fotollmGans DE VILDER Kinderkamp moet met de grond gelijkgemaakt worden Directeur Besselsen: Ze zullen me eraf moeten gooien! Hoogovens IJmuiden gaat weer Spanjaarden werven Minder vis bracht meer geld op in IJmuiden Uw mooie kleurenfoto's in veilige handen bij Aanvoer van mosselen is vorig jaar gedaald DREIGEMENT VAN LANDEIGENAAR Tweehonderd nieuwe woningen, later 400 in Heemskerk Laatste stoomploeg naar het museum ELECTRISCH KOKEN voor Uw leverancier KOLEN en OLIE VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1966 4 VR Kermemerlaan 5 (bij de brug) (City). De Franse filmkomedie „Allez France!" (Hup Frankrijk) van Robert Dhéry, maker van de populair geworden film „La belle Américaine" is nu dinsdag en woensdag ook in City te zien, waarbij kan worden ge constateerd dat Dhéry hier zelf de hoofdrol in vervult. Hij speelt aldus een enthousiast supporter van het Franse rugbyteam, dat hij naar Engeland vergezelt om het bij een wedstrijd in Londen met zijn aanmoedigingen te stimuleren. Een incident op de tribune kost hem echter een paar tanden en als hij dit malheur in Londen nog wil laten herstellen, beginnen zijn moei lijkheden pas goed. Voorlichting en installatie Nieuwe activiteiten op V erolme-werven WOMtW ZOMERPRIJZEN E.G.K.S.-woningen in Heemskerk Actie ID-40 Al drie jaar tegengewerkt Duitse steun Oostduitsertje ADVERTENTIE Een scène uit „Saboteur in volle zee", welke boeiende oorlogsfilm tot en met zondag in de Velsense Stads schouwburg wordt vertoond. Zijn quasi doortas tend optreden als de actrice Diana Dors in haar flat wordt aangerand, ontke tent een reeks mis verstanden en per soonsverwisselingen, waarbij de komiek door heel Londen wordt gejaagd op zoek naar een moge lijkheid zich te ont doen van het politie- uniform, dat hij in een speelse bui had aangetrokken. Het klinkt allemaal nog al mysterieus, maar dit moet dan maar zo blijven om niet alle verrassing te ont nemen aan een be koorlijk-speelse ko medie, vol humoris tische invallen waarmee de lach en de belangstelling van het publiek tot het einde op gang zal worden gehouden. Tot en met zondag was hier dan reeds de vertoning van „077 in Operatie Bloody Mary" aan voorafgegaan, zoals in dit genre films gebruikelijk een sensationeel verhaal over internationale spionage, com pleet met wilde achtervolgingen door heel Europa en schietpartijen op de daken van Parijs. En niet te vergeten de serie schone vrouwen, waar Ken Clark zich als onverschrokken geheim-agent in zijn vrije tijd mee mag bezighouden. Dit weekpro- gramma wordt dan verder weer rondge maakt met „De dodende pijl", welke film over bloeddorstige prairieduivels voor de zondagmiddag is bestemd en „Een droom schip van een woonschip" (Houseboat), een al weer enige jaren oude, maar daar om niet minder vermakelijke komedie met Sophia Loren en Cary Grant, welke donderdagavond zal worden vertoond. (Stadsschouwburg). De eerste Ameri kaanse film van Bemhard Wicki, die reeds naam heeft gemaakt met Duitse produkties als „Die Brücke" en „Pater Malachius mirakel", behandelt nu in „Sa boteur in volle zee" een oorlogsgegeven, waarin Marlon Brando een gedeserteerde Nazi speelt die door de geallieerden ge bruikt wordt om hen een kostbare lading rubber in handen te spelen. Deze rubber zal van Tokio naar Bordeaux worden ver voerd met het vrachtschip „Ingo", met Yul Brynner als de Duitse kapitein. Via vervalste papieren komt Marlon Brando aan boord in de gedaante van een hoog geplaatst SS-officier en van dit ogenblik af zijn dan de spannende verwikkelingen