Piloten van VS mogen niet te dicht bij China vliegen UST Warmpjes ingepakt op het strand HET WEER Man, verdacht van bankroof in Amersfoort, in Wenen gepakt Weer overleg met Chinese diplomaten Palingrokerij Kok verlaat Spaarndam BESSELS M00IJ Opdracht van minister Dean Rusk: Bert rand Russell bezig met vorming Vietnam-tribu naai Zuidafrikaanse Helen Suzman onderscheiden Oostenrijker die sinds 1945 in Brussel woont E.W.G.-vrijwilligers naar Per zie Gewone man denkt over Zuid-Afrika anders dan regering Demonstraties op Hiroshimadag in Veisen en in Beverwijk 51e JAARGANG NUMMER 230 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. •Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Guerrilla-activiteit in Portugese kolonie Mozambique Veel wind Aan het strand ,Niet straffen Egypte legt beslag op lading van Nederlands schip RTN moet nog een jaar wachten pagina 6 Steun voor Suriname pagina 9 Visa van lastechnici lopen vannacht af Het woord is aan Kamerlid Moorman: Windsor- broodkasten IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje 'NV: - v S - t 4^ Er zijn vakantiegangers die zich door geen regen of storm laten weerhouden om het strand op te zoeken. Op Texel knipte onze foto graaf dit tweetal, dat zich op een voor het strand ongewone manier had geïnstalleerd om weer en wind te trotseren. LOURENCO MARQUES (Reuter) Ge durende de tweede helft van de maand juli hebben vanuit Tanzanië binnengekomen guerrillastrijders in het noorden van Mo zambique „meer dan honderd man" ver loren in gevechten met Portugese rege ringstroepen, zo vermeldt een communiqué van het Portugese leger. De regeringstroepen maakten grote hoe veelheden wapens en munitie buit en ver nielden verscheidene kampen van hun te genstanders. Vier Portugese militairen zouden zijn gedood. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Achtergrond: Portugals oorlogen 3 De Kleine Wereld3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 10 In de vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Vakantiekinderkrant7 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Beurs 9 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aanvankelijk aan de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Optimistische verwachtingen door de opklaringen van vandaag zullen niet bewaarheid worden, want een nieuwe depressie veroorzaakt weer veel regen en veel wind, die aan de kust zelfs een stormachtig karakter kan krijgen. Mid- dagtemperatuur 18 graden, zeewater 16 a 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig steeds onbe stendig weer. WASHINGTON (Reuter en AP). De piloten van Amerikaanse vlieg tuigen hebben opdracht om bij bom bardementen op Noord-Vietnam uit de buurt van de Chinese grens te blij ven. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, verklaard tegenover een sub commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Het is niet be kend hoe breed deze bomvrije zone is, maar deze wordt geschat op vijftig kilometer. Opnieuw hebben Amerikaanse vliegtui gen gisteren olieopslagplaatsen nabij de Ncordvietnamese stad Haiphong gebom bardeerd. Het is het derde bombardement op het oliecemplex van deze havenplaats. Volgens een Amerikaanse militaire woord voerder „lieten de piloten het gebombar deerde gebied in vlammen achter". Vóór de Amerikaanse luchtaanvallen werden de clieopslagplaatsen bij Haiphong de grootste van Noord-Vietnam genoemd. De Noordvietnamezen bewaarden hier on geveer veertig percent van hun olievoor raad. Noord-Vietnam zou bereid zijn, wanneer de omstandigheden dit toelaten, Ameri kaanse journalisten toestemming te geven het land te bezoeken om de gevolgen van de Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam in ogenschouw te nemen. Dit is meegedeeld door de „Sullivan Coun ty Organisation", die ijvert voor vrede in Vietnam. De voorzitter van deze beweging verklaarde een telegram te hebben ont vangen van president Ho Tsji Minh, waar in zulks werd toegezegd. In New York is gisteren een lijst bekend gemaakt van internationaal bekende per sonen, die zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in een tribunaal, dat de Britse filosoof Bertrand Russell wil vor men om een onderzoek in te stellen naar de „oorlogsmisdaden" van de Amerikanen in Vietnam. GENEVE (Reuter) De wereldraad van synagogen zal vandaag een onder scheiding toekennen aan het enige vrou welijke parlementslid van Zuid-Afrika, Helen Suzman, voor haar strijd tegen de apartheid. Dit heeft de raad gisteren in Genève bekendgemaakt. Mevrouw Suz man is van joodse afkomst. Zij bezit de enige zetel van de Progressieve Partij in het Zuidafrikaanse Parlement. SUEZ (AFP) De havenautoriteiten van Suez hebben beslag gelegd op de la ding van het Nederlandse vrachtschip Cornelis van der Schoot" uit Harlingen. De goederen, bestaande uit' tweehonderd ton landbouwwerktuigen, waren bestemd voor Israel. Op de nog niet volledige lijst, die namens de Britse initiatiefnemer werd bekendge maakt, komen de namen voor van de Franse schrijvers Jean-Paul Sartre en Si- mone de Beauvoir, de Mexicaanse oud president Lazaro Cardenas, de Braziliaanse oud-directeur-generaal van de Landbouw- en Voedselorganisatie van de V.N. Josué de Castro, de Italiaanse sociale werkers Danilo Dolci en Lelio Basso, de aan de Harvard-universiteit verbonden Joegosla vische hoogleraar Vladimir Dedijer, de als balling in Londen wonende Poolse histori cus Isaac Deutscher en de in Zweden woonachtige toneelschrijver van Duitse af komst, Peter Weiss. Het tribunaal wil kennis nemen van ge- tuigeverklaringen van honderden Zuid- en Noord vietnamezen en van Amerikaanse militairen: „Het is niet de bedoeling straf fen op te leggen, maar om het geweten van de wereld te alarmeren opdat er op korte termijn een einde komt aan de oor log in Vietnam". (Van onze correspondent) WENEN. De politie in Wenen heeft één van de twee verdachten van de overval op de Nutsspaarbank in Amersfoort aangehouden. Hij is de 57-jarige Ludwig Weinber, een Oos tenrijker, die sinds 1945 in Brussel woont. De man werd aangehouden kort voordat hij vanuit Wenen naar Brussel wilde vliegen. Bij de overval in Amersfoort werd f 40.000 buitge maakt. Er bestond reeds enige tijd verdenking tegen Weinber, wiens opsporing door In terpol was verzocht. Door het optreden van'een vrouwelijke politieagent werd hij gisteren in Wenen gearresteerd. Zeker is dat hij in contact staat met misdadigers- kringen in Wenen, en juist uit deze krin gen had de Weense politie een tip gekre gen. Weinber bracht elk jaar zijn vakan tie in Oostenrijk door. In de afgelopen maand verbleef hij in Stiermarken met zijn vrouw en zijn twee kinderen. Tij dens deze vakantie las hij op 1 juli in een Oostenrijkse krant dat de politie hem zocht. Hij ging met vrouw en kinderen naar Wenen, naar zijn schoonzuster en stuurde zijn familie naar Brussel terug. Hij dook bij vrienden uit de onderwereld onder en nam contact op met een vriend, Eichberger. Vier dagen lang werd hij door de Weense politie gezocht, maar ten slotte kreeg de politie een tip dat Wein ber maandag in de Argentinierstrasse geld zou ontvangen van zijn vriend Eichber ger. Om tien uur stapte inderdaad Eich berger in die straat uit een taxi, waar na even later Weinber verscheen. Nadat Weinber een envelop in ontvangst had genomen kwam een vrouwelijke politie agent in burger op hem af en hield hem aan