Spectaculaire Karstens in solo Acht van van Gerben Chaam i I „Willen is kunnen van wandelaars in het devies Nijmegen 1 0 Rolf van den Baumen ondanks slechte laatste dag winnaar ACTIEVE WILLY PLANCKAERT KON CONCURRENT UIT TOUR DE FRANCE NIET TERUGHALEN Ploegmakkers in peloton hielpen Leidenaar voorbeeldig in zijn rush naar de zege Aad Duyker vierde bij amateurs Nationale ploegen voor EK en WK roeien 1966 Engelse zwemster als eerste over het Loch Ness Twee Nederlandse paarden in strijd om Europese titel Nederlaag voor dames-hockeyploeg NOG 14.203 DEELNEMERS Geen broeken - - - - - - ^ÊÊSÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊk DONDERDAG 28 JULI 1966 15 Macht IHMÉriiK& M wmmr Wereldkampioenschappen zonder scheidsrechter OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur Belgen in halve finale van Coupe de Galea Een spectaculaire solo in de laatste veertig kilometer van de Acht van Chaam heeft Gerben Karstens woens dag de overwinning gebracht in Nederlands bontste wielerspectakel. De jonge leider, het enfant terrible van Kees Pellenaars' ook nu weer bij zonder actieve Televizier-ploeg, ont snapte na bijna 120 km aan de aan dacht van het peloton. Knap gesteund door zijn makkers in de grote groep kon Karstens, die geen moment ver slapte, zijn voorsprong zo ver uitbou wen dat deze twaalf km voor de eind streep nog 1 min. 35 sec. bedroeg. Deze werd teruggebracht tot 45 sec. De ruim 50.000 toeschouwers langs het bekende parcours in het Brabantse land hebben een bijzonder levendige koers ge zien, waarin zich ondanks het vrij hoge tempo, toch herhaaldelijk ontsnappingen voordeden. Nadat zich al in de eerste ron de (acht km) een kopgroepje van vijf renners met onder andere Maliepaard en de Belg Brands had afgescheiden, kwam na 60 km, nadat eerst Haast, Karstens en Zilverberg en de Belg Mathy zich bij de leiders hadden gevoegd, het hele veld weer bij elkaar. De rust was echter maar van korte duur, want na 70 km toog de Duitser Kemper weer op avontuur die op zijn beurt gezelschap kreeg van opnieuw Haast, de Belgen In 't Ven en Steevens en de Brabander Braspenninckx. Het vijftal veroverde een maximale winst van 34 sec., maar toen Haast een lekke band kreeg kwam het peloton snel dich terbij. Ruim veertig km voor de finish deed Karstens toen de beslissende greep naar de macht. Snel bouwde de Leidenaar een voorsprong van een paar honderd meter op en toen de langgerekte groep het zicht op de vluchteling verloor, groeide diens voorsprong snel. Vijfendertig km voor de finish probeerde Willy Planckaert, de Belg die in de Tour de groene trui ver overde, zijn grote concurrent terug te ha len. De donkere Belg kreeg echter Iluub Harings als waakhond mee. Planckaert zag al snel het vruchteloze van zijn po ging in en liet zich kort daarop inlopen. Karstens' voorsprong groeide echter ge stadig en met nog twee ronden voor de boeg bedroeg die 1.25. Twaalf km voor de finish probeerde Planckaert nogmaals Karstens terug te halen. Opnieuw ging Harings mee en hoewel de achterstand langzaam maar zeker terugliep, had Kar stens op de streep nog 45 sec. over voor dat Jos Verachtert de sprint van de gro te groep won. In de ochtenduren behaalde Riny Wagt- mans, „het kind van de streek", een overtuigende overwinning bij de ama- vM: Op twee uitzonderingen na, zijn alle ploegen, die een nationale roeititel heb ben gewonnen, aangewezen voor de Euro pese roeikampi oenschappen voor dames in Amsterdam, (vrijdag 26 tot en met zondag 28 augustus) en voor de tweede wereldkampioenschappen in Bied (Joego slavië) voor wat de heren betreft (donder dag 8 tot en met zondag 11 september). De