Jeugdzwemmen niet weg te denken uit organisatie KNZB Eindhoven moet top in prestaties opleveren Nijmeegse wandelevenement moet woekeren met de ruimte Vele favoriete profs voor het Nederlands wegkampioenschap Rivaliteit tussen De Vries en Van de Baumen in Loosdrecht 65° Goede raad kan niet vaak genoeg herhaald worden EERSTE KAMPIOENSCHAP VAN HPC: Henk Jan van Brandenburg op 50 m. vlinderslag Nationale ploeg met DEM-meisjes Nederlandse heren atletiekploeg voor landenontmoeting Wagenaar jr één in Grote Juliprijs vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit soepballetjes, rund vlees, varkensvlees, ballen gehakt, vacuum verpakte Homburgers, de beroemde rookworst en... heerlijke leverpastei Indeling competitie veldhandbal Irena Kirzenstein liep 200 m snel Dood van renner geen misdrijf 3kg blijvend 3kg blijvend Goede raad van Dobbelman is niet duur wasmiddel fn normale prijs 3.50 WOENSDAG 27 JULI 1966 13 ■Hi Tsjechoslowakije en Joegoslavië in halve finale Coupe de Galea Donnet* leed nederlaag Janssen (links) en Karstens F. D. Fokkema verlaat de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport u betaalt netto G€2JMSWASMIDDSL 90 Dobbelman geeft geen dure cadeautjes. En besteedt géén geld aan kostbare verpakking. Daardoor krijgt u maar liefst 3 kg wasmiddel vele guldens goedkoper. Daarom koopt de verstandige' huisvrouw Dobbelman Gezinswasmiddel. Hoogschuimend QH Laagschuimend (Van een medewerkster) De nationale zwemcoach Rob Kerkho ven had in zijn omvangrijke trainings schema als voorbereiding voor de Euro pese kampioenschappen in Utrecht in augustus, twee prestatiepieken gepland. De eerste top in april is maar een heel klein heuveltje geworden. Examenzorgen, uitgesproken nonchalance en zelfs enige training steg enzin bij de geselecteerden waren debet aan deze halve mislukking. Slechts Ada Kok en Betty Heukels be reikten in april een redelijk prestatie niveau, waarop zij nu kunnen voortbou wen naar een Europese ereplaats. De rest van de Nederlandse zwemelite zal in de komende dagen de tweede top moe ten bewijzen dat zij een plaats in de Ne derlandse ploeg voor Utrecht waard is. Onverbiddelijk zal de KNZB bij de selec tie nagaan of men in staat is een Euro pese finaleplaats te bereiken. Een rede lijke, doch zware eis, die zijn stempel zal drukken op de Nederlandse zwemkam- pioenschappen, die deze week in Eindho ven worden gehouden. Zo zal het niet zozeer belangrijk zijn of nu Bep Weeteling of Toos Beumer Nederlands kampioene op de 100 meter sprint wordt, maar wel of ze beiden in staat zijn onder de 1.03 te zwemmen. Op ditzelfde nummer moet Miriam van He- mert, de jonge vrijeslag-zwemster die zo verrassend goed voor de dag is gekomen in staat worden geacht ongeveer 1.04 te zwemmen. De 17-jarige blonde Amsterdamse Nel Bos heeft haar sporen al verdiend op de 100 meter vlinderslag. Zij is in staat in Eindhoven wederom onder de 1.10 te zwemmen en al zal zij niet op kunnen tegen het geweld van Ada Kok, toch zal zij een goede kans maken over enkele weken op een van de drie Europese ere- treden te staan. Voor Ada Kok lijdt het geen txvijfel dat zij, zowel de titel op de 100 meter vlinderslag, als op de 400 me ter vrije slag zal winnen. Het is zelfs heel goed mogelijk dat zij op dit laatste on derdeel het Nederlandse record verbetert dat sinds de vorige Europese kampioen schappen op naam van Adri Lasterie staat. Haar naaste rivale op de 