Dominee King pleit voor geweldloosheid Opnieuw heftige rassenstrijd in Chicago en New York Binnenkort Indonesische commissie naar Maleisië Belgische uitvinder maakte een veilig-verkeerarmband Warming up met voetbal Rassenrellen r Van dag tot dag Neger vermoord in Louisiana T ruman opgenomen in ziekenhuis Vliegtuigongeluk in Columbia: 8 doden Anti-Amerikaans Washington bereidt inkrimping troepen in Europa voor Bonn: „Geen Duitse soldaten in Vietnam" Nederlandse lector moet Rhodesië uit Man dobberde in rubberbootje in het Kanaal J from America's Best Tobaccos amm MAANDAG 1 AUGUSTUS 1966 3 Drieëndertig Mafia-leden op Sicilië gearresteerd Messteken Kongo wijst Belgische consul Marchal uit Oud-minister in arrest Ruim honderdduizend Overweldigend en weergaloos was de belangstelling voor het wereldkampioen schap voetbal. In Wembley hebben hon derdduizend toeschouwers bij de finale hun entree betaald. Maar geschat wordt dat 400 miljoen mensen, via televisie en ra dio, de eindstrijd hebben gevolgd. Niet al leen in Londen, maar in tal van ande re steden was het zaterdagmiddag onge hoord stil op straat. In Engeland zaten dertig miljoen burgers naar de televisie te kijken. In West-Duitsland zei vice-kan- selier Mende, dat de regering de laatste drie weken door niets zo was beziggehou den als door het voetbalkampioenschap. En na afloop leek het wel, of de Duit sers en niet de Engelsen de beker had den gewonnen. Natuurlijk weten wij dat spanning en sensatie en die waren er zaterdag middag genoeg zeer in trek zijn. De civilisatie eist zo veel discipline, de rou tine van het dagelijkse bestaan maakt dit vaak zo eentonig, dat men begrip moet hebben ten aanzien van de behoefte aan emoties. Ietwat griezelig is het dat de moderne communicatiemiddelen in staat zijn de hartstocht van honderdduizend toeschouwers in Wembley over te bren gen op vierduizend maal zoveel mensen. De massa kan dus enorm veel andere massa's tot grote innerlijke bewogenheid brengen. In zijn VPRO-rubriek heeft do minee Kater zijn beduchtheid uitgespro ken over het feit, dat deze kampioen schappen zo veel nationale hartstochten hebben doen oplaaien. En wat hij van verscheidene wedstrijden had gezien vóór de beslissende match stemde hem pessimistisch. Toch moet men ook weer niet overdrij ven. In grote meerderheid zullen wij allen wel nieuwsgierig zijn geweest en in span ning hebben gezeten, zonder dat voor ons Nederlanders enig nationaal belang in het spel was. Het was opwindend en het is voorbij. Een interessante middag en niet veel meer. In Engeland en West- Duitsland zal de beroering groter zijn geweest met name de Duitsers hebben het er dik opgelegd maar het plezier was het voornaamste. Als het maar bij sport blijft, zullen sommigen verzuchten. Maar het was sport, en juist daardoor een geoorloofde opwinding. irvvvvvvvvvvvwvvinniwwwvwwyvwwwvvvvvwvvw RALEIGH (Reuter en AP). De Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King heeft in Raleigh, in de Amerikaanse staat Noord-Caro- Dominee Martin Luther King. KANSAS CITY (AFP) De Ameri kaanse oud-president Harry Truman is za terdag in een ziekenhuis in Kansas City opgenomen wegens maagklachten. De toe stand van de 82-jarige Truman is bevre digend, maar hij zal toch nog enkele da gen in het ziekenhuis blijven met het oog op een algemeen medisch onderzoek. Ex-president Eisenhower, die Truman in 1953 in het Witte Huis opvolgde, bevindt zich voor een soortgelijk onderzoek in het Walter Reed-hospital in Washington. Eisenhower is 75 jaar. PALERMO (Reuter) De misdaador ganisatie op Sicilië, Mafia, heeft een ge voelige klap gekregen. Vijftien vooraan staande leden zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens het organiseren van een bende die tabak smokkelde. Tijdens het onderzoek werden nog achttien Sicilia- nen gearresteerd. Zevenendertig andere Mafia-leden hebben opdracht gekregen Si cilië te verlaten en zich op door de over heid aan te wijzen plaatsen te vestigen. lina, tegenover een gehoor van on geveer vijfduizend mensen gezegd dat „black power" geen nut zal hebben als dat „zware overheersing" be tekent. King, president van de Southern Christian Leadership Conference, zei dat hij zijn geweldloze strfjd voor vol ledige burgerrechten voor negers zal voortzetten. „De leer van zwarte overheersing", al dus King, „is