Protesten en beschuldigingen tegen VS-optreden in Vietnam morris W m. PM ■I Critiek van SDP en VS op uitlatingen van Adenauer Italiaanse minister weigert hoofdprijs van filmfestival Taormina uit te reiken UST Nieuwe vredespoging wordt in Bangkok voorbereid HET WEER Voetzoekers naar betogers Binnenlandse Zaken ziet af van commentaar Onrust bij Philips Bom gevonden in trein naar Italië V ervoersstaking in Italië Stralende bruid Werkgevers stellen ontslagregels op Moeilijkheden met gewonde arrestant Uitzending via EUROVISIE ging niet door Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 234 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 8 AUGUSTUS 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald adn ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Adjunet Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje REGENKLEDING Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Wisselvallig Aan het strand V er liezen WËËÊê s Wm&WmiÊmMm: Jongetje in een regenton verdronken m— Samenvoeging inIJmond Het woord is aan Oud-Bondskanselier: Aandacht voor Europa" ZUIVERING IN CHINA LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Orig. SCHOUDERKARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN PEKING (Reuter, AP en AFP). Het afgelopen weekeinde zijn nieuwe protesten en beschuldigingen gedaan tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam: Polen protesteert tegen een bom bardement door Amerikaanse vliegtuigen op een Cambodjaans dorp, bij de Zuidvietnamese grens. De Amerikaanse bommen zouden op slechts honderd meter gevallen zijn van leden der Internationale Controlecommissie in Cambodja. China heeft de Verenigde Staten een ernstige waarschuwing ge geven, omdat zondag tot driemaal toe Chinese territoriale wateren zouden zijn geschonden. Noord-Vietnam beschuldigt de Amerikaanse regering ervan dat zij een bloedbad heeft laten aan richten onder de burgerbevolking van de havenstad Haiphong. Thailand, Maleisië en de Philippijnen zul len zeventien andere Aziatische landen verzoeken een gezamenlijk appèl te rich ten tot de landen betrokken bij de strijd in Vietnam, om onderhandelingen te be ginnen, ter beëindiging van deze strijd. De Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken, Nariciso Ramos, die dit gisteren in Bangkok bekendmaakte, zei, dat het appèl rechtstreeks gericht zal worden tot Noord-Vietnam, de V.S., Australië en Nieuw Zeeland, als de zeventien Aziati sche landen akkoord gaan met het plan. Ramos had in Bangkok overleg gepleegd Innsbruck (Reuter) Een Oostenrijk se spoorman heeft dit weekeinde in een goederentrein op een station bij de Brennerpas, die Oostenrijk met Italië ver bindt, een bom gevonden. De helse machine werd onschadelijk gemaakt door een Oostenrijkse officier. Het treinver keer tussen Oostenrijk en Italië werd ruim drie uur opgehouden. In Italië gelooft men dat terroristen uit de provincie Alto Adige een bomaan slag hadden willen plegen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Economisch nieuws 4 In de vishal en op zee4 Scheepsberichten 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Sportief 8-12 Topsy13 Luidsprekers 13 Ferdinand14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Wisselende bewolking en enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuid west. Weinig verandering tn tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen onbestendig met buien en opklaringen en een vrij sterke zuid westelijke wind. Middagtemperatuur 18 tot 19 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onstabiel door de voortdurende depressie-activiteit. met de ministers van buitenlandse zaken van Thailand, Maleisië en de Philippij nen. In een politieke orgaan van de Vietna mese Arbeiderspartij is onlangs een ana lyse van de Amerikaanse strijdmethoden in Vietnam gegeven over oorzaken aan te wijzen van het „militaire echec" van de Amerikanen. Voor de passiviteit van de Amerikanen speciaal tijdens de droge moesson, zou den volgens het blad drie redenen zijn aan te wijzen: In de eerste plaats zouden de Ame rikanen