Verenigingsnieuws uit de IJmond m Jeugd van Santpoort in grote ballonnen- en autopedstrijd Auto driemaal over de kop Schermer dansers veroverden het IJmuidense strand Kippendief richtte slachtpartij aan Gevallen man liep hoofdwond op Stadskantoor Beverwijk wordt nog iets duurder Jongen door auto aangereden HIROSHIMA Twee gewonden door slippende auto Kermis in Beverwijk -=ROND DE LOSPLANK Na aanrijding doorgereden Receptie van „Suonu in Beverwijk 4 jTnfl MAANDAG 8 AUGUSTUS 1966 Velsen-IJmuiden Beverwijk Bromfietser geslipt AU&USTU V at Geïnteresseerde handel HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN 93 - ÏJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN Noordelijke Noordzee Terwijl de zon hoog aan de hemel stond en een grote schare enthousiaste kinderen juichend naar boven keek, stegen honder den ballonnen op in velerlei kleurschake ringen tot hoog boven de huizen van een feesteljjk Santpoort. Dit kleurig festijn vond zijn oorzaak in de grote ballonwed strijd welke op zaterdagmorgen voor de kinderen werd georganiseerd. De kinderen kregen allen een vrolijk ballonnetje, waaraan een kaartje bevestigd was met hun namen en adres erop, op de andere zijde staat het adres voor terugbe zorging van de gevonden ballonnen ver meld. Ruim vierhonderd ballonnetjes ko zen zo het luchtruim om wie weet waar in de vreemde een bestemming te zoeken. De heer P. Tiebout, wederom de geestdriftige organisator en leider van de wedstrijd, vertelde dat vorig jaar de laatste ballon pas in oktober vanuit Bremen bij hem werd bezorgd; doch na vier weken vindt hij het welletjes en hoog tijd worden om de prijzen aan de winnaars uit te delen. Tot zolang zullen de kinderen dus nog wat ge duld moeten hebben. Na afloop van de wedstrijd was het in middels bijna etenstijd geworden, zodat de meeste kinderen zich naar huis spoed den, om 's-middags weer op tijd present te zijn voor de autoped-race. Het adres voor terugbezorging van de gevonden ballonnen luidt: de heer P. Tie bout, Hagelingerweg 71, Santpoort. In de zonovergoten Hoofdstraat van Santpoort werd zaterdagmiddag de tradi tionele wedstrijd hardrijden per autostep gehouden. Ook deze keer was er grote be langstelling, niet alleen bij de kinderen, doch ook vele ouders en anderen waren f naar de „race-baan" gekomen om daar de prestaties van hun kinderen te volgen. De kleintjes hebben zich dapper geweerd en dikwijls zagen hun gezichtjes rood van opwinding en emotie. De wedstrijdleiding wist de baan keurig vrij te houden van al te opdringerige bezoekers, doch op een paar grote honden die plotseling de weg op wandelden bleek men weinig vat te heb ben; „Honden van de baan!" riepen de peu ters in koor en dit bleek te helpen, want even later was de weg weer vrij en kon de strijd om het kampioenschap van Santpoort weer worden hervat. Om halfvier had een ieder z'n ritjes ge reden en kon de jury overgaan tot de prijsuitreiking. Het was weer de onver moeibare voorzitter van de harddraverij vereniging, de heer P. Tiebout, die alvorens de prijzen aan hen te overhandigen de kin deren en ook de ouders en andere toeschou wers dankte voor hun opkomst en deel name. Onder geestdriftig applaus namen de kleintjes zichtbaar gelukkig de prijzen in ontvangst. De prijswinnaars waren bij de jongens ouder dan tien jaar: Piet Kop pen, tweede Wal Rover, derde René Kops. Bij de kinderen onder de zes jaar was de eerste prijs voor Martin Albarda en de tweede prijs voor Joke Groot; bij de ove rige jongens en meisjes werden de prijzen bij de meisjes uitgereikt aan achtereenvol gens: Marga Duijn, Marjolein Zaal, Anita Nijssen en Ingrid Peereboom; bij de jon gens: Frans van Zon, Philip van Zon, Theo Hoenderdos, Theo van Geldorp en Hans Spicht. In alle opzichten is deze laatste dag voor de kinderen in Santpoort, dankzij de voor treffelijke organisatie, de medewerking van vele middenstanders (voor de prijzen) en het stralende weer, een feestelijke dag geweest. MAANDAG 8 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.a. bibliotheek): 19 tot 21.30 u. R.