Jansen weer sprintkampioen KI Negen dagen van grote honkbal klasse Nederland krijgt het moeilijk Kurt Lagerwey wil voor Blue Stars gaan basketballen Tiemen Groen bij de amateur-achtervolgers nog altijd van zeer bijzondere klasse Ook Post voelt zich onaangenaam verrast Van der Vleuten eerste in Nijlen Dries van Dijk overleden DWT W ATERPOLOKAMP Elvstroem weer beste zeiler Vier wereldrecords zwemmen gebroken Captain Sobers in testmatch zeer goed op dreef Haarlem speelt zonder Couperus tegen AGOVV Kreyermaat speelt morgen weer Najdorf versloeg Jan Hein Donner Telstar IIHeracles II ZATERDAG <5 AUGUSTUS 196<5 9 REGEN ONDERBRAK TITELSTRIJD OPNIEUW "ïV Antillianen Jammer PROGRAMMA HONKBALWEEK PlSüi Sportpark Schoonenberg IJ m u i d e n (Van onze sportredactie) Tiemen Groen mag dan als wegren ner bij de amateurs nog niet zo bijster bekwaam koersen, op de baan, bij de achtervolging, is hij in Nederland nog altijd van een zeer bijzondere en zeldzaam voorkomende klasse. Zo er al twijfel over bestaat, dan nam de Fries die gisteravond duidelijk weg op de Amsterdamse stadionbaan. Voor een hevige onweersbui de Ne derlandse baankampioenschappen op nieuw teisterde flonkerde het talent van Groen. In fraaie stijl reed hij de halve finale tegen een tot figureren gedoemde Gert Bongers uit Voorst. Groen kwam tot 4.56.9 over de 4 km., krap een halve seconde langzamer dan de beste tijd, die hij tot dusver maakte. De explosie van Groens kwaliteiten kwam voordat buien de Nederlandse landskampioenschappen onmogelijk maak ten. De wedstrijd voor prof stayers over één uur en de wedstrijd voor de ama teurs over vijftig kilometer zonder gang- making werden verschoven: naar dinsdag avond. Voordat echter de regen renners en nauwelijks 2.000 toeschouwers van het stadion verdreef was er een nationale ti tel te verdelen geweest. Gebrilde Amster damse Jan Jansen bewees zijn sprinters- bloed en verdiende daarmede die (ama teur) titel. Wim Koopman was tegen hem kansloos. Jansen dwong Koopman tot twee maal aan toe hoog in de baan bij het ingaan van de laatste tweehonderd meter. Steeds was de Amsterdammer daarbij op kop. Tactisch en in pure snelheid reed hij vanaf de 200 meter lijn daarna ster ker dan zijn tegenstander. Door de prolongatie van zijn sprin- terstitel heeft Jansen thans twee Neder landse kampioenschappen in zijn bezit. Eerder al, op de Utrechtse wielerbaan, won hij immers met zijn concurrent van gisteravond. Koopman, de wedstrijd voor tandens. In de strijd om de derde en vierde plaats speelde de 17-jarige Balk geen rol van betekenis. Kipping bleek hem zo veel de baas, dat er nauwelijks van strijd kon worden gesproken. Balk liet zich tot twee maal aan toe zeer royaal ver rassen. Veel spannender waren dan ook de •chtlervolgingsritten als halve finales voor de nationale titel. De rit van Groen en Bongers door de eenzijdige krachts explosie van de Fries, waarbij het duide lijk was, dat hij onder de vijf minuten zou eindigen; de rit van Den Hertog en Van der Ruit vanwege het feit, dat de ze twee, ook snel, elkaar nauwelijks iets toegaven. Daarbij kwam het echter tot een onbevredigende climax. Van der Ruit kreeg pech, toen er nog bijna drie ron den te rijden waren. Bij de tweede start was hij veel sneller op gang dan Den Hertog, die daardoor in een klap kansloos was. De tijden van Van der Ruit en Den Hertog waren overigens ook bijzonder knap. Van der Ruit had 5.04.9;; Fedor