Genève 1966: begin van een nieuw tijdperk Een gestaagd waagstuk n Moria's ome Joop van Baaren wist dat gesprek happening zou worden MORIA-PROVO KORT NIEUWS mmuu ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1966 Erbij (Door ds. G. P. Klijn) n VS.H'.l i Meer vrijwilligers naar Rwanda GENèVE. Achter de vierhonderd deelnemers uit zeventig landen, die aan de wereldconferentie „Kerk en samenleving in Genève hebben bijgedragen, is met de sluiting van deze veertien dagen studie en be raad een slagboom gevallen. Het is de slagboom voor een kerk als getto, als ommuurde tuin, waarin men terzijde van s werelds gewoel over de toekomstige zaligheid kon mediteren. Niemand, die zich met de Wereldraad van Kerken aan de confrontatie van de kerk met de huidige samenleving heeft gewaagd, kan meer met goed fatsoen of dito geweten onder die slag boom door terugkruipen naar de zonnige tijd, waarin de ziel nog aan haar stille trekken kwam. Het zal mis schien pas later goed duidelijk worden, wat dit Genève-1966 betekent heeft: het einde van de kerk vóór zichzelf en in zichzelf verzonken. De wereldraad heeft zijn 217 leden- kerken een enorme dienst bewezen met dit waagstuk, letterlijk een stuk waag halzerij, gestoken in de uitnodiging: la- (Van onze redacteur geestelijk leven, Kees Maas) De samenkomst van Moria en Pro vo, waarover Ome Joop van Baaren op deze pagina vertelt, is in Brand punt van zondagavond te zien geweest. Het was een botsing, waarbij een ver wijzing naar Jezus onmiddellijk werd gevolgd door spreekkoren „Waar is Jezus?", waar elk evangelisatiecli ché vragen opriep als „Hoe komt het dat er in Vietnam zoveel doden val len?", en waar een getuigenis van een meisje, dat de noodzaak van een wit hart wilde beklemtonen uitliep in een „happening", waarbij een provo met een lillend hart kwam aandragen, dat klaarblijkelijk voor menselijke con sumptie ter plaatse bestemd was. Niets was te dol op deze bijeenkomst: een duivelsmasker, uitgestoken tongen, polonaises en zegenende gebaren boven het hoofd van de spreker. De weer slag trof men in de dagbladcommen taren aan. Het Algemeen Handelsblad noemde de samenkomst „wreedzaam" en constateerde dat het stoere rots Ome Joop op het laatst toch teveel werd. „Een wreed en tegelijk komisch treffen, waar we flink van hebben ge noten". De Telegraaf zei dat zelfs het laatste sprankje latente sympathie, dat iemand voor de provo's mocht hebben overgehouden, nu wel in een onoverkomelijke afschuw en minach ting zal zijn veranderd. „Een vunzi ge Walpurgisnacht", aldus dit blad. Het Parool vond het opmerkelijk dat de ene groep zich met evenveel gezag en overtuiging van God bediende als de andere van Vietnam. Een geeste lijke kortsluiting, waarbij de een zich als martelaar en de tweede als kwel ler gedroeg. De Volkskrant vond het tragisch dat twee groepen, die elkaar hadden moeten vinden, volkomen langs elkaar heengingen. De Waarheid vond het gedrag van de provo's banaal. In Trouw legde Hans Wierenga er de na druk op, dat in dit gesprek de machte loosheid van mensen elkaar te bena deren duidelijk en schrijnend is ge weest. Inderdaad is zelden het probleem van de benadering van de medemens di recter naar voren gebracht. Maar toch leek ons de situatie niet zo wanhopig als dat bijvoorbeeld in stukken van Bec- ket het geval kan zijn. Hier was toch in feite geen sprake van de kortslui ting, die ontstaat als iedereen met zijn eigen gedachten bezig is, alles op zichzelf betrekt en daardoor niet wer kelijk luisteren kan. Hoe stuitend het gedrag van de provo's soms ook was, men beluisterde toch steeds de bewo genheid met deze wereld. Men kon dan ook niet aan de indruk ontkomen dat de fout van de zijde van Moria werd gemaakt. In de televisie uitzending althans lag de nadruk steeds weer bij de bekende kreet, „Jezus kan je leven veranderen". De oproep tot bekering alleen doet het echter niet meer. Er wordt nu gevraagd naar: „Wat maken de christenen van deze wereld?" Vandaar de vraag naar Vietnam. Vandaar de vraag naar de doden in de concentratie kampen, die steeds weer na de oor log heeft geklonken. Men ontsnapt niet aan deze vraag met vrome frases. Men zal moeten stellen, dat God de mensen een taak