VOETBAL 1966/67 Vroege start voor lange competitie AJAX-VOORZITTER JAAP VAN PRAAG: Amateurbestuurders peinzen over tonnen aan kwaliteit Dit Ajax heeft top nog niet bereikt" Plannen voor uitbreiding stadion liggen klaar ZONDAG 7 AUGUSTUS Tweede divisieclubs ZONDAG 14 AUGUSTUS Ere-en eerste divisieclubs Nieuwe trainer van Spaanse elftal PROMOTIE EN DEGRADATIE Olivers Gaspars boek is uit VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1966 11 Drie Nederlandse clubs nog in intertotocompetitie DUBBELS Radio Veronica steunt Gooiland en Blauw Wit 55 Hoogste recettes In het stadion Full profs Druk bezig Hans Rombout» j wwwvwwwwwwwvx/wwwwwwwwvwwv 'WWWVWWWVWWWWVWWWXA/VWWWWWV (Van onze sportredactie) Terug in de werkelijkheid, dat is zaak voor Nederlands voetbalpubliek. Terug uit de sfeer van het wereldkampioenschap dat door televisie werd thuisbezorgd met te veel flarden kwaliteit om niet weemoedig aan terug te denken wanneer zondag de tweede-divisieclubs al weer hoogst serieus bezig zijn. De gewone Nederlandse voetbalcompetitie van de betaalde jon gens, lang, te lang van duur, is over twee weken al weer volledig in volle gang en die eist nu de aandacht. Van de tweede-divisieclubs wordt in het seizoen 1966-1967 wel zeer veel geëist. Vierenveertig wedstrijden, een uitputtingsslag dus, staan de door gaans niet voortreffelijkste spelers van het Nederlands voetbal te wachten. Geen wonder, dat de zomersporten zondag al de aanval op hun posities krijgen te incasseren. Dan nog slechts van de tweede-divisieciubs, maar een week later ook van. ere- en eerste-divisieclubs. Respectievelijk achttien en twintig in getal. Geen sinecure dus, dat Nederlandse voetbal, dat in september ook al weer vele internationale gebeurtenissen te ver werken krijgt. Het begint op 7 september met de interland tegen Hongarije in Ne derland, wordt voortgezet met de eerste wedstrijden in het toernooi om de Europa- Cup, op de 28ste voor Ajax thuis en op de achttiende voor Sparta uit, en een Interland tegen Oostenrijk uit op de acht tiende. Een weinige prettige concentratie voor spelers van Ajax en Sparta, die ook het landsbelang op voetbalgebied plegen te dienen. Van Ajax wordt trouwens dit Jaar wel weer het meeste verwacht in de competitie. Vooral Feijenoord en DWS hebben zich in de transfertijd gedragen als clubs, die het meest voor ondermij ning van die voorspelling in aanmerking willen komen. Een aanval als die van DWS, Smit- Geurtsen-Kruiver en Rensenbrink is toch immers van een samenstelling, die veel goeds belooft en een achterhoede Ro- meijn-Kraay-Israel en Veldhoen moet toch tot de sterkste van Nederland wor den gerekend. Nederlands voetbalcompe titie 1966-1967 wordt echter niet alleen door de strijd aan de top een interessante. Een belangrijke vraag is namelijk na de wereldkampioenschappen, voetbai of de Nederlandse trainers hun formaties zul len aanpassen aan de systemen, die in Engeland voorkwamen. Het 4-2-4 is daar nauwelijks meer aan de orde geweest. 