Centrum van Beverwijk wordt opgebroken Verenigingsnieuws uit de IJmond foto"mGans Ellen Betrix sPel tade A. J. Frajman pleit op rijm voor behoud van Beverwijk Feestweek in Santpoort wWmm Voor het leggen van riolering Brandje bij „Neco" in IJmuiden Kort IJmondnieuws Pot sambal brengt man tot razernij Uw geslaagde vakantie-foto's keurig en snel afgedrukt bij „Speliade" voor Velsens jeugd Voorrangskruising op Zeestraat in Beverwijk Velsens raadhuis werd attractie voor toeristen DONDERDAG 28 JULI 1966 5 Zilveren Zweep Voor de kinderen Geen overlast Velsen-IJmuiden Beverwijk KennemeHaan 5 (bij de brug) DROGISTERU- DE CEDER „Speliade" goedkoper voor grotere gezinnen Kennemer Kruimels Maja Zwier en Margriet Dalmeijerleiden de bezoekers rond in de raadzaal. Met de door het gemeentebestuur van Veisen in januari geschapen mogelijkheid tot bezichtiging van het nieuwe raadhuishebben de beide met de rondleidingen belaste receptionisten Margriet Dalmeijer en Maja Zwier een taak gekregen, welke door haar met plezier en enthousiasme wordt vervuld. Het gemeentebestuur heeft destijds tot een en ander be sloten, omdat kort na de opening de belangstelling voor het raadhuis bij de ingezetenen bijzonder groot is gebleken, welke animo uiteindelijk tot resultaat heeft gehad, dat een bezichtiging van het gebouw als attractie kon worden genoteerd op de lijst van bezienswaardigheden in de IJmond en omgeving. Ook de periodieke vermelding van de openingsuren in de agenda's van de V.V.V.'s en de plaatselijke bladen dragen ertoe bij, dat zich onder deze bezoekers geregeld toeristen uit binnen- en buitenland bevinden waaronder Amerikanen, Engelsen en Duitsers die met de grootste interesse aan de bijna drie kwartier durende rondleiding deel nemen. De ervaringen van Maja en Mar griet met haar „volgelingen" zijn on verdeeld gunstig. Zij mogen hierbij steeds de grootste lof beluisteren over bouw en interieur van het raadhuis en vele Velsenaren hebben reeds ver klaard trots te zijn op het bezit van dit fraaie gebouw. Wel doet het vol gens sommigen van buiten af gezien enigszins aan een ziekenhuis denken, maar het interieur is dan toch in ieder geval modern en zakelijk inge richt. Dit laatste is bijzonder scherp opge merkt, omdat bouwmeester Dudok er bij de vormgeving van het raadhuis naar heeft gestreefd door middel van een overwogen gebruik van het mate riaal een ruimte met allure te schep pen. En het stijlvolle interieur vormt het bewijs, dat architect Dudok hier voortreffelijk in is geslaagd. Het is voor de beide receptionisten altijd bijzonder interessant de soms uit eenlopende meningen van de bezoe kers over bepaalde details te beluiste ren. Zo wordt Mari Andriessens beeld van prinses Wilhelmina meer door jon geren dan door ouderen gewaardeerd, waarvan laatstgenoemden de voor keur aan een meer romantische uit beelding zouden hebben gegeven. Ook wordt de raadzaal geregeld met be wondering en een zeker respect betre den, waarbij sommige bezoekers het betreuren dat deze fraaie vergaderzaal slechts eenmaal in de drie weken dienst behoeft te doen. Daarbij valt het Mar ja en Margriet steeds op, dat de niet-ingezetenen nimmer verzuimen te informeren naar de politieke samen stelling van de raad. Voorts verwon deren vooral de buitenlanders zich over het bestaan van de Burgerzaal, welke tot en met dans- en begroetings avonden voor alle plaatselijke evene menten kan worden gebruikt, zodat de Velsenaren wel degelijk bij het be- stuursleven worden betrokken. Overigens