den Hertog 5.07,8. De tijd van Bongers in de rit tegen Groen was 5.14.1. Don derdagavond rijdt Groen in de finale te gen Van der Ruit. Tot andere beslissingen kwam het niet. De strijd bij de prof stayers verliep ge durende twintig minuten wel min of meer overeenkomstig de verwachting. Piet van der Lans van kop af begonnen mocht al die tijd de leiding behouden met ongeveer honderd meter voorsprong. Jaap Oudkerk, de favoriet voor de titel, verschafte de goede uitgangspositie voor eigen aanvallen en verdedigingen: tweede en daarachter bleven Captein en Legrand ook tot de kanshebbers behoren. Voorts voorkwamen Ab Donker en Henk van Campen dat zij gelapt werden. Voor Ma- rinus Paul en Theo Sythoff was dat een onmogelijke taak. Vier maal waren zij al door leider Van der Lans gepasseerd, toen na eenentwintig minuten de strijd werd gestaakt als gevolg van een hevige onweersbui. I Jan Jansen (Van een correspondent) Minder verontwaardigd dan Jan Jans sen, maar wel degelijk teleurgesteld om dat hij niet gekozen was van de Neder landse ploeg op de weg van het wereld kampioenschap, was gisteren Peter Post. De lange Amstelvener die dit jaar nog niet veel heeft gekoerst in verband met een val tijdens de training, kwam de laat ste weken juist in vorm. Gisteren won hij nog een criterium in Kalmthout (België). Tijdens de Nederlandse kampioenschap pen toonde hij zich de strijdlustige ren ner, probeerde vele malen weg te komen, maar had evenals de andere renners geen kans tegen veertien Televizieren. Teleur gesteld was Peter Post vooral, omdat hij de laatste jaren een vaste keus van de ploeg naar de wereldkampioenschap pen was en bovendien omdat hij vorig jaar in San Sebastian met zijn vierde plaats de beste Nederlander was. Teleurgesteld dus over het feit dat hij zelf niet naar Duitsland gaat, verontwaar digd over wat er met Jan Janssen is ge beurd. „Wat denken ze wel dat Jan Jans sen voor een renner is? Een ex-wereld kampioen, een man die tweede wordt in de tour de France, een zo groot renner laat je toch niet thuis". Jos van der Vleuten, de eerste reserve van de Nederlandse profploeg voor het wereldkampioenschap op de weg, heeft vrijdag in het Belgische Nijlen een wie lerwedstrijd over 155 kilometer gewonnen. Van der Vleuten versloeg in de sprint drie Belgen. Ook de Limburger Wim Schepers had aanvankelijk deel uitgemaakt van de kopgroep maar hij viel door pech terug. De uitslag: 1. Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout) 155 km in 3.23.15, 2 Julien Stevens (Belg.) 3. Theo Verschueren (Bel gië), 4. Jos Hazeldonckx (Belg.), 5. Rim Omloop (Belg.) op 25 sec. Op weg van de renbaan Duindigt naar zijn huis is donderdagavond de bekende Nederlandse topjockey A. W. (Dries) van Dijk aan de gevolgen van een hart verlamming overleden. Van Dijk, die 34 jaar is geworden, won in zijn bijna 20- jarige carrière als jockey 274 rennen. Hij zegevierde in 1961 met Sultan, in 1965 met Independent S en in 1966 met Jolly Jinks bij de Nederlandse Derby. Viermaal eindigde hij aan de top van de winnende jockeys. Ook dit seizoen stond hij weer met ruime voorsprong op de eerste plaats. Van Dijk was getrouwd en vader van twee kinderen. Het Nederlands honkbalteam krijgt het tijdens de derde Haarlemse honkbalweek zwaar te verduren. Allereerst zal de te genstand bijzonder zwaar zijn en boven dien hebben deze sterke tegenstanders een belangrijk voordeel op de Nederlan ders. De