heeft gegeven, dat zij het aanschijn van de aarde zullen vernieuwen, of dat streven dan ook uiteindelijk met succes zal worden bekroond, of dat het zal eindigen in een nederlaag. Deze antwoorden heeft men in Ge nève kunnen horen, zoals ds. Klijn dat op deze pagina uiteenzet. De on kerkelijke mensen vragen niet naar woorden, zij willen zien dat christenen solidair zijn met de verworpenen de zer aarde. En dan zullen zij vragen: „Wat drijft jullie?". Niet voor niets zijn er priesterar beiders geweest, niet. voor niets wordt steeds weer de nadruk gelegd op de taak van de leek. De kerk wordt fel becritiseerd, omdat zij naast de heer sers pleegt te staan. Het zal niet mee vallen van dit odium af te komen. Gesprekken als die tussen de Moria- mensen en de provo's kunnen daartoe bijdragen, al vallen er nog zulke ■paanders. s. ten we samen de huidige wereldsa menleving met al haar spanningen, ge varen en beloften bekijken en daarin onze plaats en taak bepalen. Niemand, zei dr. Visser 't Hooft in de sluitings- dienst, kan na deze conferentie de krant op dezelfde manier lezen als daarvoor. Wij hebben de wereld gezien en in die wereld de mensen, de lijden de, de ontrechte, de verdrukte mede mens. De moderne samenleving heeft iets magnetisch. Wie er zijn aandacht op richt wordt er door geboeid en komt er niet meer van los. Er is een veel heid van nieuwe mogelijkheden die voor de mensen opengaan, naast dreigingen die het bestaan van de mensheid zelf raken. Beide, de kansen en .de gevaren, nopen christenen tot serieuze studie en tot krachtig handelen. Techniek scheppingswerk De boodschap," door de conferentie opgesteld en aangenomen, noemt drie terreinen, waarop de kerken actief moe ten zijn of meer moeten worden. Al lereerst de moderne techniek. Laten de kerken afleren, zegt het desbetreffende rapport, daar huiverig of met argwaan tegenover te staan. Wetenschap en tech niek zijn vormen van Gods scheppend werk en moeten bijdragen tot mens waardig leven en bevrijding van onno dige arbeid en materiële onzekerheid. Diepgaand heeft de conferentie zich bezig gehouden met de verhouding tus sen de ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Latijns-Amerika en de rijke landen der overige werelddelen. Inter nationale studie, zo mogelijk samen met de r.k-kerk, coördinatie van hulp verlening, overheveling van steun in wapentuig naar ontwikkelingshulp, een internationale heffing ten dienste van de economische ontwikkeling in arme landen, een beroep op eigen regerin gen en landgenoten minstens één per cent van het inkomen af te staan het zijn aanbevelingen, die elke kerk zich dringend ziet voorgelegd. Vijf voor twaalf De conferentie heeft zich veel moeite gegeven aan de kerken dui delijk te maken dat het vijf voor twaalf is in tal van sociale toestan den in de wereld. Het is geen tijd meer voor rustige overwegingen en plannen op lange termijn. De wereld wordt door sociale en eco nomische wantoestanden geteisterd en de kerken moeten snel nieuwe vormen van christelijk handelen vinden. Niet al leen maar tot leniging van menselijke nood, maar daarnaast in een agressie ve activiteit, die de oorzaken van de sociale ongerechtigheid opspoort en te lijf gaat, en in een bereidheid tot sa menwerking met niet-christenen, die hetzelfde doel voor ogen hebben. Opmars van ongeduld Agressie, revolutie, ongeduld, daad werkelijke, zo nodig ondergrondse actie om a-sociale machten terzijde te stel len nieuwe, voordien op oecumeni sche conferenties nauwelijks gehoorde woorden en begrippen, waren hier aan de orde van de dag. Het tekent de ver ontrusting, de ontwaking en de evan gelische solidariteit met de lijdende en achtergestelde medemens, die de con ferentie een nieuw geslagen stempel op drukte. Te verwachten als men een meer derheid van deelnemers roept uit lan den van Azië, Afrika en Latijns-Ameri ka, die zich in snelle sociale omwen telingen bevinden en dagelijks minder bereid zijn met hun achterstand genoe gen te nemen. De „agressie", het revolutionaire élan en de radicale uitspraken en ver langens kwamen dan ook doorgaans uit deze hoek en het pleit voor de confe rentie als geheel, dat er zoveel van overgekomen is in de boodschap en al