Nederlandse Roei Bond wees de vol gende damesploegen aan: Vier met stuur- vrouw: Argo (J. W. E. Brinkman, M. G. Ootjes, M. C. Heidings, B. A. v.d. Plaats stuurvrouw: B Leedeboer). Skiff: DDS (G. A. Bauer), Dubbel twee Nautilus (E. M. Voogd, M. W. H. Zollner) Dubbel vier: Combinatie De Vliet en dub bel twee van De Vliet (C. S. den Boogert, W. Wacht, H. M. R. v.d. Veen, E. C. Westra, stuurvrouw: W. H. Gouds waard). Acht: Argo (W. E. Benelot- Moens, J. T. Olsder, J. A. Bosch, S. B. van der Meer, G. A. Tuitert, A. M. Ha- zevoet, G. D. Cornelisse, J. Huisman, Stuurvrouw W de Jongh). Bij de heren zal Nederland in zes van de zeven num mers vertegenwoordigd zijn. Aangezien Stokvis van Nereus als winnaar van de twee zonder stuurman met Maarleveld eveneens in de vier zonder stuurman meeroeit en men geen waardige rempla- ?ant heeft gevonden in dit nummer, zal Nederland niet inschrijven. Vier met stuurman: Triton (H. J. Rou- wé, F. K. J. Hartsuiker, B. Brummel- man, S. Dooper, stuurman: O. C. Week hout). Skiff: F. J. Wienese (Amstel). Twee met stuurman: Laga (H. van Nes J. v.d. Graaff, stuurman. H. Hallie). Viet zonder stuurman: Nereus (M. D. Kloosterman, R. J. Luinenburg, E. F. C. Niehe, R. Stokvis). Dubbel twee: Protheus-Nautiluscombi- natie (H. Droog en M. J. Krijgsman). Acht: Nereus (H. J. v.d. Leek, P. Bon, J Steinhauser, J. Reesink, J. van Laar hoven, G. van Enst, C. O. C. Wesdorp, M. Berkhout, stuurman: K. Sonke). TENNIS. Bij afwezigheid van Wilhelm Bungert is Ingo Buding zondag in Brunswijk nationaal kampioen van West Duitsland geworden. Hij versloeg in de finale Hajo Plötz, die als niet geplaatste «peler tot de finale was doorgedrongen met 8-2, 6-2, 8-6. teurs. De donkere krullebol uit St. Wille- brord, die zich voortdurend actief had ge toond en halverwege de wedstrijd een tijd lang de leiding had, liep in de laatste halve lus met opvallend gemak van zijn vier vluchtmakkers weg en won met rui me voorsprong. Die vluchtmakkers wa ren Leen de Groot, Harry van Piere en Aad Duyker uit Beverwijk. Een andere Beverwijker Sjaak de Goede, die tegen woordig in Roosendaal verblijft, werd tiende. De uitslag van de Acht van Chaam luidt: AMATEURS (120 km): 1. Riny Wagtmans (St. Willibrord) 2.46.14, 2. Leen de Groot (Utrecht) op 20 sec, 3. Harry van Piere (Uithoorn) zt,. 4. Aad Duyker (Beverwijk) zt., 5. Piet Kettenis (Den Haag) zt., 6. Frans Staes (Belg.) op 35 sec, 7. Hans Hesen (Geleen) zt., 8. Piet Schreur (Wol- vega) zt., 9. Jan van Kessel (Deume) zt., 10. Sjaak de Goede (Roozendaal) zt. PROFS (160 km): 1. Gerben Karstens (Leiden) 3.47.25, 2. Jos Verachtert (Belg.) op 45 sec., 3. Rik Luyten (Belg.), 4. Marinus Paul (Den Haag), 5. Henk Peters (Heemstede), 6. Henk Nijdam (Zun- dert), 7. Cees van Espen (Arnhem), 8. Rik Wou ters (Baarle-Hertog), 9 Albert Hitchen (GB), 10. Cees Lute (Beverwijk), 11. Maarten Breure (Rotterdam), 12. Jo de Roo (Kruiningen), 13. Jos Huysmans (Belg.) 14. Huub Harings (Scheulder), 15. Cees Snepvangers (Breda) allen zt. Gerben Karstens, de sterke winnaar van de Acht van Chaam en ook zon dag voor het Nederlands kampioen schap in Beek de grote favoriet. De 18-jarige Brenda Sheratt uitMaccles field (Engeland) is er als eerste in ge slaagd het Loch Ness af te zwemmen een afstand van 35 km. Zij heeft er ruim 30 uur over gedaan. Vanochtend om 1 uur klom zij zonder hulp op de oever van het meer, dat Schotlands legenda rische monster zou bevatten. Vele lange-afstandzwemmers hebben voor Brenda geprobeerd het meer af te zwemmen, maar zij moesten het allen op geven. Voor de tweede maal wordt onder aus piciën van de Union Continentale pour les