Haal fijne ZWANENBERG vleeswaren in huis! w Betogers wuifden Wilson uit met leuzen tegen Vietnam Vandaag Brits-Amerikaans topgesprek in Washington Oe Thant één dag langer in Moskou In Vietnam vechten vele Westduitse soldaten mee Legeropstand in Nigeria Kwestie* Vietnam brandend probleem in Israel U-2 vliegtuig vermist r Van dag tot dag Rhodesië verlengt de noodtoestand Augstein moet Strauss „smartegeld" betalen Reizigers van VS getroffen door staking bij TWA Kosmos gelanceerd V AG ANTIE GESLOTEN J A N v. d. M E E R Dr. A. L. Constandse: telegrammen VRIJDAG 2 9 JULI 1966 Radioactieve neerslag in NieuW'Zeeland van Franse kernproeven Zoekt u heerlijk vers broodbeleg? SPAAR VOOR GRATIS VLEESSCHAALÏ PPs® tl? wmk. Eerst stroef Pravda over ontvluchte „Dieter Dengier 99 99 „DE UILEN BOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560-8623 Sinds oktober van het vorige jaar is de Indonesische president Soekarno de ge vangene van het leger. Toen hebben de strijdkrachten (in antwoord op de moord op zeven generaals) hard toegeslagen. Zij hebben de communisten, van wie er dui zenden zijn gedood, uit alle bestuursorga nen geworpen en zich later tegen rood China gekeerd. Hun sterke man is gene raal Soeharto, die in het nieuwe kabinet, dat deze week is geïnstalleerd, de func ties vervult van premier, minister van de fensie, binnenlandse veiligheid en leger, terwijl hij ook opperbevelhebber is. Hij heeft verklaard, dat Soekarno nog wel president is, maar geen leider meer van de regering, zoals voorheen. Soekarno heeft nu bij de installatie van het nieuwe kabinet gerebelleerd, althans met woorden, waarbij Soeharto onaan doenlijk toeluisterde. De president had In donesië willen baseren op een verbond van nationalisten, religieuze leiders en communisten („nasakom" genoemd) en op vriendschap met China. Sinds 1963 wil de hij ook dat de federatie Maleisië zou worden ontbonden Drie delen van deze federatie liggen op Borneo, en Soekarno wenste vrijheid te hebben, hun aansluiting bij Indonesië te bevorderen. De legerlei ding sloot echter de communisten uit, maakte zich China tot vijand en staakte de „confrontatie met Maleisië", al staat nog geenszins vast dat zij Maleisië altijd met rust zal laten. Bovendien stond op het programma van Soeharto het economisch herstel, uitschrijven van verkiezingen, be noeming van een vice-president en rege ling van de opvolging van Soekarno. De ze is indertijd tot president voor het leven benoemd, maar dit besluit zal nader wor den bekeken. Soekarno heeft zich echter danig ge weerd. Hij hield vol dat hij (noodgedwon gen) wel op 11 maart allerlei volmachten heeft verleend aan Soeharto, maar nog altijd leider is der regering en opperbevel hebber. En voorts dat de „confrontatie met Maleisië" voortgaat. Als dit groot- ipraak is moet men zich afvragen, waar om de legerleiding hem laat praten. De voor de hand liggende verklaring is, dat Soekarno nu eejimaal het symbool van de „Indonesische revolutie" en in verscheide ne gebieden (zoals Midden-Java) nog over veel aanhangers beschikt. Waarom zou het leger dit symbool niet behouden voor zijn eigen politiek? Laat de president dan maar spreken of hij nog de macht heeft en zijn dierbare vrienden Abdoelgani en Leimena, die uit de regering zijn verwij derd, met lof overladen en erebaantjes geven. Weliswaar stelt het kabinet-Soeharto al dus de felste tegenstanders van Soekarno weer teleur, en die zijn in beweging ge komen. Bovendien mopperen de anti-com munistische partijen, dat zij niet veel meer betekenen, en dat de vijf super-mi nisters van de regering met Soeharto aan het hoofd eigenlijk een dictatuur vormen. Tot rust gekomen is Indonesië nog geenszins. Maar op het ogenblik is Soekarno een dienaar van het leger, dat hem zijn titels laat houden en hem laat praten. MUWMWWUWWWVWIAAMMMWWWyWWWWWWWMAMWWWIMMWIA amwwwwwwmmwwwwwwvwwimuiaiiiwimaaamwwmwvaamww SALISBURY (Reuter) Het parle ment van Rhodesië heeft gisteren de noodtoestand met drie maanden verlengd. De minister van Justitie Desmond Lard- ner-Burke verklaarde dat de noodtoe stand moet blijven bestaan omdat de po gingen om een einde te maken aan de on afhankelijkheid van Rhodesië in de ko mende drie maanden wellicht nog hefti ger zullen worden. De oppositie verzette zich tegen verlen ging van de noodtoestand, die al negen maanden van kracht is. AUCKLAND (AP) Radioactieve neerslag van de eerste Franse kern proef op het koraaleiland Moeroeroa in de Stille Oceaan begint nu neer te komen in Nieuw-Zeeland. Uit monsters genomen door het ministerie van Volksgezondheid wordt afgeleid dat de radioactieve uit zaai op het zuidelijk halfrond de wereld heeft omcirkeld. In verschillende delen van Nieuw-Zee- land vertonen luchtfilters en monsters re genwater een kleine stijging van stralings intensiteit. In melkmonsters is radioac tief jodium aangetroffen. MüNCHEN, (DPA Rudolf Augstein. uitgever van het Westduitse weekblad „Der Spiegel" moet 25.000 DM „smarte- geld" betalen aan de voormalige minis ter van Defensie van West-Duitsland, Frans-Josef Strauss. Ook moet „Der Spie gel" zijn beschuldigingen herroepen. Strauss trad vier jaar geleden af na het in „Der Spiege"' gepubliceerde ver haal dat hij persoonlijk voordeel zou heb ben getrokken uit zijn ministersambt. Aug stein is in hoger beroep gegaan tegen deze uitspraak van de rechtbank in Mün- chen. NEW YORK (AFP) Ongeveer 16.000 Amerikanen zullen volgende week niet uit Europa kunnen vertrekken als gevolg van de staking van boordwerktuigkundi gen. Dit heeft een woordvoerder van de „Transworld Airlines" in New York mee gedeeld. De TWA is de enige van de vijf door de staking getroffen Amerikaanse luchtvaart maatschappijen die op Europa vliegt. In totaal staken 35.000 boordwerktuigkundi gen sedert 8 juli. Vele reizigers hebben geen plaatsen kun nen vinden in vliegtuigen van andere maatschappijen of op schepen. De wacht lijsten zijn vooral lang in Parijs, Londen, Shannon, Frankfort, Rome, Lissabon en Madrid. V •y.fi-' glpps^ knip uit Zwanenberg vleeswarenzakjes de spaar/jgels en plak die op gratis spaarkaart. Vraag uw winkelier! WASHINGTON (AFP). Premier Harold Wilson van Engeland is in Washington aangekomen, waar hij vandaag een bespreking zal hebben met president Johnson. Vanavond vertrekt hij naar Ottawa voor een onderhoud met premier Lester Pear son van Canada. De kreten van betogers op het vliegveld, die demonstreerden tegen de Vietnamese oorlog weerklonken nog toen Wilsons vliegtuig uit Londen vertrok. De demonstranten hadden Span doeken bij zich met: „Wilson, zeg Johnson dat hij uit Vietnam moet gaan" en „Wilson spreek voor ons en niet voor Amerika". Wanneer president Johnson premier Wilson vandaag in Washington ontmoet, aldus onze correspondent in Londen, zal de begroeting natuurlijk hoffelijk zijn. Maar Johnsons houding tegenover de Britse regeringsleider zal waarschijnlijk koeler zijn dan gewoonlijk. De reden hier voor is dat de president zich politiek en persoonlijk gekwetst voelt, omdat Wilson hem in de steek heeft gelaten inzake de bombardementen van Hanoi en Haiphong en ook omdat Wilsons haastige en onno dig geachte bezoek aan Moskou diploma tiek een mislukking is geworden, waar voor Washington tevoren had gewaar schuwd. De Amerikaanse pers beschuldigde Wil son er destijds van dat hij alleen naar Moskou was gegaan om zijn linkervleu gel tevreden te stellen. Hij zou daardoor toekomstige gesprekken met Moskou no deloos in diskrediet hebben gebracht. De Britse premier erkende dat hij met lege handen thuis kwam, maar hij vond de ge sprekken met de Russische leiders aller minst nutteloos, omdat Kosygin, wat be treft Vietnam, openhartiger dan ooit is geweest. Wilson meent hierdoor een dieper inzicht dan enig andere westerse staats man te hebben gekregen in de werkelijke