vormt de vijver met goud vissen een extra attractie voor de jeugd, terwijl de dames zich in de kantine gaarne de finesses van de mo derne keukenuitrusting laten verkla ren. Waarbij dan een bezoek aan de derde verdieping met haar onver wacht fraaie panorama op de Hoog ovens en het scheepvaartverkeer van het Noordzeekanaal als een verrassen de afsluiting van de excursie kan wor den beschouwd. Geen wonder dat Maja en Margriet het met haar rondleidin gen steeds drukker krijgen. Dit be hoeft echter niemand van een bezoek te weerhouden, want zoals reeds ge zegd, zij geven de toeristen gaarne en enthousiast de gewenste uitleg. De onlangs reeds in ons blad aangekondigde feestweek in Santpoort wordt dinsdag 2 augustus ingezet met een attractieve ringrijderij in de Hoofdstraat, waar aan kan worden deelgenomen door wielrijders(sters), ruiters op losse paarden en bestuurders van tilbury's en andere aange spannen voertuigen, die de leeftijd van twaalf jaar moeten hebben be reikt. De laatstgenoemde categorie dient uiteraard door een dame te worden vergezeld, die mag trachten de voorgeschreven manipulaties met de ring tot een goed einde te brengen. De aanvangstijden zijn res pectievelijk vastgesteld op 9, 11 en 14 uur. Voor deze ringrijderij zijn enige tientallen fraaie prijzen beschikbaar gesteld, die in de etalages van Loendersloots Warenhuis aan de Hoofdstraat kunnen worden bezichtigd. Alleen voor het ringrijden op losse paarden gelden prijzen van f 25, f 15 en f 5. De gelegenheid tot inschrijven is maandag 1 augustus om 20 uur open gesteld in hotel „De Uilenboom" aan de Hoofdstraat, waarbij het inschrijf geld voor jongens en meisjes op de fiets vijftig cent bedraagt. Ruiters op losse paarden betalen één gulden, ter wijl het inschrijfgeld voor paren in een tilbury op vier gulden is vastge steld. Vervolgens begint woensdag 3 au gustus om 18.30 uur de Zestiende Wielerronde van Santpoort, een weg wedstrijd over honderd kilometer, waar onder meer door een aantal bekende Nederlandse renners aan zal ■■H Een herinnering aan het ringrijden van verleden jaar. worden deelgenomen. De toegang tot het parcours voor toeschouwers is ge legen aan de Terrasweg. Donderdag 4 augustus wordt op de Hoofdstraat een Nationale Kortebaan- draverij verreden, met als inzet de Zilveren Zweep en het kampioenschap van Nederland. Hiervoor hebben de eigenaars van vierentwintig van de sterkste paarden ingeschreven, zodat het een interessante draverij belooft te worden, waar liefhebbers van de niooie paardesport het hart volledig aan kunnen ophalen. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur, waarvoor het piibliek de baan via de ingang bij de Broekbergerlaan zal kunnen bereiken. Voorts begint vrijdag 5 augustus om 18.30 uur, eveneens op het parcours van de Hoofdstraat, een handicaprace yoor boerenpaarden en pony's, waar ook enige geldprijzen voor beschikbaar zijh gesteld. Inschrijvingen hiervoor kunnen eveneens op het reeds ver melde tijdstip in „De Uilenboom" ge schieden. Als laatste dag van de feestweek is Zaterdag 6 augustus geheel bestemd yoor de Santpoortse jeugd. De kinde ren kunnen om 10.30 uur deelnemen aan een ballonwedstrijd, waarvoor bij de jurywagen aan de Huis ten Bilt- straat van 10 uur af a vijfentwintig cent kaarten verkrijgbaar zijn gesteld. Op dezelfde plaats kunnen zij, even eens a vijfentwintig cent deelnemers kaarten verkrijgen voor de autopedra ce, welke om 14 uur aan de Hoofd straat een aanvang neemt. Gedurende deze feestweek, te