HPC bereidde trainer Geurtsen een passend verjaarsgeschenk Gouden Vierdaagse werd door 14.084 deelnemers uitgelopen Duels - Marinesloepen in vaarwater van de wedstrijdzeilers Bep Weeteling stelde probleem «van tijdwaarneming aan de orde Heemstedenaren zegevierden op 4 x 100 meter vrije slag Wereldrecord van Don Schollander Russische winst op Nederland in waterpolo-interland Oefenduels voor semi-profclubs Remise van Donner met Ivkov RCH contracteerde Bennie Strijks EUSEBIO VERWACHTTE IN DE FINALE Wereldbeker was lang op geheime plaats bewaard Sepp Herberger meent dat 4-3-3 Engeland niet goed past Toestand Matthews na auto-ongeluk „bevredigend" Jan de Groot ook in halve finales Brederodetoernooi 9 NIC0LS-AJAX ZATERDAG 30 JULI 1966 HPC Nog geen besluit van FIFA over Argentinië „Jan Weeteling heeft een knuppel in het hoenderhok gegooid", riep Gooi-trainer Van der Stadt opge wonden vrijdag op de vierde avond van de Nederlandse zwemkampioen- ichappen in Eindhoven na afloop van de finale 100 meter rugslag dames. Nu, dat had de oud-rugslagkampioen van Nederland. Na het overzwemmen op de tweede dag, toen de Gatsometer geen onderscheid kon maken tussen de tweede en de derde aankomende op de rugslag heren, had Bep Weete ling tegen haar broer Jan gezegd: „ik zou zo'n race nooit overzwemmen''. Vrijdag vochten Bep Weeteling en de Groningse Cobie Sikkens zulk een keihard gevecht uit dat de elektr. tijdwaarne ming, die tot een vijftigste seconde regis treert, geen keuze deed: voor beiden 1.11.36. „Hadden we nu de printer nog maar," verzuchtte een PSV-official. Dit apparaat, dat tot een honderdste of des noods een duizendste nauwkeurig werkt, werd echter na startmoeilijkheden op de eerste dag buiten werking gesteld, waar door de nauwkeurigheid verminderde. Jammer, want nu moest men tot over zwemmen besluiten, zoals in het regle ment staat voorgeschreven. De frêle Bep weifelde wat te doen en dat was op het moment waarop haar broer Jan ingreep: „Bep, denk er aan wat je een paar da gen geleden hebt gezegd." De kleine stu dente in de pedagogie gaf daarop te ken nen dat ze niet zou overzwemmen. Hoe zeer dit besluit, dat zelfs gevolgen kan hebben voor de samenstelling van de Ne derlandse wisselslagploeg bij de Euro pese kampioenschappen, haar moeilijk ge vallen was, bleek bij de ceremonie-proto collair. Bep Weeteling kon er maar met moeite toe komen Cobie Sikkens, die door haar weigering kampioen was geworden, te fe liciteren. Haar Groningse tegenstandster zei later: „Ik wilde best opnieuw starten. Voor deze kampioenschappen heb ik hard getraind. Ik geloof dat ik Bep had kunnen kloppen. In Leeuwarden maakte ik ten «lotte 1.11.0." Bep Weeteling was niet meer in staat tot commentaar. Ze had waarschijnlijk willen zeggen: „We hadden alle twee een eerste prijs moeten hebben," of „de jury moet maar zorgen dat de apparatuur on derscheid kan maken in dit soort geval len" en helemaal ongelijk zou ze daar mee niet hebben gehad. Op de vierde dag, waarbij de verschil lende nummers werden verwerkt in plens- regens die afgewisseld werden met zon nige momenten, boekten de coryfeeën van het IJ grote successen. Arthur van Oost en Jan Jiskoot stelden hun kandidatuur voor een plaats in de wisselslagestafette door resp. de 100 meter schoolslag en de 100 meter vlinderslag te winnen in 1.12.2 en 60,9 sec. Op de 4 x 100 meter vrije slag