gemeen aanvaard in de rapporten van de secties. De aanvankelijke schrik en later taai volgehouden weerstand van conserva tieve groepen leidden halverwege het beraad tot ernstige spanningen, maar de oecumenische verbondenheid bleek voldoende elasticiteit te bezitten om die te verdragen en het niet tot een breuk te laten komen. Het was een ver rassing hoeveel oudere deelnemers zich aansloten bij een mars van de jonge ren der conferentie naar de Verenigde Naties om tegen oorlog, honger en ras sendiscriminatie te demonstreren. Vietnam Een uitspraak, dat de oorlog in Viet nam veroordeeld moest worden, werd afgezwakt tot: kan niet gerecht vaardigd worden en verkreeg op die wijze een veel grotere meerderheid. In Genève kwamen niet alleen de theologen aan het woord. Dit is miss Barbara Ward uit Engeland econome en schrijfster. i i r 1jij Alles moet gedaan worden om er een eind aan te maken, zegt de boodschap, die ook nog na een stemming Zuid-Afri- ka bij name vermeldt als een van de meest explosieve situaties, waarvoor een oplossing gevonden moet worden. Zowel vroeger geweld als alle nieuwe vormen van oorlogvoering behoren een afschuw in elk christelijk geweten te wekken, stelde de conferentie. Geboorteregeling Nieuw en verrassend is ook wat de kerken uitspraken over ouderschap en geboorteregeling. Ieder echtpaar is be voegd hier zijn eigen verantwoordelij ke beslissingen te nemen. Begroet wordt de voortgang van de wetenschap op het gebied van voorkoming van zwan gerschap en de kerken worden opgeroe pen actief deel te nemen aan studies en campagnes, die „goedkope, doeltref fende en medisch zedelijk en religieus aanvaardbare middelen" onder de men sen brengen. Nieuw sociaal denken Er zijn weinig of geen knelpunten of spanningen, die de conferentie in haar beraad over het hoofd gezien heeft. De lezing van de rapporten en referaten, Jongeren en ouderen van de wereld conferentie voor kerk en samen leving te Genève begeven zich naar de Verenigde Naties. Hun leuzen onder andere: de kerk moet daar zijn, waar actie is. Bewapenings wedloop heeft geen winnaar. Per dag 10.000 doden door honger. ■3 mtM t TH'< pi t. waarvan de vertaling en distributie over de hele wereld reeds begonnen is, toont dat duidelijk aan. De wereld conferentie van Genève 1966 heeft een begin gemaakt met een nieuwe vorm van oecumenisch sociaal denken, waar in de deskundigen, grotendeels niet- theologen, helder gesproken hebben. Hun beste bijdragen uit de veelheid, die de conferentie opleverde, zullen dienen ter voorbereiding van de vier de algemene vergadering van de we reldraad van kerken, die in 1968 in Upp sala in Zweden gehouden wordt. Maar reeds in de twee jaar daarvoor zal menige kerk en menig christen zich gesteund en gestimuleerd voelen door de even zakelijke als bewogen stem, die uit Genève zowel ten bate van de kerk als van de samenleving heeft ge klonken. Half september worden door het gereformeerde zendingscentrum drie vrijwilligers uitgezonden naar Rwanda. Ze zullen worden ingeschakeld bij de verschillende bouwprojecten, die kerk en zending daar onder handen hebben. Intussen is de Rwanda-commissie van de gereformeerde zending erin ge slaagd om ook een aannemer, de heer E. A. Rings uit Rotterdam, aan te trekken, die de leiding zal krijgen van de drie vrijwilligers. Dit team gaat as sistentie verlenen aan de huidige bou wers Jan Hylkema en Johan de Sma len. Zij geven vooral hun aandacht aan de grote projecten van de middelbare meisjesschool in Remera welk pro ject wordt gesteund door de Neder landse ontwikkelingsfondsen en het kerkelijk centrum in Kigalië, waarvan de bouw wordt gefinancierd door de zending van de gereformeerde kerken, en wat de jeugdsector betreft, door het centrum voor gereformeerd jeugd werk. Behalve de vier bouwers gaat binnen kort ook mejuffrouw E. A. Smaal uit Katwijk aan de Rijn naar Rwanda. Zij zal zich in het bijzonder bezighouden met het onderwijs aan de kinderen. Tenslotte is de zending nog in onder handeling met een administratieve kracht, die opdracht zal krijgen om de administratie van de presbyteriaanse kerk in Rwanda en van het lectuur centrum in Kigali op te zetten. De Rwanda-commissie van de gere formeerde