begin nen bij maandag 1 augustus dus, zal op het terrein bij de Hoofdstraat een lunapark met de nieuwste attracties worden ingericht, dat dagelijks van 14 tot 24 uur geopend is. WUWftrfMMIAfMMMWUMVlAmWMMWIMMMMVMMUMMVyMIrfMVMMWIWHXilMWMimKM* Maandag wordt in het centrum van Beverwijk een begin gemaakt met een omvangrijk rioleringsproject, dat voor 184.000 door het aannemers bedrijf Th. A. C. Schram wordt uitgevoerd. In totaal zullen 990 meter rio leringsbuizen worden gelegd. Een gedeelte van de Breestraat (vanaf het oude raadhuis tot aan de Zeestraat), de Zeestraat, de Groenelaan, de Bo gaardlaan, de Duinwijklaan en gedeelten van de Prinsessenlaan, West Pa rallelweg en de aftakking naar het Stationsplein moeten daarvoor worden opgebroken. De verbetering van het rioleringsnet is nodig, aangezien het bestaande is ver ouderd. Niet alleen moet de capaciteit van het net worden opgevoerd (grotere diameter), noodzakelijk is bovendien dat de hoofdriolen op een diepte van om streeks drie meter komen te liggen. Het huidige net ligt slechts anderhalve meter onder het wegdek. Het is de bedoeling dat het gehele rioleringsstelsel van Be verwijk successievelijk aan de nieuwe eisen wordt aangepast. Het begin wordt maandag gemaakt bij de kruising Zeestraat-Groenelaan. De Zee straat mag in het zomerseizoen niet wor den opgebroken, evenmin als de Bree straat. Het gedeelte Breestraat-Zeestraat, waar de riolering pas op 29 augustus kan worden gelegd, moet binnen vijf dagen weer voor het verkeer opengesteld wor den. Zo wil Rijkswaterstaat het, bij wie de Breestraat in onderhoud is. Het gedeel te Zeestraat-Baanstraat, waar de werk zaamheden begin september beginnen moet volgens het bestek voor half novem ber worden opgeleverd. Dit in verband met de drukke weken die de middenstan ders aan het eind van het jaar staan te wachten. Het is overigens opvallend zoals er met de belangen van winkeliers en particulie ren rekening wordt gehouden. Alle be trokken winkeliers ontvingen reeds een schrijven, waarin wordt gesteld dat de neringdoenden geen overlast zullen on dervinden. De trottoirs blijven begaan baar, doordat het vrijkomende zand re gelmatig wordt afgevoerd. Indien dat no dig is, zullen bovendien op de trottoirs loopburggetjes worden gelegd. Tenslotte is er dagelijks contact met de midden standers omtrent de bevoorrading van hun magazijnen. Per dag zal de aannemer niet meer dan 30 meter straat onderhanden nemen. Mede daardoor worden de automobilisten nauwelijks gedupeerd in het parkeren van hun voertuigen. De fa. Schram heeft zich voorts verplicht per dag minstens 15 me ter kant en klaar op te leveren, inclusief de bestraging. De aannemer, die veel DONDERDAG 28 JULI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid „De Duinpan", Wil lem de Zwijgerlaan: 19-21.15 uur. VRIJDAG 29 JULI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945. IJmuiden: van 14.30-17.30 uur en van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 u. en 19-21.15 u.; Katholieke Openbare lees zaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 u. en 19-21 u.; fi liaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 14-17 u. en 19-21 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DONDERDAG 28 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15 tot 21.30 uur. VRIJDAG 29 JULI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30uur en van 19-21 uur. R.k. leeszaal. Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur; 15-18 uur en van 19-21.30 u. Gezamenlijke leeszalen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4. geopend van 19-21 uur; Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 15-17 uur en 19-21 uur. Omstreeks acht uur hedenmorgen brak brand uit bij de N.V. Nederlandse con- servenfabriek „Neco" aan de Industrie straat in IJmuiden. Door tot nu toe nog onbekende oorzaak was een tegen het fabrieksgebouw liggende stapel houten kisten en kartonnen dozen gaan branden. De brandweer nam geen risico's na de brandmelding uit de dichtbebouwde In dustriestraat en rukte met groot materieel uit. Ter plaatse kon evenwel met een en kele straal uit de nevelspuit worden vol staan. Na enkele minuten was er geen vuur meer. De schade bleef beperkt tot een aantal verbrande en geblakerde oude conservenkisten. De brandweer had haar 93ste brandje van het jaar achter de rug; vorig jaar waren er in de overeenkomstige periode 108 branden. Spreekuur. De wethouder van open bare werken in Beverwijk, de heer W. J. Vessies houdt dinsdag 2 augustus geen spreekuur, wél woensdag 3 augustus, van half elf tot twaalf uur. haast zal maken, hoopt met het gehele project binnen honderd dagen klaar te komen. Voordat de firma Schram begint zullen alle leidingen van gas, water, PTT en elektriciteit onder de trottoirs of parkeer- stroken worden gelegd, aangezien het be wuste traject het volgend jaar van een gesloten wegdek (bitumen) wordt voorzien. Het verleggen van die leidingen is geen ingrijpend karwei. Dinsdagavond at een 48-jarige Haar lemmer in een overmoedige bui in een cafetaria in Haarlem-Noord de gehele in houd van een potje sambal op. Het hete brouwsel veroorzaakte in hem een aan val van razernij waarin hij zich uitleefde op een groot deel van de inventaris in het cafetaria. Een poging de brand in zijn maag met glazen water te blussen had een averechtse uitwerking. De amok- maker ging als een dolle te keer. Tien tallen glazen sneuvelden, hij vernielde een koffiemachine en bedreigde een kell- ner. Toen de wanhopige eigenaar van de zaak zijn oververhitte cliënt uit de zaak trachtte te zetten, draaide de man diens arm uit de kom. Hij moest uiteindelijk door de politie worden ingesloten totdat de binnenbrand geheel was geblust. (in groot of klein formaat) VOLLEDIGE HUIDVERZORGING tt ft PLANETENWEG 68 CEDEBSTRAAT 31 TEL. 8107 TEL. 5610 Het is de organisatoren van de „Speliade" gebleken, dat de vastge stelde toegangsprijs van vijftig cent per kind vooral voor de moeders van grotere gezinnen een enigszins kost bare geschiedenis wordt, wanneer zij haar kroost meermalen per week aan deze kindervakantiefeesten wil laten deelnemen. Men vestigt er daarom de aandacht op, dat de toe gangsprijs voor de jeugd uit ge zinnen van meer dan twee kinderen is gehalveerd, dus in deze gevallen slechts een kwartje bedraagt. Ui teraard dient dit bij de ingang wel even kenbaar te worden gemaakt. Het prógramma van „Speliade" voor da jeugd in Velsen voor vrijdag 29 juli luidt als volgt: Slotmiddagfeest van de tweede „SPELI- ADE"-week. Hin-gebouw, Kalverstraat 11 te IJmuiden. Feestmiddag met Char les Matla met „Jeugdpiste", clowns, variété, muziek, goochelen, enz. Leef tijd van 6 tot 13 jaar. Aanvang 14 uur. „SPELIADE"-stempeltochten, formulie ren te krijgen bij: V.V.V.