Het kon dus wel in Loosdrec haar journaal „Holland" bouwt hopperzuiger met een elektronisch brein Anti- Sterk Staaltje In opdracht van Iraakse regering „KNAL" mini DONDERDAG 4 AUGUSTUS 196 6 •P U i 'U ■w Ergernis Loonsverhoging Salarisverhoging Veel minder Duitsers Prijsbeheersing MMm Vietnam Rommel in Spaarndam Afgeblaft Miljoenen-aanbidding? Protest Schandelijk! Dikhuiden zijn minder gevoelig voor muggen Baggerbaas V' Met ergenis nam ik kennis van het voornemen van de Minister van Binnen landse Zaken om de schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden opnieuw te verhogen met 5000,of wel 25%. Is dit nu loon naar prestatie? Maar wat zijn nu hun prestaties geweest om deze verhoging te rechtvaardigen? Indien men een televisie uitzending volgt van kamer debatten lijkt één en ander meer op een rumoerige bewaarschool dan dat hier onze vertegenwoordigers aan het werk zijn. Wanneer de gewone man een gerecht vaardigd aandeel tracht te krijgen in de huidige welvaart, dan moet hemel en aarde worden bewogen om tot een resul taat te komen, want dan gelden andere spelregels dan voor onze volksvertegen woordigers. Dan moet er versoberd wor den. dit geldt dan zeker niet voor hen. Afijn, ze doen maar, de heren hebben al twee waarschuwingen ontvangen. De vol gende verkiezingen, hierbij dienen ze toch uit een ander vaatje te tappen, om het wantrouwen dat allerwege over de uitvoering van het beleid van de huidige regering bestaat te doen verdwijnen. A. F. J. STEVENS, Haarlem De bijbel spreekt van „Geef de keizer wat des keizers is", wat niet anders bete kent als „Geef een ieder mens wat hem toekomt". En wat komt nu een mens toe? In ieder geval een menswaardig be staan. En dat nu, is zo ontzettend rek baar. Want wat is een menswaardig be staan. Als men 2.500.000 per jaar ver dient heeft men volgens mij toch wel een menswaardig bestaan. Moet dat nu ver hoogd worden tot 5.200.000, om dat be staan nog menswaardiger te maken? En moet dat inkomen, met alle achting ove rigens voor onze geëerbiedigde konin- ging, nog eens verhoogd worden voor prins Bernhard van 300.000 tot 475.000 per jaar? Moeten nu de „vergoedingen voor de Kamerleden van 20.000 tot 25.000 per jaar worden verhoogd, ter wijl deze dames en heren verleden jaar reeds verhoogd zijn van 15.000 tot 20.000? Ik vraag mij wel af: „kan dat allemaal wel?" Ik ben zeer erkentelijk voor de uitkerin gen voor de ouden van dagen, maar is het niet treurig dat de meeste ouden van dagen en ook weduwen er nog wat bij moeten verdienen om een menswaardig bestaan te hebben? Als er toch geld wordt uitgegeven, laat men dan ook eens aan deze categorie van mensen denken. W. NIESSINK, Haarlem, Het is om er verhoging van te krijgen, juist nu aan alle kanten wordt gezegd we moeten zuinig zijn, juist nu de rege ring beslist minder geld voor onderwijs, minder geld voor allerlei dringend nood zakelijke voorzieningen, juist nu er touw getrokken wordt om een CAO rond te krij gen, juist nu er een loonstop wordt ge- jreëerd, overwerkbelasting enzovoort, juist nu komt men ons vertellen dat de Ka merleden 5000 meer krijgen, dat de ko ninklijke familie zo enkele miljoenen meer zal ontvangen. Mag ik maar rond uit zeggen hoe ik erover denk: gewoon schande. Via mijn werk als raadslid kom ik bijna dagelijks met één of meer ge vallen van woningnood en woningleed in aanraking, om bij te huilen, en nu dit, onbegrijpelijk, en onaanvaardbaar. Wij klagen en zuchten over gezagscrises, geen eerbied voor hen die boven ons gesteld zijn. Met deze maatregel werken wij al leen maar in de hand waar we