m I NEDERLAND Bouw van nieuw circuit op het recreatie-oord Beekse Bergen ,w' '-SI Renbaan van Zandvoort zou verouderd zijn Expositie schilderijen en tekeningen in Beverwijk Mijn in het net Turnen in Santpoort Het geheim van grootvaders kast Beat in een tent Straatvoetbal Uitvinder in bejaardentehuis Iets van U bij? Politie Sportvereniging „Velsen" organiseert lustrumnachtrit WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1966 Mfllgllilli Nederlandse Sportfederatie suggereert Betreurenswaardig Slechts een suggestie COÖP.BOERENLEENBANK AL UW BANKZAKEN PAM Service - station „BOEMERANG" WASAUTOMATEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY NEDERLAND NEDERLAND NEDERLAND Er is altijd plaats voor Uw auto Telefoon 7541 Kennemer Kruimels De klanten van Dirk Nap's siga renwinkel aan de Strengholtstraat in IJmuiden worden bijna allen hevig geïntrigeerd door een grote, in de hoek van zijn zaak geplaatste, zilverkleurige kast, welke is voor zien van het mysterieuze opschrift: „Het geheim van Nap, grootvaders kast uit 1889". Niemand wordt ech ter vergund de deur te openen om een blik naar binnen te kunnen werpen, want dan zou het geen geheim meer zijn. Het is een geheel „gevelde" kast, omdat men in die tijd immers het lassen nog niet machtig was en zij heeft het een en ander te maken met het uitster vend beroep van sigarenmaker, waarbij de heer Nap echter tot de weinige, betrekkelijk jeugdige Ne derlanders behoort die deze stiel tot in de vingertoppen beheersen. Dit is niet zo verwonderlijk als men weet, dat Dirk Nap van zijn prille jeugd af steeds temidden van de siga ren heeft geleefd. Zijn kinderjaren bracht hij door in Oud-Karspel, waar twee broers van zijn grootvader op de vliering van een groot pand tweeën twintig sigarenmakers uit Alkmaar aan het werk hadden, die gezamenlijk per week enige duizenden sigaren pro duceerden. Na schooltijd was de kleine Dirk bijna altijd tussen hen te vinden en het is dus geen wonder dat hij zich de kunst en het vak vrijwel spelender wijs wist eigen te maken. Bij de dood van deze oude genera tie kwam de heer Nap in het bezit van enige erfstukken uit de ouderwetse si- garenmakerij (waarbij de reeds ge noemde kast) en nadat hij hoe zou het anders hebben gekund vele ja ren vertegenwoordiger van een grote sigarenfabriek was geweest, kwam hij toevallig in contact met de oude si garenmaker Simon Turfkruier in Am sterdam, die daar in de Koestraat dit zeldzame beroep nog altijd uitoefent met een achttal, inmiddels AOW-'ers geworden sigarenmakers. Gezamen lijk vervaardigen zij per week met de hand nog ongeveer 17.000 siga ren. De jongste is 66 en de oudste 82 en omdat er vrijwel geen jonge siga renmakers meer worden opgeleid, durft de heer Nap met een gerust ge weten te voorspellen dat het beroep waarschijnlijk binnen tien jaar geheel zal zijn uitgestorven. Zoals gezegd kwam de heer Nap met deze Turfkruier in contact en het is geen wonder dat hij met zijn gedegen vakkennis bij deze oude sigarenmaker van harte welkom was en zij beslo ten de produktie gezamenlijk voort te zetten, waarbij de heer Nap de afde ling verkoop voor zijn rekening zou ne men. Vakman Hoewel hij dus persoonlijk nog zel den aan de produktie deelneemt, is de heer Nap het vak nog lang niet ver leerd en omdat hij nog altijd over de vereiste attributen beschikt, is hij in staat op het „zinkie" van zijn een- manstafel binnen enkele minuten een geurige sigaar te fabriceren. Onderwijl Teneinde zondag 14 augustus een vier a vijfhonderd beatliefhebbers te kunnen ontvangen, heeft het be stuur van de beatclub „De Smurf" voor eenmaal een grote tent afge huurd, welke in de tuin van zaal „De Griffioen" aan de Trompstraat