en BANKROOF-TOTO VAN DE TH IN EINDHOVEN GOKTE MIS OBHSH POLLE, PELLI EN PINGO DAVY JONES KRAMMETJE FOK Chefarine .4 PANDA EN DE MEESTER KRISTAL-KIJKER Ons vervolgverhaal Ir. J. J. Rijpkema: met een goede formule kun je tijd en plaats van een bankoverval voorspellen Eerste profetie was 40 km fout 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! m DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 7 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsarl (Van onze correspondent) EINDHOVEN Ir. J. J. M. Rijpkema noemt zichzelf een fantast. Hij denkt lang na voor hij iets zegt. Een welwillend man maar ietwat ver strooid, achteloos gekleed met kortgeknipt, weerspannig blond schooljon- genshaar. Hij verdient een eerlijke boterham aan de Technische Hogeschool van Eindhoven. Als zijn werk het echter maar even toelaat, verdiept hij zich in bankovervallen. Een dubbel leven? Nee. Uit liefhebberij. Parkeerwacht Speelsexperiment .Speurwerk' T oevalsfactor WIXI IS DE AOW? •/m :T.r- imimmwwwAiMwwv/ AAAMWWUWVMAA/WV Charles Charlotte 83) „Ik moet nog even uit. Let je op het kind?" Het is misselijk, dacht ze, het is een van de dingen, die je niet be hoort te doen, je man bespioneren, je vernedert jezelf er mee, je maakt jezelf belachelijk, maar ik moet het weten. Regen gutste neer in dichte stra len en er stond een felle wind. Er was bijna niemand op straat. Het kantoor was gevestigd in de beneden verdieping van een groot huis aan een oude gracht. Het was geen tien minuten lopen van hun woning af. Zij ging aan de overkant van de gracht in een portiek staan en keek naar de ramen, die niets verrieden, want de luiken hielden elke licht straal tegen. Haar blik hechtte zich aan de voordeur. Het duurde korter dan zij had durven hopen, tot die deur geopend werd. In het licht van een lantaarn, niet ver van het huis af, kon zij duidelijk Thomas onder scheiden. Zij slaakte een diepe zucht: er was een man bij hem. Ze sloegen elk een andere richting in, zonder handdruk. Zij zag, hoe Thomas zijn hoed dieper in het gezicht trok en tegen de wind en regen in de gracht opliep. Beschaamd, bang opeens, dat hij iets zou merken en begrij pen, als zij na hem thuis kwam, be gon zij te rennen, om hem vóór te zijn. Het slaagde. Hij liep niet vlug. Toen zij juist haar natte regenman tel had opgehangen en haar over schoenen uitgeschopt, hoorde zij hem de voordeur openen en glipte de slaapkamer binnen. In enkele secon den had zij zich ontkleed en lag.in bed, de deken half over haar gezicht getrokken, veinzende te slapen toen hij na een tijdje binnen kwam. Zij was zo gelukkig, dat zij niet kon sla pen en een neiging moest bedwingen, de dekens van zich af te trappen en hardop te lachen van vreugde. Na het gevoel van schaamte kwam nu zelfspot. Zij zag zich weer staan in een portiek verscholen, loerende om haar man te betrappen met een of andere verleidelijke juffrouw en alles wat ze te zien kreeg was een dood gewone man, een nogal sjofel type leek het, een kleine misdadiger, en arme, goede Tom ging door weer en wind om met hem te praten, hem te helpen. Als hij eens wist. Zij dacht: als we later heel oud zijn en we zitten op een avond saampjes te praten over het verleden, zal ik het hem vertellen. Wat zal hij lachen. Wat zullen we dan samen lachen, wij twee oudjes. Vijf dagen later overleed Van Ar- selen. Na de begrafenis wilde Jan zijn moeder meenemen naar Dor drecht, maar zij verzette zich. „Laat me hier blijven. Hier heb ik het gevoel, of hij er nog is. Maar zij stemde gretig toe, toen Charlotte voorstelde een tijdje bij haar te blij ven met het kind. „Dat is lief van je, Fauntje", zei Thomas en omhelsde haar. „Het zal haar afleiden, vooral de kleine". Toen zij na drie weken terugkeer de naar huisbas de oude vrouw rus tig. „We hebben een mooi leven gehad samen", zei ze, „en het is niet een scheiding voor altijd". Hoe gelukkig zijn mensen, die ge loven, zonder twijfelingen, dacht