drie buitenlandse ploegen die de komende week voornamelijk onder kunst licht in het Haarlemse honkbalstadion zullen opereren, speelden dit seizoen al veel meer wedstrijden dan de Nederlan ders. Bovendien hebben de buitenlanders van 6 tot en met 14 augustus slechts één ding aan hun hoofd: honkbal! Terwijl de Nederlanders behalve een zestal zware wedstrijden de komende week normaal hun dagtaak zullen moeten verrichten. Of het Nederlands team erin zal slagen een goed figuur te slaan, moet worden afgewacht. Tijdens de tweede honkbalweek maak te het Nederlands team een bijzonder goe de beurt door tot tweemaal toe een pri ma wedstrijd tegen de Grand Rapids Sullivans te spelen. Dat geschiedde toen onder leiding van Dr. William B. Arce, de toenmalige KNHB-coach. Ditmaal is Dr. Arce weer van de partij, maar nu is hij de manager van de California Stags. Deze groep Amerikaanse studen ten vertoeven reeds vanaf 1 juli in Neder- DWT heeft op een overtuigende wijze de beslissingswedstrijd gewonnen die tegen de Zaandamse Watervrienden gespeeld moest worden om het kampioenschap van de vierde klasse afdeling A van de water- polocompetitie KZB. Het verwarmde wa ter van de zweminrichting „De Waterak kers" in Heemskerk was het strijdtoneel waar omheen de talrijke DWT-supporters met een oorverdovend lawaai hun vreugde tot uitdrukking brachten. Vooral de DWT-doelman invaller Joop Melchior gaf de DWT-schare reden tot juichen. Zeer goed heeft hij zijn doel ver dedigd. In een hoog tempo begon DWT de strijd, hetgeen resulteerde in een 2-0 voor sprong door treffers van George Wester man. Henri Sneeuw benutte een strafworp zodat met de stand 2-1 de tweede periode begon. Een goed afgewerkte rush van Rob van Kampen en een goed gericht schot van Jan Eichhorn had de DWT-voorsprong op 4-1 gebracht toen Theo Heeremans, DWT, voor een overtreding het water uit gezonden werd zodat DWT met een speler minder aan de derde periode begon. Westerman scoorde echter voor de vijf de maal. Hij scoorde nog eens in de laat ste periode. 6-1 werd de eindstand. Voor promotie naar de derde klasse moet DWT nu een uit- en thuiswedstrijd spelen tegen de Ham uit Krommenie. Als laatste wedstrijd voor de vierde klasse van de zomerwaterpolocompetitie KNZB speelde Haarlem in Stoops bad tegen de Futen 1. Over alle linies waren de gast heren hun gasten de baas. Haarlem won met 8-1. HVGB 1 kreeg voor de tweede klasse thuis Wilskracht uit Utrecht op bezoek. Wilskracht verscheen met 6 man en HVGB liet toen ook een speler toekijken. Scho- berer en Dekker bezorgden HVGB een 2-0 voorsprong waarna de Futen tot tweemaal toe een spelersmeerderheid kreeg die door haar benut werd en daarbij'bleef het. Eindstand dus 2-2. De laatste wedstrijd die de DWT-dames voor de tweede klasse speelden bracht hun de eerste winstpun ten. DWT won met 2-0 van de ADZ. VZV heeft uitgespeeld tegen AZ'70. Die strijd resulteerde in een 5-3 overwinning. Competitie kring Haarlem KNZB, uit slagen: Dames eerste klasse: DWT 2 VZV 1 6-2; Haarlem 1—DWT 2 1-4. AM: HPCDWR 8-1; VZV—ZZZ 1-10; DWT— VZV 10-0; DWR—HPC 5-3. Heren eerste klasse: Haarlem 2DWT 4 2-8; Njord 2—DWR 3 6-1, AJ: DWR B— VZV B 2-1; DWT B—VZV B 6-3; VZV B DWT B 1-5; Njord '59—DWT A Njord niet opgekomen. De Deen Paul Elvstroem heeft vrijdag met zijn jacht „Webb" ook de tweede race voor het wereldkampioenschap zeilen in de 5,5 m. klasse op zijn naam ge bracht. Kroonprins Harald van