kerken heeft voorts besloten om in het lectuurwerk een derde man in te schakelen, die zal fungeren als directeur van het lectuurcentrum in Kigali. Deze directeur zal samen met de herah Fokkens en Van der Neut en met de Rwanda-werkers het lectuur werk ter hand nemen. Er is voor deze functie nog niemand gevonden. - Tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering van de Unie van Baptisten Gemeenten in Groot-Brittannië en Ier land (300.000 leden) is verklaard, dat de Britse baptisten geen bezwaar heb ben tegen de vaststelling van een vaste paasdatum. De voorkeur werd uitge sproken voor de zondag volgende op de tweede zaterdag in april. Op het vliegveld London Airport wordt een ondergrondse kapel ge bouwd, waarvan alle geloofsrichtingen gebruik zullen kunnen maken. De kerk van Engeland en de rooms-katholieke kerk hebben elk 22J500 pond sterling (ca. 225.000 gulden) bijgedragen in de totale bouwsom van 90.000 pond ster ling (900.000 gulden). Daar maakten de kerken zich in Genève bezorgd om: kinderen schreien naast hun dode moeder in Vietnam. Binnenkort hoopt de baptisten-stich. ting Tabitha, gevestigd te Scheveningei een begin te maken met de verplegim van geestelijk gestoorde bejaarden ti Amsterdam. In samenwerking met at deling Geriatrie van de hoofdstedelijk! G.G. en G.D. heeft men de beschikkinj gekregen over het pand Amstelveense. weg 591 waar in de toekomst 45 pa tiënten verzorgd kunnen worden. Dt dienst voor publieke werken heeft dl verbouwing van het pand reeds aanbt steed. Eind augustus zal een delegatie ui de kerken op midden-Java een b* zoek aan Nederland brengen. De dele gatie bestaat uit_ drs. Soetjipto, ds Soesilo en ds. Tan Ik Hay, die de Ja vaanse en Indonesische christelijk! kerken van midden-Java vertegeit woordigen. r-n-innnnnnnnniinnniuinni (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Krasnapolsky. Door de grote zaal deint een grote menigte. Er loopt er een bij met een duivelsmasker voor zijn ge zicht. Anderen hebben zich uitge dost in merkwaardige doeken. Het schalt door de zaal: „We shall overcome". Het is een herrie van jewelste. Op het podium blijft één man onver stoorbaar: J. I. van Baaren, ome Joop voor wie hem van nabij kent. Een wat gedrongen figuur met een opvallend gezicht. Later, als de beel den van Kras op het televisiescherm te zien zijn, verwijten duizenden de provo's en hun aanhang onfatsoen. Johannes van Baaren zal het bestrij den. „Ik wist wat er zou komen. Als je de provo's kent weet je van te vo ren dat ze van zo iets een happening maken". Het werd vrijdagavond echter ook niet wat ome Joop van Baaren er zich van had voorgesteld. De avond te voren had hij de provo's uitgedaagd. Hij had met Rob Stolk in de provo kelder aan de Oude Zijds Achterburg wal gesproken en hem gezegd: „Ik geef je de ruimte". Hij wilde de pro vo's een kans geven hun streven open lijk naar voren te brengen en te ver dedigen, althans het positieve daarin „want het negatieve kennen we nu" uit te dragen. „Ik wist precies waar we aan toe waren. Ik ken ze immers allemaal, de provo's. Het verbaasde mij helemaal niet dat ze er een happening van maakten. Ze hebben er zelfs ontzet tend veel werk van gemaakt. Ik ben er alleen bedroefd om, dat ze het po sitieve element in hun bedoelingen niet naar voren hebben willen brengen. Provo is daardoor eigenlijk in het ne gatieve ondergegaan. Het is jammer dat zij de uitdaging niet hebben dur ven aannemen. Wat men van de kant van de „uit dager" had willen zeggen, is gezegd geworden. De provo's lieten daarna ver stek gaan. We zullen het daarom een volgende keer anders doen. Dan zullen we eerst provo aan het woord laten. Maar het zal nog wel even duren voor het zover zal zijn. We laten dit eerst even bezinken". Diep gelovig De 51-jarige J. I. van Baaren wil de jeugd bereiken en in het bijzondere de opstandigen, provo's, en de mensen van de zelfkant van het leven. Hij wil hun boodschap van Bijbel en evan gelie brengen. Hij is een diep gelovig mens, in het dagelijks leven een transporteur, maar in de vrije tijd die zijn beroepsbezigheden hem laten een ijverig pleiter voor de zaak Gods. Onverstoorbaar, zoals in Kras, maar vurig, sinds hij vier jaar geleden, zo