IN STROMENDE REGEN Fred Stolle had in Duitsland eindelijk weer eens succes Nederland was niet in gevaar tegen de Bayon a: IJKSTRA Rentmeester stopt met wielrennen Janssen praat met dr. Van Dijk Drie wereldrecords in Kingston Honkbal van Babe Ruth League gratis Bayonets trainden keihard KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1966 13 ZANDVOORT ETTEN-LEUR SIMPELVELD 12/8 - 14.00 uur 13/8 - 13.00 uur 14/8 15.00 uur In de Grote Prijs van Nederland 1 Deense zeiler Elvstroem wereldkampioen OLYMPISCH STADION Scholten eerste in het criterium voor leerling pikeurs in Hilversum Dorpmans waarschuwde de Hongaar Bene Ter Neuzen Spasski leidt nog "fr f an Dungen Grenovius o.a. Jacques Anquetil Hans Junckermann Rik van Looy Willy Plankaert Raymond Pouiidor Jean Stablinsky Rolf Wolfshohl Arie den Hartog Jan Hugens Jan Janssen Peter Post Vooraf wedstrijden voor amateurs. ZIE ONZE ETALAGE RUCANOR HONKBALMATERIAAL voor sport en camping Gen. Cronjéstraat 101 - Telefoon 53381 De Deense zeiler Paul Elvstroem is dinsdag bij Kopenhagen wereldkampioen in de 5,5 meter-klasse geworden. De Deen eindigde in de zesde en voorlaatste race op de tweede plaats. Hij bracht hierdoor zijn puntentotaal op 14,7 en werd onbe reikbaar voor de overige deelnemers. MORGENAVOND 8.00 UUR WIELRENNEN Sprint professionals - achtervolging amateurs - achtervolging pro fessionals - Tijdrit 1 km amateurs - achter grote motoren (1 uur) amateurs. Emerson. de service en forceerde het tempo met lange drives naar de hoeken. Met 7-5 ging de set tenslotte naar Stolle, die met zijn snellere en hardere spel ook in de twee laatste sets domineerde. De 23-jarige Australische Margaret Smith, tweemaal Wimbledonkampioene en eerste op de wereldranglijst, verzekerde zich gisteren voor de derde achtereenvol gende maal van de Duitse titel in het da mes enkelspel. Voor 4000 toeschouwers won ze in nauwelijks een uur spelen met 8-6 6-3 van Maria Bueno. De 26-jarige Braziliaanse begon in glanzende vorm met schitterende volleys en leidde na luttele minuten reeds met 4-2. Drie gemiste kan sen na 4-3 brachten haar service-verlies. Een tweede periode van zwakte van Bra ziliaanse zijde buitte Smith uit om de eerste set met 8-6 te winnen. In de tweede set startte de Australische titelhoudster met service-verlies ,maar daarna maak te ze met zeer sterk spel vijf games ach tereen: 5-1. Bueno haalde vervolgens op tot 5-3, overleefde nog vijf matchpoints, maar sloeg de zesde in het net. Finale gemengd dubbelspel: Margaret Smith/Newcombe (Austr.)-Maria Bueno/ Stolle (Braz.-Austr.) 4-6 7-5 6-3. Dames dubbelspel: Ann Jones/Margaret Smith (GB-Austr.)-Norma Baylon/An- nette van Zijl (Arg.-Z.A.) 6-3 6-2. WIELRENNEN. Opnieuw zijn de Neder landse baankampioenschappen gisteren door de regen belemmerd. In het Olym pisch Stadion in Amsterdam zou het Ne derlands kampioenschap prof stayers en amateurs 50 km zonder gangmaking wor den betwist. De wedstrijden zijn verscho ven naar vanavond. ADVERTENTIE Lagendaal/A. van Slooten 6-2 6-3; Herok/ Lucassen-Stradmeyer/Weyerman 6-8 6-2 6-4; Beukers/Scholtz-Hemmes/Hordijk 6-2 6-4; Arends/Barth-Elffers/De Groot 6-2 6-1; Fleury/Van Gelder-Nieland/Tulp 7-5 7-1; Geurts/Wittekamp-Rinkel/B. van Slooten 1-6 6-3 6-4; Kasten/Soeters-Blaas/ Welschen 6-3 5-7 