Trotteurs zondag 31 juli op de prach tige Kopenhaagse baan Charlottenlund het Europees kampioenschap 5-jarige dra vers verreden. Vijf landen Nederland, Noorwegen, Zweden, Duitsland en Dene marken zijn hierin met twee paarden vertegenwoordigd. Voor ons land zijn dat Carlos Pluto met Abe Siderius en de oud- Dérby-winnaar C Alkestis van E met de veteraan Jan Leeuwen. Beide paarden vertegenwoordigen de absolute top van hun generatie in ons land, doch dat wil nog niet zeggen dat zij in de met 60.000 Deense kronen gedoteer de 2000 meter lange draverij met eerste kansen aan de start komen. De beide No ren Scott Protector, ree. 1.19.1 en Olympic Champion kunnen evenals de Denen Ge- neralen en" Gulf Lindberg, die op snellere banen tot tijden kwamen van 1.19.8 en 1.19.3, wel ongeveer als gelijkwaardige te genstanders worden beschouwd. Het ge vaar komt van de Duitser Vinei, ree. 1.18.9 en de beide Zweedse dravers Coparia, ree. 1.19.1 met de wereldvermaarde Gunnar Nordin als rijder en Moneymaker, ree. 1.18.8, die zijn naam met ere draagt. Voor C Alkestis van E is de korte af stand van 2000 meter beslist een hadicap. De jonge hengst is een typisch slow-star- ter en het daardoor ontstane terreinver- lies zal hij tegen deze paarden moeilijk kunnen inlopen. Daarentegen is deze af stand een kolfje naar de rappe benen van Carlos Pluto, die indien met overleg ge reden een uitstekend figuur tussen deze kanonnen kan slaan. Voorts zit het erin, dat zowel C Alkestis als Carlos zondag op het snelle Charlottenlund met hun ki lometertijden beneden de 1 min. 20 sec. komen en zich daarmee dan op de Euro pese elite-lijst zullen plaatsen. Het Nederlandse dames-hockeyteam heeft gisteren zijn eerste nederlaag op de trip door Zuid-Afrika geleden. De Neder landse dames werden met 2-1 verslagen door een westelijk selectie-elftal, dat bij de rust, dankzij goals van Cynthia Vincent reeds een 2-0 voorsprong had. In de twee de helft scoorde Benine van Leede het eni ge Nederlandse tegenpunt. Met een weinig interessante wedstrijd dag is gisteren de 25e Nieuw-Loosdrecht- week besloten. Oorzaak was de wind, die een half uur na de eerste start bijna ne gentig graden draaide, waardoor de ba nen praktisch bezeild werden. Het was toen voor de deelnemers carrouselvaren en dat maakte verschuivingen in het klas sement bijna onmogelijk. De vereniging „Het Witte Huis", die deze jubileumweek voortreffelijk organi seerde, trof onmiddellijk maatregelen en zette andere banen uit, maar opnieuw draaide de wind waardoor ook deze banen door de windschifting onbruikbaar raakten. Bijzonder jammer, want in heel wat klas sen was de strijd om de hoofdprijs nog niet beslist en hing alles af van de laatste wedstrijd. Zo verschenen bij voorbeeld in de Valken vier zeilers met praktisch gelijke kansen op de eindzege aan de start, namelijk Egon Rolf van den Bau men, De Vries, Stenhuis en Van Buren. Maar geen van allen kwamen zij er aan te pas. Al in het eerste rak, waarin de wind sterk veranderde kwamen ze ver achter de kopgroep om de boei en in deze volgorde kwam weinig verandering. Stenhuis haal de nog op tot een zevende plaats, maar dat was onvoldoende voor de hoofdprijs. Het was allemaal koren op de molen van Egon Rolf van den Baumen, die aan zijn matige vijftiende plaats ruim voldoende had, omdat hij op de eerste dagen het beste had gevaren. Hij haalde ook, na af trek van de slechte wedstrijd, met ruim verschil de hoofdprijs. Ook in de 16m2 klasse gaven de resultaten van de voor gaande dagen de doorslag. Hoofdprijs winnaar werd Jan van Rietschoten die op beide eerste dagen schitterende overwin ningen boekte op