Half miljoen Cubanen willen in zeven tot tien jaar durende exodus van Fidel Castro's eiland af FUJICApi 265 C D i'BÖN Spaaks grote gewicht voor Europa Van dag tot dag Spaanse visserman eist 18 miljoen Luchtvaartstaking in VS beëindigd UW EXTRA CILINDER amm ZATERDAG 30 JULI 1966 3 Emigrantenstroom met 5 vindingrijke ex tra's! Uw fotohandelaar weet er alles van. Quotabeperking C onciërge V i janden Vijf bergbeklimmers in Oostenrijk verongelukt Paul Janson Ministerposten Smijten met deuren In het nieuwste nummer van het Ame rikaanse weekblad Newsweek (van 1 augustus) heeft de bekende commentator Walter Lippmann zijn reputatie bevestigd een onafhankelijk oordeel te baseren op een intelligente ontleding der internatio- le situatie. Hij gewaagt van afnemende invloed der Amerikanen in Europa en van hun onvermogen op te treden als „politie agent der wereld." Hij raadt zijn landge noten aan op te houden „valse goden te dienen bij het najagen van wereldmacht." De Verenigde Staten behoren zich volgens hem te beperken tot de noodzakelijke eisen van hun defensie, hun sociaal-eco nomisch welzijn en de oplossing der eigen binnenlandse problemen. Daartoe beho ren het negervraagstuk en het geleidelijk „onleefbaar" worden der grote steden. Hij ziet allerlei tekenen van verwijde ring tussen Amerika en West-Europa. De twee grote vrienden van de Verenigde Staten: de Westduitse christen-democra ten (van Adenauer en Erhard) en de Britse regering verkeren in een crisis. „Zoals kanselier Erhard onze bijzondere vriend was op het Europese vasteland, zo was premier Wilson onze bijzondere en onze enige vriend in Azië." Maar de populariteit van Erhard wankelt en Engeland is niet meer in staat een rol te spelen in Azië. De opvatting dat „de twee Engels-sprekende mogendheden, Amerika en Engeland, de aangewezen wakers zijn over de vrede in de wereld is verouderd en zal verdwijnen," zo zegt hij. Als oorzaken voor deze ontwikkeling ziet hij onder andere het feit, dat „de Vietnamese oorlog enorm onpopulair is in Europa." Maar dat jiiet alleen. De koude oorlog begint tot het verleden te behoren, er is bezig een nieuw Europa te verrij zen, dat beseft dat oorlog tot zijn volle dige vernietiging zou leiden. Om voort te leven is vredelievend samenleven noodza kelijk. Im de reis van de Gaulle naar Moskou ziet Lippmann een teken van de gewijzigde mentaliteit. Ten derde zijn er grote mogendheden opgekomen (en daar bij moet de schrijver wel meer aan de Sowj et-Unie en China denken dan aan Frankrijk) die in staat zijn te weigeren de Verenigde Staten te gehoorzamen. En ten vierde zijn volken die militair zwak zijn, bij machte de Amerikanen uit te dagen. Hun wapen is de guerrilla, de re volutionaire volksoorlog, en „zij hebben een antwoord gevonden op onze welvaart en onze wapens." Heel duidelijk heeft Lippmann daarbij het oog op de oorlog in Vietnam, die hij sinds lang kritiseert. Over de arme vol ken schrijft hij: „Omdat zij geleerd heb ben ontbering, leed en dood te aanvaar den kunnen zij lopen waar een rijk volk rijdt, zij overleven waar wij zouden ver hongeren, zij vinden nog dekking al wor den hun woningen vernietigd, zij kunnen vechten met eenvoudige wapens tegen onze grote en gecompliceerde wapens, en het is moeilijk hen te overwinnen omdat zo velen van hen bereid zijn te sterven." De oude militaire superioriteit van het Westen vindt geen gemakkelijk antwoord op de guerrilla. Wanneer men deze ernstige ontleding van de situatie nader beziet blijkt, dat Lippmann zijn landgenoten eigenlijk de raad geeft niet te trachten de rol te spe len van het machtige West-Europa met name van Engeland in de negentiende eeuw. Dit is niet meer mogelijk. Engeland heeft het ervaren en het heeft zich finan cieel uitgeput door te lang vast te houden aan de illusie, dat het nog een wereld macht zou zijn. Dit moge een les zijn voor Amerika. Het ziet er helaas niet naar uit dat de politici, die thans verant