-k. bibliotheek. Willemsbeek weg 96, ÏJmuiden: 19 tot 21 uur; Banjaertstraat 13, Velsen Noord: 19 tot 21 u.; Venusstraat 1, ÏJmuiden: 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, ÏJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Wandeltocht Rijmonders, start te 20 uur van Paviljoen Schoonenberg. DINSDAG 9 AUGUSTUS: Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 10—12.30 en 14.30—17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30—17.30 en 19—21.30 u. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, ÏJmuiden 10-12 en 14.30—17.30 uur. Sichting huishoudelijke- en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster: van 9.30 12.00 uur in de Willebrordstraat 102 te ÏJmuiden. Tel.02550 - 7715. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. MAANDAG 8 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 18.30-19.45 uur en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70: geopend van 19.21-21.30 uur. R.K. Leeszaal, Arendsweg 61: 1921.30 uur. Gezamenlijke filialen, Parmentierstraat 2 geopend 1921 uur. DINSDAG 9 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Stichting voor huish.- en gezinsvoor lichting, Akerendamlaan 16, spreekuur elke dinsdagmiddag van 14-16 uur. Openbare leeszaal, Hendrik straat 70: 15-17.30 uu. Burger- R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13, 15-18 en 19-21 uur. Gezamenlijke filialen, Meerestein, Par mentierstraat 2: 15-17 uur. Jongensstad, Oosterwijk: tot en met 12 augustus. Bij de Velsense politie is aangifte ge daan van diefstal van een aantal jonge hennen, dat uit een kippenhok in een tuin van Heerenduinen was ontvreemd. Daar bij was ook een emmer met ongeveer vijftig eieren gestolen. Vermoedelijk heeft men de beesten de nek omgedraaid, want er werd nog één, zwaar aan de hals ge wonde kip aangetroffen. Deze moest later worden afgemaakt. Opnieuw is een personenauto in de bocht van de oostelijke rijbaan op de rijksweg HaarlemAlkmaar, ter hoogte van het viaduct bp de Velsertunnel geslipt en uit de bocht gevlogen. Dit gebeurde vrijdag middag omstreeks zes uur, nadat de be stuurder, een 23-jarige heilgymnast uit Haarlem, bij een snelheid van 70 km in de bocht even afremde en daarby in een slip geraakte. De auto schoot door naar de berm, sloeg vervolgens driemaal over de kant en kwam tenslotte met het dak naar beneden in de sloot terecht. Een 21-jarige heilgymnaste, eveneens uit Haarlem, die naast de be stuurder was gezeten, werd uit de auto geslingerd en kwam twee meter verder op het gras terecht. Zij werd met een zware hersenschudding opgenomen en naar het Antoniusziekenhuis overgebracht, waar zij enige uren later nog steeds niet bij kennis was. De bestuurder werd met een lichte hersenschudding en een fractuur aan de bovenarm eerst naar hetzelfde ziekenhuis en vervolgens naar het Diaconessenhuis in Haarlem vervoerd. De auto was zwaar be schadigd en moest door de politie worden weggesleept. Zaterdagochtend om elf uur werd op de Middenduinerweg in Santpoort een beja&r- de heer aangetroffen, die met een bloe dende hoofdwond op het wegdek lag. Hij bleek een 72-jarige bewoner van de Bloe- mendaalsestraatweg te zijn, die onwel was geworden en daardoor was gevallen. Hij werd door de ongevallendienst ver bonden en daarna naar zijn woning over gebracht. De raad van de gemeente Beverwijk krijgt tijdens de vergadering op 11 augus tus een voorstel van B en W te behan delen om ter afronding van de bouw en inrichting van het Stadskantoor nog een krediet van 177.000 te verstrekken. De bouw- en inrichtingskosten van het Stads kantoor stijgen daardoor tot een totaal bedrag van 3.677.500,Het aanvullend krediet is nodig door de stijging van sa lariskosten, de kosten van voorbereiding, de kosten van dagelijks toezicht en de in richtingskosten. Zaterdagmiddag tegen zes uur wilde een 13-jarige jongen uit IJmuiden-Oost met zijn rijwiel de Lange Nieuwstraat oversteken om zijn weg