zij. Niet zoals ik, die soms gelooft en dan weer afdwaalt of het niet meer weet. Zij vond Thomas opgewekter dan hij sinds lange tijd was geweest. „Het was zo beter voor vader", zei hij, „ik geloof, dat hij wel erg moe was van dit leven en graag weg ging". Hij zweeg een tijd en zei toen: „Ik moet je iets vertellen. Ik heb besloten naar Amsterdam te gaan en er alleen een praktijk te beginnen. Anton is een beste kerel, maar we passen niet samen. Ik wil trouwens graag mijn eigen baas zijn. We zijn nu uit de zorgen ja, het is mis schien cru om dat zo te zeggen, maar waarom zouden we erom heen draa ien? Ik kan me nu permitteren, iets te wagen". Zij spraken lang over zijn plannen. De weken daarna was hij in beslag genomen door werk en voorbereidin gen voor zijn nieuwe leven en zij door kleine Chris, die ziek was. Het werd zomer. Thomas ging enige ma len naar Amsterdam en toen het kind genezen was, nam hij haar mee om het huis te zien, dat hij had ge vonden. Het was een herenhuis, dichtbij het Vondelpark. Hij wilde de benedenverdieping gebruiken voor kantoor er een wachtkamer. Daar om moest er boven een keuken wor den gemaakt. Hij was spraakzaam en opgewekt. „Ik was zo beu van Den Haag, van alle mensen daar, van alles. Ik hunker er naar, te verhuizen". Zij gingen die zomer met het kind logeren bij zijn moeder. Thomas bleef een week en kwam daarna al leen van zaterdagmiddag tot zondag. Anton was op reis, alleen. Hij had aangeboden, daarom geen lange va- khntie te nemen. „Hij moest er een tijd uit", zei Thomas. „Die twee maken elkaar zenuwziek. Ada is ook dom, dat ze altijd scènes maakt. Tenslotte heeft ze alles, wat een vrouw als zij kan verlangen: kinderen, een mooi huis, geld in overvloed. Alles wat een vrouw als zij kan verlangen. Deze woorden raak ten haar als fijne naaldeprikken. Maar toch voelde zij zich hoopvoller. Hij was soms zo jongenachtig blij, zo geestdriftig voor het nieuwe leven, dat ze gingen beginnen. Misschien hoopte hij zoals zij, dat tusseh hen nu ook alles anders zou worden. Toen de laatste weken van augus tus het dienstmeisje met vakantie ging, stelde zijn moeder hem voor, heen en weer te reizen. Dat deden zovelen en hij kon toch niet alleen in huis zitten, zonder iemand om hem te verzorgen. Hij lachte. (Wordt vervolgd.) HIJ GLIMLACHT verlegen, alsof hij zich ervoor schaamt. „Alles is in een speelse bui in de kantine begonnen. We hebben allemaal die perioden dat het werk op je afkomt en je nergens tijd voor hebt. Maar ook dagen waarin je wat meer kunt improviseren, bedenken en uitdenken. Ik had al lang aan die bankovervallen lopen denken. De frequentie viel me op. Ik ging er wat mee doen, rekenen, een formule zoeken. Nu worden bij ons vaak spelle tjes uitgedacht, weddenschappen met re kensommen als basis. Zo kreeg ik het idee om met die roofovervallen een toto in elkaar te zetten. Iedereen was enthou siast. Ik kreeg veertig inzetten van een kwartje, een tientje dus bij elkaar. Geen formidabel bedrag, maar het gaat om de ontspanning. Kijken in hoeverre je een nieuwe overval kunt voorspellen." De deelnemers laten niets aan het toe val over. „Ik deel ze in twee groepen in. Sommigen gaan volgens een speciaal ont worpen formule te werk. Je kunt dit ver gelijken met het principe van de grote getallen waar verzekeringsmaatschappij en gebruik van maken bij het bepalen van het aantal branden over een bepaalde periode." Ir. Rijpkema rekent het voor op een kladje met een gemak alsof het de tafel V/er middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. van twee is: „de formule luidt a(b-p) 2:c. Je moet hierbij van het volgende uit gaan: a is de afstand in kilometers: b is het geraden bedrag; 1.000; p is het gestolen bedrag: 1.000, en c is een keuze factor. Er is nog een systeem, maar dat is waarschijnlijk te ingewikkeld voor u. Met deze formule kun je al een heel eind komen." DE ANDERE GROEP laat de bereke ning meer afhangen