woordelijk zijn voor het buitenlandse be leid van de Verenigde Staten, en die uiterst machtbewust zijn, bereid zijn in te «temmen met zijn oordeel. Maar ook in Europa is het besef van de grenzen der macht langzaam doorge drongen en onwillig aanvaard. Toch is het duidelijk dat wij ons moeten verzoe nen met een wereld, waarin vele en veel zijdige krachten een rol spelen en dat de ene mogendheid de andere niet meer haar wil kan opleggen. Slechts door het zoeken van een redelijk machtsevenwicht en een vredelievend compromis kan worden voor komen, dat de volken elkaar wederzijds vernietigen. En het is verheugend dat een Amerikaan uitdrukking geeft aan het gezond verstand en het verantwoordelijk heidsgevoel van zovele van zijn landgeno ten, die vrezen dat president Johnson de Verenigde Staten zal verwikkelen in een eindeloze en gevaarlijke oorlog. lAAAAAAAAAAA/UWMWWUWMWIAA/MIAAAAAA/WlAA/WMXAItAA/ ^/WWWUUUWWVAAAAAAAAAAA/UUUlAAA/WWWVAAAAAAAAAAArt MADRID (Reuter) De Spaanse vis •er, Francisco Simo Orts, die behulpzaam is geweest bij de opsporing van de Ame rikaanse waterstofbom die na een vlieg tuigongeluk bij Palomares in de Middel landse Zee terecht kwam, heeft de Ame rikaanse regering een schadevergoeding van ongeveer 18 miljoen gulden gevraagd. Orts zat op 17 januari in zijn boot nabij de Spaanse zuidoostkust toen de bom in zee terecht kwam. Zij werd teruggevon den vlakbij de plek die Simo had aan gewezen. •- HAVANA. Volgens goed ingelichte kringen in Havana zouden on geveer een half miljoen Cubanen (ééntiende van de bevolking) van de mogelijkheid gebruik willen maken om hun eiland te verlaten. Naar ver wacht wordt zal deze exodus zeven tot tien jaar vergen. Sinds 1 december 1965, toen een „luchtbrug" werd geopend tussen Cuba en de Verenigde Staten, zijn 28.000 Cubanen naar Miami overgebracht. Over het totale aan tal potentiële emigranten lopen de meningen uiteen. Fidel Castro noemde in een recente toespraak een aantal van 200.000. In de Verenigde Staten woonachtige Cubanen gaven de namen op van ruim 700.000 familieleden die Castro's republiek zouden willen verlaten. Instanties die belast zijn met deze massale emigratie houden rekening met een half miljoen, en wijzen erop dat het uit de Verenigde Staten afkomstige cijfer vermoedelijk talrijke publikaties bevat. Op het ogenblik bevinden zich al ruim 260.000 Cubanen in het buitenland: 225.000 in de Verenigde Staten, ruim 20.000 in Latijns-Amerika (vooral Mexico), en 12.000 in Spanje. Als de laatste „emi granten" van de geschatte half miljoen de Cubaanse republiek hebben verlaten, zal tien percent van de eilandbevolking zich in het buitenland ophouden. DEZE DOOR weinig publiciteit omge ven exodus begon met een in oktober verleden jaar door Fidel Castro gehou den toespraak, waarin hij aankondigde dat zij die Cuba wilden verlaten in het havenplaatsje Camarioca afgehaald kon den worden. Duizenden begaven zich daar op uit Havana en het Cubaanse binnen land naar het kustplaatsje, terwijl hon derden motorbootjes, zeiljachten, en an dere pleziervaartuigen vanuit Miami en Key West de niet ongevaarlijke oversteek naar Cuba waagden om de evacués op te halen. Diplomaten gissen nog steeds naar een juiste interpretatie' van Castro's toe spraak. De meest gangbare verklaring is dat Fidel Castro wilde bewijzen dat Cuba, in tegenstelling tot Oost-Duitsland, geen „muur" nodig heeft om zijn bevol king op het eiland te houden. Of Castro verrast is geweest door de reactie op zijn aankondiging, is niet bekend. De plotselinge stroom van emigranten, vaak zonder documenten, plaatst de Ver enigde Staten voor immigratie- en veilig heidsproblemen. Mede onder druk van de ze ongebruikelijke toestand kwam ten slotte op 6 november 1965 een „memo randum van overeenkomst" tot stand tussen het Cubaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken en de voor de Amerika nen onderhandelende Zwitserse ambassa deur in Washington. De overeenkomst garandeert gratis luchtvervoer voor een minimum van 3000 tot 4000 personen per maand, op kosten van de Verenigde Staten, en maakt een prioriteits-onder- scheid tussen Cubanen met en zonder naaste bloedverwanten in de Verenigde Staten. met 's werelds scherpste kleurenfilm op poly esterbasis; uw beeld is nu stukken groter, stukken natuurgetrouwer! f 16.95! (incl. ont wikkelen, excl. 80 ct porto voor verzending naar ontwikkelcentrale) Fujica Z1, met zoomlens f 495.