Mansfield pleit voor minder troepen van de VS in Europa Senaat besnoeit militaire steun: 100 miljoen dollar HET WEER Weer overleg met Chinezen in ministerie I Grafische CAO's goedgekeurd Eisenhower in ziekenhuis President Soekarno trekt van leer tegen Maleisië VELSEN n.v. HOFNAR UST Radio-actieve „post" voor China Hoog verliescijfer voor VS in Vietnam Binnenlandse luchtlijn KLM lang niet zeker Samen waterskiën Minister billijkt argumenten van de TROS Bezoek Soeharto bevorderd tot generaal Santpoorter om het leven gekomen bij autobotsing HOUSE of IRELAND Herman Mulder Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij serioritas special 51e JAARGANG NUMMER 225 DONDERDAG 28 JULI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Zeker Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kennemer Kruimels5 Topsy6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Radio en tv9 Kunst9 Mode 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13, 15 Ferdinand16 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Enige regen Aan het strand PTT stuurt zending terug naar afzender Winst: 33 min. Het woord is aan JAPONNEN 5.00 7.50 ƒ10.00 ƒ15.00 ƒ20.00 ƒ30.00 mm...-. 4 mÊBÊM Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 UITSLUITEND TABAK LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN iJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WASHINGTON (Reuter, AFP en AP). Senator Mike Mansfield, lei der van de democraten in de Ameri kaanse Senaat, heeft gisteren presi dent Johnson meegedeeld dat in de Senaat „sterke neiging bestaat zich uit te spreken voor een aanzienlijke ver mindering van de Amerikaanse troe pen in Europa". Volgens Mansfield zouden de volgende maatregelen moe ten worden genomen: Terugtrekking van de 75.000 Ame rikanen in Frankrijk, in verband met de Franse NAVO-politiek van president De Gaulle. Vermindering van de algehele troepensterkte van de Verenigde Staten in Europa met tien percent. „De Inkrimping", aldus Mansfield in de Senaat, „is nodig wegens verplichtingen elders en wegens de toestand van de Amerikaanse betalingsbalans. Veel sena toren delen mijn standpunt dat het hand haven in Europa van bijna één miljoen militairen en hun familieleden onnodig en niet verantwoord is." De senaat keurde de militaire hulp aan het buitenland goed tot een bedrag van 792 miljoen dollar - honderd miljoen dol lar minder dan de regering had gevraagd. De stemming volgde na een debat dat de hele dag had geduurd. Het debat be gon nadat de democratische fractieleider Mike Mansfield had aangedrongen op een inkrimping van de strijdkrachten in Eu ropa. Als duidelijk teken van de neiging in de Senaat om de hulp aan het buitenland te verminderen, stemden de twee voorzit ters van de commissies, die het nauwst bij de maatregel' betrokken zijn tegen. Behalve Fulbright was dat de democra tische senator Richard B. Russell van de commissie voor de strijdkrachten. De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert McNamara, heeft West-Duits- land verzekerd, dat de Amerikaan se parate eenheden in dat land niet inge krompen zullen worden, aldus deelde een Westduitse militaire woordvoerders giste ren mee. Maar McNamara had er op gewezen Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) De rug van hoge druk, die ons via Engeland nadert, geeft morgen vele uren zon. De nog krachtige noord westenwind neemt af. Door zeewind nog vrij koel, 17 tot 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Door het afnemen van het Azoren-hogedrukgebied over en kele dagen een verbetering waar schijnlijk. De Amerikaanse democratische senator, Mike Mansfield. dat vermindering op logistiek gebied mo gelijk is. „De VS zijn niet van plan parate eenheden uit Europa weg te halen" aldus kolonel Hasso Viebig, de hoogste woord voerder van het ministerie van Defensie tijdens een persconferentie, die eraan toevoegde, dat McNamara dit de West duitse minister van Defensie Kai-Uwe von Hassel eerder deze week had mee- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Door een fout van haar Zwitserse collega's heeft de Neder landse PTT sinds 13 juli opgescheept ge zeten met een zending radio-actief mate riaal, bestemd voor communistisch China. De voor Sjanghai bestemde 56 postzakken waren als transito-goed per trein uit Zwitserland op het Centraal Station aan gekomen. Daar bleek dat uit een van de zakken een vloeistof droop. Bij opening bleek dat, in tegenstelling tot hetgeen de formulieren bij de zakken vermeldden, de inhoud bestond uit bussen met volgens het etiket radio-actief materiaal. Een