es v..~ Europees kampioenschap staat schaduw van honkbalweek in V oorbereiding team op van Nederlands de honkbalweek maakt geen enkele indruk Nog drie weken resten Kerkhoven voor strijd om Europese titels HORN: FIFA moet niet op namen alleen letten Scheidsrechters uitwisselen tussen Europa en Zuid-Amerika i VAN 6 TOT EN MET 14 AUGUSTUS Vele moeilijkheden bij organisatie Sterk rennersveld in Santpoort Quicksilver S weer op de baan Imhoff bleef in Loosdrecht op Kraan voor STADIONNIEUWTJES DINSDAG 2 AUGUSTUS 1966 9 j ggH 'v mé M «11 Wmm: 0II pgÉ n - - iö'tó.,4 *M jv;,e, P&&L V. (Van onze honkbalmedewerker) Oefenwedstrijden van Haarlem Nicols Goed honkbal Duindigt ft Trainingskamp ft Jeugd Jan Janssen wel eerste in Chateau Chinon Onderscheiding voor de Portugese voetballers ADVERTENTIE Vrouwelijke atleten bij Gemenebestspelen aan onderzoek onderworpen i V ♦- 4\ k v- 'ft, Een van de opmerkelijkste gebeur tenissen uit de tweede Haarlemse honkbalweek, die in 1963. Reid van de Sullivans op weg van het eerste honk naar de thuisplaat na een tweehonkslagvalt zonder enige duidelijk aanwijsbare reden vlak voor de thuisplaat in een modder plas. De Nederlandse catcher Crou- wel zal hem zonder moeite uittik ken. Stromende regen was de weers gesteldheid tijdens deze wedstrijd. Zaterdagmiddag gaat de derde Haarlemse Honkbalweek van start. Met een korte, plechtige openingsceremonie, waarbij de vier deelnemende ploegen zich in het ongetwijfeld uitverkochte Haarlemse honkbalstadion zullen presenteren, begint dan een toernooi, waaraan het Nederlands honk- balpubliek zo dringend behoefte heeft. Een toernooi namelijk, waaraan vier sterke ploegen deelnemen en dat zeer zeker schitterend honkbal zal opleveren. Het Antilliaans teams, twee Amerikaanse ploegen en het Neder lands team zullen van 6 tot en met 13 augustus een dubbele competitie spelen, terwjjl het toernooi op zondag 14 augustus wordt besloten mét een All Star-wedstrijd, waarin de winnaar van het toernooi het tegen de beste spelers van de overige drie ploegen moet opnemen. Dat er voor dit toernooi grote belang stelling bestaat, is begrijpelijk. Reeds in 1961, toen de Haarlemse honkbalweek bij wijze van experiment voor de eerste maal werd gehouden, bleek overduidelijk dat de Haarlemse honkbalweek in een behoefte voorzag: wat niemand had ver wacht, gebeurde: niet minder dan 30.000 toeschouwers woonden dit evenement bij. Op de laatste dag kwamen zelfs meer dan 9.000 mensen naar het Badmintonpad en moesten enkele duizenden naar huis ge stuurd worden. De tweede honkbalweek trok nog veel meer bezoekers: in het nieuwe Haarlemse honkbalstadion kwa men 70.000 toeschouwers die konden ge nieten van bijzonder goed honkbal. Voor de honkbalweek die zaterdag van start gaat, bestaat eveneens grote belangstel ling: er zijn al 900 passepartouts verkocht. Ook van de zijde van de pers bestaat grote belangstelling: 18 dagbladen ver zochten om perskaarten en ook radio en t.v. zullen aandacht schenken aan de Haarlemse honkbalweek. Voor de organisatoren de Stichting Sportweek Haarlem betekende deze derde Haarlemse honkbalweek de moei lijkste tot nu toe. Allereerst gaf de deel neming van een Amerikaans luchtmacht team moeilijkheden door politieke ver wikkelingen. Omdat de Amerikaanse ba ses in Frankrijk momenteel ontruimd worden, kon er van een selectietoemooi in Berlijn geen sprake zijn. Ook de deel neming van het Antilliaans team gaf grote moeilijkheden door enkele beperkende bepalingen inzake goedkope chartervluch ten naar de West die de terugreis van de Antillianen onmogelijk maakten. De Stich ting Sportweek