in IJmuiden zal worden opgeslagen. In deze tent worden voor de bezoe kers tafeltjes en stoelen geplaatst, zodat de gehele zaal ditmaal voor de danslustigen blijft gereserveerd. De dansmuziek wordt verzorgd door de beatgroep „Les Baroques" uit Baarn, waarvan de leden zich de laatste tijd reeds een zekere po pulariteit wisten te verwerven. Be halve uit een aantal ontvangen aan biedingen uit Duitsland, bestaat deze bekendheid ook uit het feit dat ver schillende van liuiunummers, zoals „Silky", „Such a cao" en „I know" het tot een vermelding op de hit parade hebben gebracht. De heer Nap aan zijn „zinkie", tijdens het vervaardigen van een geurige si gaar. Op deze wijze is hij in staat er ongeveer veertig per uur af te leveren. verschaft hij de nodige uitleg, waarbij hij verzekert dat voor handwerksiga- ren meestal slechts gebruik wordt ge maakt van eerste klas tabakssoorten, zoals Braziel, Havana, Kedoe en Vor stenlanden voor het binnenwerk, waar bij de juiste samenstelling van deze melange het geheim van elke sigaren maker is, omdat hierdoor de geur en de smaak wordt bepaald. Dit binnen goed wordt dan met vaardige vingers van een om- en een dekblad voorzien, van welke afwerking de smaak van de sigaar eveneens voor zeventig percent afhankelijk is. Vandaar dat bijvoor beeld het Deli-dekblad in gave bla den en van eerste lengte niet goedko per dan zestig gulden per pond kan worden aangekocht. Daarom ook is de handwerksigaar iets duurder dan het fabrieksprodukt, mede doordat geen enkele sigarenmaker met liefde voor zijn vak gebruik zal maken van het blad dat dikwijls op fabrieken wordt gebruikt, bestaande uit gemalen tabak dat met een bindmiddel wordt samen gevoegd. Voor de echte sigarenroker blijft het handwerkprodukt dus een ware delica tesse en dit is geen wonder, wanneer men toevallig eens kan ervaren welk een grote zorg hier door de vakman aan wordt besteed. Maar de heer Nap moge dan op het gebied van zijn hand werk geen enkele terughoudendheid aan de dag leggen, het geheim van grootvaders kast wordt toch zorgvuldig door hem bewaard. Op de rolschaatsbaan aan de Ra darstraat zal hedenavond om zeven uur een voetbalwedstrijd worden ge houden tussen elftallen, die zijn sa mengesteld uit bewoners van de Ra darstraat en de Le Mairestraat. Het ligt in de bedoeling van de organisa toren ook andere straten voor deze ontmoetingen te interesseren, zodat op de duur een soort competitie kan wor den ingesteld. Dit is uiteraard mede afhankelijk van de belangstelling, wel ke hedenavond voor deze wedstrijd zal worden ondervonden. Een van de meest populaire be woners van het onlangs in Heems kerk geopende bejaardenhuis „St. Agnes" is ongetwijfeld de 69-jarige heer C. Koopmans, die op 24 mei van dit jaar kamer 53 op de vierde etage betrok. Sindsdien hebben al vele bewoners van zijn diensten en vindingrijkheid geprofiteerd. Zo bedient hij tijdens de „spitsuren" in het huis onder meer de lift, waar bij hij ervoor zorgt dat deze bij het serveren van koffie en warme maaltij den in de conversatiezaal zo econo misch mogelijk wordt gebruikt. Daar naast is hij altijd bereid de handen uit de mouwen te steken, wanneer een medebewoner bij een klusje moet wor den geassisteerd. Men doet dus nim mer een vergeefs beroep op de heer Koopmans, wanneer een spijkertje moet worden geslagen, een schroefje ingedraaid of een plankje bevestigd. Dat deze voormalige bankwerker een handig man is ziet men overigens di rect, wanneer zijn kamer met het fraaie uitzicht over Heemskerk en Bever wijk wordt betreden. Diverse hier ge plaatste voorwerpen, waaronder een fraaie smeedijzeren lamp, werden door hem eigenhandig vervaardigd. De heer Koopmans werd