EEG-ministers maken de weg vrij voor de Kennedy-ronde Vannacht akkoord bereikt na vele Franse bezwaren Busongelukken in Italië HET WEER Oe Thant ontmoet Kosygin Arrestaties in Rhodesië Busstaking in vroege ochtend gebroken Diensten bij NZHVM reeds om acht uur normaal Wetsontwerp ingediend Inkomen koningin van 2.5 op 5 miljoen UST „Hearing" van raden inzake samenvoeging IJmondgemeenten Dienst leidt de finale WK voetbal Bond riep op tot staking Oud-minister Spaak treedt uit Kanier Washington: „Geen uitbreiding van oorlog in Vietnam" Brandstichting in Indonesische ambassade Ruimtegebrek...? 51e JAARGANG NUMMER 224 WOENSDAG 27 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuv/straat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Zeker zestig gewonden W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Voedseltekort 3 Topsy4 Uit stad en omgeving4, 5 In de vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Mode 6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11, 13 Ferdinand14 Luidsprekers 4, 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Aanhoudend koel Aan het strand Pakket Douane Unie Het woord is aan buitenlandse academici Critiek op Ky's woorden IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje De EEG-ministerraad is er van nacht in Brussel in geslaagd een ak koord te bereiken over het aanbod van de Europese Gemeenschap in de Kennedy-ronde op het gebied van de landbouwprodukten. Het is een moei zame onderhandeling geweest, doch het uiteindelijke resultaat is een rede lijk evenwichtig geheel, waarmee de EEG-commissie bereid is in Genève te gaan onderhandelen, zo verklaarde de Nederlandse staatssecretaris mr. L. de Block, die de ministerraad leid de, vannacht om twee uur na afloop van de conferentie. Van Franse zijde waren gisteren nog veel bezwaren gemaakt tegen de voor stellen die de EEG-commissie in een boekwerk van 140 pagina's had neerge legd. Daardoor hebben de delegaties dins dag de gehele dag en avond moeten on- PADUA (Reuter) Bij twee verschil lende busongelukken in het gebied van Padua in Noord-Itallë zijn gisteren 62 Italianen, onder wie veel kinderen, ge wond. Acht van de 27 die in ziekenhui zen moesten worden opgenomen, zijn er ernstig aan toe. Een bus met 36 kinderen en vijf volwas senen, die van vakantie terugkeerden, slipte op ongeveer twintig kilometer af stand van Venetië en kwam tegen een boom terecht. Verscheidene kinderen wer den naar buiten geslingerd, 38 inzittenden moesten in een ziekenhuis worden behan deld. De bestuurder behoort tot de acht zwaargewonden. De andere bus, met leden van een zang koor, slipte en stortte neer van een steile helling. Het voertuig kwam tegen een boom tot stilstand. Vierentwintig van de 34 inzittenden liepen verwondingen op. Tien van hen moesten in een ziekenhuis blijven, maar hun toestand is niet gevaar lijk. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur. Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Meest matige wind, aanvankelijk noorde lijk, later krimpend naar west tot zuidwest. Koudere nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) De rug van hoge druk, die ons via Engeland nadert, geeft morgen vele uren zon. De nog krachtige noord westenwind neemt af. Door zeewind nog vrij koel, 17 tot 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Door het afnemen van het Azoren-hogedrukgebied over en kele dagen een verbetering waar schijnlijk. derhandelen. De andere EEG-landen wa ren nl. wel bereid hun nog resterende reserves ten aanzien van de commissie voorstellen te laten vallen. De Fransen schenen echter een spaak in het wiel te steken. Dinsdagavond om negen uur heeft de EEG-commissie haar voorstellen voor het laatst aangepast aan de hand van de urenlange discussies. Zij koos uit de totaliteit van de Franse bezwaren een aantal punten (circa 15 percent van het totaal) die tevens tegemoet kwamen aan verlangens die naar zij wist ook bij an dere partners leefden ten aanzien van de Kennedy-ronde. Omstreeks middernacht begon de laatste discussie van de