aan de andere zijde te vervolgen. Hij zag op dit moment een bus van de N.Z.H. naderen, terwijl hij op hetzelfde ogenblik een fles melk ver loor. Hij bleef staan om de fles te grij pen en werd toen aangereden door een personenauto, die begon de bus te pas seren. De jongen kwam mejt de voorzijde van de auto in aanraking waarbij hij verschillende schaafwonden aan de rug en enige snijwonden door glasscherven op liep. Nadat hij door de ongevallendienst was verbonden, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. In de nacht van zaterdag op zondag is een 16-jarige bromfietser uit IJmuiden- Oost op de rotonde bij de Schulpweg en de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen- noord op het natte wegdek geslipt en ge vallen. Hij bleef bewusteloos liggen en werd daarna door de ongevallendienst met een hersenschudding en kneuzingen aan armen en benen naar het Antonius ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmiddag zou in ÏJmuiden en Beverwijk een anti-atoombom demonstratie worden gehouden, in het kader van de herdenking van de 21 jaar geleden op Hiroshima af geworpen atoombom. Zoals uit deze foto blijkt is de belangstelling voor deze mars niet groot geweest, zodat de organisator van deze tocht, de heer D. van Leeuwen uit Bever wijk, zich met een minimum aantal deelnemers moest tevreden stellen. Zondagmorgen omstreeks half twaalf is een personenauto, bestuurd door een 23- jarige inwoonster van Doortwerth-ge i meen te Renkum op de Stationsweg in Velsen in de grote bocht bij de Parkweg geslipt. De wagen kwam daardoor frontaal in bot sing met een boom, draaide vervolgens een halve slag en kwam daarna pas ongeveer dertig meter verder in omge keerde richting tot stilstand. De bestuur ster liep enige lichte verwondingen aan het hoofd en vermoedelijk een hersen schudding op, waarbij de naast haar ge zeten moeder van de bestuurster met ern stige inwendige bloedingen in de borst moest worden opgenomen. Beide slacht offers werden door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis overgebracht waarna de zwaar beschadigde auto door de politie werd weggesleept. i u'*raw -»oKrt '♦r,TKr»H Zeven dagen lang zullen de inwoners van Beverwijk kunnen genieten van de aparte sfeer welke een kermis kan geven. De belangstelling was zaterdagmiddag, al onmiddellijk na de opening, zeer groot. Velen vergenoegden zich ermee over het terrein te slenteren en zich te vermaken met het plezier en de kapriolen van an deren. De jongelui maakten vooral gretig gebruik van swing-mill en achtbaan. Ook de auto-scooters, doolhof en rupsbaan von den veel aftrek, terwijl de snoep-, gebak- en oliebollenkramen zeker niet over ge brek aan belangstelling te klagen hadden. De kleuters belegerden draai-, fiets- en zweefmolens. Zondag hebben de weergoden de kermis exploitanten wel dwars gezeten, al was de belangstelling toch nog redelijk. Zaterdagavond is op het IJmuidense strand aan de oude Westfriese folklore de eer bewezen die het toekomt. De folkloris tische dansgroep „De Schermer dansers", getooid in de traditionele Westfriese cos tumes, gaven daar voor een talrijk pu bliek een uitvoering van oude, veelal boe rendansen. Het was voor de badgasten een welko me afleiding zodat zij zich in groten ge tale rond de hekken van de dansvloer hadden geschaard. Het is zeker de moei te waard om de Schermer dansers be zig te zien in hun fraaie uitvoeringen van deze elegante dansen, welke zij speels en olijk uitvoerden. De avond werd geopend met „De schaatsenrijder", waarna ons vele typi sche Westfriese namen in de oren klon ken zoals „Hakken-toon", „Slaapmuts- jesdans" en „Donder in 't hooi". Het enthousiasme van het publiek was groot zodat er veelvuldig werd geapplau- diseerd. Toen de dansers bij de kruispol ka en de valeta een invitatie tot de dans aan het publiek richtten, gaven verschei dene omstanders spontaan hieraan ge volg. Tussen de dansen door vertelde een der dansers oude Westfriese anekdotes en liet hij de toeschouwers