van uiterlijke om standigheden. Zij ontdekken bijvoorbeeld dat het veiligheidssysteem van laten we zeggen de Boerenleenbank meer openin gen laat dan dat van de Amrobank. Of dat de ABN vaak over een eigen par keerplaats met parkeerwachter beschikt, terwijl er verder in de straat een wacht- verbod is. Een rover zal zo'n bank na tuurlijk niet gauw uitzoeken. Alleen al om het feit dat hij na de aanslag de parkeer wacht een kwartje moet betalen". „Er doen maar veertig mensen mee. Meer wil ik er niet bij hebben, dat kost teveel tijd. Ik heb ongeveer drie minuten nodig om de uitslag van een man uit te rekenen. Dat is dus voor ons groepje al anderhalf uur". Dat was weer een rekensom. Hij rede neert verder: op landelijk niveau kan zo'n toto heel gevaarlijk worden. De or ganisatoren kunnen zo een schat aan ge gevens over banken bemachtigen. Gek idee is dat! Je kunt natuurlijk zo'n toto onder staatstoezicht stellen. Om overval len te voorkomen. Je komt bijvoorbeeld te weten waar de zwakke plekken in het beveiligingssysteem van een bankonder neming zitten". VINDT hij zulk een toto geen wrange grap? „Och, zo moet je het niet zien. De bankovervallen zijn niet meer dan een uitgangspunt voor wiskundige uitstapjes. Je moet het zo zien. Ik was 25 toen ik af studeerde. Dat is nu tien jaar geleden. In die tijd had ik mijn handen vol aan het hanteren van de spelregels, de techniek van de wiskunde. Later verandert dat. Je krijgt meer ervaring. Je ontwikkelt een eigen stijl. Je kent de foefjes en je gaat creatief denken, net als een erva ren schrijver of een fotograaf. Je be heerst de techniek, hoeft niet meer te denken over belichting of afstand. Het gaat dan om de inspiratie, om het vin den van een onderwerp, waarmee je iets doen kunt. Ik ben chemisch ingenieur, maar ik ben meer in het psychische be zig. Eerst heb ik een tijd in de industrie gezeten. Daarna kwam ik naar Eindho ven. „Zo is mijn collega Lankhuyzen ook on geveer te werk gegaan. Hij kwam uit op een overval in Veghel (het werd St. An- thonis, een verschil van veertig kilome ter) bij de Boerenleenbank (klopte) en een buit van 50.000 gulden. (Hij zat er tien mille naast: ƒ40.000). Hij kreeg de pot echter niet, omdat de overval op een donderdag gebeurde. De toto begon met ingang van vrijdag. Het bleek dat de meeste overvallen op een vrijdag gebeu ren. Betaaldag natuurlijk!" „In die tijd maakte ik vijf bouwdozen." Hij lacht om de verbazing die zijn op merking wekt. „U denkt natuurlijk dat we niets anders doen dan spelletjes. Maar één zo'n bouwdoos kost 10.000. Zij worden ge bruikt om de beginnende studenten weg wijs te maken in de materie. Ik wed dat u zo'n doos niet in elkaar krijgt!" „Herinnert u zich nog, dat er een paar jaar geleden een vrachtwagen met kobalt was zoekgeraakt? Ik heb toen ook ge probeerd om te berekenen waar hij kon staan. Ik ken die streek in Limburg vrij goed. Het lukte met niet, omdat de gege vens in de kranten te summier waren." „Laatst raakte er bij ons een postmap zoek. U weet wel, zo'n envelop die langs verschillende mensen in het bedrijf rou leert. Hij had ook bij mij terecht moeten komen, maar kwam niet. Toch stond mijn naam er op. Ik heb dagen lopen pieke ren waar de fout kon zitten. Ten slotte gaat dat ding van man tot man en staan de internen erop. Ik ben een middag'*f?i?!T een bode meegelopen door het gebouw. Allja^kamers in en uit. Er kwamen tjypg, omdat iedereen erover sprak. Na tien da gen combineren en uitpluizen kwam de map boven water. Hij was in iemands bu reau op een zijspoor beland. „IK ZEG liever niet wat mijn voorspel ling voor de volgende bankoverval is. Wel blijkt uit de inzendingen, dat de omgeving van Breda favoriet is. Dat komt natuur lijk omdat wij dat gebied beter kennen. Volgens een oppervlakkige berekening zou het mogelijk kunnen zijn, dat er vrijdag weer een bankoverval komt. Als dit niet zo is, wordt de waarschijnlijkheidsfactor steeds