Hektrawler Tetman Hette aan nieuwe eigenaar overgedragen Traditionele plechtigheid in volle zee m Verenigingsnieuws uit de IJmond spel lÜflQ G. INIfi Neger uit Kenia werd verkenner in Beverwijk h Speliade" voor Velsens jeugd Nieuwe expositie in „De Kastanjeloot" Sterke bezetting voor atletiekstrijd op Adrichem DEM-Beverwijk organiseert nederlaagtoernooi LANGS SLUIZEN EN HAVENS T exelstroom Nieuwe staatslening van 200 miljoen Brief naar Frankrijk of Monaco 20 cent ■fff ZATERDAG 30 JULI 196 6 I Volgens traditie is vrijdagmiddag, ongeveer drie mijl uit de kust in volle zee de fraaie hektrawler KW 74 „Tetman Hette" door de scheeps bouwer overgedragen aan de heer M. Noordenbos, die het schip als directeur van de N.V. Visscherij Maatschappij „Kennemerland" te Katw ;k aan Zee met het gebruikelijke ceremonieel in ontvangst heeft genomen. Dit is het tiende schip dat door de scheepswerf „De Dageraad" te Wou- brugge aan deze maatschappij is afgeleverd en uiteraard het modernste. De afmetingen van de „Tetman Hette" zijn als volgt: lang 45.07 m., breed 8.50 m. en hol 4.32 m. Het heeft een inhoud van 499,65 brt. en is uitgerust met een 1200 pk Deutz-motor, twee winchmotoren van 320 pk een een Penta hulpmotor van 100 pk. Voorts is de hektrawler voorzien van de modernste navigatiemiddelen, waaronder een zelfregistrerend log, terwijl tevens de meeste aandacht is besteed aan de verblijven van de bemanning en een snelle verwerking van de gevangen vis. V elsen-IJ muiden Beverwijk Dansavond afgelast Twee voorstellingen van „Merlijn" Overdracht TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Vraag proefrit bij: er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutcnboek DE „STROOM"-BOTEN behoren toe aan de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, die op 31 januari 1885 werd opgericht en die zich ten doel stelt een geregelde scheepvaartver binding tussen Amsterdam en havens van Groot-Brittannië te onderhouden. Voordien had deze verbinding uit sluitend van Rotterdam uit plaats en wel door de toenmalige Nederland- sche Stoomboot Reederij, welke met grote moeilijkheden te kampen heeft gehad. De concurrentie was groot in die dagen. Rente 7 koers 99l/2 Arte van der Veer Marktplein 29 - IJmuiden - Telef. 7541 I Mevrouw A. C. van de Bank-Meij- erink hijst de vlag van de maat schappij „Kennemerland"waarmee de overdracht van de nieuwe hek trawler een feit werd. Met een groot aantal genodigden en fa milieleden van de bemanning aan boord maakte het schip vrijdagmiddag zijn offi ciële proefvaart, waarbij de snelle reis on geveer drie mijl uit de kust voor de over dracht werd onderbroken. Nadat de moto ren waren stilgezet, wendde de heer K. Boot zich als directeur van de scheeps werf tot de heer M. Noordenbos, om hem te bedanken voor de opdracht en het in zijn werf gestelde vertrouwen. Voorts her innerde spreker eraan dat hij hiermee het tiende schip aan „Kennemerland" mocht overdragen, waarbij de KW 74 in zover van de KW 41 verschilt, dat het nog economischer is ingericht, omdat het Schipper Jonker, scheepsbouwer Boot en reder Noordenbos heffen het glas op een behouden vaart van de „Tetman Hette". ZONDAG 31 JULI Zaal Griffioen, Trompstraat, IJmuiden, 20 u.: dansen in „Beatclub De Smurf", met medewerking van „The Hunters". MAANDAG 1 AUGUSTUS Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 tot 17.30, u.; filiaal Santpoort „Spaarn- berg" Wüstelaan (ook voor r.