een even groot kwaad als de leer van de blanke overheersing". De tijd is gekomen dat de regering begint „met een grootscheeps programma ter oplossing van de problemen van de ne ger". Bij Bogalusa in de Amerikaanse staat Louisiana is in een verongelukte auto het lijk van de 24-jarige neger Robert Triggs gevonden. Hij was met een geweer of een revolver in het hoofd geschoten. Het on derzoek wordt geleid door de plaatselijke politie en door de federale recherche. De leider van een organisatie ter ver dediging van negers, Royan Burris, werd in hechtenis genomen, toen hij de politie inlichtingen over de dode man wilde ver strekken. Bij een vechtpartij in de Newyorkse wijk Broolyn tussen negers en blanken zijn zaterdagavond vijf jeugdige blanken door messteken gewond geraakt. Van twee hunner is de toestand ernstig. Voor de tweede achtereenvolgende dag is het gisteravond in Chicago tot rassen- incidenten gekomen. Evenals zaterdag trokken betogers voor rassengelijkheid ongeveer 350 in getal een blanke wijk binnen om te protesteren tegen de moei lijkheden die negers ondervinden wan neer ze daar willen gaan wonen. Zij wer den ontvangen met een hagel van stenen, flessen en Vuurwerk. Dertig auto's van betogers werden in brand gestoken. De politie moest brand weerlieden in bescherming nemen tegen een menigte van drieduizend blanken. Bij vechtpartijen tussen negers en blan ken liepen enkelen lichte verwondingen op. BOGOTA (Reuter) Bij het opstijgen van het Columbiaanse vliegveld Puerto Berrio is dit weekeinde een vliegtuig van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij neergestort. Acht inzittenden verloren hierbij het leven. KINSJASA (AFP). De Kongolese regering heeft de Belgische consul-gene raal in Loemoembasji, het voormalige Elisabethstad, de heer Marchal, aange zegd, dat hij binnen 24 uur het land moet verlaten. Het is de tweede Belgische di plomaat binnen twee maanden die tot ongewenst persoon wordt verklaard. Op 30 mei moest Alain Rens van de ambas sade in Kinsjasa het land verlaten, omdat hij betrokken zou zijn bij een complot tegen de regering. Een honderdtal Franse toeristen, voor het merendeel studenten, heeft op 22 juli in Sjanghai deelgenomen aan een monsteroptocht voor Viet nam, zonder dat zij wisten dat de be toging een anti-Amerikaans karakter had. Chinese gidsen hadden de Fran sen verzocht zich bij de stoet aan te sluiten en hen bordjes in de handen gedrukt. De toeristen, die dachten dat op de bordjes slechts leuzen stonden als „Leve Mao Tse-Toeng" of „Leve Ho Tsji-Minh"hadden zich bij de me nigte gevoegd en waren daarop door Chinezen gefilmd. Pas later vernamen ze dat de Chinese lettertekens leuzen vormden die beledigend waren voor president Johnson en „andere reac tionairen", maar toen waren ze al in een filmjournaal verschenen. Enkelen van hen hebben een klacht ingediend bij het Chinese toeristenbureau. BOGOR (Reuter). Indonesië zal spoedig een officiële vredesmissie naar Maleisië zenden, zo heeft de „Kogam" het opperbevel voor de confrontatie tegen Maleisië beslo ten op een bijeenkomst in het presi dentiële zomerpaleis in Bogor, die onder voorzitterschap stond van Soe- karno. Waarnemers in Djakarta me nen dat dit nog voor de 17de augustus, de Indonesische onafhankelijkheids dag, zal gebeuren. De leden van het nieuwe kabinetspre sidium en de legerleiders zijn er dus ken nelijk in geslaagd hun zin door te drij ven en Indonesië te laten aansturen op formele beëindiging van het slepende con flict, dat grote schade aan de economie van het land heeft toegebracht. Soekarno verklaarde enkele dagen geleden, dat de confrontatie tegen Maleisië nog steeds gaande was, waarna de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soehar- to, op zijn beurt te kennen gaf dat de komende twee weken een beslissende ont wikkeling in de „deconfrontatie"-cam- pagne te zien zouden geven. Een woordvoerder van de „Kogam" ko lonel Soenarjo, zei na afloop van de bij eenkomst dat het besluit, een vredesmis sie naar Koeala Loempoer te zenden, ge nomen was omdat men het belang be sefte van vrede en stabiliteit voor zowel Maleisië als Indonesië, en Zuidoost-Azië in het algemeen. De plaatsvervangend opperbevelhebber van de „Kogam", generaal Abdoel Haris Nasoetion, nam niet aan de bijeenkomst deel. Er werd geen reden voor zijn af wezigheid opgegeven. In totaal zijn sinds de mislukte staats greep van vorig jaar oktober 120.000 leden van de Indonesische Communistische Par tij (PKI) gearresteerd. Dit heeft radio- Djarkarta gisteren bekendgemaakt. