Westduits Wirtschaftswunder nu van alle kanten bedreigd Bondskanselier keerde ijlings uit vakantie-oord terug HET WEER Protest in Brussel tegen toelaten Duitse sprekers morris Kladderaars UST ELZER's N.V. Auto-Shop Haarlem BESSELS M00IJ Erhards stabilisatiewet vandaag' in Bondsraad Roermond wil de woningtoewijzing vrijlaten Infuus-onderzoek nog lang niet afgesloten Inbrekers namen brandkast met 16.400 mee Jan Janssen mag niet rijden om wereldtitel Oprichter Chinese communistische partij in ongenade Veilig en warm Pakje trotyl bij oefening verdwenen Zwijgende getuigen Woonkunst VS Steel verhoogt staalprijs ook Gerstenmaier op joods Wereldcongres Holbewoner stal inventaris bijeen K 51e JAARGANG NUMMER 232 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Alles voor uw Auto Geld schaars op Cuba pagina 3 Utrecht subsidieert Russisch staatscircus pagina 7 W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de vishal en op zee5 Medische verzorging5 Topsy6 Radio en tv 7 Uitgaan in Haarlem 7 Kunst7 Vakantiekinderkrant8 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Beurs 9 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Sport11,13,15 Ferdinand14 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Weinig verandering Aan het strand Deed Whitman idee of) uit „The open Square"f Het woord is aan PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Afgrond CAMEL - TWEED JASSEN Probeert U eens onze ROM I A'S HAZENBERG BOTERRONDJES 1.00 JODENKOEKEN 95 ct AMANDELCAKEJES 1.20 Patisserie DEKKERS HOEDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Erhard heeft gisteravond de ministers-presidenten van de elf deelstaten niet kunnen overtuigen van zijn standpunt inzake de zogenoemde „stabiliseringswet". Dit wetsontwerp, waarin maatregelen zijn ontwikkeld, die de economische stabiliteit zullen moeten verzekeren, komt vandaag in de Bonds raad, de Westduitse Eerste Kamer. De Bondsraad is samengesteld uit vertegen woordigers van de regeringen der elf „Lander". Het zijn ook juist de deelsta ten, die in deze wet het hardst worden aangepakt. Het is voor de politieke toekomst van kanselier Erhard van het grootste belang dat zijn stabiliseringsplannen kunnen wor den doorgevoerd. De economische toe stand in het land is al zo verslechterd dat onrust onder de bevolking is ont staan. Deze onrust kwam tot uiting in de uitslag van de verkiezingen voor de lands dag van Noord-Rijnland-Westfalen op 10 juli jongstleden, toen Erhards christende Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over Het Spaarne tel. 0 2500 -12575 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Morgen waarschijnlijk overwegend droog en vrij veel uren zon, maar nog een vrij sterke en koele zeewind. Mid- dagtemperatuur 16 tot 18 graden. Zee water ongeveer 16 graden. Vooruitzichten: Als een depressie op de oceaan niet te snel naar West-Euro pa komt, blijft het weer zoals het op het ogenblik is. mocratische partij een gevoelig verlies leed. In de Westduitse economie is momen teel sprake van een sterk verhoogd in flatiegevaar. De werkloosheid is toegeno men. De industrie vragen minder naar ar beidskrachten. De banken worden tege lijk omzichtiger bij het beoordelen van krediet-aanvragen. Afgelopen woensdag maakte de bonds kanselier een aantal plannen voor een ingrijpende hervorming van ae economi sche wetgeving bekend. Hij deed dit na lang aarzelen onder sterke druk uit eigen partijkringen. Het belangrijkste punt van dit complex van maatregelen is de stabi liseringswet. Over de verwerkelijking van de plannen liepen de meningen gister avond zover uiteen, dat het moeilijk is van kanselier Erhard te zeggen dat hij in zijn besprekingen met de ministers presidenten succes heeft gehad. Erhard had zijn vakantie in Tegemsee voor dit gesprek onderbroken. Een tactische fout van Erhard was dat hij de regeringen van de „Lander" al meteen