de tweede plaats ge volgd door Jan Schiet. Beide zeilers hiel den elkaar op de sluitingsdag nauwlettend in de gaten en finishten resp. op de 6e en 4e plaats. Jan Schiet kwam met zijn vier de plaats een aantal punten te kort voor de hoofdprijs. De uitslagen van de laatste dag luiden: Flying Dutchmanklasse: 1. M. Chris tian (Belg.), hoofdprijs M. Christian. Sharpies: 1. Ch. van Swol, hoofdprijs Ch. van Swol. Streepklasse: 1. W. Spaargaren, hoofd prijs J. van Rietschoten. Flying Junior: 1. H. Ozinga, hoofdprijs D. Dudok van Heel. Finnjollen: 1. H. van Eist, hoofdprijs A. J. M. Otto. Olympiajollen: 1. J. K- Corts, hoofdprijs W. van der Voort. Vrijheidsklasse: 1. B. J. v. d. Laan, hoofdprijs G. A. Paulich. Pampusklasse: 1. O. P. Besseling, hoofd prijs O. Besseling. Stem: 1- G. van Dusseldorp, hoofdprijs R. E. Vrolijk. Vaurienklasse: 1. J. Steenbergen, hoofd prijs G. de Bie. Spanker: 1. H. G. Rienks, hoofdprijs H. Rienks. Schakel: 1. C. Smit, hoofdprijs C. Smit. Soloklasse: 1- A. van Vemde, hoofdprijs J. Kersbergen. 12 Voetsjollen: 1. J. Vlaming, hoofd prijs J. Vlaming. ADVERTENTIE In tegenstelling tot de Internatio nale voetbalwedstrijden die thans duizenden ln spanning houden en waar, zoals steeds, de scheids rechter het eerste en het laatste woord heeft, willen wfl hier een ander kampioenschap signaleren, waar geheel geen scheidsrechter aan te pas komt. Er zjjn n.l. alleen maar winnaars. Deze vreedzame strijd vindt dagelijks plaats op de markt, waar marktkoopman en straathandelaar eikaars gelijke zijn in royaal assortiment, prima kwaliteit en verrassend voordeel. ZIJ hebben maar één doel: het beste te bieden voor het minste geld. Daarin slagen zU altijd, dankzij geringe kosten en vak kundige inkoop. Vandaar dat in het gezelligste en grootste koop centrum het spel altijd wordt be slist in het voordeel van de klant, want WATERSKI. Aan de internationale wa terskiwedstrijden die 30 en 31 juli in het Zwitserse Montreux worden gehouden, zullen ook onze landgenoten Conny Dane, Pim Braskamp en Edy Braskamp deel nemen. Edy Braskamp vervangt de Ne derlandse kampioen Roeland Tops. Walter Luhti scheen niet te weten wat vermoeidheid was. De Zwitserse alpen jager droeg moeiteloos zijn zware rug zak en lachte om de veertig km die hij op de tweede dag van Nijmegens gou den vierdaagse moest afleggen. Zelfs de regen deerde hem niet. De man uit Bern had echter zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen. Ruim 800 km had hij in het Zwit serse bergland afgelegd als training voor het wandelevenement van de Keizer Ka- relstad. Fit, alsof hij kort tevoren ge start was, kwam de blonde Zwitser rond één uur in de middag terug in Nijmegen van zijn tocht door het land van Maas en Waal. Lang niet alle leden van het grote vierdaagse-legioen hebben zich ech ter zo degelijk voorbereid. Velen haalden op deze dag, waarop de zon pas heel laat en slechts tijdelijk de regenwolken kon verdringen, de finish nog maar net. Voor hen gold met recht de spreuk van de KNBVLO: „Willen is kunnen", al zul len de leden van het organisatiecomité het lang niet altijd eens zijn met de wijze van interpretatie van het devies. De regenbuien rond het middaguur maakten dat menig vertwijfeld voort strompelende deelnemer te veel van zijn krachten vergde. Een Zwitserse militair overkwam dat al voor Wychen, de grote rustplaats van de tweede dag. Hij viel flauw en voor hem was de gouden vier daagse ten einde. In totaal vielen woensdag 298 lopers uit, waardoor het deelnemersaantal zakte tot 14.203. Een triest slot kreeg de ju- bileumvierdaagse voor een vrouwelijke wandelaar. Op één van de overvolle we