Persbureau Nieuw-China meldt zuivering in Chinese leger Harde strijd bij Vietnams gedemilitariseerde zone r Korea-veteraan bevorderd tot Yang werd chef-staf Rhodesische martelmethoden in kampen voor Afrikanen „Alles rustig" in Nigeria Von Falkenhausen overleden Op 9 augustus lancering van Amerikaanse maanverkenner Rassenstrijd in Omaha V redesgesprek afgesloten Van dag tot da</| Amnesty International onthult: Pakistan: India gaat ondergrondse kernproef nemen" Uitgebrand treinwrak in Luid-Afrika Hoofd Dominicaanse politie ontslagen Speek ontkent schuld Chicago-moorden Nederland wenst geen resolutie tegen Israel Sjah ook op bezoek in Hongarije amm DINSDAG 2 AUGUSTUS 1966 o J Waarschuwing aan FS Rampbus-chauffeur was wellicht oververmoeid Westduits ambtenaar nam steekpenningen aan Vliegen? NIGERIA Muggen? Neergehaald Motten? V eiligheidsraaddebat V ra cB 14 7 1 7 8 5 1 11 A 11 6 3 O 8 3 13 9 0.1 6 O 2 3 0.1 6 2 12 0 1 O O O O O O De laatste ontwikkeling van de oorlog In Vietnam stemt zeer bedenkelijk. De Amerikanen breiden hun bombardemen ten steeds verder uit. Het aan Vietnam grenzende Laos is al een slagveld gewor den tussen pro- en anti-communisten. Bo vendien worden er direct of indirect steeds meer landen bij de oorlog betrok ken. Aan de ene kant vechten „rode" Viet- namezen, aan de andere kant anti-com munistische Vietnamezen, Amerikanen, Australiërs, Nieuwzeelanders en Zuid- koreanen. Dat er met hen Westduitse vrijwilligers meevechten is al lang ge leden door de Duitse pers toegegeven. Nu gaat ook Engeland een actiever rol spelen aan de kant der Verenigde Staten. De Britse regering heeft nog eens nadruk kelijk verklaard dat zij de Amerikaanse politiek goedkeurt, al laakte zij kort ge leden de bombardementen op Hanoi en Haiphong. Groot-Brittannië is financieel zo afhankelijk van Washington, dat de laatste Observer zijn kolommen opent met het bericht, dat premier Wilson dras tischer maatregelen ter bezuiniging heeft genomen „to please LBJ", dus om pre sident Johnson te behagen. Ook zou de Amerikaanse minister van financiën Fow ler in Londen zijn geweest om bijstand der V.Jf. te beloven, op voorwaarde dat de Engelsen de buikriem strakker aan halen, maar niet te veel bezuinigen op defensie. Tevens zei premier Wilson bij zijn te rugkeer uit Washington dat Johnson er zijn vertrouwen in heeft uitgesproken dat de Engelsen in staat zouden zijn „hun rol in de wereld te handhaven." Dit betekent, dat zij aanwezig moeten blijven in Azië, paraat behoren te zijn in Hongkong en Singapore. De Observer herinnert er ook aan, dat Amerikaanse vliegtuigen Noord- Vietnam en „rode" gebieden in Laos bom barderen van vier bases in Thailand (Siam) uit. Daar bevinden zich 25.000 Amerikaanse militairen. Maar ook hon derd Britse ingenieurs, die er een nieuw vliegveld bouwen. En tenslotte heeft de Sowjet-Unie dan behalve veel militair materieel hoge militairen naar Noord-Vietnam gezonden als adviseurs. Eén stap verder en daar ko men vrijwilligers uit communistische lan den. Als nu de diplomaten geen uitweg vinden vervalt men van kwaad tot erger. HONGKONG (Reuter). Volgens een bericht van het persbureau „Nieuw-China" heeft onlangs in het Chinese leger een zuivering plaats gehad waarvan verscheidene hoge officieren het slachtoffer zijn gewor den. Radio-Peking maakte gisteren al bekend dat de oorlogsveteraan Yang Tsjeng Woe, die in Korea heeft ge vochten, tot waarnemend chef van de generale staf is benoemd. Wat er met zijn voorganger, vice-premier Lo Joe Tsjing, is gebeurd werd er niet bij gezegd. Lo is de laatste tijd niet meer in het openbaar gezien. Het persbureau Nieuw-China haalde vandaag een hoofdartikel aan, dat ver schenen was in het „dagblad van het be