echter voor al in het bejaardenhuis besproken, toen hij een l metalen, met plastic bekleed beschermkapje monteerde op de alarmschei in zijn piepklein keukentje. Deze bescherming was nodig, omdat de kledingstukken op de kapstokhaken ge regeld het knopje van de bel indrukten. Met als gevolg dat zowel in de gang, als in het kantoor van de receptie de alarmlampjes oplichtten. Dit tot groot ongerief van het verplegend personeel, dat op deze wijze telkens vergeefs in actie kwam. De directrice van „St. Agnes", me juffrouw Van Beek, was onmiddellijk bijzonder enthousiast over de vinding van de heer Koopmans en op haar ver zoek was hij direct bereid ook voor de andere kamers een dergelijk be schermkapje te vervaardigen. Onge veer honderd in getal. De heer Koopmans kocht een grote plaat ijzer met enkele meters plak- plastic en toog vervolgens aan het werk Tot grote tevredenheid van bewoners en personeel is hij inmiddels met dit omvangrijke karwei gereed gekomen, zodat vals alarm in „St. Agnes" voor taan voor goed is uiteengesloten. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: herenhorloge, paraplu, heren regenjas met ceintuur, damespolshor loge, glacé handschoen, damestas met sleutels en regenkapje, sjaal, jongens portemonnee met inhoud, pak jute zakken, biezen boodschappentas, porte monnee met foto's, bal, sleutel, op blaasbare kano, kanarie, linker kinder schoentje, herenbril, linker herenhand schoen, autoped, portemonee, vlag- gestok, bankbiljet, fietssleuteltje, kin- derpullover, hondeketting, jack, da mesportemonnee met inhoud, dames horloge, zes sleutels in étui, jongensre genjas, herenarmbandhorloge. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wórden afgegeven. Voor de vijfde maal heeft de Politie Sportvereniging „Velsen" thans een betrouwbaarheids-nachtrit voor personenauto's en motorvoertuigen op twee en drie wielen in voorbereiding, waarvoor vrijdag 16 september, des avonds om zeven uur op het Tiberiusplein het eerste startschot zal worden gelost. Deze nachtrally heeft een lengte van ongeveer 360 km, waarvan de route voor het grootste deel in de provincie Utrecht is uit gezet. Weer eens iets anders dus, dan de bijna traditioneel geworden wegen en polders in de kop van Noord-Holland. In verband met dit lus trum zal door de organisatoren tevens grote aandacht worden besteed aan ravitaillering en verzorging der deelnemers, welk onderdeel overi gens toch reeds een uitstekende reputatie geniet. Deze nachtelijke kaartlees- en be- trouwbaarheidsrit is bedoeld de ver keersveiligheid te verhogen, door bij de deelnemers hun rijvaardigheid, plus hun reactie- en oriënteringsvermogen op te voeren. Voor de rit kan zowel door politieambtenaren als door parti culieren worden ingeschreven. Het re glement vermeldt de gebruikelijke voor waarden waar de deelnemers aan moe ten voldoen, om met hun kaartlezer eventueel in de prijzen te vallen, waar bij zij zich tevens verplichten zich te onderwerpen aan de bepalingen van het motorsportreglement van de Ne derlandse Politie Sport Bond. Het programma voor deze nachtrit vermeldt na ongeveer 200 km. een rust pauze, waarbij de deelnemers zich be hoorlijk kunnen versterken. Omstreeks zeven uur worden dan de volgende morgen de eerste rijders aan de fi nish verwacht, zoals gewoonlijk op het terrein van Hoogovens, waar hun tot negen uur gelegeneheid wordt geboden het gerenomeerde ontbijt te nuttigen. Onderwijl wordt door de wedstrijdju ry aan de hand van de opgelopen straf- punten de lijst van prijswinnaars vast gesteld, waarop omstreeks half elf de fraaie prijzen zullen worden uitgereikt. Daarbij is voor elke deelnemer die werd geklasseerd nog een herinnering ter beschikking. Inschrijfformulieren en een exem plaar van het wedstrijdreglement kun nen worden aangevraagd bij de se cretaris van de organisatiecommissie op het hoofdbureau van politie te Vel sen, Tiberiusplein 1, telefoon 02550- 6444, toestel 44. Het inschrijfgeld, in clusief kaarten, verzorging en W.A.