400 me ter zal, afgezien van Betty Heukels, wel eens de 13-jarige Yvonne van Kuilenburg van HPC-Heemstede kunnen zijn. Deze zwom gisteren reeds een knappe 5.04.0 een nieuw Nederlands jeugdrecord. Op de rugslag liggen de kaarten aan merkelijk minder duidelijk. Aan de top een hevig gevecht tussen Bep Weeteling en Coby Sikkens (die reeds 1.11 maakte), met als zeer gevaarlijke derde de Hee- renveense Coby Buter. Even onzeker zijn de kansen op de schoolslag. Redelijker wijs mag worden aangenomen dat Kleni Bimolt de 100 meter en Gretta Kok de 200 meter zal winnen. Maar noch de Gro ningse noch de Amsterdamse zijn zwem sters die slechts volgens het boekje zwemmen, beiden zijn in staat voor wel kome verrassingen te zorgen. Bijzonder sneu is het voor de derde schoolslagzwem ster Marjan Janus van HPC-Heemstede. Deze jonge aspirantzwemster, die vorige week haar opgaande lijn bewees door een nieuw Nederlands jeugdrecord te zwem men, zal de kampioenschappen te bed moeten volgen, ontdaan van een acuut ontstoken blindedarm. Is bij de dames de kans op Europees niveau niet gering, bij de heren ziet het tr droevig uit. Dick Langerhorst is de enige die op dit ogenblik zeker kan zijn van een plaats in de Europese ploeg. Van daag wordt voor hem de belangrijkste dag: de series en finale op de 400 meter vrije slag, waarop hij hoogstwaarschijn lijk zonder grote tegenstand toch een nieuw Nederlands record zal zwemmen. Zijn titel op de 200 meter vrije slag is ook wel haast zeker. Zijn snelste seizoen- tijd (2.04) is verreweg de beste. De Nederlandse zwemkampioenschappen, die zaterdag en zondag zullen uitmonden in een felle strijd om de beschikbare startplaatsen bij de Euro pese kampioenschappen in Utrecht, zijn dinsdag als een groot familiefeest begonnen. In het schitterend, drie miljoen kostende zwemcomplex aan de Aalteweg in Eindhoven was op deze eerste dag het woord aan de aller kleinsten. De 46 series in de leeftijdsgroep beneden de 12 jaar en de 7 series op de 400 meternummers van de groep onder de 14 jaar vormden het over tuigende bewijs dat het jeugdzwemmen met hoeveel bezorgdheid de meer conservatieven er ook tegen aankijken niet meer is weg te denken uit de organisatie van de KNZB. Er vielen ook prestaties van belang te noteren. Yvonne van Kuilenburg, 13 jaar, een paar weken geleden bij toeval ont dekt en meteen opgenomen In de natio nale ploeg tegen Groot-Brittannië, won de series van de 400 meter vrije slag in 5.04.0, waarmee ze het op haar naam staande aspirantrecord met één seconde verbeterde. Een toekomstig concurrentje voor de schoolslagazen diende zich aan in de persoon van de U-jarige Annemarie Schipperijn van de Polar Bears, die de 50 meter won in 39,5 sec. Opvallend was dat de meisjesnummers meestal aanzien lijk sneller gingen dan die van de jon gens. Enkele uitslagen (beneden de 12 jaar): 50 m. schoolslag meisjes: 1. Annemarie Schipperijn (Polar Bears) 39,5, 50 m. schoolslag jongens: 1. Cees Roels DVZ), 43,4, 50 m. vrije slag meisjes: 1. Rita van der Woude (GDZ) 32,4, 50 m. vrije slag jongens: 1. Niek Deekens (Jonas) 32,6, 50 m. vlinderslag meisjes: 1. Rita van der Woude (GDZ) 37,6, 50 m- vlinderslag jon gens: 1. Henk Jan van Brandenburg (HPC Heemstede) 38,2, 50 m. rugslag meisjes: 1. Lenie Teekens (VZC) 37,2, 50 m. rug slag jongens: 1. Jos Berens (AZPC) 37,1. Yvonne van Kuilenburg (Van onze sportredactie) Zondag zullen Henny Oorthuis en