Lozing afvalstoffen op zee vereist grote omzichtigheid Elk type kan een ander soort van risico meebrengen «v Gearresteerde Mihajlov: NIEUWE OPLEIDING voor jongelui die belangstelling hebben voor chemie VANAVOND PROF. DR. KORRINGA (RIVO): „Een paar voeten" van Kees van Oyen Fietser gewond na aanrijding „Barentszee" krijgt drieduizend pk Slechtste meerpartijenstelsel is beter dan beste éénpartijstelsel DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 De lozing van afvalstoffen op zee dient met grote omzichtigheid te ge schieden. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor vis serij onderzoek te IJmuiden trekt deze conclusie in het maandblad „Visserij- nieuws", waarin van zijn hand een artikel is opgenomen onder de titel „Invloeden op het biologisch milieu". De aard van de afvalstoffen speelt een grote rol en dient daarom scherp bewaakt te worden, vindt prof. Kor ringa. Elk type kan een ander soort risico meebrengen. Promotiestrijd DWT - - ->• at v jsroi- Eerste selectie voor het filmfestival van Venetië De radio geeft woensdag Hoofdstad Operette brengt een klassiek stuk T elevisieprogramma VOOR WOENSDAG NEDERLAND I Voorlichtingsavond WILT U DE IJ MUIDER COURANT ONTVANGEN OP UW VAKANTIE-ADRES? DE IJMUIDER COURANT, UW KRANT, OOK TIJDENS UW VAKANTIE! Gevolgen zijn vooral te duchten op het terrein van: a de hygiëne, in het bijzonder bij zwam men aan badstranden en indirect door consumptie van besmette schelpdieren; b giftigheid voor marine-organismen, eventueel na biologische accumulatie. Gevaarlijk zijn vooral de in natuurlijk zeewater zeldzaam voorkomende ele menten, die biochemisch een rol spelen. Bestrijdingsmiddelen kunnen bijzonder giftig zijn, maar een stof als bijvoor beeld zwavelzuur is praktisch onge vaarlijk indien de lozing ervan doelma tig geschiedt, c smaakbezwaren zijn vooral te duch ten van olie en teerachtige produkten, waarbij in het bijzonder phenolachtige stoffen berucht zijn; d radio-actieve besmetting kan optreden na biologische accumulatie. Overeen komstig het risico voor zware metalen moet ook hierbij vooral gelet worden op in natuurlijk zeewater schaars voor komende elementen, die biologisch een rol spelen. Diverse risico's Lozing op zee behoeft geenszins inte graal verhinderd te worden, maar moet wel met grote zorg gepland worden en onder streng toezicht plaatshebben. Voor al de kuststrook dient men met zorg te omringen, zo schrijft prof. Korringa. Oceanen hebben door hun enorme volu me een zeer groot incasseringsvermogen voor afvalstoffen. Die stoffen dienen dan echter wel bij voorkeur ver uit de kust geloosd te worden. Eigenlijk alleen bui ten het continentaal plateau, wil men po gen de visrijke kustwateren te vrijwa ren. Technisch en economisch kan dit ideaal helaas nog niet worden bereikt. Lozing dichter bij de kust brengt diver se risico's mee voor uiteenlopende orga nismen. Het is bepaald niet voldoende een eenvoudige schadeloosstelling aan te bidden voor een beperkt terrein van lo zing. Daar noch de afvalstoffen noch "de vis binnen een bepaald lozingsgebied be sloten blijven, zal de invloed zich onver mijdelijk uitstrekken tot een strook kust water. Vervuiling van een kuststrook kan en zal repercussies hebben op een veel uit gestrekter zeegebied, daar die kuststrook veelal van vitaal belang is voor tal van commercieel belangrijke soorten: in de Noordzee voor de jonge haring die pas later dieper water opzoekt, voor garnalen en voor tal van andere soorten. Ten behoeve van de recreatie en van de visserij in een zeer veel groter gebied dan de kuststrook zelf dient het lozen van allerlei afvalwater daarom met de uiterste zorg en bekwaamheid te worden georganiseerd, teneinde juist de zo kwets bare en van vitaal belang zijnde kust strook te sparen. Prof. Korringa herinnert in zijn artikel aan de massale vissterfte in het vroege Nederland I: Na de gebruikelijke „items" (nieuws, Klaas