-k. biblotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Venusstraat 1, IJmuiden, 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en inlich tingencentrum, geopend iedere maandag avond van 19.30 tot 20.45 uur. Feestweek Santpoort, 's middags te 14 uur opening van het Lunapark op de Hoofdstraat. Vele nieuwe attracties, 's Avonds te half acht inschrijving voor de ringrijderij en de handicaprace voor boe renpaarden in „De Uilenboom", Hoofd straat te Santpoort. ZATERDAG 30 JULI Wjjk aan Zee, Optreden Perlee-orgel. MAANDAG 1 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7 tot 17.30 uur, 18.30-19.45 uur en van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-18 uur en van 19-21 u. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en van 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Oo9terwijk, Am- itelstraat 44, geopend van 14-17 uur. Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 19-21 uur. GARAGE Scheldestraat 13-17 L. v. d. LEDEN DAG en NACHT 77 Het programma van „Speliade" voor de jeugd in Velsen voor maandag 1 augustus luidt als volgt: SPELIADE"-filmvoorstelling. in Santpoort: gebouw „De Haven", Schip- broekenweg 6; titel film: „De schat op het Vogeleiland", in Velsen-Noord: gebouw „De Meerpaal", Wijkerstraatweg; titel film: „De rode ballon" en „Crin Blanc". in IJmuiden: Hin-gebouw, Kalverstraat 11; titel film: „Chaplin Festival". „SPELIADE"-middagfeest. Hin-gebouw, Kalverstraat 11, IJmuiden: Poppentheater „Merlijn", bekend van de tv. Voor 6 tot en met 9 jaar: aanvang 13.45 uur; 10 tot en met 13 jaar: aanvang 15.30 u. „SPELIADE"-stempeltochten, formulieren te krijgen bij: V.V.V.-kantoor, Marktplein te IJmuiden; Sigarenmagazijn ,,'t Centrum" Wijkerstraatweg 188, Velsen-Noord; Reis bureau „Europa", Hoofdstraat 57, Sant poort. Wegens de slechte weersomstandig heden is het openluchtbal, dat heden avond bij het IJmuidense strand zou worden gehouden, door de organisa- I toren afgelast. Wegens de nog steeds toenemende be langstelling voor de „Speliade"-vrijdag werden er meer dan tweeduizend jeugdi ge bezoekers geteld-, heeft men voor het optreden van het poppentheater „Merlijn" op maandag 1 augustus de volgende re geling getroffen: 13.45 uur, voorstelling voor kinderen tot en met zeven jaar; 15.30 uur, voorstelling voor kinderen van acht jaar en ouder. onder meer over een groter visruim be schikt. De heer Boot besloot zijn korte toe spraak met te wijzen op de voorbeeldige samenwerking tussen bouwer, rederij en leveranciers, waarna hij mevrouw A. C. van de Bank-Meijerink, die destijds ook de doopplechtigheid heeft verricht, verzocht door het hijsen van de rederijvlag deze overdracht tot een feit te maken. Welke ceremonie door haar vlot tot een goed ein de werd gebracht. Op zijn beurt verklaarde de heer M. Noordenbos er niet weinig trots op te zijn, dat thans een dergelijk fraai schip aan de vloot van zijn maatschappij kon worden toegevoegd. Voortdurende vernieuwing van de vloot achtte hij trouwens in deze moeilijke tijden van het grootste belang voor de visserij, omdat men hier immers voor zulk een groot deel op de export is aangewezen. Thans restte spreker nog de „Tetman Hette" in de vertrouwde handen van schipper M. Jonker te stellen, met de wens dat deze onder Gods zegen steeds voorspoedig zou mogen varen. Ten slotte sprak schipper Jonker nog even zijn hartelijke dank uit voor het vertrouwen, dat door de rederij in hem werd gesteld en ook hij hoopte tijdens zijn commando het schip met Gods zegen voor de maatschappij rendabel te maken. Wel ke wederzijdse goede wensen daarop met een traditionele zeemansdronk werden be krachtigd. Na deze ceremonie werd de steven weer gewend en de terugreis