T.V. RADIO RADIO BECKER G. INI A I Verenigingsnieuws uit de IJmond Burgemeester van Beverwijk tot raad: „Onjuiste procedure gevolgd" Nieuw opleidingscentrum voor Hoogovens voltooid Frans Looy en André Schoorl wonnen handicaprace Zuster Materna in Heemskerk koninklijk onderscheiden Grote aanlegkade voor Hoogovens in 1968 voltooid Kort IJmondnieuws Havenberichten TOESTELLEN SCHILDERSBEDRIJF A. JONGELINGlf 4 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1966 De raad van Beverwijk zal zich in een vergadering op 11 augustus bezig houden met drie raadsvoordrachten, die alle betrekking hebben op de voorgestelde opheffing van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen en de vorming van een nieuwe gemeente IJmuiden. Evenals de raden van Heemskerk en Velsen die inmiddels hun standpunt hebben bepaald moet ook de raad van Beverwijk Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vóór 16 augustus laten weten hoe zij over de plannen van staatssecretaris Westerhout denkt. De eerste voordracht is afkomstig van burgemeester J. G. S. Bruinsma, de tweede van het college van B. en W., terwijl feriaan, de derde is opgesteld door de wethouders W. J. Vessies en A. J. Hermes. Zeer bijzonder van inhoud is wel de raadsvoordracht van burgemeester Bruinsma, die de raad voorstelt verdere medewerking aan de procedure te onthouden en de stukken die op de samenvoeging betrekking hebben te deponeren. De heer Bruinsma komt tot deze conclusie aangezien hem zeer kort geleden is gebleken dat van een initiatief van de Kroon tot samenvoeging geen sprake is. De uitspraak van de Kroon, het wenselijk te achten „dat een voorstel van wet wordt gedaan" (artikel 165 Gemeente wet) ontbreekt namelijk, zodat ook van een ter uitvoering van een Konink lijk initiatief strekkend verzoek van de staatssecretaris niet kan worden gesproken. Gefaald r\ i Bijzonder triest PHILIPS ERRES - ARISTONA BLAUPUNKT TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 6490 Minderheid Vraag proefrit bij: er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek VOLKSFEESTEN IN SANTPOORT „Klaar jongens Ja klaar af! Vele tientallen keren heeft deze uitroep vrijdagavond door de Santpoortse Hoofdstraat geklonken, waar onder groot enthousiasme van honderden juichende toeschouwers een hard draverij voor paarden en pony's werd gehouden. Evenals andere jaren was er ook ditmaal bijzonder veel animo voor dit spectaculaire evenement en velen lieten de kermis voor enige urqn wat hij was, teneinde het spannende ruiterfeest te kunnen bijwonen. TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS V elsen-IJ muiden Beverwijk WIJ VERZORGEN UW BEDRIJFSREKLAME OP AUTO'S, BORDEN. ENZ. TEL 4866 EVERTSENSTRAAT 1 - IJMUIDEN in, 10 u. Moens- 10 u. ds. nigings- i. ds. J, nsessen- Schans, Verdere medewerking aan samenvoeging onthouden 9 u. ds. Geels. 10 u. ds. imsdijk- 10 u. en lat 119, Groene- woens- lesman- ondags- liensten Ti. van Luxem- i.; Oos- aan 231, jleveld; ïevr. T. ankerk, isstraat, zstraat, nst om idstraat heilige 0.15 en Heilige m 7.30, avond- erk, 10 igeren- missen ondmis B. den. nui- evr. :550. Sa- De heer Bruinsma vervolgt daarom al dus: „Moest ik in het voorgaande nog enige voorzichtigheid betrachten bij het stellen, dat onzorgvuldig is gehandeld, wat dit punt betreft behoeft generlei aar zeling te bestaan: de staatssecretaris heeft alles zó duidelijk geacht en de door hem gewilde oplossing zó voor de hand liggend, dat hij zelfs aan een initiatief van de Kroon geen behoefte blijkt te heb ben gehad. Is hier dus onzorgvuldig handelen aan de orde, geconstateerd moet tevens wor den, dat gehandeld is in strijd met de wet, omdat het verzoek van de staatssecreta- moeite