altijd bang zijn geweest voor een militair ingrijpen in Vietnam. Voorts kwam dit ingrijpen op een tijdstip, waar op de troepen van de regering in Sai gon waren verlamd tengevolge van de ne derlagen die zij hadden geleden, terwijl hun tegenstander zich zowel op militair als op politiek gebied had versterkt. Ten derde hadden de Amerikanen op honderdeneen manieren vergeefs ge tracht van de strijd in Vietnam snel te beëindigen. Toen dit onmogelijk bleek, moesten zij zich aldus het blad op een slijtageslag instellen. Ook de tactiek van de Amerikanen wordt volkomen verkeerd genoemd. Met massale luchtaanvallen probeerden zij hun acties te land te ondersteunen. Zij vergaten daarbij echter, dat deze lucht aanvallen, willen zij doeltreffend zijn, gericht moeten zijn op vast, nauwkeurig omlijnde doelen. Maar die bestaan in Vietnam niet. „Het militaire potentieel van de Noord- en Zuidvietnamese vrij heidsstrijders is bewegelijk, niet aan een plaats gebonden en voor het grootste deel verborgen. Dit ontneemt de Amerikaanse luchtmacht zeker negentig percent van haar kracht. Infanterie is minstens even noodzakelijk. Met een zo laag moreel als dat van de Amerikaanse infanterist kan men geen woedende aanvallen doen en de vijand ook niet snel omsingelen of doel treffend achtervolgen", aldus het blad. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft vandaag toegegeven dat er gis teren zes Amerikaanse toestellen in Viet nam verloren zijn gegaan. Vijf werden er in het gebied van Haiphong neergehaald. Er konden slechts twee piloten gered wor den. ROME (AFP) In Italië zijn vannacht 150.000 werknemers bij het openbaar ver voer voor 24 uur in staking gegaan om aan de eis voor nieuwe arbeidscontracten kracht bij te zetten. Alle bonden doen aan de actie mee. 1 H Zaterdagmiddag is in Middelbeers de 2- jarige Paultje van Huigevoort uit Tilburg verdronken. Hij werd voorover in een ton met regenwater gevonden bij het buiten huisje waar zijn ouders hun vakantie doorbrachten. Een politieman arresteert op hard handige wijze een van de bewoners van een blanke wijk in Chicago, die ageerde tegen een burgerrechten demonstratie. De groep vreedzaam demonstrerende negers en blanken werden bekogeld met stenen en voetzoekers. Zie ook pagina 3. Het ministerie van Binnenlandse Zaken acht zich thans niet bevoegd commentaar te leveren op het voorstel van Bever- wijks burgemeester aan de gemeenteraad om verdere medewerking aan de proce dure inzake de samenvoeging van de drie IJmond-gemeenten te staken en de stuk ken die op deze kwestie betrekking heb ben te seponeren. Burgemeester Bruinsma heeft zoals wij zaterdag uitvoerig hebben gemeld ontdekt, dat de betrokken staatssecretaris, drs. Westerhout, het initiatief tot deze sa menvoeging heeft genomen zonder dat daaraan een Koninklijk Besluit was voor afgegaan. Dat acht de burgemeester in strijd met de wet, want een dergelijk Ko ninklijk Besluit dient op grond van ar tikel 165 van de Gemeentewet genomen te worden. Bij het ministerie van Binnenlandse Za ken was het niet mogelijk staatssecretaris Westerhout zelf over deze kwestie te raad plegen, omdat hij thans met vakantie is. Een woordvoerder van de persdienst deel de ons desgevraagd mee, dat het niet de gewoonte is inlichtingen te verstrekken over een zaak, waarvan het wetsontwerp nog in voorbereiding is. (Van onze correspondent) Eindhoven Onder het Philips-perso- neel te Eindhoven en elders in den lande bestaat al geruime tijd verontrusting over ontslagen welke ophanden zouden zijn. In verband met de in september komende Philips-feesten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, zouden deze ontslagen tot later datum zijn uitgesteld. In verband met de hardnekkige geruch ten heeft het N.K.V. thans een onderhoud met de Philips-directie verzocht om inge licht te worden over de bestaande moei lijkheden, die vooral in de sectoren radio en televisie moeten worden gezocht. Het is al geruime tijd bekend dat in verband met de dalende bedrijfsuitkomsten bij de N.V. Philips de opengevallen plaatsen niet meer worden aangevuld. Naar