8-6; Haks/Knol-Arends/ De Kort 6-1 6-1. Gemengd dubbelspel: Achtste finales: Stöve/Van Eysden- Blom/Algendaal 6-2 6-1; Salome/Scholtz- Spruyt/Barth 1-6 6-4 6-4; Jansen Venne- boer/Fleury-Zwaan/Hordijk uitgesteld; Ridderhof/Arends-Van der Zee-Landwehr 4-6 6-2 6-1; Groenman/Okker-Jamin/De Roy van Zuidewijn 6-1 6-0; Bakker/Kas- ten-Kieboom/Knol 7-5 6-2; Krocké/Van Gelder-Van Wezel/Ehrlich 6-3 6-2; Suur- beek/Soeters-Van Heyst/Herok 6-4 6-1. M. Scholten heett gisteren het criterium voor leerling-pikeurs in Hilversum gewonnen met het paard Star Performer. De uitslagen waren gis teravond in Hilversum als volgt: Hoorenboeg-prijs, afstand 1500 meter: 1. French Mac (L. van Leeuwen) 2.20.9, 1.32.4: Toto: win. 11,60. pl. 2,70, 2.50, 3,30. cov. 5,20. koppel 22,—. Criterium voor leerling-pikeurs, afstand 2000 meter: 1. Brilliant Henry (R. v. d. Lubbe) 2.50.-, 1.25.-; 2. Amor Hollandia; 3. Adeltraut M. Toto: win 2,30, pl. 1,50, 2,90, 2.30, cov. 16.10. koppel 12,20, trio 204,80. Criterium voor leerling-pikeurs II. afstand 240 meter: 1. Star Performer (J. Scholten) 2.51.5, 1.23.3: 2 Yewel Boy; 3. Bastogne. Toto: win. 1,40, pl. 1,60, 2,60, cov. 7,10, koppel 8,30. Criterium voor leerling-pikeurs, afstand 2140 meter (finale): 1. Star Performer (M. Scholten) 2.31.2, 1.23.1; 2. Ann Scotch; 3. Zorro d'Aster. Toto: win. 1,80, pl. 1,20, 4,20, 3,50, koppel 7,70, cov. 24,30. Corverbos-prijs, afstand 2040 meter: 1. Etoile de Quinio (M. Vergay) 3.05.-, 1.31.6; 2. Erica; 3. Eddy Six. Toto: win. 2,50, pl. 1,20, 1,20. 1.40, cov. 3,80, koppel 5,80. Totalisator-omzet 182.017, Scheidsrechter Dorpmans heeft in de vriendschappelijke wedstrijd tussen For- tuna '54 en de Hongaarse club Ujpest een waarschuwing gegeven aan Bene. De Hongaar, die een van de uitblinkers was in het wereldvoetbaltoernooi in Enge land, protesteerde te heftig naar de zin van de heer Dorpmans. Fortuna verloor met 2-1. Andere uitslagen van vriend schappelijke wedstrijden: FC Twente Southampton 1-2, Vejle—GVAV 0-1, Feije- noordCrystal Palace 3-1. Fred Stolle, die dit seizoen de ene te leurstelling na de andere beleefde, heeft gisteren toch nog één van de zes belang rijkste toernooien ter wereld op zijn naam kunnen brengen. In de finale van de inter nationale kampioenschappen van West- Duitsland versloeg hij met 2-6 7-5 6-1 6-2 de taaie verdediger Istvan Gulyas uit Hongarije. Het niveau van de Westduit- se kampioenschappen was geschaad door het niet-verschijnen van de winnaar van 1965 Cliff Drysdale ((ZA) en de wegens familie-omstandigheden verhinderde Roy Ron van Gelder had zich een geheel ander afscheid voorgesteld van de Ne derlandse wedstrijdbanen. De 23-jarige Amsterdamse dienstplichtige militair, die binnenkort naar Florida vertrekt om daar een opleiding in reclameleer te volgen, verloor gisteren de eerste de beste par tij waarvoor hij als (derde) geplaatst speler moest aantreden bij de nationale kampioenschappen met 0-6, 2-6, 6-4 en 6-8 van de Rotterdamse jeugdspeler Jan Hordijk. Deze onverwachte uitslag was minder het gevolg van de klasse van zijn 16-jarige tegenstander, dan van een vol ledig eigen falen. „Ik heb ook helemaal niet kunnen trainen", voerde Van Gelder aan, van wie bekend is, dat de militaire autoriteiten zijn tennisactiviteiten slechts bij hoge uitzondering hebben gewaar