echter werd de ploeg van het IJ de pas af gesneden door HPC, dat de bescheiden trainer Wim Geurtsen een verrassend ver jaardagsgeschenk bereidde. Johan Bonte koe, als de laatste man van HPC van start gegaan, pareerde op de laatste twee banen de slotaanval van Jan Jiskoot. Voor Bontekoe werd daarbij een tussentijd van 56.2 genoteerd. Bijzonder spannend was daarvoor de strijd op de 200 meter rugslag heren. Tus sen de eerst aankomende: Henri van Osch (2.22.7) en nummer vijf lag een tijdsver schil van slechts 1,1 sec. De 14-jarige Bob Schoutsen, die ondanks het trage armtem- po een geweldige eindsprint ontwikkelde, kwam 0.2 sec. te kort op Van Osch, maar vestigde met 2.22.9 een nieuw nationaal aspirantenrecord. Op de 100 meter school slag dames ten slotte onttroonde Gretta Kok titelhoudster Klenie Bimolt met een tijd van 1.19.2. Het was de eerste natio nale titel voor de Amstelveense, die in haar „eerste zwemleven" nooit verder kwam dan een tweede plaats achter de Groningse krachtzwemster of in het ver der verleden achter oud-wereldrecord houdster Ada den Haan. De uitslagen lulden finale 100 meter rugslag dames: 1. Coby Sikkens (GZPC) 1.11,36; 2. Bep Weeteling (Neureus) 1.11,36: 3. Conv Buter (HZPC) 1.12,6. 200 meter rugslag heren (finale) 1. Van Osch (ZCG) 2.22,7; 2. Schoutsen (Dolfijn) 2.22,9 (nieuw Ned. asp. record); 3. Jonker (HZPC) 2.23,3. Finale 100 meter schoolslag dames: 1. Gretta Kok (De Futen) 1.19,2; 2. Klenie Bimolt (GZPC) 1.20,9; 3. Ank Zayen (Mosa) 1.23,9. Finale 400 meter wisselslag voor meisjes onder 16 jaar: 1. Henny Penterman (HDZ) 5.51,4; 2. Toty Heukels (PSV) 5.53,9; 3. Hella Rentema (UDZ) 5.54,5. Finale 100 meter schoolslag heren: 1. Van Oest (Y) 1.12,2: 2. Den Haan (PSV) 1.14,3; 3. Spijkerman (BZZ) 1.14,7. Finale 100 meter vlinderslag heren: 1. Jiskoot (Y) 1.00.9; 2. Bontekoe (HPC) 1.03,7; 3. Van Daalen (DVZ) 1.05,1. Finale 400 meter wisselslag jongens onder 15 De 20-jarige Amerikaan Don Schollan der verbeterde gisteren in Los Angelos zijn eigen wereldrecord op de 200 me ter vrije slag. Hij bracht het op 1.57.2, dat is veertiende seconde sneller dan zijn oude record. Schollander was in 1964 in Tokio tijdens de Olympische Spelen win naar van vier gouden medailles. De Amerikaanse Pey Watson (zestien Jaar oud) evenaarde het wereldrecord op de 200 meter vrije slag voor dames. Dat staat met 2.11.6 op naam van de Austra lische Dawn Fraser. Ook het meisje Wat son zwom in Los Angelos en verrichtte haar prestatie gisteren. Het Russische nationale waterpoloteam zegevierde vrijdag in Lvov met 6-4 over Nederland. Het was een van de laatste wedstrijden voor de Europese kampioen schappen, die in augustus in Utrecht zul len plaats vinden. De eerste periode ein digde 1-1 door doelpunten van Chikvanaya en Van Dorp. In de tweede periode brak het Russische geweld los met treffers van Leonid Osipov, Alexander Shidlovsky, en Valeri Pushkarev. waartegenover Neder land slechts één doelpunt van Geutjes kon stellen. Onze landgenoten herstelden zich in de derde periode met twee doelpunten van Van der Voet en Wormgoor, maar verder kwamen zij niet. De laatste pe riode eindigde zonder doelpunten. jaar: 1. Schelling (Klmbria) 5.26,1; 2. Van Elsas (HPC) 5.32,3; 3. Bogaard (AZ) 5.32.4. Finale 200 meter wisselslag meisjes onder 14 jaar: 1. Gerda Lassooy (HDZ) 2.38,1; 2. Yvonne van Kuilenburg (HPC) 2.50,4; 3. Wilma Steding (Zwemlust) 2.51,8. Finale 200 meter wisselslag jongens onder 14 jaar: 1. Van Denderen (ZAR) 2.42,6; 2. Weyneke (HZPC) 2.46,6: 3. Prenen (HPC) 2.47,6. Finale 4x100 meter vrije slag heren: 1. HPC (Frederick de Cock-Buning, Boudewijn de Jong, Ale van der Veen en Johan Bontekoe) 3.53,2; 2. 