vrijdingsleger", de spreekbuis van vice- premier en minister van Defensie, Lin Piao. Daarin werd gesproken van een „grote strijd" binnen het leger niet erg lang geleden, waarbij vertegenwoordigers van de bourgeoisie waren ontmaskerd die belangrijke posten in het leger had den weten te bemachtigen en vooraan staande leden waren van de contrarevo- tunionaire, tegen de partij gerichte en anti-socialistische „kliek, die kortgeleden door onze partij is blootgelegd". Een van de beschuldigingen aan het adres van de betrokken legerleiders was. dat ze boven politiek voorrang gaven aan militaire zaken, technische kwesties en gespecialiseerd werk. In zijn eerste rede als chef van de ge nerale staf waarschuwde de 54-jarige LIMBURG (AP) Een lijkschouwing heeft uitgewezen dat Marcel Materne, de chauffeur van de bij het Westduitse Lim burg verongelukte bus met Belgische kin deren, een goede gezondheid genoot en niet onder invloed van sterke drank was toen zijn bus van een brug omlaag stortte. Franz Schumacher, de officier van jus titie, belast met het onderzoek naar de ramp, zei, dat de autopsie steun verleent aan de theorie dat Materne oververmoeid was. LONDEN (AP). Amnesty Inter national zegt dat de blanke regering van Rhodesië gevangen genomen Afrikanen met wrede methoden in timideert. In een rapport over de ge vangenistoestanden in het land ver strekt Amnesty International bij zonderheden over het gebruik van vuisten, laarzen en stokken in de kam pen. Volgens de organisatie zijn som mige gevangenen met castratie be dreigd. Amnesty International is een niet- politieke organisatie, die overal op de wereld probeert politieke gevangenen vrij te krijgen. Een van de martelmethoden in Rhode sië is de „elektrische slang". De ver dachten worden in een donkere kamer geplaatst onder een stuk rubber slang, dat aan het plafond heen en weer slin gert. Uit de slang steekt een onder span ning staande elektrische draad, die een krachtige schok afgeeft, wanneer hij in contact komt met de huid. Volgens Am nesty International noemen de Afrikanen de slang „een enorme cobra die zich in de lucht heen en weer kronkelt". Bij een bepaald onderzoek werden de verdachten aan palen gebonden met de voeten van de grond. Vervolgens werden zij zolang geranseld dat zij op de vra gen antwoordden. De gevangenen krijgen onvoldoende voedsel. De cellen, die dik wijls vol ongedierte zitten, zijn te vol, ter wijl de medische verzorging naar niets lijkt. Bovendien wordt niets gedaan aan BONN (Reuter) In verband met on langs aan het licht gekomen gevallen van corruptie bij het Westduitse ministe rie van Defensie is de voormalige functio naris van dit ministerie Karl Evers in Bonn in verzekerde bewaring gesteld na zondag in Beieren te zijn aangehouden. De 62-jarige Evers, die tot mei jl. hoofd van de afdeling ontwikkeling van het mi nisterie was, zou in zijn functie van drie particuliere ondernemingen steekpennin gen hebbn aangenomen. Het gaat, vol gens de woordvoerder van het ministerie, om een aanzienlijk bedrag. OMYL f 3.65 - 14.95 EEN ORGANON PRODUKT reclassering van de gevangenen. Amnesty International heeft deze in lichtingen uit de eerste hand gekregen van vrijgelaten Afrikanen, alsmede van advocaten en sociale werksters. Het is on bekend hoevele Afrikanen door de rebel- lenregering van Ian Smith in Rhodesië vastgehouden worden. AFRIKA NIGERIA TSAAD NIGER Nguru Maïdugur Kano Gusau •Koko Bauchi Jebba Ogbomosho Oyo Enugu Ibadan Benin\ Port i LAGOS -KHariourt KAMEROEN Calabar -.Wctorfa GOLF van GUINEE trnanao Poo Spoorlijn Vliegveld A Aardolie t Rivier 400 LAGOS (Reuter) De nieuwe Nigeri- aanse regering van kolonel Gowon maak te gisteren bekend dat het vliegveld van Lagos binnen 24 uur