nu zo over tobben en zuchten, weg het laatste restje respect voor overheden. Misschien is er een heel, heel klein kansje dat èn de koninklijke familie èn de Kamerleden met een groots gebaar zullen zeggen, och laat maar zitten, wij hebben deze verho ging niet nodig. Misschien dat er dan weer een stukje vertrouwen teruggewon nen kan worden. W. v.d. VAART, Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn; Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. ■k Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. In de zeven jaar dat ik zaken in Ne derland doe en er herhaaldelijk enkele weken vakantie doorbreng heb ik het land zo goed leren kennen dat ik meen in staat te zijn enkele facetten aan te tippen, waardan het geringere bezoek (waarover u vorige week schreef), onder meer veroorzaakt wordt. Het grootste struikelblok voor veel Duitsers is het weer, dat in Nederland veel slechter is dan in de bijzonder in trek zijnde zuide lijke landen. Toch zijn ook de schrikbarend gestegen prijzen voor levensonderhoud in Neder land van grote invloed op dit dalende bezoek. Het jarenlang beroemde Neder landse ontbijt in hotels en pensions is op veel plaatsen bijzonder klein geworden, terwijl ook de hapjes in snackbars en automatieken kleiner en bovendien duur der zijn geworden. Ook de nozems en provo's schrikken de Duitse toeristen af. Uitdrukkelijk dient hier gesteld te worden, dat het niet al leen Nederlandse jongelui zijn, die het de toeristen en vooral de buitenlanders lastig maken. Er zijn ook veel Duitse nozems bij, die bij de grens niet worden teruggestuurd, alhoewel enkele jaren ge leden in deze mogelijkheid is voorzien Deze jongelui vallen de mensen lastig in de steden en op het strand en gedragen zich bijzonder brutaal. Met de Nederlandse netheid is het ook helemaal mis. Nederland kan aan tal van landen een voorbeeld nemen. Wan neer men 's avonds door de straten van Haarlem of Zandvoort wandelt, moet men zich een weg zoeken door grote hoeveel heden afvalpapier en honde-uitwerpselen Tenslotte nog dit. Niet alle Duitsers zijn anti-semiet of nazi. Bepaalde voor- VMlert 1iit heden af-verledten*mogen echt niet generaliserend uitgelegd worden. U kunt ervan overtuigd zijn dat het Qiej^n deel der Duitsers ontsteld is over het ge beuren in de tweede wereldoorlog en er zich nog voor schaamt. WOLFGANG ZANDER, Linz am Rhein. (Naschrift: Deze brief is vertaald en sterk bekort zonder afbreuk te doen aan de essentie. Redactie.) De overtocht per veerboot Den Helder Texel kost met auto en vier personen 11,20 enkele rit. Een enkele rit per veer boot van Vlissingen naar Breskens kost per auto en vier personen 2,80. Zwols man was met zijn pier gebonden aan 50 cent per persoon. Ik vraag mij af waar dat verschil vandaan komt? Maar ik be grijp nu wel waar die tweeduizend miljo nairs in tien jaar vandaan komen. Och die Nederlanders betalen wel om een stuk je van hun vrij Nederland te bezoeken Bij een loonsverhoging van meer dan percent komt ons land met de mooie benaming in de gevarenzone. Maar dat je gezin door die waanzinnige prijs als hier boven genoemd ir. de verdrukking komt, speelt blijkbaar geen rol. P. v. d. WESTEN, Haarlem ADVERTENTIE ,y mwmmm Probeer het maar als u wilt, hier is mijn wasmachine, daar is de geyser en hier hebt u wasgoed. Maar u krijgt het niet witter hoor, dat kan eenvoudig niet". Dat zei mevrouw E. Schipper, Oud Loosdrechtsedijk 15A in Loos drecht, tegen de dames van een Sunil team. Maar het kon wel witter. Dat zag me vrouw Schipper toen zij het resultaat vergeleek met haar vorige was. „Het is