- verzekering bedraagt voor particulie ren 20,-, waarbij de inschrijvingen voor 10 september moeten zijn, ingele verd. Na deze datum moet het in schrijfgeld met 2.50 worden verhoogd. Omdat er voor deze nachtrit altijd on der de rallyrijders een grote belang stelling bestaat, is een spoedige opga ve in ieder geval aan te raden. g m .v-:<ox r v.vJ». «fi-v.-X Opnieuw worden de mogelijkheden over wogen elders in het land een nieuw cir cuit te bouwen als tegenhanger van het circuit van Zandvoort zo blijkt uit een publikatie in het weekblad „De Auto" het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Automobielclub. Dit ondank het feit, dat onlangs op het Zandvoortse citcuit ingrijpende veranderingen zijn aangebracht om aan de gestelde veilig heidseisen te voldoen. Volgens het maandblad is het grootste probleem van Zandvoort de kwestie van de aan- en afvoerwegen naar en van het circuit. Weliswaar worden elk jaar pogin gen ondernomen om te komen tot een be tere verkeersregeling, maar iedere keer opnieuw doen zich in en rond Zandvoort grote opstoppingen voor. Naar de in het weekblad gestelde me ning zou het van het grootste belang zijn elders in het land een circuit te bouwen, dat voor ieder gemakkelijk te bereiken is. De Nederlandse Sport Federatie heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, een nieuw circuit te bouwen op het recre atie-oord „Beekse Bergen" gelegen in het gebied van Tilburg en Hilvarenbeek. Een dezer dagen is een rapport versche nen over deze zaak. Daaraan werd mede gewerkt door de KNAC en de NAV als mede door een aantal andere in het ka der van de Nederlandse Sport Federatie samenwerkende organisaties. Er is door de samenstellers van het rap port rekening gehouden met de wensen van het bestuur van Beekse Bergen met betrekking tot de rust, die men in het re- creatie-oord gehandhaafd wil zien. Het bestuur wil niet, dat door de races te veel recreanten last zouden ondervinden van het lawaai. Daarom hebben de sportbonden geadvi seerd niet meer dan zes wedstrijden in het recreatieseizoen te organiseren. Het bestuur van de stichting Touring Zandvoort is verwonderd over de publika tie in „De Auto." De heer H. Hugenholtz, voorzitter van deze stichting en directeur van het circuit zei de houding van de NFS zeer te betreuren. Hij acht het onbegrij pelijk, dat de Federatie tot deze stap zon overgaan, terwijl nog pas geleden op aan dringen van de NSF bijna twee ton in de verbetering van het Zandvoortse circuit waren geïnvesteerd. Wat de accommoda tie van het circuit betreft: deze kan bij het bestaande circuit vrij goedkoop wor den verbeterd, terwijl de bouw van een nieuwe renbaan zeker 10 miljoen zou vergen. Het circuit op het recreatie-oord Beekse Bergen zou nauwelijks rendabel zijn, temeer daar er maar zes wedstrij den per seizoen zullen worden gehouden. „Wat de bereikbaarheid betreft, dat valt in Zandvoort best mee", aldus de heer Hugenholtz. „In het rapport wordt niet vermeld, dat Zandvoort op vele zondagen meer dan 120.000 bezoekers heeft verwerkt, zonder dat er sprake was van opstoppingen. Eens per jaar wordt een Grand Prix gehouden, die door 50.000 mensen wordt bezocht. Dan is het even moeilijk omdat ieder een gelijktijdig wil vertrekken, maar het is maar ééns per jaar.Het is onbegrij pelijk, dat de Sportfederatie deze houding heeft aangenomen." Het bestuur van de stichting Touring Zandvoort