't Y 3.53,6; 3. ZIAN 4.00,0. (Van onze sportredactie) Telstars trainer De Visser heeft voor de tweede oefenwedstrijd van de Velser eredivisieclub vanavond om zeven uur thuis tegen Volendam de voorkeur ge geven aan Rob de Vries boven Fred An- dré. Voorts heeft Van Kampen het veld moeten ruimen voor Kort, die vorige week de wedstrijd tegen RCH niet kon meedoen. Telstar speelt nu in de volgende opstel ling: Stuy, Bakker, Kort, Althoff en Biel- kus; Van Wijk en Van Egmond; Cleeren, Bond, De Vries en Boontjes. Carlos en Liptak hebben de contracten, die Tel star hen heeft voorgelegd nog altijd niet getekend. RCH speelt zondag om 2 uur tegen Haarlem en dat gebeurt op het geëgali seerde Haarlemterrein. De Racing doet dat in de volgende opstelling: Zijlstra; Croes, Nanai, Pirovano, Honout; Van Doesselaar en Van Wooning; De Goede, Fransz, Maslo en Meijer, Haarlem heeft voor de eerste maal Doby Peters in de gelederen. Het mist echter Couperus, die met vakantie is. De opstelling: Paternot te; Wentink, Koster, Den Boer en Smit; Peijs en Peters; Robert, Houben, Worst en Van Haaren. Kruyer tekende nog al tijd niet het Haarlem-contract, zoals hem dat werd voorgelegd. Nico Jonker, een jaar geleden door de hoge prijs die Haar lem voor hem vroeg nog onbetaalbaar voor ADO en Haarlem, kreeg dit maal geen nieuw contract. Hij heeft zich weer aangemeld als lid van de amateurver eniging, waaruit hij voort kwam: Vitesse in Castricum. EDO oefent tegen De Zwarte Schapen en dat gebeurt in Haarlem vanaf vier uur zondagmiddag. EDO zal waarschijn lijk een tweede Antilliaan, Geestman, contracteren. Hij was speler van Dakto en van het Antilliaans elftal. Donner heeft in de achtste ronde van het Piatigorski-schaaktoernooi in Santo Monica in Californië remise gespeeld met de Joegoslaaf Ivkov. Donner staat op de vijfde plaats met 3(4 punt. De Deen Lar- sen is thans leider met 5 punten. Spasski (Rusland) staat op de tweede plaats met 4(4 punt en aan afgebroken partij (die uit de achtste ronde tegen de Amerikaan Fisher). Overige uitslagen in de achtste ronde: Larsen (Den.)Reshevsky (VS) (4-(4, Petrosjan (Rsul.)Najdorf (Arg.) afgebr., Portisch (Hong.)Unzicker (W.- Dld) afgebr. (Van onze sportredactie) De eerste divisieclub RCH heeft alsnog een contract geboden aan de 21-jarige Amsterdammer Bennie Strijks. Deze spe ler van ADO heeft dat contract geaccep teerd. Hij kwam een jaar uit voor de Haagse club en kreeg dit jaar geen con tract meer aangeboden. Daardoor was er voor RCH de mogelijkheid hem voor 1 augustus alsnog te contracteren. Strijks speelde voordat hij bij ADO uitkwam, voor Ajax. Het is een oud speler van het Nederlands jeugdelftal. VOETBAL—-Ajax bereidt zich voor op het komende seizoen met oefenwedstrij den in Amsterdam onder meer tegen Aston Villa (3 augustus) en tegen een Bulgaars selectieteam (7 augustus). Het charmante donkerharige meisje uit Israël kon 't nauwelijks verwerken. Veel had ze van haar voorgangers bij overle vering gehoord over de glorieuze intocht die het militaire groeje uit het kleine land telkenjare op