motieven van het Kremlin. Van Kosygins opvattingen zal Wilson de Amerikaanse president vandaag deelge noot maken. Dit kan van groot belang zijn, vooral omdat Johnson en Kosygin elkaar niet persoonlijk kennen. Washington wil overigens niet stilstaan bij het jongste verleden en legt de nadruk op de grote waarde van Groot-Brittannië als bondge noot, met dien verstande dat in details zal moeten worden nagegaan of de Britten niet wat minder hooi op hun vork zullen moeten nemen, vooral in Azië. Daarom zou de Britse taak, volgens Washington, ook in overleg met Australië, Nieuw-Zee land en West-Duitsland opnieuw dienen te worden gedefinieerd. Voor Wilson bete kent dit een betere verdeling van de kos ten, een opvatting die door Johnson schijnt te worden gesteund. Relatief draagt Groot-Brittannië namelijk tot nu toe op defensiegebied zware lasten. Aanvankelijk waren de persoonlijke be trekkingen tussen de beide mannen vrij stroef. Toen Wilson Johnson voor het eerst ontmoette in diens functie van vice- president, meende de Britse politicus dat Johnson in zijn opvattingen een tweede Roosevelt was en dat hij de Labour-poli- Onze beide zaken, GEN. CRONJÉSTRAAT 1 en 4 zijn wegens vacantie van 1 t/m 10 AUGUSTUS. Voor storingen in uw RADIO of T.V. in die tijd bellen TELEFOON 50494 Gen. Cronjéstraat 1 en 4 - Haarlem tiek, zou toejuichen. Maar het bleek dat zijn gesprekspartner veel minder steunde op een bepaalde ideologie. Johnson, die ervan houdt zichzelf te ho ren praten, toonde weinig geestdrift voor de bezoeker uit Engeland, die op een nog al hoogdravende wijze een soort lezing voor hem hield. Toen Wilson in april vo rig jaar een toespraak voor de economi sche club in New York hield, kostte het nogal moeite voordat Johnson bereid was om hem naar Washington uit te nodigen. Daarna echter verbeterden hun betrek kingen snel, vooral nadat Wilson Johnsons politiek in Vietnam openlijk had gesteund. MOSKOU (Reuter en AFP) De se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, heeft zijn bezoek aan Mos kou met een dag verlengd. Hij keert pas morgen naar New York terug. Het ver trek is uitgesteld om een ontmoeting met de Russische partijleider Brezjnev moge lijk te maken. De verlenging van Oe Thants bezoek heeft onmiddellijk speculaties doen ont staan over de mogelijkheid van een nieu we ontwikkeling inzake Vietnam. MOSKOU (TASS) De Sovjet-Unie heeft gisteren opnieuw een kosmos-kunst- maan gelanceerd, de 126 ste van de se rie. De apparatuur aan boord van de kunstmaan functioneert normaal. MOSKOU (Tass) De correspondent voor Vietnam en Laos van het Russische blad „Pravda", Iwan Sjtsjedrov, schrijft dat „duizenden Westduitse militairen" bij de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam dienen. Zij dragen het Ameri kaanse uniform. "Sjtsjedrov zegt in Bang kok te hebben gesproken met een Ameri kaan, die zich kapitein Harry Berg noemde en hem dit vertelde. Sjtsjedrov verklaart de papieren van de Duitse officier Dieter Dengier te hebben gefotografeerd. Zij worden in de Pravda afgedrukt. Dengier is volgens de Pravda- correspondent boven Laos neergeschoten. Van Amerikaanse zijde was gemeld dat Dengier uit Noordvietnamese gevangen schap was gevlucht en door een Ameri kaanse helikopter was opgepikt, na een wekenlange mars door het oerwoud. Dengier had een Duits paspoort, maar ook een papier waaruit bleek dat hij deel uitmaakte van het Amerikaanse leger, al dus de Pravda. West-Duitsland, zo gaat het bericht voort, heeft Zuid-Vietnam finan ciële hulp ten bedrage van 800, miljoen DM verleend en voor de naaste toekomst nog 300 miljoen toegezegd. Bonn levert ook wapens, bommen, munitie, gif en andere militaire uitrusting. Sjtsjedrov meent dat Bonn deze hulp verleent in de hoop op Amerikaanse steun voor „zijn revanchistische plannen in Eu ropa". Voorts zou West-Duitsland van de gelegenheid gebruik maken chemische en conventionele