Sfeer van desillusie heerst in Cuba over nut van revolutie Washington blijft politiek van isolatie prefereren Klacht van Cambodja Snel recht tegen Franse verkeersovertredingen Van dag tot dag maatregelen W orstjesstaking Hartpatiënte in de VS kreeg kunsthart Rassenonlusten in Lansing (VS) m Pakistan bewapent „krankzinnig snel" Sulingen kan weer opgelucht ademhalen Twee onvoldoendes op verkeersrapport kan funest zijn Theeketels Franse jongen lag acht dagen gewond in een greppel SHELL BIEDT MÉÉR! telegrammen 2 DINSDAG 9 AUGUSTU S 1966 3 r u ij a Bij Veiligheidsraad NEW YORK (Reuter en AP). Cambodja heeft gisteren bij de Veilig heidsraad een klacht ingediend naar aanleiding van „luchtaanvallen van Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen op Cambodjaanse dor pen". De Cambodjaanse afgevaardig de bij de Verenigde Naties zei in een brief dat de aanvallen op 2 augustus waren uitgevoerd toen leden van de internationale controlecommissie in het aangevallen dorp waren om een onderzoek in te stellen naar eerdere incidenten. De dorpen liggen in de provincie Kompong-Sjan. Derde maand Reputatie Aangewezen stut Auto in, auto uit er zijn hele groepen automobilisten die hun wagen hoofdzakelijk voor het korte afstandswerk ge bruiken. Veel schakelen;' hoogstens 50 km, een motor die te weinig op temperatuur komt... het vergt nogal wat van zo'n automotor. Gelukkig is er een olie die het allemaal aan kan: Shell Super motorolie! Voor allé rij-omstandigheden, voor alle typen auto's, voor alle weersomstandigheden, voor alle rïj-stijlen is Shell Super motorolie de aangewezen smering en bescherming. Shell Super motorolie - voor smering in veelvoud! (Van onze correspondent) PARIJS Bij alle automobilisten in Frankrijk is de prefect van een de partement in Midden-Frankrijk de ge beten hond. Midden in het land, in een hangar van een klein sportvlieg- veld, heeft hij een openlucht-tribunaal laten inrichten, waar automobilisten die zich schuldig maken aan gevaar lijke verkeersovertredingen, op staan de voet beroofd kunnen worden van hun rijbewijs. De grote politie-actie om verkeers ongelukken tegen te gaan is eind juli begonnen, toen twee miljoen Fransen van vakantie thuiskwamen en even veel Fransen met vakantie gingen. Niet alleen was een klein leger van vijftigduizend agenten op de been om het verkeer te regelen, maar ook re den agenten in burger over de weg, in auto's, die van particuliere auto's niet te onderscheiden waren. Lopen De laatste dagen hebben gelijktijdig gepubliceerde berichten enige onzeker heid gewekt. De organisaties van werkge vers hebben richtlijnen opgesteld hoe haar leden zullen moeten handelen bij ontslag van personeel. Opnieuw hebben enige bedrijven aangekondigd dat zij het aantal werknemers moeten verminderen. (Philips, naar verluidt, van 86.000 tot 82.000). En ter geruststelling is er aan herinnerd dat het werklozenfonds over 1913 miljoen gulden beschikt, genoeg om twee jaar lang uitkeringen te betalen aan tien percent van de beroepsbevolking, Is er dan toch kans op een crisis? Voorlopig moet worden opgemerkt dat de produktie in alle min of meer geïndu strialiseerde landen nog steeds meer stijgt dan de bevolking. Maar al sinds jaren is de structuur van het bedrijfsleven bezig zich te wijzigen. Door grotere mechani sering en automatisering kan men veel meer voortbrengen met minder mensen De massa-produktie moet voorts zo goed koop mogelijk geschieden, voor de con currentie en om nieuw kapitaal te vormen voor verdere modernisering. Door fusies worden steeds sterkere concerns gevormd, die echter de zwakste onderdelen afkap pen. De produktie wordt geconcentreerd, achtergebleven werkplaatsen worden ge sloten. Die ontwikkeling is ontstuitbaar. Soms worden hele bedrijfstakken (men denke aan de kolenmijnen) sterk beperkt. Maar dat is geen teken van een economische crisis, tenzij van een „groei-crisis". Het is niet uitgesloten, dat wij te maken krijgen met een tijdelijke teruggang van de pro duktie, zoals na de oorlog al enkele keren is voorgekomen. En denkbaar blijft altijd een echte crisis. Er zijn weliswaar nu veel meer mogelijkheden om die te beperken niettemin bestaat er geen „wetenschap der toekomst" en risico's zijn nooit uit het leven uit te sluiten. Van