genieten van de West friese humor. Over de costumes deelde hij mede dat zij ruim 150 jaar oud zijn; de hoofdtooi van de dames bestaat uit Brussels- en Mechels kant met gouden oor- en hoofdijzers waarvan vele bezet met diamanten; eveneens de echte bloed koralen kettingen waren voorzien van gouden slot. Een tachtigjarige Brusselse dame heeft de dames van de dansgroep het kantklossen bijgebracht waarna zij zelf de zeer fraaie kanten kappen hebben vervaardigd. Deze dansgroep, die niet alleen in ons land maar ook ver daarbuiten bekendheid geniet tot tweemaal toe zijn de dan sers in Zuid-Afrika geweest oogstte za terdagavond zeer veel bijval. Het geheel was een kleurrijk schouwspel, dat bij het licht der schijnwerpers een feërieke aanblik bood. Dansers en publiek konden na afloop dan ook met een tevreden en voldaan gevoel huiswaarts keren. VIA DE RADIO werd vorige week bekendgemaakt dat in Scheveningen in aanwezigheid van een aantal autoriteiten en dus op een tamelijk plech tige wijze, het eerste miljoen werd rondgemaakt van de premie voor de best verzorgde haring en makreel. Bij het vernemen van dit „nieuws" heb ben de insiders bij het visserijbedrijf wellicht nauwelijks een glimlachje kunnen onderdrukken, want het bericht heeft immers bij het Nederlandse volk waarschijnlijk de indruk gewekt, dat de regering aan die visserslui „zo maar" een miljoentje heeft uitgekeerd. Hoewel dit bedrag in feite al een week eerder was overschreden, heeft men het kennelijk toch nood zakelijk geacht de pers later nog over deze plechtigheid in te lichten. Waarbij dan wordt gezwegen over de vele miljoenen, die geregeld via het ministerie van Landbouw worden verstrekt. Bijvoorbeeld teneinde te onderzoeken of de paarde-, koe- en kippemest, respectievelijk misschien vetter, sappiger of brandiger kan worden gemaakt. Geen wonder dat men zich in visserijkringen wel eens verbaast over het feit, dat de vertegen woordigers van de landbouw in Den Haag onmiddellijk en steeds aan de bel mogen rukken, wanneer een bepaald seizoen te nat of te droog is ge weest, welk alarm dan steeds weer de nodige subsidies, tegemoetkomingen en uitkeringen ten gevolge heeft. En wat dit betreft meent het visserij bedrijf zich met reden als uitzonderlijk goedkoop te mogen beschouwen. De haring welke vorige week op de markt werd gebracht, was groter van stuk dan men de laatste tijd gewend is geweest, Het was daarbij opmerkelijk dat er sprake was van twee soorten. Zo werd er verse haring, in hoofdzaak aangeboden in klei ne kistjes, waar de grofste soorten reeds waren uitgezocht, aangevoerd naast ha ring in dezelfde samenstelling als hij uit zee werd opgehaald. De uitgezochte grote soort werd tot pekelharing verwerkt. Aan genomen mag worden dat van deze twee erlei aanvoer de nieuwe regeling voor gezouten haring de grootste oorzaak is geweest. De handel heeft vorige week weer een grote interesse voor haring aan de dag gelegd. Aldus werden de grofste soorten verkocht voor 20,- tot 24,- waarbij de onderling nogal verschillende kleine soor ten van 12,- tot 18,- noteerden. De in tonnen aangevoerde haring, overigens bijzonder mooi van stuk, kon worden ver handeld voor bedragen, die zich rond de twintig gulden per vijftig kilogram bewo gen. Wel kan het worden betreurd dat men deze haring dikwijls teveel zout had toegediend, zodat de conservenfabrieken ditmaal verstek moesten laten gaan. De vooruitzichten voor deze week zyn evenwel weer iets rooskleuri ger, althans wat de grote haring betreft. Zo moeten de schepen in de Ierse Zee niet onfortuinlijk hebben gevist, zodat en kele schippers al een aanvang met de thuisreis hebben gemaakt. Zij kunnen al dus aan het begin van de volgende week in ÏJmuiden worden verwacht met ladin gen, welke naar verluidt overwegend uit grote haringen bestaan. In tegenstelling tot de haring is het met de aanvoer van platvis maar matig geweest. Vandaar dat zij die het hebben aangedurft zich op de maandagmarkt te bevoorraden, ongetwijfeld