wapens te beproeven en zijn militairen „oorlogshard" te maken. Volgens de Amerikanen is Dengier in 1957 uit West-Duitsland vertrokken en werd hij in 1960 tot Amerikaan genatura liseerd. In 1964 ging hij bij de marine. LAGOS (Reuter). Volgens geruchten zijn in Nigeria eenheden van het leger aan het muiten geslagen. Ooggetuigen hebben verteld dat er rond om het vliegveld van Lagos nog wordt gevochten. In de hoofdstad Lagos zou het rustig zijn, maar de zetel van het mili taire bewind wordt zwaar bewaakt. De muiterij begon vannacht in Abeo- koeta, ongeveer 80 kilometer van Lagos. Een samenzwering tot omverwerping van het bewind van generaal Agoeyi Ironsi werd toen ontdekt en gezagstrouwe troe pen zouden in actie zijn gekomen om de muiters te ontwapenen. Volgens de eerste berichten zijn er verscheidene doden en vele gewonden. De 41-jarige generaal Agoeyi-Ironsi nam in januari de macht over nadat een door jonge officieren georganiseerde staats greep de burgerlijke regering had omver geworpen. Tussen Israel en zijn Arabi sche buurstaten nemen de spanningen en de grenscon flicten weer toe. Het Ameri kaanse Congres heeft duide lijk zijn misnoegen uitgespro ken over het anti-Israelische beleid van Egypte, door te weigeren de levering van graan op de oude, gunstige voorwaarden voort te zetten. Daarbij werd aan president Nasser ook verweten, dat hij de Amerikaanse politiek in Vietnam steeds sterker kri tiseert. President Johnson heeft reeds lang opdracht ge geven, meer steun te verlenen aan Israel, dat zich door Egypte bedreigd voelt. Te gelijk heeft hij er bij Israel op aangedrongen, openlijk de zijde te kiezen van Zuid- Vietnam. Maar zulk een stel ling-kiezen van Israel zou werkelijk niet ten goede ko men aan de joodse staat. Want de Vietnamese oorlog is in Azië en Afrika zeer im populair, zodat een pro-Ame rikaanse houding van Israel het land nog meer zou iso leren. Men weet dat de Sovjet- Unie, Oost-Europa en China steun verlenen aan Noord- Vietnam in zijn conflict met de Amerikanen. De Russen hebben invloed in Egypte (waar zij de Nijldam bouwen) en na de laatste staatsgreep ook in Syrië. De Chinezen schijnen vrienden te ver werven onder de Arabische Palestijnse vluchtelingen, die fel ageren om terug te keren naar hun woongebied, dat nu tot Israel behoort. Egypte, Syrië en de Palestijnse vluch telingen staan thans sympa thiek tegenover de communis ten en haten Israel. Dus ach ten de Amerikanen zich ge roepen, Israel hulp te ver lenen. Zij zijn „anti-Nasser". Gedurende de laatste maan den stromen voor de derde keer overigens in twee jaar Amerikaanse wapens Israel binnen: lichte bombarde mentsvliegtuigen („Sky- hawks"), Pattontanks en straaljagers. Het is waar dat de Amerikanen ook wapens leveren aan Jordanië en Saoedi-Arabië, die toch waar lijk geen vrienden van Israel zijn. Maar dat geschiedt „om het machts-evenwicht te handhaven", en omdat Jordanië en Saoedië, als con servatieve koninkrijken, te genstanders zijn van Nasser. Hoewel de militaire bijstand uit de Verenigde Staten voor Israel onontbeerlijk is zou het de joodse staat toch weinig te pas komen, te worden ge doodverfd als een „satelliet van Amerika". Teneinde zijn isolement te doorbreken heeft namelijk Israel contacten ge zocht met Afrikaanse landen die tot de „derde wereld" be horen, dus niet aan enig blok gebonden zijn. Bovendien be staan er ook betrekkingen met enige Aziatische landen. De Israeli's kunnen daar geen kapitaal investeren, maar er wel hulp verlenen bij: de be vloeiing van voorheen on vruchtbare gronden; de ont wikkeling van de dorpsecono mie; de organisatie van de jeugd; de training van vlie gers en van parachutisten; het opbouwen van een vloot, en dergelijke. Zij hebben grote ervaring inzake de moderni sering van achter-gebleven gebieden en de militaire ver dediging. Maar ze willen niet de naam hebben op te treden als „agenten" van