niet meer van de lucht. Want behalve dat de kapitein van de „Ingo" een „goede" Duitser is met het land aan SS-ers, vervoert het schip ook nog enige politieke gevangenen, onder wie een beeldschoon joods meisje en dat alles veroorzaakt de reeds genoemde complica ties, waar de zoveelste spannende oorlogs film het gevolg van is geweest. Hij draait hier tot en met zondag. De grote attractie voor de zondagmiddag is dan natuurlijk Elvis Presley, die in „Follow that dream" weer de nodige liedjes zingt en zich verder teweer stelt tegen een paar gangsterachtige jongetjes uit Chica go, die het strandgenoegen van de fami lie Kwimper komen verstoren. Een wonderlijke familie, deze Kwim- pers: Pa, zoon Toby en vier niet officieel geadopteerde kinderen. Als zij bij toeval op een zuidelijk strandje met een auto zonder benzine belanden, beginnen zij een soort recreatiecentrum te organiseren met primitieve bungalows en een gelegen heid om visgerei te huren. Behalve met de indringende gangsters, raken zij ver volgens ook met de politie in conflict, maar als Elvis dan in liefde ontbrandt voor het verwaarloosde pleegzus je, is ook van deze amusementsfilm het gelukkige einde weer spoedig in zicht. Op naar El- vis Presley dus! (Luxor) Bij de aankondiging van het programma voor dit theater kan worden volstaan met de mededeling, dat de direc tie zich wegens de grote belangstelling in Beverwijk voor James Bonds avonturen in de super-sensatiefilm „Thunderball" genoodzaakt heeft gezien, deze film hier voor de derde week te prolongeren. (Kennemer theater) Waarschijnlijk om dat de oorspronkelijke titel van de Duitse episodenfilm „Das Liebeskarussell" het Nederlandse verhuurkantoor, dat deze film hier in roulatie brengt, niet intrige rend genoeg leek om het publiek tot een massaal bezoek aan de bioscoopkassa's te bewegen, kwam men op het lumineuze idee van een wel bijzonder vrije verta ling. Vandaar dat deze film nu dinsdag en woensdag in dit theater kan worden bekeken alsBed in... bed uit!", met als extra aanbeveling: „Een wervelwind van gewaagde liefdesavonturen". En de toeschouwers, die hun verwachtingen evenwel te hoog mochten hebben gespan nen, hebben zich dan altijd nog kunnen amuseren met de vrolijke creaties van bekende sterren als Heinz Rühmann, Gert Fröbe en Anita Ekberg. De helden van Karl Mays bekende jongensboeken Winnetou en Old Shatter- hand, kunnen hier voorts tot en met maan dag weer eens worden bekeken in „Win netou in de Dodenvallei", voor welke film ons verder iedere aanbeveling over bodig lijkt. In de voorstelling van zater dagnacht wordt dan voorts de zoveelste re prise gegeven van de bijna berucht ge worden reportage „Mondo Cane", zondag middag nog gevolgd door „Liefde in de arena", een film uit de serie van de ver maarde Italiaanse spektakelstukken. (W.B.-theater). Regisseur Sam Peckin- pah heeft met „Majoor Dundee", een ge compliceerd gebeuren in beeld gebracht, wat tot gevolg had dat vooral in het be gin de actie enigszins in de verdrukking is gekomen. Maar als dan eenmaal ma joor Dundee op pad gaat in gezelschap van zijn doodsvijand kapitein Tyreen, om de achtervolging van een opstandige Apa- chenstam in te zetten, komt er direct teke ning in het verhaal en beleeft men de avontuurlijke tocht van de koppige Dun dee, die door de steeds terugtrekkende in dianen over de grens van Mexico naar nieuwe moeilijkheden worden gelokt. Al les bij elkaar een fijne wildwest-film, zij het dan ook dat van de aanvang af de be doeling aanwezig blijkt dit genre te ver edelen, hetgeen inhoudt dat aan de psy chologie der handelende personen min stens zoveel aandacht wordt besteed als aan avonturen en strijd. Deze film werd voor vrijdag en zater dag bestemd, waarna zondag en maan dag de boeiende thriller „Jacht op de vij and", wordt vertoond. Zondagmiddag kan men dan weer afwisselend lachen en grie zelen om „Zie je ze vliegen?", een klucht, waarin de beroemde komieken de Drie Stooges in conflict geraken met een aantal gevaarlijke Marsmannetjes. