UST HET WEER Kamercommissie morgen bijeen voor overleg Chinese kwestie Haagse politie moet over de ontwikkeling van het conflict zwijgen Parlementscommissie in de VS bepleit reorganisatie NAVO Minder troepen in Europa en Spaans lidmaatschap Ruim twintig Labourleden in Lagerhuis tegen Wilson BALLOON-WEDSTRIJD" SLAAT IN DE ROOY Oostenrijk zal bankrover niet uitleveren Brits vliegtuig vindt wrak Hanoi meldt grote overwinningen Staalprijzen omhoog in Verenigde Staten Visser verdronken in de Noordzee Soekarno sprak over aftreden BONT Sic JAARGANG NUMMER 231 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519.. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-648/ Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate NA. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN mm Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjki Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN BONT MODES TV-redame pas volgend iaar pagina 7 Koninklijke/Shell boekt meer winst pagina 11 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld3 Uit stad en omgeving 4, 5, 8 Kennemer Kruimels5 Schrijvende lezers6 Radio en tv7 Kunst7 In de vishal en op zee8 Beeldverhaleng Feuilletong Vakantiekinderkrant9 Scheepsberichten 22 Economisch nieuws 22 Beurs 22 Topsy22 Sport 23 Ferdinand24 Luidsprekers 25 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Opklaringen Aan het strand Niet vergiftigd of mishandeld „Li Ming" vertrokken Vermoedelijk „Darlwin" Het woord is aan „Als boezemvriendinnen slaan wij geen gek figuur. Wij hebben heel wat voor op Van der Molen, die zich door Van Hall de kaas van zijn brood liet halen. In die zin ontpopte Amsterdams eerste burger zich als een herrezen Kaasjager Prijs- en loonpolitiek aanvaard, maar: V erwijt IJmuider Courant Gisteravond kwamen drommen nieuiosgierigen naar de Chinese legatie in Den Haag in de verwach ting dat er door het aflopen van de visa der acht „belegerden" wél iets zou gebeuren. De politie moest ten slotte met dranghekken ruimte openhouden bij het legatiegebouw. Zij stuurde ook tientallen jongens weg die met hun brommers een oorverdovend lawaai maakten. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 PROFITEER NU NOG VAN DE LAGE ZOMERPRIJZEN PLEIN 1945 - I TELEFOON 4074 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar ook hier en daar nog een bui. Matige tot krach tige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Ook morgen wat beter weer met flinke opklaringen, maar een vrij sterke zeewind, die de temperatuur iets doet dalen tot ongeveer 16 a 17 graden. Zeewater bijna 17 graden. Vooruitzichten: Op de oceaan komt al weer een depressie dichterbij. De weersverbetering zou daardoor wei eens van korte duur kunnen zijn. DEN HAAG. De commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer komt morgenmiddag bijeen om met de regering van gedachten te wisselen over de ontwikkelingen in de Chinese affaire. De regering wordt vertegenwoordigd door minister Diepenhorst, die minister Luns tijdens diens vakantie vervangt, en door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel. De vergadering staat onder leiding van mr. Beernink, die waarnemend voorzitter van de vaste commissie is. Het is in de vakantietijd niet gebruikelijk dat Kamercommissies bijeenkomen. Het ministerie van Justitie heeft de Haagse politie verboden, inlich tingen over de „Chinese affaire" te verstrekken. Alle informatie over de ontwikkelingen in deze zaak is van vandaag af gecentraliseerd bij de voorlichtingsdiensten van de ministe ries van Buitenlandse Zaken en van Justitie. De veronderstelling lijkt ge wettigd, dat er met name Buitenland se Zaken veel aan is gelegen de voor lichting over deze zaak van nu af aan via zo weinig mogelijk kanalen te laten lopen teneinde onnodige ver wikkelingen in deze politieke affaire te voorkomen. De visa van de acht Chinese lasdeskun- digen, die sedert 16 juli verblijven in het legatiegebouw aan de Adriaan Goekoop- laan, zijn dus niet voor een tweede keer verlengd. Gisteravond om twaalf uur liep de periode van het