby Moore ditmaal, maar weer wuifde Schwinte de protesten weg. In een geweldig schot luchtte Co luna zijn gemoed. De bal beschreef een baan naar de bovenhoek, waar de vuist van Banks echter precies op tijd was. Portugal was met ere ondergegaan. Een boeiende strijd was afgesloten. Wat de Engelse voetbalfans gehoopt hebben is werkelijkheid geworden, Enge land, naast Brazilië als de grote favoriet getekend, staat voor de eerste maal in de finale van een toernooi om het we reldkampioenschap. De beste speler was gisteravond zonder twijfel Bobby Charl ton, die in de 31e en 80e minuut voor Engeland scoorde. Te laat voor de Por tugezen, die eveneens voor de eerste keer in het eindtoemooi speelden, kwam de strafschop die door Eusebio in de 82e minuut werd ingeschoten. Het betekende tevens de eerste treffer die de Engelsen moesten toelaten, wel een bewijs hoe enorm sterk de defensie is. De ontmoe ting stond op veel hoger niveau als 24 uur tevoren tussen West-Duitsland en Rusland en hei was verheugend te zien hoe fair dit treffen verliep. Het duurde tot de 24e minuut voordat de eerste vrije schop moest worden genomen en dan nog waren de overtredingen nimmer gemeen. De finale zal dus zaterdag gaan tus sen West-Duitsland en Engeland. Enge land, dat zich altijd verre heeft gehou den van de toernooien om de wereldbe ker omdat men meende dat het moeder land van het voetbal, Engeland, de onge kroonde koning was, nam voor het eerst deel in 1950. Men kwam toen met een grote teleurstelling thuis. In de onbelang rijke wedstrijd tegen de Verenigde Sta ten lieten de Britten Stanley Matthews op de reservebank en verloren toen met 01. Engeland eindigde achter Spanje slechts op de tweede plaats en kon zich niet kwalificeren. Ook de andere pogin gen mislukten. In 1954 in Bern verloren de Engelsen met 24 van Uruguay en in 1958 in Zweden werden zij derde in de groep achter Brazilië en Rusland. In Chili won men van Portugal, maar kwam niet verder dan de kwartfinales, omdat Bra zilië hen met 31 uitschakelde. In Lon den, op eigen terrein, speelde Engeland 00 tegen Uruguay, won met 20 van Mexico en Frankrijk, won slechts met 10 van Argentinië en in de halve finale met 21 van Portugal. Tegen de Westduitsers wonnen de En gelsen elfmaal, de laatste keer in 1965 toen met 10 werd gewonnen. Eenmaal werd het een gelijkspel: 33, dat was op 10 mei 1939 in Berlijn. De Britten scoor den in totaal 39 doelpunten tegen elf voor de Duitsers. Het enige doelpunt van Portugal. Eusebio (rechts) heeft ingeschoten. Banks is naar de verkeerde kant uit gevallen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11