zo'n crisis kan men thans echter niet spreken. In elk geval is het de taak van de Wel fare State, de „sociale staat", de sociale gevolgen van economische wijzigingen in structuur of conjunctuur op te vangen. Vandaar richtlijnen voor ontslag en de opbouw van een werklozenfonds. Vandaar ook overwegingen om door verkorting van arbeidstijd, vervroegde pensionering, her scholing en dergelijke, de nadelen der „industriële revolutie" zo veel mogelijk te begrenzen. Regeren is vooruitzien. In Frankrijk heeft men drastische maat- <j, regelen genomen met het doel de wegpi- raten in de kortst mogelijke tijd van de weg te krijgen. Er is een verkeersrecht- bank ingesteld die schuldigen aan ver keersovertredingen op de autoweg van Parijs naar Lyon onmiddellijk heeft be recht met niets aan duidelijkheid te wen sen latende straffen. Vreemd genoeg is er direct felle kritiek geweest op deze po ging het verkeer in beter banen te leiden. Men stelt: is het wel netjes dat agenten als doodgewone toeristen achter het stuur van gewone auto's zitten om op overtre ders te loeren? En men vraagt zich ook af of het juridisch gezien wel juist is dat prefecten tribunalen benoemen. Met an dere woorden: men wil zo gauw mogelijk van die wegspionnen af. De politie van haar kant stelt dat ook in de steden op straat rechercheurs in bur- ber rondlopen en dat ook daar niemand bezwaar tegen maakt, behalve uiteraard de boeven zelf. De betrokken prefect heeft voorts laten weten dat hij volledige toestemming heeft van het ministerie en dat het er naar uitziet dat de straffen straks nog veel zwaarder zullen uitvallen dan een simpele intrekking van het rijbe wijs gedurende twee maanden. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, zo kwam minister Pisani met de mededeling dat binnenkort van alle automobilisten een conduitestaat zal worden aangelegd en bijgehouden. Wat zoveel wil zeggen als: rijbewijs kwijt bij drie ernstige verkeers- misdrijven, waaronder dan ook bijvoor beeld het niet verlenen van voorrang wordt gerekend. Men kan zich afvragen of de maatre gelen niet al te drastisch zijn en of ze niet zullen leiden tot enerzijds ambte narij, anderzijds tot krampachtiger en dus slechter rijden van de automobilisten voor wie het verliezen van rijbewijs gelijk staat met werkeloos worden. Maar dat heeft men kennelijk te verwaar lozen argumenten gevonden en centraal gesteld dat hoe dan ook het jaar lijkse aantal slachtoffers op de Franse wegen (15.000 doden en 300.000 gewon den) moet worden teruggebracht. Hoe dan ook, de positieve en negatieve gevol gen van de aangekondigde maatregelen verdienen in ieder geval ook als voor beeld voor ons eigen land alle aandacht. W*WWWVWWWWVWVWWWWI/\A/WWWWWVW HANLEY (AP) Een Britse ver voersmaatschappij heeft een staking van buschauffeurs voorkomen door de cantine- houdster te gelasten in de broodjes-worst weer een tweede worstje te doen. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) HAVANNA De kwestie-Cuba is be zig in het vergeet boekje te raken. Uit de belangstel ling van Washing ton verdreven door Vietnam, door Mos kou sinds de raket- tencrisis aanzienlijk minder interessant gevonden dan voor dien, en gebrouil leerd met Peking, ligt Castro's Volks republiek aan zijn lot overgelaten als een voetnoot van de geschiedenis in de Caribische Zee. In de hoofdstad waar om „strategische redenen" geen enkele plattegrond te krijgen is, waar de Ameri kaanse ambassade al jaren als een holle huls in de „skyline" figureert, waar de Amerikaanse adelaar van het grote monu ment op de zeeboulevard is gesloopt, in Havana sleept het leven zich zonder veel animo van de ene dag naar de andere voort. De Cubanen zijn hun gevoel voor humor weliswaar niet kwijt, maar de opgelegde ATLANTISCHE OCEAAN Guantanamo Nuevitas Carde Matanzas (xasrs ^Santiago de Cuba HAVANA« ienfueg anzamiio Marianao Trinidad v*r, St»t Pi nar del Rio Hoofdstad .W-Svcr Amtrika Spoorlijnen Het Joegoslavische blad „Borba" meldt vandaag uit Cambodja dat er aanwijzin gen zijn dat er tussen China en Noord- Vietnam verschil van mening is op een aantal punten. „Peking beschouwt Amerikaanse vlieg tuigen als papieren draken", aldus „Borba", „maar Hanoi heeft gevoeld dat zij van staal zijn. De Noordvietnamezen