Hen- ny Zwart van DEM-Beverwijk met de Nederlandse meisjesatletiekploeg in Viry- Chatillon uitkomen tegen de Franse meis jes. Henny Oorthuis zal Nederland verte genwoordigen op de nummers kogelstoten en discuswerpen en Henny Zwart op het hoogspringen en de 4 x 100 meter esta fette. De Nederlandse heren atletiekploeg voor de landenontmoeting Nederland BelgiëDenemarken die zaterdag en zondag in Den Bosch gehouden wordt, ziet er als volgt uit: 100 en 200 m: Leo de Winter (AAC) en Rob Heemskerk (PSV); 400 m: Fred van Herpen (GVAV) en Rudo Lievense (Mem phis); 800 meter Haico Scharn (De Keien) en Ton Blok (Suomi); 1500 meter Henk Snepvangers (MOC 17) en Joep Delnoye (Kimbria); 10.000 meter: Piet Beelen (Spartaan) en Egbert Nijstadt (DOS-DW); 3.000 m steeple: Willy Wil- lems (Kimbria) en Rinus de Schipper (Memphis). 110 m horden: Peter Dellensen (AAC) en Erik Bokma (AAC) of Marius Bos (V en L); 400 m. horden Tiemen Vene- boer (Memphis) en Pim van Beek (Haar lem). Verspringen: René v. d. Water (Hol land) en Wim Blom (Avon); hoogsprin gen: Jan Borsje (Parthenon) en Ben Les- terhuis (Sisu). Hinkstapsprong: Henk Evers (VAV) en Joop Kant (V en L). Polshoog: Servee Wijsen (Kimbria) en Kees de Winter (AAC). Speerwerpen: Piet Olofsen (Hollandia) en Frans v. d. Heijden (AAC). Discuswerpen: Herman Timme (Kimbria) en Huub Zitsen (Achil les). Kogelstoten: Kees van Wees (AAC) en Piet v. d. Kruk (AV '40). Kogelslinge ren: Wim Schoemaker (LDA) en Piet Gubbels (AVT). 4 x 100 m: keuze uit: Blom, Heemskerk, Noordenbos, Smit, Tamminga en de Winter. 4 x 400 m: Ton Schuyt (AV 1923), Wim Halsema (Hollan dia), Rudo Lievense en Fred van Herpen, res.: Caspar de Geus (SCR). De duizenden die gisteren in alle vroeg te op pad gingen voor de tocht door de Betuwe hebben met ruimte moeten woe keren. De recordbelangstelling voor de jubileum-vierdaagse mag de orgnisato- ren tot grote tevredenheid stemmen, even zeker is, dat tenzij er ingrijpende maatregelen worden genomen het wan delevenement van Nijmegen aan zijn grootheid ten gronde dreigt te gaan. Het wandelen op overvolle, veelal smalle we gen was voor velen lang geen genoegen. Zeker niet als de ene groep de andere inhaalde en de individueien danig in het gedrang kwamen. Eén geluk had het wandellegioen. De aanvankelijk wolkenloze hemel mocht dan naarmate de dag vorderde een drei gend aanzien krijgen, de voorspelde re genbuien bleven uit. Slechts de laatko mers vonden enkele verdwaalde druppels op hun weg. Uiterst moeilijk hebben vele Israëlische deelnemers het op deze eerste dag gehad, die samen viel met de her denking van de verwoesting van Jeruza- lems tempel. De belijdende Israëlieten dienen die dag vastend door te brengen. Hoewel de Israëlische militairen slechts Tsjechoslovakije heeft gisteren in de eerste ronde van de Tsjechische zone van het internationale tennistoernooi om de Coupe de Galea een 3-0 voorsprong op Oost-Duitsland genomen. Het Tsjechische team heeft zich hierdoor reeds geplaatst voor de halve finale, waarin het de Ne derlandse ploeg zal ontmoeten. In de Joegoslavische zone, die in split wordt gespeeld, kwalificeerde Joegosla vië zich voor de halve finale door een 3-0 voorsprong op Luxemburg te nemen. De Joegoslaven zullen in de halve finale tegen Bulgarije uitkomen. een drietal belijdende leden telde, werd besloten dat de formatie die in het ver leden zoveel goodwill heeft gekweekt voor het kleine