Noorwegen kwam met zijn schip „Fram III" als tweede over de aankomstlijn land, waar zij Nederlandse clubs hielpen acht op zijn minst goede tegenstand te bij de trainingen. Woensdag jl. namen de studenten van Arce hun intrek in het Bloemendaalse hotel Iepenhove en don derdag en vrijdag werd er in het Haar lems honkbalstadion geducht getraind. Donderdagavond zelfs van 10 tot 11 uur! Dat de California Stags een sterk team vormen, moge blijken uit de resultaten die behaald werden in de acht oefenwed strijden: het Nederlands team werd vijf maal verslagen, België moest er met 91 aan geloven, terwijl de Nederlandse hoofdklassers ABC en Sparta ook wer den verslagen. De Amerikaanse studenten beschikken over enkele uitstekende wer pers, waaronder de linkshandige Gary Jones en de rechtshandige Jim Colborn. Verder beschikt Arce over een uitste kend binnenveld. Het zorgenkind van de organisatie, het Antilliaanse team, zal ongetwijfeld voor spectaculair honkbal zorgen. Tijdens de training op donderdag bleken de Antil lianen stuk voor stuk goede honkballers. Af en toe vervielen onze Rijksgenoten wel eens in te veel show, waardoor het nuttige effect van hun fraaie acties ver minderde, maar ook het Antilliaans team zal veel bijdragen tot het welslagen van de derde Haarlemse honkbalweek. Voor al aan slag imponeerden de Antillianen. Geen wonder overigens. Veroverden Hud son John en Ricky Placidus al niet in hun eerste Nederlandse seizoen een hoge positie op de slaglijst? Om naar niet te spreken van de belangrijke rol die Si mon Arrindell en Hamilton Richardson de laatste jaren in het Nederlands honk bal hebben gespeeld. Van de derde deelnemer, de Ameri kaanse landmachtploeg de Augsburg Bayonettes, is maar weinig bekend. De Amerikanen kwamen pas vrijdagmiddag aan. De Bayonettes staan bovenaan in de Amerikaanse militaire competitie en dat zegt wel wat. De doorsnee-landmachtvertegenwoordi gers in de militaire toernooien van de Amerikanen staan bekend om hun vecht lust en deze fighting spirit gekoppeld aan de ongetwijfeld grote kwaliteiten maakt ook de Augsburg Bayonettes tot een ge duchte favoriet voor de zege. Tegen deze drie tegenstanders moet het Nederlands team aantreden. Een Neder lands team dat uit niet minder dan 26 spelers bestaat. Een Nederlands team ook dat weinig in een vaste opstelling heeft gespeeld. Een Nederlands team ook, waar in de stemming tot nu toe niet was, wat het moest wezen. Maar dergelijke dingen kunnen in een volgepakt stadion op slag veranderen. Wanneer er tijdens de eer ste wedstrijden van het toernooi niet al te veel geëxperimenteerd wordt, dan moet de Nederlandse ploeg in staat worden ge- kunnen bieden. Met een Beidschat in vorm, het binnenveld op zijn sterkst met Boudewijn Maat, Stroker, Arrindell en Leo Kops, alsmede buitenvelders als John en Richardson in de ploeg, is het Neder lands team heel wat mans. Dat heeft 1965 ons geleerd, toen de Nederlandse ploeg naar ongekende hoogten rees. Jammer blijft het dat deze topspelers niet verplicht werden een week vrijaf te nemen. Nu zal ons nationale team mid den in de week of aan het eind daar van ongetwijfeld een grote terugslag on dervinden. Onbegrijpelijk toch, dat de technische honkballeiders dit niet hebben begrepen. Misschien een volgende Haar lemse honkbalweek! Het wordt de hoog ste tijd! Brian London bokst vanavond in Londen tegen de kampioen in het zwaargewicht Cassius Clay. De AVRO zendt