- FUJI heeften jjeeft pas filmvrijheid I Vraag al het nieuws over de" FUJIsingle-8camera's,films I l en projectoren bij uw foto-1 handelaar of rechtstreeks bij de importeur FODOR, Hoogstraat 11-13-15-29 en 35 (show-1 I room), R'dam, tel. 010-118925 naam J adres H IJ 30.7. Opsturen in open enveloppe, gefrankeerd I met 10 ets postzegel, aan FODOR, postbus 5, j Rotterdam DE LUSTBRUG" trad op 1 decem ber 1965 in werking en wordt door twee Ruim zeven jaar geleden deed Fidel Castro zijn intrede in Hava na en riep de Cubaanse republiek uit. In Latijns Amerika begon toen voor het eerst een experiment met een naar communistisch voorbeeld georganiseerde samenleving. Onze reisredacteurmr. H. L. Leffelaar, die in 1955 in Cuba was, bracht een bezoek aan Havana. Het eerste van een reeks artikelen, belicht het op zienbarende probleem van het half miljoen Cubanen, die hun geboorte eiland willen verlaten. Amerikaanse lijntoestellen vijf maal per week onderhouden tussen Miami en de Cubaanse vacantieplaats Barradero, hon derd kilometer oostelijk van Havana. De vliegtuigen hebben een gezamenlijke dag capaciteit van ongeveer honderdvijftig passagiers. Deze quotabeperking werd niet gestipuleerd door de Cubaanse rege ring, maar door de Verenigde Staten. Betrouwbare bronnen berichten ook dat Washington geen gebruik heeft gemaakt van het aanbod van Fidel Castro om familie-bezoeken mogelijk te maken tus sen Cubanen in Cuba en in de Verenigde Staten. Hoewel aan beide zijden de „humani taire" aspecten van deze exodus worden benadrukt, moeten de Cubaanse aspirant emigranten zich voorbereiden op een wei nig menselijke bejegening van hun eigen regering. Vanaf het ogenblik dat zij hun voornemen om te vertrekken bekend heb ben gemaakt, is hun positie te vergelijken met die van vogelvrij-verklaarden. Dit zijn enkele van de door de Cubaan se regering getroffen maatregelen: 1. Wanneer een Cubaan zich voor emi gratie heeft gemeld, wordt krachtens „wet 989" een inventaris opgemaakt van zijn bezittingen. Hiermee is de Cubaan se republiek latent eigenaar geworden van zijn auto, woning, sieraden, zelfs van zijn lijfgoed. Hij mag niets meer verko pen, weggeven, of op andere wijze van de hand doen. 2. Hij wordt uit zijn betrekking ontsla gen (iedere Cubaan is met de verdoorge- voerde nationalisatie van de maatschap pij in staatsdienst). 3. De bankrekening van de aspirant emigrant wordt gesloten. Hij mag nog 200 pesos in koopkracht ongeveer 200 gulden opnemen, maar hij moet dit be drag bij zijn vertrek terugbetalen. Om dat hij zonder werk is, zal het geld daar om meestal van familieleden worden ge leend. 4. Om te voorkomen dat hij toch \nog iets van zijn bezittingen verkoopt, wordt er toezicht uitgeoefend op paketten die Op het vliegveld van Havana nemen Cubanen afscheid van kennissen en familieleden, die voorgoed naar het buitenland vertrekken. ;ijn woning binnen komen of verlaten. In flatgebouwen is meestal de concierge be last met deze controle. DE AVOND VOOR zijn vertrek moet de emigrerende Cubaan zich melden in een onopvallende villa in een buitenwijk van Havana, bekend onder de naam „Lagi- to". De volgende morgen wordt hij per bus overgebracht naar het vliegveld van Barradero. Wanneer hij tegen de middag aan boord van het Amerikaanse lijntoe- stel stapt, bezit hij het costuum dat hij draagt en 20 kilogram voorgeschreven bagage. De staat is dan eigenaar gewor den van alles dat hij achterlaat. Zijn woning