land, dinsdag niet zou starten. De burgerafvaardigingen stonden er echter op het ereteken van de gouden vierdaagse binnen bereik te houden en volbrachten zonder uitvallers de tocht door de Betuwe. Van de 14.764 deelnemers die aan de eerste dag van de vierdaagse begonnen, Jan Wagenaar jr. heeft volgens verwachting de Grote Juli-prijs gewonnen. Op de baan van Hilversum bleef hij gisteravond met Deter d'As- ter aan de winnende hand. De uitslagen van de draverijen in Hilversum waren: Lathyrus-prijs (le afd.): 1. Fouquet (M. Bou- huis) 2.16.7, 1.29.9, 2. Freya Hollandia, 3. Feman- del. winn 2.50, pl 1.20, 1.40 koppel 8.80 cover 5,-. Ridderspoorprijs: 1 Dione G (M. Schouten) 3.01.4, 1.28.9, 2. Delana Kitty, 3. Donar Scotch, winn 4.20 pl 1.60, 3.60, 10.80 koppel 6.10 cover 11.60 trio 1037.80. Lathyrusprijs (2e afd.): 1. Ferry (Jan Wage naar jr.) 2.20 -, 1.33.3, 2. Fantastica, 3. French Mac, winn 5.30 pl 4.-, 3.20 koppel 21.10 cover 4.40. Grote Juli-prijs: 1. Deter d'Aster (J. Wagenaar jr.) 2.46.3, 1.22.3, 2. Bravour S, 3. Boy van Quick, winn 3.- pl 1.70, 1.50 koppel 4.- cover 2.90. Vuurpijlprijs (le afd.): 1 Dave Fez (Schoon hoven jr.) 2.48.-, 1.24.-, 2. Calumet d'Aster D, 3. Benno Signal, winn 2.50, pl. 1.50, 2,70, 2.50, cover- call 6.60, koppel: 8.30, trio f 182.90. Akeleiprijs (le afd.): 1. Ésculaap R, (Jan Wa genaar jr.) 2.53.1, 1.26.6, 2. Dox van Rood en Noot, 3. Checkmate, winnend 1.50, pl. 1.50, 1.30, 1.90, covercall 3.20, koppel 4.-. Pyrethrum-prijs: 1. Elan Vital, W. Leeu wenkamp), 3.33.8, 1.27.6, 2. Enterprice Hollandia, 3. Dorothea Magowan. Winnend 5.50, pl. 1.50, 1.20, covercall 4,50, koppel 3.80. Vuurpijl-prijs (2e afd.): 1. Duinpiepers, (G. van Eykelenburg) 2.48.8, 1.24,9, 2. Comte du Com merce, 3. Bird van Hiddum. Winnend: 4.70, pl. 1.60, 2,60, 1.80, covercall 7.10, koppel 22.80, trio 552.30. Akelei-prijs (2e afd.): 1. Darling Adrie V (W. Leeuwenkamp) 2.54.2, 1.25.4, 2. Carriere, 3. Bel- lamia. Winnend 1.80, pl. 1.40, 1.80, covercall 4,-, koppel 6.60. Totalisator-omzet 164.527,50. zijn er 173 uitgevallen. In totaal blijven er nu nog 14.591 over, die vandaag aan de route over Maas en Waal zijn begon nen. Jan Hein Donner heeft zijn eerste ne derlaag geleden in het toernooi om de Piatigorski beker in Santa Monica in Ca- lifornië. De man, die men versloeg, was de Amerikaanse grootmeester Reshevski. Andere uitslagen in de zesde ronde: Fischer (VS)-Larsen (Den.) 0-1, Spassky (Rusl.)-Najdorf (Arg.) remise, Petro sjan (Rusl)-Unzicker (Did.) remise, Por- tisch (Hong.)-Ivkov (Joegosl.) afgebr. (Van onze sportredactie) De Nederlandse wielerprofs, die zondag in Beek van start gaan voor het Neder lands kampioenschap op de weg, zijn al len bezield met dezelfde goede voorne mens. Velen kunnen dat doen, uitgaande van de gedachte aan hun goede vorm. Het aantal, dat met recht als favoriet aangemerkt kan worden is legio: Kar stens of Janssen, De Roo of Nijdam, Post of Den Hartog- De renners, die in de Tour de France hebben gereden, zijn daaruit ongetwijfeld De indelingen van de hoofd-en over gangsklassen voor de veldhandbalcompe- titie 1966-1967 zijn: Hoofdklasse dames: Athena, Hygiea, Niloc, PSV, Swift, Velo, Verburch en Zee burg. Overgangsklasse A dames: Actief, Am- stel, Blinkert, DES,57, Micrometers, SEW, UDI en VZV. Hoofdklasse heren: Aalsmeer, AHC '31, Attila, ESCA VC, Micrometers, Niloc, Operatie '55 en PSV. Met 174 tegen 155 punten zegevierde