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering bestudeert, naar van be trouwbare zijde in Washington verluidt, plannen om de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa met 75.000 man of meer te beperken. Met name zou men onderzoeken of vol gend jaar logistieke en bevoorradingseen heden in West-Duitsland kunnen worden ingekrompen. Deze vermindering zou niet rechtstreeks van invloed zijn op de ge vechtskracht van de Verenigde Staten, welke Washington heeft beloofd te zullen handhaven. Als elders in Europa de Ame rikaanse troepen ook zouden worden „uitgekamd", zou de totale vermindering meer dan 75.000 man kunnen bedragen. Op eerdere berichten over een terugtrek king van 75.000 man uit Europa heeft het ministerie van Defensie in Washington gezegd, dat er nog geen beslissing is ge nomen. Volgens de „Washington Post" kan een dergelijk besluit nog wel maanden op zich laten wachten. De Amerikaanse regering zou echter nu al bezig zijn om de stap psychologisch voor te bereiden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Luikse uitvinder be weert een middel te hebben gevonden om verkeersongelukken die veroorzaakt wor den door vermoeide, slapende, dronken of onwel geworden chauffeurs, te vermijden. De heer Jean Guebelen die al tweemaal een gouden medaille won op de Brusselse internationale uitvinderssalon, heeft een apparaatje geconstrueerd dat bij overver moeidheid, dronkenschap of plotseling ziek worden, de benzinetoevoer naar de motor geleidelijk vermindert, of helemaal afsluit. Het toestel bestaat uit een transistor armband, die de chauffeur om de pols draagt. De armband registreert behalve de hartslag van de bestuurder ook de warmte en vochtigheidsgraad van de op perhuid. Deze gegevens worden via een in het dashboard aangebrachte versterker doorgegeven aan een kleine electrische motor, die met de cvarburateur is ver bonden. Naarmate de vermoeidheid of zenuw achtigheid van de chauffeur toeneemt, vermindert de electromotor de benzine toevoer van de carburateur en sluit deze geheel af wanneer de vermoeidheid een bepaald punt heeft bereikt. Tevens waar schuwt de motor via een verklikker wan neer de chauffeur dit punt begint te na deren. Bij het plotseling onwel worden of in slaap vallen schakelt het apparaat auto matisch de motor af, terwijl een dronken chauffeur niet in staat is zijn wagen te starten. Voorts fungeert het apparaat dan nog als een uiterst individuele contact sleutel, aangezien alleen de drager van de armband de wagen kan starten. Er be staat van het toestel nog maar één proto type en zal het nog wel enige tijd duren voor het in de handel komt. BONN (DPA) De Westduitse rege ringswoordvoerder, Von Hase, heeft giste ren verklaard dat bij de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam geen Westduitse soldaten en evenmin Westduitse vrijwilli gers in Amerikaans uniform zijn, zoals de „Pravada" heeft beweerd. „De Westduitse regering weigert elke militaire deelneming in dat deel van de wereld. Washington heeft ook nooit een verzoek in die richting gedaan. De uit Noordvietnamese gevangenschap gevluch te Amerikaanse luitenant Dieter Dengier was al in 1957 naar de Verenigde Staten geëmigreerd, aldus de woordvoerder, die eraan toevoegde dat er maar vier West duitse militairen in heel Zuid-Vietnam zijn. Geen van de arrestanten heeft tot het Indonesische leger behoord, aldus radio Djakarta dat voorts wist re melden dat een minister van het vorige kabinet op het ogenblik door de militaire autoriteiten wordt ondervraagd. Hij moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Zijn naam werd niet onthuld. SALISBURY (Reuter) De Rhodesi- sche regering heeft aan acht van de ne gen lectoren die woensdag vorige week bij een politie-actie in het gebouw van de universiteit van Salisbury tezamen met tien studenten werden aangehouden, een uitwijzingsbevel doen toekomen. Onder hen bevindt zich de Nederlander dr. J. van Velsen die sociologie doceert. De 498 ton metende Nederlandse kust vaarder „Deo Gloria" uit Delfzijl heeft zaterdag in het Kanaal een man opgepikt, die probeerde roeiend het Kanaal