Londen steunt bombardementen in gedemilitariseerde zone Senator Mansfield vol lof over Wilsons vredespoging HET WEER Tweejarig jongetje in IJmuiden verdronken Gowon leider in Nigeria Taxi" voor Amerikaanse kosmonauten WU ST Visa der acht „belegerde Chinezen zijn verlengd Opperste-Sovjet vandaag bijeen morris 30°/o korting Onveranderde broodprijs in Amsterdamse supermarkten Rovers wisten de weg in haar woning Indonesië vraagt jaar uitstel Fokkerproject Niet te blussen vreugdeuitingen in Londen Brits motorjacht met 35 opvarenden in Kanaal vermist Zij mogen nog blijven tot donderdag Rel in Zuid-Afrika na treinbotsing Te|ef°' Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 228 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Minder wind Aan het strand Rotterdamse beroofd Ironsi ontvoerd of dood Het woord is aan LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Prinses Alexandra krtfg dochter Geruchten over aftreden van premier Kosygin Vijf doden, 248 gewonden Orig. SCHOUDERKARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK LAMSVACHTJASJES ZOMERMANTELS COLBERTS - PANTALONS IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye LONDEN (Reuter, AP en AFP). Een Britse regeringswoordvoerder heeft gisteren over de Amerikaanse bombardementen in de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam gezegd, dat men niet van de Amerikanen kan verwachten dat zij zich van actie onthouden zolang de communisten de strijd voortzetten. De Britse Labour-regering heeft de Amerikaanse strategie in Vietnam steeds gesteund, hoewel premier Wilson zich onlangs distantieerde van de bombardementen op olie-opslagplaatsen bij Hanoi en Haiphong. De Amerikaanse luchtaanvallen op de gedemilitariseerde zone werden uitge voerd, aldus een Amerikaanse woordvoer der zaterdag, omdat Noordvietnamese troepen deze tien kilometer brede strook gebruiken voor infiltratie in het zuiden. Bommenwerpers van het type B-52, af komstig van het eiland Guam in de Stille Oceaan, wierpen hier zaterdag bommen af boven een munitie-opslagplaats, een wapedepot en zesentwintig batterijen luchtdoelgeschut. De democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft vandaag verklaard dat er een sprankje hoop is dat de leiders in de Sov jet-Unie langzamerhand steun zullen gaan geven aan het denkbeeld van het houden van besprekingen ter beëindiging van de Vietnamese oorlog. Mansfield had veel lof voor de pogingen die de Britse premier Harold Wilson on langs in Moskou heeft gedaan om het Amerikaanse standpunt inzake Vietnam te verklaren en de Russen er toe te brengen hun invloed aan te wenden om Hanoi naar de conferentietafel te krijgen. De senator, die de gast op het Witte Huis was tijdens een lunch bij het bezoek van Wilson aan Washington van vorige De directeuren van enkele grote super markten en levensmiddelenbedrijven in Amsterdam, de heren Dirk van den Broek en Jac. Hermans, hebben besloten de prijs van wit- en bruinbrood, die met in gang van vandaag met drie cent moet worden verhoogd, onveranderd te laten. Zij doen dit in afwachting van de uit slag van een onderzoek, dat de minister van Economische Zaken zal doen instellen naar aanleiding van hun request dat tot doel had verlaging van de broodprijs te bevorderen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem, 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Scheepsberichten 4 Beurs 4 Economisch nieuws 4 In de vishal en op zee 5 Uit stad en omgeving 5, 13, 15 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Vakantiekinderkrant7 Beeldverhalen7 Sport 9-13 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het KNMI, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Krachtige tot matige, maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Augustus is wat het strandweer betreft even slecht begonnen als juli is ge ëindigd. Morgen komen er wat meer opklaringen, maar de kans op een bui is nog niet verdwenen. De westenwind zal wat afnemen. Temperatuur overdag 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vooruitzichten: Depressie-activiteit houdt nog aan. week vrijdag, zei in een vraaggesprek: „Het resultaat van het bezoek van de heer Wilson aan Moskou is niet zo slecht geweest als het is afgeschilderd. Hij heeft daar voor ons goed werk gedaan inzake Vietnam." De Russische minister van Defensie, Rodion Malinovsky heeft gisteren ver klaard dat de Amerikaanse bombarde menten bij Hanoi en Haiphong in Viet nam nog gevaarlijker maken. In een proclamtie ter gelegenheid van de „dag van de marine" zei de Russi sche minister verder dat de Amerikaan- De Rotterdamse politie is er nog niet in geslaagd de twee daders op te sporen van de zaterdag gepleegde overval op de 22-jarige mej. T. Vrolijk. De mannen sloegen de vrouw zaterdag in haar huis aan de Schieweg neer en roofden uit een brandkast 2000 aan buitenlands geld. Uit de slaapkamer stalen zij sieraden ter waarde van ongeveer 8000. Eén man