weer normaal voor het verkeer zal worden opengesteld. Gowon zei dat „alles nu rustig" is. Iron- si is volgens hem ontvoerd door muiters tijdens een bezoek aan Ibadan. Het is niet bekend waar hij is. De nieuwe machtheb ber prees generaal Ironsi voor diens werk voor de wederopbouw van het land na de revolutie van januari. Hij beloofde dat zo spoedig mogelijk naar een burgerlijk be wind zal worden overgegaan en dat poli tieke gevangenen zullen worden vrijgela ten. Een woordvoerder van een luchtvaart maatschappij in Londen zei gisteren dat de twee voornaamste Nigeriaanse vlieg velden, te Kano en Lagos, tot nader order zijn gesloten. Chinese minister van Defensie, Lin Piao. Yang Tsjeng Woe gisteren aan een ban ket in Peking de Verenigde Staten „op te houden met zo arrogant en vechtlus tig te zijn. Wij hebben allang alle voor bereidingen getroffen", zo zei hij. „Op (Van onze correspondent) BONN. Generaal Freiherr Alexander von Falkenhausen is op 88-jarige leeftijd gisteren in Nassau aan de Lahn overle den. Von Falkenhausen was op 20 mei 1940 de eerste „Wehrmachtscommandant" in België en Noord-Frankrijk. Korte tijd vervulde hij dezelfde functie ook in Luxemburg en in ons land. Von Falkenhausen was verantwoordelijk voor het fusilleren van 240 Belgische gij- selaars. Hij verbleef vier jaar in voorar rest in Belgische gevangenissen en werd daarop in 1951 tot twaalf jaar dwangar beid veroordeeld door een bijzondere rechtbank in Luik. Drie weken later zet ten de Belgen de Freiherr over de grens. Falkenhausen had daarmee 58 kampen en gevangenissen achter de rug in zes landen, ook in eigen land. Na de misluk te aanslag op Hitier op 20 juli 1944 was de generaal in Dachau terecht gekomen. Zijn rol in de opstand tegen Hitler was niet bijzonder groot, maar hij was van het plan pp de hoogte geweekt en hij had de mogelijkheden besproken met de Duit se militaire opperbevelhebber in Frank rijk, Von Stülpnagel en rhet veldmaar schalk Rommel. OMYL f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT GENèVE (AFP) In een al op 9 juli aan secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties gezonden nota zegt de Pakistaanse regering, dat zij van bevoeg de zijde gegevens heeft ontvangen, waar uit blijkt dat India voorbereidingen treft voor een ondergrondse kernproef. In deze nota, die door Thant is doorge zonden naar het secretariaat van de ont wapeningsconferentie in Genève, wordt voorts gezegd, dat de regering van India met deze proef weliswaar vreedzame doeleinden ngstreeft, maar dat een derge lijke proef niet zal bijdragen tot verster ken van de vrede, nu er in Genève on derhandeld wordt om te komen tot een verbod op het nemen van kernproeven, van welke aard ook. Het besluit van de Indische regering, aldus de Pakistaanse nota, om de zesde kernmogendheid van de wereld te worden kan alleen maar de bewapeningswedloop verscherpen en de wereldvrede in gevaar brengen. elk gewenst tijdstip kunnen wij in ac tie komen om de agressieve Amerikaan se bandieten vastberaden, grondig, totaal en volledig te vernietigen. China is ook vastbesloten Taiwan (Formosa) te bevrij den", aldus Yang Tsjeng Woe. Yang Sjeng Woe is geboren in de pro vincie Foekien. Hij werd in 1956 benoemd tot commandant van de luchtverdediging van het revolutionaire leger en in 1959 tot vice-chef van de generale staf. Hij was in 1932 militair geworden, twintig jaar daarna was hij chef-staf in het mi litaire district Noord-China. In 1955 werd hij tot generaal benoemd. Als commissaris nam hij deel aan een van de beroemdste militaire acties van het Chinese rode leger de 1300 kilo meter lange terugtocht door de provincie Sjensi in de jaren '30. Hij behoorde tot het regiment, dat zich in mei 1935 