4-3-3 was het meest gangbare, maar daarop waren al weer vele variaties. Het was in Engeland ook een opvallen de zaak, dat de meeste achterhoedes, wanneer zij een aanval hadden afgesla gen, begonnen met een weinig directe op zet van de eigen aanval. Lange tijd werd de bal namelijk in de breedte ge speeld. Dat is al door vele voetbaltrainers toegeschreven aan de voorzichtigheid van de tegenwoordige voetballers, die toch maar vooral niet willen, dat de tegenpar tij de bal in bezit krijgt. Liever zelf lan ger doen over een aanval, dan de bal verspelen en tijd nodig hebben om hem opnieuw in bezit te krijgen. Vrijdag is op het secretariaat van de UEFA in Bern de loting verricht voor de kwartfinales van de intertotocompetitie, waarin Nederland met ADO, DWS en Go Ahead nog drie vertegenwoordigers heeft. In tegenstelling tot de eerste ronde wordt in de kwartfinales het z.g. knock out sys teem toegepast. De clubs ontmoeten el kaar tweemaal. De wedstrijden moeten voor 31 oktober zijn gespeeld. De loting had het volgende resultaat: ADOIFK Gothenburg, Inter Pressburg Go Ahead, DWSZaglevie Sosnowicz, IFK NorrköpingEintracht Frankfurt. De eerste- en tweede-divisieclubs waar toe ook RCH, EDO en Haarlem behoren, staan dit seizoen enkele dubbels te wach ten. De eerste is in het weekeinde van 27 en 28 augustus, de tweede op 3 en 4 september. Het gezicht van de heer J. van Liemt (tweede van links) getuigt niet van vreugde. Mismoedig staart hij over het voetbalveld, waarop Aad Smit en Ruud Geels (respectievelijk links en rechts) in korte tijd zo'n snel stijgende glorie bemachtigden. Dat was niet de bron van Van Liemts mistroostige ge zicht. Wel, dat hij een speler van de waarde van ruim een ton (f 115.000) in zijn vereniging Renova heeft gehad, die slechts f 3.000 in de doorgaans moeilijk gevuld te houden kas van zijn Renova heeft gebracht. Ook al een ton aan voetbalkwaliteit had J. Jonker (tweede van rechts) in zijn vereni ging Onze Gezellen. Ruud Geels heette de speler van voetbalklasse daar. Voor f 135.000 werd hij dit jaar getransfereerd. Evenals dat bij Aad Smit het geval was, binnen een jaar nadat hij Onze Gezellens penningmeester had kunnen verblijden met f 3.000 als gevolg van een overstap van de amateurclub naar de semiprofregionen. Aad Smit en Ruud Geels hebben met hun geruchtmakende transfers dit jaar weer eens de nadruk gelegd op de ontstemming van amateurclubs, zodra het over transfersommen gaat. Want Smit en Geels vertoefden na een periode bij de amateurclubs uit de vierde klasse, Renova en Onze Gezellen, één jaar bij een semiprofclub, respectievelijk Haarlem en Telstar, en trokken toen de opgaande lijn van hun voetbalbekendheid door voor contracten bij res pectievelijk DWS en Feijenoord. Dat ging ten koste van f 115.000 en f 135.000. Bedragen, die bij Haarlem en Telstar zonder scrupules in de kas werden gestopt. Winsten van f 112.000 en f 132.000 in één jaar tijd. Amateurvoetbal- clubbestuurders hebben met de ogen geknipperd. „Dat is een onhoudbare toestand", zijn bijvoorbeeld de heren Van Liemt en Jonker eensgezind van mening. „Laten die semiprofclubs ons ook een deel van die grote transfersom geven, bijvoorbeeld tien percent in de eerste jaren en vijf percent daarna. Wij leiden de jongens toch op. Wij houden het kader in stand voor het resre- voir waaruit de profs putten. Mogen we daar dan misschien wat geld voor ontvangen als stimulering bij die werkzaamheden?" Domingo Balmanya is woensdag in Ma drid benoemd tot trainer van het Spaan se voetbalelftal. Balmanya, die trainer was van de Spaanse kampioensploeg At- letico Madrid, volgt in deze functie Jose Villalonga, die het Spaanse team voor de