deze bokswedstrijd dinsdagavond via de t.v. uit. Cooper is vol goede moed over de afloop van het gevecht. Zijn zoontje Brian heeft al besloten de voetsporen van zijn vader te volgen. Voorlopig oefent hij echter alleen nog met zijn moeder. De eerste dag van de spelen van het Britse rijk, die tot 12 augustus in King ston (Jamaica) worden gehouden, heeft drie nieuwe wereldrecords zwemmen op geleverd. De Australiër Michael Wenden won de 220 yards vrije slag in 1 min. 57.3 sec. en bleef daardoor 1.9 sec. onder de 1 min. 59,2 sec. waarmee de Oostduitser Frank Wiegand op 25 augustus 1965 in Leipzig recordhouder werd. De Canadese damesploeg, bestaande uit Elaine Tanner, Jane Hughes, Louise Kennedy en Marion Lay, bracht voorts het record op de 4 x 110 yards vrije slag van 4 min. 11 sec. op 4 min. 10.8 sec. De Australische he ren wonnen de 4 x 220 yards vrije slag in 7 min. 59,5 sec., wat maar liefst 7,8 sec. sneller is dan de recordprestatie waartoe de Oostduitse zwemploeg vorig jaar augustus in Leipzig in staat bleek. De Duitsers zorgden toen voor een tijd van 8 min. 7,3 sec. De zeventienjarige Amerikaanse zwem ster Lee Davis heeft met een tijd van 18.21,7 gisteren een nieuwe wereldrecord gevestigd op de 1500 meter vrije slag. Het oude record van 18.23.7 was vorig jaar ge vestigd door Patty Caretto. Het meisje ves tigde het record tijdens het openingsnum mer van de Amerikaanse zwemkampioen- schappen in Philadelphia. De organisatoren van de Hollandweek II, de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging en de Kon. Watersportvereniging Loos- drecht hebben vrijdag het verstandige be sluit genomen de tweede wedstrijddag in zijn geheel af te gelasten. Zaterdag 6 augustus: 14.30 uur: Offi ciële opening 15 uur: Antillen Augsburg Bayonettes; 20 uur: NederlandCalifornia Stags. Zondag 7 augustus: 14 uur: Neder landAntillen; 20 uur: Augsburg BayonettesCalifornia Stags. Maandag 8 augustus: 20 uur: Califor nia StagsAntillen. Dinsdag 9 augustus: 20 uur: Neder landAugsburg Bayonettes. Woensdag 10 augustus: 15 uur: Antil lenCalifornia Stags; 20 uur: Augsburg BayonettesNederland. Donderdag 11 augustus: 11 uur: Offi ciële ontvangst; 20 uur: Augsburg BayonettesAntillen. Vrijdag 12 augustus: 20 uur: California StagsNederland. Zaterdag 13 augustus: 15 uur: Califor nia StagsAugsburg Bayonettes; 20 uur; AntillenNederland. Zondag 14 augustus: 14.30 uur: Paijsuit- reiking; 15 uur: Winnaar toer nooiAll Star-team. IHMP (Van onze sportredactie) Kurt Lagerwey, die aan het slot van bet basketbalseizoen 1965-'66 bedankte als lid van het Haarlemse Flamingo's, wil volgend seizoen gaan spelen voor Blue Stars. Flamingo's weigert tot dusver ech ter medewerking te verlenen, waardoor een overschrijving op korte termijn on mogelijk is. Lagerwey internationaal bedankte bij Flamingo's, nadat bij de Haarlemse club moeilijkheden ontstonden. In de Ne derlandse basketbalwereld kan indien voor 1 december overschrijving wordt aangevraagd, het seizoen daarop worden gespeeld voor de club, die men wenst. La gerwey bedankte te laat om komend sei zoen al te kunnen spelen. Er zijn echter uitzonderingen op de overschrijvingsregel. Onder meer indien verhuizing in het spel is. Lagerwey wil op grond hiervan zijn overschrijving naar Blue Stars geregeld zien. Lagerwey woont in Amsterdam; Fla mingo's voert echter aan, dat hij ook als speler van de Haarlemmers al in Am sterdam woonde en dat dit