EEG- raad, die tenslotte om half twee 's nachts tot het akkoord leidde. Het mandaat waarmee de EEG-com missie in Genève gaat onderhandelen om vat aanbiedingen van de gemeenschap voor een aantal sectoren van landbouw produkten, zoals rundvlees, eieren en ge vogelte, visserijprodukten, wijn en ethyl- alcohol, tabak, kurk, produkten waarvoor de EEG geen landbouwverordeningen in het leven heeft geroepen en produkten die speciaal voor de Kennedy-ronde als land bouwprodukten gelden (bv. bier). Tevens zal de EEG-commissie in Genève voor stellen op tafel leggen voor wereldakkoor den voor rundvlees en zuivel. In goedingelichte kringen verklaarde men vannacht, dat het Kennedy-mandaat volgens de oorspronkelijke commissie voorstellen eigenlijk reeds een uiterste minimum was en dat men daar met het uiteindelijke akkoord eigenlijk onder was gegaan. Anderzijds achte men het belang rijker, dat het mandaat als zodanig tot stand is gekomen en men in Genève aan het werk kan. De EEG-commissie heeft zich bovendien uiteraard het recht voor behouden om bij de ministerraad terug te keren met nieuwe voorstellen als zou blij ken dat haar onderhandelingsbevoegd heid ontoereikend is. De EEG-raad heeft dinsdag ook nog overleg gepleegd over de datum waarop de interne heffingen op landbouwproduk ten zullen moeten verdwijnen, aangezien het de bedoeling is dat op 1 juli 1968 de gemeenschappelijke markt volledig is bereikt voor zowel de industrie als de landbouw. De EEG-commissie heeft toe gezegd dat zij de regelingen voor het opheffen van de heffingen tussen de zes landen op landbouwprodukten bijtijds aan de raad zal voorleggen. In het Provinciehuis te Haarlem zal maandag 29 augustus, aanvangende te halfvier 's middags een openbare vergade ring van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland worden gehouden, waarin de ra den der gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk in de gelegenheid worden ge steld hun gevoelens toe te lichten ten aan zien van de voorgenomen opheffing van genoemde gemeenten en de vorming van een nieuwe gemeente „IJmuiden". Heemskerk zal maandag 1 augustus in openbare raadsvergadering het pre-advies van B. en W. inzake de gemeentelijke in deling van het IJmondgebied behandelen. In Velsen is dit reeds gebeurd. Beverwijk heeft nog geen datum vastgesteld, maar zal er wel voor moeten zorgen dat de notulen van de desbetreffende raadsvergadering vóór 16 augustus op het Provinciehuis te Haarlem zijn. Van de zijde der burgerij zijn zowel in Beverwijk als in Heemskerk vele bezwaar schriften ingediend. Otto Weiss Om een gewichtig besluit te kunnen nemen, moet men ook een beetje licht zinnig zijn. SALISBURY (Reuter) De politie in de Rhodesische hoofdstad Salisbury heeft gisteravond negen Europese lectores en ze ker negen Afrikaanse studenten van de universiteit van Rhodesië gearresteerd. De lectors die zijn aangehouden zijn vijf Britten, een Rhodesiër, een Deen, een Canadees en een Italiaan. Zij zouden de wet op handhaving van de openbare orde hebben overtreden. Gisteren werden 29 negers en twee Europeanen geschorst: zij kregen bevel de universiteit te verlaten, omdat zij zich elf dagen tevoren aan ordeverstoringen zouden hebben schuldig gemaakt. Op de universiteit is een stafvergadering bijeen geroepen om over de arrestaties te spre ken. De politie heeft geen bevestiging willen geven. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren in Moskou een gesprek gehad met eerste-minister Kosygin (rechts). Volgens welingelichte kringen in de Russische hoofdstad zou de Sovjet- Unie Thant, wiens ambtstermijn in november afloopt, steunen voor een tweede termijn van vijf jaar. De Zwitser Gottfried Dienst is als scheidsrechter aangewezen voor de finale van het wereldkampioenschap 1966. De wedstrijd die gaat tussen Engeland en West-Duitsland, wordt zaterdag in het Wembley-stadion in Londen gespeeld. Dienst zal worden geassisteerd door de grensrechters: dr. Galba (Tsj.sl.) en Torik Bachramow (Rusland). Het heeft er vanmorgen heel even naar uitgezien, dat ons land