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 De afdeling visserij van het landbouw- economisch instituut heeft een verslag ge publiceerd betreffende de bedrijfsresulta ten in het seizoen 1964-'65 van in Zeeland gevestigde mosselkwekerijen. Deze kweke rijen die hun bedrijf uitoefenen zowel op percelen in Zeeland als in de Waddenzee, nemen ca. 85 percent van de totale mos- selproduktie voor hun rekening. De aanvoer van consumptiemosselen steeg met een onderbreking in 1962-'63 als gevolg van de strenge winter van 56 miljoen kg. (opbrengst 6 miljoen gul den) in 1957/58 tot 103 miljoen kg. (op brengst 12 miljoen gulden) in 1963/64. In 1964/65 daalde de aanvoer echter tot 94 miljoen kg. (opbrengst 11 miljoen gul den). De aanvoer uit de Zeeuwse stromen is de laatste seizoenen aanzienlijk toegeno men: in 1965-'66 (over welk seizoen nog geen gegevens in het verslag konden wor den opgenomen) was de aanvoer zelfs vrij wel even groot als in de jaren voor het optreden van de mosselparasiet (1950). Vele Zeeuwse kwekers besloten destijds percelen in de Waddenzee te gaan exploi teren, waar althans in het westelijke deel de parasiet niet voorkomt. Ruim 80 percent van de aanvoer wordt in verse toestand geëxporteerd. Ongeveer 90 percent van de export gaat naar Bel gië en Frankrijk. De invoer van consump tiemosselen is van weinig betekenis. Het aantal erkende mosselkwekers (ver gunninghouders) is de afgelopen jaren regelmatig toegenomen. Dit heeft echter niet geleid tot uitbreiding van het aantal vaartuigen. De t.o.v. 1962-'63 gestegen to tale aanvoer in de laatste jaren was uit sluitend het gevolg van vergroting van de gemiddelde aanvoer per vaartuig. De bedrijfsresultaten in de twee laat ste seizoenen waren, dank zij de grotere aanvoer, aanzienlijk beter dan in 1962-'63, zij het dat door kostenstijgingen de ont wikkeling van de resultaten achterbleef bij die van bruto-opbrengsten. Naarma te de bedrijven groter waren, was het re sultaat beter. Op de Verolmewerf in Alblasserdam is de kiel gelegd voor een bulkcarrier van 31.000 ton dwt. voor de n.v. rederij Am sterdam in Amsterdam. Het wordt het grootste Nederlandse koopvaardijschip, dat ooit boven de Rotterdamse bruggen is gebouwd. Het schip, dat een proef tochtsnelheid van 15.2 knopen moet krij gen, zal in mei '67 worden opgeleverd. Hoofdafmetingen: lengte 183.89 meter, breedte 25.65 meter, holte 15.18 meter. Op de Verolmewerf in Heusen zal een bak- kenzuiger worden gebouwd van 40 x 10 x 3.50 meter in opdracht van het aanne mingsbedrijf Jac van Oord n.v. in Utrecht. Levertijd 31 januari 1967. HEINO. De 29-jarige W. H. baron van Ittersum, sedert de dood van zyn vader voorzitter van het bestuur van de stichting Baron Van Ittersumfonds, wil het kinderoord „De Schaarshoek", dat 1,5 van de 368 hectare van het familiegrondbezit beslaat, op zo kort mogelijke termijn van de erfgronden verwijderen. Zes jaar geleden is het kamp gesticht. De grond werd gepacht voor f 750 per jaar. Sindsdien werd rond een half miljoen gulden in ge* bouwen, openluchttheater