deerd met extra-verlof. Een sarcastisch: „Ik kan het weer", toen hij later op de dag met Elly Krocké een minder belang rijk gemengd dubbelspel had gewonnen, duidt ook al op de staat van ongetraind heid, waarin Van Gelder verkeerde. Al met al drongen een 16-jarige (Hordijk), een 17-jarige (de nationale jeugdkam pioen Fred Hemmes) en de nauwelijks oudere Wim Pufkus door tot de derde ronde van het herenenkelspel. Hun tech nische kwaliteiten zijn vooralsnog niet hoopgevend. Maar met een stugge trai ning (en de KNLTB heeft plannen in die richting) kan door deze allerjongsten wel licht het gat, dat is gevallen tussen de generatie Okker-lïajer en de 19- en 20- jarigen gedeeltelijk worden opgevuld. Ron van Gelder was dinsdag de enige van de geplaatste heren die zich niet wist te handhaven. Tom Okker speelde zich een weinig in tegen Henk Herok (6-2, 6-1 en 6-1) en Jan Hajer sloeg er a) even vrolijk op los tegen Rob Adan (6-2, 6-0 en 6-1). Bijna was na het uitval len van Van Gelder in de onderste helft van de spelerslijst een volledig gat geval len, want Eddy Knol kreeg in de ruim drie uur durende partij tegen Henk Nije- boer drie matchpoints tegen, nadat hij er zelf vijf niet had benut. Knol maakte een achterstand van 5-3 in de beslissende set goed en hij won met 8-6, 7-5, 4-6, 6-8, 7-5. Dat alles bevordert de kansen van Dick Stradmeyer om als ongeplaatste speler de laatste vier te bereiken ten zeerste. Het „duurrecord" van deze dinsdag werd overigens bereikt in de ontmoeting Bert van SlootenHuub Weyerman. Dezen stonden drieëneenhalf uur op de baan. Huub Weyerman won de eerste twee sets, kwam in de derde met 4-3 en 4-0 en zag zich verv.olgens geplaatst tegenover een onverwacht fel vechtende Van Slooten. Deze bereikte uiteindelijk de laatste 16 met 4-6, 4-6, 6-4, 6-4 en 6-4. Bij de dames zullen donderdag alle acht geplaatste speelsters ook inderdaad de De finale Gulyas-Stolle was een David- Goliath-treffen, waarbij ditmaal de Goliath won. Aanvankelijk zag het er echter an ders* uit, want Gulyas bracht binnen de twaalf minuten met technisch zeer gaaf spel de eerste set op zijn naam. Ook in de tweede set had de Hongaar kansen, vooral toen hij na 4-4 de service van Stolle door brak, maar intussen had de lange Austra liër zich „ingeschoten". Hij zette nog wat meer kracht achter de van nature al har- De 25-jarige Leidse wielrenner Nol Kloosterman heeft gisteren een contract gesloten met Bellenaars Televizier-ploeg. Kloosterman zal voor het eerst voor Te- levizier uitkomen in de wegwedstrijd Pa rijs-Luxemburg van 2 tot en met 4 sep tember. Televizier-rijder Piet Rentmeester, die dit seizoen wegens een blessure niet vaak in wedstrijden is uitgekomen, heeft van zijn specialist opdracht gekregen op te houden met sport. Zijn spieraandoening blijkt van ernstige aard te zijn, zodat het niet langer verantwoord is dat Rent meester blijft wielrennen. Jan Janssen zal morgenochtend in Am sterdam een gesprek hebben met de voor zitter van de KNWU, dr. Van Dijk. Daar bij zal de ploegleider van het Franse team, Pelforth, waarvoor Janssen rijdt, Maurice de Muer, aanwezig zijn. Onder werp van gesprek is het niet uitzenden van Janssen als lid van de Nederlandse ploeg naar de wereldkampioenschappen op de weg. kwartfinales betwisten. Judith Salomé