getroffen zou wor den door een busstaking. Het parool daar toe was uitgegaan van een actie-comité van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Werknemers in het Personeels- vervoer (ANVWP), een niet erkende vak bond, dat vannacht in Hilversum een pro testvergadering organiseerde, waarop de loonachterstand bij het streekvervoer op een nogal rumoerige wijze aan de orde is gesteld. De ANVWP gaat niet akkoord met de resultaten, dat een onderzoek van een loonstructuurcommissie naar die ach terstand heeft ingesteld en waarop de onlangs goedgekeurde collectieve arbeids overeenkomst is gebaseerd. Gisteren nog heeft het hoofdbestuur van de categorale bond een telegram naar minister Veld kamp van Sociale Zaken en Volksgezond heid gestuurd, waarin hij werd herinnerd aan zijn belofte een onafhankelijke com missie te installeren voor de vaststelling van de loonachterstand bij het streekver voer. De staking is op niets uitgelopen. Van morgen vroeg al bleek, dat het parool van het actie-comité hoegenaamd geen gehoor had gevonden en rond een uur of tien erkende het comité dat. Het comité zou ook door het optreden van de politie gedwongen zijn geweest het stakingspa rool in te trekken. Volgens een woord voerder van het actie-comité zou in Loos duinen een „categorale" chauffeur door de politie in een sloot zijn geslagen. In Haarlem de hoofdzetel van de NZHVM functioneerden na een moei lijke aanloopperiode de diensten reeds vroeg in de ochtend normaal. Om acht uur was er geen vuiltje meer aan de lucht, aldus verzekerde ons een woord voerder van dit bedrijf. Zowel bij de garages in Haarlem als bij die in Leiden stonden vanochtend vroeg groepjes posten de chauffeurs, 't Aantal werkwilligen bleek evenwel groter. De personeel-ophaaldienst een interne organisatie die chauffeurs van de vroege dienst van huis ophaalt Om drie uur vannacht begon in de Hïlversumse Expohal een protest vergadering van ongeveer 400 bus chauffeurs georganiseerd in de categorale vervoersbond ANVWP. Er werd opgeroepen tot een lande lijke staking, die echter vanmorgen volledig mislukte. ving bij niet meer dan twintig perso neelsleden bot. Ondanks het feit, dat vanmorgen vroeg de meeste diensten van de NZHVM nor maal reden hielden groepjes stakers op het Stationsplein vol, dat om zes uur nog zeker vijfenzeventig percent van de chauf feurs had willen staken. Maar de directie zou met ontslag hebben gedreigd, een be wering die door de directie een „pertinen te leugen" werd genoemd. Situaties als die in Haarlem deden zich ook elders in het land voor: een stroef lopende beginperiode, maar kort daarna hervatting van de diensten. Hier en daar legden stakers werkwillige collega's soms moeilijkheden in de weg. In Zeist vertrok een bus onder politiegeleide, terwijl een andere bus de garage niet kon verlaten, omdat de deuren daarvan door stakers waren geblokkeerd. BRUSSEL (AFP) De Belgische oud minister van Buitenlandse Zaken en oud secretaris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, heeft besloten zich voorgoed uit het politieke leven terug te trekken. Hij heeft bij de voorzitter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, Achille van Acker, zijn ontslag als afgevaardigde inge diend. Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet ingediend tot verhoging van de inkomens van de leden van het koninklijk huis. Het inkomen van de koningin zal worden verhoogd van f 2.500.000 tot f 5.200.000 per jaar. Het voor onderhoud van de paleizen vastgestelde bedrag komt van 500.000 op 825.000. Het inkomen van prins Bern- hard zal van ƒ300.000 tot ƒ475.000 wor den verhoogd. De grondwettelijke inko mens van de overige ieden van het ko ninklijk huis zullen geen wijziging onder gaan. Voorgesteld wordt de verhogingen te doen ingaan op 1 januari 1966. In de memorie van toelichting, die is ondertekend door minister-president Cals minister van Binnenlandse Zaken Smal- lenbroek en minister van Financiën Von- delig, wordt opgemerkt dat de ontwik kelingen in de afgelopen vijf jaren sinds de inkomens van