legale verblijf van de technici op Nederlandse bodem officieel af, nadat de tijdelijk zaakgelastigde van Peking-China op het ministerie van Bui tenlandse Zaken nog een laatste poging had gedaan om te ontkomen aan de Ne derlandse eis van een verhoor der dele gatieleden in verband met de dood van de ingenieur Hsoe Tsoe Tsjai. De van vakantie teruggeroepen staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, heeft de Chinese func tionaris duidelijk gemaakt, dat een schrif telijke verklaring van de acht Chinese technici niet als wettelijk stuk kon wor den erkend en dat een tweede verlenging van de visa onder deze omstandigheden uitgesloten was. De leden van de dele gatie, aldus een bekendmaking van het ministerie, zullen Nederland moeten ver laten en omdat zij geen diplomatieke im muniteit bezitten zullen zij zich moeten onderwerpen aan alle bepalingen van het Nederlandse recht: in dit geval een getui genverhoor en daarnaast een paspoortcon trole en douanevisitatie. De schriftelijke verklaring van de acht delegatieleden, die de tijdelijk zaakgelas tigde op het ministerie overhandigde, be vatte geen nieuwe gezichtspunten. Zij ver wijst naar de beschuldigende Chinese nota van 20 juli en zegt vervolgens: „De feiten tonen duidelijk aan. dat de dood van Hsoe Tsoe Tsjai veroorzaakt is door activiteiten van geheime agenten van de Verenigde Staten en hun medeplichtigen, die hem hadden aangezet afvallig te wor den. De verantwoordelijkheid daarvan berustte bij Hsoe Tsoe Tsjai zelf. De ove rige leden van de delegatie hebben in het geheel niets te maken met de dood van Hsoe Tsoe Tsjai. Het is volkomen onre delijk, dat de Nederlandse regering zó ver is gegaan om dit incident te gebruiken teneinde de overige leden van de Chinese delegatie te verhinderen Nederland te verlaten en naar China te gaan. De Chi nese delegatie eist dat in deze onrecht vaardige situatie onmiddellijk verandering komt", aldus de verklaring. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat het wenst vast te houden aan de Ne derlandse rechtsregels, nog geheel afge zien van de „onaanvaardbare aantijgin gen", die in de verklaring voorkomen. Aan de tijdelijk zaakgelastigde is nog maals duidelijk gemaakt, dat het ont trekken van de leden van de delegatie aan de Nederlandse Justitie door hen te huis vesten in het gebouw van de diplomatieke missie, zodat dagvaardingen te hunnen behoeve niet kunnen worden getekend, volledig in strijd is met het internatio naal gebruik. Voor deze ontwikkeling stelt het ministerie de Chinese vertegen woordiging ten volle verantwoordelijk. Hoewel de situatie thans van dien aard is dat de volgende stap van de Chinese legatie moet komen, is in het ministerie van Buitenlandse Zaken nog steeds druk beraad gaande over de middelen, die ter beschikking staan om eventueel nog druk uit te oefenen op de Chinese vertegen woordiging. Daarbij verheelt men zich echter niet, dat Nederland machteloos is zolang de Chinezen het nodig oordelen de delegatieleden op het beschermde ter rein van de legatie te laten verblijven. De 42-jarige Chinese ingenieur Hsoe Tsoe Tsjai is niet vergiftigd, noch mishan deld. Tot deze slotsom is de patholoog anatoom van het gerechtelijk geneeskun dig laboratorium, dr. J. Zeldenrust, thans gekomen. Hij heeft echter verklaard het niet uitgesloten te achten, dat bij het on derzoek, dat bijna voltooid is, nog nieuwe gegevens worden gevonden, waardoor hij zijn conclusies zou moeten wijzigen. Het 13.000 ton metende Chinese vracht schip „Li Ming" dat weken lang in de Rotterdamse haven heeft gelegen, is gis teravond naar Kanton vertrokken. Sinds het begin van de „Chinese affaire" heeft de politie het schip geen ogenblik uit het oog verloren. Ook gedurende de tocht van het schip op de Waterweg woensdagavond werd het schip geëscorteerd door een po- litievaartuig. De mogelijkheid dat de acht Chinese lastechnici zouden proberen aan boord van de „Li Ming" te komen, was de reden voor deze politiële belangstelling. De in Wenen gearresteerde Oosten rijker Ludwig Weinber blijft ontken