de praat, totdat rechercheurs ver schenen, die Weinber en Eichberger ar resteerden. In de envelop bevond zich een vliegbiljet naar Brussel op de naam van Weinber. In zijn bagage vond men een vrij groot bedrag aan Oostenrijks en bui tenlands geld. De twee gearresteerden ontkennen dat Vandaag zijn zeventien vrijwilligers van de Europese Werkgroep uit Amsterdam naar Perzië vertrokken om daar gedurende anderhalf jaar verpleegsters in ziekenhuizen op te hoven en G. Ufkes leiden. Dertien leden van de groep zijn afkomstig uit Engeland, Ierland, Noorwegen en België. Vooraan (van links naar rechts) vier landgenoten: G. Pereira, E. Vereist, D. Kuyven- zij iets met de overval in Amersfoort te maken hebben. Weinber beweert boven dien dat hij op 24 juni in Oostenrijk met vakantie was. Hij kon geen verklaring ge ven voor het feit dat hij in Wenen was ondergedoken en waarom hij zelf het vliegtuigbiljet niet had afgehaald. De po litie hoopt nu in samenwerking met twee rechercheurs uit Amersfoort, die gister middag naar Wenen zijn vertrokken, licht in deze zaak te brengen. De rol van Weinber bij de overval is niet bekend. Twee van de vier overval lers hielden met revolvers het bankper soneel in bedwang terwijl een derde man het geld uit de kluis nam. De vierde wachtte buiten in een auto met draaiende motor. Twee leden van de Chinese vertegen woordiging in Den Haag hebben woens dagochtend opnieuw een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken ge bracht. Zij werden op de gebruikelijke manier afgehaald door mr. J. D. M. van Tliiel Coovels van het protocol van het ministerie. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde na af loop van het onderhoud, nog geen com mentaar te kunnen geven. Ook gistermiddag zijn drie Chinese di plomaten ongeveer een uur in het mini sterie geweest voor overleg. Niets wijst erop, dat de Chinezen haast maken om de acht lastechnici, die in de legatie aan de Adriaan Goekooplaan verblijven, het land te doen verlaten. Hun verlengde ver blijfsvergunning loopt in de komende nacht om 12 uur af. Mme d'A rconville: Men moet zoveel mogelijk dingen en zo weinig mogelijk mensen liefhebben. Het Nederlandse Tweede-Kamerlid H. C. W. Moorman (KVP) heeft dinsdag bij aankomst in Zuid-Afrika verklaard dat er een duidelijk verschil gestaat tussen de houding van de Nederlandse regering en die van „de man in de straat" in Neder land jegens Zuid-Afrika. „De gewone man vindt dat men Zuid-Afrika zelf zijn pro blemen moet laten oplossen. Omdat ech ter," zo zou de heer Moorman volgens het persbureau AFP hebben gezegd, „de po litiek van de Nederlandse regering nauw verbonden is met die van de Verenigde Naties, neemt het grootste deel van het Nederlandse parlement het standpunt in dat de kwestie-Zuid-Afrika een belang rijk internationaal vraagstuk is". De heer Moorman, die naar Zuid-Afrika is uitgenodigd door de „South Africa Foundation", een particuliere organisatie die de propaganda tegen haar land te niet wil doen, legde er evenwel de na druk op dat de Nederlandse regring zich niet schaart aan de kant van de extreme elementen in de Verenigde Naties en wat sancties betreft niet van plan is verder te gaan dan een embargo op de levering van wapens. Hij voegde er volgens AFP aan toe dat de Nederlandse regering de uit spraak van het internationale gerechtshof over Zuidwest-Afrika „volledig had ge accepteerd" en ook geheel had afgezien van elke steun aan het „Defence and Aid Fund", dat van haar geen cent had ont vangen. De heer Moorman noemde ten slotte de handels- en andere betrekkin gen tussen Zuid-Afrika en Nederland on bevredigend. Hij vond dat daar verbe tering in moest worden gebracht. De heer