en Marijke Jansen waren in aanleg de eni gen, die voor een verrassing hadden kun nen zorgen. Zij deden dit ook bijna. Maar Judith Salomé, die vorig jaar Bet ty Stöve te slim af was, vergat tegen Li- dy Jansen Venneboer in de derde set haar doordachte spelletje vol te houden en ver loor met 7-9, 8-6, 1-6. Marijke Jansen, min der in vorm dan verleden jaar, kwam te gen Jenny Ridderhof met 5-4 voor in de derde set, maar moest zich uiteindelijk met 3-6, 6-4 en 5-7 gewonnen geven. De meest opmerkelijke rol bij de dames ver vult tot dusverre niet titelhoudster Trudy Groenman, maar Elly Krocké, die dins dag haar tweede partij won met maxi male cijfers (tweemaal 6-0). Enkele uitslagen van dinsdag: Dames enkelspel: achtste finales: Trudy Groenman-Tine Zwaan 6-1 en 6-0; As- trid Suurbeek-Fredy Marinkelle 6-3 en 6-1; Els Spruyt-Madeleine Kieboom- Weurman 6-4 en 6-2; Lidy Jansen Venne- boer-Judith Salome 9-7 6-8 en 6-1; Betty Stöve-Dita IJspaard 7-5 6-2; Ada Bakker- Hetty Baas 6-1 10-8; Elly Krocké-Hilda van Loon 6-0 6-0; Jenny Ridderhof-Seven- Marijke Jansen 6-3 4-6 en 7-5. Heren dubbelspel: Achtste finales: Van Eysden/Okker- Opnieuw hebben de spelen van het Brit se gemenebest in Kingston drie nieuwe wereldrecords zwemmen opteleverd. De Australiër Peter Reynolds, winnaar van de 440 yards wisselslag in wereldrecord tijd. triomfeerde dinsdagavond op de 220 yards rugslag. Hij kwam tot 2 min. 12,0 sec. en verbeterde het wereldrecord, dat al op zijn naam stond met 1,5 sec. Robert Windle zorgde voor een tweede Australisch succes. Hij toonde zich de snelste op de 440 yards vrije slag met een tijd van 4 min. 15,0 sec „wat een tweede recordverbetering betekende. Het oude wereldrecord stond sedert 23 februari 1960 op naam van de fameuze Australiër Jon Konrads met 4 min. 15.9 sec. Elaine Tanner veroverde voor de twee de maal goud voor Canada. Het 15-jarige meisje uit Vancouver eiste met 2 min. 29,9 sec. de 220 yards vlinderslag op. Zij nam daardoor het wereldrecord over van de Amerikaanse Sue Pitt, die het op 21 aug. '65 in Cardiff op 2 min. 31,9 sec. bracht. (Van onze honkbalmedewerker) Het Nederlands honkbalteam heeft dinsdagavond zijn derde overwinning geboekt in de derde Haarlemse honk- balweek. Tegen de Augsburg Bayo nets werd in stromende regen een 81 zege behaald en aan deze over winning was geen enkele twijfel. Werper Ton ter Neuzen bleek te sterk voor de Amerikaanse slagploeg en de Nederlandse hitters toonden geen enkel ontzag voor de werpers Malloy en Cervantes, die beiden de derde innings niet haalden. Slechts Bill Lewis wist de Nederlandse aan val in te tomen, maar toen was de stryd al beslist: na drie innings leidde Nederland al met 50 en deze voor sprong kwam niet meer in gevaar. De Nederlanders sloegen twee home runs: werper Ton ter Neuzen vol tooide zijn rondje in de derde innings, Hamilton Richardson zorgde in de zevende slagbeurt voor twee runs met een voltreffer. Jammer was het dat deze wedstrijd in de stromende regen moest worden gespeeld: de volle tri bunes garandeerden om kwart voor acht een prachtige wedstrijd. De wedstrijd Nederland-Augsburg Bayo nets bleek grote aantrekkingskracht op het publiek te hebben. Kort voor achten waren alle 5000 zitplaatsen gevuld en een sfeervolle wedstrijd leek in het verschiet. Om