aanvaard, waarna de „Tetman Hette" een uurtje later weer aan de Trawlerkade arriveerde. DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200- 6285 Dealer voor gemeente Velsen v.h. KENNEMER GARAGE N.V Kennemerlaan 224 - 226 IJmuiden - tel. 02550-4324/6238 Wie in de komende weken het intieme expositiezaaltje „De Kastanjeloot" aan de Wüstelaan in Santpoort bezoekt zal daar werken aantreffen van de Amster damse schilderes Joanne Appel. Mevrouw Appel exposeert voor de eerste maal na dat zij op zestigjarige leeftijd, na eerst nog enige litteraire werkjes te hebben voltooid, eerst goed met schilderen is be gonnen. Op de sintelbaan van het sportpark „Adrichem" in Beverwijk vinden zondag seniorenwedstrijden plaats, georganiseerd door de afdeling Kennemerland van de K.N.A.U. Van de zijde van de atleten be staat hiervoor een grote belangstelling. Er konden niet minder dan ruim 400 in schrijvingen worden genoteerd en hier onder bevinden zich tal van bekende na men. Bij de heren komt een aantal sprinters in actie, die tot zeer snelle tijden in staat zijn. DEM-crack Stan Ackermans krijgt het op te nemen met o.a. de AAC-er Grep, de Haarlemmers F. K. Lamie en C. v.d. Meulen en de Trekvogels-atleten P. Tam- minga en S. Haverhoek. Ook de 400 meter heeft een sterke bezetting. A-nummers zijn voorts de 1500 m. en het verspringen. In tal van andere nummers komen de mindere goden in actie. Bij de dames geeft vooral het hoog springen een zeer sterke bezetting. De beste springsters van ons land komen naar Adrichem. Marianne Thomas zal trachten haar uitstekende prestaties van zondag, toen zij in Tsjechoslowakije 1,69 sprong onder ongunstige omstandigheden, minstens te herhalen. Zij heeft nog altijd een goede kans naar de Europese kam pioenschappen in Boedapest te worden afgevaardigd. Het moet in dit licht beziën beslist niet uitgesloten worden geacht, dat zij het aloude record van Fanny BlankersKoen (1,71 m) weet te verbete ren. Onder de deelneemsters aan dit nummer treffen wij aan o.a. Catrien Kruk (HBS-Flevo), Anita Meijer en Ma rianne van Eijk (beiden van Sagitta), Mary van der Raadt (Holland, Haarlem) en Marja van der Staal (Sparta). Loes Boling en Els van Noordduijn doen een van hun laatste pogingen in de ploeg voor Boedapest te worden opgenomen voor het nummer kogelstoten. Zij zullen tenminste 15 meter moeten bereiken. Op de 400 m. staat Ilja Laman van Suomi ingeschre ven. Tineke van Wonderen (Trias, Alk maar) behoort eveneens tot de deelneem sters aan dit nummer, dat sterk bezet is. De Katholieke verkennersgroep „André de Thaya" in Beverwijk heeft sedert gisteravond een bijzon der lid in zijn midden. De jonge Keniase neger Muriranja Mwongi, die sinds 26 mei tijdelijk in Bever wijk verblijft, legde namelijk de padvindersbelofte af. Dat gebeurde op de zolder van de Heilig Hart school aan de Galgenweg ten over staan van zijn gastheer hopman Kees Pels en in het bijzijn van de groepsleden. Muriranja, die 7 sep tember weer naar zijn vrouw en kinderen in Kenia terugkeert, gaat vandaag met de verkenners naar het Noordlimburgse Well om er een achtdaags zomerkamp te houden. Toen de Afrikaan indertijd voor deze reis werd geïnviteerd, gaf hij onmiddellijk de wens te kennen ook verkenner te willen worden. Nadat Muriranja de gelofte in het Engels had afgelegd, ontving hij Neder landse en Keniase insignes, de das en de baret. Als bijzondere onder scheiding kreeg hij bovendien het rode vaandriglint, ten teken dat hij tijdens het zomerkamp assistent van de staf is. Na afloop van deze plechtigheid werd de