bied ik weerstand aan de verlei ding, hier woorden te gebruiken die in het verkeer tussen overheidsorganen niet te pas komen en gelukkig hier te lande ook niet gebruikelijk zijn. Voor de wijze, waarop in deze zaak de gemeente-belan gen worden „behartigd", is geen goed woord te vinden." De burgemeester zegt tot slot, dat hij in de gegeven omstandigheden mede op de bres staande voor de rechten van de Nederlandse gemeenten naar zijn geweten niet anders kan doen dan de raad voor te stellen aan deze schijnbe- handeling verdere medewerking te ont houden. ium met aal; and. rec- en Wethouder A. J. Hermes. ris de voor de geldigheid ervan vereiste koninklijke autorisatie mist. Het is niet aan mij of aan u om te be llissen of en, zo ja, hoe in deze commis sie alsnog kan worden voorzien. U wordt slechts geplaatst tegenover een niet op de wet steunend verzoek van de staatssecre taris en het is om die reden, dat ik meen u te moeten ontraden op de materie zelf in te gaan. Die materie is immers nog niet krachtens de wet aan de orde. Het geheel overziende, kan ik slechts zeggen dat opnieuw uw aandacht wordt gevraagd voor een zaak, die al lang had moeten zijn opgelost en die er nu wel bijzonder triest gaat uitzien. Niet zonder 48 - 59 - 65 cm BEELDBUIS Gespecialiseerd in toestellen met visserijband in verschillende prijs klassen. In de tweede voordracht met de in houd waarvan de heren Vessies en Her mes het slechts gedeeltelijk eens zijn wordt gezegd dat er geen aanleiding be staat terug te komen op het raadsbesluit van 18 mei j.l. Toen werd namelijk be sloten samenvoeging af te wijzen, even als de instelling van een districtsbestuur voor het gebied van de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Velsen. De raad be sloot in die vergadering voorts, dat de grens tussen Velsen en Beverwijk langs de noordelijke oever van het Noordzee kanaal zodanig diende te worden gelegd dat door samenvoeging van Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk een nieuwe ge meente zou ontstaan. Aanvaardbaar werd echter ook genoemd het destijds bij de Staten-Generaal ingediende wetsontwerp tot opheffing van de gemeenten Bever wijk en Heemskerk en vorming van een nieuwe gemeente Beverwijk alsmede wij ziging van de grens tussen Velsen en Beverwijk. Het op 18 mei ingenomen standpunt wordt gehandhaafd, aangezien de memo rie van toelichting in ieder opzicht onvol doende wordt geacht om samenvoeging van de drie gemeenten aanvaardbaar te maken. Een andere grief is aldus deze voordracht dat G.S. volkomen zijn ge faald in het weerleggen van het door de raad ingenomen standpunt. De heren Vessies en Hermes gaan al leen akkoord met de inhoud van deze voordracht, voor zover het de afwijzing betreft tot samenvoeging van de drie IJmondgemeerrten. Deze minderheid is na melijk tot de conclusie gekomen, dat sa menvoeging van de gemeenten Heems kerk en Beverwijk niet langer is te ver dedigen. („Gemeenten met meer dan 30 a 40 duizend inwoners voegt men niet meer bij elkaar, dat is een belachelijke zaak"). Dit tweetal is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat de bestuurlijke problematiek van de IJmond pas dan kan worden opgelost, indien wordt overgegaan tot het instellen van een agglomeratiebe- stuur. Reeds eerder gaven beide heren te kennen, dat nader beraad en bezinning over een eventueel agglomeratiebestuur overweging verdiende. Aanvankelijk gingen de gedachten van de minderheid uit naar een agglomeratie- bestuur aan de noordkant van het Noord zeekanaal. Men kan, aldus de minderheid, de vraag.stellen of ook niet aan een vorm Wethouder W. J. Vessies. van samenwerking en bovengemeentelijk bestuur gedacht moet worden met