de Ver enigde Staten. Niettemin heeft Washington er sterk op aangedrongen, dat de Israeli's hun kennis in dienst stellen van het regime in Zuid-Vietnam. Nu heeft Israel al niet veel vrienden in Azië. Het onderhoudt slechts diplomatieke betrek kingen met vier mogendhe den, die bondgenoten zijn van de Verenigde Staten (Turkije, de Filippijnen, Thailand en Japan) en met twee neutrale landen: Nepal en Thailand. Het staat op het punt een akkoord te sluiten met Cam bodja. De regering van India weigert echter nog steeds di plomatieke relaties te onder houden met de joodse staat, al heeft India indertijd in de Verenigde Naties de schep ping van Israel wel onder schreven. Zou Israel positief de zijde kiezen van Zuid-Vietnam, dan zou het in Azië gebrandmerkt zijn als vazal der Amerika nen. Nochtans probeert presi dent Johnson het in die rich ting te stuwen. Bij het onder houd dat hij in Honoloeloe heeft gehad met de Zuid- vietnames dictator Ky heeft hij deze aangeraden, zich te wenden tot Israel. Dit zo zei hij heeft een grote er varing in de verdediging van dorpen tegen vijandelijke in dringers. In de grensgebieden van Israel zijn de boeren ook soldaten, en Israel zou in structeurs kunnen zendén, om Ky te leren hoe hij zijn gebied zou kunnen verdedigen tegen de Vietcong. Op 20 en 21 maart onthulde de Zuidviet- namese ambassadeur in Wa shington dat in Bangkok (de hoofdstad van Thailand) de Israëlische ambassadeur reeds was benaderd door agenten van Ky en door de Ameri kaanse vice-president Hum phrey, om zijn regering over te halen tot het verlenen van bedoelde hulp aan Zuid-Viet nam. In Jeruzalem drongen de Amerikanen er op aan, ge neesmiddelen te zenden voor de troepen van Ky. Waarom zou zulk een steun verlening van Israel welkom zijn aan de Verenigde Staten? In de eerste plaats omdat hun hulp aan Israel dan iets zou opleveren. Voorts omdat zij Ky de indruk konden geven, dat hij niet alleen staat. Maar in Israel was de regering ont stemd, zonder in staat te zijn dit ronduit te zeggen. Vandaar dat de minister van Buiten landse Zaken Eban in het Is raëlische parlement alleen zei, dat hij er „in het huidige tijds gewricht" niet aan kon den ken, in te gaan op het verzoek van Zuid-Vietnam. In Wash ington zei men dit te begrij pen. Maar dat betekent niet. dat de druk verminderd is. De Verenigde Staten heb ben in juni een aantal Israëli sche journalisten uitgenodigd, een bezoek te brengen aan Zuid-Vietnam, in de hoop dat deze goed uitgezochte en pro- Amerikaans geachte schrij vers het grote publiek in Is rael door hun artikelen zou den overhalen, de zijde te kiezen van generaal Ky. Tot de genodigden behoorden ook generaal Dajan, die in 1956 de militaire campagne heeft geleid tegen Egypte. Hij had zich al in een interview met de Franse Monde (30 april) verklaard voor een duidelijk bondgenootschap met „het Westen" en met name met de Verenigde Staten. Hij is de parlementaire leider van de nieuwe partij van Ben Goe- rion (die ruzie kreeg met zijn oude Arbeiderspartij, de Ma- pai) en deze nieuwe partij heeft zich uitgesproken voor vriendschap met Zuid-Viet nam. Aangezien Dajan een nationale held is, met nog veel invloed in zijn oude partij (de Mapai) en hij de schildknaap is van de legen darische Ben Goerion, was het niet verwonderlijk dat hij in zijn oppositie tegen „neu- tralistische" beleid van de huidige regering niet alleen stond. Zo is de kwestie-Vietnam in Israel een brandend pro bleem geworden. Nochtans is het duidelijk, dat de spannin gen in het Naburige Oosten nog veel meer zouden stijgen, als Israel positief partij koos voor de Amerikanen inzake Vietnam. In Azië en Afrika is het optreden der Verenig de Staten in Zuidoost-Azië niet bepaald populair. Men moet daarom betreuren dat president Johnson die al voorbarig „verwelkomde, dat Israel een meer actieve rol aanvaardde bij het onder steunen van Zuid-Vietnam" probeert