Concentratie vliegdekschepen van de VS voor Noord-Vietnam President Johnson spreekt troepenuitbreiding tegen HET WEER Lunar Orbiter-1 vandaag omhoog Chinezen betrapten persfotografen UST Beurs van elf uur tot half één morris Politie haalde indringers weg Bisdom verbood „gemengde" uitvaartdienst Sedert 5 juli verdronken 21 mensen in zee P.v.d.A.-IJmuiden protesteert tegen salarisverhogingen Etalageruit van horlogezaak ingeslagen Noordpier IJmuiden voor de helft klaar Slaapkamers....? 51e JAARGANG NUMMER 236 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. I nvasie W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Hiroshima 3 Topsy4 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kennemer Kruimels5 Kunst7 Radio en tv 7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Ferdinand10 Beurs 11 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Minder wind Aan het strand Het woord is aan A.N.W.B. redt automobilisten pagina 7 Als leden van Vereniging voor Effectenhandel instemmen: COLBERTS - PANTALONS v.a. 110.- I IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mqe WASHINGTON (Reuter en AFP). De Amerikaanse vliegdekschepen „Constellation", „Oriskany", „Ran ger" en „Franklin D. Roosevelt" wor den samengetrokken ter hoogte van de Noordvietnamese kust. Waar nemers in Washington maken hieruit op dat de luchtaanvallen op Noord- Vietnam zwaarder zullen worden. Officieel is in Washington meegedeeld dat het hier om een tijdelijke maat regel gaat. Op elk van de aanvals- vliegdekschepen zijn vijfenzeventig tot negentig vliegtuigen gestationeerd. President Johnson ontkende dat het Amerikaanse ministerie van Defensie zou schatten dat de oorlog in Vietnam nog zeker acht jaar zou duren, als de oorlog op de huidige wijze wordt voortgezet. Volgens deze analyse zouden in totaal 75.000 Amerikaanse soldaten nodig zijn om de geschatte acht jaar tot vijf terug te brengen. Hardnekkige geruchten over een dergelijke grootscheepse uitbreiding van troepen deden de laatste tijd voort durend de ronde in Washington. Onze correspondent in Washington meld de vanmorgen: de Amerikaanse hoofd stad zoemt van uitspraken en geruchten over uitbreiding van de oorlog in Viet nam, die met zijn rond 290.000 man Amerikaanse troepen en zijn jaarlijkse kosten van twaalf miljard dollar toch al geen sinecure is. Het staat vast dat tegen het eind' van dit jaar ongeveer 400.000 Amerikaanse manschappen in Vietnam zullen vechten tegen naar schatting 300.000 communisten, die volgens de laatste ge gevens per maand met rond 7500 infil tranten uit het noorden worden versterkt. Verschillende stemmen hier bepleiten het Amerikaanse troepental nog flink uit te breiden boven de al genoemde aantal len. Zo vroeg bijvoorbeeld in het afgelopen weekeinde de oud-vicepresident Richard Nixon na een bezoek aan Vietnam een troepensterkte van minstens een half mil joen. Nixon bepleitte verder drastischer bombardementen op de Noord-Vietnamese steden Hanoi en Haiphong, waarvan tot nu toe de buitenwijken werden aangeval len. Omdat vreedzame onderhandelingen nog altijd weinig waarschijnlijk lijken in de nabije toekomst, zal de oorlogsuitbreiding door meer troepen en meer bombarde menten zeker de melodie van de komende maanden zijn. Ook is het mogelijk dat de Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Enkele wolkenvelden, maar ook opklaringen. Op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend mati ge, aan de waddenkust aanvanke lijk nog krachtige wind tussen west en zuidwest. Koudere nacht, maar morgen iets hogere middagtempe- raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wat aangenamer strandweer door wat meer zon en weinig kans op regen. Ook zal er veel minder wind zijn dan vandaag. Middagtemperatuur 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enige verbetering, maar nog onstabiel. Amerikanen ten slotte toch de consequen tie zullen trekken uit hun theorie dat het hele probleem-Vietnam door agressie van uit Noord-Vietnam is ontstaan en dat zij naast bombardementsvliegtuigen ook troepen zullen gaan sturen naar een deel van het Noordvietnamese grondgebied. Het is in dit verband opvallend dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, op een persconferentie een direct antwoord op de vraag over de mogelijk heid van een troepeninvasie in Noord- Vietnam heeft omzeild. Daarbij komt dat iedereen weet dat naast de Zuidvietnamese legerleiding ook een aantal Amerikaanse generaals een dergelijke uitbreiding van het gevechts terrein