wereldkampioenschappen heeft ge traind, op. Villalonga heeft verklaard dat zijn ontslag niets te maken heeft met de slechte resultaten van Spanje. Hij zou reeds vóór het wereldtoernooi van plan zijn geweest te stoppen met de training van bet nationale elftal. Radio Veronica gaat zich met het be taalde voetbal bezighouden. Gioiland en Blauw-Wit hebben als eerste semi-prof- clubs financiële steun ontvangen van de commerciële omroêp. Blauw-Wit heeft dank zij Veronica reeds twee Joegoslavi sche spelers kunnen kopen en Gooiland mag in de tweede transferperiode (de cember) op een douceurtje van de om roep rekenen. De clubs speelden deze week een oefenwedstrijd tegen elkaar in Hilversum. De wedstrijd werd door de heer D. Verweij, mede-eigenaar van Ra dio Veronica bijgewoond. Gooiland, dat onlangs aan de rand van een bankroet stond, maakte de komst van Veronica in het betaalde voetbal wereldkundig. De heer Verweij bevestigde de aan Blauw- Wit en Gooiland verleende steun, maar wilde geen bedrage noemen. - - - r (Van onze sportredacteur) Er lag een veelkleurige ansichtkaart uit het zonnige, Italiaanse Alassio op het bureau van Ajax-voorzitter Jaap van Praag. Hij pakte de kaart en las voor: „mijn gedachten zijn steeds bij Ajax. Nog één vergadering en dan gaat het weer beginnen". Een kaart van een speler aan zijn „voetbal baas"? Nee, een teken van leven van een medebestuurslid van Ajax. „Kijk", zei Van Praag in het kantoor van zijn druk lopende grammofoonplatenzaak aan de Spuistraat in Amsterdam, „kijk, zo is het nu bij Ajax. Daarom gaat het zo goed. Iedereen, die aan Ajax verbonden is, vindt het een stukje van zich zelf, heeft er alles voor over, is er mee bezig. Ajax heeft altijd enthou siaste mensen gehad, die alles voor hun club overhebben. Dat is, geloof ik, ook de kracht van onze vereniging". Van Praag kijkt nog even naar de kaart uit Alassio. Achter hem hangt een reusachtige foto van het triom ferende Ajax-team. Zijn „twee levens" tekenen zich af aan de wanden van zijn werkkamer: vaantjes en voetbalfoto's hangen naast prenten en tro feeën uit de platenwereld, de showbusiness. Van Praag grinnikt: „we zullen allemaal weer blij zijn, als de competitie begint". De voorzitter van Ajax, wiens „bewind" nu het derde seizoen ingaat, heeft over de kracht van het eerste elftal een uit gesproken mening. „Het is echt geen op schepperij, maar Ajax speelde vorig sei zoen bepaald nog niet op volle toeren, ook al werden we met vlag en wimpel kam pioen. We kunnen nog veel beter. We heb ben een jeugdig team en daarom ook heb ben we geen oudere krachten meer aan getrokken in de transferperiode. Waarom zouden we dat trouwens doen? Ajax is ho mogeen en heeft een flink arsenaal aan jeugdige spelers achter de hand, zoals een Hulshof of een Meyer. We hebben alleen nog wat jonge talenten aangetroken, die eventueel later in aanmerking komen voor het eerste: Wijmer (OSV). Van Wensveen (Zaanlandia), Gerritsen (JOS) en Hooge- boom (De Spartaan) en de wat oudere, meer geroutineerde Dikstaal van Telstar." We hebben ons afgevraagd en die vraag dan ook voorgelegd aan Van Praag, of het mogelijk is, dat Ajax zijn hoge finan ciële lasten de salarispost van de spe lers moet wel zeer flink zijn (bekijk de transferwaarde van de spelers maar stuk voor stuk) uit de recettes kan bedrui pen. Het antwoord van Van