en zwem bad met pompgebouw geïnvesteerd, waarvan zeker reeds twintigduizend kinderen hebben geprofiteerd. Alles zal moeten worden opgeruimd als ba ron Van Itterétim zijn zin krügt. „De hele zaak moet straks met de bulldozer in elkaar gestampt worden", vertelt mistroostig directeur J. Bes selsen van het fraai gelegen kinder kamp. „Vóór 1 januari moeten we weg zyn". Maar de heer Besselsen is niet van plan om zomaar weg te gaan. Met eigen handen bouwde hij alles op om zijn levensideaal vorm te geven. „Ik heb altijd een kinderkamp gewild", zegt hij. „Weggaan? Nooit van m'n leven. Ze zul len me eraf moeten gooien- Al zal ik elke dag bij minister Vrolijk op visite moeten gaan, ik geef het niet op." De stichting „De Schaarshoek", waar van zijn vader, woninginrichter in Hille- gom, voorzitter is, heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om te pro beren zonder gerechtelijke acties tot een akkoord te gekomen. Er is nog geen civie le procedure aanhangig gemaakt. Mr. J. P. Hogerzeil in Zwolle, rechtskundig ad viseur van de familie Van Ittersum, zegt slechts: „De zaak kan aanleiding geven tot een geschil". De Van Ittersums zelf weigeren alle inlichtingen en commen taar. Uit een brief, die mr. Hogerzeil aan het stichtingsbestuur van „De Schaars hoek" schreef, blijkt duidelijk hoe de nieuwe generatie-Van Ittersum over het kinderoord denkt. „Na de commandowisseling is alles an ders geworden", klaagt directeur Bessel sen. „Zijn vader was dol op het kamp. Die heeft het zwembad zelf geopend. Ik heb nooit de indruk gehad, dat de fami lie het plan had om het kamp te laten verdwijnen." De brief echter spreekt duidelijke taal: In de laatst gehouden vergadering van de ondernemingsraad van Hoogovens IJmuiden kwamen onder meer de volgen de onderwerpen aan de orde. Het personeelstekort duurt voort. De Nederlandse arbeidsmarkt biedt momen teel weinig mogelijkheden, zodat is beslo ten om weer Spanjaarden aan te nemen. Gelukkig meldden zich weer een redelijk aantal werkstudenten om in de zomer maanden bij Hoogovens te komen werken. Begin juni is hoogoven 5 weer aange stoken. De oven was door een beschadi ging van het haardpantser enkele maan den voor een grote reparatie uit de pro- duktie genomen. De ingebruikneming be tekent, dat in het derde kwartaal met al le vijf hoogovens kan worden geprodu ceerd. Als consequentie hiervan zal de staalproduktie kunnen worden verhoogd. ,.,v f ÉL». - sg. IM® .- >ïv Bijna een eeuw geleden leidden stalen akkerpaarden als op de foto de tech nische revolutie in de landbouw in, thans verhuist de laatste stoomploeg van de Duitse Bondsrepubliek als curiositeit naar een museum. De Duitse wereld reiziger, auteur en ingenieur Max Eyth, die de giganten samen met de Engelsman John Fowler ontwikkelde, heeft de triomf van de uitvinding zelfs in Siberië, in Egypte en Amerika mogen waarnemen, voordat hij in 1906 stierf. Maar ook na zijn dood hebben de stoommonsters zich nog tientallen jaren met succes kunnen handhaven. Men had telkens twee van de 22 ton zware kolossen nodig om een akker te ploegen. Men stelde de beide machines in een onderlinge afstand van maximaal 550 meter aan beide zijden van de akker op en trok de eigenlijke, vijf ton zware ploeg met behulp van een lier trommel aan stalen kabels heen en weer. Met zo'n span deed, men per dag toch altijd nog het dubbele van wat tegenwoordig met een tractor te bereiken is. Wat het systeem onrendabel maakte, waren de hoge arbeidslonen. Vijf man met een dagloon van tezamen ongeveer 150 gulden, waren