hebben dagelijks Chinese leuzen over „papieren draken" gehoord, maar zij hechten alleen waarde aan militaire hulp wapens, kanonnen en andere materiële hulp voor de verdediging van het land tegen de agressie, teneinde zich te kunnen herstellen van de wonden die dagelijks door Amerikaanse bommenwerpers wor den toegebracht." Maar volgens het Joegoslavische blad zou het verkeerd zijn te denken dat een definitieve breuk tussen Peking en Ha noi op komst is, omdat het belang van een „gemeenschappelijk front tegen het imperialisme overheerst". De verenigde boeddhistische kerk van Zuid-Vietnam heeft gisteren opnieuw op geroepen tot een boycot van de verkie zingen in september voor een grondwet gevende vergadering. „De boeddhisten hebben geen vertrouwen in de huidige machthebbers en wensen dat een voor lopige regering de verkiezingen organi seert," aldus de bekendmaking. Een van de leiders van de anti-rege ringsbeweging. de militante monnik Tri Quang, ging gisteren de derde maand van zijn hongerstaking in, die hij houdt uit protest tegen het aanblijven van premier Ky en tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. HOUSTON, (Reuter) In het zieken huis in de Amerikaanse stad Houston is bij een 37-jarige vrouw een kunsthart ge plaatst. De toestand van de patiënt kort na de ingreep was goed. De vrouw was al jaren hartpatiënt. doctrinaire discipline van een staatsbe stel dat bij de gratie van de „collectieve inspaninng" bestaat, heeft een zichbare domper geplaatst op het traditioneel zorgeloze Cubaanse volkskarakter. Men doet wat er verlangd wordt, maar zon der veel overtuiging. Behalve dit gebrek aan overtuiging valt bij een kort bezoek ook een vooralsnog ongericht, maar niet te miskennen sfeer van desillusie op. In vluchtige gesprekken overheerst een moedeloosheid die, wan neer zij geformuleerd wordt, uitdrukking geeft aan twijfel over doel en nut van de revolutie. Hierbij is opvallend dat de critiek zich nooit richt op Fidel Castro, die nog steeds de reputatie heeft (zoals president Soekarno tot voor kort) alle euvels bij toverslag op te kunnen lossen, maar op het systeem. Heeft het „castroïsme" voldoende wor tel geschoten om zich in Cuba te hand haven en om in Latijns Amerika een blijvende faktor te zijn? Het antwoord daarop is speculatief. Succes is voor een gunstige ontwikkeling van het castroïsme onontbeerlijk, en aan succes heeft het sinds enkele jaren ontbroken. De spectaculaire val van dictator Batis ta, de na de afwijzing door Washington met bravour uitgevoerde nationalisatie van de grote Amerikaanse bedrijven, de „overwinning" op de Varkensbaai-invasie zelfs het mislukte huzarenstukje met Kroesjtsjevs raketten het waren feiten waarop de revolutie zich kon beroepen en die nog steeds herkauwd worden voor wat ze nog aan inspiratie produceren kunnen. Sindsdien hebben de vastgelopen econo mie, de rantsoenering van belangrijke levensmiddelen, het chronisch tekort aan essentiële apparatuur en onderdelen, de hoge prijzen en gefixeerde lonen echter weinig bijgedragen tot de gewenste revo lutionaire vrede. Tegelijkertijd heeft zich een steeds sterker wordende sensatie van isolement meester gemaakt van het eiland. MOCHT ER ooit een vanuit Cuba gedi rigeerde politieke verandering optreden, dan zal deze niet gebaseerd moeten zijn op een herstel van de oude betrekkingen met de Verenigde Staten. Wat dat betreft heeft de regeringsfunctionaris gelijk toen hij mij zei: „Wat er in de toekomst ook mag gebeuren, Cuba zal nooit meer worden wat het geweest is". Een realistische Cuba-politiek zal van deze feiten uit moeten gaan. Het is ech ter de vraag of Washington bereid zal zijn deze gegevens te accepteren, want zij impliceren een principiële koerswijziging. Het betekent dat een stabiele oplossing de tolerantie vereist van een socialistische vorm van zelfbestuur. Maar zolang „so cialisme" in de Verenigde Staten de klank van een „dirty word" blijft houden, zal een reële verandering in de onfor tuinlijke Cubaanse impasse uitblijven. Cuba heeft op het ogenblik weing re den zich ingenomen te voelen met de steun die het van Moskou krijgt. Na het mislukken van het raketten-avontur heeft het Kremlin duidelijk zijn belangstelling voor deze buitenpost van het communis me