Haarlem loste onder lei ding van zijn energieke voorzitter Gerard Voogd deze moeilijkheden op. Aan het eind van de vorige week deden zich ech ter wederom moeilijkheden voor, toen bleek dat de vlucht, waarmee de Antillia nen naar Nederland zouden komen, was afgelast. Wederom toog voorzitter Voogd aan het werk en nu is het zeker dat de Antillianen woensdag om twaalf uur op Schiphol zullen arriveren. De derde deelnemer, een Amerikaanse studentenploeg onder leiding van de oud- KNHB-coach dr. William B. Arce, spelend onder de naam California Stags, arriveer de reeds op 1 juli. In de afgelopen maand De derde Haarlemse Honkbalweek die zaterdag begint, betekent dat er voor het eerst sinds 1963 weer eens een belangrijk honkbalevenement wordt gehouden in Eu ropa. Daarbij zijn de finales van de Ame rikaanse militaire competities natuurlijk buiten beschouwing gelaten. De laatste keer dat een belangrijk honkbaltoemooi in ons werelddeel werd gehouden, was drie jaar geleden. Ook in Haarlem: de tweede Haarlemse honkbalweek. Een voor de hand liggende vraag is: maar de Europese kampioenschappen in Milaan (1964) en in Madrid (1965) dan? Het lijkt chauvinistisch, maar het ant woord moet zijn: de Europese kampioen- (Van onze honkbalmedewerker) Haarlem Nicols gaat ter voorbereiding op de finale om de Europa-Cup die begin «eptember in Haarlem zal worden ge speeld, een aantal oefenwedstrijden spe len. Dinsdag speelt Haarlem Nicols tegen tweedeklasser RCH, dinsdag 16 augustus tegen een Antilliaans team dat wordt sa mengesteld uit Antilliaanse spelers die in Nederlandse competitie uitkomen. schappen honkbal zijn vergeleken met een Haarlemse honkbalweek niet meer dan goed bedoelde, maar tot mislukken gedoemde pogingen om honkbal in Euro pa populair te maken. De tegenstand die Nederland daar ondervond, kwam slechts van Italiaanse zijde gedurende één wed strijd en in Madrid bleek dat ook Italië geen struikelblok meer was. Voor de Eu ropese kampioenschappen gingen de Ne derlandse spelers in een trainingskamp. Nu wacht het Nederlands team een zware strijd. Drie minstens zo sterke te genstanders spelen ieder twee wedstrij den in acht dagen tijds tegen de Neder landse formatie. Die ploegen logeren in hotels en hebben niets anders aan het hoofd dan honkbal. Waaruit bestond de voorbereiding van het Nederlands team? Uit een aantal trainingswedstrijden en trainingsavonden. De spelers die de ko mende week voor het Nederlands team zullen uitkomen, behoefden geen vakan tie op te nemen en voor zover de 25 spe lers niet meer op school zitten, zullen zij op werkdagen hun normale werk moeten verrichten. En dat tijdens een toernooi dat tien maal zo zwaar is als een Europese ti- telklucht! Oorzaak: een ontstellend ge brek aan werkelijkheidszin van de kant van die KNHB-o'fficials die verantwoorde lijk zijn voor de voorbereiding en bege leiding van het Nederlands team. toonde deze ploeg zich heel wat mans: het Nederlands team werd viermaal ver slagen in oefenwedstrijden en ook Sparta en het Belgische team moesten eraan ge loven. Hoewel de meeste Amerikaanse studenten tijdens hun verblijf in het voch tige Holland een min of meer ernstige verkoudheid hebben opgelopen, lijkt de ploeg van dr. Arce één van de grote favo rieten voor de eindzege. De samenstelling van het Nederlands team wordt vanavond pas bekendgemaakt. Vanaf zaterdag kan men in het Haar lems honkbalstadion in het Pim Muiier- sportpark weer genieten van bijzonder goed honkbal. Zoals in 1961, toen het Amerikaanse luchtmachtteam Aiconbury Spartans voor een onvergetelijk dubbel spel zorgde. Zoals in 1963, toen het