wordt door het slachtoffer omschreven als iemand van ongeveer 28 jaar, 1.80 m lang met donkerblond ach terovergekamd haar. De man droeg ver moedelijk een aangeplakte zwarte snor. Van de tweede weet zij alleen dat hij een lichtgrijze visgraatpantalon droeg en gro te zwarte schoenen. De toestand van de beroofde is niet ernstig. Zij kon na in het Dijkzigtziekenhuis te zijn behandeld naar huis terugkeren. Door het vele bloedver lies was zij wel vrij ernstig verzwakt. Volgens mej. Vrolijk belden de twee mannen aan de huisdeur van haar wo ning. Zij opende niet de deur, maar het tochtraampje. Eén van de mannen spoot uit een spuitbus een vloeistof in het ge zicht van de vrouw, de ander opende met zijn hand door het tochtraampje de deur. In de gang sloeg één van de indringers mej. Vrolijk met een ijzeren voorwerp neer. De twee mannen die kennelijk goed de weg wisten forceerden daarna het brandkastje. Ook wisten zij zeer snel in de slaapkamer de kostbare sieraden te vinden. Nadat de mannen waren verdwe nen liep de vrouw naar de buren, die de politie waarschuwden. se politiek een ernstige bedreiging van de wereldvrede schept. „De Russische re gering neemt de nodige stappen ter ver dere versterking van de strijdkrachten en ter versterking van strijdbare samen werking tussen alle socialistische lan den", aldus Malinovsky. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft te genover het Amerikaanse blad de „Wash ington Post" verklaard dat hij zich bij de komende presidentsverkiezingen niet kandidaat zal stellen. Hij wil terugkeren naar de Zuidvietnamese luchtmacht waar hij „aan het front kan zijn en niet in de achterhoede". Zondagmiddag omstreeks half zes is de tweejarige Jacob van Urk uit de Beuken straat in IJmuiden in het water van de vijver in park „Schoonenberg" gevallen en daarbij verdronken. Ondanks langdu rige pogingen van politie en ongevallen- dienst het kind de levensgeesten weer op te wekken, moest later in het Antonius- ziekenhuis helaas de dood worden vastge steld. Het jongetje maakte aan de hand van zijn negenjarig broertje een wandeling door het park, waarbij het zich plotseling losrukte om het talud af te lopen. Het kind gleed uit en viel in het water, waarop zijn broertje luidkeels om hulp begon te roepen. Enige mannen snelden toe en be gaven zich te water, waarbij de drenke ling pas een kwartier later door een 39- jarige bewoner van de Meeuwenlaan werd ontdekt. De inmiddels door andere kin deren gealarmeerde politie was onmid dellijk ter plaatse en twee agenten pasten direct afwisselend mond op mond beade ming toe. Vervolgens werd het drenke- lingetje door de ongevallendienst nog zuurstof toegediend. Zoals later echter in het Antoniusziekenhuis is gebleken, zijn al deze pogingen het kind te redden ver geefs geweest. LAGOS (Reuter) Luitenant-kolonel Yakoeboe Gowon, een Xigeriaanse leger officier heeft bekendgemaakt dat hij in het Westafrikaanse land de macht heeft overgenomen. Gowon zei dat het vroegere staatshoofd Ironsi door rebellen is ont voerd. In Londen circuleerden vanochtend geruchten dat Ironsi zou zijn gedood. Er zouden nieuwe gevechten in het ge bied van de hoofdstad Lagos tussen loy ale en opstandige militairen aan de gang zijn. De rebellen zouden stellingen heb ben ingenomen aan beide kanten van een brug, die Lagos met het vasteland ver bindt. Gowons rol in de opstand is nog niet bekend. Hij is na de staatsgreep van januari, die Ironsi aan de macht bracht, stafchef van het leger geworden. De nieu we Nigeriaanse leider komt uit het mo hammedaanse noorden. Buckle: Men moet eerst de duisternis opmer ken, voor men het licht gaat zoeken. SCHIPHOL De Indonesische regering heeft de N.V. Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker medegedeeld dat zij het pro ject voor de oprichting van een eigen vlieg tuigfabriek één jaar wenst uit te stellen. Financiële en economische moeilijkheden zijn er de oorzaak van. Wel blijft, zo heb ben de nieuwe bewindhebbers in Djakarta laten weten, „grote belangstelling voor het project van onze voorgangers" bestaan, maar kennelijk heeft het een lagere urgen tie gekregen nu de nieuwe minister van Economische Zaken ernst maakt met de sanering van de Indonesische staatshuis houding. Zoals bekend is zou Fokker bij de stich ting van de fabriek als adviseur optreden. Indonesië zou de gebouwen plaatsen, maar Nederlandse technici zouden behulpzaam zijn bij het inrichten van de produktielijn, waarop Indonesië binnen enkele jaren hon derd F 27 „Friendships" onder licentie hoopt te vervaardigen. Voor de betaling van deze hulp en de licentierechten was Indonesië van plan produkten te leveren, die op de wereldmarkt zouden worden ge bracht door de handelmaatschappij „Die West-Haghe" van de Zwolsman-groep. Uit Djakarta wordt vernomen dat ook dit deel van de overeenkomst niet vlot verloopt, maar de heer Zwolsman betoonde zich bij navraag nogal optimistisch. Teneinde meer klaarheid in