tegen zich innam door er van uit te gaan dat zij opnieuw zouden toestem men in een verhoogde bijdrage aan de bondskas. De deelstaten, die volgens de grondwet 35 percent van hun belasting opbrengst aan de bond betalen, hadden de laatste twee jaar ingestemd met een bijdrage van 39 percent. Bij de opstelling van het budget voor het volgend jaar het gaat om 74 mil jard had Erhard gemakshalve aange nomen dat de „Lander" opnieuw met de 39 percent zouden instemmen. Wanneer dit nu niet het geval zou zijn en gis teravond bleken de ministers-presidenten De gemeente Roermond gaat de eer ste stap ondernemen, die zal moeten lei den tot de opheffing van de gemeentelijke woningtoewijzing. Het Bureau Huisvesting van de gemeente zal overgaan in parti culiere handen. Huur en verhuur van woningen van particuliere eigenaars gaat dan buiten de gemeente om. Dat zal la ter ook het geval zijn met het overgrote deel van de Roermondse woningvoorraad, die voor vier woningbouwverenigingen tus sen 1945 en nu is gebouwd. Die vier ver enigingen gaan samen een commissie in stellen die de woningen in het vervolg aan gegadigden zal toewijzen. Berichten als zou een onderzoek hebben uitgewezen dat het Brocades-infuus, dat aan vier mensen in een Eindhovens zie kenhuis het leven heeft gekost, ongesteri liseerd door de fabriek in Meppel is afge leverd, zijn onjuist. Dit heeft de rechter commissaris, mr. Berkhout in Assen, die het gerechtelijk vooronderzoek leidt, medegedeeld. Het onderzoek duurt wel licht nog enkele maanden en van een voorlopige uitslag is geen sprake. Uit het kantoor van Rijkswaterstaat aan de Koningskade in Den Haag is een brandkast met 16.400,—, gestolen. De brandkast, een vrij zwaar gevaarte, is van de eerste etage langs de trap naar beneden gesleept. Alle traptreden zijn be schadigd. AUSTIN (Reuter en AFP) —De stu dent Charles Whitman, die maandag veer tien mensen doodschoot, heeft aantekenin gen nagelaten waarüit blijkt dat hij niet van plan was zich levend gevangen te la ten nemen aldus een rapport van de ju ry die het onderzoek verricht. Zijn gruweldaad kan volgens de arts De Chenar niet worden geweten aan de her sentumor die hij had: „De tumor verkeer de in een vroeg stadium, was niet kwaad aardig en kan geen explosieve reactie hebben veroorzaakt". De politie stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid dat de student het idee voor de moordpartij uit een boek heeft gehaald. Van vele kanten is er namelijk op gewezen dat de gebeurtenis vrijwel letterlijk wordt beschreven in de in 1962 verschenen roman „The open Square" waarin een man wordt beschreven die naar het dak van een hoog gebouw op een universiteitsterrein klimt en het vuur opent op mensen beneden. bij hun oorspronkelijke standpunt te zijn gebleven komt de regering-Erhard met zijn budgetplannen in grote moeilijkhe den. Te lang heeft bondskanselier Erhard de ogen voor inflatoire tendensen gesloten gehouden. Nu hij tot het nemen van maatregelen overgaat zou het weieens te laat kunnen zijn, terwijl hij zichzelf de grootste moeilijkheden op de hals haalt door zijn voornaamste partners de deelstaten te bruskeren. Over het theoretische doel van de stabiliseringswet zijn de vertegenwoordi gers van de „Lander" het in principe met de bondsregering eens, maar zij me nen dat een grondwetswijziging nodig is. Het betreft hier artikel 109 van de grond wet, waarin staat te lezen dat „Bond en Lander zelfstandig en onafhankelijk van elkaar handelen met betrekking tot hun staatshuishouding". Een van de kernpunten van Erhards stabiliseringswet is, dat de bondsregering gematigd wordt, vooral met het oog op de gevaren van muntontwaarding, in te grijpen in de wijze waarop de deelstaten zich middels kredieten van geld voorzien. Of de deelstaten zich deze verregaande vrijheidsbeknotting zullen laten welgeval len hangt er van af in hoeverre de kan selier zich