Weet je nog wel, oudje? IÉ v!» VANAVOND Beatle-boycot duurt voort Verrassingen bij Kerkrade's W ereldmuziekconcours kinderspelen, strandleven en de hort op S - <A Finale Loosdrechts jazzconcours Genoegens en gebruiken van onze (voor-) ouders gedocumenteerd Trein vol zangers trekt door Europa Violist Louis Somer plotseling overleden MAANDAG 8 AUGUSTUS 1966 COME-BACK VAN PIPO NIET ZEKER N.C.R.l onderzoekt Lennons uitlating l)e radio geeft dinsdag Sjostakovitsj uit kliniek T elevisieprogramma (Van onze correspondent) „Pipo komt terug", meldden wij weini ge dagen geleden. En dat bericht heeft in heel wat huiskamers gejuich doen op gaan. Is er te vroeg gejubeld? De NTS laat nu voorzichtig weten, dat de onder handelingen over een nieuwe Pipo-seri< nog aan de gang zijn. Mocht het beminde clowntje onverhoopt toch geen come-back vieren, dan zal de NTS nader overwegen of de kleuterserie Klaas Vaak wordt voortgezet dan wel een andere serie wordt gekozen. Nederland I: In het voorprogramma wordt onder andere een Engels filmpje uitgezonden dat laat zien hoe artistieke kinderen hun vakantie doorbrengen. Flip per gaat een nieuwe reeks avonturen te gemoet in de korte serie „Bij de mari ne". De hoofdfilm van vanavond is ge titeld: „De dolle detectives". Medespe lenden zijn onder anderen: Darry Crowl, Elke Sommer en Francis Blanche. Tot slot wordt een herhaling uitgezonden van een Engelse documentaire over „The Grafters", waarin men de verkoopmetho den ziet van marktlieden. ta. 15.10 Gram.muziek. 15.20 Er was eens. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onderweg: pro- gr. voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Instr. septet. 17.50 Overheids voorlichting. 18.00 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1966. 18.30 Ned. en Duitse caba retliedjes. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Brabants orkest. 20.15 Laat je niet kis ten. hoorspel. 21.20 Gram.muziek. 22.00 Ge wijde muziek. 22.20 De Haarlemse Honkbal- week. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epi loog. 22.45 Muziek kent geen grenzen. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Instr. muziek. 10.00 Nws. 10.02 Muzikale cocktail. 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Volksliedjes. 12.30 Sinatrance: platenprogr. rond F. Sinatra. 13.00 Nws. 13.02 Orgelspel. 13.30 Klanken van eigen bo dem. 14.00 Nws. 14.02 Vokale melodietjes. 15.00 Nws. 15.02 Platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Gevar. platenprogr. 16.30 De Top Tien. 17.00 Nws. 17.02 Verzoekplatenprogr. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Muz. 13.00 Nws. 13.20 Muz. 14.00 Nws. 16.00 Nws. 16.09 Gevar. mu ziek. 17.00 Nws. 17.15 Jazz. 17.45 Liedjespro- gr. 18.00 Nws. 18.03 Vobr de soldaten. 18.28. Paardensportuitslagen. 18.30 Nws en nwe gram.platen. 19.00 Nws. 19.40 De grote Ca- tarina. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Muz. 20.20 Hoorspel. 22.00 Nws. en: De Zeester, toerisme en muziek. Mocht John Lennon, een van de Beatles zich kwetsend hebben uitgelaten over Christus en het christendom, dan zal de NCRV ertoe overgaan geen platen meer te draaien van deze Britse beatgroep. Berichten als zou deze omroep daartoe al zijn overgegaan worden door de direc teur van de NCRV, de heer G. Iioek, on juist genoemd. Het besluit van de NCRV hangt af van een onderzoek, dat op het ogenblik wordt ingesteld. De „godlasterende" uitlating van Bea- tle John brengt ook in andere landen steeds sterker de gemoederen in beroe ring. In Starke in de Amerikaanse staat Florida zijn vorige week Beatleplaten, Beatleshirt, Beatleknopen en Beatlefoto's door driehonderd tienerk en hun ouders verbrand. Het vuur werd aangestoken