Praag is po sitief, zonder aarzeling: „Dat gebeurt. U moet weten, dat we het afgelopen jaar de hoogste recettes hebben behaald sinds het bestaan van Ajax. We hadden gemid deld 18.000 bezoekers. Dat kunnen er nog veel meer zijn" er volgde een diepe zucht vanachter het teakhouten bureau „als we maar meer begrip en vooral ook medewerking van de gemeente kregen." Ajax heeft de plannen tot uitbreiding van de accommodatie kant en klaar lig gen. „We willen (en kunnen dat ook) de capaciteit tot 45.000 man uitbreiden. Dat plan omvat de vergroting van de tribunes aan twee kanten met ieder 10.000 plaatsen en verder de overdekking van de staan plaatsen. Maar wat heb je aan de uit voering van die plannen als je geen mo gelijkheden hebt om de grote toevloed aan kijkers op te vangen? We hebben al ver scheidene malen aan de gemeente ge vraagd om parkeerplaatsen te maken. Maar nee, hoor. Er gebeurt niets. Er rijdt één tram naar de Middenweg. Nou, wat wil je dan? Dan ben je toch aan handen en voeten gebonden? Onbegrijpe lijk overigens, want de gemeente ontvangt van ons een behoorlijk bedrag aan belas tingen. Ik schat het bedrag van vorig jaar op anderhalve ton. Enfin, er is "ons weer een onderhoud toegezegd. Als de gemeen te de nodige maatregelen neemt, starten wij onmiddellijk met de uitbreiding." Voorlopig zal Ajax bij belangrijke wed strijden, toppers in de competitie, zoals tegen Feijenoord en DWS en Europa Cup wedstrijden, in het Olympisch Station gaan spelen. „We hopen echt, dat er in de Nederlandse competitie die voor ons De competitie betaald voetbal 1966/ '67 omvat drie klassen, waarin respec tievelijk 18 (eredivisie) clubs, 20 (eer ste divisie) clubs en 23 (tweede divi sie) clubs zijn ondergebracht. De pro motiemogelijkheden voor de eerste en tweede divisieverenigingen zijn weer zeer aantrekkelijk. De nummers een en twee promoveren uit de eerste di visie naar de hoogste afdeling en de nummers een, twee en drie uit de tweede divisie. Uit de eredivisie degra deren de nummers zeventien en acht tien, uit de eerste divisie de nummers achttien, negentien en twintig. De indeling voor het seizoen 1966/ '67 is: Eredivisie: Sittardia, Telstar, Spar ta, PSV, MVV, Willem II, DWS. DOS FC Twente, Go Ahead, NAC, Feije noord, Elinkwijk, Ajax, Xerxes, GVAV, ADO- Fortuna. Eerste divisie: SVV, Eindhoven, Hol land Sport, RCH. Alkmaar, Vitesse, SC Cambuur, FC Den Bosch, De Vo- lewijckers, RBC, DFC, Zwartemeer, DHC, Blauw Wit, Velox, Zaanstreek, NEC, Volendam, De Graafschap en Heracles. Tweede divisie: Roda JC, Hei-mes DVS, Limburgia, Zwolse Boys, Wilhel- mina. Wageningen, Haarlem, NOAD, Excelsior, AGOVV. Hilversum, Hel- mondia, ZFC, Gooiland, VVV, EDO HVC, Tubantia, Fortuna, VI. Baronie, PEC, Veendam en Heerenveen. nog altijd het belangrijkste blijft meer spanning komt. Wat ons betreft mag het verschil tussen nummer één en nummer laatst best heel klein zijn. Vorig jaar was de spanning er eigenlijk al heel vlug uit. Ajax was gewoon te sterk. We hebben ik zei het al een vrij jonge ploeg, van Nederlandse jongens onder een Nederland se trainer. We hebben zeker op dit ogenblik geen enkele behoefte aan bui tenlandse versterking. Waarom zouden we? Belangrijk is toch ook de ploeggeest. Met Nederlandse jongens onder elkaar gaat dat het beste." Vol lof is Jaap van Praag over trainer Rinus Michels (die