alsnog zal neerleggen bij de grondwettelijke bijdrage van 35 per cent van de „Lander" aan het bondsin- komen. Want evenzeer als de bond in geldverlegenheid verkeert, hebben de „Lander" hun resterende 65 percent van de belastingopbrengst zelf hard nodig. Jan Janssen zal op 28 augustus niet op de Duitse Nürburgring aan de start komen voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor profs. Janssen is niet ge kozen voor de Nederlandse ploeg. De sportcommissie van de KNWU achtte zijn houding tijdens het nationaal kampioen schap, zondag in Beek, onsportief en heeft hem daarom gepasseerd. Janssen ver scheen in Beek vijf minuten te laat aan de start en staakte de strijd nadat hij één ronde had gereden. Zijn verweer was, dat hij op weg naar de start een lekke band had gekregen. Dat werd niet serieus genomen: algemeen werd aange nomen, dat Janssen de strijd niet aan wilde met de voltallige Televizier-ploeg, die de koers inderdaad volledig lam leg de. Voor meer nieuws over deze zaak ver wijzen wij naar de sportpagina's. Mme de Pessensé: Als de hemel betrokken is, moet het goede humeur de zon vervangen. TOKIO (AP) Li-Ta, rector magni ficus van de universiteit van Woehan en een van de drie nog in leven zijnde grond leggers van de Communistische Partij van China, is weggezuiverd. Dit heeft een Pekings dagblad gemeld. Volgens het blad heeft Li-Ta ideeën, die tegen de partij, anti-socialistisch en antie- Mao Tsé-toeng zijn. Li-Ta is 77 jaar oud. Hij is de derde rectormagnificus die in ongenade is ge vallen tijdens de huidige proletarisch® grote culturele revolutie. De beide ande ren zijn de rectoren-magnifici van de uni versiteiten van Peking en Nanking. Li-Ta, Mao en vice-president Toeng Pi- Woe zijn de enige nog levende oprich ters van het in 1921 gehouden eerste lan delijke congres van de Chinese Commu nistische Partij. Warm ingepakt in een deken wordt dit hert door een zorgzame oppasser van het Nationale Park in Florida weggedragen. Er is de afgelopen dagen in deze Amerikaanse staat zoveel regen gevallen dat men in actie moest komen om de dieren van de verdrinkingsdood te redden. (Telefoto). Tijdens een militaire oefening op de heide bij Roosendaal is een pakje trotyl verdwenen. Aangezien er een ontsteker in zit, is het oprapen ervan al levens gevaarlijk. Militairen hadden op de heide 15 tro tylladingen gelegd, verbonden door ont stekingsdraden. Toen er slechts 14 ladin gen ontploften, werd ontdekt dat de vijf tiende spoorloos was verdwenen. Aangezien er veel tijd verliep tussen het aanbrengen en het laten springen van de lading is het niet uitgesloten dat er in het onoverzichtelijke terrein mensen zijn geweest die het pakje hebben mee genomen. Het pakje, omwonden met een elektri sche draad, is ongeveer zo groot als een pakje boter. De ontsteker kan reeds bij verwarming in de hand tot ontploffing komen. De heide wordt nu meter voor meter afgezocht. 4 In Zuid-Vietnam, vlakbij de ge demilitariseerde zone, heeft de afge lopen weken een heftige slag ge woed tussen de Vietcong en Ameri kaanse mariniers. Een stapel helmen van de dode en gewonde Ameri kanen brengt opnieuw in herinne ring hoeveel menselijk leed ver borgen gaat achter het woord oor log. Dit jaar zijn 4.539 Amerikaanse soldaten in Zuid-Vietnam gesneu veld, zo werd vandaag in Washing ton bekendgemaakt. (Telefoto). INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem 9 De staalondernemingen in de Verenig de Staten, die hun prijzen van plaatstaal verhogen nemen in aantal toe. Ook V.S. Steel Corparation, Republic Steel en Beth lehem Steel hebben bekendgemaakt dat zij met ingang van 10 augustus hun prijzen zullen verhogen en wel met drie dollar per ton voor warmgewalste en koudgewalste dunne plaat en band- staal en met twee dollar per ton voor de secundaire kwaliteiten van deze produk- ten. Het Witte Huis heeft niet onmiddellijk gereageerd