gen die naar Wychen voeren, werd zij aangereden door een tegemoetkomende auto. Haar verwondingen waren welis waar van vrij lichte aard, doch aan het voortzetten van de tocht viel niet te den ken. Een geluksdag was het stellig ook niet voor de drie Duitse militairen, die in de omgeving van Bergharen na een rust een tas met oa. tweehonderd mark en de startkaarten vergaten. Toen ze op hun schreden terugkeerden bleken de bezit tingen te zijn verdwenen. Ontmoedigd zet ten ze hun tocht voort. Slechts het mee dogen van de organisatoren kan hen nog redden, want een loper zonder startkaart is in Nijmegen uiteraard een wandelaar zonder rechten. WLfi 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Eén deelnemer zat woensdag al voor de start in moeilijkheden. Dat overkwam de 49-jarige Apeldoorner Vorstkamp, die dinsdag als een te vroege of zo men wil te late Zwarte Piet zijn 55 kilome ters had afgelegd. KNBVLO-bestuurder De Vries wees hem er na de eerste dag op dat zijn kledij in strijd met de waar digheid van het Nijmeegse evenement was en dat er woensdag voor een zwarte Piet geen plaats meer was in het wandelle- ger. De loper uit Apeldoorn begreep de ernst van de situatie en toen hij zich woensdag aan de start kon komen mel den, bleek dat de gelegenheidskleding weer in de kast met motteballen was op geborgen. Het toppunt van tevredenheid was de heer De Vries echter allerminst. Uit de kennelijk rijk gevarieerde garde robe had de heer Vorstkamp ditmaal het tenue van een toreador gekozen. Pas na dat de steek met de pluim een plaats in de tas had gekregen en ook andere „ver eenvoudigingen" ten aanzien van 's heren Vorstkamps kledij waren aangebracht, lag een compromis binnen bereik. Een aardig Israëlisch meisje van twintig jaar heeft de eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse gelopen in een vlot, zeer kort, wit broekje. De heren van het vierdaagse organisatiecomité zijn er door in verlegenheid gebracht. Zij hebben het meisje bekeken, lang durig en afkeurend. Het Israëlische meisje werd te verstaan gegeven, dat dit niet kon, voor mini-mode tijdens het wandelen was de tijd nog niet ge komen. Het meisje werd met uitsluiting bedreigd indien zij zich verder in het korte broekje op het vierdaagse par cours zou vertonen. Voor de Nijmegenaren was deze reactie toch al een aangename verbe tering. Vorig jaar immers, werden vrouwen en meisjes die in korte of lange broeken aan de wandel gingen, regelrecht naar huis terug gestuurd om zich te verkleden. Dat gaf heel wat. (vergeefse) protesten, want er viel een gestage plensregen die bij menige Eva de rokzoom doorweekte. Op een lang parcours veroorzaakt dat bijzonder pijnlijke plekken aan de kuiten. Het Israëlische meisje weet het nu ook. Met een doorweekte rok, die bij elke stap erger over de kuiten schuur de, wandelde zij gisteren over de lange weg van Wychen naar Nijmegen. In de Joegoslavische zone van 't tennis toernooi om de coupe de Galea heeft Joe goslavië gisteren Luxemburg met 5-0 ver slagen. De Joegoslaven komen vandaag in de halve finale tegen Bulgarije uit. In de Belgische zone, die in Knokke wordt gespeeld, versloeg België met 5-0 Zwitserland. De Belgen zullen in de hal- va finale Engeland ontmoeten. In de eerste ronde van de Duitse zone versloeg West-Duitsland in Offenbach a.d. Main Griekenland met 5-0, waardoor de Duitsers zich voor de halve finale tegen Frankrijk plaatsten. WATERPOLO. Het Haagse waterpolo- team van ZIAN heeft de beslissingswed strijd om een plaats in de hoofdklasse te gen Het Gooi (Bussum) na verlenging met 11-8 gewonnen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15