werkelijk ongelofelijk", gaf zij toe. „Kijkt u maar, die lakens en mijn nylon bloesjes en de tandartsjassen van mijn man... alles... Sunil is in een woord geweldig! Ondanks alle protesten, ondanks brie ven aan Kamerleden, demonstraties enzo voort wordt de oorlog in Vietnam heviger, De regeringen hebben lak aan hun kie zers, ook in Nederland. Toch is nog niet alles geprobeerd om onze volksvertegen woordigers te dwingen een duidelijke uit spraak te doen: er rest nog het grond wettelijk recht tot petitionnement. Wij het kiezersvolk zullen aan de door ons ge kozenen duidelijk moeten maken hoe wij over deze verschrikkelijke gebeurtenissen iri Vietnam denken, wij zullen onze rege ring duidelijk moeten maken, dat wij de moordpartijen in Vietnam meer dan zat zijn en dat wij kiezers willen dat onze vertegenwoordigers zich wat critischer te genover Amerika zullen opstellen en dit ook onomwonden zeggen. Een lyceumleraar in Goes is met enke le van zijn leerlingen begonnen aan een handtekeningactie. In een circulaire vraagt hij deze actie in andere steden over te nemen en voort te zetten. Er moet ten minste een miljoen handtekeningen komen. Zo'n petitionnement kan goed zij. omdat dit niet van een bepaalde partij uitgaat. Hier is de mogelijkheid om zich als volk te uiten en blijk te geven van onze verontrusting. Dit petitionnement luidt als volgt: Aan de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal. Ondergetekenden, zeer verontrust over het Vietnam-conflict, verzoeken u met klem, op zo kort mogelijke termijn tot een Kamerdebat te besluiten, waarin be slist zal worden over de vraag of Neder land zal aandringen op; stopzetten van de bombardementen op Vietnam, vertrek van alle niet Vietnamese troepen uit Viet nam, militaire neutraliteit van Vietnam onder garantie van de ondertekenaars van de Geneefse akkoorden en van de Ver enigde Staten. Duidelijk genoeg. Doet u mee? Vraag dan lijsten aan om bij buren, collega's vrienden en bekenden handtekeningen te vragen. Wilt u financieel helpen dan graag. Lijsten kunt u afhalen en telefo nisch aanvragen bij W. v. d. VAART. Jan Gijzenkade 3, Haarlem, telefoon 51606. Giro 478862 Na vele jaren uit Spaarndam te zijn weggeweest besloot ik mijn geliefd dorp weer eens te bezoeken om te kijken of er veel veranderd was. De dijk bleek nog al verbreed te zijn en bood een mooie aanblik met zijn nieuwe lantaarns. Ik zag ook mooie nieuwbouw. De rommel echter op de dijk bij de binnenkomst in Spaarndam is een aan fluiting voor het gehele dorp. Rommel trof ik ook aan bij een -wandeling over de Westkolk. Maar ik kon me niet inden ken dat, toen ik zelf nog .kind s, hel, er zo smerig en rommelig was, zoals ar" nu het geval is. Indien er op de Westkolk alleen nog maar oude mensen wonen, die het niet meer kunnen bijhouden, dan neem ik graag mijn woorden terug. Er bestaat echter toch in Spaarndam zoiets als een wijkcomité? Kan dit comité er niet eens voor zorgen dat het vuil wordt wegge haald? En kan er ook niet eens grind rond om de muziektent worden gestrooid? Ik las immers in het boekje „Waar Spaar- ne en Liede te samen komen" dat er vele Amerikanen naar ons aller Peter of Hans je (of hoe dat jongetje ook mag heten) komen kijken, dat zo braaf zijn duimpje op het gaatje in de dijk houdt. Zij zul len toch ook wel eens verder wandelen. Ze krijgen dan bepaald geen goed beeld van onze Nederlandse zindelijkheid. Dus, Spaarndammers, aan de slag! .J DE VRIES, Haarlem. In het artikel over de nieuwe partij Gemeenteplicht" op Terschelling, in uw blad van dinsdag 19 juli jl. haalt u het nieuw gekozen