doorlopend aan het werk: een volledig opgeleide „stoomploegbaas", een stuurman, die op de ploeg moest zitten, twee machinisten voor de beide locomotieven en een hulp kracht voor de water- en steenkoolvoorziening. Het onderhoud van een span de twee stoommachines verbruikten per dag 12.000 liter water en twee ton steenkool werd nog duurder doordat twee waterwagens en een slaap wagen het van de ene plaats naar de andere trekkende team moesten be geleiden en dat soms zelfs een politiewagen de weg naar de akker moest be veiligen, opdat de logge reuzen het verkeer niet in gevaar brachten. (DaD). Willemsbeekweg 8~ - Tel. 4627 Vraag naar onze spaarregeling. De warmbandwalserij zal maximaal zijn bezet evenals de walserij voor dikke plaat en de staaf- en draad walserij. Tot nu toe heeft de verkoop met suc ces gebruik kunnen maken van de kwan titatieve mogelijkheden die de markt bood. Van enige verdere prijsvrebetering is nog geen sprake. Hoogovens heeft besloten om met steun van de E.G.K.S. een woningproject aan te besteden in Heemskerk. Het project om vat voorlopig 200 eengezinswoningen en kan worden uitgebreid tot ongeveer 400 woningen. Er is naar gestreefd de woningen aan hoge eisen van woongenot te laten vol doen (centrale verwarming, goede geluids isolatie, mogelijkheid van garage). Uiter aard heeft dit ook gevolgen voor de hu ren. Deze zullen beginnen met ongeveer 200,en vervolgens gedurende 10 jaar telkens met 4 percent stijgen in verband met een aflopende exploitatie-subsidie van het rijk. De eerste woningen zullen in 1968 klaar moeten zijn. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Hoogoven-ideeënbus be gon in mei van dit jaar een grote ideeën- actie, onder de naam ID-40 Hoogovens, die drie maanden duurde. Alle personeelsleden die gedurende de ze maanden een goed en kostenverlagend idee inzonden, maken naast de normaal vastgestelde beloning, kans op één der vele extra prijzen. Er zijn 121 van deze prijzen, waarvan 21 hoofdprijzen zoals koelkasten, wascombinaties, bromfietsen enz. De mooiste hoofdprijs is een Daffo dil L. Gedurende de maanden mei, juni en juli zijn er in totaal ca. 1950 ideeën in gezonden. Ruwweg 900 van deze inzendin gen mogen aan de actie worden toege schreven. „Het bestuur verwacht dat u het terrein van het Van Ittersumfonds verlaat en in de oorspronkelijke staat oplevert. Het is, als uiterste, bereid u bij wijze van gedo gen het gebruik van het terrein tot 1 ja nuari 1967 te laten." „Toen de oude baron, drie jaar gele den overleed, begon de wind uit een an dere hoek te waaien", vertelt de heer Besselsen. „Op alle mogelijke manieren werden we ineens tegengewerkt. Zo pro beerden ze alle wegen af te sluiten, maar zonder succes. Onze stichting heeft toen gauw een vuilnisbelt, die aan het terrein grensde, gekocht. Nu hebben we 5.5 ha grond achter de hand. Het is met drag lines bewerkt en veranderd in een prach tig stukje natuur met een mooie roeivij- ver. Veertien dagen geleden is de vijver ook als zwemgelegenheid goedgekeurd." Maar alle gebouwen staan op de grond van de Van Ittersums. Het zwembad ligt daar ook, evenals het openluchttheater, waar plaats is voor zevenhonderd kinde ren. En alles moet in de oorspronkelijke staat worden gebracht Toen de kampleiding een filmzaal bij de roeivijver wilde bouwen, kwam er een bezwaarschrift van de baron. Uiteindelijk mocht men een magazijn bouwen, dat nu als filmzaal wordt gebruikt. Klandestien liet de heer Besselsen er later een stuk bijbouwen. De baron kwam erachter en tekende officieel