wordt aan anderen toege wezen of ter beschikking gesteld van het ministerie van Onderwijs voor school ruimte. Zijn auto wordt naar een van de grote garages overgebracht, zoals die on der de grote hotels, en in staatsdienst gebruikt. Zijn inboedel wordt gebruikt, of verkocht aan buitenlandse zakenlieden die zijn bezit dan bijvoorbeeld in Toron to (Canada) op de veiling brengen. „Waarom zouden wij ze anders bejege nen?" zei een Cubaanse regeringsfunctio naris. „Ze hebben zich vijanden van de revolutie betoond". RAMSAU (AP) Berggidsen geholpen door helikopters hebben gisteren drie do den geborgen en zes overlevenden gered van een Duits-Oostenrijkse bergbeklim- mersploeg die drie dagen geleden op de zuidelijke helling van de Dachstein-berg in Oostenrijk door een sneeuwstorm werd overvallen. Neerstortend gesteente heeft twee Tsje chische bergbeklimmers in de Hoge Tatra in de omgeving van Bratislava, bedolven. Hun lichamen zijn door reddingsploegen gevonden. (Van onze redactie buitenland) Paul Henri Spaak, België's internationaal meest bekende politicus, is deze week met stille trom van het politieke toneel verdwenen. Zonder het bestuur van zijn socialistische partij vooraf te verwittigen heeft Spaak in een brief aan de voorzitter van de Belgische Tweede Kamer zijn ontslag als Kamerlid aangeboden. Als reden voor zijn terugtrekking uit de politiek gaf Spaak volgens onze correspondent in Brussel op dat hij de tijd gekomen acht om zijn memoires te schrijven. Daartoe had hij al drie jaar geleden een contract getekend met een Parijse uitgever. Voor de meeste Belgen is het echter duidelijk dat dit maar een excuus is. Spaak had evengoed kunnen aanvoeren dat hij zich om gezondheids redenen terugtrok. Iedereen in België weet dat hij al sinds twintig jaar aan jicht lijdt, maar dat dit hem nooit weerhouden heeft om er soms twee of drie belangrijke functies naast elkaar, op na te houden. Een smakelijk verhaal over Spaak dateert nog uit het eerste jaar na de wereldoorlog, toen hij als eerste voor zitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, ergens in de Verenigde Staten een redevoering moest afsteken. Iemand vroeg zich af: „Spaak, Spaak? Wie is dat ook weer?" waarop hij als antwoord kreeg: „Ach, je weet wel, dat is die man die er uit ziet als Churchill, die Engels spreekt als Charles Boyer." Toen deze anek dote later aan Spaak werd verteld, opende hij zijn speech met deze be schrijving, en droog voegde hij er aan toe: „Ik wilde maar dat het net an dersom was." Paul Henri Spaak werd op 25 janu ari 1899 te Schaersbeek bij Brussel geboren. Zijn vader was leraar, dich ter en schrijver van toneelstukken. Zijn moeder, Marie, was een waardig dochter van de beroemde Belgische links-radicale politicus Paul Janson, groot voorman en strijder voor het algemeen kiesrecht in zijn land. Marie Spaak was de eerste vrouw, die voor de socialistische partij lid werd van het Belgische parlement. Zeer geliefd en gerespecteerd kreeg zij de erenaam de Huisvrouw. De invloed van Spaaks moeder was merkbaar in zijn politieke keuze. Maar afgezien van haar invloed, de so ciale situatie in België was in deze ja ren dermate ongelukkig, de lonen wa ren zo laag, de woningtoestand was zo mensonterend, dat een keuze niet moeilijk leek voor een jonge, geest driftige politicus. Voordat het zover was kwam de jon ge Paul Henri eerst tijdens de eerste wereldoorlog in een Duits gevangen kamp terecht, omdat de toen zeven tienjarige jongen had geprobeerd uit zijn bezette land te ontsnappen. Na de oorlog studeerde hij rechten. In de helft van de voorgeschreven tijd be haalde Spaak zijn meestertitel. Zijn eerste roem behaalde hij in de twinti ger jaren op de tennisbaan, en hoe ongeloofwaardig het moge klinken ge zien zijn tegenwoordige gestalte enige malen verdedigde hij zelfs met het racket in de hand de kleuren van zijn land in internationale wedstrijden. Daarnaast bewees hij met bridgen