verloren. De hulpverlening gaat wel door, maar er zijn weinigen meer die zich illusies maken over de praktische mogelijkheden van een logistiek die een halve wereld omspant bovendien een economische reddingslijn die in tijden van internationale crises onmiddellijk gevaar loopt. DAARNAAST is er het vrijwel onoplos bare probleem van fabrieken met Ameri kaanse motoren en machines waarvoor de Russische industrie geen onderdelen kan leveren, een probleem dat al grote stagnaties teweeg heeft gebracht in de Cubaanse nationale produktie. De Verenigde Staten blijven onder alle omstandigheden de meest aangewezen stut voor de Cubaanse economie. Dat van deze stut geen gebruik wordt ge maakt. ligt niet aan Fidel Castro maar aan Washington, dat tot nog toe de ste riele politiek van een economische blok kade prefereert boven een creatieve be nadering van het Cubaanse vraagstuk. LANSING (AP) De politie heeft gis teravond met traangas een groep van tweehonderd negers uiteengejaagd, die zich op een kruispunt in de Amerikaanse plaats Lansing verzameld had. Het was de tweede avond van rassenrellen in Lan sing. De politie sloot een gedeelte van de negerwijk af en joeg de menigte uiteen. Tevoren hadden rondtrekkende groepjes jongeren winkel- en autoruiten ingegooid v;,;: NEW DELHI (Reuter) India's mi nister van Defensie, Chavan, heeft maan dag in het parlement te New Delhi ver klaard, dat Pakistan zich met Chinese hulp „in een krankzinnig tempo" bewa pent en dat dit een ernstige bedreiging betekent voor de veiligheid van India. Pakistan had zich ruimschoots scha deloos gesteld voor de verliezen aan wa pens en ander materieel als gevolg van de „oorlog met India". Het had nu zelfs vijf eenheden jagers en jachtbommenwer pers meer dan tijdens de strijd met In dia. De Pakistaanse luchtmacht was aan gevuld met Migs uit China en vliegtui gen van het type F-86 uit West-Duits- land. Pakistan was voorts van plan zijn leger tot elf divisies uit te breiden en China zou hebben toegezegd materieel te leveren voor minstens twee divisies. SULINGEN, (AP) De ingenieurs van een oliemaatschappij die verantwoorde lijk zijn voor de stank in de wijde om geving van de Duitse plaats Sulingen kun nen eindelijk weer verlicht ademhalen. Gisteren zijn ze er namelijk in geslaagd een eind te maken aan de stank van het gas dat hier een week geleden werd aan geboord. Deze stank drong zelfs door tot Bremerhaven dat ongeveer honderd kilo meter ten noorden van Sulingen ligt. Het aardgas, dat niet bruikbaar was, stroomde in grote hoeveelheden omhoog en trok in wolken over het land. een spoor achterlatend van verkleurde daken en huismuren, geblakerde koperen toren spitsen en aangetast tafelzilver. Woedende piensen belden de politie en de brandweer orritè klagen over de „helse stank". Bij het boren was namelijk geen aard gas maar een mengsel aangeboord dat hoofdzakelijk bestaat uit zwavelwater stof met een stank van rotte eieren. Karl Möller, de minister van Econo mische Zaken van de deelstaat Beneden- Saksen, moest zelfs zijn vakantie onder breken in verband met de stroom klach ten. Op een persconferentie zei hij dat het gas geen schade aan de gewassen heeft aangericht. Tal van inwoners van Sulingen eisen schadevergoeding. MOTOR OIL De agenten zaten vaak met opgestroop te mouwen achter het stuur en wekten de indruk gewone toeristen te zijn. Deze on herkende politiewagens beschikten over fototoestellen, waarmee de begane over tredingen onmiddellijk werden vastge legd, zodat ontkennen er niet meer aan te pas kwam. Alle departementshoofden kregen bovendien van het ministerie van Binnenlandse Zaken toestemming tribuna len in het leven te roepen die een over treder onmiddellijk zijn rijbewijs geduren de twee maanden konden afnemen in af wachting van een rechterlijke beslissing. Zaterdag was de prefect van het depar tement Allier er het eerste bij om zijn tribunaal te doen functioneren. Hijzelf was voorzitter, naast hem zaten de comman dant van de gendarmerie en een verte genwoordiger van de Prevention Routière, als gedelegeerde van de weggebruikers. Bij het tribunaal stond een radiopost op gesteld, die de berichten opving van de rondrijdende agenten in burger. De eerste overtreding er volgden er later nog vijf was een