als hij zegt, voelde dat God voor hem in zijn levensplan een bijzondere taak had voorzien. „Voor iedereen heeft God een levensplan, dat is het doel van je bestaan". Om hem heen heeft zich een groep van tachtig jongelui gevormd van ver schillende kerken hervormden, lu- thersen, evangelischen die samen de Moria (hetgeen wil zeggen: „de Heer zal het voorzien")-groep vormen. Hun doel en dat van de stichting Mo ria is het verspreiden van het evange lie door woord en geschrift. Daarom trekken de jongelui er telkens op uit om het evangelie onder de mensen te brengen in persoonlijke ontmoetingen. Zij besteden er nu hun vakantie aan in een zesweekse campagne. Dezer dagen vertrok nog een groep van hen naar Friesland. Aan Amsterdam werden twee weken besteed. Na bijbelstudie in de ochtend uren trok men 's middags naar buiten voor straat-evangelisatie. In het ka der van deze campagne voor God pas te ook het witte harten-plan. Het plan dat „Het verlossend antwoord voor een nieuw en zinvol leven" wil geven, en dat geïnspireerd is op de vele wit te plannen, die door de provo's worden gepropageerd. Randfiguren Johannes van Baaren richt zich dan weer in het bijzonder op de opstandi ge jeugd en op de randfiguren als ver slaafden, bij wie gevoelens van onbe hagen of vrees voor de werkelijkheid vaak overheersen reden waarom zij middelen zijn gaan gebruiken. Hij wil hen leiden naar positiever levensinstel lingen. Dat is een van de taken die Van Baaren voelt van God opgedra gen te hebben gekregen. Zo zijn de punten uit het witte-har- ten-plan: onderlinge communicatie; opstand tegen verslavingsdictatuur; openbaarwording van Gods plan en confrontatie met vrede en harmonie; bewapeningswedloop in naastenliefde; het „ban de bom" in eigen leven; perspectief voor iedereen; het doel van het bestaan; reiniging van het zwarte hart; een vrijmakende revolu tie (de bekering)ontsnapping aan uit zichtloosheid; spectaculaire ontmoe ting met Jezus. Op veel plaatsen in de stad leest men het: zwarte harten moeten wit. Graag thuis Hij zoekt ze op, de provo's, op straat, in hun kelders. Hij weet dat het hen goed gaat, materieel ii ieder geval. „Wij geloven in de pro vo's, maar hun doelstellingen kun nen worden gestroomlijnd. Ze zijn in alles zo negatief". Daarom ziet hij ze ook graag bi) hem thuis komen, in zijn ruime klas siek ingerichte kamer, waar zij pra ten over de zin van het bestaan, de zin van het leven en over wat de provo) tegenover het evangelie te stellen heb ben. Op die avonden, het zijn meestal de zondagen, wordt er koffie gedron ken of wordt er een lied gezongen en wordt er gepraat in een positief ge richt gesprek. Zo heeft Moria de provo's door ei door leren kennen, en daardoor was het Johannes van Baaren helemaal geen verrassing dat zich in Kras tafe relen afspeelden die buitenstaander! gemakkelijk de indruk gaven dat de manifestatie voor het witte-harten- plan volledig uit de hand was gelopen en een grandioze aanfluiting was ge worden. De leider van de avond had het van te voren geweten. Wat hem alleen was tegengevallen was, da! provo in het gesprek dat die avond had moeten opleveren verstek had la ten gaan. Maar toch zaten ze zondagavond weer bij oom Van Baaren aan d« koffie. Ook de jongen, wiens getoeter vrijdagavond hoogst irriterend op Van Baaren had gewerkt. Een enkele zat er in hoogst excentrieke kledij. „Maar wij zijn geen vijanden", zegt Van Baaren vol overtuiging. „En wie er afgaande op de vrijdagavond anders over mocht denken, heeft er helemaal niets van begrepen". Zondagavond wa ren de toen aanwezige negen provo'i in Van Baarens kamer weer de ge waardeerde gesprekspartners. Die gesprekken, of het met provo's is of met de jongelui van de groep zelf, worden bij Moria niet vanuit eni ge kerkelijke achtergrond gevoerd. Want Moria heeft niets te maken met welke kerk ook. De groep is volledig onafhankelijk. Men kan er ook niet lid van worden. Men heeft zelfs geer. administratie van hen die zich bij de groep hebben aangesloten. „Maar een eis is natuurlijk wel, dat je je vrijwil lig moet willen inzetten voor de Heer". Pas dan zal men deel van de groep kunnen uitmaken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 12