Neder lands team geschiedenis maakte met twee prachtige wedstrijden tegen de toernooi- winnaars Grand Rapids Sullivans. Het Nederlands team dat toen onder leiding stond van dr. William B. Arce! Dat er ook nu weer honkbalhistorie zal worden ge schreven, staat vast. Of de bestaande re cords wat betreft het aantal toeschouwers zullen worden gebroken, hangt alleen maar af van het weer. Bij gunstig weer verwachten wij meer dan 75.000 toeschou wers bij de dertien wedstrijden die zullen worden gespeeld. (Van onze wielermedewerker) Op het snelle parcours aan de Terras weg wordt woensdagavond 3 augustus in het programma van de Santpoortse feestweek weer de jaarlijkse wielerronde van Santpoort gehouden. Aan deze ronde, waarvan de organisatie door de harddra verijvereniging „Santpoort en omstreken" weer opgedragen is aan de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland", nemen 81 amateurs deel. Onder hen bevinden zich vrijwel alle streekrijders en vele favorieten van buitenaf. Het parcours aan de Terrasweg is 900 meter lang en moet negentig keer door de renners worden gereden. Het rondefeest in Santpoort begint 's avonds om half ze ven. Het organiserende „Kennemerland" neemt zelf met dertien amateurs aan de strijd deel en van hen mogen Jan Ser- penti, Aad en Chris Duyker, Jan Timmer en Cees van Borre tot de serieuze kans hebbers gerekend worden. Andere favorie ten uit de nabije omgeving zijn de Haar lemmers Jan v. d. Horst, Ted Blom, Roel Snijder, Gerrit van Krimpen en Norman Koelemij, Herman Zuiderduin en Cok Stroombergen uit Lisse, Wim Janssen uit Noordwijkerhout en Henny Schouten uit Badhoevedorp. Verder komen onder andere naar Sant poort de Limburger Wil Geraeds, Gerard Vianen uit Kockengen, Peter Kisner uit Heikant (Zld.), de Alkmaarder Harm Ot- tenbros, Leen de Groot uit Utrecht, Ad Russens uit Den Bosch, Theo Degeling uit Hoogkarspel. Herman Hoogzaad uit Venhuizen, de Amsterdammers Freddy van Lachterop, Ben Janbroers en Rink Cornelisse en de in Roosendaal wonende Beverwijker Sjaak de Goede. Het aantal kanshebbers is bijzonder groot en derhalve mag er weer een span nende en aantrekkelijke strijd verwacht worden in Santpoort. Voor de plaatselijke favorieten Wim Wagner en Martin Wig- chert zal het dan ook niet meevallen om voor eigen publiek tot winst te komen. (Van onze paardesportmedewerker Stal Wagenaar grijpt dinsdagavond de Grote akantie-prljs aan om Quicksilver S. weer eens voor het voetlicht te plaatsen. Hij treft dan zijn grote rivaal Jour de Java, die na lange afwe zigheid zijn rentree maakt en daardoor nog geen voldoende vorm zal hebben om de veteraan te kunnen kloppen. De tips: HILVERSUM, dinsdag 2 augustus (6.30 uur) 1. Heide-prijs (ie afd.): 1. Dores: 2. Domp teur K.; 3. Erna M.; outsider: Diablo. 2. Souvenir-prijs: 1. Claudy Williams: 2. Bea: 3. Beloma F outsider: Coma M. 3. Heide-prijs (2e afd.): 1. Debby Dale- 2 Darley Volann; 3. Erica; outsider: Donna Va lentine. i. Grote Vakantie-prijs: 1. Quicksilver S.; 2. Fritz Hanover: 3. Germano; outsider: Jour de Java. 5. Camping-prijs: 1. Double's Dochter; 2. Dirk de V.; 3. Dox van Rood en Noot; outsider: Diomedea S. 6. Strand-prijs: 1. Dynamiet; 2. Erro II; 3. Eline Vere: outsider: Dumas Hanover P. 7. Bossen-prljs (le afd.): 1. Diana Hanover; 2. Cisca Scotch; 3. Diamant Dear; outsider: Dorothea Magowan. 8. Bergen en Dalen-prijs: 1. Christiaan de Wet; 2. Caruso; 3. Crisante; outsider: Comtesse Ter- raise. 