raadslid Van Dieren aan waar hij stelt, dat het publiek op het ge meentehuis door een loketje wordt „afge blaft". Ik ben op datzelfde gemeentehuis ze ven jaar werkzaam geweest, tot december van het vorig jaar, belast met sociale za ken en verdeling van woonruimte, twee onderwerpen, die de mensen direct en persoonlijk raken. In mijn bijzijn is nimmer, noch door mij, noch door derden iemand onbehoor lijk behandeld. K. HOEKENDIJK, Emmen „Posttarieven moeten gelijke tred hou den met loonstijgingen." Aldus een grote kop op de voorpagina van uw blad op 26 juli jl. En ontleend aan het verslag over 1965 van de P.T.T. Voorpagina nieuws dus. Terecht, want het betreft hier een aangelegenheid welke het gehele Ne derlandse volk aangaat: een dreigende, nieuwe verhoging van de posttarieven. En dat bij een winst in 1965 van zesenvijftig- eneenhalf miljoen gulden. Het is welle tjes De directie van P.T.T. is van oordeel, dat dreigende loonstijgingen pe riodieke aanpassing van de posttarieven rechtvaardigen. Tegen die argumentering moet ernstig bezwaar worden gemaakt. In het bijzonder de grote groep van gepen sioneerden en A.O.W.-ers, wier inkomen niet profiteert van eventuele loonstijgin gen, integendeel, voor hen stijgen de le vensuitgaven, zijn in de eerste plaats slachtoffer van verhoging der posttarie ven. De directie van P.T.T. houde daar mede ernstig rekening. P.T.T. is geen par ticulier bedrijf, dat aangegrepen is, of wordt door de miljoenenaanbidding van deze tijd. J. C. RUGAART, Zandvoort Naar aanleiding van het muziekverslag van Jos de Klerk in uw editie van 27 juli jl. over het orgelconcert in de Bavo door Cor Kee wil ik een welgemeend pro test laten horen. Ik heb juist in het bij zonder erg genoten van dit concert. Het ia mij na inziens een misvatting bij de Haarlemse stadsorganisten, om alle ro mantische stukken uit de orgellitteratuur te „boycotten". In de litteratuur en let terkunde zouden we dan ook het werk van Van Deyssel, Van Eeden, en de hele Ca mera Obscura wel kunnen verbranden. En nu Cor Kee een prachtig werk van Guil- mant (19e eeuw) op magistrale wijze op het Bavo-orgel heeft laten klinken, nu le zen duizenden lezers in de krant: „Het is muziek, die afgedaan heeft." De mode hier in Haarlem om voor 99 percent oude meesters te spelen, en verder alleen heel moderne muziek (hoe a-tonaler, hoe mooi er!) geeft bij heel veel muziekliefhebbers geen voldoening. Het was een verademing om dinsdagavond nu eens een warmbloe dig stuk te horen, met elan en geestdrift vertolkt. Ik hoop, dat de stadsorganisten ons in de toekomst Widor, Vierne, Boël- mann, Liszt, èn Guilman niet zullen ont houden: Het klinkt voortreffelijk, ook in de Bavo! JAN SCHOUTEN, Haarlem Naschrift: Ik meen te merken dat inzender de context van het artikel in kwestie niet begrepen heeft. Het is hem blijkbaar ontgaan dat er op het concert meer atonaliteit aan bod kwam dan op de normale gemeentelijke bespelingen voor komt; de dosis volstond om te gelden voor het éne percent, dat volgens inzender aan moderne muziek („hoe atonaler, hoe mooier!") geofferd wordt. Maar hoe komt hij aan die berekening: 99 percent oude meestersHij is blijkbaar een vreemde ling in Haarlem-orgelstad en heeft zich over de verhouding oud-nieuw (waaronder ook waardevolle romantiek) bedroevend slecht laten inlichten. Zijn bewondering voor het warmbloedige stuk van Guilmant gun ik hem van harte; ik ben er ook wel eens van onder de indruk gekomen; maar dat is ongeveer veertig jaar geleden. Doch dit alles is bijzaak, uitgaande van een on derdeel van mijn betoog, dat inzender