zal zich beraden over de stap pen, die het kan ondernemen tot het be houd van het circuit in Zandvoort. Ook zal contact opgenomen worden met het bestuur van de Nederlandse Sport Federa tie. „Het betreft hier slechts een suggestie. Het is helemaal niet gezegd, dat het gaat gebeuren zoals het rapport oppert" aldus is de reactie van de afdeling publiciteit van de Nederlandse Sport Federatie. Dat men in Zandvoort verbolgen is, daar staat de NSF buiten. Er is geen sprake van „Zandvoort exit, leve de Beekse Bergen", maar men heeft eenvoudig een veronder stelling geopperd om een nieuw circuit te bouwen op het gebied van de „Beekse Bergen." Lang niet alle suggesties wor den verwezenlijkt. Overigens was dit rap port reeds afgerond, voordat het besluit viel de verbeteringen op het Zandvoortse circuit aan te brengen zo deelde men ons mede. Het circuit van Zandvoort is vol gens de Nederlandse Sport Federatie sterk verouderd. Een nieuw circuit zou noodzakelijk zijn. Het bestuur van de Stichting Touring Zandvoort is het daarmee echter niet eens en begrijpt de suggestie van de Fede ratie niet, omdat op verzoek van die Federatie nog maar pas geleden twee ton werd uitgetrokken voor de verbetering van de accommodatie van het Zandvoortse circuit. te Santpoort, Hagelingerv, .-g 69 tel. 8173 Bi.ik.: IJmuiden, Wijk aan Zeeëriveg 4. tel. 2556 De (spaar)bank voor iedereen Bankgiro 1 Spaarrente tot 4'/t Vreemde valuta Effekten en gunstige openstellingsuren (ook ''es avonds) voor Benzine - Dieselolie - Motorolie Verkoop - Doorsmeren Ook voor uw plaatschade naar DE „BOEMERANG" Wijk a. Zeeërweg hoek Reinier Claeszenstraat - Telefoon 4650 AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN TEL 4262 De heer Ab Jongmans zal in Galerie Boumans, aan de Breestraat in Bever wijk, een aantal van door hem vervaar digde schilderijen en tekeningen tentoon stellen. De opening van deze expositie is woensdag 17 augustus om 20 uur en zal geschieden door de heer F. Enkel. De tentoonstelling, die tot en met 16 septem ber zal duren, zal op alle werkdagen uitgezonderd donderdagmiddag ge opend zijn van 9 tot 18 uur- Het Belgische vissersvaartuig „Zeebrug- ge 149" heeft bij het vissen een mijn in het net gekregen en aan boord genomen. De „Zeebrugge", die zich voor de mond van de Nieuwe Waterw.eg bevond, kreeg toestemming gekregen Hoek van Holland binnen te varen voor het demonteren van de mijn. Langzamerhand zijn we door de vakan ties heen geregend en het wordt hoog tijd om de stijve en verkleumde spieren weer soepel te maken. Daarom beginnen de eerste lessen van de Turnvereniging Sant poort op maandag 15 augustus. Het rooster is als volgt samengesteld. Maandag: 19.30-21.00 uur, dames rit misch; 21.00-22.30, dames senioren. Woensdag: 10.30-11.30 uur, huisvrou- wengymnastiek; 14.00-15.00 uur, kleuters; 15.00-16.00 uur, meisjes 7-8 jaar; 16.00- 17.00 uur, meisjes 9-10 jaar; 17.00-18-00 uur, meisjes 11-12 jaar; 18.00-19.00 uur, extra oefenuur meisjes; 19.00-20.00 uur, heren blijft fit; 20.00-22.00 uur, tram poline springen. Vrijdag: 16.30-17.30 uur, jongens 7-10 jaar; 17.30-18.30 uur, jongens 11-15 jaar; 18.30-19.30 uur, meisjes 13-15 jaar; 19.30- 21.00 uur, dames aan de toestellen; 21.00- 22.30 uur, heren aan de toestellen. Alle lessen worden gegeven in de zaal van de Adolf van Nassauschool. Ontdek zelf de fantastische kamerbreed tapijt-collectie bij Kom ook zelf kijken naar de Permanente Europameubel- expositie bij Vergelijk ook zelf de verrassende veelzijdigheid van Beddenspeciaalzaak EUROPA MEUBEL* Meubeltoonkamers Marktplein 29 Beddenspeciaalzaak: Marktplein 21. JKMMHGSttLBIN U - TELEFOON HM

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5