evengoed zijn mannetje te staan. Spaak sloot zich aan bij de Bel gische Werklieden Partij, bij een uiterst linkse oppositiegroep daarvan, die het orgaan ,,L'Action Socialiste" uitgaf. Aan zijn oratorische talenten en zijn ijver had hij het te danken dat hij tot adjunct-kabinetschef op het ministerie van Arbeid en Industrie werd gekozen. In 1932 volgde zijn ver kiezing tot volksvertegenwoordiger voor Brussel en in datzelfde jaar werd Spaak voor de eerste maal mi nister, tot grote woede van zijn vroe gere kameraden van ,,L'Action Socia liste", die nu schreven over de „poli tieke zelfmoord" van Paul Henri Spaak. Buitenlandse Zaken, ditmaal in de regering-Pieriot, de laatste Belgische regering voor de dramatische gebeur tenissen van de Duitse inval. In die eerste dagen van de oorlog ontstaat een fel conflict tussen minis ter Spaak plus enkele andere leden van het toenmalige kabinet, waaronder premier Pierlot, enerzijds en koning Leopold anderzijds. Wijlen sir Winston Churchill schrijft hierover in zijn „Memoires" (Ver taald uitgegeven door Elsevier in Am sterdam), in deel IIII „Ons schoonste uur": „Op het laatste ogenblik, toen Duitsland België reeds binnengevallen was, riep koning Leopold ons (Enge land) te hulp. Zelfs op dit laatste ogen blik nog gaven wij daaraan gehoor. Hij en zijn dapper, uitstekend leger, ter sterkte van bijna een half mil joen man, waakten over onze linker flank en hielden zo de enige weg, waarlangs wij naar zee konden terug trekken, voor ons open. Plotseling ech ter, zonder voorafgaand overleg, op de kortst mogelijke termijn, zonder daar toe door zijn ministers geadviseerd te zijn en geheel eigener beweging, zond Leopold 'n gevolmachtigde naar de Duit se legerleiding, gaf zijn leger over, stelde hij onze gehele flank aan een Achtereenvolgens was Spaak minis ter van Verkeerswezen, van Buiten landse Zaken en van Buitenlandse Handel. In 1938 stelde hij zelf een ka binet samen, de eerste regering onder socialistische leiding, dat tot februari 1939 het land regeerde. In september 1939 was Spaak opnieuw minister van Paul Henri Spaak aanval bloot en bracht hij onze moge lijkheden tot terugtrekken in groot ge vaar". Het lukte Spaak via Frankrijk naar Londen te ontsnappen. Maar hij was het conflict met de koning na de vre de niet vergeten. In de periode 1945- '50 ontwikkelde hij zich tot een van de grootste en felste tegenstanders van Leopold I, die tegen de wil van de meerderheid van het volk tot abdica tie werd gedwongen ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Spaak liep zelf mee in de zogenaamde „lange mars" door Brussel naar het Koninklijke pa leis te Laeken, want: „Ik moet", zei hij hierover, „niets hebben van politi ci die de massa in vlam zetten en dan rustig gaan slapen". De 67-jarige politicus, die in maart nog minister van Buitenlandse Zaken was, maar zijn post moest afstaan aan Harmei, toen de socialisten uit de re gering traden, was een van de grootste voorvechters van de Europese een heid. Dat begon al vroeg, en in huize Spaak werd soms heftig met de deu ren gesmeten, omdat de vader van Paul Henri sterk anti-Duits was en niets voelde voor de toen nog zeer progressieve gedachten van zijn zoon. De Europese gedachte heeft Spaak al tijd bezig gehouden, hij heeft zich er letterlijk en figuurlijk met het volle gewicht voor ingezet. Grote faam verwierf hij als interna tionaal onderhandelaar, vooral in de periode dat hij voorzitter was van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties en ook als secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Het moet voor Spaak een bittere pil zijn geweest dat zijn socialistische partijgenoten zich on langs bij het debat in de Belgische Kamer hebben gekant tegen de vesti ging van het NAVO-hoofdkwartier op Belgisch grondgebied. In het parle ment kwam vanuit de oppositiebanken als enige stem vóór de vestiging die van Spaak. Hij gaf daar de volgende toelichting