dus geen re den tot het verlenen van overschrijving op korte termijn is. VOETBAL. De Amsterdamse eerste di- visieclub Blauw Wit heeft vrijdagavond in de hoofdstad met 5-1 gewonnen van stadgenoot De Volewijckers. By rust was de stand nog gelijk: 1-1. In de vierde testmatch tussen Enge land en West-Indië in Leeds sloot West-In- dië vrijdag op de tweede dag de eerste in nings op het hoge totaal van 500 voor 9 wickets. In de resterende twintig minuten scoorde Engeland vier runs voor nul wic kets. I De held van de dag was de captain van het team van West-Indië, Garfield Sobers, die met 174 runs de hoogste score in de series tot dusver voor zich liet noteren. Samen met Seymour Nurse (137) voegde hij 265 runs aan het totaal toe, voordat het vijfde wickets van de Indiërs viel. (Van onze sportredactie) Haarlem mist in de eerste competitie wedstrijd, die het voor het seizoen 1966- '67 zal spelen de schotvaardigste aanval ler van het vorige seizoen, Couperus. De lange Amsterdammer is nog met vakan tie. In de uitwedstrijd tegen AGOVV zal Worst (ex Spartaan) hem vervangen. De opstelling van Haarlem is: Pater- notte; Wentink, Koster, De Boer en Smit; Peijs en Peters; Robert, Hoeben, Worst en Van Haaren. De andere Haarlemse club, EDO, oefent op eigen veld tegen Velox, aange zien het op de eerste competitiedag van de tweede divisie vrij is. EDO zal in de ze wedstrijd, die om twee uur begint alle contractspelers in het veld brengen. Telstar oefent tegen het Haagse Hol land Sport. De Velsenaren hebben voor het eerst weer de beschikking over Cle ment. Boontjes is door zijn aanwezig heid naar de rechtsbuitenplaats overge gaan. De opstelling van de Velsenaren Stuy; Bakker, Kort, Althoff en Bielkus; Van Wijk en Van Egmond; Boontjes, Bond, Cleeren en Clement. RCH oefent vanmiddag om vijf uur tegen Zandvoort- meeuwen. Dat gebeurt op eigen veld en RCH zal daarin veel van zijn spelers aan een laatste test onderwerpen. (Van een correspondent) Reinier Kreyermaat komt terug. Defini tief. Zondagmiddag om 2 uur zal hij voor het eerst sinds lange tijd weer een fluit signaal binnen de lijnen meemaken. Want de „Beer" speelt op Varkenoord met de Feijenoord-reserves tegen Overmaas. De geschiedenis Kreyermaat is overbe kend: beenbreuk, uiterst moeizame gene zing en toen de verzekering, die „nee" riep toen Krayermaat zijn voetbalschoe nen al aan had voor een partijtje. Maar nu kan zelfs de verzekering geen roet meer in het eten gooien. Kreyermaat is voor honderd percent goedgekeurd na zijn zoveelste herkeuring. Wat hij er zelf van zegt? „Ik ben vol goede moed. Dolblij eindelijk weer eens te kunnen spelen." Zondag 7 augustus 2.30 uur 1e competitiewedstrijd De Nederlander Jan Hein Donner heeft zijn partij in de twaalfde ronde van het Piatigorski schaaktoernooi in Santa Moni ca, Californië, tegen de Argentijn Miguel Najdorf verloren. De Amerikaan Bobby Fischer won zijn derde achtereenvolgende partij en versloeg de Joegoslaaf Ivkov. De Duitser Wolfgang Unzicker versloeg de Deen Bent Larsen. De Rus Boris Spasski brak zijn partij tegen de Amerikaan Sa muel Reshevsky af. Dat deed ook de Rus sische wereldkampioen Tigran Petrosjan in zijn partij tegen de Hongaar Lajos Por- tisch. Na twaalf ronden gaat Spasski aan de leiding met 7 punten en een afgebro ken partij. Fischer, Najdorf en Unricher volgen met elk 6 punten. Donner heeft 5 punten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9