het best zijn af geweest. Maandag j.l. kon men immers voor ongeveer dertig gulden nog eigenaar wor den van een prachtige partij kleine schol, waarvoor de prijzen echter dinsdag direct al tien of vijftien gulden hoger lagen. Woensdag was het evenwel schier onmo gelijk een kist platvis te bemachtigen omdat er des morgens om zeven uur nog geen sprake van een aanbod was ge weest. Eerst op een later tijdstip meld den zich enige kottertjes met in totaal zestig kisten schol en ongeveer 5000 kg. tong, met als logisch gevolg dat de prij zen hiervoor zelfs het winterpeil hebben overschreden. Aldus konden ook de honderd kisten schol op donderdagmarkt als de spreek woordelijke druppel op de gloeiende plaat worden gekwalificeerd, evenals men op de vrijdagmarkt niet aan zijn trekken is gekomen. Want met een aanvoer van slechts een tweehonderd kisten platvis is niemand immers gebaat. Vandaar dat de exporteurs op Engeland de broek riem wellicht iets strakker hebben aan gehaald, doordat er voor hen, na maan dag, weinig meer is te doen geweest. De afnemers in Engeland en Ierland zitten ADVERTENTIE immers waarlijk niet te wachten op een kist grove schol, waarvoor hier reeds ze ventig of tachtig gulden moet worden neergeteld. -< Ut» J De aanvoer uit de noordelijke Noord zee bestond deze week weer in hoofdzaak uit kleine schelvis en kleine koolvis. Iede re dag zijn er ongeveer vijftienhonderd kisten schelvis te koop geweest, welke hoeveelheid, mits goed van kwaliteit nog maar net door de handel kan worden ver werkt. Vandaar dat de braadschelvis, naar soort en kwaliteit, de gehele week voor 25,- tot 15,- te koop is geweest. De grovere soorten, vooral veel voor Duitsland gevraagd, brachten het steeds tot rond 50,-, waarnaast de middelsoor ten en ponen in prijs varieerden van 35,- tot 30,-. Over het geheel genomen is er door de handel dus niet onverdienstelijk gewerkt, hetgeen vooral op de vrijdag markt kon worden geconstateerd, toen de vierhonderd kisten kleine schelvis direct bij de inzet reeds boven de 30,- wer den opgenomen. Hiermee werd dan tevens het bewijs geleverd dat er in de pakhui zen niet veel voorraden meer aanwezig waren. Dit geldt tevens voor de wijting, want de prijs hiervoor is vrijdag even eens tot boven 25,- opgelopen. De kleine koolvis werd donderdag vrij vlot voor de export naar Duitsland ver kocht, in tegenstelling tot de andere da gen, toen de handel trager verliep en de prijs vrij constant rond 15,- bleef ge handhaafd. De grovere soort koolvis één lag dient al op ongeveer 25,-, waarbij de grootste soorten het niet hoger dan 80,- hebben gebracht. Voorts is schraalhans bij de gul en kabeljauw keukenmeester geweest. Weliswaar was de maapdagmarkt hiervan behoorlijk voorzien, maar hier is de overige dagen geens prake meer van geweest. De KW 159 ..Marian Ellen" was te laat voor de woensdagmarkt en loste daardoor een dag later zijn uit 1500 kabeljauwen bestaande lading. Deze vis was aan het begin van de reis gevangen en vervol gens in het ijs gelegd. Rond de 80,- per kilo werd hiervoor betaald, welke op brengst stellig hoger zou zijn geweest, in dien de bemanning van dit schip kans had gezien deze kabeljauw eerder als stijve kabeljauw aan te voeren. Een Duitse jongeman, die in de jeugd herberg „Slot Assumburg" te Heemskerk logeerde, is gistermiddag met een gebro ken been in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. De vakantieganger werd terwijl hij op de Hoogdorperweg te Heemskerk liep door een personen auto aangereden. Hoewel de Duitser ge wond bleef liggen, reed de automobilist door. Een uur later echter slaagde de poli tie er in de bestuurder een inwoner uit Beverwijk op te sporen en aan te hou den. Het bestuur van „Suomi" zal ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging recipiëren op zaterdag 20 augustus. De ontvangst wordt gehouden in de tuinzaal van Huize Terpsichore, aan de Zeestraat te Beverwijk van 15.30 tot 17 uur. f.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5