een weg baande over de ri vier Tatoe in de afgelegen provincie Si- kang om in december van datzelfde jaar Yenan te bereiken. Yang bekleedt geen regeringsfunctie en is slechts plaatsvervangend lid van het Centrale Comité van de partij. DA NANG (Reuter en AFP). Amerikaanse mariniers hebben bij gevechten in de omgeving van de ge demilitariseerde zone in Zuid-Viet nam in achttien dagen 1.758 Noord- vietnamese militairen gedood. Dit is door het hoofdkwartier van de mari niers in Da Nang bekendgemaakt. Gisteren werden de Amerikaanse verliezen in dat gebied matig ge noemd. Het is ongebruikelijk dat de Amerikanen hun verliezen in cijfers noemen, maar aangenomen wordt dat meer dan 500 Amerikanen sneuvelden of werden gewond. Zuidvietnamese troepen die de mari niers steunen hebben gemeld nog eens 56 Noordvietnamese militairen te hebben gedood. Het Noordvietnamese communistische partij-orgaan „Nhan Dan" deed vandaag een felle aanval op de Amerikaanse bom bardementen in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Het blad schrijft dat de aanvallen „afslachting van de burgerbevolking" beoogden. „De Amerikaanse imperialisten en de mario nettenregering van Saigon zullen alle consequenties van deze daden moeten dra gen". Premier Wilson van Groot-Brittan nië wordt verweten dat hij, „hoèwél hij mede-voorzitter van de Geneefse confe rentie is, de bombardementen in de ge demilitariseerde zone openlijk heeft ge steund". Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft Noordvietnamese beschuldigin gen volgens welke de Amerikaanse lucht macht de dijken van de Rode Rivier heeft gebombardeerd, formeel verworpen Het ministerie deelde in Washington mee dat de vliegers als enige opdracht hadden zuiver militaire doelen, zoals we gen, ponten, bruggen en opslagplaatsen aan te vallen. De dijken zijn tot heden om zuiver humanitaire redenen gespaard, al dus het ministerie. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat de dijken zullen worden aangevallen. Twee Amerikaanse „Starfighters" zijn gisteren bij een aanval op doelen ten SANTO DOMINGO (AP) President Joaquin Balaguer heeft het hoofd van de nationale politie, generaal José de Jesus Morillo Lopez, ontslagen. Balaguer heeft er gisteravond op ge zinspeeld, dat het besluit een gevolg was van de terugtrekking van de bewaking van Luis Amiama Tio, een van de over levenden van de samenzwering die in 1961 leidde tot de dood van dictator Rafael Trujillo. Tot opvolger van Morillo is benoemd Luis Tejada, voormalig politiecomman- dant in de provincie Cibao. KAAP KENNEDY (Reuter) Op 9 augustus zal vanaf Kaap Kennedy de eer ste van vijf Amerikaanse maanverkenners („Orbiters") worden gelanceerd, die een baan rond de maan moeten beschrijven op zoek naar mogelijke landingsplaatsen voor toekomstige Amerikaanse maanreizigers. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft bekend ge maakt dat de vijf kunstmanen van dicht bij opnamen zullen maken van de plaat sen die vanaf aarde, door de telescoop gezien, het meest geschikt lijken. De met een camera uitgeruste, vierhon derd kilo wegende, windmolenvormige sa tellieten zullen objecten fotograferen tot een grootte van ongeveer één meter in een gebied van ongeveer 8.000 vierkante km langs de evenaar van de maan. De Ame rikanen hopen dat binnen twee jaar twee astronauten uit hun „Apollo" zullen stap pen, ergens langs deze lijn. Het gebied be vat ook het gedeelte waar de Surveyor-1 meer dan 11.000 foto's maakte, na op 30 mei te zijn geland. Als alles naar wens verloopt zal de eer ste „maanverkenner" negentig uur na de lancering aan een baan om de maan be ginnen. De lancering zou oorspronkelijk half juli geschieden maar moeilijkheden met de camera hebben tot