Vaak en Jour naal voor gehoorgestoorden) zendt de N.T.S. de beatshow „Hollywood A Go Go" uit waain optreden Sam Sam and The Pharao's, The Sinners, .Freddy Can- nen, Piccola Pupa, The Dixie Cups, Joey Page, Cary US Bonds en The Gazzari Dancers. De grote attractie op het scherm vormt ongetwijfeld de uitzending van de wereldkampioenschappen boksen voor zwaargewichten. In het gevecht, dat za terdag in Londen werd gehouden tussen kampioen Cassius Clay en Brian London werd London in de derde ronde met een knock-out verslagen. Na dit gevecht een strijd met wat meer nuance (en ook zachtzinniger): de marswedstrijden op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Korpsen uit landen over de gehele we reld zullen het beste van hun kunnen pre senteren. Nederland II: Nieuws, Wereld Muziek Concours en daarna „Ergenaam van een miljoen", een musical van T. Cooper en J. Homers, voor de Duitse televisie be werkt door Therese Angeloff en Per Schwenzen. In deze musical wordt een loopje genoemen met de verarmde adel, snobs, vreemdelingenwerving en de liefde. Vóór het laatste nieuws zendt het Rooms Katholieke Kerkgenootschap het tweede deel van een documentaire uit over het le ven van de grote Franse filosoof Pierre Teilhard delkardin. Woensdag 10 augustus zendt de NCRV op Nederland 2 een korte cabaret-achti- ge musical uit, getiteld: „Een paar voe ten". Hoofdfiguur is Kees van Oyen, die samen met Joop Stokkermans en Jeanni- ne van Wely een cabaretgroepje heeft. In de musical speelt hij een zwerver die voortdurend in gesprek is met zijn eigen voeten. Kees van Oyen, thans 30 jaar, heeft twee jaar lang meegewerkt aan het cabaret „Adam en Eva" van Frans en Fiet Kos ter. aan gedacht worden dat de Waddenzee nabij is en dat giftige of anderszins on gewenste stoffen in een smalle strook water vlak langs het strand bij rustig weer nagenoeg kwantitatief deze Wad denzee zullen intrekken. Daar worden op grote schaal mosselen gekweekt en het is ook de plaats die een belangrijke kinder kamer is voor tong, schol en garnalen. De Waddenzee is voorts eifi voedsel rijk paradijs voor miljoenen vogels, die overwegend in noordelijke regionen broe den. Alles bijeen redenen te over om voorzichtig om te springen met onze Waddenzee, vindt prof. Korringa. Wanneer lozing van afvalwater in de Noordzee wordt overwogen is het dus zaak de smalle strook, die onmiddellijk aan het strand grenst, te vrijwaren. Lo zing op enige afstand van de kust op zo'n wijze dat generlei gevaarlijke expo nenten de Waddenzee zullen binnentrek ken is wel een eerste eis. De promotie-waterpolowedstrijden die het Haarlems DWT en De Ham uit Krom menie moet spelen om één plaats in de derde klasse van de waterpolocompetitie KNZB zijn door de bondscompetitieleider vastgesteld; op dinsdag 30 augustus wordt in Krommenie gespeeld de wedstrijd De Ham-DWT en op woensdagavond 31 augus tus om half zeven ontvangt DWT De Ham in de zweminrichting aan de Klever laan in Haarlem. Prof. dr. Korringa voorjaar van 1965. Het gevolg van het klandestien dumpen van een hoeveelheid kopersulfaat aan de laagwaterlijn op het strand bij Noordwijk. De strook koper houdend kustwater trok later de Wadden' zee binnen. Ih het westelijk deel begonnen daar de mosselen reeds af te sterven. Krachtige dooréénmenging door harde wind en felle stroom leidde nog net bij tijds tot een zodanige verdunning van het giftige water dat de tien miljoen kg mos- slen op de cultuurgronden verderop in de Waddenzee juist de dans ontsprongen. Bij alles wat aan de westkust van Ne derland in het kustwater gebeurt moet er- Op de Zeestraat in Beverwijk ter hoogte van de Creutzberglaan ont stond gisteren een aanrijding tussen een wielrijder en een personenauto. De be stuurder van de tweewieler, een 72-jarige inwoner uit Beverwijk, liep daarbij een rechterbeenbreuk op. Het slachtoffer werd per ambulance naar het Rode-Kruis-zie- kenhuis