over te steken. De man de 52-jarige Fransman Paul Charles Carpentier, werd in uitge putte toestand gered, toen hij met zijn rubberbootje op ongeveer 23 km. uit de Engelse kust op zee dobberde. Een heli kopter van de Britse zeereddingsdienst werd te hulp geroepen en nam de Frans man over van de „Deo Gloria". Car pentier werd overgebracht naar een zie kenhuis in Margate. De kustwacht heeft verklaard, dat de man vrijdag hulp weigerde van een heli kopter, die het bootje in het Kanaal zag drijven. Aan de piloot vertelde hij, dat hij roeiend op weg was naar Calais. Maar aan de bemanning van de „Deo Gloria" had de man gezegd, dat hij vrij dag zat te vissen en dat het bootje toen was losgeslagen van een jacht waarmee het verbonden was. Een balletgroep uit Guinee geeft op het ogenblik voorstellingen in de Australische stad Perth. De dansers en danseressen maakten in een park hun spieren wat losser door oefe ningen met een voetbal. (Telefoto). Het afgelopen weekeinde zijn in New York en Chicago opnieuw rassenrellen ontstaan. Auto's van negerdemonstranten in Chicago wer den door blanken in brand ge stoken. Politiemannen moesten de brandweer beschermen tegen een menigte van duizenden blanken. Meer over de rassenonlusten in de Verenigde Staten op pagina 3. (Telefoto). Noodweer. Een hevig noodweer heeft grote schade aangericht aan de kust van Pem brokeshire, in Wales. In Milford Haven sloegen circa veertig jachten los, waar van de meeste zonken. Grote ravage ont stond ook op de vele kampeerterreinen in het gebied. Voorproefje. De plechtige ambtsaanvaar ding van dr. Carlos Lleras Restrepo, de nieuwe president van Columbia, zal op 7 augustus in Bogota door Franse tv- technici in kleuren worden uitgezonden om het„Secam"-systeem te demonteren. Wild West. Een arbeider, die in Plentwood in de Amerikaanse staat Montana te rechtstond wegens het toebrengen van letsel bij een vechtpartij, heeft de aan klager, de burgemeester van het stadje, doodgeschoten en de rechter en een ge tuige verwond. Daarna werd hij zelf ge dood door de politiecommissaris. Ambassadeur. President Johnson zal J. Ro bert Schaetzel, nu tweede onderminister van Buitenlandse Zaken, tot ambassa deur bij de E.E.G. benoemen. Tas. Een Westduitse militaire vertegen woordiger in Portugal, wiens diploma- tentas de vorige week was gestolen, heeft gezegd dat zich daarin geen belang rijke documenten bevonden. De Portu gese politie had gemeld dat in de tas be langrijke Navo-documenten zaten, be nevens een bedrag van 3.000 escudos (105 dollar). Uitlaatgas. De carburators van alle auto's in de Westduitse Bondsrepubliek moeten binnen afzienbare tijd zo zijn afgesteld dat bij het stationair draaien van de mo tor het uitstoten van het gevaarlijke koolmonoxyde-gas tot op een minimum beperkt wordt. Roken. De Poolse regering heeft uit ge zondheidsoverwegingen de prijs van si garetten en tabak verhoogd. De Polen nemen wat tabaksverbruik betreft in Europa de derde plaats in. Volgens een officiële, in alle Poolse kranten afge drukte bekendmaking is het noodzake lijk dat maatregelen genomen worden tegen de zeer sterke toeneming van het tabaksverbruik. Walkie-talkie. Dieven hebben uit een ju welierszaak in Miami in de Amerikaanse staat Florida voor honderdduizend dollar aan contanten en juwelen gestolen. Zij hadden een met een walkie-talkie uitge ruste vrouw op de uitkijk gezet, zo ver telde later de nachtwaker die door hen was vastgebonden. Reorganisatie. Premier Eisakoe Sato heeft zijn veertien maanden oude kabinet ge reorganiseerd een normale handeling in de Japanse politiek om de rivaliteit tussen de fracties in evenwicht te bren gen en de positie van de leider van de grootste partij te versterken. Gearresteerd. Gravin Afdera Franchetti, een bekende socialiste en de voormalige vrouw van de acteur Henry Fonda, is in Rome gearresteerd onder beschuldiging marihuana Italië binnengebracht te hebben. Fles. Een lege fles, die uit een rijdende trein gegooid werd heeft in Salerno (It.) zes mensen gewond. Een passagier gooide de lege fles uit een raam. Hierdoor vloog een ruit van een passerende trein, waar van de machinist werd getroffen, aan splinters. Stukken glas spatten terug door de ramen van de eerste trein, waar door vijf passagiers snijwonden opliepen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3