de laatste dag van de Nijmeegse vierdaagse ten deel viel. De triomftocht, die eigenlijk al in Mook be gon, bracht de tranen in haar ogen. Steeds talrijker werden de bossen gladio len die ze moest torsen, steeds uitbundi ger werd het applaus. Schijnbaar moei teloos legde de kleine, populaire afvaardi ging de laatste kilometers af. De lach week niet van de gebruinde gezichten en de weinigen van de ruim honderdduizend toeschouwers, die een plaatsje hadden kunnen vinden in de statige St. Anna- straat, zullen gemerkt hebben dat zelfs van het Israëlische „keurkorps" enkele loopsters toch een zware laatste dag heb ben gehad. Al moesten ze ditmaal het vierdaagse-kruis de eerste dag kwam de militaire formatie niet in actie om dat op die dinsdag de verwoesting van Jeruzalems tempels werd herdacht missen, de „schoonheidsprijs" was stel lig opnieuw voor de sympathieke Israe lis. - j-jti -,bw i ',Vi< /O üen&VMtei.ll UA I nifrnta'-rT 4«r( w anh» —inv >vvvv«vmwww«wi#vwHvvvvwvwv>nnnnn>vvwvv»wn#winMvwvvv«wvwv«winwwHvi<wvvinnnnnnn»vvwv«vvinnwvvwwwvw««wvwvwvv«n»v««vvvvv\nn<vv\nnnnwvuvv De Portugese voetbalster Eusebio verwachtte, dat Stiles, de Engelse voetballer, die hem in de halve finale als een waakhond volgde en groten deels uitschakelde, in de finale tegen West Duitsland Helmut Halier als z(jn meest directe tegenstander zou zien. „Haller krijgt het niet gemakke lijk" zei Eusebio, „Stiles is een knap pe speler, en het is moeilijk om te schieten, waneer hij in je buurt is". Topscorer Eusebio, negen goals, heeft van de politie in Harlow bij Londen een Engelse politiehelm ten geschen ke gekregen. Eusebio liet zich niet verleiden tot een voorspelling over de kansen van Engeland en West-Duitsland. Dat deed evenmin Sepp Herberger, de man, die Duitsland' in 1954 naar het wereldkampioenschap leid de. Deze 69-jarige zei over zijn elftal: ,dat was een machtig team, dat we had den, twaalf jaar geleden in Zwitserland. Dit is ook een goed elftal, maar anders. Voetbal is zo veranderd. Er is nu geen Fritz Walter bij, maar misschien zouden sommige spelers, die in 1954 waren op gesteld nu geen plaats in de ploeg heb ben gekregen. Men kan de twee elftallen niet vergelijken." „Alle veranderingen, die het voetbal te zien heeft gegeven in aanmerking geno men, heeft me niets zo zeer verbaasd als Het was tot kort voor de wedstrijd een geheim waar de wereldbeker zich bevond en op welke wijze hij naar het Wembley- stadion zou worden vervoerd. Zelfs dr. Helmut Kaser, secretaris-generaal van de FIFA, wist het niet. „Ik weet het niet en ik zou het ook niet willen weten," zei hij. Het enige dat hij zeker wist, is, dat hij hem op tijd in zijn bezit zou krij gen om hem vervolgens aan Sir Stanley Rous, president van de FIFA, af te staan. Het FIFA-bestuur zal op de eerstvol gende vergadering een beslissing nemen over maatregelen tegen Argentinië. De FIFA had het Zuidamerikaanse land met voorlopige uitsluiting voor het wereldtoer- nooi in 1970 bedreigd, indien 't niet kon garanderen, dat het dan fair zou spelen. Gisteren kwamen de afgevaardigden van de Zuidamerikaanse voetballanden met de FIFA-bestuurders bijeen. de snelheid van de nieuwe Engelse ploeg," aldus Herberger.,, De Engelsen nu zijn wel heel snel, heel anders dan de Engel se elftallen waartegen wij hebben ge speeld." „Maar," zei Herberger, „mis schien is 4-3-3 niet het goede