LJr, De lange weg der make-up 9ü haag ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1966 Erbij 15 V- 'f\ 1 «tót». - u^MsMmmmaÈÈÉêk - v Huismiddeltje Factor Onbarmhartig Huis 'fi-s Nieuw: „cages a cheveux" ofwel: glazen „haarkooi". PARIJS HEEFT HET WEER BIJNA GEHAD. Maandag 25 Juli waren ongeveer 900 modejournalisten en fotografen in Parijs bijeengekomen om te zien wat de meest vooraanstaande modehuizen zouden dicteren voor het komende herfst- en winterseizoen. Na het Italiaanse voorproefje, waar men in Florence en Rome door de gouden stoeltjes, de beminnelijke couturiers, de felle schijnwerpers en de onvermoeibare mannequins al in de sfeer gekomen was, kwamen de Franse modehuizen aan de beurt. Hoopvol, opgewonden, argwanend of teleurgesteld heeft men de herfst- en wintercollec ties ontvangen. Talloze mode-ontwerpers, onder wie Louis Féraud, Esterel, Maggy Rouff, Nina Ricci en Dior hadden met hun collecties steeds wel iets te vertellen. De een doet dat met felle kleuren, de ander met ondraagbare extra vagante modellen of ultra-korte rokken, die voor een derde weer aanleiding worden de rokken plotseling op kuithoogte te brengen. Dan kan het gebeuren, dat de grote lijn ontbreekt, want wat is nu toonaangevend en wat niet? Dior wil terug naar de dertiger jaren, Balmain blijft bij de mode van twee jaar terug en Capucci ontwerpt alleen voor hen die in de gelegenheid zijn op luxe schepen de zon achterna te reizen. De mode-ontwerpers veronderstellen dat men voortdurend uitgaat, dineert, op terrassen verblijft en cruises maakt. Dat kwam tot uiting in de even zovele cocktailkleding, uitgaans-„pyjama's", avondjassen, robes de terras, cruisejurken etc. Alleen jammer dat Parijs niet weet, dat wij hier nog met onze vermageringskuur moeten beginnen. Mode-minded Parijs holt alweer verder. Daar is het al bijna voorjaar. Eveneens van glas: „Cage de verre" en „Mer des Sérénités". Hoed (van modiste Paulette) en kapsel (van coiffeur Linternians) tegelyk. PARIJS MAAKT HET WINTERS-BONT li Hl Y X v Pierre Cardin: voor heren óók. Gezien en gehoord: jurk van metalen plaatjes. Ted Lapidus wil man en vrouw hetzelfde. (Van een medewerkster) LAAT NIEMAND denken dat het leven vroeger zoveel goedkoper was, omdat de vrouwen toen minder schoon heidsmiddelen kochten. Toege geven, er waren in verhouding minder vrouwen die zich opmaak ten maar het kostte zo'n deftige juffer dan zeker f 50 per maand. De parfumeurs hadden er twee honderd jaar geleden een rijk be staan aan, terwijl het toch slechte tijden waren. De 18e-eeuwse schone had de he le toiletapotheek van parfumeur „La Fleur" of van monsieur Rogagneau reukwerker op het Rokin", tot haar beschikking. Zij bestelde er de „lait virginal", die een lelieblanke huid garandeerde en het flesje Oostindi- sche inkt met bijbehorende penseel tjes. Verder had zij nodig de wel riekende poeder die de parfumeur zelf bereidde, een pakje mouches, een potje pommade, een doosje overheerlijke tandpoeder, een geuri ge savonnetbal en een watertje „om de ogen te verhelderen". Onmisbare attributen voor haar „air mignonne" waren ook een doosje goudpoeder, een stukje muskus, een pond „beste rappé", een half pond „tonki", een paar vlekballetjes, 'n flesje eau de lavendel, een „expertwatertje voor alle vurige plekken in het gezicht". Daarbij kwamen nog wat bloemsnuf en een beproefd zalfje om de han den zacht te maken, een flesje eau de carme, een paar pakjes „cachou" ,en enige koekjes voor „een lieflyken adem". En omdat de jufffers het toiietmaken voor de kaptafel vergele ken met een dal der zuchten moes ten zij vele glaasjes gevuld met de „petillante liquers van Montpellier en Florence" leegdrinken om die uren door te komen, dat werd ten minste beweerd in de roddelrubrie ken uit die tijd. De minder kapitaalkrachtige juf fers hadden hun huismiddeltjes, die van moeder op dochter overgingen. Het waren middeltjes tegen sproeten, tegen ruwe handen of gesprongen lippen. Zij gebruikten kruidenthee of aftreksels van dennenaalden om hun haar kleur of glans te geven. Dat zo'n huismiddeltje ook het begin kon zijn van een groot kapitaal bewees de be faamde Helena Rubinstein. Toen zij in 1965 op 94-jarige leeftijd stierf liet zij een fortuin van ruim 35 miljoen dollar na. Zij was als jong meisje vanuit haar geboorteland Polen naar Australië geëmigreerd. Ze werd op genomen in het gezin van een oom en vond een baan in een apotheek. Het potje eigengemaakte crème dat haar moeder haar had meegegeven, vorm de het begin van haar carrière als schoonheidsspecialiste. Want ook de Australische vrouwen wilden hun huid beschermen tegen de winterkou en kochten graag die crème volgens Pools recept. Helena Rubinstein open de in 1902 haar eerste schoonheidssa lon en liet enkele jaren later een zus ter overkomen