Moorman» admiraal b.d., blijft vierentwintig dagen in Zuid-Afrika, waar hij marine-installaties zal bezoeken en be sprekingen zal voeren met vooraanstaan de politici en, naar hij hoopt, met enkele ministers en met premier Verwoerd. De heer D. van Leeuwen, Hendrik Burgerstraat 29 te Beverwijk, heeft aan de burgemeesters van Beverwijk en Vel- sen gevraagd vergunning te verlenen voor het verspreiden van pamfletten en het houden van een demonstra tie in de twee gemeenten op zaterdag 6 augustus, op welke dag het 21 jaar gele den zal zijn dat de eerste atoombom op Hiroshima viel. De teksten der pamflet ten en op de sandwich-borden, die tijdens de demonstratie zullen worden meege voerd, herinneren hieraan en wijzen op de mogelijkheid van een derde wereld oorlog, indien de oorlog in Vietnam zich nog verder uitbreidt. Het is de bedoeling, dat de demonstra tie in de gemeente Velsen zaterdagmid dag om twee uur begint op het Markt plein in IJmuiden; de route gaat dan verder over de Lange Nieuwstraat, Plein 1945, de De Noostraat, Briniostraat, Stationsweg, Pontplein, Pontweg, Stra- tingplantsoen, Nieuwe Weg en Velserweg. Daarna wordt de demonstratie voortge zet op Beverwijks grondgebied. De route welke daar wordt gevolgd is Velserweg, Stationsplein, Breestraat, Alkmaarseweg, Plesmanweg, Kennedyplein en Wijker- (Van een onzer verslaggevers) Het palingbedrijf Kok zal binnen een jaar uit Spaarndam zijn verdwenen. De ei genaar, de heer W. Kok, heeft besloten zich in de Noordbrabantse plaats Ooster hout te vestigen. De nog steeds toenemende vervuiling van het water van het Spaarne heeft deze verplaatsing van het bedrijf noodzakelijk gemaakt. De heer Kok heeft in Oosterhout een buiten bedrijf gestelde fabriek gekocht, waarin de rokerij zal worden ondergebracht. Een grintbaggerput van vier hectare zal dienen als opslag plaats voor levende paling. De heer Kok heeft zijn besluit tot ver plaatsing van zijn bedrijf, dat reeds 160 jaar in Spaarndam is gevestigd, moeten nemen omdat het water van het Spaarne steeds vuiler wordt en de paling, die erin in leven wordt gehouden sterft. Een eer dere poging van de heer Kok zijn bedrijf naar Zeeland te verplaatsen is mislukt, omdat het water van het Veersemeer tegen ieders verwachting in te zout bleek te zijn. De heer Kok zegt zijn besluit ten zeerste te betreuren, omdat hij zijn typisch bedrijf graag in Spaarndam had willen houden. Hij meent echter van de gemeente Haar lem slechts tegenwerking te hebben on dervonden bij zijn pogingen in Spaarndam gevestigd te blijven. baan, alweer de demonstratie zal worden ontbonden. De teksten die voor de borden zijn ont worpen luiden onder meer: „Troost u, er zal nooit een vierde wereldoorlog komen", „Erkenning van het bevrijdingsfron (Viet- cong) als onderhandelingspartner"; „Ma ke love, no war"; „Terugtrekking van al le buitenlandse troepen"; „Vrede door recht"; „Zelfbeschikking voor het Vietna mese volk"; „Stopzetting van de bombar dementen op Noord-Vietnam". Volgens de te verspreiden pamfletten worden er al voorbereidingen getroffen voor een grote oorlog: „de raketten zijn gericht, de bommen op scherp gesteld; China en Frankrijk proberen voor een laatste keer hun wapens bovengronds; de USA en Rusland doen het wat stiller, on dergronds; als de dag komt, dan zullen deze wapens perfect werken". ADVERTENTIE Hij is naar les Hij is naar In massief eiken met palissander panelen of geheel eiken. In 2-, 3- of 4-deurs uit voering. Met klep of zonder de schenkklep. Bestekladen in de meeste kasten aanwezig v.a. ƒ345— 25 modellen staan er voor u klaar. Ruime keus vindt u bij eubelen BOOT TIL. 12047 •rstraat DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1