door Jay Sullivan, adjunct-programmaleider van het radiostation WPKE te Starke. Een radiostation in Kentucky, dat tot dusverre nog nooit een Beatleplaat had uitgezonden, heeft op de anti-Beatle-actie die ontstond door de a-godsdienstige uit latingen van John Lennon, in een inter view van het tijdschrift „Datebook" gereageerd, door ieder half uur een nlaat van de Beatles te draaien. Aan deze platen gaat een verklaring vooraf over de huichelachtigheid van de stations in de andere staten van Amerika, die de muziek van het Engelse kwartet weige ren als gevolg van John Lennons op merkingen over de godsdienst. Beatle-film (Van onze correspondent) KERKRADE. Niemand had zater dagmiddag in Kerkrade gedacht, dat de fabrieks-brassband van de G.U.S.-Foot wear uit Kettering in Engeland vrijwel zeker overwinnaar van het wereldmu ziekeoncours 1966 zou worden. Het gala concert, dat deze Britse muzikanten don derdag dadelijk na aankomst in de nieu we muziekhal van Kerkrade gaven, had die verwachting beslist niet kunnen wek ken. Puntgave vertolkingen van de Jodrell-bank-ouverture van Peter Yorke en de Variations on the Ninth van Gil hert Vinter werden door de jury heloond met 358 van de 360 te behalen punten Het Britse jurylid Frank Wright onthield zijn landgenoten die twee laatste punten (Van onze correspondent) In de finale van het Loosdrechts jazz concours op 14 augustus in Jachthaven van Dijk te Oud-Loosdrecht zullen de vol gende orkesten tegen elkaar uitkomen oude stijl: The Green River Jazzband uit Rotterdam; The Swingco Pators uit Den Haag; The Harbour-Town Jazzband uit Rotterdam; modernHet Kwintet Joop Hendriks uit Breda; Orkest 1966 Breuker uit Amsterdam en The Jazz Relations uit Amsterdam. Het is een inter-continentaal vierde fes- tivalweekeinde geworden in Kerkrade met deelneming van korpsen uit Canada, Amerika en vele Europese landen. Daar bij was onbegrijpelijk genoeg geen plaats ingeruimd voor Nederlandse korp sen. Ook bij de marswedstrijden in het sport park van Kaalheide-Kerkrade is de Ne derlandse deelneming streng gescheiden gehouden van de buitenlandse. Voor een handvol bezoekers paradeerden zaterdag in dat sportpark achttien Nederlandse drumbands op de sintelbaan. De buiten landse drumbandparade van zondag trok 33.600 bezoekers. De resultaten van de concert wedstrijden zijn over het algemeen wat pover geble ven. Uitblinkers waren naast het Britse fabriekskorps ook de Spaanse muzikan ten van Union Musical uit Linea. Het prachtige resultaat van een eerste prijs van 326 punten met lof van de jury was voor hen en veel van de 2600 concertbe zoekers een tegenvaller. De Spanjaarden waren door een meer dan zeven minuten durend ovationeel applaus al gedood verfd als de muzikale kampioenen. Kerkrade begint nu aan de laatste Wereldmuziekconcoursweek met muzika le hoogtepunten als een tweevoudig op treden van het radio- en televisieorkest uit Moskou in de reeks galaconcerten en een titanenstrijd in de concertwedstrijden tussen de harmonieën van Bocholtz, Sim- pelveld en Thorn en het nationaal jeugd orkest uit Israel. Dat laatste orkest moet zijn overwinningen van de wereldmuziek concoursen in 1958 en 1962 verdedigen. NAARMATE ALLES OM ONS HEEN sneller en heviger verandert neemt de belangstelling toe voor hoe het vroeger geweest is en langs welke traditionele lijnen de situatie van nu gegroeid is op zoek naar zijn toekomst. In deze feed-back met het verleden (om een term uit de cybernetica te lenen die zelf een van de grote revoluties van onze tijd is) wordt gedacht, berekend, omgebouwd en doorgebroken op alle gebieden of het nu om de prijsverhoging van een buskaartje, de organisatie van een happening, het lanceren van een