neger met zijn benoeming tot verkenner door allen gelukgewenst. Vanuit zijn tijdelijk adres aan de Parallelweg te Bever wijk heeft Muriranja samen met zijn vriend Kees Pels al heel wat gezien Zo was het tweetal o.a. in Parijs en Engeland. Vanzelfsprekend wor den ook de provincies van Neder land intensief bezocht. De Afrikaan, die in zijn land het beroep van typo graaf uitoefent, is nog steeds onder de indruk van de welvaart in dit werelddeel, dat tal van vragen bij hem oproept. Vrijdagavond werd de opening van deze tentoonstelling verricht door mevrouw A. C. van der Mey, declamatrice uit Over- veen; zij schetste in haar openingswoord Joanne Appel als een uitzondering op de zich steeds gehaaster voortreppende maat schappij, die zich na het volbrengen van haar moederplichten, nu rustig aan de schilderkunst wijdt. Er heerste een gezellige ongedwongen sfeer in de kleine expositieruimte waar het niet aan belangstellenden ontbrak en mevr. Appel kwam handen tekort om iedereen te verwelkomen. Het deed haar kennelijk goed dat ook veel jeugdige be zoekers zich op de openingsavond presen teerden. In de toekomst hoopt Joanne Ap pel ook nog eens met een aparte exposi tie te komen van haar olieverfschilde rijen; opzettelijk heeft zij dit op deze ten toonstelling verzuimd, omdat ze niet pas sen bij het karakter van de geëxposeer de werken. Het loont zeker de moeite de komende weken eens bij „De Kastanjeloot" aan de Wüstelaan binnen te stappen, terwijl ook met gerechtvaardigde belangstelling mag worden uitgezien naar een volgende expo sitie van Joanne Appel. De expositie duurt tot 23 augustus en is geopend: dagelijks van 10 tot 18.00 uur en 's avonds van 19.00-21.00 uur; op zondag is de tentoon stelling 's middags van 13.00-17.00 uur geopend. Alvorens de voetbalcompetitie een aan vang neemt, organiseert DEM een neder laagtoernooi voor de elftallen een tot en met vier. Op zondag 14 augustus komt Alcmaria Victrix met vier elftallen naar Beverwijk, een week later, 21 augustus, gevolgd door Alkmaarse Boys, ook met vier elftallen, dan komt 28 augustus het Heemskerkse ADO, terwijl op 4 septem ber de rij door Zaandijk wordt gesloten. sunart de kunst nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK De opening van het Noordzeekanaal in 1876, waardoor de vaart op Engeland ten aanzien van Amsterdam veel gunstiger kwam te liggen, bracht aanvankelijk geen verandering. Nadat ook de pogingen van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij faalden, kwam ten slotte het monopolie voor de verbinding van Amster dam met de Britse havens in die tijd op ff ff naam van de General Steam Navigation Company; een rederij die dateert van 1824 en waarvan de schepen in Amsterdam grote bekendheid genieten. De Nederlandsche Stoomboot Reederij kreeg steeds meer hinder van de concur rentie en men besloot het bedrijf in sa menwerking met de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij naar Amsterdam te verplaatsen. Uit deze maatschappijen ontstond de Hollandsche Stoomboot Maat schappij. Door de N.S.M. werd het stoomschip Feyenoord ingebracht. Als IJstroom was dit het eerste schip waarmede de H.S.M. de dienst van Amsterdam op Londen de 14de april 1885 opende. Als tweede schip kwam in augustus de Amstelstroom in de vaart. De jonge maatschappij had een zware strijd te voeren; nauwelijks waren de eer ste schepen in bedrijf of het aantal vrach ten verminderde. De verwachtingen waren niet hoog en toen de IJstroom na een aan varing op de Theems geruime tijd voor reparatie uit de vaart moest, betekende dit een grote