blijkbaar niet in zijn verband ziet of wenst te zien. En citaten uit hun verband ge rukt leiden maar op dwaalwegen. J.d.K. Met ontzetting en stomme verbazing heb ik in Uw blad van 20 juli een artikel gelezen over de plannen van zekere Joop Geesink, die aan de oever van de Amstel wil laten zien, waartoe slechte smaak en te veel geld al niet voeren kunnen. Het arti kel, dat ik tweemaal heb moeten overle zen omdat het mij werkelijk dermate dwaas voorkwam, dat ik het niet kon ge loven, is begeleid van een foto, waaruit blijkt dat hier uit geldzucht een onge meen mooi stukje natuurschoon zal wor den bezoedeld. Nederland, overbevolkt als het is, is doodarm aan stukjes onge repte natuur, waar de stadsmens weer enigszins gewoon maar „mens" kan wor den. Hier vindt men in Amstelveen (een plaats, die mjLjjnbekend is, maar die naar ik hoor dicht bij Amsterdam ligt) een prachtig stukje natuur. Maar de ge- meentèraad Van Amstelveen zou „in prin cipe geen bezwaar hebben tegen de ves tiging van Holland Promenade", de naam waarmee dat fraais zich aandient. Ik woon te lang in het buitenland om veel te weten over de in Nederland bestaande voorschriften en wetten. Maar het komt mij toch heel vreemd voor, dat het ge meentebestuur in zulke zaken het laatste woord zou hebben. Heeft het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland daarin geen zeggenschap? Bestaat er in Nederland niet (zoals bijvoorbeeld in Italië het ge val is) een artikel in de Grondwet, waar bij de de Regering de plicht heeft te wa ken over instandhouding van het natuur schoon? Heeft „Heemschut" zo weinig in vloed? Het zijn maar vragen, die in mijn verbolgenheid bij mij opkomen. Het meest schandelijke is naar mijn mening, dat er al een n.v. is gevormd om deze aanslag op wat eigendom is van de ganse natie te financieren! En dat grote Nederlandse ondernemingen, KLM, Philips, Shell, Holland Amerika Lijn, Ne derlandse Spoorwegen dergelijke plannen steunen! Het is natuurlijk best mogelijk dat zulk een toonbeeld van wansmaak mensen zal trekken. Er zijn tenslotte ook lui die „kabouters" in hun tuin neerzet ten, hetgeen de voorbijganger dan maar het verstandigst doet als een soort visite kaartje van de bewoners te beschouwen. Maar hier wordt geheel Nederland, ge- 'Èm r'f'/'.-w,.', Tussen de grote shows van de Franse couturiers voor het komende herfst- en winterseizoen presenteerde de Parijse modiste Rose Valois haar herfsthoedjes. Foto links: „Bilboquet", een toque van groen velours, die geheel op het achter hoofd wordt gedragen. Het hoedje eindigt in een gevlochten lint, met aan het eind een geknoopte strik. Foto rechts: „Parade", cowboyhoed in Schots ruitje met verstelbare keelband. Mogelijk zal het binnen afzienbara tijd dank zij staal met de ladders in dameskousen gedaan zijn. Naar het Westduitse tijdschrift „Che- mifasern" meldde is het de industrie gelukt, uit staal zulke fijne draden te vervaardigen dat ze in soepelheid op een lijn gesteld kunnen worden met kunstvezels. De staaldraden worden volgens het blad getwijnd en met textielvezels om sponnen. Een dergelijk sterk weefsel zou vooral voor kinder- en werkkle ding bijzonder geschikt zijn. Ook de mogelijkhjeid van de vervaardiging van „pantserhemden" dient zich aan. 