Indonesische minister Adam Malik: „Vredesverdrag met Maleisië wordt overmorgen getekend" Brood acht cent goedkoper in Amsterdam 8 HET WEER morris Brits-Rhodesisch gesprek wordt deze week hervat Ingerekend Oud-hoofdcommissaris in beroep tegen ontslag Industriepredikant UST Wegwijs in B enne kom IfEGDOOaU 37 Politie zoekt „Zwarte Tini" Haarlemmer in Velsen verongelukt Deelnemers aan verboden optocht kregen boete mMw/MKmmËmmm. Joegoslavische auteur Mihajlov gearresteerd Tweehonderd doden bij scheepsramp in Indonesië Z.G.R.-wet niet op 1 januari van kracht Zaak wellicht in september voor Ambtenarengerecht Ds. J. Pasveer aanvaardt beroep 51e JAARGANG NUMMER 235 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mqe IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Kunst4 Rüfdio en tv 4 Uit stad en omgeving 5 In de vishal en op zee 5 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Luidsprekers 8 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Economisch nieuws 9 Topsy10 Sport 11 Ferdinand12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Meer wind Aan het strand Snel recht op Franse wegen pagina 3 Slachtoffer van wraakneming? Nieuwe perswet Bookmaker wordt dominee SU EDE NAPPAJASJES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam m- m Hondsdolheid in België Het woord is aan LANGE N1EUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AAAAAAAAAAA/WtA/VWWWVUWVUUIAIWMItlMMIItAAAAMWtlVA AMSTERDAM In Amsterdam dreigt een broodoorlog te ontstaan sinds gisteren in zestien supermarkten de broodprijs dusdanig is verlaagd dat deze acht cen ten ligt onder het bedrag dat door de minister van Economische Zaken als maxi mumprijs is vastgesteld. Deze maxi mumprijs geldt vrijwel overal en wordt zelfs niet zelden als minimumprijs ge hanteerd. De eigenaren van de Amsterdamse su permarkten, de heren Dirk van den Broek en Jac. Hermans, hadden reeds eerder hun prijzen willen verlagen. De Amsterdamse broodfabrieken weigerden echter aan de prijsbrekers te leveren. Thans is een overeenkomst gesloten met broodfabriek De Graaf in Spakenburg, die verpakt brood levert. De heer Hermans stelt dat er ondanks de lage prijs toch een flinke winst wordt gemaakt. Hij en zijn collega Van den Broek hebben enige speciale container auto's besteld om het vervoer in eigen hand te kunnen nemen. Hierdoor zouden de expeditiekosten kunnen worden ver laagd en zou de prijs van het brood nog meer kunnen dalen. DJAKARTA (Reuter, AP en ANP). Overmorgen zullen Maleisië en Indonesië een vredesovereenkomst tekenen. Dat heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, vandaag bekendgemaakt. De Maleisische minister van Buitenlandse Zaken Toen Abdoel Razak komt hiervoor donderdagmorgen in de Indonesische hoofdstad aan. Eerst zal hij een gesprek hebben met president Soekarno, daarna volgt een onderhoud met generaal Soeharto, de voorzitter van het Indonesische kabinets presidium. De „confrontatie"-politiek van Indone sië tegen de federatie Maleisië begon in 1963, na de vorming van de federatie, die door president Soekarno een „neo-kolo- nialistiseh project van de Britten" werd genoemd. Twaalf dagen geleden herhaal de de Indonesische president deze beschul diging, er aan toevoegend dat de con frontatie-politiek zou worden voortgezet. Besprekingen tussen de ministers Ma- lik en Razak in Bangkok in mei maakten de weg vrij voor de ondertekening van een vredesakkoord. Morgen zal, zo meldt het Indonesische persbureau Antara het „opperbevel voor de verplettering van Maleisië" (Kogam) „een belangrijke me dedeling" doen met betrekking tot Ra- zaks bezoek. Gisteren is de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Hasluck, voor een bezoek van drie dagen in In donesië aangekomen. De Australische re gering wil uit de eerste hand inlichtingen hebben over Indonesië's problemen op korte en lange termijn. „Ik ben niet ge komen om over bepaalde kwesties te on derhandelen", zei Hasluck bij zijn aan komst Zijn Indonesische collega, Malik, verwelkomde hem op het vliegveld. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Aanvankelijk ma tige, later nu en dan krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na een dag met redelijk strandweer moet morgen alweer rekening worden gehouden met regen en een harde zuidwestenwind. De middagtempera- tuur komt niet hoger dan 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Steeds nieuwe depres sies van de oceaan houden het weer onbestendig. Mocht u er behoefte aan hebben op bezoek te gaan bij de heer H. Koe koek, dan hoeft u in zijn woonplaats Bennekom niet naar zijn huis te zoe ken nu een van zijn aanhangers de A.N.W.B.-wegwijzer van deze aan duiding heeft voorzien. De Amsterdamse recherche stelt een onderzoek in naar de verdwijning van de prostituee „Zwarte Tini" uit haar woning in de Blankenstraat in de hoofdstad. Volgens ooggetuigen zou de vrouw in de afgelopen nacht door vier uit Suriname afkomstige mannen, onder wie haar echt genoot, een 23-jarige automonteur, met een mes zijn bedreigd en daarna ontvoerd. De monteur stond maandagmorgen te recht wegens het meermalen mishandelen van zijn vrouw en het profiteren van door haar gepleegde ontucht. De officier van Justitie eiste voor de mishandelingen zes weken gevangenisstraf waarvan vier voor waardelijk en voor het souteneurschap twaalf dagen gevangenisstraf en een jaar rij kswerkinrichting. De politie vermoedt dat de man, gehol pen door vrienden, wraak op de vrouw heeft willen nemen. Vanmorgen om 11 uur is op de oude Rijksweg in Velsen ter hoogte van het viadukt de 51-jarige Haarlemmer J. Vonk op zijn bromfiets zo onvoorzichtig de weg overgestoken, dat de chauffeur van een naderende NACO-bus hem niet meer kon ontwijken. Een botsing was onvermijde lijk. De heer Vonk werd hierbij op slag gedood. Het personeel van het hotel Indonesia, waar minister Hasluck logeert, had de Australische vlag eerst ondersteboven uit gehangen maar die fout werd gauw ont dekt en hersteld. Bij het Indonesische parlement is dit week einde een concept-perswet ingediend, vol gens welke de pers het recht zou heb ben om de politiek van de regering na te gaan, te kritiseren en aanwijzingen voor verbeteringen te geven, 't Ontwerp is door een commissie van tien man onder leiding van een Indonesische journalist opgesteld. In de dertien hoofdstukken worden po sitie, taak en verantwoordelijkheid van de pers en strafbepalingen omschreven. De volledige tekst is nog niet gepubli ceerd maar naar verluidt bevat zij ook regelingen voor buitenlandse journalisten in Indonesië. Een persraad zou worden samenge steld uit regeringsfunctionarissen, verte genwoordigers van krantenbedrijven, em ployés van uitgeverijen, journalisten en deskundigen die door de president zelf zouden worden benoemd of ontslagen. De kantonrechter in Amsterdam heeft drie deelnemers aan een optocht op don derdag 30 juni op het Spui, waarvoor geen vergunning was verleend, ieder veroor deeld tot een boete van 25 gulden. De jongelui voerden tot hun verweer aan dat het geen optocht was geweest. Volgens de officier van justitie was het dat wèl, namelijk „het gezamenlijk in een be paalde richting Iepen van een groep men sen". De optocht was gericht geweest tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam en het optreden van de Amsterdamse politie. Vijf verdachten waren niet verschenen. ADELAIDE, (AP) Een