-kantoor, Marktplein te IJmuiden. Sigarenmaga zijn ,,'t Centrum", Wijkerstraatweg 188, Velsen-Noord. Reisbureau „Europa", Hoofdstraat 57, Santpoort De door staatssecretaris Westerhout voorgestelde samenvoeging van de drie IJmondgemeenten tot een nieuwe gemeente IJmuiden heeft lang niet de instemming van iedereen verworven. Het comité „Vrij Heemskerk" en het „Actiecomité Beverwijk" zijn o.a. de spreekbuis van een groot aantal in gezetenen geworden, die geen heil zien in een groter bestuurlijke een heid. Daarnaast zijn er tal van bur gers, die individueel hun misnoegen over de op handen zijnde plannen uiten. Eén van de burgers, die wel op een bijzonder originele wijze van zijn ongerustheid blijk heeft gegeven is de heer A. J. Frajman uit Beverwijk. Deze krasse 83-jarige heer, die in het verzorgingstehuis „Lommerlust'' te Bever wijk woont, pleit in een gedicht aan het gemeentebestuur voor het behoud van de zelfstandigheid van Beverwijk. Het is overigens niet de eerste keer, dat de heer Frajman aan het rijmen is geslagen. „Als jongen schreef ik mijn brieven aan de meiden ook al op rijm, vertelt hij. In „Lommerlust" ben ik ech ter nog het meest productief geweest. Ik doe het uit verveling. Zodoende heb ik er al duizenden gemaakt." De heer Frajman heeft zich in het ver zorgingshuis als een gelegenheidsdichter ontpopt. Er gaat geen feestelijke gebeur tenis in „Lommerlust" voorbij of deze oud-Wijker heeft er wel een toepasselijk gedicht op gemaakt. Enkele rijmelarij- produkten hangen zelfs op het publikatie- bord van het tehuis. Voorts is de heer Frajman de trotse Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de splitsing Zeestraat (rijbaan)-Tussenwijkerweg en de kruising Zeestraat (rijwielpad)-Tussenwijkerweg in de gemeente Beverwijk aan te wijzen als voorrangssplitsing respectievelijk voor rangskruising, met dien verstande, dat het verkeer van de Tussenwijkerweg voor rang dient te verlenen aan dat van de Zeestraat (rijbaan) en Zeestraat (rijwiel pad) en daarbij te bepalen, dat wegge bruikers, die langs de Tussenwijkerweg de voorrangssplitsing respectievelijk de voor rangskruising naderen, moeten stoppen, alvorens die splitsing respectievelijk krui sing op te rij dén of op te gaan. Voorts is het gedeelte van de Tussenwijkerweg, gelegen tussen de Zeestraat (rijbaan) en Zeestraat (rijwielpad), gesloten verklaard voor voertuigen, welke een breedte, de lading meegerekend, van 1.80 m. te bo ven gaan. A. J. Frajman bezitter van tal van dankbetuigingen van diverse hoog geplaatste personen. Hij stuurde o.a. gelukwensen-op-rijm aan ko ningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus en aan oud-bondskanselier Ade nauer. Hieronder treft u het gedicht aan, dat de heer Frajman aan het gemeentebe stuur van Beverwijk stuurde. Het is een ode aan zijn woonplaats, die hij zijn zelf standigheid wil laten behouden. Ons IJmond stad kreeg eens zijn rech ten En daarvoor blijven wij steeds vechten Voor behoud van schoone IJmondstad Zijn licht als een Kroon in 't goud gevat In zijn mooie schoone dreven Willen wij ons vrij begeven Hier dulden wij geen dwinglandij Dit maakt geen enkel Wijker blij En samenvoeging dreigt ons lot Dit is voor ons de grootste spot Want onze kloeke gemeenteraad Weet met ons stadje heus wel raad Onder leiding van zoo'n kloek bestuur Beleven wij geen avontuur Zij werken voor hun dierbaar pand Zoo'n leiding is nog nooit gestrand Dus laat de Wijker schoone toren Aan ons Wijkerhart behooren Dan juicht de heele burgerschaar Met het bestuur van Beverwijk Gevoelen wij ons wonderrijk De samenvoeging van de baan Ons gemeentebestuur kan 't heus wel Wij blijven trots op onze stad Een parel in het goud gevat. aan

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5