handelsreiziger, die pas van vakantie thuiskwam en maandag weer aan het werk moest. Hij had op een gecontroleerde weg van 23 ki lometer lengte de witte streep overschre den en was op dat ogenblik betrapt door een inspecteur van politie, die proces ver baal opmaakte en hem naar het tribunaal bracht. De handelsreiziger schrok toen hij binnenkwam, want met grote letters stond aangeplakt, dat in de loods de de partementale commissie voor onmiddellij ke intrekking van het rijbewijs was ge vestigd. Hij erkende zijn fout, maar probeerde zich te verontschuldigen door te zeggen, dat hij de helling goed kon overzien. Dat hielp hem weinig, want hij moest zijn wa gen aan de kant van de weg laten staan, zijn koffers pakken en maar zien hoe hij midden in het land naar een spoorweg station kwam, waar hij een trein naar huis kon halen. Het tribunaal kwam niet onder de indruk van zijn argument, dat hij maandag weer aan het werk moest en zijn wagen voor zijn beroep dringend no dig had. ff Het lijken wel reusachtige thee ketels, deze geisers in Sonoma County, in de Amerikaanse staat Californië. De stoom wordt benut om er elektriciteit mee op te wek ken. (Telefoto). PARIJS (DPA) Acht dagen en negen nachten heeft de zeventienjarige Chris tian Leguen uit Salaun, door een ongeluk zwaar gewond geraakt, in het struikge was van een greppel langs de weg in de buurt van St. Brieux in West-Frankrijk gelegen, voordat men hem vond. De auto waarmee Christian en een twintigjarige vriend op 28 juli 's avonds uit rijden waren gegaan, was in de grep pel terechtgekomen. De gewonde vriend, die de wagen bestuurde, zei tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis dat er nog iemand bij hem in de auto had gezeten. De politie, die daarop ging zoeken, vond Leguen, die toch maar twintig meter van de verongelukte auto met een gebroken been en inwendige kneuzingen in de grep pel lag, niet. De vriend van Leguen hoorde pas vrij dagavond dat zijn kameraad nog steeds vermist werd. Toen deze zaterdagochtend door de politie werd gevonden vertoonde hij behalve de verwoningen van het on geluk ook nog krab- en bijtwonden van dieren die hem 's nachts hadden aange vallen. J Uitstel. De Griekse regering heeft erin toegestemd de voorgenomen uitwijzing van ongeveer vierhonderd Turkse on derdanen op de eilanden voor de Turk se kust uit te stellen. De regering is tot deze maatregel overgegaan nadat uit Turkije was vernomen dat dit land een einde zou maken aan de verdere uit wijzing van Grieken. Supersoon-vliegtuig. De Amerikaanse re gering heeft besloten aan de concurre rende bouwers van het toekomstige Amerikaanse suersone transportvlieg tuig Boeing en Lockheed voorrang te verlenen bij het verkrijgen van de materialen die voor de prototype nodig zijn. Ingestort. Twee arbeiders werden ernstig en achttien anderen licht gewond toen een viaduct van gewapend beton in Perth (Australië) instortte. De mannen waren bezig herstelwerkzaamheden te verrichten. Snor '66. Een voormalige majoor van het Italiaanse leger, Giovanni Bianchi, 75 jaar oud is vandaag uitgeroepen tot ,de man met de grootste snor voor het jaar 1966". „Ik leef alleen voor mijn land en mijn snor", zei de kampioen snor '66. Kosmos-127. De Russen hebben opnieuw een Kosmos satelliet gelanceerd, hun 127ste. Bergbeklimmer. Een 46-jarige Italiaanse bergbeklimmer is dodelijk veronge lukt, toen hij in de bergen bij Merano in de provincie Alto Adige een edel weiss wilde plukken. Busongeluk. In Oost-Turkije tussen Erzu- rum en Elazig is een bus van de brug in een rivier gestort doordat de remmen weigerden. Tien mensen kwamen om en 34 werden gewond. Geslipt. Een auto met twaalf militairen is in Keulen in een bocht geslipt en over de kop geslagen. Alle twaalf Bel gen zijn met ernstige verwondingen in een Keuls ziekenhuis opgenomen. Amnestie. Vijftigduizend Turkse gevan genen zullen vrijkomen op grond van een door president Sunay ondertekende amnestiebepaling. Eenenveertig moor denaars zagen hun doodstraf gewijzigd in levenslang. Gibraltar - overleg. Het Brits - Spaanse overleg over Gibraltar zal naar ver wachting later deze maand worden her vat, zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, meege deeld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3