de ge meenten aan de zuidkant van het Noord zeekanaal. Zij acht het namelijk gewenst gezien de recente ontwikkelingen inza ke de bestuurlijke conceptie van de ag glomeratie Groot-Amsterdam deze con ceptie in de beschouwingen te betrekken. Vandaar dat de heren Vessies en Her mes G.S. zullen berichten dat overleg van alle gemeentebesturen behorende tot het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland en de gemeenten aan de noordkant van het Noordzeekanaal bevor derd dient te worden om zo in gezamen lijk overleg na te gaan op welke wijze samenwerking en bovengemeentelijk be stuur in deze agglomeratie gestalte kan worden gegeven. Dealer voor gemeente Velsen v/h „Kennemer Garage" N.V. Kennemerlaan 224-226, IJmuiden Telefoon 02550 - 4324/6238 Wanneer maandag 8 augustus de 2e jaars-leerlingen, die op de bedrijfsschool van Hoogovens in opleiding zijn voor één der metaalvakken van vakantie terugko men vinden zij een nieuwe zojuist gereed gekomen werkplaats op hen wachten. In de hal met afmetingen van 52 bij 42 meter zullen tevens praktische cursussen voor volwassenen worden gegeven. Kort na de opening van het Opleidings centrum in juni 1965 werd met de bouw van deze laatste uitbreiding begonnen. Voor het eerst in de geschiedenis van de afdeling onderwijs van Hoogovens zijn alle activiteiten onder een dak samen ge bracht. In de nieuwe werkruimte staat een groot aantal machines opgesteld teneinde de toekomstige vaklieden de gelegenheid te bieden zich te bekwamen in tal van vaardigheden. Zij kunnen onder meer ge bruik maken van: schaafbanken, frees- banken, draaibanken, slijpmachines, boor machines, zetbanken, een knabbelschaar, een hardingsoventje, en een kleine kraan- baan voor hijsoefeningen. 'Voorts zijn er op een aantal plaatsen zogenaamde „kerstbomen" opgesteld waar de jongens met verschillende soorten gas sen autogeen kunnen leren lassen. Voor de toekomstige lassers zijn er tevens veer tien lasboxen geplaatst. Het dak is zo gemaakt dat alleen het licht van de noord zijde toegang heeft. Dank zij deze con structie hebben de leerlingen geen last sunart de kunst nijverheids- afdeling van woninginrichting beverwijk De paarden renden telkens bij twee te gelijk door de Hoofdstraat, waar halver wege het parcours een functionaris stond opgesteld, die van twee ballonnen was voorzien. Deze voorwerpen moesten door de deelnemers worden bemachtigd, na eerst van hun paard te zijn gestegen. Uiteraard mochten deze manipulaties niet altijd even vlot verlopen, hetgeen bij het publiek steeds de nodige hilariteit ver wekte. Vooral wanneer de koene ruiter van zijn paard viel en hij voor de rest Zuster Materna uit Heemskerk, die enige tijd geleden afscheid van het kleu teronderwijs heeft genomen, stond vrij dagavond weer in het middelpunt van de belangstelling. De eremedaille in goud be horende bij de orde van Oranje-Nassau, die haar hij Koninklijk Besluit van 20 juli door de koningin was toegekend voor haar grote verdiensten voor het kleuter onderwijs gedurende de afgelopen 40 ja ren, werd zuster Materna door burgemees ter Nielen uitgereikt. Mevrouw Nielen speldde zuster Materna de medaille op. Burgemeester Nielen noemde het een bijzondere eer en een grote vreugde zus ter Materna de koninklijke onderscheiding te mogen uitreiken. Hij zei blij te zijn, dat zuster Materna deze onderscheiding ten deel is gevallen, omdat daarmee ook de erkentelijkheid en waardering van de rijksoverheid wordt bewezen voor de toe wijding en trouw, waarmee zuster Ma terna de rijksoverheid in haar voort durende zorg voor het onderwijs heeft bij gestaan. Namens de kleuters en het schoolbe stuur overhandigde pastoor C. J. A. Schoonderwoerd zuster