op de beslissing van de United States Steel corporation, de grootste staalproducent ter wereld, om naar het voorbeeld van andere staalondernemingen haar prijzen te verhogen. Wel heeft de voorzitter van de raad van economische adviseurs van de presi dent, dr. Gardner Ackley, verklaard dat de staalmaatschappijen die hun prijzen hebben verhoogd zonder de regering daarvan in kennis te stellen, onverant woordelijk zijn opgetreden en met het openbaar belang de spot drijven. BRUSSEL (DPA, Reuter, AP en AFP). Tal van afgevaardigden naar het joods wereldcongres, dat in Brussel wordt gehouden, hebben pro testen laten horen dat Duitsers als sprekers zijn opgetreden tijdens het debat over „Duitsers en joden", dat gisteravond is gehouden. Met be wogen stem rechtvaardigde dr. Gold man, voorzitter van het congres, de uitnodigingen aan dr. Eugen Gersten maier, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, en aan de historicus prof. Golo Mann uit Zürich. Dr. Goldman was van mening dat de joden Duits land niet kunnen negeren: „Een der gelijke houding zou onrealistisch zijn. Duitsers en joden moeten een weg naar vreedzaam naast elkaar bestaan vinden". Als afgevaardigde van de rechtse op positiepartij in Israel sprak Isaac Remba. Hij verklaarde, dat „er nooit een ver zoening' zal zijn tussen ons en het Duitse volk, zolang de moordenaars nog onder ons zijn". Dr. Gerstenmaier zei gisteravond in Brussel dat er nu een Duitsland is dat zich voor het verleden schaamt en dat gezworen heeft, dat iets dergelijks nooit meer zal gebeuren. Hij noemde de uitnodiging om het woord te voeren een bijzondere onder scheiding, maar betwijfelde het ernstig of „het een Duitser, die niet voor zich zelf, maar voor zijn land moet spreken, mogelijk is met zijn stem over de afgrond te reiken die joden en Duitsers scheidt". Daarom had hij ook alle begrip voor hen die zich tegen een dergelijke poging ver zetten en hun oren dichthouden om een De politie heeft in de bossen bij het Brabantse dorp Schaijk een hol ontdekt, dat bewoond moet zijn geweest door een man, naar wie nu intensief wordt ge zocht. In het vakkundig aangelegde en dekt. ADVERTENTIE Ze is naar typen Ze is naar Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam BRUSSEL (AP) Op het „Palais des Congrès" in Brussel zijn vanoch tend antisemitische leuzen ontdekt. Op het congrespaleis, waar op het ogen blik het joodse wereldcongres wordt gehouden was een hakenkruis ge schilderd met in het Engels in zwarte verf het opschrift „Bevrijdt Europa van de joden", „SS", „Heil Hitier" en „V.N.S.U.". Volgens woordvoerders van de poli tie schuilt achter „V.N.S.U." een zeer kleine neo-nationaal-socialistische groepering: de Vlaamse Nationaal- Socialistische Unie. Op de trappen die naar de congreszaal leiden was de leus geklad: „V.N.S.U.-joden Kaputt". Ook hier waren enkele hakenkruisen aangebracht. Duitse stem niet te horen, wat deze ook te zeggen heeft." „De rassenwaan van Hitier noemde dr. Gerstenmaier niet alleen maar een gril van een krankzinnige kliek van misda digers. „Deze waanzin heeft wortels di® men moet bloot leggen om ze uit te ruk ken." De filosoof prof. Karl Jaspers uit Ba zel noemde de problemen tussen Duitsers en joden onoplosbaar. Maar hij zei te be horen tot degenen, die hopen „dat tussen joden en Duitsers een nieuwe, nog niet voorstelbare, diepe gebondenheid zal ont staan." De historicus, prof. Golo Mann, zoon van de in 1933 uit Duitsland weggetrok ken schrijver Thomas Mann, verklaarde dat hij zijn natie nooit meer volkomen kan vertrouwen. Voor zijn belangwek kende rede verwijzen wij naar pagina 3. luchtdicht verpakt 2.00 Trakteer u zelf vaker op een boterkoekje, r 4 e/\ 250 gram J" liOU mmmheerlijk 8 voor 10 voor 4 voor DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN HEREN MODEHUIS KENNEMERLAAN 108

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1