de kroon het laatst wer den aangepast aanleiding hebben gege ven na te gaan in hoeverre deze bedra gen aanpassing behoeven. Ten laste van het grondwettelijk inko men van de koningin zal in de eerstko mende jaren 4.100.000 aan personeels lasten en 1.900.000 aan overige uitgaven komen. Het inkomen uit het kroondomein is voor 1966 geraamd op 800.000. Op grond hiervan wordt een inkomen van 5.200.000 voorgesteld. De personeelskosten hebben betrekking op dertien hoffunctionarissen en 266 man overig personeel. Sedert 1960 is het per soneelsbestand teruggebracht van 297 man tot 279 man. Het voornemen bestaat de formatie van Het Loo in de komende ja ren verder in te krimpen. Sinds 1 januari 1961 werden de salaris sen van het personeel van het koninklijk WASHINGTON (Reuter en AP). De Amerikaanse regering heeft zich gedistantieerd van de uitlatingen van de Zuidvietnamese premier Ngoejen Cao Ky. Deze zei gisteren dat een in vasie in Noord-Vietnam noodzakelijk is voor een volledige overwinning in Zuidoost-Azië. De Amerikaanse re geringswoordvoerder zei: „Ons stand punt is dat we niet streven naar enigerlei uitbreiding van de oorlog, en dit blijft ons standpunt". Tevoren hadden democratische en repu blikeinse senaatsleden critiek geoefend op de woorden van Ky. „Het wordt hoog tijd dat generaal Ky begrijpt dat hij niet de woordvoerder is van de Verenigde Sta ten", merkte de republikein senator Ja- vitts gisteren in de Senaat op. Premier Cao Ky zei vandaag op een persconferentie dat de Amerikanen en an dere bondgenoten bereid moeten zijn Zuid Vietnam nog vijf tot tien jaar bij te staan. „Wij zijn geduldig genoeg, maar kan hetzelfde van onze bondgenoten worden gezegd?" aldus Ky. „Zijn zij bereid ons nog vijf of tien jaar te helpen? zo niet dan zullen we de communisten op eigen terrein moeten vernietigen". De Vietcong heeft zijn aanhangers ge last de in september in Zuid-Vietnam te houden verkiezingen te boycotten. Het presidium van het Centrale Comité van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront heeft twee dagen geleden een verklaring uitge geven, waarin de verkiezingen een farce worden genoemd. huis in dezelfde mate verhoogd als de rijksambtenarensalarissen. Was het huidi ge grondwettelijke inkomen van de ko ningin in 1961 reeds voor het overgrote deel nodig voor de betaling van de per soneelslasten, thans overtreffen deze las ten het inkomen in aanzienlijke mate. De totale personeelslasten, uitgezonderd die voor het onderhoudspersoneel, moeten thans op rond 3.700.000 worden gesteld, aldus de memorie van toelichting. De bewindslieden wijzen erop, dat een groot deel van de aan de staatsiebezoe- ken verbonden kosten, alsmede de kosten verband houdende met de verdere repre sentatieve verplichtingen van de koningin en de overige leden van de koninklijke familie niet door het rijk worden betaald. Kwamen in de jaren 1950 tot en met 1959 dertien staatsiebezoeken voor, in de daarop volgende zes jaren waren dat er twaalf, terwijl in de komende jaren niet op een vermindering van het aantal mag worden gerekend. Ook zijn de kosten als gevolg van de ontwikkeling van het prijs peil sterk gestegen. (Vervolg op pagina 2) (Van onze correspondent) DEN HAAG Vlammen knetterden vannacht in het gebouw van de Indone sische ambassade aan de Tobias Asser laan 8. De brand was ontstaan in de ontvangst zaal. Een brandend bankstel veroorzaak te een enorme rookontwikkeling en gaf de brand een ernstiger aanzien dan in werke lijkheid het geval was. De brandweer kon voorkomen dat het vuur zich uitbreidde tot het trappehuis. Bij het onderzoek door de politie zijn aanwijzingen gevonden dat het niet uit gesloten moet worden geacht dat van bui tenaf een brandend voorwerp naar binnen is gegooid. Kom dan eens bij ons kijken. 20 modellen la dekastjes, klepkastjes, kastjes met laden en deurtjes. Tevens kastjes en tafels die gemaakt zijn voor uw pick-up, bandrecorder of T.V. Ruime keus vindt u bij eubelen Sedert 1849 BOOT (Gierstraat\ 52-54-56/ DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1