bookmaker uit de Zuid-Australische stad Adelaide, vader van vier kinderen, heeft zijn be roep vaarwel gezegd om predikant te wor den. „Ik ben me bewust dat ik veel minder zal verdienen. Mijn inkomsten als book maker waren zeer behoorlijk," zei de 33- jarige dominee-in-spe, die niets tegen strijdigs zag in deze verandering van be roep. Als hij eenmaal dominee is zal hij ongeveer vijfmaal minder verdienen dan in zijn oude beroep. De voormalige stafchef van het Israëlische leger, generaal Mosje Day an (links met ooglap) volgt de strijd in Vietnam als correspondent van een aantal Israëlische bladen. Hier ploetert hij met een Ameri kaanse verkenningsgroep door een rivier in de omgeving van Da Nang. (Telefoto). y. LONDEN (AFP) De voorbereidende besprekingen over een oplossing van het Rhodesische vraagstuk zullen eind deze week in Salisbury worden hervat. Dit heeft de Britse premier, Harold Wilson, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Hij verklaarde dat er geen wijziging was gekomen in het Britse standpunt, dat over een definitieve regeling van de kwestie slechts kan worden onderhandeld met een wettige en constitutionele rege ring in Rhodesië. Bij het voorbereidende overleg gaat het voornamelijk om een terugkeer naar een wettig bestuur en de manier, waarop de mening van de gehele bevolking van Rhodesië gehoord moet worden over een eventuele oplossing. Groot-Brittannië zal zijn sancties tegen Rhodesië onverminderd voortzetten. BELGRADO (Reuter) De Joegosla vische schrijver Mihailo Mihajlov is ge arresteerd, twee dagen voor de door hem aangekondigde vergadering tot oprichting van een onafhankelijk tijdschrift. De op richtingsvergadering gaat niettemin door. De vriend zei dat Mihajlov drie dagen hechtenis heeft gekregen. (Vervolg op pagina 4) DJAKARTA (ANP) Naar pas nu wordt vernomen, zijn op 29 juli bij het vergaan van een schip in de zee van Timor bijna tweehonderd Indonesiërs ver dronken. Slechts zes opvarenden overleef den de ramp, die vermoedelijk is veroor zaakt door overbelasting van het schip. BRUSSEL, (AFP) In het gebied van Spa, in het oosten van België, komt honds dolheid voor. Waarschijnlijk is de ziekte door in het wild levende dieren uit West- Duitsland overgebracht. Er zijn al vijf besmette vossen doodgeschoten. De plaat selijke autoriteiten hebben de eigenaars van honden en katten aangeraden, hun dieren te laten inenten. Dank zij snel reageren van een Bel gische automobilist werden gisteren in Brussel drie drieste bankrovers snel ingerekend. Op klaarlichte dag waren zij een bank binnengelopen, waar ze een bankbediende en een bezoeker neersloegen. Met ongeveer 7.500 gulden aan buit wilden ze er weer vandoor gaan, maar een auto mobilist, die alles gezien had zette luid toeterend de achtervolging in. Op de foto: een van de bankrovers in een politie-auto. (Telefoto). G. C. Lichtenberg: Wanneer we een moordenaar terecht stellen doen we ongeveer hetzelfde ais het kind, dat de stoel een klap geeft waartegen het is opgebotst. Hoewel de invoering van de alge mene wet zware geneeskundige risico's op I januari van het volgend jaar uit technisch oogpunt mogelijk is, moet het niet uitgesloten worden geacht dat deze nieuwe volksverzeke ring pas op een later tijdstip zal wor den ingevoerd. Dit deelt minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Ka mer mee. Het kabinet beraadt zich namelijk over de samenhang van het tijdstip van invoering met het finan ciële beleid van de regering voor 1967. De premie voor de nieuwe wet komt voor belastingaftrek in aanmerking. Hier toe zullen de wettelijke bepalingen van de loon- en inkomstenbelasting gewijzigd worden. De Ziekenfondswet