aanleiding van geruchten dat de N.V. Philips haar personeelsbezetting met circa 4.000 mensen zou willen verminde ren, de raad van bestuur van het Philips concern inmiddels meegedeeld, dat dit cijfer volkomen uit de lucht is gegrepen. Men refereert bij Philips onveranderd aan het standpunt, dat op de laatste kwar- taalperscónferentie is ingenomen. Toen is onder andere gezegd, dat men ten aanzien van indirecte employés het normale ver loop slechts ten dele zal opvangen. Zie voor reorganisaties bij Van der Heem pagina 4. Pat en Luci Nugent, zijn per vlieg tuig naar de Bahama-eilanden ver trokken om daar de wittebroods weken door te brengen. Op de foto een gelukkige dochter van president Johnson op de dag van haar huwe lijk, afgelopen zaterdag. (Telefoto). Mile De Sommery: Er is moed voor nodig, gelukkig te worden. DEN HAAG De vier centrale werk geversorganisaties hebben richtlijnen op gesteld voor de wijze waarop massale ont slagen als gevolg van fusie, liquidatie of concentratie moeten worden aangekon digd en geregeld. De handleiding, opge steld wegens het steeds vaker voorko mende verschijnsel van bedrijfssluiting, is aan alle werkgevers in het land ge stuurd. Zij geeft voornamelijk aanwijzin gen voor het informeren van instanties en groeperingen en geeft de volgorde aan waarin dat moet gebeuren. Op het lijstje van in te lichten instan ties staat eerst het gewestelijk arbeids bureau, daarna de topfunctionarissen van het bedrijf en op de derde plaats de vak organisaties. Vervolgens dienen de lagere functionarissen, de ondernemingsraad, het personeel als geheel en de overheid aan de beurt te komen. Volgens de richtlijnen moet inschakeling van de vakorganisaties in een zeer vroeg stadium onontbeerlijk worden geacht. De vakbeweging moet tijdig op de hoogte van het ontslagbesluit worden gebracht. Over dat ontslag zelf valt verder niet te discussiëren, wel dient de beslissing te worden gemotiveerd en toegelicht, terwijl over de technische uitwerking nog van gedachten kan worden gewisseld. Omdat het een zaak is van de onder nemer alleen adviseert de handleiding het ontslag zelf met niemand ter discussie te stellen. Financiële regelingen zijn in de richtlijnen niet opgenomen, hoewel de menselijke belangen volgens de handlei ding zwaar moeten wegen. Zij mogen niet als sluitstuk van de operatie worden be schouwd. BONN (AP en AFP). Van de zijde van de Westduitse Sociaal- Democratische Partij is veel critiek gerezen tegen de uitspraken, die de christen-democratische oud-honds kanselier dr. Adenauer tegenover de Amerikaanse journalist Cyrus Sulz berger heeft gedaan. Volgens dit vraaggesprek dat gepubliceerd is in de „New York Times" en „Welt am Sonntag" vindt dr. Adenauer dat de Amerikanen de strijd in Vietnam moeten staken en hun aandacht meer op Europa moeten richten, dat het be langrijkste werelddeel voor de Ver enigde Staten is. Anders, aldus Aden auer, zou de Sovjet-Unie wel eens de In de nacht van zaterdag op zondag werd de Velsense politie er omstreeks kwart over een van in kennis gesteld, dat in een perceel aan de Jacob van Heems- kerckstraat een grote ruit was ingeslagen. Bij de komst van de politie viel er geen spoor meer van een dader te ontdekken, maar omdat men bepaalde vermoedens had werd in de woning van een ver dachte een onderzoek ingesteld. Hij werd echter niet thuis getroffen, waarop de politie zich in een café vervoegde, waar de vermoedelijke dader, hevig bloedend aan de linker arm, in de keuken werd aangetroffen. Het bleek dat een der wonden bij hem een slagaderlijke bloeding had veroor zaakt,, welke door de politie met een knevelverband werd verbonden. De ge wonde, een 57-jarige arbeider uit IJmui den, was onder invloed van sterkedrank en verzette zich toen de politie hem naar het Antoniusziekenhuis wilde overbren gen. Een en ander uiteraard zonder rusltaat en nadat de man in het zieken huis definitief was verbonden werd hij naar het hoofdbureau van politie over gebracht en hier ingesloten. (Van onze correspondent) ROME Tijdens het internationale filmfestival van Taormina op