nen iets met de bankoverval op de Nutsspaarbank in Amersfoort te ma ken te hebben. Hjj zal door Oostenrijk niet aan de Nederlandse justitie wor den uitgeleverd. Wel wordt hij in Oostenrijk gevangen gehouden. Het is mogelijk dat hij in Wenen terecht moet staan wegens zijn deelneming aan de bankoverval. Volgens het Oostenrijkse recht is uitle vering van een Oostenrijker, die een mis drijf in het buitenland heeft gepleegd, niet mogelijk. Twee Amersfoortse rechercheurs hebben in Wenen foto's van Weinber laten ma ken, die in Nederland aan het bankperso neel en andere getuigen zullen worden voorgelegd. FALMOUTH (DPA en AP) Een vlieg tuig dat zocht naar de vermiste Britse ple zierboot „Darlwin" heeft vanochtend voor de kust het wrak van een schip en enke le drijvende lijken waargenomen. Reddingboten van Falmouth en Fowey zijn onmiddellijk na deze ontdekking uit gevaren om op zoek te gaan naar het wrak, dat vermoedelijk het plezierjacht is, dat sedert zondag wordt vermist. Er wa ren 31 vakantiegangers aan boord van de „Darlwin", die uit Fowey op weg was naar Mylor, vlak bij Falmouth. Drie lijken van een man, een vrouw en een meisje zijn door de reddingbo ten van Falmouth en Fowey opgepikt. Zij zullen naar het lijkenhuis gebracht worden. TOKIO (Reuter en AP) De Noord- vietnamese militaire leiding heeft ver klaard dat Amerikaanse troepen „tragi sche nederlagen" hebben geleden in ope ration-Hastings, een zuiveringsactie ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Amerikaanse militaire functionarissen hadden de Amerikaanse verliezen „ma tig" genoemd. Querrillastrijders van de Vietcong heb ben bovendien, aldus Hanoi, in de buurt van Hoeé op klaarlichte dag een geheel Zuidvietnamees bataljon vernietigd. Ralph Waldo Emerson Iedere held wordt op den duur ver velend. Na Inland Steel hebben nu ook andere Amerikaanse staalondernemingen verho gingen van de prijzen aangekondigd. Erst maakte Armco Steel een verhoging met 15 cent per 10 pond bekend, later volgde Jones and Laughlin Steel Corpora tion, de op vier na grootste staalprodu cent van de Verenigde Staten, met een prijsverhoging van drie dollar per ton voor de beste kwaliteiten en twee dollar per ton voor tweede kwaliteit. Alle prijs verhogingen gaan op 10 augustus in. De Amerikaanse regering heeft nog niet besloten of federaal ingrijpen in de staal prijzen nodig is. De verhogingen hebben voornamelij betrekking op plaatstaal dat wordt ge bruikt voor de fabricage van auto's, koel kasten en wasmachines. Dertig percent van de staalmarkt is bij de verhogingen betrokken. De koersen van Wall Street zijn ten gevolge van de staalprijsverhogingen flink gestegen. De 33-jarige visser F. Koelewijn uit Bun schoten is' woensdagmiddag met een me de-opvarende van het dek geslagen van een Urker vissersboot. Het ongeluk ge beurde op de Noordzee. Na ongeveer een half uur zoeken werd het lijk van de vis ser opgehaald. Het slachtoffer had vijf kinderen. De andere opvarende is gered en in een ziekenhuis in Den Helder op genomen. DJARKARTA (ANP) President Soe karno van Indonesië, heeft vandaag voor het eerst over aftreden gesproken. Tegen over een groep Indonesische architecten en kunstenaars verklaarde de presi dent dat de honderden schilderijen en andere kunstvoorwerpen, die hij geduren de zijn bewind heeft verzameld, het ei gendom van het volk zullen zijn, nadat hij het presidentschap heeft neergelegd. Vorige maand trok het voorlopige Volks congres de benoeming tot president voor de duur van het leven in. Algemeen wordt verwacht, dat de ambtsperiode van Soe karno na de algemene verkiezingen, die in 1968 moeten plaatsvinden, zal eindigen. Een dergelijk verhaaltje zou te ver zinnen zijn bij de foto's die wij in de krant van zaterdag 30 juli 1966 onder het motto „Balloon-wedstrijd" afdruk ten. Maar zo luidt de opdracht van deze prijsvraag niet, waarop overigens al zeer veel lezers hebben gereageerd. Het gaat er om, dat u een toepasselijke en puntige tekst bedenkt bij elk plaatje afzonderlijk. Dus geen lopend verhaal. Als u aan deze prijsvraag wilt