het komende seizoen als tweede trainer Brom van Telstar naast zich heeft). „Hij houdt uiteraard ook het komende seizoen de technische en tacti sche leiding van de ploeg. Rinus is een clevere jongen. Zoals hij bij voorbeeld de juiste tactiek uitstippelde om de Spaanse ploeg op eigen terrein te verslaan, dat was geweldig. Michels heeft nu en dat is voor het eerst alle spelers 's mid dags tot zijn beschikking. Dat hebben we met de spelers kunnen regelgn. Ook al hebben de meesten een nevenbetrekking vooral sigarenzaakhouders -we kun nen nu wel zeggen, dat de jongens in feite profs zijn. Vandaar ook, dat ik nu nog meer van de ploeg verwacht. Die ver wachting heb ik niet alleen. Ook de tech"- nische commissie, Bremer, Hordijk en Van Rheénen, is er eigenlijk zeker van." Natuurlijk komt het gesprek ook op de Europa-cup-strijd. „We vinden, dat we niet slecht geloot hebben tegen dat Turk se Besiktas. De spelers ook. Ze zeiden: „stel je voor, dat we tegen IJsland of Malta hadden moeten voetballen. Daar is geen lol aan". We boffen, dat we de eerste wedstrijd thuis spelen: 28 september in het Olympisch Stadion. We spelen op 5 oktober uitwijkdatum 12 oktober in Istanbul, 't Zal mij benieuwen, 't Is daar nogal rumoerig publiek nietwaar? Na tuurlijk zijn we al druk bezig met de voorbereidingen voor de Turkse reis. Er is een enorme belangstelling voor van de supporters" dat was duidelijk, want tij dens het gesprek werd er twee keer op gebeld om inlichtingen over de Turkse trip. „Als het nodig is nemen we een Nederlandse kok mee. We kiezen het bes te hotel uit voor de spelers. Daar moe ten geen supporters logeren. Maar kom aan, we moeten eerst aan de Nederland se competitie denken. Want dat blijft het voornaamste. Eerst oefenwedstrijden te gen AGOVV, Aston Villa en het Bulgaar se legerteam en dan de grote strijd weer beginnen". Aan de muur liangt temidden van de voetbal- en platen-snuisterijen een foto van Maud van Praag. „Ze is geen fer vente voetbalsupporter", zegt haar man, „ze vindt het wel leuk. Gelukkig maar, want er gaat heel wat tijd in Ajax zit ten, meer dan ik gedacht had, toen ik voorzitter werd. Vier avonden in de week plus zondags ben je in de weer. Het pret tigste is, dat het goed gaat met Ajax. Maar dat ligt natuurlijk bepaald niet al leen aan mij, ook aan de vele andere echte Ajax-mensen". En Van Praag wijst op de ansichtkaart. Daar ligt het bewijs, uit Alassio, uit Italië Oliver Gaspar, met onbekende bestem ming, uit IJmuiden verdwenen na een on gunstig trainersjaar bij Telstar, heeft het boek gepubliceerd waarmee hij zo druk bezig was. „Wereldvoetbalsterren" is de titel van het boek, dat bij de Amsterdam se drukkerij Spin verscheen. De prijs is f 9,50. Gaspar heeft vele jaren zijn vrije uren gevuld met het bezoeken van zeer beken de voetbalsterren. Gaspar lijkt verliefd op voetbal en genoot van zijn ontmoetingen met de sterren. Anderen wilde hij daar van deelgenoot maken. Gaspars grootste tegenslag bij het verschijnen van zijn boek is, "dat „zijn" sterren verouderd zijn en zijn teruggedrongen in de herin nering na het wereldkampioenschap voet bal 1966. Dat geldt dan niet voor Yashin, Eusebio, en Pele, maar toch wel voor Di Stefano. Puskas, Coppens, Rahn, Fon taine, Kocsisc, Ocwirk, Boniperti en Ku- bala.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11