onderzoek door de Keuringsdienst van Waren en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid wees uit dat de blikken waren gevuld met een soort radium, ver moedelijk bestemd voor lichtgevende verf op horloges e.d. Er waren kratjes met verdunningsvloeistof bij, waarvan er één door het transport was gebroken. De voorschriften van de Nederlandse PTT verbieden het accepteren van ra dio-actieve zendingen. De zending werd op een afgelegen plaats opgeslagen. Als de Zwitserse PTT de inhoud van de zak ken duidelijk had aangegeven zou de zen ding zijn geweigerd. De betrekkelijk ongevaarlijke zending gaat nu terug naar de afzender in Zwit serland, een verffabrikant. Tijdens het vervoer worden speciale beveiligings maatregelen genomen. SAIGON, (Reuter) Vorige week zijn in Vietnam tweemaal zoveel Amerikaanse militairen gesneuveld als de week daar voor. Dit blijkt uit de officiële cijfers die vandaag in Saigon zijn bekendgemaakt. In de week van 16-23 juli zijn 136 Ame rikanen gedood, 578 gewond en veertien vermist, na hevige gevechten ten zuiden van de grens met Noord- Vietnam. De Vietcong zou in dezelfde week 1.272 man hebben verloren. gedeeld tijdens de NAVO-conferentie in Parijs van ministers van Defensie. Premier Wilson van Groot-Brittannië, die vandaag in Washington wordt ver wacht, zal ongetwijfeld onder meer het vraagstuk van de Amerikaanse troepen in Europa met president Johnson bespre ken- De Amerikaanse president verlangt zo veel mogelijk geallieerde steun, voor al in Zuidoost-Azië. Premier Wilson moet rekening houden met de moeilijke finan ciële omstandigheden, waarin zijn land verkeert. Sommigen in Engeland zijn van me ning dat de Britse regering de geldmid delen dient vast te houden en dat het land zich moet concentreren op een rol in Europa als lid van de gemeenschap pelijke markt. De Britse rol ten oosten van Suez zo oordelen zij, is uitgespeeld. DEN HAAG Er wordt nog steeds overleg gepleegd tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken en diplomaten van de Chinese legatie in Den Haag. Gis termiddag tegen zes uur kwam de sous chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie, mr. D. van Thiel Co- vels, twee leden van de legatie uitnodigen voor een onderhoud op het ministerie. Korte tijd later vertrokken twee Chinese diplomaten in hun CD-auto naar het ministerie. Er was even wat oponthoud bij het ver trek, omdat kwajongens het hangslot aan het hek met plakband hadden omwik keld. Maar de glimlach op het gelaat van de Chinees die het hek moest openen ver dween geen ogenblik toen hij het plak band verwijderde. Ruim een uur later kwamen de twee diplomaten van het onderhoud in het ministerie terug. Gisteravond laat gaven enige langha rige jongens met gitaren bij het hek de première van een „protestsong", waarin de Chinezen „moordenaars" werden ge noemd en het legatiegebouw een „rovers hol". De politie verzocht de jongens te ver trekken en toen daaraan niet direct werd voldaan liet zij duidelijk merken dat het verzoek zeer ernstig gemeend was. Op hun brommers verdwenen de jongens toen maar. ,,De KLM begint dan alleen aan de ex ploitatie van binnenlandse luchtlijnen als de belangstelling van het bedrijfsleven zodanig is, dat de KLM een redelijke be zetting van deze diensten kan verwachn- ten". Dit zei vanmorgen de president directeur dr. G. van der Wal op de jaar vergadering. „Vliegen met kleine vliegtuigen op héél korte trajecten wordt een uiterst margi nale zaak en het is met de tarieven die we kunnen berekenen een grote vraag of een aanvaardbare exploitatie mogelijk is, aldus dr. Van der Wal. Als er toe wordt besloten dan moet een en ander worden beschouwd als een proef. In het tweede kwartaal heeft de KLM overigens weer een pracht resultaat be haald. De winst beliep niet minder dan 33 miljoen of wel 18.5 miljoen meer dan in de overeenkomstige periode van 1965. De bedrijfsinkomsten stegen met 15 percent tot 216.3 miljoen. Jacob en zijn baas, Alexander Joze- fovski genaamd, doen alles samen. Zelfs waterskiën.Deze zonnige vakantiefoto werd genomen in Wor cester, in de Verenigde Staten. Telefoto Schiller: Wie te lang over iets nadenkt zal wei nig tot stand brengen. Minister Vrolijk heeft de argumenten van de TROS voor een herverdeling van de zendtijd, waarbij deze omroep eens per week een uur aan bod wil komen op de televisie, kunnen billijken. In een brief aan de N.T.S. dringt de bewindsman er op aan het ontwerp voor de nieuwe verdeling van zendtijd zo te herzien „dat aan de redelijke verlangens van de TROS tegemoet wordt gekomen." De TROS wenst in het najaar elke week een uur zendtijd. Het NTS-bestuur was er bij zijn indeling van de zendtijd echter van uit gegaan dat alle omroepen avondvullende programma's moesten ma ken en had daarom de zendtijd van de TROS „verzameld" tot één avond per maand. De TROS is echter van mening dat haar wervingskracht te gering zou zijn als de kijkers steeds een maand moe ten wachten op een volgende uitzending van de TROS. de laatste restanten ook grote maten. GEN. CRONJÉSTRAAT 139a, hoek Dr. Leydsstraat - Telef. 