'w-,i. Onder deze eplosieve titel verschijnt dit na jaar.een boek van Max Heymans. Tussen zijn drukke activiteiten met te- kenstift, naald en draad door, is deze Amsterdamse courturier op het ogen blik bezig met het manuscvript. „Knal" wordt uitgegeven door Bom N.V-, de zelfde uitgeversmaatschappij die met „Wat zien ik van Albert Mol een bestseller op de markt bracht. „Knal" is een door Max Heymans zeer frequent gebruikte uitdrukking. Hij reageert ermee op alles wat hij mooi, plezierig en opwindend vindt. In het boek vertelt Heymans over zijn privé-leven en over zijn ervaring in de mode. Ook geeft hij adviezen aan vrou wen die goedgekleed willen gaan. Het boek wordt voorzien van een omslag waarop de auteur als vrouw in een van zijn eigen creaties te zien is. „Het wordt knal" beweert Heymans. De Argentijnse hoogleraar prof. Adolfo L. Rivelis, die verbonden is aan het centrum voor rheumatiek van de universiteit van Buenos Aires, heeft zich tijdens een lezing in Milaan uit gesproken tegen de minirok. Hij wees erop dat tien procent van de mensheid lijdt aan rheumatiek en dat de meerderheid daarvan uit vrou wen bestaat. Volgens hem vergroot de minirok de kans op rheumatiek, vooral in kille en winderige landen DE ERVARING, dat de ene mens veel meer last heeft van muggen en andere hinderlijke of zelfs gevaarlijke insecten is niet van vandaag of gis teren. Het spraakgebruik wil, dat de vakantiegangers, die bijzonder veel last heeft van muggen „zoet" bloed heeft, en degene die vrij blijft van pijnlijke tieten r Mp Op een entomologen-congres in New York is lang en breed over dit ver schijnsel gesproken. Bij de discussie is de theorie, dat de bloedsamenstelling bepalend is voor de aantrekkingskracht van het slachtoffer niet bevestigd. Mensen met een niet al te gevoelige huid hebben belangrijk minder last van muggebeten dan zij, die zijn uit gerust met een tere huid. Dat zou dan ook verklaren, waarom oudere mensen minder last hebben van muggebeten dan jonge; de huid gaat zich op hogere leeftijd verharden. Wie wijde poriën heeft, is ook gevoelig en wie zich vaak baadt loopt minder risico dan degene die zich minder aangetrokken voelt tot een bad. Bepaalde geuren schrikken muggen af: na het eten van asperges zal men geen last hebben van deze vervelende begeleiders. Eenvoudige middeltjes tegen muggebeten: betten met een azijnoplossing; bij sterke zwel lingen met een vier-procents-oplossing van menthol-spiritus of aloe-tinctuur, of het aanleggen van een verband met dergelijke oplossingen. Het jeuken ver mindert dan snel. vwwvwwvwwvwvwvwwwwvvwwwvwwvvvwwwxiwvvvvwvwvwwwwwvwvvvvvvwvyvvwwvvvvvwwwwt heel een volk, tot een aanfluiting gemaakt Een kippenhok, springende plastic kik kers; echt wel een „attractie", vooral wanneer men er voor zorgt levende kip pen en echte kikkers grondig te weren. (Van onze correspondent) DEN HAAG De N.V. Industrieele Handelscombinatie Holland heeft van de Iraakse regering opdracht ontvangen voor de bouw van een enorme door stoom gedreven sleephopperzuiger. Het schip wordt gebouwd naar ontwerp van het Deense bureau Knud E. Hansen, meet 120 bij 19 meter, heeft een laadruimte van 3000 m3 en zal worden gebouwd op de werf Smit-Kinderdijk. Met de bouw is een bedrag van 20 miljoen gemoeid. De levertijd is twee jaar. Het is de eerste sleephopperzuiger, die wordt voorzien van een „automatic data logger": een elektronisch brein, dat op verzoek of automatisch om de zoveel tijd op papier gegevens verstrekt over de snelheid van het schip, de afgelegde af stand sinds de vorige meting, de diepte onder de kiel, de vaarrichting van het schip, richting en snelheid van de stro men en van de wind, stand van roeren en schroeven, toerentallen van voortstu wingsmachines, diepgang voor en achter, baggerdiepten aan beide zijden van het schip en vacuüm in de zandpompen. Op de brug worden zo tot veertig gegevens verzameld, waardoor elk ogenblik