ruimteraket of van een nieuw merk herencosmetica gaat. Naarmate de problemen groter worden, moeten de oplossingen radicaler worden hetgeen weer tot onvoorziene problemen in andere sectoren leidt, en in deze steeds scherpere wisselwerking begint zich een labyrint af te tekenen waarin alleen specialisten nog de weg kunnen vinden. De leek heeft het toekijken en verhoudt zich steeds passiever ten opzichte van de maatregelen die nodig zijn om zijn wereld tegen verstikking te bescher men: verstikking door een steeds groter mensengetal op een steeds kleiner wordend oppervlak, hetgeen tot steeds meer planologie van het hele be staan dwingt. Oriënterende lectuur (wat misschien een beter woord is voor „populair-wetenschappelijk") heeft tot taak hier en daar een stukje over zicht te herwinnen, de landkaart bij te houden naar de stand van vandaag,, om door te kunnen roeien met de riemen die we hebben. Aan deze behoefte wil een nieuwe reeks geïllustreerde boekjes tegemoetkomen die verschil lende aspecten van het dagelijks leven vroeger en nu belichten in de vorm van monografieën over één bepaald motief. Ze verschijnen bij Oosthoek's Uitgeversmaatschappij (Domstraat, Utrecht) die hiermee een neventerrein bestrijkt van zijn bekende encyclopedische standaardwerk. Ze behoren tot de categorie van het duurdere geschenkboek, de prijzen liggen tussen twaalf en vijftien gulden, wat door de verzorgde typografische vorm en het fraaie reproduktiemateriaal verantwoord kan worden. DE WERELD IN EEN KINDERHAND, het eerste boekje, is geschreven door Frans Uhl, in leven conservator van het museum Mr. Simon van Gijn te Dor drecht, een van die talloze musea die er blijken te zijn maar waarvan men nooit taal of teken verneemt. Het is dan ook het meest historiserend van opzet en toon, wat niet zo'n bezwaar is omdat de voor werpen en handelingen die het spelen zijn betekenis geven dikwijls op vaste arche typen berusten. Bij opgravingen van de Romeinse havenstad Ostia zijn schepjes, emmertjes en zandvormpjes gevonden, tollen tolden en hoepels hoepelden al in het oude Griekenland, poppen zijn vol strekt tijdeloos. Dit laatste bewijst nog eens hoe dicht kinderspel en magische ge bruiken naast elkaar liggen. Zie bij voor beeld het verbranden „in effigie" van een vijand, een ritueel dat hier en daar in Afrika nog wel voorkomt. De oude Egyp- tenaren lieten kinderen in de tempels spe len en beschouwden de uitkomsten van het spel als een orakel. Het soldaatjespe- len, hetzij met modellen of „live", en de bordspelen, met het ganzebord als basis vorm, zijn ook alleen denkbaar als sterk mm m symbolisch gekleurde nabootsingen (mi mesis) van de werkelijkheid. Het is jam mer dat de schrijver niet wat meer is ingegaan op de psychologie van het kin derspel, maar als verzameling wetens waardigheden is het toch een aardig boek je geworden. STRAKKER en wetenschappelijker van opzet is HET OUDSTE BEROEP, van de hand van drs. H. W. J. Volmuller die al meer gepubliceerd heeft op het gebied van de geschiedenis der zeden. Zijn boek je geeft de verschillende vormen van het verschijnsel prostitutie vanaf de vijftien de eeuw tot heden en behandelt het onder werp tevens als spiegel van de ethische, religieuze en juridische normen. Aan de hand van statistische gegevens betreffen de het wie en het waarom, de varianten (zittende, auto- en bermprostitutie, de callgirl, de partygirl) de aardrijkskundige verspreiding en het verband met de cri minaliteit wordt de toestand na 1945 in en kele grote gemeenten nader belicht. Ove rigens geeft de prostitutie een teruggang te zien waarvan de oorzaak te vinden is in een normalere aanvaarding van de sexualiteit. Aparte strandkleding ontstaat pas na 1870. Het gestreepte badhemd met halflange pijpen dat de lachende opa tnet parasol draagt is nog in menig kiekjesalbum te vinden. De gummi badmuts dateert uit de eerste wereldoorlog. Niets is vreemder dan wat gisteren modieus was. (Uit „Pootje baden"). HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws 8.10 Gram.muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Operamuziek 9 35 Waterstanden. 