57234 De ambassadeur van de Kongolese republiek bij de Benelux, oud premier C. Adoela, heeft een bezoek gebracht aan de n.v. Philips-Duphar. De ambassadeur is namelijk zeer ge ïnteresseerd in de bestrijding van plantenziekten in zijn land. Op het landgoed Boekesteyn bekijkt zijn echtgenote door de microscoop aal tjes ofwel nemathoden, die zeer schadelijk zijn voor gewassen. Naast haar de heer Adoela. Horloger - Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Kaarlem Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars alle wijzigingen in de drie grafische CAO's goedgekeurd. De goedkeuring van de wijzigingen in de CAO administratief personeel dagbladbe drijven is echter nog niet afgekomen, maar verwacht wordt dat het College ook tegen deze CAO geen bezwaren zal hebben. De nieuwe lonen zullen zoveel mogelijk aan het eind van deze week nog worden uitbetaald. WASHINGTON (Reuter) De voorma lige Amerikaanse president Eisenhower is maandag in het militaire ziekenhuis Walter Reed in Washington opgenomen voor een routine-onderzoek. Het is niet bekend waarvoor Eisenhower, die 75 jaar is, wordt onderzocht, noch hoe lang hij in het ziekenhuis zal blijven. DJAKARTA (Reuter en AP). Een snauwende, schreeuwende presi dent Soekarno heeft vandaag ver klaard, dat Indonesiës confrontatie politiek zal worden voortgezet. „Ma leisië is een neokolonialistisch pro ject". Soekarno trok zijn schoenen uit toen hij begon te spreken en voer uit tegen de vredespogingen van de nieuwe regering in Djakarta. De pre sident ventileerde zijn ideeën over de buitenlandse politiek bij de plechtige beëdiging van het nieuwe kabinet, dat grotendeels gevormd is door luitenant-generaal Soeharto, de sterke man van het leger. Soeharto en mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, luisterden tijdens Soekarno's rede onbewogen toe. Er ontstond tijdens de plechtigheid in het paleis te Bogor een pijnlijk zwijgen toen een onbekende man, die ergens ach teraan stond Soekarno overschreeuwde. Hij werd onmiddellijk naar buiten geleid door de wacht. Soekarno zei verder dat hij nog steeds premier is een functie die volgens ge neraal Soeharto is afgeschaft. Wat be treft zijn decreet van 11 maart, dat de uitvoerende macht aan generaal Soehar to gaf, zei Soekarno: „Ik verklaar na drukkelijk dat het geen overdracht van gezag is". Luitenant-generaal Soeharto, de sterke man van Indonesië, werd bij zijn beëdi ging tot voorzitter van het kernkabinet bevorderd tot generaal. Soekarno heeft dr. Leimena benoemd tot eerste vice-voorzitter van de hoogste adviserende raad, waarvan hij zelf voor zitter is. Hij noemde Leimena „de groot ste patriot Roeslan Abdoelgani benoem de hij voorts tot voorzitter van verschei dene staatsinstellingen, zoals de Nationa le Planraad, het nationale defensie-insti tuut en de commissie voor kernenergie. Verscheidene anti-communistische ac tiefronten in Djakarta hebben er gisteren hun teleurstelling over uitgesproken dat de militaire leider generaal Soeharto niet de bevoegdheid heeft gekregen het nieu we Indonesische kabinet te leiden. De voorzitter van de verenigde anti communistische actiefronten in West-Java, Soelaiman Tjakrawigoena, verklaarde in Bandoeng dat het kabinet „tweeslachtig" is, omdat „de oude en nieuwe orde erin vermengd zijn". tien minuten op de Schip- Woensdagavond om over half tien zijn r holweg in de Haarlemmermeer twee per sonenauto's, die elkaar in de bocht tege moet reden, tegen elkaar gebotst. De be stuurster van een der wagens, de 62-ja- rige mevrouw G. A. M. Blokker-Sijpestijn, woonachtig in Santpoort, werd op slag gedood. Haar echtgenoot en een mede passagier werden zwaar gewond overge bracht naar het St. Elisabeth's Gasthuis in Haarlem. Het drietal bevond zich op de terugweg van een in Bazel gehouden con gres van Rozenkruisers. De inzittenden van de andere auto, twee Amsterdam mers, zijn met lichte verwondingen even eens naar het St. Elisabeth's Gasthuis over gebracht. Na behandeld te zijn kondon zij naar huis terugkeren. DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1