de Israeli's in zulk een dwangpositie te brengen. PANAMA (Reuter en AP) De Ame rikaanse autoriteiten hebben gisteravond een opsporingsactie georganiseerd met speciaal uitgeruste vliegtuigen. Gezocht wordt naar een U-2 vliegtuig dat zonder menselijke besturing van de Verenigde Staten naar Zuid-Amerika is afgedwaald. De piloot van de U-2 is vermoedelijk be wusteloos. Het Pentagon heeft bekend gemaakt dat de piloot de 32-jarige Kapitein Robert D. Hickman is. Vijf vliegtuigen, die nor maal worden gebruikt voor het bergen van ruimtevaartuigen, zullen vanuit de Panamakanaalzone vandaag beginnen met een opsporingsactie. De missie van het vliegtuig is niet be kendgemaakt, maar het is bekend dat in het luchtruim van Cuba verkennings vluchten worden uitgevoerd. Een boven Cuba vliegende U-2 gaf de Amerikaanse regering in 1963 de eerste aanwijzing dat de Sovjet-Unie raketbases op Cuba aan legde. Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant J Kernwapens. De Westduitse Vrije Demo craten (F.D.P.) hebben geëist dat de Bondsrepubiek op ondubbelzinnige en besliste wijze afstand doet van de aan spraken op kernwapens. Stenen tafelen. De Amerikaanse rabbijn Theodore Ross zal in de komende weken uit de berg Sinai, waarop Mozes de tien geboden ontving, stenen tafelen voor zijn synagoog in New York laten hakken. Egypte heeft verklaard dat de rabbijn welkom is omdat hij een vertegenwoor diger van de joodse godsdienst is en niet van „de politieke zionistische beweging". Archiefzwam. Als zoveel historische monu menten wordt het geluidsarchief van de Verenigde Naties in New York bedreigd door de invloeden van de tijd. Zo heeft men geconstateerd dat duizenden gram mofoonplaten, waarop de debatten van alle raden, commissies en andere orga nen der Verenigde Naties in de jaren 1946-1963 staan, zijn aangevallen door een microscopisch kleine zwam, die zich te goed schijnt te doen aan de vemis- achtige bovenlaag van de platen. Busongeluk. In de buurt van de Franse plaats Chalon sur Saone liepen twaalf Franse meisjes lichte verwondingen op toen de bus waarmee ze uit een vakan tiekolonie naar huis terugkeerden, om sloeg, na in botsing te zijn gekomen met een in tegengestelde richting rijdende personenauto. De bestuurster van deze wagen kwam om het leven. Verstandsverbijstering. In een vlaag van verstandsverbijstering heeft een 39-jari- ge man vernielingen aangericht in de St. Petruskerk van Haslach in West-Duits land. Met een ijzeren staaf drong de man het kerkgebouw binnen en koelde zijn woede op kerkvoorwerpen. Vijftig kris tallen vazen, kaarsen en een kostbare kroonluchter vielen aan zijn vernielzucht ten offer. De pastoor joeg hij met de ijzeren staaf uit zijn kerk. Noodweer. Een hevig noodweer heeft op het schiereiland Sorrento ten zuiden van Napels overstromingen en aardverschui vingen veroorzaakt. Verscheidene auto's werden bedolven, hoge golven sloegen badhuisjes kapot en straten kwamen on der water te staan. Dodenvallei-wandelaar. De 28-jarige Fransman Jean Pierre Marquant heeft zijn eenzame voettocht door de Doden- vallei in Californië, een van de warmste en meest troosteloze plaatsen op aarde, beëindigd. De gemiddelde temperatuur bedraagt er 50 graden Celsius, zodat Marquants canvasschoenen verbrand waren bij zijn aankomst. De Fransman had zijn tocht ondernomen om aan te tonen dat het in Amerika nog wel avon tuurlijk kan zijn. Wereldtijd. Carlos Larrière, president van de wereldfederatie van lange afstand zwemmers, heeft in een brief de Chinese regeringsleider Mao Tse Toeng uitgeno digd deel te nemen aan twee zwemma- rathons, die op 30 juli en 13 augustus in Ontario en Quebec worden gehouden: „Wij hebben versteld gestaan van uw fantastische tijd, u bent in staat een van de snelste profzwemmers in de wereld, de Nederlander Herman Willemse te ver slaan", aldus Larrière.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3