overgebracht. De aanrijding ont stond, toen de wielrijder, die van de Creutzberglaan kwam, geen voorrang verleende aan de personenauto. Dit voer tuig reed op de Zeestraat in de richting van Wijk aan Zee. De fiets van het slachtoffer werd totaal vernield. De „Barentszee", een van de sleepbo ten van L. Smit en Co, krijgt op een scheepswerf in Bolnes een nieuwe machi ne-installatie, waardoor het totale vermo gen vergroot zal worden tot 3000 pk. De inwendig vernieuwde „Barentszee" zal eind augustus zijn reizen kunnen hervat' ten. Ook het zusterschip „Tasmanzee" zal nog dit jaar een zelfde verbetering onder gaan. iSV I VSW* De zomerkermis te Beverwijk geniet dit jaar weer de belangstelling van jong en oud. Vele honderden komen dagelijks vertier zoeken in de di verse kermisattracties. Vooral 's avonds heerst er weer de echte ouderwetse kermissfeer, waarin ook graag de vakantiegangers uit Wijk aan Zee zich bewegen. BELGRADO (AP) Mihajlo Mihajloy, de veelomstreden Joegoslavische schrij ver, is in Zadar gearresteerd voor een onderzoek van drie dagen, zo heeft een functionaris van het districtsgerechtshof in Zadar meegedeeld. Mihajlov is van plan geweest een oppositietijdschrijft op te richten tijdens een bijeenkomst met sympathisanten die hij op 10 augustusé 1966 in Zadar wilde beleggen. Hij be weerde dat zijn bedoeling om het oppo sitietijdschrift te beginnen en tenslotte een oppositiepartij te vormen, legaal en grondwettig zou zijn. Toen Mihajlov in hechtenis, werd geno men, gaf hij voortijdig een redevoering vrij die hij tijdens de bijeenkomst van woensdag had willen uitspreken. In de rede werd de „totalitaire macht" van de Joegoslavische communistische liga scherp aangevallen. Mihajlov schrijft in zijn rede dat het communistische denk beeld van de klassenstrijd zou leiden tot de zelfvernietiging van de maatschappij en zegt verder: „Ondanks al zijn tekort komingen, is het slechtste meerpartijen stelsel beter dan het beste eenpartijen stelsel". Mihajlov wilde een „onafhankelijk, de- mocratisch-socialistisch, ideologisch-poli- tiek tijdschrift" stichten, dat zich zou ont wikkelen tot de kerk van een nieuwe „democratische, sociaal-politieke bewe ging". De Joegoslavische leiders hebben laten weten dat er in het land geen plaats is voor een nieuwe politieke partij. Mihajlov heeft het vorig jaar 37 dagen in de gevangenis gezeten omdat hij cri- tiek heeft geleverd op de Sovjet-Unie en verboden lectuur had verspreid. Hij werd toen tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld maar een deel van zijn straf werd later opgeschort en een deel van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen zijn door het opperste gerechtoshof van Kroatië terzijde gelegd. Het eerste bericht van de arrestatie van Mihajlov was afkomstig van een vriend van de schrijver. Bij een tele foontje naar het districtsgerechtshof in Zadar werd zijn aanhouding bevestigd. De functionaris van de rechtbank die de te lefoon opnam weigerde verder iets te zeggen. Hij was er verbaasd over dat het bericht zich al had verspreid. Hij verklaarde alleen te kunnen zeggen dat Mihajlov was gearresteerd in verband met artikel 292-a van de Joegoslavische strafwetgeving en drie dagen in voorar rest zal worden gehouden. Dit artikel han delt over „het verspreiden van valse ge ruchten". Men kan hiervoor worden ge straft met een boete of een gevangenis straf van ten hoogste een jaar. VENETIë (AP) De keuze-commissie van het Venetiaanse filmfestival heeft de eerste zeven films uit een vijftiental ge kozen die in Venetië de strijd zullen aan binden om de Gouden Leeuw. Het zijn drie Franse films, twee Italiaanse, een Britse en een Russische. De zes of zeven andere films zullen bekend worden ge maakt nadat de festival-directie alle ver dere inzendingen hebben gezien. De zeven tot de wedstrijd toegelaten films zijn: „Le Créature"," regisseur Agnes Varda, Frankrijk; „Au