9.40 Ope ra-aria's. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Gram. muziek. 11.00 Nws. 12.00 Licht orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Liedjesprogr. 12.40 Orkest. 1300 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 't Muzikantenuur: I. Harprecital II. Omroepdubbelkwartet III. Pi anorecital. 14.30 Voor de kinderen. 15.30 Or kest. 16.00 Nws. 16.02 Klassieke muziek. 17.00 Ensemble. 17.15 New York calling. 17.20 Gram.muziek voor tieners. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Orkest. 19 00 Paris vous parle. 19.05 Gitaarrecital. 19 35 Bariton en klarinet met piano. 20 00 Nws. 20.05 Vakantie toeslag. 21.05 Promenade orkest. 21 45 Voor dracht. 22.00 Instr. ensemble. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Concertgebouwor kest: klassieke muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gram.mu ziek (7.30 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. muziek met vakantietips. 10.00 Gram.mu ziek. 11.50 Volaan. vooruit. 12.00 Ange lus. 12.03 Kamermuziek door amateurs. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actuali teiten. 12.50 Gram.muziek voor tieners. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Musiës- VOOR MAANDAG NEDERLAND I 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Artis tieke jongelui. 19.25 Papa en de vogel, te kenfilm. 19.35 Flipper. 20.00 Journaal. 20.20 Automania 2000, tekenfilm. 20.30 De dolle detectives. 22.00 The Grafters, film over En gelse marktkooplieden. 22.40 Socutera. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Hoe langer hoe beter, let- terspel. 20.30 Enigma: Onderhandeling op hoog niveau. 21.20 Jazz. 22.10 Journaal. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 19.00 Nws. 19.02 Klaas Vaak. 19.05 Jour naal voor gehoorgestoorden. 19.35 Hollywood a go go. 20.00 Journaal. 20.20 Televizier. 20.45 Wereldkampioenschap boksen: Cassius Clay-Brian London. 21.30 Mars wedstrijden in Kerkrade. 22.25 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 20.30 Erfgenaam van een mil joen, muzikale komedie. 22.00 Europees pa norama. 22.25 Teilhard de Chardin, docu mentaire. 22.55 Journaal. De Oostenrijkse Senta Berger speelt een rol in een aflevering uit de serie „Enigma", die vanavond op Nederland 2 wordt uitgezonden. Nederland II: Jany Bron presenteert haar scrabble-quiz „Hoe langer hoe be ter". „Onderhandelingen op hoog niveau" is de titel van de volgende aflevering uit de serie „Enigma". De hoofdrol wordt ge speeld door Jack Kelly (als Fred Piper) die in de buurt van het Ijzeren Gordijn als filmacteur werkt. Het is echter ca mouflage want in werkelijkheid zoekt hij naar een verdwenen Amerikaan. De VA RA zendt vervolgens een concert uit van de Amerikaanse componist en bandleider Duke Ellington. Het programma vermeldt een aantal bekende werken zoals „Honey suckle Rose", „Solitude", „Mood Indigo" en de openings- en slottune van Ellington „Take the A-train". Titelprent van Jacob Cats' beschrij vende gedicht „Kinder-Spel". In het midden een nooit verouderend spel, soldaat) espelen (hier: optrekken met de schutterij). Verder onder meer poppewieg en kookgerei (links op de voorgrond)daarachter een varkensblaas opblazen, drijftol, bellenblazen, mus-aan-een-touwtje, op de achtergrond vlieger oplaten, steltlopen (middenrechts)haasje- over en touwtje-springen, blinde mannetje. (Uit „De Wereld in een Kinderhand"). VICTORIANNSE OPVATTINGEN zijn voor' 100 percent voltooid verleden tijd op het gebied van zee- en strandrecreatie waarvan de geschiedenis verteld wordt door J. M. Galjaard onder de titel POOT JE BADEN. Het zeebad vindt zijn oor sprong in zuiver medicinale overwegin gen. Directeur van het eerste gemeente lijke bad Scheveningen was een dokter J. F. d'Aumerie die de behartigenswaardige woorden schreef: „Geleerden en Zaken mannen die door het zittend leven aan de schrijftafel of lessenaar hun gezondheid verzwakt hebben, zij die door de harde slagen van het noodlot treurig en versla gen zijn, zullen aan het strand nieuwe le venskracht inademen." Zijn advies heeft gehoor gevonden! Volgens globale bereke ningen kunnen in 1980 (d.w.z. over veer tien jaar) op topdagen anderhalf miljoen mensen verwacht worden op een kust strook van 250 km. lengte. Voor de loge rende vakantiegangers zullen er hotels moeten bijgebouwd worden tot een totale capaciteit van 420.000 bedden. Zoals de schrijver het plastisch uitdrukt: „Daar er steeds meer auto's komen, zal achter de linie van roosterend mensenvlees een brede band van warm wachtend staal ge trokken worden." Samen naar het strand, ja, gezellig. Als volgende deeltjes in de reeks wor den o.a. aangekondigd: De Dam, De Bloembol, De Bohème van Tachtig, en Bijbel en Kerkgang. Sas Bunge Ansichtkaart naar aanleiding van de sluiting van Maison Weinthal, aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal, een van de vier luxueuze bordelen in de hoofdstad omstreeks de eeuwwisse ling. (Uit „Het oudste beroep"). Voor de Beatle-tournee door de USA welke op 11 augustus zal beginnen zijn, ondanks de grote moeilijkheden, al een aantal concerten uitverkocht. John Lennon heeft een contract gete kend voor een hoofdrol in de film „How I won the war" (Hoe ik de Oorlog ge wonnen heb). De film is een komedie over de belevenissen van een peloton Britse soldaten in Noord-Afrika tijdens de Tweede Wereldoorlog. De film wordt op genomen in West-Duitsland, Spanje en Engeland. MOSKOU (Reuter) De Russische componist Dimitri Sjostakovitsj is ontsla gen uit de kliniek in Leningrad, waar hij eind mei werd opgenomen na een hart aanval. Met zijn vrouw en een arts ver trok hij naar een buitenverblijf voor ver der herstel. Een trein vol Italiaanse zangers in het lichte genre zal op 28 augustus uit Vene tië vertrekken voor een rondreis langs dertien Europese steden, waaronder Am sterdam en Brussel. Tot de 11 passagiers behoren sterren als Gigliola Cinquetti, Domenico Modugno, Rita Pavone en Bob by Solo. In de steden waar ze optreden zullen plaatselijke amateurs worden uitgenodigd ook iets op het podium te brengen, waar bij de Italiaanse zangers en de journalis ten, die de reis meemaken als jury zul len optreden. Als de treintoernee door Europa slaagt wil organisator Enzio Ra- daelli er een jaarlijks evenement van (Van onze correspondent) Louis Somer, tot 1959 eerste concert meester van de vroegere Groninger Or kest Vereniging, is vannacht vrij plotse ling in Groningen overleden. De heer Somer, die ook als componist bekendheid genoot, werd in 1901 in Assen geboren. Louis Somer introduceerde Nederland se muziek in Parijs, trad ook veel op als violist van kamermuziek en was solist bij de meeste Nederlandse orkesten, ook bij het Concertgebouworkest. Hij componeer de onder meer een vioolconcert, passaca- glia en fuga, dievertimento concertante, strijkkwartetten, een pianotrio en andere kamermuziek. In 1954 kreeg hij de cul turele prijs van de provincie Groningen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6