9. Bossen-prijs (2e afd.): 1. Dorothea: 2. Do- rothe RH.; 3. Eddi Scotch; outsider: Checkmate. Woensdagmiddag zijn er op de renbaan Duin digt weer dravers in overvloed. Vooral In de draverijen voor de beginners is het een enorm dringen. Ook één van de rennen is uitstekend bezet. De tips: DUINDIGT, woensdag 3 augustus DRAVERIJEN 1. Dops-prijs: 1. Flying Hollandia; 2. Flits; 3. Fletcher D.; outsider: Flying Way 2. Continent-prijs: 1. Dakota: 2. Cochinzanger S.; 3. Dixy; outsider: Coby Kinley. 4. Dollie King-prijs: 1. Dougalls Stern S.; 2. Cereal Spencer; 3. Ciscana; outsider: Emprit S. 5. Baron Silver-prijs: 1. Taky Erebus; 2. Anne Emilei; 3. Captain Double K.: outsider: Arion Athel. 6. Elinka-prijs: 1. Dora Harvester D.; 2. Ernie Rita; 3. Esmeraud: outsider: Daimler. 7. Jasper-prijs: 1. Carel Bond W.; 2. Dumas Z.; 3. Electra W.; outsider: Carrière. 9. Bella-prijs: 1. Beautiful Star; 2. Benno Sig nal; 3. Cecilia Magowan: outsider: Browny H. 10. Held-prijs: 1. Blauwe Reiger S.; 2. Cyrano Silk; 3. Brion v. d. Lente; outsider: Brian Hanover. RENNEN: 4. Wallaby-prijs: 1. Boodle: 2 Marijke; I. Lady Be Good S.; outsider: Khrislova. 8. Starling-prijs: 1. Leonie; 2. Verona Wendy; 3. Rolanda; outsider: Sirocco. (Van een medewerkster) De Nederlandse zwemkampioen- schappen hebben een duidelijk beeld gegeven van de impasse waarin de Nederlandse zwemwereld thans ver keert. Enerzijds zijn daar de uitslagen van de deelnemers die na maandenlan ge training en wekenlange spanning nu zeker zijn van een plaats in de ploeg die eind augustus de Nederlandse kleu ren gaan hooghouden op de Europese kampioenschappen in Utrecht. Deze uitslagen zijn niet onverdeeld gunstig. Weliswaar kunnen wij juichen om de 1.06.3 van Ada Kok op de vlinderslag (waarmee zij vooralsnog de Europese ranglijst aanvoert) of om de uitste kende wisselslagprestatie van Betty Heukels maar meer Europese goud kandidaten zijn er voorslanog niet bij. Zeker, de prestaties van de Hollandse zwemtop zijn in opgaande lijn. Bij de heren overtrof de veelzijdige Dick Lan- gerhorst zich zelf door maar liefst vier titels te behalen waarbij zijn tijden in nationaal verband zeker hoopgevend mogen worden genoemd. Want zowel zijn 400 als zijn 1500 metertijden bie den perspectieven voor Europese fina leplaatsen. De nestor van de ploeg. Jan Jis- koot, schitterde zowel op de 100 me ter vlinderslag (60.9) als op de 100 meter vrije slag (56.4) en Johan Bon tekoe hervond zijn vorm door een goe de 200 metertijd voor zich te laten af drukken (2.05.6 tegen 2.05.0 van Lon gerhorst). Bij de dames bleek Gretta Kok op de schoolslag wederom tot een nationale triomf in staat. Daarmee Kleni Bi- molt voorlopig althans resoluut naar het tweede plan verwijzend. Zowel Toos Beumer als Bep Weeteling waren op de 100 meter vrije slag nog steeds oppermachtig. Maar opgaande lijn of niet, in vergelijking met de prestaties in het buitenland staat Nederland nu zeer duidelijk op het tweede plan. Gisteren reeds ging de ploeg voor de Europese kampioenschappen het trainingskamp van Kerkhoven binnen. Er resten Kerkhoven nog drie weken om zijn team klaar te stomen voor de vuurproef die zij in Utrecht moeten doorstaan. Voorwaar geen gemakkelij ke taak wanneer men bedenkt dat bij na alle tijden nu in Eindhoven ge maakt, met enkele sevonden vermin derd moeten worden om op de Euro pese titelstrijd in eigen land nog wel, niet smadelijk verslagen te worden. Want een Hollandse rugslag kampioe ne van 1.11 zal tegen de Europese corifeeën evenmin iets in te brengen hebben als een vrije slag kampioene van 1.04. De huidige Nederlandse zwemtop heeft niet kunnen beantwoorden aan de hoge internationale eisen die er heden ten dage gevergd worden van toekomstige Europese zwemkampioe- nen. De Nederlandse