acht uur begonnen de eerste regen druppels te vallen en wederom bleek Pluvius de organisatoren niet goed ge zind: het bleef regenen en hoewel scheids rechters en spelers alle medewerking verleenden, de wedstrijd werd sportief ge zien een teleurstelling. Er moest in hon- deweer gehonkbald worden en dat bete kent altijd dat een zuivere krachtmeting uit moet blijven. Dit doet overigens niets af aan de prestaties van werper Ton ter Neuzen die de derde Nederlandse werper was die de volle negen innings op de plaat bleef. De Zwanenburger die volledig hersteld bleek van een griepje, had wel last van de natte bal, maar sloeg zich bewonde- ringswaardig door de moeilijkheden heen. Gelukkig had de Nederlandse manager Howard Fetz tydig in de gaten dat Lind- sey nog niet het niveau als catcher heeft om in het Nederlandse team te spelen, waardoor het Ter Neuzen in de vijfde innings wat makkelijker werd gemaakt, toen Wim Crouwel de enige Neder landse achtervanger van klasse momen teel weer achter de thuisplaat plaats nam. Roy van Dungen Grenovius heeft de derde Haarlemse honkbalweek aangegre pen om zich in het Nederlands team te spelen. Tot nu toe was de Storks-spe- ler slechts een veelbelovende jongeling, door het vertrouwen dat Fetz hem in de eerste twee wedstrijden nogal verrassend had geschonken, heeft Roy zich nu ont popt tot een sterke speler. Behalve een goede slagman is de Hagenaar tevens een zeer snelle honkloper en dat heeft veel tot zijn successen bijgedragen. In de eerste innings nam Nederland reeds de leiding: met volle honken kreeg Robert Maat 4 w. en Julio Hazel zorgde ongehinderd voor 1-0. In de tweede in nings waren een tweehonkslag van Hazel, een honkslag van Richardson en een Ame rikaans veldfoutje oorzaak van de 4-0 voorsprong. Ton ter Neuzen sloeg in de derde innings een fraaie homerun en het was 5-0. De Bayonets antwoordden via Rock Gibson die na een tweehonkslag scoorde op een korte tik van Phil Pen- der (5-1). Na de vijfde Amerikaanse slagbeurt werd de wedstrijd wegens een wolkbreuk gestaakt en werd even aan staken ge dacht. De Amerikanen wilden echter door spelen en zo ging men door. Het haalde echter niets uit voor de Bayonets die geen kansen meer kregen van Ter Neuzen. Ne derland scoorde nog eens drie runs in de zevende innings na een honkslag van Roy van Dungen Grenovius en een homerun van Hamilton Richardson, waarvan ook Grenovius profiteerde (8-1). Ton ter Neu zen werd winnende werper met 9-5-5 en werd foutloos ondersteund door zijn vel- ders. De Amerikaanse werpers noteerden samen 3-6-10, de Amerikanen maakten vier fouten. Richardson noteerde een slag- gemiddelde van 1.000, Van Dungen Greno vius .750. De stand na de eerste helft van 't toernooi luidt: Nederland 3-6, California Stags 3-4, Augsburg Bayonets 3-2, Cura cao 3-0. (Van onze honkbalmedewerker) Haarlem is momenteel honkbalstad. Vanaf zaterdag 6 augustus valt er in het honkbalstadion in het Pim Muliersport- park reeds te genieten van bijzonder goed honkbal en deze honkbalweek wordt zon dagmiddag afgesloten met een erewed- strijd tussen de toernooi winnaars en een All Star-team. Dat wil echter niet zeggen dat Haarlem dan honkbalstad af is. Want maandag begint op het honkbalveld aan het Badmintonpad het Europese kam pioenschap der Babe Ruth