Sicilië is de hoofdprijs, toegekend aan Gualtiero Ja- copetti voor zijn film „Africa Addio", op het laatste ogenblik niet uitgereikt. Al bij de première enige maanden geleden werd er van vele kanten op gewezen dat deze rolprent een uitgesproken sadistisch karakter draagt en op rassenhaat is ge baseerd. Klaarblijkelijk hebben in Italië weinigen dat begrepen en de film, die werd vrijgegeven voor personen boven de 14 jaar, draait al maanden lang met groot succes in de belangrijkste biosco pen. In het buitenland denkt men er anders over. In Engeland is de film verboden, in Amerika eveneens. Onlangs werd zij in West-Berlijn, na ernstige relletjes en beto gingen verboden. Men verwacht dat een verbod voor geheel West-Duitsland eerst daags zal volgen. In de communistische landen zal deze film in geen geval wor den toegelaten. Uitgerekend dit produkt had de jury op het jaarlijkse internationale filmfestival van het seizoen met de hoofdprijs be loond. Jacopetti en zijn regisseur, de uit gever Izzoli, zouden zaterdagavond de gouden „David van Donatello", in tegen woordigheid van de minister voor Toneel zaken en Toerisme, Corona (socialist) ontvangen. Kort voor de plechtigheid, die zou wor den uitgezonden door de Italiaanse televi sie en door Eurovisie liet de minister echter weten dat hij niet aanwezig wens te te zijn bij het uitreiken van een pre mie aan een film die volkomen in strijd is met de beginselen die de regering waarvan hij deel uitmaakt nastreeft. On middellijk daarop vertrok de minister. Jacopetti was wel aanwezig bij de prijs uitreiking, maar de hoogste prijs werd door niemand in ontvangst genomen en is daarmee volgens het reglement voor dit jaar vervallen. De uitzending door de televisie werd op het allerlaatste ogen blik afgelast, zodat de landen die zich hadden aangemeld voor overname in Eurovisieverband, ijlings een ander pro gramma moesten maken. In Italië ver toonde men een oeroude Amerikaanse film inplaats van het uiterst mondaine festijn van Taormina. controle over West-Duitsland Frankrijk kunnen krqgen. en De woordvoerder van de sociaal-demo craten, Frank Sommer, noemde deze uit latingen „verschrikkelijk". Volgens hem gaat de oud-bondskanselier aan het wer kelijke probleem voorbij. „De partijdig heid van deze verklaring is onbegrijpe lijk. Als alle leden van de NAVO even trouw zouden zijn als de Verenigde Sta ten, zou de toestand binnen het bondge nootschap niet zijn zoals hij nu is", aldus Sommer. De Westduitsers „moeten ophouden zich zorgen te maken en ons op ons woord geloven", zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn zon dag verklaard als reactie op gepubliceer de verklaringen van Konrad Adenauer. De woordvoerder van de ambassade gaf als commentaar: „Wij hebben al zo vaak gezegd dat wij ons aan onze verplichtingen zullen houden". Over Vietnam zei de woordvoerder: „Ons standpunt is duidelijk. President Johnson heeft herhaaldelijk gezegd dat wij graag bereid zullen zijn over een waardige vrede te onderhandelen als de Noordvietnamezen naar de conferentie tafel willen komen. Maar tenzij de tegen partij ons de verzekering geeft dat zij zullen ophouden met hun politiek van agressie, moeten wij onze huidige ver plichtingen aan het volk van Zuid-Viet nam blijven vervullen". Volgens Adenauer zit president John son met de erfenis van Kennedy wat Vietnam betreft. Adenauer achtte het voor een grote natie niet vernederend om van koers te veranderen als men ziet dat het verkeerd gaat. HONGKONG (Reuter) De zuivering in China heeft een nieuw slachtoffer geëist. Het is Soen Jeh-Fang, directeur van het economisch instituut van de Chinese aca demie van wetenschappen. Voorzitter van de academie is Koe-O Mo-Jo, met wiens zelfcritiek de nieuwe „culturele revolutie" in China begon. Het „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese Communistische Partij, beschul digde Soen Jeh-Fang ervan een „gemene aanval te ontketenen" op de partijpolitiek. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 500 gram 2.58 250 gram 1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1