protest aan, waarna een reeks besprekingen met gemeentebestu ren en andere instanties volgde. De heer Besselsen won. „Ik veronderstel", zegt hij, „dat da baron daar toen zo kwaad over is gewor den dat hij zich voornam het kamp hoe dan ook weg te krijgen. We zullen zien. Ik geef het niet op. Ze zullen me eraf moeten gooien." Directeur Besselsen is een idealist. Door zeven jaar bij te tekenen in de mi litaire dienst, wist hij genoeg geld bijeen te zamelen om op eenvoudige schaal met een kinderkamp te beginnen. Aanvanke lijk wilde hij het als privé-eigenaar doen, maar dat bleek al gauw onbegonnen werk. Zijn kamp „De Schaarshoek", werd in een stichting ondergebracht, die officieel erkend werd. De Nederlandse regering subsidieert zijn kamp niet. Merkwaardig genoeg doet de Duitse dit wel, zij het via een omweg. De heer Besselsen kreeg jaren geleden contact met het Internationale Rode Kruis in Genève, waar hij informeerde naar mogelijke hulp. Hij werd verwezen naar het Duitse Rode Kruis, dat een af deling heeft, die zomerkampen organi seert voor stadskinderen die daarvoor in aanmerking komen. Een groot deel van die kinderen komt sindsdien naar Heino. En deze drieweekse zomervakantie voor de Duitse bleekneusjes wordt door de bondsregering gesubsidieerd. De ouders passen naar draagkracht bij. Per tien kinderen zorgt de Duitse organisatie voor een leider. Van de 60.000 overnachtingen, die per jaar in De Schaarshoek worden geboekt, komen er zeker 36.000 voor Duitse reke ning. Nederlandse bezoekers zijn veelal jeugd- en schoolgroepen. die ook wel in de winter komen. „De Schaarshoek" heeft 34 vakantiehuisjes met totaal 550 slaapplaatsen. Een kuddy pony's staat de jeugdige bezoekers ter beschikking. Hei no heeft geen zwembad, zodat de dorps jeugd op bepaalde uren in „De Schaars hoek" terecht kan. Het complex ligt in Wijhe, Heino en Raalte, zodat de directie met drie ge meentebesturen te doen heeft als er van uitbreidingen sprake is. Behalve Duitse kinderen komen er ook wel groepen uit Noorwegen of uit Frankrijk. En op het ogenblik is er een Oostduits jongetje, dat moederziel alleen over de grens is ge vlucht, waarbij het een schot in een schouder heeft opgelopen. Het kind had een brief van zijn moeder op zak, waar in stond, dat zijn ouders ermee akkoord gaan als het in het Westen blijft. In juni van dit jaar werden in IJmuiden 6.376.009 kilogram vis aangevoerd, die 5.052.482 opbracht, tegen 6.872.389 kilogram en 4.480.346 in juni 1965. JUNI 1966 JUNI 1965 Aanvoer Opbrengst Aanvoer Opbrengst in kg. in kg. Verse haring 782.066 281.514, 243.635 88.322, 163.333 239.369, 53.933 95.520, 215.683 91.877, 744.593 254.721, 1.980 1.042,— 13.680 4.901,— 1.293.476 427.407,— 1.744.084 485.413,— 984.466 555.043,— 1.607,873 817.019, 193.594,— 530.423 182.134, 555.363 193.625,— 466.531 146.816, Leng 21.912 13.343,— 27.815 15.098, 10.847, 7.895 10.994, 21.911 10.764, 29.877 13.568, Wolf 16.185 12.128, 14.038 11.169, 115.039 51.089, 2.514 5.462,— 1.378 3.783, 21.883 9.994,— 30.658 11.165, 876.317 605.528,— 860.077 607.732, 1.414 248,— 664 124, 12.787,— 14.396 7.017,— 2.165.901, 265.951 1.432.393,— 57.832 172.647, 51-505 175.529, 5.468 9.302, 4.369 10.589, 4.320 5.653,— 5.735 10.497, 979 750,— 365 350,— 3.771 14.552, 11.397 20.751, Rog 2.514 1.865, 3.556 2 .446,— Vleet 3.091 3.931, 3.290 4.340,— 1.814 3.282,— 1.631 3.491,— Diversen 1.515 1.896, 2.748 2.796,— 5.841 8.131, 15.253 10.579, 6.376.009 5.052.482, 6.872.389 4.480.346,

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4