kampioenschap pen zouden derhalve teleurstellend ge noemd moeten worden ware het niet dat anderzijds de zwemjeugd alle re den heeft gegeven tot geheel andere ge luiden. Het jeugdzwemmen dat vorig jaar nog een experiment genoemd mocht worden, is thans niet meer weg te denken. De Australische zwemcoach Forbes Carlile die tot en met zijn af- Rob Kerkhoven scheid na Tokio voor age-groupswim- ming pleitte en de huidige bondstrai- ner Rob Kerkhoven die ondanks grote tegenstand voor jeugdtraining bleef ijveren, hebben in deze enerverende zwemweek gelijk gekregen. De hoop volle toekomst van het Nederlandse zwemmen zal zijn basis gaan vinden in de training van 10- en 11-jarige zwemmertjes. Zo hebben deze kam pioenschappen ons geleerd. Op alle fronten, zowel bij de jongens als bij de meisjes, staat een tamelijk brede top gereed binnen enkele jaren Nederland wederom die faam als toonaangeven de zwemnatie te bezorgen die zij vroe ger had. Verbluffend goede tijden zijn er uit de bus gekomen van 14- en 15- jarigen, die enkele jaren geleden voor het eerst te water gingen voor een min of meer geleide training. De tijden van de dames op de rug slag en de borstcrawl mogen dan al ronduit teleurstellend genoemd wor den, aspiranten als de 15-jarige vrije slagspecialiste Mirjam van Heemert (1.04.3), de pas 13-jarige Yvonne van Kuilenburg (1.06.8) of de olijke 15-ja- rige rugslag zwemster José van der Putten (1.14.4 op de 100 meter) geven alle reden optimistisch te zijn. Het zelfde mag gezegd worden van de jongens. Sprinter Rob Bosson (pas 15 jaar en nu al 58.3 op de 100 meter vrije slag) en de 14-jarige Rob Schout- sen (2.22.9 op de 200 meter) bieden gunstige perspectieven. Niet alleen het feit dat op deze kampioenschappen slechts jeugdrecords sneuvelden geeft relief aan de verrassende vooruitgang bij de jeugd, tegen de geringe vooruit gang van de senioren. Het meest ver heugend mag wel worden genoemd dat waar de top bij de ouderen zo uiterst smal is de jongeren staan te dringen om een plaats in de aspirantenploegen. De vooruitzichten voor Utrecht mogen dan al matig zijn, voor Mexico ziet het er na deze geslaagde kampioenschap pen al veel beter v,it. Jan Janssen heeft maandag een crite rium over 110 km in het Franse Chateau Chinon op zijn naam gebracht. De Ne derlander klopte de Italiaan Motta en de Fransen Stablinski en Grain in de sprint. De Portugese nationale voetbalploeg is onderscheiden met de orde van Hendrik de zeevaarder door president Americo Thomaz na een rumoerige confetti-para de door Lissabon. „De derde plaats die u heeft veroverd ir de strijd om het we reldkampioenschap is te meer verdiend omdat u de ongerechtvaardigde vijandig heid van het Britse publiek heeft kunnen overwinnen" aldus de president in zijn speech. De spelers zijn maandag ingehaald op het vliegveld van Lissabon door een me nigte van 10.000 personen, waarvan som migen al acht uur op het vliegveld aan wezig waren. Leo Horn, tot vorig seizoen een van de zes Nederlandse FIFA-scheids- rechters, heeft in een artikel voor het' Westduitse persbureau DPA waar voor h(j tijdens het wereldkampioen schap heeft gewerkt, felle critiek ge uit op de wijze van arbitrage van het toernooi om de Coupe Jules Rimet. Zijn voornaamste grief is dat er geen eenheid van rechtspraak is en dat, zoals tijdens het toernooi van 1962 in Chili al duidelijk werd, de Zuid- amerikaanse interpretatie van de spel regels soms belangrijk afwijkt van die van de Europese scheidsrechters. De top-arbiter uit Bentveld is van me ning dat een uitwisseling van scheids rechters van beide continenten de pro blemen zou