voorstaat. De situatie zou door der gelijke actie explosiever worden en het uitzicht op onderhandelingen ongunstiger kunnen maken. De Amerikaanse regering gaat er ener zijds van uit dat China geen belang heeft bij inmenging, waardoor een wereldoorlog zou kunnen ontstaan, zodat de explosivi teit van de situatie in Vietnam wezenlijk geringer is dan zij lijkt. Anderzijds meent Washington dat onderhandelingen een aca demische kwestie vormen zolang de com munisten geen concessies doen, zodat al leen concentratie op een militaire over winning realistisch is. Nadat de Chinezen twee Amster damse persfotografen in de tuin van hun legatie in Den Haag hadden be trapt, waarschuwden zij de politie. Een adjudant nam de indringers mee, nadat de Chinezen hem de van de fotografen afgenomen toestellen hadden overhandigd. De filmrol letjes waren echter onbruikbaar ge maakt. De Chinezen willen niet graag gefotografeerd worden. Toch lukt dat wel eens blijkens de foto, waarop men twee Chinezen ziet, die bezig zijn de legatietuin wat op te knappen. Beaumarchais (1750): De dwalingen der jeugd moeten eerder medelijden dan woede opwekken. KAAP KENNEDY (Reuter) De lan cering van de „Lunar Orbiter-14" het Amerikaanse vliegend foto-laboratori um, dat in een baan om de maan zou wor den gebracht, is gisteren wegens techni sche moeilijkheden en slecht weer uitge steld. Vandaag om 20.11, Nederlandse tijd zal opnieuw een poging worden gedaan het ruimtevaartuig te lanceren. De Haagse politie heeft gisteren op het terrein van de diplomatieke kanselarij van de Volksrepubliek China aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag twee persfotografen uit Amsterdam aangehou den en voor verhoor meegenomen. Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt we gens het zich bevinden op verboden ter rein. In het politiebureau kregen de pers fotografen hun vier camera's, hun pers kaarten en enkele films terug, die de Chinezen hen hadden afgenomen. De films, waarop de fotografen opnamen had den gemaakt, waren door de Chinezen aan het daglicht blootgesteld en daardoor on bruikbaar geworden. De persfotografen zeiden te werken voor een combinatie van een landelijk ochtend- en een landelijk avondblad in Amsterdam. Beiden hadden omstreeks half vijf kans gezien in de tuin rond het gebouwencomplex van de Chinese legatie door te dringen. Om ongeveer half zeven werden zij door de Chinezen ontdekt. Acht Chinezen hielden de fotografen aan, die hun filmpjes uit hun camera's moesten halen. De Chinezen namen dit materiaal in beslag. Later nam de gewaarschuwde recherche de beide Amsterdammers van de Chinezen over. Met een politie-auto werden ze naar het hoofdbureau van po litie gebracht. 's Middags was de Chinese tijdelijk zaakgelastigde weer naar het ministerie van Buitenlandse Zaken gegaan. Hij deel de mee nog geen instructies te hebben voor de verdere behandeling van de kwestie van de acht leden van de Chinese lasdes- kundigen, die zich nog steeds in het ge bouw van de Chinese legatie bevinden. De rijkspolitie assisteert van heden af de Haagse politie bij de bewaking van het legatiegebouw. In Maastricht is wat rumoer ontstaan over de begrafenis van een Vugtse Ne derlands-hervormde jongeman en zijn r.-k. verloofde uit Maastricht. Beiden kwamen een maand geleden bij een ver keersongeval in Italië om het leven. In Maastricht was pastoor Geu.'ens het er direct mee eens, toen de beide families van het omgekomen verloofde paar voor stelden de teraardebestelling van de jon gen en het meisje te laten voorafgaan door een begrafenisdienst in de r.-k. kerk. Ook ds. Posma in Maastricht was on middellijk bereid aan de oecumenische uitvaartdienst mee te werken. Maar mgr. P. van Odijk, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, had er andere gedach ten over. „Het kerkelijk wetboek ver biedt zulks en bovendien riskeren we on genoegen en verwijten van Nederlands- hervormde zijde als we een van hun ge loofsgenoten met een katholieke liturgi sche plechtigheid laten begraven", zo liet de vicaris-generaal aan de pastoor in Maastricht weten. Er zijn toen afzonder lijke kerkdiensten gehouden. De jonge man en het meisje zijn wel naast elkaar begraven op het rooms-katholieke gedeel te van het Maastrichtse kerkhof. Pastoor Geusgens vindt het jammer, dat het kerkelijk gezag in Roermond zich zo streng aan de letter van het kerkelijk wetboek heeft gehouden. De jongeman zou vóór zijn huwelijk naar de r.-k. kerk zijn overgegaah. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN In de afgelopen weken is het aantal in zee verdronken personen groot geweest. Sedert 5 juli verdronken langs onze Noordzeekust 21 mensen, twaalf Neder- derlanders, acht Duitsers en een Zwit ser. Dit aantal benadert vrijwel het cijfer van in zee verdronken mensen gedurende het gehele jaar 1965, dat 23 bedroeg. Bij de slachtoffers zijn zeven kinderen tussen 6 en 10 jaar. De leeftijd van de ouderen die verdronken ligt tussen de 17 en 46 jaar. In Zeeland verdronken vier, in Zuid- Holland zes in in Noord-Holland elf per sonen. Tussen 11 juni en 15 juli verdronken bovendien vijf Nederlanders tussen 8 en 27 jaar in het Veluwemeer. Het bestuur van de afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid heeft een brief gezonden aan de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, waarin de verontrusting van de leden der afdeling wordt uitgesproken over het mo gelijk aannemen van het wetsontwerp dat heoogt de salarissen te verhogen van ko ningin Juliana, prins Bernhard, en de Kamerleden. Het bestuur acht de inhoud van dit wets ontwerp in strijd met hetgeen momenteel onder de leden en kiezers van de P.v.d.A. leeft, zodat wordt verwacht dat door de leden van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer tegen dit wetsontwerp zal worden gestemd. Tevens is het hoofdbestuur van de P.v.d.A. een afschrift van deze brief toegezonden. Als de leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel er mee instemmen zal de effectenbeurs eerlang met nieuwe spel regels gaan werken. De beurstyd wordt dan vervroegd tot de periode elf uur tot half één. De wijzigingen omvatten verder het opmaken van de noteringen en de af wikkelingen van orders. Voorts zal de fi nanciering van de door de maatschappe lijke ontwikkeling noodzakelijk geworden werkzaamheden van het beursapparaat nieuwe voorzieningen vereisen. In ver band daarmede zal onder andere een toeslag op de berekende provisies worden gelegd- Een en ander zal controle bij de leden nodig maken. Tot nu toe was de beurstijd van één uur tot kwart over twee. De vervroeging, die gepaard gaat met de verlenging van de beurstijd met een kwartier, is mogelijk dankzij de gecentraliseerde effectenleve ring de zogenoemde effectenclearing die het leveren en ontvangen van verkochte of gekochte stukken tijdens de ochtenduren overbodig maakt. Voorheen werden de stukken door lo- Hedenmorgen om vier uur is de etala geruit van een horlogezaak aan het Marktplein in IJmuiden met een steen in geslagen, waardoor in het glas een groot gat ontstond. De dader had echter niet gerekend op de hierachter nog geplaat ste plasticruit, waardoor de geëtaleerde voorwerpen buiten zijn bereik zijn geble ven. De politie was direct daarop ter plaatse, maar het in de omgeving inge steld onderzoek heeft tot dusver nog geen resultaten opgeleverd. Uiteraard wordt dit onderzoek voortgezet pers van het ene commissiehuis naar het andere gebracht, waardoor de ochtend uren geheel bezèt waren met het behan delen van de effecten. Sinds de effecten clearing is ingesteld blijven de meeste stukken onder berusting van de Kasasso- ciatie die ze bij overdracht alleen maar in een ander vakje legt. De vervroeging van de beurstijd zal de afwikkeling via de effectenclearing ten goede komen, omdat de administratieve verwerking van de beursaffaires vroeger gereed zal zijn. Bovendien zal de ver lengde beurstijd gelegenheid geven tot het invoeren van een gewijzigd noterings systeem voor de niet-actieve aandelen, Vandaag is de uitbouw van de nieuwe noordpier van IJmuiden tot op de helft gevorderd: er is sedert de aanpak van deze pier na de voltooiing van de zuid- pier enkele maanden geleden 600 meter pier uitgebouwd. Begin 1967 zal de verlenging van de noordpier voltooid zijn, zo is althans de verwachting. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam hetgeen het volume van de handel zal kunnen vergroten. De Vereeniging voor den Effectenhan del is voornemens te bevorderen dat naamloze vennootschappen haar aandeel houdersvergaderingen in de toekomst als regel in de middag zullen houden. Verder zal er een verzwaring met 5 per cent komen van de berekende provisies. Zie verder de beurspagina. In afromosia, teak, blank berken of ahorn. Ledikanten in 90, 130 of 140 cm breed. Linnenkasten in 1-, 2- of 3-deurs uitvoering, Slaapkamers, compleet, vanaf 495.— in afroteak. Ruime keus vindt u bij eubelen Sedert 1848 [boot] Ttt. 12047 (Gierstraat 52-54-58/ HAARLEM

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1