op: „Voor de eerste maal in de 32 jaar dat ik zitting heb in deze Kamer, spreek ik uit eigen naam en niet uit die van de Socialistische Partij". België heeft dank zij hem een grote rol in de internationale politiek ge speeld, „een veel grotere rol dan de afmetingen van ons land zouden toela ten", merkte deze week een kenner van het Belgische politieke leven op. 1vtf MóGrUr-Am#; fcsso Extra Motor Oil houdt uw mo tor zó schoon, zó actief dat het is alsof u rijdt meteen extra cilinder MET ESSO BENT U BETER UIT WASHINGTON (Reuyter en AFP) Pre sident Johnson heeft gisteravond meege deeld, dat het conflict met de boordwerk tuigkundigen van vijf Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen is opgelost. De sta kende 35.000 werktuigkundigen zal worden verzocht het akkoord zondag te bekrachti gen. De voorwaarden zijn niet dadelijk be kendgemaakt. De staking heeft nu al ruim drie weken geduurd. President Johnson had vertegenwoordi gers van de stakers en van de maatschap pijen voor een bespreking naar het Witte Huis uitgenodigd. Door de staking lag tweederde van het luchtvaartverkeer in de V.S. stil. WWIIIIWIMIfJW'WllllllWIIIIMIWWWWMWWWIlWWIIMWWWIIIWIWWIftlWWWWIWWWWIWIIIIIIWtWHIWW Pasjes. Tegen de reeds uitgesproken ver wachting in is het niet tot onderteke ning van een pasjesovereenkomst ge komen ten bate van Westberlijners die voor dringende familie-aangelegenhe den een bezoek aan Oost-Berlijn zouden willen brengen. Vonnis. Een militair gerechtshof heeft twee jonge Spanjaarden tot gevangenis straffen van dertig en vijfentwintig jaar veroordeeld wegens aanvallen met scheermesjes op twee politie-officieren, terwijl ze in verzekerde bewaring wa ren. Het tweetal was gearresteerd op beschuldiging van politieke misdrijven, waarvoor de aanklager gevangenis straffen tot 45 jaar had geëist. Dieper. De Suezkanaalmaatschappij heeft het tweede deel van president Nasser's plan tot uitdieping van de internatio nale waterweg aangekondigd. Door dit plan, welks voltooiing tien jaar zal ver gen, zal het kanaal in 1977 twaalf me ter diep zijn. De kosten bedragen 550 miljoen gulden. Asyl. Een diplomaat die werkte op de ambassade van China in Damascus heeft politiek asiel gevraagd op de Ameri kaanse ambassade in de Syrische hoofd stad. Zwoel. De Amerikaanse marine gaat de rode knipperlichten, toeters en sirenes die in een onderzeeër als alarm signa len gebruikt worden vervangen door „een zwoele vrouwenstem" zoals de marinevoorlichting het zelf uitdrukte. „Aangezien de uitwerking van het vrou welijke stemgeluid op een zeeman groot is zal het nieuwe systeem ongetwijfeld succes hebben" aldus de VS-marine- Wie biedt. De 405 zoogdieren, dertig slan gen en 800 vogels van de dierentuin in Napels zullen worden verkocht als de rechtbank een failissementsaanvrage voor de dierentuin in verband met een schuld van 30.000 gulden inwilligt. Een faillissement kan leiden tot een ge rechtelijke verkoop van de activa van de dierentuin om de schulden te vol doen. Humor-festival. In Bordighera in (Italië) is het negentiende internationale festi val van de humor geopend. De aan dit festival verbonden tentoonstelling om vat meer dan duizend humoristische te keningen uit negentien landen, waar onder Nederland. Vakantiereizen. Sinds 1961 is het inter nationale toerisme met ongeveer twaalf percent gegroeid per jaar. Dit heeft de organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) van daag bekendgemaakt. Verleden jaar hebben in totaal 115 miljoen toeristen een buitenlandse reis gemaakt. Zij ga ven daarbij ruim 43 miljard gulden uit. Zestien percent van de Nederlanders maakten vorig jaar een buitenlandse vakantiereis. Andere percentages: Zwe den dertien, Engelsen negen, Fransen acht en Italianen zes. Afgevaardigde. Patrick Gordon Walker de voormalige Britse Lab.minister van Buitenlandse Zaken, is benoemd als afgevaardigde in de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3