Materna vervol gens de kleine draagmedaille in goud. De bijeenkomst werd bijgewoond door zuster Christiana, die zowel door familie banden als in de kloostergemeenschap een zuster van de onderscheidene is; de gees telijkheid van de twee Heemskerkse pa rochies; de wethouder van Onderwijs, de heer A. F. M. van Herpen; het schoolbe stuur, moeder Pancratia van het Maria- klooster, de medezusters van de gedeco reerde en de moeder-overste van de kraamkliniek St. Josef, alsmede de moe der-overste van het St. Josefziekenhuis. van het parcours moest trachten de hol lende viervoeter weer in te halen. Dank zij het aantal geroutineerde medewerkers had de heer P. H. Tiebout, als leider van deze handicaprace weinig moeite de gang van zaken in handen te houden, zodat al les soepel en vlot mocht verlopen. Vooral de ponydraverij mocht zich in een grote populariteit verheugen, waarbij sommige jongens over het vereiste ruiter- bloed bleken te beschikken. Het was dik wijls vermakelijk te zien met welk een enthousiasme zij zich in de strijd hebben geworpen en de pittige paardjes draafden er dan ook lustig op los. Dank zij de voorbeeldige organisatie en straffe wed strijdleiding kon de race precies om half negen worden beëindigd, welk tijdstip reeds van te voren was bepaald. Nu was het de beurt weer aan de heer Tiebout om de gelukkige winnaars in ca fé-restaurant „Zomerlust" te ontvangen en hun de fraaie prijzen onder het uit spreken van zijn gelukwensen te overhan digen. Dit waren bij de grote paarden: Frans Looy, eerste; Bram Beu te, tweede en André Lemmers, derde. Bij de pony's waren dit respectievelijk André Schoorl, Simon de Wit, Rob Koehorst en Fred Brans. van de weerkaatsing van de zon op hun werkstukken. Ook het glas dat het ge bouw aan drie zijden omringt is zonwe rend. De ramen kunnen met perslucht hydraulisch geopend en gesloten worden. Met de voltooiing van deze tweede en tevens laatste fase van zijn Opleidings centrum is Hoogovens gereed om in de toekomst nog vele jonge mensen in een modern gebouw op te leiden tot vaklieden, zoals bank- en plaatwerker, draaier, pijpbewerker, elektricien of instrumenten vakman. Huldeblijk ds. Dickhout. Men ver zocht ons nog te berichten dat eventuele bijdragen voor het in september aan de heer en mevrouw J. H. W. Dickhout te overhandigen huldeblijk, behalve op het reeds vermelde gironummer, ook kunnen worden afgegeven bij de heer E. C. Oomen, Zeeweg 219, IJmuiden. De Kennemer Oudheidkamer in Be verwijk zal met ingang van maandag 8 augustus op het huidige adres worden gesloten. De verzameling wordt overge bracht naar „Scheybeeck", waar zij bin nen enkele maanden weer ter bezichti ging kan worden gesteld. De nieuwe praktijkhal van het op leidingscentrum voor Hoogovens. Het „vier miljoen ton staal-plan" van Hoogovens brengt vele bouwactiviteiten met zich mee, zoals uitvoering van grond werk, terreinegalisatie, eerste palen en beton- en constructiewerk. Terreinen en installaties kan men in bijna alle stadia van ontwikkeling aantreffen. Het meest ver gevorderd zijn de twede ertskade en hoogoven zes. De tweede ertskade tekent zich al duidelijk „in den droge" af, en men verwacht dat de kade, waaraan in eerste opzet schepen tot 85.000 ton kun nen aanleggen, begin 1968 het eerste schip zal kunnen ontvangen. Aan hoogoven zes vallen zeer duidelijk de verschillende installaties te onderschei den. Het betonwerk voor het centrale bunkergedeelte is voor een belangrijk deel gereed. Van de hellende lift (voor de aanvoer van grondstoffen), die schuin tegen de oven aan komt te staan, is reeds een stuk van 25 m gemonteerd. Daarnaast staan twee van de vier windverhitters 40 m hoge stalen cylinders