het doen en laten van het schip en de ver schillende gegaan. installaties kan worden na- De baggerbaas, vroeger een man die alles op gevoel en gezicht moest doen, krijgt ook verschillende hulpmiddelen. Zuigbuisstandaanwijzers vertellen hem precies de stand van de zuigbuizen onder water. Een andere installatie zet automa tisch een te dun mengsel overboord tot de gewenste concentratie is bereikt. Daarnaast heeft hij een akoestische re corder, die voortdurend de diepte voor en achter de over de bodem voortslepen de zuigkop registreert, waardoor ook de dikte van de laag opgezogen zand of slib wordt opgemeten. Een bodemprofielre- gistreerapparaat geeft over een breedte van ongeveer twee maal het schip een beeld van de bodem. De verschillende diepten komen in verschillende tinten op papier. De zuiger is voorzien van vier stoom machines. Twee voor de voortstuwing (2400 pk elk) en twee voor het aandrij ven van de zandpompen (1250 pk elk). Men kan baggeren tot een diepte van 21,5 meter. Het schip heeft geen bodemkleppen. De opgebaggerde specie kan via twee aange sloten pijpen over boord worden gelost in open zee of in bakken of via een pijp leiding naar de wal. In het laatste geval kan over een afstand van 400 meter wor den weggeperst. De zuiger is geschikt om continu te werken onder tropische om standigheden, met temperaturen tot 50 graden Celsius en een zeer hoge vochtig heidsgraad. Mag ik een voorbeeld noemen van een soortgelijke onderneming? In het Ro meinse Forum, dat deel der eeuwige Stad, dat ieder beschaafd mens met eer bied en ontzag betreedt, heeft men sedert een jaar of drie, vier een soort kermis vermaak ingericht onder de naam „Son et Lumière", Drie maal per avond wordt het hele Forum met allerlei fondantkleur tjes verlicht en hoort men afgrijselijk ge huil tezamen met een tekst in vier talen (tegelijk) en... Turkse marsmuziek voor de marcherende Romeinse legioenen. Voor de omwonenden is het een marte ling; anderen vermijden, als ze enig ge voel voor de oudheid hebben, het Forum en omgeving bij avond. Maar overdag wil men het toch bezoeken. Men vindt er meer schijnwerpers, geluidsverster kers, allerlei oud roest dan antieke res ten! Een „onderneming" verdient er enorm aan, natuurlijk. Maar het Romein se gemeentebestuur is er allerminst ge lukkig mee, dat het contact nog een paar jaar duurt. Te laat heeft men beseft, welk een schade men heeft aangericht aan de belangrijkste resten van het oude Rome. Op precies dezelfde wijze zal ook Amstel veen, wanneer dat dwaze plan onverhoopt doorgang mocht vinden, na enkele jaren bemerken, dat het niet langer een pretti ge woonplaats is, met zestigduizend in woners, niet te klein dus om gezellig te zijn en niet groot genoeg om de nadelen te kennen van een grote stad. Het zal zich dan hebben gemaakt tot de meest banale kermistent van Nederland en de risée van Europa. Als die n.v. de veertig miljoen eens ge bruikte om dingen te bouwen die wer kelijk nuttig en nodig zijn? Bij voorbeeld doodgewone woonhuizen, waaraan tot on ze schande in Nederland nog steeds nij pend gebrek is? Dat zal beslist niet zo veel winst afwerpen, maar het zou be wijzen, dat de ondernemingen die wel geld beschikbaar hebben als het erom gaat een stuk natuurschoon te verknoeien, bij rijper overleg toch blijk gaven iets voor hun land en hun volk te voelen en te willen helpen om de schande der slechte behuizing op te heffen in plaats van er de nieuwe schande van een soort „natio nale" wansmaak aan toe te voegen. ADR. H. LUIJDJENS, Rome.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6