systeem voor Engeland. Feitelijk hebben hun spelers een natuurlijke flair voor de ouderwetse Engelse stijl, met lange passes naar de vleugels." De Duitsers zijn gisteren naar Wembley gekomen voor de toegestane trainingstij d van twintig minuten op het veld. Toen zij het veld echter opkwamen brak een on weersbui los en was de ploeg in enkele minuten doorweekt. De spelers van Schön hebben bovendien korte wandelingen ge maakt. Zij verbleven in een hotel in Wel- Vijf Duitsers, die doelman Banks van Engeland, vanmiddag ongetwij feld vele malen in zijn nabijheid zal zien komen: Haller, Seeler, Beckenbauer, Held en Emmerich, wyn Garden City, ruim dertig kilometer ten noorden van Wembley. De Engelse ploeg bracht de vrijdag voornamelijk door met het spelen van partijtjes golf. Ram sey werd belaagd door vele journalisten, maar liet zich niet verleiden tot het ge ven van een opstelling. Zijn samenstelling werd overigens met belangstelling tege moet gezien, nu Greaves zich van zijn blessure heeft hersteld. Wel gaf Ramsey nog antwoord op vragen wie de finale zou gaan winnen. „Ik zie geen reden om ver andering te brengen in wat ik altijd heb gezegd. Engeland zal de beker winnen. Maar West-Duitsland zal een sterkere te genstander zijn dan Portugal." Sir Stanley Matthews, de enige Engelse voetballer, die tot dusver geridderd is vanwege zijn verdiensten voor de voetbal sport, is vrijdag in Staffordshire het slachtoffer van een auto-ongeluk gewor den. Sir Stanley Matthews is manager van de derde divisieclub Port Vale. Later op de dag heeft Matthews, die drie gebroken ribben, verwondingen aan het hoofd en kneuzingen bleek te hebben, in het zieken huis van Stoke-on-Trent een één uur du rende operatie ondergaan. Zijn toestand werd na de operatie bevredigend ge noemd. Zelfs op de rustplaatsen bleven de be wonderaars steeds dicht in de buurt van de grote favorieten van Nijmegens gou den vierdaagse. Ze werden nimmer te leurgesteld. Amper was de bepakking af gelegd of de eerste tonen van hun specta culaire hora klonken al op. Maar ditmaal beperkten ze zich niet tot de Israëlische volksdansen die al vele jaren Nijmegen en omgeving in de vierdaagseweek in hun ban hebben. Het repertoire bleek aan merkelijk te zijn uitgebreid. Zo konden op de laatste dag, toen eindelijk de zon even achter de wolken vandaan kwam, de in woners van Gassel genieten van een „let- kiss", die het rustige dorp zelden te zien heeft gekregen. Al gold dan metereologisch niet „eind goed, al goed", toch zullen de or ganisatoren van de gouden vierdaagse met voldoening aan hun evenement terug denken. Immers, niet alleen het inschrij versaantal was met 15.554 een nieuw re cord het oude dateerde uit 1959 toen zich rond 13.700 lopers aanmeldden nimmer tevoren hadden ook 14.084 deel nemers de toch volbracht. Toch heeft de op zich uitermate gezon de groei van het evenement van de KNVBLO duidelijke gevaren in zich. Al jaren wordt aangevoerd dat vooral op de eerste twee dagen de parcoursen te smal zijn om dertienduizend lopers of meer een plezierige wandeling te garanderen. De enkele wijzigingen die in de laatste jaren werden aangebracht hebben nau welijks enige verlichting kunnen bren gen. Toen zich dinsdag 14.764 wandelaars op de wegen die naar Eist voeren stort ten, bleek overduidelijk dat van plezie rig wandelen geen sprake meer was „Dit is een foltering voor