gisteren in Minsk het Russische atletiek- team over Polen. De Poolse heren kwa men slechts vier punten tekort: 108 tegen 104 hetgeen een zeer goede prestatie is. Bij de dames werd het 6651 voor Rus land. Opvallende prestaties waren bij de heren de 16.44 meter hinkstapspringen van de Pool Jan Jaskalski en de 68.32 meter'kogelslingeren van Romuald Klim. De f'oOlse Irena Kirzenstein die op de eerste dag reeds de .100 meter had ge wonnen, zegevierde eveneens over de 200 meter in 23.2 sec. Een bijzonder goede prestatie leverde Kirzenstein eveneens bij het verspringen. Tatjana Schelkanova en Irena Kirzenstein sprongen beiden 6.55 meter, doch Schelkanova won, omdat zij een betere tweede sprong had. Op de 800 meter won de Russin Muhkanova voor haar landgenote Babintseva. De tijden waren respectievelijk 2.05.6 en 2.06.-. Ondanks het ontbreken van de zon iskerrak zeilde hij naar de tweede plaats. ook de vierde dag van de Nieuw Loos drechtweek volledig geslaagd. Het hoofd bestanddeel voor dit succes vormde een matige wind uit westelijke richtingen, die de 540 deelnemers aan deze jubileumweek volop de kans bood tot boeiende duels. In de Valkenklasse ging dit keer de over winning naar outsider Kees Scherpel, die praktisch van start tot finish op de kop zeilde. Een hevig gevecht ontbrandde tus sen Rolf van de Baumen en Ulbe de Vries, de beide hoofdprijsfavorieten die elkaar bijzonder goed in de gaten hielden. Hier van profiteerde Jan Stenhuis. Deze Aals- meerse zeiler schoof in ieder rak wat naar voren en nam tenslotte de tweede plaats over van Piet van Buren, die nu derde werd. In de Sharpie-klasse is het dagelijks duel tussen Van Swol en Kuin dit keer in het voordeel van de laatste geëindigd. De Loosdrechtse zeiler gaf zijn concur rent geen schijn van kans. In de 16 m2 klasse heeft Jan van Rietschoten een be langrijke veer moeten laten. Het lukte de man uit Ridderkerk niet aansluiting met de kopgroep te krijgen, hij finishte in het veld van 30 schepen op de 12de plaats- Maar de slechtste van de in totaal vier te varen races mag worden afgetrokken en dat betekent dat Van Rietschoten nog steeds favoriet is. De overwinning was voor Jan Schiet, die op de tweede plaats werd gevolgd door de Aalsmeerder Wil lem Spaargaren. In de flying junior klas se maakte de favoriet Dudok van Heel een foute start, maar had halverwege de wedstrijd al een flink stuk van zijn achter stand weggewerkt. In het laatste spina- Het hoofdbestuur van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft op diens eigen verzoek de heer F. D. Fokke ma met ingang van 1 augustus a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als algemeen-secretaris-penningmeester van de Stichting N.D.R. De heer Fokkema, die deze functie 17 jaar heeft bekleed, is be noemd tot algemeen secretaris van de Europese overkoepelende drafsport-orga- nisatie, de Union Continentale pour les Trotteurs. waarbij vrijwel alle Europese landen zijn aangesloten. Voorts blijft de scheidende secretaris nog tot 1 januari 1967 als adviseur aan het algemeen secre tariaat van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport verbonden. Tot zijn opvolger als algemeen secre taris is benoemd de heer J. Govers en tot penningmeesteres mej. J. H. Snel. De eerste bleef echter onbereikbaar, want Lengton ging met een straatlengte voor sprong winnend over de finishlijn. Uitslagen Flying Dutchmanklasse: 1. Smit, 12m2 klasse 