mee doen dan moet u uw teksten genum merd van 1 tot 9 op een briefkaart schrijven en deze opsturen naar de redactie van IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Tot 15 augustus hebt u de tijd een balloon- netje op te laten, waarmee u een gooi kunt doen naar een van de achttien prijzen, die de redactie in het vooruit zicht heeft gesteld. REDACTIE WASHINGTON (Reuter en AFP). „Het is de Noordatlantische Ver dragsorganisatie niet gelukt de ont wikkelingen in Europa en in de we reld bij te houden. Amerikaanse po gingen om andere leden van de NAVO tot een zinvol bondgenoot schap te brengen zijn tot voor kort sporadisch geweest en gekenmerkt door tegenstrijdigheid". Dit staat te lezen in een rapport van een subcom missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. De commissie dringt er hij de Amerikaanse regering op aan „ernstig te overwegen de Ameri kaanse troepen in Europa te vermin deren" als onderdeel van een gron dige reorganisatie van het Atlantische bondgenootschap. Na een studie van drie maanden over de Navo rapporteert de subcommissie van Buitenlandse Zaken thans dat de V.S. de neiging hebben getoond hun wil op te leg- Met een meerderheid van slechts 52 stemmen (277-225) heeft het Britse lager huis gisteravond zijn vertrouwen in de re gering uitgesproken en een conservatieve motie, waarin de gang van zaken rondom het wetsontwerp voor beheersing van Io nen en prijzen werd veroordeeld, ver worpen. Meer dan twintig labourafgevaardigden stemden tegen en brachten daardoor de meerderheid van 95 stemmen, waarover Wilson normaal beschikt, aanmerkelijk terug. Naar aanleiding van de uitslag, de meest ongunstige voor Labour na de ver kiezingen van maart, werd aan conserva tieve zijde herhaaldelijk „afgetreden" geëist. Het Britse verbond van werkgevers heeft zich akkoord verklaard met de door de regering bepleite loon-en prijsstop. Na afloop van een buitengewone vergadering van het bestuur deelde de voorzitter van het verbond, sir Maurice Laing, mee dat deze steun van het regeringsbeleid on voorwaardelijk zal zijn, hoewel de menin gen op de bijeenkomst nogal verdeeld wa ren. gen in plaats van leiding te geven. Voor het voortbestaan van de alliantie acht de commissie een reorganisatie noodzake lijk. Volgens het rapport moet de grondslag van de NAVO verbreed worden: „Spanje is zeker een logische kandidaat voor het lidmaatschap van de organisatie". De subcommissie onder leiding van de democratische afgevaardigde Edna Jelly dringt aan op nieuwe initiatieven „om de weg te effenen voor een moge lijke wederkerige vermindering van de landstrijdkrachten tussen de NAVO en het Warschau-pact. Hoewel het onmogelijk wordt genoemd tegenover de terugtrekking van Russische troepen uit Centraal-Europa, terugtrek king van Amerikaanse militairen uit West- Duitsland te stellen, dient, aldus het rap port, de mogelijkheid onderzocht te wor den om „het Amerikaanse militaire con tingent in Europa te verminderen". „De aanwezigheid van Amerikaanse troe pen in Europa dient rechtstreeks verband te houden met de zich wijzigende veilig heidsbehoeften van het continent en dient niet als permanent beschouwd te worden. Van ons kan niet verwacht worden dat wij door onze militaire aanwezigheid in Europa inspringen voor mogelijke te- komingen van andere NAVO-bondgenoten die misschien niet hun verantwoordelijk heden nakomen.'' Bij besprekingen over reorganisatie van de NAVO dient diepgaande aandacht ge schonken te worden aan de kwestie van de nucleaire medezeggenschap. Ongenoe gen over de NAVO is niet beperkt tot ge neraal De Gaulle of zelfs tot Frankrijk. Het heeft een veel bredere grondslag. En het vindt zijn oorsprong in het feit dat de NAVO niet gelijke tred heeft gehouden met de ontwikkeling in Europa en de rest van de wereld." Het rapport wijt dit hoofdzakelijk aan de Amerikaanse rege ring. „Terugtrekking van Amerikaanse troe pen kan het gevolg hebben dat Duitsland weer de overheersende macht op het con tinent wordt," aldus het rapport.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1