schadepost. Toch onderhield men toen al twee afvaarten per week en wel op dinsdag en zaterdag. Teneinde de ze verbinding toch normaal te laten func tioneren, kreeg de rederij de beschikking over een schip van de N.S.M., dat als Maasstroom in de vaart kwam. Nadat men de kinderziekten te boven gekomen was is men de vloot geleidelijk gaan uitbreiden. In de loop der jaren zijn verouderde schepen door nieuwe vervan gen. Voor ongelukken is de maatschappij echter niet gespaard gebleven. Het eerste stoomschip, de oude IJstroom ging in 1897 als gevolg van een aanvaring verloren. Een ernstig ongeval overkwam later de in 1903 gebouwde Scheldestroom, die in de nacht van 7 op 8 december 1907 door Het ministerie van Financiën is voorne mens over te gaan tot de uitgifte van een zeven percent staatslening groot 200 mil joen tegen een koers van 99'/t percent. Op de lening zal de eerste tien jaren geen aflossing plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling de inschrijving open te stellen op vrijdag 12 augustus van 9-16 uur bij het agentschap van het mi nisterie van Financiën te Amsterdam. Het prospectus zal vermoedelijk op 4 augustus verschijnen. het Britse barkschip Forfarshire werd aangevaren en zonk. In 1918 kwam het stoomschip Texel- stroom nieuw in de vaart, ter vervanging van het schip van diezelfde naam, dat op 7 oktober 1915 bij het vuurschip Galloper op een mijn was gelopen. Dit was een schip van 1600 ton en een jaar oud. Een gelukkige omstandigheid was dat de be manning werd gered. De tweede Texelstroom is langer in be drijf geweest. Dit schip mat 1617 bruto reg. ton. Wellicht heeft dit schip hetzelfde lot ondergaan in de tweede wereldoorlog als zijn voorganger tijdens de eerste. De ze Texelstroom werd namelijk in februari 1941 door de Britse admiraliteit als ver mist opgegeven. Met de 25 bemanningsle den is het schip ten onder gegaan. Eerst in 1949 kwam de derde Texel stroom bij de H.S.M., een aangekocht schip dat voordien Dorit Clausen heette. In 1961 werd dit schip naar Engeland ver kocht, heet sedertdien Swallow en behoort toe aan de General Steam Navigation Co Ltd. De Texelstroom hierbij afgebeeld van thans is een modern motorschip van 800 bruto reg. ton en 1227 ton draagver mogen. Gebouwd door de Arnhemse Scheepsbouw Mij. werd dit schip op 24 mei te water gelaten. De proefvaart en overdracht hadden plaats op 11 augustus 1962 en op de 14de is het in dienst geko men. De lengte over alles bedraagt 79,16 m., de lengte tusserl de loodlijnen 27,20 m., de breedte 11,44 m. en holte 3.07 m. en de diepgang 4.11 m. De hoofdmotor is een Werkspoor diesel van 1300 pk. voor een vaart van ruim 12 knoop. Voor het laden en lossen heeft het schip de beschikking over een tweetal kranen. DEN HAAG Met ingang van 1 au gustus kost het verzenden van een brief naar Frankrijk en Monaco, die niet meer dan twintig gram weegt, nog maar twin tig cent. Deze drastische verlaging is het resultaat van langdurige onderhandelin gen tussen de Nederlandse en Franse postadministratie. Van de westeuropese landen geldt nu nog slechts voor Groot-Brittannië, Zwit serland en Spanje het buitenlandse brief port van veertig cent. Het tarief voor brieven naar West-Duitsland, Berlijn. Lu xemburg, Italië, San Marino en Vati caanstad is al eerder tot twintig cent ver hoogd. zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën ISpmmtÊmmXimmmm mmmmmmmmamm Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. Off. Luxaflex-dealer WONINGINRICHTING 550-7541 itwOM (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5