overeind. Aan hoogoven zes zelf is men vlak voor de bouwvakantie begonnen met de mon tage van mechanische delen. Wanneer de ze hoogoven met zijn haarddiameter van 10 m begin 1968 gereed is, heeft Neder land daarmee de grootste hoogoven in de E.G.K.S. Eveneens voor de bouwvakantie is een begin gemaakt met betonstorten voor een installatie van de tweede oxystaalfabriek en op 1 augustus is het betonwerk gestart voor kooksbatterij nr. 11, die in het voor jaar van 1968 gereed zal zijn. Ten noorden van de Zeestraat, die loopt van Beverwijk naar Wijk aan Zee, komt de tweede warmbandwalserij te staan. Deze walserij vormt het centrale onder- DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200- 6285 Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Kungsholm, van Hamburg: Nordpol, Rotterdam; Henry G.. Antwerpen; Carabeka 1, Oxelosund; Helene St., Karlskrona; Militence, Erith; Eumaeus, Rostock; Rijnstroom, Shoreham; Blankenstein, Antwerpen; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Paula Rahmann, Hamina, IJmuiden; Orwel, Antwerpen; Honte- stroom, Sheerness; Idanel, Londen; Nederland, Rotterdam. IJmuiden; Yorksand, Kemi, Zaan dam: Anita von Bargen, Weymouth, IJmuiden; Lingeborg, Sandvik; Jagersfontein, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Memnon, naar Curasao: Seven Seas, Milasu; Calvijn, Hamina: Fraternia, Gothenburg: Johannes Gorthon, Emden, IJmuiden; Dependent, Delf zijl; Calchas, Benghazi, via Buitenhuizen; Sont, Rochester, Zaandam; Bruse, Oslo; Militence. Rochester; Jan Zizka, Hamburg; Pliska, Derice; Lauriersgracht. Archangel; Berkhout, Walvik; Dryburgh, Leith; Trio, Halmstad, IJmuiden; Karimun, Hamburg; Ioannis P., Stettin: Djati sari, Hamburg: Merc Viggo, Manchester; Norse King, Cape Lopez; Hedwig Luenstedt, Stock holm. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Waveney, van Poole; Banggai, Antwerpen; Magdalena Vinnen. Antwerpen; Oceaan, Rochester. IJmui den. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Elani, naar New York; Velste, Archangel, Zaandam; Anita von Bargen, Archangel. IJmuiden; Spaarnekerk, Rotterdam; Orwel, Southampton; Willy Huber, Bilbao, IJmuiden; Henry G., Cristobal; Jans, Londen. deel van de vergroting van het produk- tieapparaat, die een staalproduktie van 4 miljoen ton staal in 1971 beoogt. Op het terrein voor deze walserij, waar tevens de derde blokwalserij komt te staan, wordt nu druk gewerkt aan twee grote opslag hallen. Daarna zal de bouw van de eigen lijke fabrieken beginnen. GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT ZATERDAG 6 AUGUSTUS Feestweek Santpoort. Tot besluit dansen bij „Dé Weyman" van 20 tot 02 uur. MAANDAG 8 AUGUSTUS Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort „Spaarn- berg" Wüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Venusstraat 1, IJmuiden, 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Wandeltocht Rijmonders, start te 20 uur van Paviljoen Schoonenberg. ZATERDAG 6 AUGUSTUS Wijk aan Zee, Ballonnenoptocht door VVV te Wijk aan Zee. ZONDAG 7 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-14 uur. Wijk aan Zee, Wielerronden van Bever wijk voor amateurs, nieuwelingen en ad- spiranten door B.R.C. „Kennemerland". MAANDAG 8 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 7-17.30 uur en van 18.30-19.45 uur en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal. Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-18 uur en 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en van 19-21.30 uur. Gezamelijke filialen: Oosterwijk, Am- stelstraat 44, geopend van 14-17 uur. Meerestein, Parmentierstraat 2, ge opend van 19-21 uur.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5