om de leiding van de zaak in Melbourne over te nemen. Achtereenvolgens opende Helena nu salons in Londen, Parijs en New York en aangezien zij veel zusters had kon overal een zuster Rubinstein de zaak waarnemen. Ten slotte waren in veertien landen vestigingen van Helena Rubinstein kosmetische in- dustrie, met in totaal 30.000 werkne mers. The first lady zelf studeerde vele jaren chemie, verzamelde veel moderne kunst en zag er tot aan haar dood vitaal en jeugdig uit. Een andere Poolse emigrant, die het ver zou schoppen in de wereld van schoonheid uit flesjes en potjes was Max Factor. Hij werd in 1877 in Lodz geboren en emigreerde in 1904 met zijn gezin naar Amerika. Los An geles werd een paar jaar later de goed gekozen standplaats voor Max Factor, die zich specialiseerde in theatermake-up en -kapsels, zijn film- make-up betekende in 1914 een revo lutionaire omwenteling. Voor 't eerst werd schmink in de vorm van crème in tubes verpakt. Max Factor was de eerste die eye-shadow en eyebrow- pencil ook voor andere vrouwen dan actrices ging propageren. Hetzelfde gebeurde met make-up voor de schou ders, hals en armen die niet op kle ren afgaf. Het woord make-up had in de twin tiger jaren geen goede klank. Men associeerde 't met theater, variété, show en dat was volgens de wat Vic toriaanse gedachtegang „niet hele maal fatsoenlijk". Max Factor rede neerde echter dat door zijn metho den van opmaken de filmsterren de aantrekkelijkste en best verzorgde vrouwen ter wereld waren. De aan duiding make-up was dus eerder een voordeel dan een nadeel. Langza merhand stapten de concurrenten ook over van het woord kosmetica op make-up. De film Ben Hur die in 1925 werd gemaakt, bezorgde Max Factor een monster-opdracht. Hij leverde ruim 2200 liter body make-up voor de mensenmenigten in deze beroemde film. De meeste make-upvondsten ontstonden eigenlijk in verband met de filmindustrie. Toen iedereen het platina-blonde haar van filmvamp Jean Harlow wilde navolgen, moest Max Factor een hele serie nieuwe make-up-kleuren ontwerpen. De in voering van technicolorfilms bete kende dat er glanzende lipstick no dig was. De gevoelige camera's van de kleurentelevisie registreerden tijdens de eerste proefnemingen in de vijfti ger jaren de kleuren van de gebrui kelijke opmaak op onbarmhartige wijze. De charmantste make-up zag er op de monitors hard, onflatteus en onnatuurlijk uit. In de Max Fac tor laboratoria is op verzoek van de NBC- en CBS-televisiemaatschap- P'jen een serie nieuwe kleurschake ringen ontworpen, afgestemd op kleu- i rentelevisie. En deze make-up werd daarop als een standaardmake-up voor kleurentelevisie aanvaard en geadviseerd. Het resultaat van de proefnemingen was ook dat het pu- oliek kon kennismaken met een nieu we zogenaamde hi-fi make-up die aan de huid een zacht, bijna be dauwd effect gaf. Misschien was dat wel het begin van de trend om zo natuurlijk mogelijk opgemaakt te zijn, die de afgelopen jaren resul teerde in coverfluids met een zil verachtige weerschijn. Overigens heeft de twee wereldoorlog Max Fac tor om andere dan schoonheidsrede nen ingeschakeld. Voor de Ameri kaan marine moest het huis speciale nake-up ontwerpen, die de gezich ten van mariniers zo onzichtbaar mogelijk maakte tegen de achter grond van strijdterreinen als zand, dorre vlaktes, jungle, nachtelijke duisternis etc. De vlekballetjes uit de 18e eeuw werden in 1954 in de vorm van een geperfectioneerde camouflagestift in de handel gebracht. Het werd moge lijk om snel schaduwen, lijnen of on volkomenheden weg te werken. An dere vondsten waren creme-puff, bubble bath, haar-spray en deodo rant spray. Bovendien werd een spe ciale serie verzorgingsartikelen voor mannen gepousseerd. Helena Rubin stein was Max Factor daarin overi gens voorgegaan. Tegenwoordig houdt elk zichzelf respecterend „huis" zoals de kosmetische indu strieën zich bij voorkeur noemen, er diverse bijprodukten op na. Dat kun nen ook parfums zijn, al is het niet altijd onder eigen naam. Zo heeft Max Factor bij voorbeeld het Fran se parfumhuis Corday overgenomen dat 38 jaar geleden in Parijs werd opgericht. De drie Corday-parfums worden nu onder hun eigen naam voor het eerst in ons land gebracht. Ze liggen in dezelfde prijsklasse als bij voorbeeld de Dior-parfums. Ook de zeer oude huizen als Eliza beth Arden, dr. Payot, Guerlain, Monteil, Charles of The Ritz worden door o.a. het vooruitstrevende huis Revlon aangezet tot een steeds gro ter modebewustzijn. De nouveautés op het gebied van oogschaduw, eye liners, make-upkleuren etc. zijn zo spectaculair en verlokkend, dat de kosmetische industrie mag hopen via deze weg de vrouwen ook te binden voor wat de artikelen voor de alge mene schoonheidsverzorging betreft.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15