1. Kuinje, Finn- jollen 1. Otto Olympiajollen 1. Van de Voort, Vrijheidsklasse 1. Paulich, Pam- pusklasse 1. Besseling, Sternklasse 1. Vrolijk Vaurienklasse 1. De Bie, Span- kerklasse 1. Lelieveld, Schakelklasse 1. Smit, Int. O K jollen 1. Gerner, Solo klasse 1- Kersbergen, 12 Voetsjollen 1. De Vlaming. met een goede vorm vandaan gekomen. Dat geldt zeker voor Televizier Gerben Karstens, die thans meer dan ooit aan spraak wil maken op de aanduiding „Nederlands snelste man in de eind sprint". Die titel lijkt hij stilzwijgend te hebben overgenomen van Jan Janssen wiens sprint iets aan kracht heeft inge boet. Althans dat zou de conclusie kun nen zijn na de Tour en de vele sprint duels om ereplaatsen daarin. Janssen is echter een grote Nederlandse vedette, die in slimheid, koersinzicht en kracht zeker niet onderdoet voor de Leidse man van Pellenaars' formatie. In Pellenaars' ploeg zit nog een snelle coureur, die in de stilte van het Zeeuwse land zijn vroegtijdig einde in de Tour heeft kunnen overdenken: Jo de Roo. Zijn prestaties dit sezioen zijn nog niet geweldig geweest en De Roo weet dat „zijn prijs" is gedaald. Een Nederlands kampioenschap kan hem veel van zijn glans terugbezorgen. Nijdam is een derde man van Pellenaars, die tot de grote fa vorieten kan worden gerekend. Hij is meer dan wie ook in uitstekende vorm. Het contingent Televizieren kan echter weer rekenen op een stevige aanpak van de andere pro'fs. Daarvan zullen Post en Den Hartig wel de aanvoerders zijn, zo als vorig jaar. Post, wiens prestaties op de weg wederom door blessures werden ingetoomd en Den Hartog, die een Neder lands kampioenschap ook best kan ge bruiken, nu hij zijn aanleg tot toekom stig vedette nog niet heeft kunnen waar maken. Het zijn er slechts zes uit het leger van profs, dat voorts nog uit men sen als Knops, de verrassing van vorig jaar, Zoet, de snelle man in Nederland se criteria. Schepers, als voornaamste van de Caballero's, Lute en Hugens be staat. De Acht van Chaam, die vandaag wordt gereden, is een aantrekkelijke voorwedstrijd van het kampioenschap. De op het parcours rondom Beek af te leg gen aantal kilometers is 252. (Van een correspondent) Het justitionele onderzoek in de raad selachtige dood van de 25-jarige wielren ner Huub Heiligers uit Roermond is dins dag afgesloten. „Er is geen enkele aan leiding meer om een misdrijf te veron derstellen," zei de officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr P. van Mierlo. Het onderzoek naar de juiste doodsoorzaak dat de gerechtelijke genees kundige J. Hollmann uit Maastricht heeft ingesteld, wordt nog voortgezet in het la boratorium. Het lijk van de overleden renner is vandaag vrijgegeven voor de begrafenis. Of er al dan niet drogeren de middelen zijn gebruikt, wordt niet door de politie bekend gemaakt, aangezien het gebuik daarvan niet valt onder de wet op de narcotica. Een veelsoortig assor timent van die stimulerende middelen is in België vrij te koop. De internist van het ziekenhuis Sittard, dr. Th. van der Wiel, heeft aan de familie meegedeeld dat Huub Heiligers aan oververmoeidheid is overleden. De wielrenner werd zondag in schocktoestand aangetroffen op een verlaten landweg in Susteren, vijf kilo meter afstand van het parcours, waar hij 's middags een wielerronde had ge reden. Drie uur later stierf hij in het Sit- tardse ziekenhuis.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13