de affaire te verkrijgen vertrekt half augustus een dele gatie van Fokker onder leiding van direc teur F. J. L. Diepen naar Djakarta. In Dja karta is het contract „onethisch" genoemd, maar Fokkerdirecteur Diepen ziet daarin niets verontrustends. „Het komt wel meer voor dat men na gewijzigde omstandighe den een contract wil veranderen", zei hij. Enthousiasme alom in Engeland. Uitingen van vreugde over Enge- lands wereldkampioenschap voetbal 1966. De zegeroes beperkte zich niet alleen tot het Wembley-stadion, waar zaterdag West-Duitsland met 42 werd verslagen in de finale. Jeugdige voetbalenthousiasten kozen Trafalgar Square uit om, hun vreug de kenbaar te maken. Zelfs het water van de bekende fontein kon hun warme vreugdeuitingen niet afkoelen. DEN HAAG (ANP) Tussen Fowey en Falmouth voor de kust van Zuid-west» Engeland wordt een motorjacht met vijf entwintig mensen aan boord vermist. Het jacht vertrok gistermiddag uit Fowey. Een reddingboot is op zoek naar het jacht. 99 UAIVIfc: DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LONDEN (AFP) Prinses Alexandra, nicht van de Britse koningin, heeft giste ren het leven geschonken aan een meisje. De 29-jarige prinses, gehuwd met lord An gus Ogilvy, heeft al een zoon, die nu twee jaar is. De bevalling geschiedde met as sistentie van de hofarts. Moeder en kind maken het goed. Dit is de vleugelloze „Northrop NASA", een prototype van de luchttaxi's die in de toekomst de verbinding zullen onderhouden tus sen Amerikaanse bemande ruimte satellieten en de aarde. De machine werd gefotografeerd tijdens een proefvlucht bij de luchtmachtbasis Edwards in de Amerikaanse staat Californië. (Telefoto). DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanochtend de geldigheid van de visa van de acht leden der Chinese delegatie verlengd tot donderdag 4 augustus. De visa van de acht Chinezen, die naar ons land kwamen om een congres voor lastechnici bij te wonen en voor wie de politie bijzondere interesse heeft in verband met de raadselachtige dood van de negende lastechnicus, liepen in de afgelopen nacht om twaalf uur af. De Chinezen hadden geen verlenging aangevraagd. Eind vorige week had een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat door het aflopen van de verblijfsvergunningen van de Chinezen een „ernstige situatie" zou kunnen ontstaan. De Chinese legatie in Den Haag is in tussen een toeristische attractie gewor den. Niet alleen rijden tal van vakantie gangers en badgasten uit eigen land in hun auto's langzaam een paar keer de Adriaan Goekooplaan door, ook vele bui tenlanders meest Duitsers, Fransen en Engelsen, maar ook Scandinaviërs, Bel gen en Zwitsers hebben poolshoogte bij de legatie genomen. Een Haagse onderneming heeft de lega tie van de volksrepubliek China in haar MOSKOU (AFP) Het Russische rege ringsblad „Izvestia" heeft bekendgemaakt dat de Opperste Sovjet vandaag bijeen komt. In de ochtend zouden eerst de twee kamers de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten af zonderlijk vergaderen. Daarna zou 's mid dags een gecombineerde bijeenkomst plaatsvinden. Het Britse blad „Observer" bracht gis teren het bericht van zijn Moskouse cor respondent dat premier Kosygin binnen kort zijn ontslag zal indienen. De correspondent schreef uit betrouw bare bron te hebben vernomen dat het hoofd van de Sovjet-regering een slechte gezondheid geniet, maar dat hij het bo venal moe is leiding te geven aan de aanhangers van een te starre houding in de buitenlandse politiek. Na de bijeenkomst van de Opperste Sovjet, morgen, zou volgens de „obser ver" de belangrijke wijziging in de Rus sische regeringsploeg bekendgemaakt worden. programma opgenomen voor sightseeing Den Haag. Deze grote belangstelling is kennelijk in gegeven door de verwachting dat er wel iets zou gebeuren nu de visa van de Chi nezen afliepen. De enige „attractie" is de hond van minister-president Cals. Tegenover de Chinese legatie ligt de tuin, die bij het Catshuis, de woning van de minister president, behoort. De familie Cals is op vakantie in Zuid-Frankrijk en de mare chaussee heeft de taak op zich genomen om van tijd tot tijd met de hond Bruno een eindje te wandelen. Bruno is alle be langstellenden in de Adriaan Goekoop laan zeer welgezind en kwispelstaart vriendelijk tegen mensen, die gedurende het „beleg" bekenden van hem zijn ge worden. JOHANNESBURG (Reuter) In de buurt van Johannesburg zijn vandaag twee treinen op elkaar gereden. Daarbij kwamen zeker vijf negers om het leven en werden 248 anderen gewond. Afrikaan se inzittenden van de voor negers bestem de treinen ontstaken in grote woede. Zij stenigden een blanke machinist en staken drie wagens in brand. De machi nist werd ernstig gewond. De twee treinen die in botsing kwamen, zaten stampvol mensen op weg naar hun werk. 500 gram 2.58 250 gram 1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 93 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1