Hasard, Balthazar", re gisseur Robert Bresson, Frankrijk; „La Curée", regisseur Roger Vadlm; officiële Franse inzending, „Fahrenheit 451", re gisseur Frangois Truffaut, Groot- Brittannië; „The first Master", re gisseur Michalkov en Kotsjalovski, Sovjet- Unie; „The Battle of Algiers", regisseur Gillo Pontecorve, Italië en „Half a man", regisseur Vittorio de Seta, Italië. Kleuren tv. Robert W. Sarnoff, president van de Radio Corporation of America, heeft meegedeeld dat de maatschappij in Groot-Brittannië een fabriek voor de produktie van kleuren tv-buizen gaat oprichten samen met de Britse maat schappij Radio Rentals Ltd. In het mid den van 1967 hoopt men met de pro duktie te beginnen. De buizen zijn even geschikt voor de verschillende systemen kleuren tv die in Europa overwogen worden. De B.B.C. zal eind 1967 met kleuren tv beginnen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws., ochtendgymnastiek en soc.lied. 7.23 Gram.muziek met rep. (7.30 van de voorpagina, persoverzicht. 8.00 Nws.) 9.00 Van alle markten thuis. 9.02 Gram.muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Jeugd vraagt naar muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Ned. cineasten, ge sprek. 11.32 Alt en piano. 12.00 Dixieland or kest. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Tango rumba-orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Gram.muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Omroeporkest. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Weg- De Amsterdamse „Hoofdstad Operette" is begonnen met de repetities van de operette „Zwei Herzen in dreiviertel Takt", een haast klassieke operette op muziek van Robert Stoltz. Het was aan vankelijk de bedoeling dat de componist op 3 september de première in Hilver sum in Theater Gooiland zou bijwonen maar wegens het feit dat hij al een keer naar Nederland zal komen om tijdens de Grand Gala du Disque een Edison in ont vangst te nemen en gezien zijn hoge leef tijd, heeft hij de uitnodiging afgeslagen. De operette wordt geregisseerd door Walter Kochner uit Wenen die als regis seur verbonden is aan de Wiener Fest- wochen, voor operettes. Actualiteiten. 18.30 Israël. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Muz. voor kinderen. 19.30 Muziek uit Rusland. 20.00 Nws. 20.05 Disco-Festival. 20.45 Tekst en uitleg. 20.55 Metropole orkest. 21.25 Vragenvuur. 21.45 Gram.muziek. 22.25 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 SOS-be richten. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Orkest 23.25 Weerklank: muziekrevue. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Gram.mu ziek. (7.30 Nws.) 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Klassieke gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Orkestmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Orkestmuziek. 12.00 Toeringclub. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Gram.muziek. 12.50 Jazz. 13.10 Operamuziek. 14.00 Fondant bij de kof fie. 14.20 Gram.muziek. 15.50 Bijbelvertel ling. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianocon cert. 17.40 Voor de kleuters. 17.50 Overheids voorlichting 18.00 Britse volksliedjes. 18.25 Musette-ensemble. 18.50 Gram.muziek. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Kinderkoor en fluitensemble. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Holland Festival: Pianotrio. 21.30 Intermez zo. 21.45 Gewijde muziek. 22.15 Avondover denking. 22.30 Nws. en herh. SOS-berichten. 22.40 Vocaal ensemble. 23.00 Vereniging van teerheid en kracht, lezing. 23.15 Gram.mu ziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Gevar. platenprogr. 10.00 Nws. 10.02 Actualiteiten. 10.04 Platenprogr. 11.00 Nws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Koffie met Kees. 12.00 Nws. 12.03 Actualiteiten. 12.05 Holl. plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Actua liteiten. 13.05 Platenprogr. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Platenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Volks liedjes. 16.30 Rhythm and blues. 17.00 Nws. 17.02 Gevar. platenprogr. voor automobilis ten. VOOR DINSDAG NEDERLAND I 19.00 Nws. 19.02 Klaas Vaak. 19.05 Jour naal voor gehoorgestoorden. 19.35 Hollywood a go go. 20.00 Journaal. 20.20 Televizier. 20.45 Wereldkampioenschap boksen: Cassius Clay-Brian London. 21.30 Marswedstrijden in Kerkrade. 22.25 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 20.30 Erfgenaam van een mil joen, muzikale komedie. 22.00 Europees pa norama. 22.25 Teilhard de Chardin, docu mentaire. 22.55 Journaal. 17.00 Voor de kinderen. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Hank, TV-film. VARA: 19.35 Geheime agent 86: Familieverwikke lingen, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nws. 20.45 Vakantie aan het IJs- selmeer: 21.15 De schavuiten, TV-film. 22.05 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1966. 22.35 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Kiruna, documentaire. 20.20 Een paar voeten, cabaretprogramma. 20.40 De brug, TV-spel. 21.30 Attentie. 21.55 Geloven een schot in de lucht? 22.05 Jour naal. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12:40 Weerbericht en SOS-berichten. 12.48 Jazz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nws. 16.00 Nws 16.03 Beursberichten. 16.09 Muz. 16.24 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinderen. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmo- raal en filosofie. 18.50 Filmmuziek. 19.00 Nws 19.40 Muz. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. In september beginnen in de IJmondschool, Wenckebachstraat te Velsen-Noord voor de opleiding van assisterend laboratoriumpersoneel de volgende cursussen: Voor hen die in het bezit zijn van: MULO-A-diploma of gelijkwaardige opleiding de eenjarige dagcursus voor het basis-examen Laborant MULO-B-diploma of gelijkwaardige opleiding de eenjarige dagcursus voorbereidend jaar voor de opleiding tot analist of laboratoriumassistent HBS-B-diploma of gelijkwaardige opleiding de part-time-opleiding voor laboratoriumassistent Bezitters van het diploma leerling-analist chemische richting kunnen worden toegelaten tot de tweede klasse van de driejarige part-time-opleiding voor laboratorium- assistent dan wel tot de tweede klasse van de tweejarige part-time-opleiding voor analist. Op donderdag II augustus om 8 uur 's avonds vindt er een voorlichtingsavond plaats in het Opleidings centrum Wenckebachstraat, Velsen-Noord. Folder met uitgebreide inlichtingen aan te vragen op bovengenoemd adres. Deze service kunnen wij u bieden, zonder dat hieraan extra kosten voor u verbonden zijn, zij het niet in onbeperkte mate. Gedurende 2 weken zenden wij u de krant, zonder portokosten te be rekenen, naar uw vakantie-adres in binnen- of buitenland. In de Zuid-Europese landen blijkt grote vertraging op te treden bij de bezorging, als de krant per gewone post wordt verzonden. Toezending per luchtpost is aan te bevelen voor vakantie-adressen in Zuid-Europa of buiten Europa. De portokosten hiervan, 50 cent per dag, moeten wij u in rekening brengen. Tijdige, schriftelijke opgave van uw vakantie-adres is noodzakelijk. Zendt u ons s.v.p. tenminste 10 dagen vóór uw vertrek een briefkaart in de volgende vorm Naam Vast adres verzoekt toezending van de IJMUIDER COURANT naar Hotel/Pension/Camping Adres - Plaats - District of Provincie -- Land met ingang van tot en met Toezendingen per gewone post/per luchtpost ad 50 cent per dag Ter voorkoming van fouten, en met het oog op de overstelpende drukte in de zomermaanden kunnen vakantie-adressen niet per telefoon worden opgenomen Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger betalen DENKT U OM VOLDOENDE FRANKERING? Brieven 20 cent Briefkaarten 12 cent

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4