League, de honkbalcompetitie voor jongens van 13, 14 en 15 jaar. De volgende week dus weer internationaal honkbal in de Bloemenstad. Behalve op het Badmintonpad zal ook in het honkbalstadion in het Pim Muiier- sportpark worden gespeeld. Voor de eer ste maal is de organisatie in andere dan in Amerikaanse handen. Hoewel het toer nooi onder Amerikaanse verantwoorde lijkheid wordt gespeeld, heeft de Neder landse honkbalbond de vererende op dracht gekregen dit toernooi dat tot en met vrijdag duurt, te organiseren. Deel nemers zijn de nationale ploegen van België, Italië en Nederland en Ameri kaanse ploegen uit West-Duitsland, En geland, Spanje, België en Italië. Alle ploegen worden de komende week onder gebracht in de Ripperda-kazerne. Alle wedstrijden die onder leiding zullen staan van een viertal Amerikanen en twee Ne derlanders, zijn gratis te bekijken. Ton ter Neuzen wordt b gehaald na zijn hor Twee van de vier deelnemende ploegen aan de Haarlemse honkbalweek hebben woensdag deelgenomen aan een trip naar Amsterdam, waar Coca Cola als gastheer optrad. Een verrassing voor de California Stagsen voor de ploeg uit Curacao was de vertoning van de nieuwste World Se ries-film, waarvan een ieder genoot. De studenten Jim Colborn en Jim Hogan voerden daarna een zelfgemaakte sketch op, hetgeen bijzonder werd gewaardeerd. De Augsburg Bayonets gingen niet mee naar Amsterdam, want manager Harman was niet tevreden met de tot nu toe ge boekte resultaten en liet zijn pupillen trai nen dat de stukken eraf vlogen. Het Nederlands team was uiteraard verhin derd. Paul Kaplitz is weer in Nederland. Deze sergeant-majoor in de Amerikaanse lucht macht waSTin 1961 met de Chateauroux Sabres in Haarlem tijdens de eerste Haar lemse honkbalweek. Als scorer was hij toen aan het team toegevoegd. Eind 1963 werd hij uit de dienst ontslagen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Nu is Kaplitz werkzaam aan de universiteit van Connecticut waar hij iedere Nederlander die daar in de buurt komt, uitnodigt om even langs te komen. Door een briefwisseling met Jan Hartog, de „minister van Buitenlandse Zaken" in de KNHB, kwam Kaplitz te weten dat er van 6 tot en met 14 augustus een honkbal week was in Haarlem en daarom nam hij vakantie op en arriveerde hij zaterdag J.l. in Amsterdam. Ook hij was gisteravond drijfnat maar toch blij weer in Haarlem te zijn. Na veertien ronden in het Piatigorski- toernooi in Santa Monica in Californië staat de Rus Spasski nog ongeslagen bo venaan. Hij heeft 8 punten en een afge broken partij. De Amerikaan Fischer volgt met een half punt achterstand en eveneens een afgebroken partij. Donner staat voorlaatste met 5% punt en een af gebroken partij. Wederom bleek dat de Augsburg Bayo nets over een zwakke werpersstaf be schikten. Malloy moest in de tweede in nings het veld ruimen en zijn vervan ger Cervantes bleek niet voldoende uitge rust van de vijf innings die hij maandag te gen de Stags had geworpen. Bill Lewis kwam in de derde innings op de heuvel en hij wist zich te handhaven tot het einde van de wedstrijd- Een ongetwijfeld zeer fraaie aanblik van het Pim Muiier-honkbalstadion; organisatoren, toeschouwers en spelers hadden deze aanblik gister avond echter graag gemist.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13