de individu- elen", benadrukte een veteraan. „Voor een groep gaat iedereen nog wel op zij, wij moeten echter vaak door de bermen lopen met het gevaar dat een brommer of fiets ons aanreed". Strompelend bereikte zij de finish, ondersteund door twee militairen. (Van onze tennismedewerker) Het tennistoernooi van Brederode in Santpoort had tot nu toe een zeer gun stig verloop en het is niet uitgesloten dat men zondag uitsluitend finales speelt. Jan de Groot, oud-voetballer van „Haar lem" en „Bloemendaai", bereikte door een zege op Pieter v.d. Brink (tweemaal 6-3) de halve finale. Hij ontmoet Han van Splunter die met 6-3 en 6-4 Fred Musch- ter wipte. In het andere deel van het schema kon Cees Nieland zich ten koste van Gerard Koenders (6-2 en 6-4) hand haven en hij zal in de halve-eindstrijd met Guus Deibei duelleren. Bij de dames zullen Pauline Janssen en Lily ter Metz de eindstrijd spelen. Pau line won met 6-3 en 6-2 van mej. Königel en Lily kopte met 7-5 en 6-2 mevrouw D. Blikslager. In het C-toernooi verwachten we een fi nale tussen. Pauline Janssen en Irene Menke. Bij de heren plaatste Naut Weijers zich door een zege op W. de Jong (7-5 en 8-6) voor de halve finale. In het herendubbel-B leden Pieter v.d. Brink en Gert Jan Broekers, winnaars van het Zandvoort-toernooi een verrassen de nederlaag. Het Groenendaal-duo Muschter-Goossens versloeg de favorie ten met 2-6, 8-6 en 16-14. Enkle B-uitslagen; H.D.: E. en P. Bar- ten versl. H. Falke en B. Spee 6-0, 6-1; G.D.: mevr. Vermeulen en Hofkes versl. mej. M. Franken en H. Cats 6-3, 6-3; mej. M. Sikkes en P. Groenland versl. mej. E. v. Herwarth en H. Houtkoper 6-1 en 6-2. Onder weinig plezierige omstandighe den is vrijdag op de Loosdrechtse plas sen een begin gemaakt met de traditio nele Hollandweek, waarvoor dit keer 462 deelnemers aan de start zijn gekomen. Voor een dissonant zorgde de koninklijke marine, die gelijktijdig met de Holland- week een wedstrijd voor zeilsloepen orga niseerde, maar de banen juist door die van de koninklijke watersportvereniging plande. Het gevolg was dat de deelnemers aan de Hollandweek bijzonder veel last hadden van de logge marinesloepen. In de Valkenklasse was het Egon Rolf von den Baumen, die in moeilijkheden kwam, maar ondanks deze handicap er toch in slaagde de eerste plaats te behalen. ZONDAGMIDDAG 14.30 UUR Honkbalstadion 18456 Hij moest hiervoor een fel duel leveren met de Alkmaarder Kirkenier, die lange tijd op kop zeilde. In de flying Dutch- manklasse zeilde Dudok van Heel, de winnaar van de nieuwe Loosdrechtweek, geruime tijd op de zesde plaats. Hij be wees zijn vakmanschap door bij een van de boeien een groot aantal van zijn con currenten te passeren en op de tweede plaats te komen, die hij tot op de finish lijn wist te behouden. In de Soloklasse was het Damste, die goed vooraan lag maar zich bij de laatste boei vergiste, omhoog sturde en hierdoor Kersbergen de kans gaf als eerste de lijn te passeren. Damste herstelde zich nog juist op tijd door als tweede binnen te komen. De uitslagen waren; valkenklasse: 1. Rolf von den Baumen, 12m2 klasse: 1. Vink, Flying Junior: 1. Heineke, 16m2 Streep: 1. Ooms, Stemklasse: 1. Vrolijk, 12 Voetsjollen: 1. De Vlaming, Schakel klasse: 1. Kruit, Solo 1. Kersbergen, Vaurienklasse: 1. De Bie, Olympiajollen: 1. v. d. Voort.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9