kunnen oplossen. Bovendien is hij van mening dat er veel scheids rechters waren die te weinig internatio nale ervaring hadden. „Het wordt de hoogste tijd", aldus Hom, „dat de FIFA bij de selectie van scheidsrechters niet alleen op namen let, maar meer op pres taties en ervaring. Ik sta op het stand punt, hoe hard het ook voor Engeland is, dat een speler als Nobby Stiles in dit toernooi tenminste tweemaal uit het veld had moeten worden gezonden. Men kan alleen maar hopen dat in de komende vier jaar eindelijk een weg wordt gevon den om incidenten op het veld tot een minimum terug te brengen. De FIFA kan daartoe zeer veel bijdragen." Kj u voetbal u niet meer aan de televisie gekluisterd houdt: tijd voor wielrennen Tijd, die u goed kunt besteden. Op donder dag 4 augustus, aanvang 8 uur, beginnen in het Olympisch Stadion de kampioenschap pen van Nederland. Grote namen, minder grote namen en onbekende namen, die groot willen worden, komen in de baan voor een programma met vier onderdelen de sprint voor amateurs de achtervolging voor amateurs (tot en met de halve finales); achter grote motoren voor professional over t uur en de 50 km voor amateurs zonder garrgmaking. In dat laatste nummer alleen al hebben meer dan 100 renners inge schreven. Een paar van de groten, die u zult zien Tiemen Groen, Stevens, Oudkerk, Legrand (nummer 2 in de Grote Prijs van Amsterdam) en Fedor den Hertog. Zij en vele anderen donderdag 4 augustus in het Olympisch Stadion. Vervolg van het wieierfeest op 11 augustus. Voor de deelnemers aan de Holland- week I waren de weersomstandigheden maandag eindelijk wat gunstiger, hoewel het voor de zeilers niet eenvoudig bleek hun schip in bedwang te houden. Enkele buien die over de Loosdrechtse plassen trokken brachten velen in moeilijkheden. Een tiental schepen in de kleinere klas sen sloegen om. Vooral de deelnemers in de Solo-, Vaurien- en Vrijheids B-klasse hadden liet bijzonder moeilijk. In de Flying Dutchmanklasse hadden Imhoff en Kraan een vliegende start. Ze gingen als eerste en tweede rond de eer ste boei. Er kwam in deze volgorde, on danks verwoede pogingen van Kraan geen wijziging meer. Beide zeilers liepen alleen verder van hun tegenstanders weg. Bij de Valken was er aanvankelijk wel enige strijd doch ook deze klasse had spoe dig een duidelijke leider. Egon Rolf von den Baumen was in het eerste kruisrak al zijn concurrenten al te snel af en bouw de direct een hechte voorsprong op en kwam niet meer in gevaar. Reinier Siebrand eiste de dagprijs in de 16 m2-streepklasse voor zich op. Eindelijk kreeg hij voldoende snelheid uit zijn schip. De hoofdprijs is overigens al van Ooms. In de Sharpieklasse, die slecht is be zet, was de hoofdprijs voor Vink. Ook bij de Sterntjes is na de drie wedstrijden de strijd al beslist. Vrolijk stuurde opnieuw zijn schip als eerste over de lijn en kan met drie overwinningen niet meer ont troond worden. Honderden vrouwelijke atleten hebben zich gisteren op Jamaica moeten onder werpen aan een medische controle om na te gaan of ze wel werkelijk vrouwen wa ren. Allen zijn deelneemsters aan de achtste Gemenebestspelen die over drie dagen in Kingston beginnen. Het onder zoek vond plaats in een klein gebouwtje in het dorp waar de deelneemsters aan de spelen zijn gehuisvest. Het onderzoek werd verricht door vrouwelijke artsen. Tijdens de Olympische Spelen in Tokio is besloten dat van dat ogenblik af een dergelijk medisch onderzoek voor alle gro te wedstrijden verplicht werd gesteld. Het is de eerste maal dat deze regel wordt nageleefd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9