zal zodanig worden gewijzigd, dat de in deze wet geregelde verplichte verzekering voor werknemers, vrijwillige verzekering en bejaardenver zekering worden samengevoegd tot een verplichte beperkte volksverzekering. De minister verklaart dat een zeer nau we samenwerking tussen de gemeen schappelijke medische dienst en de medi sche uitvoering van de Ziekenfondswet en de algemene wet zware geneeskundige risico's noodzakelijk is. Een integratie van de verschillende facetten van de me dische beoordeling binnen één gemeen schappelijke medische dienst wordt van het allergrootste belang geacht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De oud-hoofd commissaris van politie van Amster dam, de heer H. J. van der Molen, neemt geen genoegen met het ont slag dat minister Smallenbroek hem heeft gegeven. Hg heeft bij het Amb tenarengerecht in de hoofdstad be roep aangetekend tegen het ontslag besluit. Hij kreeg op 8 juli de ontslag brief. Het was gisteren de laatste dag dat hg in beroep kon gaan. Het is nog niet bekend wanneer de zaak zal voorkomen. Vermoedelijk zal dat vóór september niet het geval zijn. De voorzitter van het Amsterdamse ambte narengerecht, mr. C. J. C. M. Schnei der, heeft desgevraagd medegedeeld dat tot september een aantal leden met va kantie is. Twee van hen, gemeentesecretaris mr. Van den Bergh en oud-procureur-generaal mr. De Zaaijer, die beiden indirect bij het ontslag van de heer Van der Molen zijn betrokken, zullen voor de behandeling van dit beroep vermoedelijk geen deel van het college uitmaken. De voorzitter van de Vereniging van Hogere Politieambtenaren, de Hilversum- se commissaris van politie, de heer Van IJzendoorn, verklaarde dat de vereniging geen enkele bemoeienis met het besluit van de heer Van der Molen heeft gehad. Deze heeft het besluit tegen zijn ontslag in beroep te gaan, geheel zelfstandig en in elk geval zonder overleg met de ver eniging genomen. Het beroep zal geen invloed hebben op het werk van de door de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken ingestelde commissie, die een onderzoek instelt naar de achtergronden en situaties, die tot het ontslag van de heer Van der Molen heb ben geleid. Ds. J. Pasveer, gereformeerd predi kant te Zeist heeft aan de gerefor meerde kerk in Beverwijk bericht, dat hij het beroep als industriepredi kant voor de IJmond aanvaardt. Zijn intrede zal evenwel niet voor 1967 kunnen plaatsvinden, omdat ds. Pas veer nog enige maanden uitstel heeft gevraagd, teneinde zijn werk in Zeist te kunnen afronden en zo mogelijk aan zijn opvolger over te dragen. Amsterdams ontslagen hoofdcom missaris H. J. van der Molen. Openbaarmaking van het resultaat van dit onderzoek kan echter door het inge stelde beroep langdurig worden opgehou den, indien de ministers zouden besluiten de sub judice-regel in acht te nemen, hetgeen als zeker moet worden aangeno men. Volgens deze ongeschreven regel wordt geen zaak in openbare discussie gebracht zolang zij nog „onder de rechter" is. De regel dient om te voorkomen dat de on afhankelijke rechter in zijn oordeelvor ming zou kunnen worden beïnvloed. In dit geval, nu een door de regering ingestelde commissie een zaak onder zoekt die door het beroep van de betrok kene ook aan het oordeel van een rech terlijk college wordt onderworpen, geldt de sub judice-regel sterker dan ooit. Met zekerheid kan worden aangenomen dat de commissie het resultaat van haar on derzoek niet openbaar zal maken dan na dat door de rechter tot in laatste instan tie uitspraak zal zijn gedaan over het ontslag aan de heer Van der Molen. Hiermee kunnen jaren gemoeid zijn. DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1