uitstel geleid. CHICAGO (Reuter) In Chicago heeft gisteren de vijfentwintigjarige Richard Speek verklaard niet schuldig te zijn aan het vermoorden van acht leerling-ver pleegsters, die op veertien juli in een zusterhuis om het leven werden gebracht. De enige verpleegster die er het leven heeft afgebracht door zich onder een bed schuil te houden, gaf van de moordenaar een beschrijving waaraan Speek beant woordt. Ook zijn de vingerafdrukken van Speek op de plaats van de moorden ge vonden. Speck, die onder meer zeeman is ge weest, verscheen ongeboeid voor de rech ter, die hem Gerald Getty als verdediger toewees, nadat de beklaagde had ver klaard niet zelf een advocaat te kunnen bekostigen. noordwesten van Hanoi door de Noord- vietnamezen omlaag geschoten, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekendgemaakt. Beide piloten zijn als vermist opgegeven. Het totale aantal Amerikaanse vliegtui gen dat boven Noord-Vietnam verloren is gegaan bedraagt nu, volgens de Ameri kanen, 317. Hanoi zegt dat gisteren drie Ameri kaanse toestellen boven Noord-Vietnam zijn neergehaald en dat de piloten ge vangen zijn genomen. OMYL f 3.65 - f4.95 EEN ORGANON PRODUKT NEW YORK (AFP) Bij de hervat ting van de debatten in de Veiligheids raad over het Syrisch-Israelische geschil heeft de Nederlandse afgevaardigde jhr. L. Quarles van Ufford de Jordaans-Mali- sche resolutie waarin Israel wordt ver oordeeld voor de aanval van 14 juli ver worpen. „Een eenzijdige afkeuring door de Vei ligheidsraad zou de pogingen die gedaan worden om de besprekingen tussen beide partijen te doen hervatten ondergraven", aldus de Nederlandse afgevaardigde die ernstige critiek leverde op de Israëlische aanval, die volgens hem zeker niet te rechtvaardigen is, zelfs wanneer deze werd voorafgegaan door terroristische da den van Syrië De Veiligheidsraad moet voor alles trachten de spanning in het gebied te ver minderen en daartoe het gebruik van de diensten van de VN aanmoedigen, aldus VN-afgevaardigde Quarles van Ufford. De Russische afgevaardigde drong aan op het aannemen van de resolutie. Dit is alles wat overbleef van de Zuidafrikaanse treinwagons, die na een treinbotsing door woedende negers in brand werden gestoken. De twee volgepropte treinen, alleen voor negers bestemd, botsten zoals gisteren al werd gemeld, in de om geving van Johannesburg. Daarbij kwamen vijf mensen om het leven en werden er 248 gewond. De blanke machinisten van de treinen werden door de negerpassagiers gestenigd. OMAHA (Reuter) In een negerwijk in de Amerikaanse staat Nebraska heeft de politie gisteren in de lucht geschoten om 150 tot 200 opgewonden negers te ver spreiden. Later veroorzaakten kleine groepen nog ongeregeldheden. Zij gooiden enkele win kelruiten in en er zou zijn geplunderd. Ze venentwintig mensen zijn gearresteerd. Een 18-jarige negerjongen werd met een schotv/ond opgenomen in een ziekenhuis. De ongeregeldheden vonden plaats in de wijk waar het vorige maand drie nachten onrustig is geweest na een uitbarsting van rassenonlust. TEHERAN (AP) De sjah van Iran en keizerin Farah zullen van 7 tot 15 september een officieel bezoek aan Hgn- garije brengen, na hun officiële bezoek aan Bulgarije dat ook een week zal duren. Hongarije zou na de Sovjet-Unie, Roe menië, Joegoslavië en Bulgarije het vijfde Oosteuropese communistische land wor den dat door de sjah wordt bezocht. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Ko lonel Ali Mortopo, bijzondere koerier van Indonesië's sterke man, generaal Soeharto, heeft zijn besprekingen met Maleisische regeringsleiders voltooid, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Koeala Loempoer. Generaal Soeharto zei gisteren dat be sprekingen werden gevoerd over een vreedzame regeling en dat hij op bericht van zijn koerier wachtte. Doodvonnis. De Oost-Sumatraanse recht bank in Pematang Siantar heeft de 40- jarige Soekamin, ter dood veroordeeld Hij zou in 1965 een groep communisti sche boeren en jongeren hebben geleid die in het dorp Bandar Betsy een jonge onder-luitenant van het Indonesische leger, Soedjono, doodknuppelde. Guerrilla-strijd. Een gewapende patrouille heeft een bergkamp van guerrillastrij ders aangevallen in noord-west Vene zuela. Daarbij werden twee verzetstrij ders gedood en een derde ernstig gewond. De guerrilla's hadden een aan val gedaan op een militaire controle post. Bergbeklimmers. Een Duitse alpinist is om het leven gekomen en zijn metgezel werd ernstig gewond toen zij omlaag stortten van de helling van de Mont Blanc du Tacul. Stakingen. De staking bij het personeel van de gemeentelijke bussen in Athene heeft zich vandaag uitgebreid. Werkne mers van onafhankelijke busonderne mingen en taxichauffeurs zijn voor een deel in sympathiestaking gegaan. Deviezenzwendel. In Boedapest zal een proces tegen vijfentwintig van devie zenzwendel verdachte personen worden gehouden. Hoofdbeschuldigde is de voormalige beambte van de Hongaarse bank voor buitenlands handel, Gyoergy Salomvyri. Oproep. De anti-imperialistische organisa tie waarin revolutionaire en communis tische groeperingen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika zijn verenigd, heeft opgeroepen tot een campagne van revo lutionair geweld in de landen van La- tijns-Amerika. Esperantocongres. In Boedapest wordt het 51ste wereldcongres ter bevordering van de studie van het esperanto gehou den. Aan dit congres, dat tot 6 augustus duurt en dat zich intensief bezighoudt met de mogelijkheden van deze kunst taal, wordt deelgenomen door 3.800 esperantisten uit veertig landen, onder wie 152 uit Nederland. Audiëntie. De voormalige Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, die een wereldreis maakt is vandaag door de paus in audiëntie ontvangen. Verkenning. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, gene raal Lyman Lemnitzer, heeft in België verscheidene streken bezocht waarheen eventueel het NAVO-hoofdkwartier (Shape) vanuit Frankrijk zou kunnen worden verplaatst. Met het officieel door de Belgische regering voorgestelde gebied van Chièvres-Casteau, vijftig kilometer ten zuidwesten van Brussel gelegen, zou het niet erg gelukkig zijn. Record-grotzitten. De 27-jarige Brit David Lafferty zit al 128 dagen alleen op 120 meter onder de grond in een grot in da buurt van Cheddar in Zuidwest Enge land. Hij heeft daarmee het record ge broken van de Fransman Antoine Senni, die vorig jaar 126 dagen doorbracht in een grot in de Franse Alpen. Hij stu deert Frans en Italiaans en leest veel. Het is de bedoeling dat hij donderdag naar boven komt. Commissaris-generaal. De directeur van 't gemeenschappelijk centrum voor on derzoek van Euratom, de Duitse dr. Gerhard Ritter, is benoemd tot commis saris-generaal van de Europese Ge meenschappen op de wereldtentoonstel ling in Montreal, die volgend jaar wordt gehouden. Straalvliegtuigen. De Sovjet-Unie heeft de ontwerpen voor twee nieuwe straal- passagiersvliegtuigen bekendgemaakt. Beide typen hebben veel weg van wes terse straalvliegtuigen die al in dienst zijn. Zo zal de nieuwe TU-154 uitgerust met drie straalmotoren 160 passagiers kunnen vervoeren met een snelheid van 900 kilometer per uur. Farmacologie. Op een congres in de Bra ziliaanse stad Sao Paulo van twaalfhon derd deskundigen op het gebied van ge neesmiddelen uit 52 landen is besloten tot oprichting van een internationale farmacologische unie.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3