kleiner. Dat kan je berekenen: de wet van de grote getallen. Jammer dat ik de data van de vorige overvallen niet zo uit mijn hoofd weet. Dan kon ik een zui verder berekening maken." Ir. Rijpkema is momenteel met vakan tie. De pot is bij zijn collega's. Waar hij heen gaat heeft hij nog niet becijferd. Dat laat hij liever aan het toeval over. In Amerika, bakermat van de bank overval-bij-klaarlichte dag, worden bankrovers door automatisch, z.g. „Se- curit"-camera's gefotografeerd om latere opsporing te vergemakkelijken. Deze misdadiger die met twee anderen op 23 juli een bank in Cleveland (Ohio) beroofde, is op zo'n manier vereeuwigd, juist terwijl hij met de „poet" wil vluchten. Hij zag nog kans, met een stoel de Securit-camera te verbrijzelen, maar de opname was toen al gemaakt. Ondanks dit bewijs materiaal zijn de rovers nog niet op gespoord. Feiten over het ouderdomspensioen De AOW is een verplKtitcrverrtl»'- ring voor allen van 15 tot 65jaar ■■nu «p 85 .jarige leeftijd| krijgt men recht op het pensioenv.d.AOW De gehuwde vrouw heeft in het algemeen geen zelfstandig recht op het pensioen Haar man ontvangt het pensioen De jaarlijkse uitkeringen AOW bedragen thans Ongehuwden:f2892 Gehuwden:! 4110 De pensioenen wor den verhoogd in ver. houding tot de algemene lonen Iilluuv De premiegrens voor het betalen a d AOW ligt thans bij een inkomen van f. 12 750..per jaar W-QO CO A W APT FN TOONDEft 14. Panda had zorgen. Grote zorgen. En daarom zat hij lusteloos in de enige stoel die zijn woning nog telde. „Hier is Uw lunch meneer Panda!" sprak de bediende Jolliepop behoedzaam een schaaltje met een droog koekje presenterend. „En mag ik U er aan herinneren, dat wij nog slechts een beschuitje in de voorraadkel- der hebben. Ik zal daar met genoegen een avondmaal tijd van bereiden. Doch voor morgenochtend kan ik U slechts het kruim opdienen! En daarna!".„Daprna hebben we niets meer!" vulde Panda droevig aan. „Ik weet het! Het geld is op!" Excuseer!" hernam de huisknecht. „Er wordt aan de deur geklopt! Een schuld eiser, naar ik vrees!" Met die woorden repte hij zich naar de voordeur, en toen hij die opende, ontwaarde hij de grootste geldvrager van allemaal - de belasting inspecteur Hachel Haak. „Is dit huize Hobbeldonk!" P. Panda? Juist! Prachtig! Ik heb hier aanslagen voor de Huizen-belasting, Heggen-belasting, Uitgaven-belas ting en Belasting Belasting!" GOEDEMORGEN! WAAR&AAM luwe20 vroeg 'I (we 8E&1NNEN ER MEE, EtKAAROPTE VVISSEN WAAROP VISSEN? PAN HEB JETENMINSTE )~K EEN KEER BEET! vissen! (4 oh,hauo wit kwamen even kijken ■ionéemanI of aues o.k.ie, mevrouw HOPtiNK IS MEVROUW WH6LAN AUES IN ORDE HEEFT NIET UEEt HAASTi 3am Lere AUES PRIMA! EN EXCUSEER ME NU - IK INItOE JUIST WAT6AAM rusten Tc'-Ui": 594. Nu de zandloper gekeerd was, keer de ook de rest zich ten goede. De raaf werd overmeesterd en met zijn eigen vlerken geboeid, Bram werd bevrijd en de betovering van de prins met het Uile- hoofd ongedaan gemaakt. Prinses Aquamarinde keek haar ogen uit. Vele honderden jaren geleden was de prins op zijn trouwdag in een uil veran derd. en nu zag ze hem terug, zoals ze verliefd op hem was geworden. „O, lieve gunst.ik was haast verge ten, hoe je er uitzag", zei ze liefelijk. En ze viel haar gemaal in de armen, die daar niet op bedacht was en wat uilig keek. De gewoonte van eeuwen sprak daarbij natuurlijk een woordje mee. „Het geheim van de raaf is nu bekend", zei Bram. „Als het kasteel uit de golven opdook begon de zandloper te stromen. U was wakker, zolang het zand in bewe ging was. daarna viel u weer in slaap. We hebben dus niets anders te doen dan de zandloper vast te zetten en u kunt ein delijk van een normaal leven gaan ge nieten." Weer stortte prinses Aquamarinde vele tranen, maar ditmaal was het van vreug de en dankbaarheid. Bram onttrok zich aan alle bedankjes door snel naar de to renkamer terug te keren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7